ONS BLAD Rondom het Rijksconcordaat E De Ukraine in doodsstrijd i v Het nieuws van o heden VERENIGDE katholieke pers VERSCHILLENDE WETS- UITLEGGINGEN ALGEMEENE STAKING TE STRAATSBURG DE BAROMETER. JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR Scheerspiegels en WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1933 f Z— WERKVERRUIMING X Veelzeggende polemiek Arbeidersbloed schreit Fransch eskader naar ten hemel Afrika Het plan definitief vastgesteld Protesteërende boeren te Kopenhagen Productie-staking op 20 Aug. a.s. Nadolny naar Moskou Als Duitsch gezant TEGEN LUCHTAANVALLEN De Valera Balbo mijdt den mist Roosevelt's campagne In de omgeving van Tondern DE RYDE-REGATTA v Fr* JEANNE TOURNET S Republikeinsche leger ontbonden De strijd tegen het communisme Wie wierp strooibiljetten op Berlijn? De boschbranden bij St. Cyr Kardinaal Bertram tegen de overdreven sportbeoefening Herderlijk schryven van het Grieksch-Katholieke Episcopaat De ontvoeringen in de V.S. Roosevelt confereert met Moley over de te nemen maatregelen Staats- en Provincieraden ingesteld Uit solidariteit met de bouwvak arbeiders Onlusten in Pennsyl vania DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het Weer||||||nii>i><iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De priesteropleiding in Duitschland Nazi's slaags met comi's ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde"* prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Verklaring van Militairen bestrijden het vuur jacht van den Engelschen koning met volle zeilen. De „Deutsche Freiheit” looft een belooning van 100.000 frs. uit - Weer een geheime drukkery ontdekt MOi NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 262 Nadolny Daitach gezant te Moskou. Ir. Soekarno te Batavia ■rd. Brand in een café te Dordrecht. O O O Is de Scheerdoozen I Zon op Hoogste stand: 774.4 te Seilly. Laagste stand: 744.6 ie Isafjord. t De nood in de Ukraine is onbeschrijflijk. Hier volgt de tekst van een herderlijk schrijven, dat door het Orieksch Katholieke Episcopaat in ver band met de ramp van den hongersnood in de Sovjet Unie is uitgevaardigd. Gezicht op de W enzeslausmijn te Neurode, die binnenkort weer in bedrijf zal worden gesteld BERLIJN, 1 Aug. (W. B.) Naar de „AngrifF verneemt, wordt de Duitsche gezant te Moskou von Dirksen. overgeplaatst naar Tokio. Nadol ny, de bekende Duitsche gedelegeerde op de ontwapeningsconferentie, die thans gezant te Ankara is, zal met de leiding van het gezant schap te Moskou worden belast in de plaats van v. Dirksen. op 9.19. De soeiaal-democratische wethouders van Am sterdam sullen aftreden. De Ukraine in doodsstrijd- Schrijven van het Grieksch-katholiek episcopaat. Bliksem slaat in een Tsjecho-Slowaaksehe kerk. Twaalf dooden en 15 doodelijk gewonden,» Staklngsonlusten In Pennsylvanië. Hoogst* stand op Woensdag 1 uur nun.; 7« Vorige stand: 7M BRUN8WYK (Pennsylvanië). In het ko lengebied, waar meer dan 20.000 arbeiders in staking zijn gegaan en meer dan 20 mijnen moesten worden stilgelegd, kwam het heden tusschen stakers en politie tot ernstige botsin gen, waarbij 10 personen door schoten gewond of door traangas vergiftigd werden. De gou verneur heeft den staat van beleg afgekondigd en een sterke afdeeling der nationale garde met machinegeweren naar het staklngsgebied ge zonden. De oorzaak van het conflict la te toeken in de weigering der ondernemers om den bond der mijnwerkers, de .United Mineworkers of America" te erkennen. ROME, 1 Aug. (Reuter). De H. Congregatie der Riten onderzocht heden de wonderen, die zijn voorgesteld voor de heiligverklaring van de gelukzalige Jeanne Tournet. 8.49. Licht Volle Maan. AKEN, 1 Aug. (W. BDe kort geleden heime lijk opgerichte Communistische strijdhond te gen het Fascisme is door de politie van Aken ontbonden. 15 personen zijn gearresteerd en sullen we gens hoogverraad terechtstaan. Het conflict In het Haagsohe steenzettersbedrjjf beëindigd. O illlllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIHlIl^ PARIJS. 1 Aug. (Havas) De minister van Luchtvaart, Cot, heeft thans definitief vastge steld, dat in October door uitgezóchte militaire vliegers een vliegtocht van 25.000 K.M. over Fransch-Afrlka zal worden gemaakt Het eska der zal onder leiding staan van generaal Vuil- lemln en van Istres over Spanje. Marokko en Senegal naar Banghl vertrekken. De terugtocht naar Istres zal vla Algiers worden ondernomen. De gemiddelde vllegsnelheid zal 150 K.M. per uur bedragen. FLENSBURG, 1 Aug Het persbureau der re geer ing in Sleeswyk deelt mede: Na langdurige onderzoekingen is het gelukt, een goed georganiseerde menschensmokkelary door de S PD. naar Denemarken verder ónmo gelijk te maken. Leden der SPD., die uit Duitschland moesten verdwijnen, werden op Illegale wijze In booten naar Denemarken ge bracht. Tot dusver zijn 8 personen gearresteerd, onder wie een voormalig landdagafgevaardlgdc uit Midden-Duitschland. Een vlschkotter en een ander vaartuig werden In beslag genomen. PARIJS. 2 Aug. (V. D.) De boschbranden In de nabijheid van St. Cyr. die nu reeds ver scheidene dagen duren en waaraan men aan vankelijk slechts weinig aandacht schonk, heb ben zich in de laatste 24 uur zoodanig uitge breid. dat groote afdeelingen militaire troe pen naar de plaatsen van den brand zijn ge dirigeerd*’'om een ernstige ramp te voorkomen. Men heeft greppels gegraven en tegenbranden aangelegd, om het vuur te bestrijden. De groo te verkeersweg van Toulon naar Marseille 1» voor het verkeer gesloten en het verkeer woedt over secundaire wegen omgeleid. CLARENCEVILLE (New-Foundland) 2 Aug. (Reuter). De bentanning van het eskader Bal bo bevond zich reeds in de bootjes, welke hen naar de vliegtuigen zouden brengen, toen ge neraal Balbo een draadloos bericht ontving van de lersche kust, waarin werd medege deeld, dat aldaar een dichte mist hing. De start der Italiaansche vliegtuigen werd daarop terstond afgelast. Aldus rijdt men in Duitschland reclame om het volk de machteloosheid van het Rijk tegen luchtaanvallen te demonstreer en. en ander onrustbarend feit Is, dat de Rijks, jeugdleider Baldur von Schlrach veror dend heeft, dat het lidmaatschap van de Hltlerjeugd niet vereenlgbaar is met dat van katholieke vereenigingen, omdat deze, zich niet uitsluitend op geestelijk terrein zouden bewe gen. Gaat hier eenzelfde strijd ontbranden, als de H. Vader indertijd met Mussolini heeft moe ten uitvechten naar aanleiding van de beweerde politieke activiteit der „Azione Cattolica”? In het concordaat met Italië werd het lidmaatschap van katholieke vereenigingen met dat van de fascistische organisaties uitdrukkelijk vereenlg baar geacht, maar in het concordaat met het Duitsche Rijk is een overeenkomstige bepaling niet te vinden. Tenslotte verdient in dit verband nog de aandacht gevestigd te worden op een veelzeggende polemiek, welke naar aanleiding van het concordaat begonnen Is tusschen de of ficieuss „Osservatore Romano" en een officieuze PARIJS, 2 Aug (V.D.) Het ..Petit Jour nal" wijdt een artikel aan de positie van de Fransche militaire luchtvaart en schrijft o.a. over de poging van een Fransch militair es kader om het Italiaansche eskader van Gene raal Balbo tijdens de vlucht over Fransch ge bied op de eerste etappe van zijn vlucht naar Chicago te begeleiden, wat mislukte tengevol ge van de geringe snelheid der Fransche vlieg tuigen. Verder had men bij de viering van den 14en Juli gelegenheid de eskaders, die boven Parijs kruisten, waar te nemen, en daarbij kon men opmerken, dat de toestellen nooit de snelheid bereikten, die men billijkerwijs van militaire vliegtuigen zou mogen verwachten. Jlet blad acht dat te betreurenswaardiger. omdat men sedert 1 October 1928 niet minder dan 191 mll- lioen francs voor experimenten en proefvlleg- tuigen heeft uitgegeven, die echter geen van allen het verwachte succes hebben gehad. In Fransche regeeringskringen antwoordt men op deze critiek, dat de Fransche militaire luchtvaart onlangs weer geheel nieuwe typen In gebruik heeft genomen, die met de beste reeren. Twee communistische koeriers zijn te Erfuit in een huis aangetroffen. Daar zjj zich niet vrijwillig overgaven, werd van de vuurwapens gebruik gemaakt. Beide koeriers, een man en een vrouw, bleken 1n het bezit van communis tisch propaganda-materiaal. De Natlonaal-Soclalistische revolutie en daaruit voortvloeiende veranderingen, die in het openbaar leven hebben plaats gegrepen, heb ben eenlge moeilijkheden veroorzaakt aan ka tholieke studenten, die zich voorbereiden tot het priesterschap. Het aantal ureu. dat by alle Universltelten gewijd is aan de sport en de lichaamsoefeningen, is zoo groot geworden, dat de eigenlijke opleiding daardoor ernstig wordt bedreigd. Naar aanleiding hiervan heeft Z.Em. Kardinaal Bertram, de Aartsbisschop van Bres lau. een ernstige vermaning gericht tot allen, die verantwoordelijk zijn voor het samenstellen van bet leerplan der Hoogescholen. HYDEPARK. (New-York), 1 Aug. (Reuter.) President Roosevelt heeft met professor Moley T beraadslaagd, welke maatregelen kunnen wor den genomen om paal en perk te stellen aan bet voortdurend stijgend aantal ontvoeringen. Naar „United Press” ons seint, heeft de gou verneur van den staat New-York, Lehmann, bij de Wetgevende Vergadering van den staat een wetsontwerp Ingediend, krachtens hetwelk: «1. De doodstraf zal worden geëischt tegen ontvoerders. Indien de ontvoerde er het leven bU Inschiet. 2. Het als een strafbaar feit zal worden be schouwd, wanneer bloedverwanten van ontvoer de personen een losgeld betalen voor de vrijla ting der slachtoffers, of wanneer zij weigeren inlichtingen aan de bevoegde autoriteiten te verstrekken. ALTONA. 1 Aug. (W. B.) De politie heeft hier een groote hoeveelheid Marxistische ge schriften alsmede «apenen en munitie In be slag genomen. Te Wandsbeck zijn 30 Commu nisten gearresteerd. STRAATSBURG, 1 Aug. (Reuter) De Straatsburgsche vakvereenlglngen. aangesloten bij het unltarische Fransche verbond van vak- vereenigingen (de C. G. T. U.), hebben beslo ten. uit solidariteit met de bouwvakarbeiders, die zich reeds sedert vijf weken in staking be vinden, étappegewljs tot de algemeene staking over te gaan. Dientengevolge zijn heden de gemeentewerk lieden der abattoirs, badinrichtingen en open bare reiniging in staking gegaan. Naar verluidt zullen de electrlcitelta- gas en waterleidingsbedrijven met beperkten dienst blijven werken. De onafhankelijke vakvereenlglngen hebben haar leden verzocht, zich bij de stakingsbewe ging aan te sluiten. KOPENHAGEN. 1 Aug. (VJ>.) Naar het voor beeld van Jutland heeft heden te Kopenhagen een groote vergadering plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door 400 vertegenwoordigers der LB.-beweglng”, der meierijen en veehou ders. Na langdurige debatten werd de ..valuta- staklngs'-resolutie van' den Boerenstrjjdbond aangenomen met slechts, één stem tegen. Een der sprekers legde er den nadruk op. dat de LB.-beweglng weldra sterk genoeg zou zijn om de pers te bewegen tot een andere houding tegenover den strijdhond. De oorlogsverklaring van de regeering wordt door de boeren met kalm te en koelbloedigheid opgenomen De boeren zul len, nooit vergeten de verklaring van Staunlng, dat hij 50.000 werklooeen gereed heeft voor het ovememen der boerderijen, wanneer de boeren zich niet langer kunnen handhaven. De rede voeringen werden met grooten bijval aange hoord. De Deensche pers bericht ten aanzien van den voorgenomen grooten boerenmarsch van Noerd-Sleeswljk naar Kopenhagen, dat het plan bestaat, een verzoekschrift aan den koning te overhandigen. Den Koning zal worden verzocht, groote ver anderingen aan te brengen in de personen der Noord-Sleeswfjksche autoriteiten. De ooeren keeren zich vooral tegen de liberale leiders. Volgens de bladen zal op 20 Augustus een nieuwe productle-staklng worden afgekondigd, die drie dagen zal duren. In beensche politieke kringen neigt men tot de opvatting, dat thans de politieke partij, die de boeren weet te be vredigen, kans van slagen heeft. Algemeene steking te Straatabarg. Memorie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag der Eerste Kamer nopens de retorsieweL De wetteltjke regeling der huisindustrie; Me morie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Duitsche persstem. De „Osservatore” schreef, dat de Codex juris canonlcl den grondslag en juri- dlschen maatstaf vormt van het concordaat en afzonderlijke bepalingen daarvan aanvult. Van officieuze Duitsche zijde wordt echter de ze bewering verbazingwekkend genoemd, omdat uitsluitend voor aanvullingen op het binnen kerkelijke terrein in artikel 33 verwezen wordt naar het kanonieke recht. De staat kan zich in de nog niet geregelde aangelegenheden niet on dergeschikt maken aan de kerkelfjke wetgeving, aldus de opponens tegen de „Osservatore" Eer der Is het tegendeel waar, verklaart hij met na druk. Ook oordeelt hij, dat de uiteenzetting van de „Osservatore" tot misverstand aanleiding kan geven, wanneer deze schrijft, dat de opvoeding tot vaderlandsliefde overeenkomstig de voor schriften van het geloof en de geboden van Christus d.wx. overeenkomstig de leer van het evangelie der rechtvaardigheid en der naasten liefde zal worden geregeld Want, naar Dultscne meenlng, heeft de Kerk niet het recht tot het uitoefenen van een contróle achteraf vanuit con- fessioneel dogmatisch standpunt op de jeugdbe weging. Het heeft geen zin alle verschilpunten tus schen de opvattingen van de „Osservatore” en de officieuze Duitsche zijde over de wijze, waar op de bepalingen van het concordaat moeten worden uitgelegd, hier aan te halen. Het is vol doende te constateeren, dat er geen reden is om in gejubel los te barsten.' maar alle reden om de ontwikkeling der verhoudingen tusschen Kerk en Staat in Duitschland critisch en nuchter te blijven beschouwen en zich vooral te onthouden van al te voorbarige conclusies. 5.23, onder 5 Augustos •j-u U het tot standkomen van het concordaat L4 tusschen het Duitsche Rijk en het Vatlcaan hebben verschillende katholieke bladen in binnen- en buitenland gemeend een soort van jubelcantate te moeten aanheffen. ZU zagen in dit concordaat een triomf der kerkelUke diplo matie, welke zich waardig aansloot bij de histo rische concordaten uit vroegere eeuwen. Er zjjn in het verleden echter door Rome wel eens con cordaten afgesloten moeten worden, welke in de practljk meer moeilijkheden dan gunstige resul taten voor de Katholieke Kerk opleverden. Men denke b.v. slechts aan het concordaat, dat met Napoleon tot stand kwam. Zonder de waarde volle elementen in het nieuwe concordaat te willen verkleinen, hebben wy toch ons verplicht geacht bij onze eerste beoordeeling daarvan een groote gereserveerdheid te toonen en te wijzen op enkele restricties in den tekst, welke bij even- tueele deloyale naleving van nadeel zouden kun nen blijken voor de handhaving der onver vreemdbare rechten van de Katholieke Kerk in het huidige Duitschland. Men heeft ons dit van natlonaal-socialistlsch gezinde zijde kwuiyk ge nomen, omdat velen ten onrechte de conclusie trokken, dat het concordaat zooveel zou betee- kenen als een volledig aanvaarden en goedkeu ren van den nationaal-socialistischen staat met al zijn ab- en dependenties door het Vatl caan. Een concordaat is echter altijd een com promis. terwijl de practlsche waarde alleen be paald wordt door de wijze, waarop het wordt nagekomen. Op de loyale naleving van de bepa lingen van het concordaat door de nationaal- soclalistlsche machthebbers waren en zijn wij niet erg gerust. Vandaar de voorzichtigheid, welke wij bij de beoordeeling van het concordaat betrachtten. Dat wij daarmee niet onverstandig hebben gedaan, wordt thans bewezen door ver schillende gebeurtenissen. Zoo is de doorvoering van de sinds lang beraamde wet op de vrijwillige en gedwongen sterilisatie, komend vlak na de onderteekenlng van het concordaat, een zorg wekkend symptoom van een hoogst bedenkelijke mentaliteit. In plaats van bet neo^Malthusia- nlsme onder de physlek ep psychisch gezonde elementen van het volk van hoogerhand te be strijden, w51 de Rijksregeerlng de misdadige en erfelijk belaste individuen steriliseeren om te voorkomen, dat zij op den duur de overhand «ouden krijgen. De wetenschappelijkheid, waarop deze kortweg Immoreele wët gebaseerd heet te zijn, is nog altijd min of meer hypothetisch Maar zelfs, indien haar wetenschappelijke ondergrond solide zou zijn, dan nog moet zij beschouwd worden in flagranten strijd te Ztjn met de goede zeden. Waar deze wet een alge meen geldend karakter door den staat wordt toegekend, behoort zij dus tot die wetten, bin nen het kader waarvan de Katholieke Kerk volgens het concordaat haar bevoegdheden mag uitoefenen en regelen. De katholieken zullen zich echter aan deze wet niet mogen onderwer pen en de geestelijke overheid heeft den onaf- wjjsbaren plicht protest tegen haar doorvoering aan te teekenen. Hier is dus door het natlonaal- socialistlsch régime een bron van moeilijkheden met de Katholieke Kerk geopend. radiostations verzoeken wij met den aandrang hun innige deelneming en protest In den aether te doen weerklinken, opdat die woor den ook doordringen tot in de hutten van onze arme stervende broeders. Het ware te wenschen dat zij temidden van hun ontzettenden honger en ellende vóór zy den vreeselyken hongersnood sterven nog de tijding ontvangen, dat hun broeders en zusters hun vreeselljk lot kennen, met hen bedroefd zijn, voor hen versterving en lijden verduren en tot God hun gebeden opzenden. Dat zal hun in hun vreeselljk lijden een troost en sterkte zijn. En gij. bedroefde, hongerige broeders verheft uw blikken tot den allerbarmhartlgsten God. onzen Verlosser Jezus Christus: de beproevin gen zijn weliswaar vreeselljk. maar draagt ze met geduld als uitboeting uwer zonden, voor de zonden van uw volk en zegt met Christus: .Mijn hemelsche Vader! Uw wil geschiede!” De dood dien wij uit Gods hand aannemen is een heilig offer. Het zal. verbonden met het Offer van Jesus Christus, U den hemel en het volk de verlossing brengen. Onze hoop Is op God gevestigd." Gegeven te Lemberg W. g. Andrej Schep- tyckyj. Metropoliet, uit naam van het Epis copaat. ERFURT. Aug. (W. B.) Te Melchendorf is een geheime communistische drukkerij ont dekt. 29 personen werden gearresteerd. Uit het verhoor der arrestanten «Dn nadere bijzonder heden aan het licht gekomen over de nieuwe organisatie der communisten. TONDERN (Denemarken). 1 Aug. (Reuter). Duitsche Natlonaal-Soclallsten hielden gister avond in de omgeving van Tondern een veld- oefening. Op den terugweg werden zjj door Communisten overvallen. Er ontstond een vechtpartij en de Natlonaal- Soclallsten werden op de vlucht geslagen. Toen de politie tusschenbelde kwam, bleek, dat aan beide zijden gewonden waren gevallen. Het ge val wordt onderzocht. WASHINGTON 2 Aug. (Reuter). Naar schat ting heeft ongeveer een zesde gedeelte der Ame- rikaansche Industrie, hetwelk 6 mlllioen men- schen werk verschaft, de arbeids- en loonsrege- llng vrijwillig aangenomen. Men noemt het getal van 700.000 werkgevers. Johson, de leider der herstelbeweging, zet er spoed achter, om de onderhandellngen over be langrijke arbeids- en loonscodes zooals die voor de staal- en petroleumindustrie, tot een goed einde te brengen. De econoom en journalist Walter Lippman acht het van fundamenteele beteekenls, om uen Staalprljs stilzwijgend in de code voor de staal industrie op te nemen, terwijl ook de petroleum- belangen Johnson mededeelden, dat een gecon troleerde prijs voor hen van het grootste ge wicht is. Johnson verklaarde hierop dat, wan neer de productie gecontroleerd wordt, de prijzen het ook worden. Er dienden echter maximumprijzen te zijn, om den afnemer te be schermen. Verder wordt gemeld, dat 800 persoonlijkheden benoemd zijn om deel uit te maken van raden voor staat en provincie ter bevordering van het nationaal herstel en controleering van de naleving der codes. Ook de New-Yorksche katoenbeurs past de code toe op haar 200 employe’s. Het „Episcopaat," zoo schrijft de Kerkvorst, „heeft nog altijd de hoop niet opgegeven, dat de verantwoordelijke instanties zullen Inzien, dat de bekwaamheden. noodi0 om het geestelijk ambt naar behooren uit te oefenen alleen ver- krgeen worden door een langdurige en grondige studie van de rijke geestesschatten der theolo gie en dat de arbeid van den priester alleen dan vrucht zal dragen, wanneer hl) beschikt over een diepe kennis der zielen en een man is van gebed, bezield met godsdienstijver en geheel overgegeven aan Jezus Christus. In deze tijden van gisting wordt dit „ééne noodzakelijke" misschien onderscnat. maar wanneer rustiger tijden zijn aangebroken, dan zal men de waarheid dezer woorden erkennen. Kardinaal Bertram wijst vervolgens op het ambtelijk schrijven van den RUkskanseller van 20 November 1932, waarbij uitzonderingsbepa lingen voor de Theologische studenten In uit zicht werden gesteld. Het Katholieke volk, dat zijn toekomstige priesters wenscht opgeleid te zien in den geest, zooals Kardinaal Bertram die beschrijft, hoopt dat deze ernstige vermaning niet tevergeefsch aal zijn gedaan. DUBLIN. 2 Aug. (V. D.) Gisterenavond kon digde Minister-President De Valera In den lerschen Dell aan, dat de regeering de ontbin ding van het lersche Republikeinsche leger, den radicalen vleugel der lersche onafhankelijk heidsbeweging. overweegt. Sedert de afschaf fing van den eed van trouw aan de Engel- sche Kroon is er geen reden meer voor het bestaan van deze groep. De Valera verklaarde dat er geen openbare parades van geunifórmde organisaties meer ge houden zouden mogen worden en dat niemand het recht heeft geweld te gebruiken of over wapens te beschikken dan de overheid. In aansluiting hierop deelde de Minister van Justitie meda, dat alle wapenvergunningen voor het dragen van revolvers of geweren zul len worden ingetrokken. De Ukraine ligt In doodstrijd. De bevolking sterft uit van den honger. Het menschonteeren- de systeem van het Staatskapitallsme dat ge baseerd Is op onrechtvaardigheid, bedrog, onge loof en zedeloosheid, heeft het eens zoo rijke land aan den rand van Aen volslagen ondergang gebracht. Het Operhoofd der Katholieke Kerk. Paus Plus XI. heeft reeds drie jaar geleden een plechtig protest doen hooren tegen het Bolsje wisme, dat lijnrecht In stryd is met God. Chris tendom en de menschelljke natuur, en de H. Vader heeft toen reeds gewaarschuwd tegen de gevolgen van dit misdadig systeem. De geneele katholieke wereld en ook wij hebben ons aan gesloten by het protest van den H. Vader. Thans zien we de droeve gevolgen van de ty rannic van het Bolsjewisme: de toestand vreeseiyk en wordt met den dag slechter. Als men deze misdadigheid van het Bolsje wisme beschouwt, verstomt de menscheeiyke natuur en het bloed stolt in de aderen. Daar wy zelf niet in staat zyn onze sterven de broeders ook maar op eenigerlel wyze op stoffelyke wyze hulp te verschaffen, doen wy een beroep op de geloovigen van onze H. Room- sche Kerk, met de dringende smeeklng, den he mel geweld aan te doen door gebed, versterving en andere werken van Christeiyke naastenlief de, als er op aarde anders geen hoop op hu«p en bystand mogelyk Is. Voor het aanschyn der gansche wereld pro- testeeren wy tegen de verdrukking van kinde ren. armen, zwakken en onschuldigen en wy dienen een aanklacht In tegen deze onderdruk kers by den rechterstoel van den almachtigen God. Het bloed der arbeiders, die hongerend de zwarte aarde der Ukraine bewerkten, schreit ten hemel om wraak en de stemmen der hon gerige maaiers klinken door tot den God van Sabaoth. Wy richten ons tot de Christenen der ge- heele wereld, tot alle menschen die in God ge- looven, tot alle arbeiders en boeren en vooral tot onze landgenooten om zich aan te sluiten b* dit smarteiyk protest, opdat onze stem weer- kUnke over de geheele wereld. Ook aan de meesten i De „Deutsche Freiheit", een dagblad, dat te Saarbrücken door de soc.-dem, wordt uit. gegeven, heeft een belooning van 100.000 Fransche frs. uitgeloofd, voor dengene, die inlichtingen kan verschaffen over het laten neervallen uit vliegmachines van strooibiljet ten op Beriyn, op 22 Juni, mits deze inlich tingen tot Identificatie der daders leidt. Verwachting: Zwakke tot matigen. Westelijke tot Zuid-Westeiyken B of Zuidelijken wind, gedeeltelijk Mhwolkt, B nog weinig of geen regen, iets warmer H overdag. J BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9