Ir. Soekarno m arrest Koningin-Moeder 75 jaar Wethouderscrisis te Amsterdam De strekking der retorsiewet RA DIO-PR OGRA MM A WETTELIJKE REGELING HUISINDUSTRIE WOENSDAG 2 AUGUSTUS Donderdag, 3 Aug 1933 Vertrouwen op Hem! - Memorie van Antwoord Regeeringsverklaring Van een dijk gestort De doodende stroom Interneering in overweging Brand in een café Bovenverdiepingen verwoest DE ZIEKTE TE WINSUM Ontslag in September „ST. BONA VENTURA” Belangrijke besprekingen Samenstelling adviescommissie ZUIDERZEEFONDS Crisis-Zuivel-Centrale TE LAAT OP HET WERK De vaststelling der minimumloonen In eenvoud en liefde won zij de harten DE INSTELLING VAN EEN BEDR1JFSRAAD Fractie en Federatiebestuur der S. D. A. P. hebben het beslis sende woord gesproken Nationale Bedevaart naar Lourdes Chineezen-relletje te Rotterdam Langs de boete naar de vreugde Het vergaderrecht van de Parted Indonesia en de Pendidikan National Indonesia - beperkt Regeering blijft van meening, dat het ontwerp niet ontrouw wordt aan den vrij hand elsgeest Touringcar zwaar beschadigd Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer Ontleend Is daaraan: Meisje het slachtoffer Lourdes, 31 Juli "33. (Van een speclalen correspondent) van de onderschatten het belang der ont- voorzlening. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN HAMBURG, 372 M. 11.20 Gramofoon muzlek-12.40 concert 1.35 Gramofoon- muziek 2.30 Idem 4.20 Concert 9 20 Polltlekapel o.l.v. Schlerhorn 10.50 Dans muziek. BERLIJN, 419 M. 4.50 Populair con cert door het Kurorkest van Swinémünde o.l.v. Bruno Eckhart 6.10 Pianorecital 9.20 Dansmuziek. Dinsdagmorgen rijn de Zaandamache arbei ders, die tewerkgesteld zijn in de werkverschaf fing te Almelo door den opzichter geschorst en naar huls gestuurd. De reden hiervan zou zijn, dat zij een half uur te laat waren gaan werken in verband met den zwaren regenval. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooUng van uitgaven van het Zuideraee- fonds voor het dienstjaar 1932. Zooals uit het wetsontwerp blijkt wordt de gewone dienst verhoogd met 2 499 000. welk bedrag is gedekt door het voordeelig slot van de rekening van het fonds over het dienstjaar 1931 ten bedrage van 2 400 527 63; hetwelk wordt overgebracht naar de rekening van het fonds voor het dienstjaar 1932. ROME. 441 M. 8.35 Gramofoonmuzlek 9.10 Opera m drie bedrijven: ..Hofmann's Vertellingen", De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 6 t/m. 19 Augustus 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptle- melk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4%, 6 en 5yt cent per liter en dat het bedrag 1 der afdracht op-andere in consumptie gebrach- te melk is vastgesteld op 2 <4 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. 1 idem 6.35 Gram muz. 8.20 Gram muz. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. KALUNflBORG, 1153 M. 12.20 Strijk orkest oir. Max Skalka 3 50 Omroep orkest o.Lv. Walther Meyer-Radon 9 20 Russische muziek door het omroeporkest o.l.v Walther Meyer Radort 10.55 Kamer muziek. Te Hedel is Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur bij hét café Jansen een ernstig ongeval ge schied dat aan de 18-jarige Joh. Brands het leven heeft gekost. Het meisje moest om eenige bezoekers dodr den achter het huis gelegen tuin te,geleiden, een waschlljn in de hoogte houden. Deze lijn stond, waarschijnlijk door ondeugdeiyke electri- sche geleiding in het huis, onder stroom, met het gevolg, dat het meisje door den electrlschen stroom getroffen werd en bewusteloos neerviel. Een dokter heeft nog getracht met behulp van zuurstof-apparaten de levensgeesten weer op te wekken doch mocht hierin niet meer slagen. WEENEN. 517 M. 7.20 Populair con cert door het omroeporkest o.l.v Joseph Hol zer 9.20 Concert door het Weensche Symphonleorkest o.l.v. Konrath 11.05 Dansmuziek Dinsdagmorgen is een touringcar uit Rot terdam, waarin vljf-en-twintig menschen za ten, op den Haastrechtschendljk tusschen Haastrecht en Oudewater bij het passeeren van een auto van den weg gestort. De wagen maak te een salto en kwam ondersteboven tegen een paal van het electrisch net onder aan den dijk terecht. De passagiers liepen door glasscherven en door den schok builen en schrammen op. terwijl de wagen ernstig werd beschadigd. In een anderen auto hebben de menschen hun reis voortgezet. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens het ontwerp van wet tot verleenlng van en- Kele retorsiebevoegdheden is het volgende ont leend Ingevolge artikel 8 van de BedrUfsradenwei moet de Minister alvorens tot de instelling van een Bedrjjfsraad wordt overgegaan, omtrent de wenschelljkheld dier instelling, omtrent het aantal te benoemen leden, omtrent de vraag welke vakvereenlgingen van werkgevers en ar beiders leden zullen aanwijzen en omtrent en kele andere punten het advies inwinnen van een door hen aangewezen of samengestelde commissie. Binnenkort zal tot de samenstelling van die adviescommissie worden overgegaan. De „Volkskr.” verneemt dat in bedoelde com missie ook de groote arbeiders-vakcentrales vertegenwoordigd zullen worden. schenen en t>evatte o.a. een relaas over de wijze waarop de vrijmaking van Indonesia zou dienen te worden verkregen. De oplaag van ir. Soekarno's blad „Fikiran Rajat" werd gisteren in beslag genomen. De brochure „Mentjalpal Indonesia Merdika” (het streven naar een vrij Indonesia) had reeds hier en daar opzien gebaard. Bovendien waren tevoren tegen ir. Soekarno diverse strafrech telijke onderzoekingen gaande, terwijl in de „Fi- klran Rajat" diverse haatzaai-artikelen waren veischenen. In de rfj der feestdagen van ons Koninklijk Huis neemt 3 Augustus een bescheiden plaats in. Deze dag is er nimmer een geweest van grootsche en felle manifestatie, van uitbundig feestbetoon. Op 2 Augustus wordt minder ge vlagd dan 30 April of 31 Augustus, weinigen den ken er aan in den dagelUkschen sleur oranje In het knoopsgat te steken. Maar toch zijn er evengoed weinigen, wier gedachten op dien datum niet een oogenblik uitgaan naar de jarige Vorstin, naar die stille, grijze vrouw, naar de Koningin-Moeder. Bescheiden is de feestdag van 2 Augustus, bescheiden als Zjj zelf, zooals Zij al die jaren heeft gestaan temidden van ons volk, geen felle ge prononceerde figuur, maar een zachte, bemin nelijke verschijning, geliefd bij allen. Ook vandaag, op haar 75sten verjaardag geen jubel en fanfare, maar een hartelijk, eenvou dig gebaar van dankbare hulde aan deze Vor stinne, wier leven zoo innig is saamgegroeid met land en volk. Haar beteekenis voor de natie is. Juist om haar persoon en de sfeer, welke Zij rond zich wist te scheppen, zoo moeilijk uit te qieten. Vooral na het regentschap bleef Haar werk zaamheid verborgen in al de eenvoud van dit dienend leven. Want dienen was Haar leven als echtgenoote van den grijzen Koning, als moeder van Zijn opvolgster, als Konlngin-Re- gentes en thans, zooals wjj Haar nauwelijks an ders meer kennen: als Koningin-Moeder. In deze laatste kwaliteit, in dezen naam, in dezen eere-titel van Koningin-Moeder, ligt mis- achlen het geheim vaB de groote genegenheid, die het Nederlandsche Volk, zonder onder scheid van richting of stand, aan Emma van Waldeck Pyrmont toedraagt. Haar 75ste ver. jaardag is een feest voor allen. Moge de stille grijze Konlnginne, Die on danks de intimiteit van Haar teruggetrokken leven, zoo symbolisch sterk en hooggeheven staat te midden van ons volk, nog een lange gelukkige levensavond geschonken zijn. WARSCHAU. 1411 M 4 50 Gramotoon- muziek 5.35 Solistenconcert 8.20 Po pulair concert door het omroeporkest o.l.v. 3t. Nawrot - 10.20 Dansmuziek. Donderdagavond is de vergadering van ge delegeerden der Amsterdamse lie Federatie van de 8. D A P., die 24 Juli J.L moest worden afgebroken wegens tijdgebrek, voortgezet. Het woord was thans aan de leden van de raadsfractie en aan het Federatie-bestuur Naar wij vernemen heeft de vergadering ten slotte met overgroote meerderheid hel advies van het federatiebestuur en van de raads fractie aanvaard, zoodat de drie soc.-demo cratische wethouders zullen aftreden. Wjj kunnen hier nog aan toevoegen, dat om practlsche redenen de roode wethouders niet eerder dan begin September hun ontslag zullen laten ingaan. praeadvies werd met 2939 verworpen, evenals het voorstel van de afdeellng Rotterdam. Met betrekking tot punt 3 Concentratie, waar bij een uitspraak werd gevraagd voor de denk beelden in het rapport neergelegd, betreffende concentratie van leervakken en verdeeling in verplichte en keuzevakken, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat deze denkbeelden in de wet zouden worden neergelegd, vereenlgdeé de vergadering zich met algemeene stemmen met de gedane voorstellen, nadat een amendement van de afdeellng ’s Hertogenbosch met 4217 en 5 stemmen blanco was aangenomen. De voorstellen van het H. B. verband hojiden- de met de rechtspositie, werden zonder stem ming aangenomen. Ook ten opzichte van de kwestie van de sub- sidiën, werd de wenschelljkheid geult om zich te dien aanzien te verstaan met een commissie, zooals bovengenoemd, welke deze aangelegenheid in studie zal nemen. Tenslotte werd gestemd over de voorstellen met betrekking tot de brugklasse en het school examen. Het praeadvies van het H. B.. dat zich uitsprak voor centraal schriftelijk werk en voor deskundige gecommitteerden werd na discussie verworpen piet 3626 stemmen Nadat de voorzitter de vergadering met een kort slotwoord had gesloten, vereenigden de aanwezigen zich in „de Witte Brug", waar een feestmaaltijd werd gehouden. DAVENTRY, 1554 M. 12 20 Concert o.l.v. Austin 1.35 Oramofoonmuzlek 2.35 Concert door het Schotsche Studlo- orkest o.l.v. Guy Dalnes 3 20 Vesper 4 05 Concert 7 20 Concert door het Wes tern Studlo-orkest o.l v. Redman 8 20 Concert door het B.B.C -theaterorkest o.l.v. Stanford Robinson 9.50 Concert 10 55 B B.C.-dansorkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 8.50 Gra mofoonmuzlek HEROMUNSTER. 460 M. 5 20 Concert loor de kleine omroepkapel o.l.v Max Scher- baum 6.20 Gramofoonmuzlek 720 Idem 9.30 Gultaarmuzlek VERWIJZEN WIJ I.AAR DEN RAD1OGIDS Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wettelljke regeling van de huisindustrie. Door de Regeering wordt de interneering van den heer Soekarno in overweg.ng genomen. De Regeering refereert aan wat zjj in den Volksraad mededeelde op 6 Augustus 1929. welke verklaring werd geciteerd in de Regeeringsver klaring, welke op 10 Januari 1930 in den Volks raad werd afgelegd Voorts wordt verwezen naar de rede door den Oouverneur-Oeneraal gehou den op 18 Juni 1930, uit al welke citaten blukt, dat de Regeering reeds toenmaals voorzag, dat zij wellicht niet zou kunnen volharden bij het lankmoedig standpunt, waaraan zij zoo lang mogelijk heeft vastgehouden. De Regeering mee-t thans, dat dit standpunt niet langer verantwoord is. Thans dient paal en perk te worden gesteld aan de onmiskenbare be ïnvloeding van Me massa ten kwade. Concludeerend hoopt de -Regeering dat de in werkingtreding van de gedeeltelijke beffe'rklng van het vergaderrecht haar gunstige uitwerking niet zal missen. ZIJ zal echter tot verder gaande maatregelen moeten overgaan, wanneer mocht blijken, dat andere vereenlgingen zich niet willen voegen naar den wil van de Regeering om de bevol king te beschermen tegen invloeden die zich verder mochten keeren tegen de Staatsbelangen en de belangen der onderdanen, welke de Regee- Ying aanmerkt als onaanvechtbaar. PADALARANG, 1 Aug. (Aneta) De in een tw-iede klas coupé reizende ir. Soekarno is alhier uit Batavia aangekomen. HIJ werd overgenomen door twee rechercheurs, die hem naar Bandoeng per auto vervoerden. BANDOENG, 1 Aug. 'Aneta) Ir. Soekarno is bij aankomst alhier overgebracht naar de ge vangenis Soekamlskln. Gisternacht heeft een ernstige brand te Dor drecht gewoed in het café van den heer Schef fers aan de Wjjnbrug. Omstreeks half twee ontdekten voorbijgan gers den brand. Zij waarschuwden onmiddellijk ■de bewoners, die zich bijtijds in veiligheid kon den brengen. De brandweer was spoedig ter plaatse met vier motorspuiten. Het vuur werd aangetast met acht slangen. Door den sterken wind, die dwars over het gebouw stond, was het gevaar voor overslaan van den brand groot. Talrijke brandwe "lieden hadden zich op de daken van omliggende perceelen geplaatst om deze nat te houden en zoodoende te bescher men. Na twee Uur was men het vuur meester. Het schijnt dat de brand in het café zelf is ontstaan en zich onmiddellijk aan de bovenver diepingen meedeelde. De bovenverdiepingen zijn geheel verwoest terwijl het café ernstige water schade bekwam. De schade is aanzienlijk, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. De apostelen hadden heel den nacht gevischt en niets gevangen. Ze schenen ontmoedigd. Het water was ajgedregd. Er was geen visch te verschalken. Neen, er zat geen visch. Wat nu? Christus zei hun ’t nog maar eens te probeeren en de netten aan den anderen kant uit te werpen. Wij zouden gemopperd hebben, dat we al uren hadden gearbeid zonder re sultaat en dat we dus wisten: er is geen visch. Maar niet zoo de apostelen. Ze maakten geen tegenwerpingen. Ze vertrouwden op Christus. En dit vertrouwen werd beloond. Welk een lèvensles! Vertrouwen op Hèm. Al lijkt 't hopeloos.... toch nog maar eens! Doen wat Hij zegt! Wie op Hèm vertrouwt zal nooit beschaamd worden. Gisteravond tegen middernacht is in de wachtkamer van het Maasstatlon te Rotter dam een hevige vechtpartij ontstaan tusschen Chineezen. Een honderdtal Chlneezen van Ka- tendrecht zou vandaar vertrekken naar Ber lijn, om op te treden als figuranten in een film, welke den Chineesch-Japanschen oorlog in beeld zou brengen. Over dit contract met de filmmaatschappij was vermoedelUk om na tionalistische redenen onder de Chlneezen ver schil van meening ontstaan. Een aantal te genstanders van het gaan naar Berlijn, meng de zich onder de vertrekkenden kregen ruzie met hen en er ontstond een vechtpartij. Hierbij werd In de wachtkamer zeer veel meubilair vernield. Twee Chineezen werden gearresteerd, terwijl twee gewond werden. Eenige tegenstan ders van het gaan naar Berlijn wisten op lis tige wjjze te ontkomen. Zij gingen naar Ka- tendrecht en trommelden aldaar een groot aan tal Chineezen bij elkaar. Deze trokken met auto’s en autobussen naar het Maassratlon, waar zij, daar er weinig politie aanwezig was. gemakkelijk op het perron konden komen. Er was inmiddels polltleversterking gearriveerd. De Chineezen werden van het perron verwijderd en de hekken gesloten. De Chlneezen. die daar op aan de Oosterkade samenschoolden, werden door de politie verdreven. Er hadden geen verdere ongeregeldheden meer plaats. HILVERSUM. 1875 M. 8 uur AVRO gramofoonmuzlek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Solls tenconcert Mej Lenl Edershelm. viool Jo han de Jager, piano. A. d. vleugel Egbert Veen 11 uur Mevr. M Meunler-Nagtegaal draagt voor 11.30 Voortzetting aollaten- concert 12 uur Lunchconcert door het ensemble Rentmeester. afgewisseld door gramofoonmuzlek 2 uur Gramofoonmuz. 2 30 Kamermuziek door het Resldentle- kwartet 3.45 Rustpoos 4 uur Mevr. Ant. v. Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4 3Ö Gramofoonmuzlek 5 uur Voor grootere kinderen. ..Op en top William'' Radlo-tooneel. leiding Kommer Kleyn 5 40 Kovacs Lajos en zijn orkest 6 30 Sportpraatje door H. Hollander 7 u. Kovacs Lajos en zijn orkest 7.30 Causerie door D. Balloot ..Het museum Scheurleer" 8 uur Vaz Dlaa 8 05 Het omroeporkest o.l v Nico Gerharz. solist Paul Marlon, tenor 8 40 AVRO-Radlo-Tooneel Het laatste commando, scène uit den wereld oorlog door Franz Dubsky. vert. Gustav Czopp Spellelding Kommer Klevn. 9 15 Voortzetting concert 10 uur Gramofoon muzlek 10 20 Omroeporkest - 11 uur Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuzlek 12 uur sluiting. Gelukkig is de warmte verminderd en een malsch buitje valt over de straten. De top van den Pic du Jer is omgeven van een lichten nevel. Maar in de harten van de Nederlandsche pelgrims brandt nu steeds warmer de zon van blije geestdrift. Deze komt vooral tot uiting op dezen Zon dag als de leiding der plechtigheden aan ons is toevertrouwd. Er wordt met zorg en nauwkeurigheid aan gewerkt,, dat alles in de beste orde zijn ver loop heeft. De luidsprekers op de Esplanade, welke dit Jaar voor t eerst in dienst gesteld zijn, bewij zen bij de processies buitengewoon goede dien sten. X Is nu inderdaad één geheel geworden. Het kleine koor, dat bij de Rosaire is opge- gesteld. geeft toon en rhythme aan, wat door de honderden pelgrims regelmatig wordt over genomen. Vanavond staan de kerken in een gloed van electrisch licht ep lampjes doen de contouren scherp uitkomen. X Is een zee van licht a’s daar bij de honderden lampions te zamen zijn voor de Rosaire. Het „Te Deuni in de Gregoriaansche melodie vertolkt de dank baarheid en den jubel der duizenden Marla- klnderen. O Maria! moge die blije dankbaar heid nog lang blijven zingen in onze harten. De dagen vliegen om en met weemoed tei len we de uren die voortsnellen naar het ai- scheld. Zoo is hier weer de vergankelijkheid alle aardsche vreugfle voelbaar, zelfs al is die vreugde méér een straaltje- van de eeuwige heerlijkheid. Nog eenige dagen maar helaas! De men schen loopen reeds door de straten met pakken en souvenirs van Lourdes. Die zullen thuis nog jaren lang de zoete herinnering doen bewa ren aan deze heerlijke Maria-week. Men ver telt ons dat bij de processie van Autun twee wonderen geschied zijn bij een klein knaapje en een meisje, dat het gebruik der voeten plot seling terug kreeg. Maar wij, Hollanders, doen toch óók ons best met bidden en offeren. Maria weet beter dan wU, waartoe de zicht bare wonderen noodlg zijn Morgen. Maandag, is de groote dag der ex cursies; zingend door de bergen, verbrande gezichten, opgetogen verhalen over de schoon heid der natuurGavarnle, Cauterets, Lu- chon, Lac d'Artouste, Biarritz enz. Maria weet, dat de menschen ervan houden, ook al komen zij om te bidden en te boeten. Langs den weg der boete omhoog naar de vreugde! Moet zoo ook niet heel ons leven zijn? In leder geval wie zijn tijd in Lourdes goed besteed heeft, heeft nu reeds voldoende kracht en vreugde opgedaan om nog lang zlln dageltjksch werk en zijn soms harden plicht met vreugde te vervullen. „In overeenstemming met den Raad van Ned.-Indië is bij besluit van den Gouverneur- Generaal van heden goedgevonden en verslaan: le. dat in geheel Ned.-Indië de vergader- rechten van de vereenlgingen P.I. en P.N.I. on derworpen worden aan de volgende beiierkin- gen: Art. 5 van het Koninklijk Besluit afge- kondlgd in het Staatsblad voor Ned.-Indië 1919 Nr. 27 is van toepassing op alle voor het pu bliek toegankelijke vergaderingen alsmede op vergaderingen, gehouden op plaatsen, welke als regel voor het publiek toegankelijk zijn 2e. Deze vergaderingen worden niet toegela ten tenzij tenminste vijf dagen van tevoren hiervan is kennis gegeven aan het Hoofd van Plaatseijjk Bestuur, die bevoegd is bet houden dezer vergaderingen te verbieden. 3e. Van toepassing zal zijn het bepaalde in artikel 6 en 7 van bovengenoemd Koninklijk Besluit.” Tevens deelt de Regeering mede, dat de leider van de P. I. de heer Ir. Soekarno, is gearresteerd in verband met het misdrijf, strafbaar gesteld bij artikel 153 bis van het Wetboek van Strafrecht, gepleegd In het verspreiden van een brochure, getiteld: „Mentjapal Indonesia Merdika". KONIGSWl'STERHAUSEN, 1635 M. 112 20 Gramofoonmuzlek 2.20 Idem 11.20 Populair concert o.l.v. Johan Fuhs^l LANGENBERG. 472 M. 12 20 Populair concert o.l.v. Erich Klosz 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt 6.20 Populair concert 1055 Populaire en dansmuziek o.l.v Ey soldt. HUIZEN, 296 M. 8 uur KRO Morgen- concert 10 uur NCRV Gramofoonmuzlek 10.15 Morgendienst door ds. J. A. F. A. Steil weg 10.45 Gramofoonmuzlek 11 uur KRO Gramofoonmuzlek11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12 uur Politieberichten 12.15 Iwan SchUB- tow en zijn balalaika-kapel. 2 uur NCRV Gramofoonmuzlek 3 45 Zenderverz. 4 uur Bijbellezing door ds. K. de Be? Mej. C. de Jager, zang. Fr. Gorter, orgel 5 uur Liederenrecital door mevr. Rle DIJs-Ochel. alt. A. d. vleugel W. L. Doortmont 6.45 Knippen en stofversleren 7 uur Politie- bericjten 7.15’GramofoonmUziek 7.30 Wat er op de werNd gebeurt, door C. A. Crayé 8 uur Concert door het Hollandsch harpkwartet. Phia Berghout, harp. Corry Rietveld, viool. Henk Berghout, cello Abr. Mart ij n, orgel en piano 9 uur Hoe staat het in Indië? docy C. A. Crayé 9.30 Be speling van het studio-orgel door Marc. E. Bouwmeester 10.30 Vaz Dias 10.40 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. Door het bestuur van de Vereeniging tot Volksvermaak is besloten de aan het einde van deze week te houden kermis niet te laten door gaan. De scholen zijn gesloten. De conferentie tusschen den Inspecteur van Volksgezondheid met de overige doktoren, onder wie zich ook de inspecteur van den Volksgezondheidsdienst uit Zwolle bevindt, wordt voortgezet. De Minister betoogt nogmaals dat aan een wettelljke regeling van de huisindustrie groote behoefte bestaat en zulks afgescheiden van een" eventueele toetreding tot de conventie van Genève betreffende de invoering of handhaving van methoden tot vaststelling van minimum loonen De leden, die de huidige tl;den minder ge- elgend achten voor de indiening van dit wets ontwerp, -- worpen voorziening. Misstanden, als In de de huisindustrie aangetroffen worden, behoe ven ook in een tfld als deze niet geduld te worden. De vele leden, die de mogeli'kheid om mini mum loonen vast te stellen als het belangrijkste middel beschouwen, dat het wetsontwerp ter bestrijding van de misstanden In de huis industrie aangeeft, vertolken daarmede geheel de zienswijze van den Minister. Hes ontwerpen van loon bepalingen zal practlsch wel de be langrijkste taak der hulsarbeidscommlssies uit maken. De Minister acht het opnemen van een voorschrift betreffende het publlceeren van de adviezen der hulsarbeidscommlssies onge- wenscht. Bij de behandeling van het ontwerp-verdrag betreffende de Invoering of de handhaving van methoden tot vaststelling van minimumloonen verklaarde de Regeering dat zij een wettelljke regeling der minimumloonen buiten de huis industrie voor ons land ongewenscht acht en allerminst het voornemen had om op dit ge bied verder te gaan dan voor de uitvoering van dat ontwerpverdrag vereischt; is een standpunt, dat de Minister gaarne tot het zijne maakt. De Minister kan geen termen vinden om toe te geven aan den door sommige leden ultge- oefenden drang, om vaststelling van minimum loonen ook mogelijk te maken zonder dat de belde in het vierde Ud van artikel 9 genoemde voorwaarden een buitengewoon laag loon en de onmogelijkheid om daarin door het aangaan van collectieve arbeidsovereenkomsten afdoen de verbetering te brengen aanwezig zijn. De Minister gaat geheel mede met de leden, die van oordeel zijn, dat een regeling betref fende de moglijkheid van verbindendverklaring ring der collectieve arbeidsovereenkomsten niet incidenteel behoort voorden getroffen alleen, voor de huisindustrie Of de wettelljke regeling van de huisindustrie leiden zal tot een toeneming van het aantal gehuwde vrouwen in fabrieken, valt niet te voorspellen. Overigens is de Minister van oor deel, dat beperking van den fabrieiksarbeid der gehuwde vrouw ernstige overweging ver dient. De minister zet uiteen dat van een in menging van bedrljfsraden op dit terrein geen heil te verwachten is. Het is de bedoeling dat bij de voorbereiding van de uitvoering van dit ontwerp, eenmaal wet geworden de Hooge Raad van Arbeid zal_ worden gehoord. BATAVIA, 1 Aug. (Aneta) Ir. Soekarno is in den afgeloopen nacht gearresteerd. Zeer waarschijnlijk zal hij worden geïnterneerd. Hec vergaderrecht van de Partal Indonesia en de Pendidikan Naslonal is beperkt. De regeering >s het niet eens met de op merking. dat dit wetsontwerp overbodig is, omdat met de Clcaringwet hetzelfde kan wor den bereikt. De Clearingwet heeft een andere strekking. Zij kan alleen worden toegepast, tvanneeer uit de beperkende bepalingen, door sommige vreemde mogendheden getroffen ten aanzien van het internationale betalingsver keer, gevaren voor het Nederlandsche econo mische leven ontstaan. De strekking van de Retorsiewet is om ook maatregelen te kunnen nemen, indien handelsbelemmeringen van an deren aard het economisch leven van Neder land bedreigen, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat deze bevaqgdheld alleen gevraagd wordt tegenover leefden, waarmede Nederland geen meestbegunstlgingsverdrag heeft. Op de vraag of dit wetsontwerp wel in den geest van het Verdrag van Ouchy is, kan de regeering bevestigend antwoorden. De Re torsiewet beoogt noch protectionistische tarie ven in te stellen noch tariefsverhooglngen af te kondigen, tegenover landen, waarmede Ne derland een handelsverdrag heeft gesloten. De Regeering is het geheel eens met die le den. die het betreuren, dat de vrljhandelsbe. glnselen thans ondergaan. Zfj blijft echter van meening, dat dit wetsontwerp niet ontrouw wordt aan den geest van vrijhandel, die tot dusver door Nederland met overtuiging is ge>- volgd. De Minister van Economische Zaken is dank baar voor de opmerking van die leden, die van oordeel zijn, dat hü in het verleden blijk heeft gegeven van buitengewoon groote voor zichtigheid ten opzichte van het buitenland. Deze voorzichtigheid sproot voort uit de over tuiging. dat het behouden van de exportmoge lijkheden voor de werkgelegenheid in Neder land even belangrijk is als het handhaven van den binnenlandschen af zet van landbouw en Industrie. Bu het treffen van maatregelen op handelspolitiek gebied zal derhalve steeds een middenweg gekozen moeten worden, die bjj sommige groepen wel eens ten onrechte den Indruk kan wekken, dat de regeering wetnlg krachtig tegenover het buitenland optreedt. De Regeering heeft met aandacht kennis ge nomen van hetgeen eenige leden opmerkten over de handelspolitieke^ verhouding met Duitschland en over df resultaten van de on- derhandellngen, welke in den aanvang van dit Jaar plaats vonden. Zjj willen niet nalaten er op te wijzen, dat onderhandellngen met Duitschland feitelijk slechts daardoor mogelijk waren, omdat Nederland over een onderhan- delingsobject beschikte. De Regeering acht deze Memorie niet de meest aangewezen plaats om in te gaan op de zeer gecompliceerde vraagstukken, welke ver band houden met het Duitsche transformora- torlum en op den aard der besprekingen, wel. ke werden gevoerd. Het zou nog minder op portuun zijn thans mede te deelen. welke plan nen eventueel bestaan. Een positieve mededee- llng op dit gebied zou stellig tot ongewenschte consequentie kunnen leiden. Valutadumping op zich zelf zal slechts bij buitengewonen omvang een reden kunnen zijn om de Clearingwet toe te passen. De Regeering acht het niet verantwoord thans de verklaring af te leggen, dat zij een voorstel tot intrekking der wet zullen doen, zoodra de algemeene handelspolitiek in Europa niet meer tot het nemen van dergelijke maat regelen dwingt. Zij acht het inopportuun thans een zoodanige verklaring af te leggen te meer nog waar zij overtuigd is, dat de abnormale, omstandigheden, waaronder wjj leven, nog ge- ruimen tijd zullen aanhouden. De vrees, dat deze wet voor een andel doel zal worden ge bruikt dan waarvoor zij bestemd is, zoodra de algemeene handelspolitieke sltuktie zal zijn verbeterd, acht de Regeering ongemotiveerd. BATAVIA, 1 Aug. (Aneta.) Ten aanzien van de arrestatie van den heer Ir. Soekarno kan nog bet volgende worden gemeld. Ir. Soekarno was hier gistermiddag zes uur aangekomen. H(j had logies besproken b(j den heer Thamrin, vergaderde vervolgens te Mr. Cornells, ten huize van mr Sartono. Ongeveer 13 uur middernacht was de verga dering afgeloopen, waarna de heer Soekarno zich naar de woning van den heer Thamrin begaf. Tijdens het avondmaal te dien huize werd de te voeren actie besproken, op de precaire si tuatie gewezen en Soekarno door zijn vrienden tot de uiterste matiging geadviseerd. Na het eten verzocht de bulten wachtende polltle-ambtenaar Ir. Soekarno even te mogen spreken, aangezien hij het erf van den heer Thamrin niet wilde betreden. De heer Soekarno vroeg waarom deze hem wilde spreken, waarop de ambtenaar verklaar de in het bezit te zUn van een bevel tot arres tatie. Toen hem gevraagd werd op grond waar van die arrestatie zou moeten geschieden ant woordde hij dit niet te weten. HU had slechts de hem verstrekte instructies uit te voeren op niet opzienbarende wijze. Ir. Soekarno werd vervolgens weggevoerd na dat hem nog was medegedeeld dat hU per vroeg- trein hedenmorgen naar Bandoeng zou warden vervoerd. De door den heer Soekarno geschreven bro- chure waa reeds eenige maanden geleden ver- I.UXF.MBl'RG. 1191 M. 7 uur Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert 8.30 Causerie over een actueel onderwerp In het Dultsch' - 8 40 Lichte gramofoonmuzlek 9 uur Nieuwsberichten In het Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuz. 9 45 Nieuwsberichten in het Dultsch 9.55 dansmuziek In dlv. pauzes: sportbe richten en slotnoteeringen. BRUSSEL, 509 M. 12 20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. Emlle Lauwers 1.30 Gramofoonmuzlek 5.20 In de Maandag te Den Haag gehouden alg- gemeene vergadering van de Ned. Katholieke Leeraren vereeniging ,J3t. Bonaventura” werd, nadat de voorzitter, Ir. Jonkergouw. de openings rede had gehouden, de agenda behandeld. Op voorstel van den voorzitter werd besloten eerst bet laatste punt te behandelen luidende Het onderwUs in Nederland bestaat uit Lager, Middelbaar en Hooger Onderwijs. Een splitsing in V. H. en M. O. vervalle. Met één stem tegen vereenlgde de vergadering zich met deze con clusie. De gevaUen beslissing gaf aan MgT. van Oils aanleiding tot de opmerking, dat de uit voering hiervan niet zonder grondwetswüriglng sou kunnen geschieden BU de bespreking van bet punt schooltypen, werd vooraf door den voorzitter medegedeeld, dat de kwestie der handelsacholen zou worden onderzocht door een commissie welke gevormd wordt uit leeraren deel uitmakend van andere organisaties. Besloten werd het resultaat van den arbeid dezer commissie af te wachten. Na uitvoerige discussie werd met 3730 stemmen de conclusie aanvaard, dat het schooltype van het M.O. zal zUn: het gymnasium, de H B. 8.. de handelsschool en de middelbare meisjes school. Ir. Jonkergouw weer er bU dit punt nog op, dat men hlerbU niet te veel moest denken aan het thans bestaande, doch dat de grond gedachte ia: het oude gymnasium A., de 6-Jarige XLB. 8. met latUn en de handelsschool. Het In verband met het voorkomen van de be- smettelljke ziekte (paratyphus) te Winsum, meldt onze correspondent, dat thans is gecon stateerd, dat in het onderzochte Ijs paratyphus- bacillen voorkwamen. Het aantal patiënten be draagt op het oogenblik meer dan 250. onder wie zich patiënten bevinden, die meer dan 41 graden koorts hebben. Behoudens enkele bij zondere gevallen bepaalt zich de ziekte hoofd zakelijk tot braken en diarrhee. Ter voorkoming van verdere besmetting is de Usverkoop geheel stopgezet. Van de zijde van de zuivelfabriek aldaar en in de omgeving wordt tiënten moeten worden uitgekookt, terwül de de fabrieken geen arbedlers worden toegelaten uit gezinnen waar de ziekte voorkomt. Voorts is door den burgemeester Vhn Winsum bekend gemaakt, dat alle kleeren van de pa tiënten moeten wordne uitgekookt, terwUl de voorwerpen, waarin zich urine en braaksel be vonden heeft, door middel van een lysol-oplos- sing van 5 procent of door een carbol-oplosslng van 10 procent moeten worden ontsmet. Voorts heeft de burgemeester gelast, dat wa ter, melk, groenten en vleesch moeten worden gekookt. Den slagers is het verboden tot nader order worst of gehakt te maken of af te leve ren. Teneinde te voorkomen, dat de bad- en zweminrichting zal worden besmet, is deze tot nader order gesloten. ATtAVIA, 1 Aug. (Aneta) De arrestatie van Ir. Soekarno, die hedenmorgen naar Ban doeng werd overgebracht, verwekte overal groot opzien. Dit bleek oa. uit de enorme belang stelling, welke aan den dag gelegd werd in den Volksraad, waar hedenmorgen de Regeerings- gemachtigde voor de politie, mr. Vonk, ee i Re geeringsverklaring aflegde. De hoofdinhoud van deze Regeringsverklaring luidt als colgt: PARIJS (RAUIO) 1725 M. -«. 8 05 Gra- mofoonmuziek 12.50 Gramofoonmuzlek 7.30 Gramofoonmuzlek 8 20 Populair concert 8.50 Gramofoonmuzlek 9 0# Populair concert. MILAAN. 331 M. 8 uur Gramofoonmuz. 8 50 Opera in drie bedrijven; ..Hofmann's 1 vertellingen". X X 13^:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6