I TCcï mAaal cfcn ctaj MANCHESTER GUARDIAN WEEKLY Meubelfabriek i vlammen I I DE APOTHEEK DE WITTE ZWAAN 1 ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Alle abonné Ibl ROBINSONschoenen Een feest voor je teenen (Ingezonden Mededeellng) DONDERDAG 3 AUGUSTUS I ERNSTIG MOTOR-ONGEVAL Man verdronken DR. H. COLIJN In het natuurbad te Soest I' Toch uit Oldenzaal vertrokken INTERN LERINGEN IN INDIË MOND- EN KLAUWZEER Eén doode, drie gewonden If you are interested in England READ THE 1 (Wordt vervolgd). Auto over den kop geslagen Te Hageveld wordt van Zaterdag af een retraite en cursus gehouden voor leden van de Graalbeweging Men ziet hier de deelneemsters bijeen NAAR HEf DUITSCH VAN RUDOLF HERZOG CHAUFFEUR RIJDT IN OP VELDWACHTER De brandweer van Culemborg i de aangrenzende percéélen te behouden \De moei- lijke weg i De Chineezen naar Duitschland Deze ontkomt aan een ernstig ongeluk L I Slachtoffer reeds drie dagen bewusteloos Send your subscription to the Publisher GUARDIAN BUILDING - MANCHESTER - ENGLAND AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL RETRAITE VAN DE GRAAL «a (Wouw) bindt van de aardmannetjes kan pakken.” Maar toen Topsy bem den doek voor de oogen had gebonden, zag ze niet, dat een aardmannetje stilletjes de veters van Robbie's schoenen aan elkaar bond. Toen Robbie wilde beginnen met te zoeken naar de aardmannetjes, viel hy in het zand. „Wat is dat nou,” riep htf„iemand - houdt mijn voeten vast* ,X>at heeft een aardmannetje ge daan, dat Je schoenen heeft aan elkaar gebonden,” zeide Topsy. „Dat is spel," riep eerlijk geen Robbie. „Maar wel een goede mop,” riep een van de aardmannetjes, terwijl ze maakten dat ze zoo gauw mogelijk de agent van den noch de bi lichtingen Omtrent het ernstig auto-ongeval, dat heden morgen om kwart over zes op den Ryksstraat- weg MoerdijkZevenbergschehoek, waarbij de 26-jarige heer Van Suylekom uit Raamsdonks- veer werd gedood, plaats had. vernemen wjj nader, dat de toestand van de drie andere per sonen ernstig is. Een hunner, de 25-jarige Van Swol, eveneens afkomstig uit Raamsdonksveer, is er het ernstigst aan toe, men vreest voor zijn leven. Het lijk van den heer Van Suylekom is naar het lijkenhuisje te Moerdijk overgebracht en voor sectie in beslag genomen. De overblijfselen van den auto staan onder polltie-bewaking. Hedenmorgen Ryksstraatweg t F c die de stond pijnlijk blikken meer en ge- kan spelen,” zeide Robbie tot Topsie. me het eerst den doek It gives a summary of the week’s news combined with such expression of liberal thought on British and International affairs as has made the Man chester Guardian so highly regarded In contemporary journalism. die vlak by den van Denkt u, dat Ik lets met de zaak uitstaande heb?” Jim stelde deze tegenvraag niet zonder sarcasme, maar beleefd, alsof hjj een goeden kennis begroette. Maar de agent lette verder niet op hem. Men schen, die spiegelruiten inwerpen, beginnen geen ironisch gesprek met de politie, maar maken zich gewoonlijk uit de voeten. Een half huizen blok verderop zag de agent een man, die een tram naliep. En nu holde de bewaarder der openbare orde met getrokken gummistok er achter aan. Teleurgesteld wendde zich Jim van het schouwspel af. Een plotselinge vrees be kroop hem, dat een of andere betoovering hem misschien tot zoover voor gevangenneming had behoed. De gedachte alleen Joeg hem een schrik aan, en toen hU op een anderen agent stootte, and the paper will reach you every Saturday morning Specimen copies will be sent on request. bl) verlies van "n anderen vinger Na de voortdurende uitbreiding, die de laat ste wéken t mond- en klauwzeer in Zeeuwsch- Vlaanderen onderging, is gedurende de jongste week zulk een krasse toename van het aantal besmette veestapels geconstateerd, dat van een epidemisch woeden dezer veeziekte kan worden gesproken. In 25 verschillende Zeeuwsch-Vlaam- sche gemeenten zijn talrijke nieuwe gevallen geregistreerd, namelijk in totaal 82 gevallen. In geheel Zeeland 133 gevallen in 44 gemeenten. Dit betreft uitsluitend de nieuw geconstateerde besmettingen. Hoe sterk de gevreesde ziekte heerscht, blijkt uit het feit, dat alleen te Sluis niet minder dan een-en-zeventig veestapels zijn aangetast. De Chineezen, die na hun kloppartijtje te Rotterdam. Woensdag te Oldenzaal arriveerden en aan de grens werden geweigerd, zijn Woens dagavond tegen zeven uur door de Duitsche grensautoriteiten doorgelaten. BATAVIA, 3 Aug. (Aneta). De Regeering gaf toestemming tot voorbereiding van intemeering van Ir. Soekarno en Mochtar Loeftl, hoofdbe stuurslid van de Persatoean Moslim Indonesia, te Fort-de-Kock, die 12 Juli J.L werd gear resteerd. Meerdere mogelijkheden van dergelljken aard zijn nog in behandeling. Naar wy vernemen zal binnenkort by A. W. sythoff’s Uitgeversmy N.V. te Leiden een bio grafie van Dr. H. Colyn. van de hand van den bekenden historiograaf Dr. J. C. Rullmann, het licht zien. The Manchester Guardian Weekly Is published every Friday and ts sent to any address post free for 12 months for 13s. Od. als vanille, zoete en bittere amandelen, gecon- fyte citroen- en sinaasappelschillen. In een andere afdeellng honderden chemicaliën, en in de derde de vergiften. In een door hout afge sloten ruimte stonden daar in groote flesschen salpeter, zout- en zwavelzuurvloelstoffen, die, naar Dores verklaarde, een bytende inwerking hebben op je kleeren. In een reusachtig gewelf lagen enorme vaten met oiyfolle, goudgeel van kleur, witte en bruine levertraan, en verschil lende soorten honing en stroop. Op het einde van de binnenplaats bevond zich een kelder met een zwaar-yzeren toegangsluik. Dat is onze brandvrije afdeellng, vertelde Dores. Daarin liggen de licht ontbrandbare, vluchtige vloei stoffen, zooals benzine, ether en spiritus. In dien kelder mag nooit vuur komen, want dan zpu de heele zaak in de lucht vliegen. De lucht alleen, waarin natuuriyk een hoop ether- en splritusdamp zit, is al ontplofbaar. Heinrich keek een beetje sphuln naar dit ge vaarlijk gedeelte van het huis, en hy was blij, dat hy, zonder In de lucht gevlogen te zyn, weer in de ongevaariyke zóne kwam. Tot twaalf uur ’s middags werd er hard doorgewerkt: af- wegen, inpakken en kurken; kisten moesten dicht getimmerd worden en vaten weggerold. Heinrich ging heelemaal In zyn ongewoon, maar daarom dubbel interessant werk op, en BAren- teld had plelzier in zyn jongen assistent. Dores was geweldig geïmporteerd door de manier, waarop de nieuweling de zware ladder verschoof en op- en afklom, door zyn handig- i* .i omstreeks 6 uur is op den MoerdükZevenbergschehoek onder de gemeente Lage Zwaluwe by het ma ken van een bocht een luxe-auto over den kop geslagen. De auto kwam terecht in den tuin van de weduwe Kouters. De chauffeur, de 26-jarige B. v. Suylekom uit Élaamsdonksveer werd dood onder den auto vandaan gehaald. Drie inzittende heeren bleken, toen zy uit den auto waren gehaald, mln of meer ernstig ge wond te zijn, fcy zyn naar de marechaussee kazerne te Moerdijk vervoerd. wegkwamën. (Morgenavond vervolg). Omtrent het voorgevallene vernamen wy van onzen correspondent, dat noch de Statlons-chef, 'urgemeester van Oldenzaal eenige in- kon geven omtrent de reden van bet oponthoud. Deze schynt e iter hierin te zyn gelegen, dat de Duitsche autoriteiten geen doorgang wilden verleenen, alvorens zy zekerheid hadden, dat zich geen communistische elementen onder deze personen bevonden. Van den anderen kant schynt ook de Chlnee- sche consul te Amsterdam zich met de zaak te hebben ingelaten. Deze toch was van mening, dat de Chineezen In de Ufa-film een minderwaardige rol zou wqrden toebedeeld. Daarom had hy zich tegen het vertrek verzet. Nadat hem echter van de zyde van de „Ufa" uitdrukkelijk was verzekerd, dat zulks in het geheel niet het geval zou zyn, heeft hy zyn waarschuwing tegen het deelnemen aan die film ingetrokken, zoodat er ook voor de achterbiy- vers, een kleine honderd, geen reden bestaat, van een reis naar Beriyn af te zien. held om een vat één...., twee...., drie over eind te zetten. Jette riep door het keukenraam, dat het tlid was om te eten. Dores haalde de roskam uit zyn kamer, borstelde zyn jongen vriend zorg vuldig af, ging toen naar de pomp en stortte hem een flinken waterstraal over de handen. Dores en Hannes, die inmiddels met zyn me- dlcyn-trommel teruggekeerd was, gingen hun rantsoen in ontvangst nemen. Heinrich ging nog even naar het kantoor en kwam kort daar na met Barenfeld de huiskamer binnen. De fa milie zat al aan tafel, toen ze binnentraden. De apotheker bleek reeds met gastronomischen yver bezig geweest te zyn, om zich aan een car bonade te goed te doen, want hiervan bevond zich op zyn bord nog maar een scha mel restant, dat hy bedachtzaam met zyn vork omdraaldé. om het daarna met kenneiyke toewijding te verorberen. Dadeiyk daarop ging hy naar de apotheek, öm mynheer Rose af te lossen. Spoedig verscheen deze dan ook, als in een wolk van apotheekgeuren gehuld, en zette zich op den stoel naast Lisa. Het edele paar. Max en Moritz, was dezeh middag byzonder rustig. Er waren twee oorzaken voor deze op- merkeiyke kalmte mogeiyk: óf ze waren nog onder den indruk van de vaderiyke afstraf fing van gisteren, óf ze voerden wat in hun schild. Kleine Moritz liet op een gegeven oogen- blik zyn vork vallen, en toen hy weer onder de tafel uitkroop met het verloren voorwerp in de hand, was zijn gezicht donkerrood. Max keek bem met bijzondere aandacht aan en bet p zyn bank in het LMpark schoof Jim (I Snel; meer bekend onder den naam van „Gladde Jim", onrustig heen en weer. Eind December.' Hoog tyd, ergens onderdak voor den winter te krijgen. Jim's wenschen gingen niet erg hoog; er was geen denken aan een reis naar de Rlvièra of naar deCanarlsche eilanden, waarvan het klimaat zoo beroemd is, of naar Califoraië. Drie maanden hechtenis was zyn eenigste wensch. Drie maanden kwartier en geregelde maaltyden en daarby een beetje ge zelligheid meer^ verlangde hy niet. Woensdagmiddag is in het Soester Natuurbad verdronken de heer G. E., beambte by de Elec- trische Centrale te Rotterdam. De heer E. was met zyn echtgenoote sinds een paar dagen in pension in het Broeder- schapshuis te Bilthoven. „Laat ons eens de aardmannetjes laten zien hoe men blindemannetje „Je voor de oogen en Ik wil zien of ik een Wy vernemen hieromtrent nader: De heer E. was aan het zwemmen in het sinds kort geopende Natuurbad .Boester Dul- nën.’’ Hy was in het gedeelte, dat ongeveer 1.60 M. diep is, toen hy plotseling in de diepte verdween. De oorzaak van het ongeval zou volgens des kundigen hartverlamming zyn. Dr. Stroband, die terstond toen men het on geval bemerkte, werd gehaald, heeft nog ge- ruimen tyd getracht de levensgeesten weder op te wekken, doch zonder resultaat. De verdronkene was eerst kort gehuwd en vierde gisteren zyn 32sten verjaardag. Nu Gladde Jim een besluit genomen had. be gon hy dadeiyk aan de uitvoering ervan. Heel wat wegen stonden hem open. De aangenaam ste: in een duur restaurant eens goed te di- neeren en dan. na gebleken insolventie, kalm en zonder eenig opzien, aan de politie overgeleverd te worden. Een vriendelyke kantonrechter zou dan wel voor de rest zorgen. Gladde Jim maakte een wandeling door de mooie straten der stad Voor een café-restau- rant in de na by held van het Kurfiaus bleef hy staan. Wat zyn voorkomen en zyn verschynlng boven de knieën betrof, daarin had hy het volste vertrouwen Jim was geschoren, zyn hoed was ook goed in orde en een barmhartige weduwe had hem kort geleden een winterjas van haar man zaliger geschonken. Als hy on gemerkt een tafeltje bereiken kon, was alles goed. De llchaamsdeelen boven het tafelblad zouden by de kellner geen wantrouwen opwek ken. Een gebraden eend, dacht Jim by zichzelf, zal zoo ongeveer het beste zyn daarby een tlesch Chablis, dan Camembert, koffie en een paar sigaretten van tien, hoogstens vyftlen cent per stuk, hy wilde niet te weelderig op een an ders kosten leven en zich op die manier de wraakzucht der bedienden op den hals halen. Nee, hy wist zich binnen zekere perken te hou den. De goede maaltyd zou hem voor de reis naar en in het arrest in het politiebureau sterken. Maar toen Gladde Jim den voet in het luxu euze lokaal zette, trof de blik van den ober- kellner de verfrommelde broek en de oude, ult- geloopen schoenen. Krachtige, geoefende handen werkten hem door de draaideur het café uit en bewaarden de gebraden eend voor een oneer vol lot. Gladde Jim stapte in de richting van de win kelstraat De reis naar de winterverzorglng was nog niet zoo gemakkelyk Hy moest iets an ders bedenken. Op een hoek van de straat trok de verlichte etalage eener prachtige collectie lederwaren de aandacht van Jim. Na lang zoeken kon Jim by een opgebroken stuk straat in de omgeving een brok asphalt meester worden, dat hy met kracht tegen de spiegelruit wierp. Menschen renden den hoek om. voorafgegaan door een agent. Jim stond kalm, handen in de zakken, en glim lachte by den aanblik van de blinkende knoopen. „Waar is de kerel, die dat gedaan heeft?" vroeg de agent opgewonden. Barenfeld boog even en ging met het bestel boek naar het magazyn. om te zien waar Dores *as. Heinrich ging, op een uitnoodigend gebaar Van z.n patroon, achter dezen de trap op. zyn hart klopte. In zyn jonge leven was hy maar weinig met Barnes in aanraking gekomen en hy trachtte zich op weg naar de eerste etage een houding te geven. Maar het lukte niethet *oet-weelge apothekers-luchtje, dat overal m huls hing, beklemde hem. Toen deed de apo theker een deur open en verzocht hem bin hen te komen. Hy kwam in een groote, somber behangen en gemeubelde kamer. Op de sofa ■chter de theetafel, zat een slanke vrouw van middelbaren leeftyd, met een wit mutsje op het bruine haar; de vrouw van den gestren ge11 chef. Ze keek met angst en beven naar haar beide jongste spruiten, die yverig bezig waren den room uit eikaars melk te vlsschen. Vóór de piano, het eenige stuk in het vertrek, óat van 'n weinig luxe getuigde, zat Lisa, de ksntrrkkciykt dochter van den apotheker. Ze Onder Roordahuizen (Fr.) reed een auto op den Overyselschen Straatweg. Daar het voertuig maar één licht voerde, wilde een veldwachter, die dit bemerkte, den chauffeur doen stoppen. Op het gegeven teeken deed de bestuurder ook inderdaad of hy gevolg wilde geven aan het be vel, doch vlak by de politie gekomen, gaf hy vol gas en reed met gedoofd achterlicht weg. De veldwachter, die opzy sprong, ontkwam ter nauwernood aan een ernstig ongeluk. Daar denzelfden nacht, waarin dit gebeurde, naby Sneek een autobestuurder was oekeurd wegens het ryden met één licht, is deze persoon aangehouden als. verdacht van poging tot dood slag en in het huis van bewaring opgesloten. Beste Engelbert, merkte zyn vrouw op, de kinderen zyn nog zoo jong. Vergeet niet, dat je zelf ook een keer voor je apothekersexamen gezakt bent, voegde ze er aan toe ter verdedi ging van haar kroost. De aanwezigheid van een vreemde scheen haar moed te geven. Lieve Marianne, zei de apotheker, terwyi hy een heftige onderzoekings-expedltie naar zyn manchetten ondernam. Ik verzoek u van dergeiyke opmerkingen verschoond te biy- ven. Je behoeft myn prestige niet te ondermy- nen. Kom mee, Pfalzdorf. Het ontging Heinrich niet, dat mevrouw Ma rianne een beetje bleek om den neus werd en dat er een spottend lachje twinkelde in ae oogen van Lisa. Met een bons viel de deur ach ter hem in 't slot. Nu maar weer aan 't werk, hoorde hy den apotheker zeggen en als een slaapwandelaar ging hy naar beneden. Daar trof hy Dores, die hem meenam naar het magazyn, waar BAren- feld op hem wachtte. .Wat- voelde hy zich hier weer anders! Een zoete, zwoele lucht omgaf hemi. Alle soorten spëceryen van Oost en West waren hier om hem heen gestapeld. Hier geur den de kamille en pepermunt, ’t fijne aroma van laurierbladeren, die tot groote pakken waren samengebonden, de lucht van valeriaan, die meer aantrekkingskracht voor katten dan voor menschen had; zoethout en allerlei soorten kruiden lagen in zaklinnen genaaid in grillige massa's opeengehoopt. Een kleine deur gaf toegang tot een ander magazyn. Daar waren de fynere artikelen, zoo- IIIIHIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIlIlluilllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinill In den afgeloopen nacht, kort na het n demachteiyk uur, Werd het noorden van lemborg opgeschrikt door brandgerucht. ruim twaalf uur was brand ontdekt in de rr belfabriek van den heer O. Verkerk en Zoi gelegen op het Hooge Dorp, aan den o« van de Loentjesgracht. Het vuur, dat gretig voedsel vond in aanwezige hout voorraden, machines en in werking zynde meubelen, zette in een oog blik het geheele houten gebouw in lichte la zoodat dit binnen een half uur tyds tot grond toe was afgebrand. Er stond geluk heel weinig wind, zoodat de aangrenze perceelen. die ten deele reeds door het vuur waren aangetast, gespaard konden blyven. Toen de brandweer arriveerde, was de fabriek reeds verloren.Met twee slangen werd het vuur gebluscht en de belendende huizen nat gehouden. Omtrent de oorzaak was nog niets bekend. Op het terrein van den brand waren aanwe zig burgemeester Keestra. wethouder Colli, de commissaris van politie en verschillende auto riteiten. Het geval wekte in den omtrek veel Consternatie. f on dit blad zitn ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen f bU levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfl by een ongeval met f OCfl by verlies van een hand Z oy verlies van een C/l een breuk van j!/I S ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen «JvlztZe-verlies van belde armen, belde beenen ol belde oogen f doodeiyken afloop f een voet of een oog f 1 duim of wijsvinger «/(/«"been of arms als een rots. Het was een Heinrich voelde, dat alle hem gericht waren, en hy werd bleek van verlegenheid. Schiet toch op, kerel, fluisterde Barenfeld. Maar de stoel scheen door een onzichtbare hand vastgehouden te worden. Nu bemerkte Heinrich de voorover gebogen hoofden van de belde jongens. Hy zag. hoe ze schudden van het lachen, en onder tafel uit alle macht aan iets schenen te trekken. Ik geloof, zei Pfalzdorf, dat de jongens een grapje met me hebben uit gehaald. r Met twee stappen was Lisa by de beide boos doeners en ze lieten plotseling het koord, waar mee Moritz, toen hy zoogenaamd zyn vork had opgeraapt, den stoel van den nieuweling had vastgebonden, los, zoodat Pfalzdorf by een nieuwe poging om los te komen byna door de kamer vloog. majestueus in gang van het Olympia-Theater stónd, toen greep hy naar den red- denden stroohalm „verstoring der openbare orde”. Met alle kracht van zyn heesche stem began Jim te schimpen op zyn schoonmoeder, dwaze kletspraat en Jmaad tegen haar uit te brullen. Hy schreeuwde luid en aanhoudend en sprong daarby als een gek op het trottoir rond. De agept stak zyn gummistok in zyn zak, draaide Gladde Jim den rug toe en zei tegen een vreedzaam burger: ..Dat is een bAnd stu dent. die zyn maandeiyksche fuif viert. Maken veel lawaai maar zyn ongevaariyk. We hebben opdracht in zulke gevallen niet op te treden.” Vertwijfeld gaf Jim de overbodige Inspanning op. In zyn fantasie werd de gevangenis een onneembwre^burcht. Hy wikkelde zich steviger in zyn jas en was wanhopig. Eindeiyk zag hy in een sigarenwinkel de mooiste gelegenheid. Een goed gekleed heer stak aan het daar binnen brandende vlammetje een sigaar aan; de mooie paraplu had hy in den hoek by de deur neergezet. Gladde Jim trad brutaal den winkel binnen, pakte de paraplu en ging daarmee langzaam weg. De heer met de sigaar volgde hem haastig. „Myn paraplu," zei hy dreigend. „Werkelyk?" hoonde Jim en voegde er spot- tend aan toe: „Nu, waarom roept u dan geen agent? Ik heb uw paraplu genomen. Roep dan toch? Daar staat een van uw vrienden op den hoek!" De eigenaar van de paraplu ging langzamer loepen. Jim deed hetzelfde en kreeg al een ang stig vermoeden. De agent op den hoek keek beiden nieuwsgie rig aan, gereed om elk oogenbllk in te grijpen. „Natuuriyk, zet de eigenaar van het regen scherm, „dat beteekentU weet Immers, hoe zulke vergissingen ontstaan.... Ik.... als dat uw paraplu is, vergeef me. astubUeft van middag in het restaurant als u haar als de uwe herkentnatuuriyk gaarne bereid nogmaals excuus „Zeker hoort zy van my,” zei Gladde Jim vol haat. De ex-paraplubezltter keerde zich om en ging weg. En de agent haastte zich, een blonde schoonheid in hermelyn over de leege straat te helpen en haar te behoeden voor het dreigend gevaar door een autobus overreden te worden, die zich op ongeveer vyfhonderd meter afstand bevond. Gladde Jim ging verder. Hy kwam weer op de plaats, waar hy de spiegelruit ingeworpen had, en zag, dat hy in een kring had geloooen. Woedend smeet hy de paraplu de goot. Hy mompelde verwenschingen tegerl de mannen met helmen en gummistokken. Nu hy eens per si in hun handen wilde vallen, schenen zy hem als een lid van het konlnkiyk huis te beschou-' wen, die geen overtredingen kon begaan en dus niet gestraft kon worden. Tenslotte bereikte Jim de Koningstraat. Hij was moe en wilde naar zyn bank in het Lispark terug, want het verlangen „naar huls” wordt i:og sterker als het „huls" slechts een park bank is. Maar op een ongewoon stille plaats bleef Jim nogmaals staan. Daar was een kleine, oude, met klimop begroeide kerk. Door het violette glas van een raam gloeide eén flauw licht. Llefeiyke muziek drong tot zyn oor door. De hymne, die de organist speelde, liet hem niet los, want hy had haar gekend. In de dagen toen er in zyn leven nog zulke dingen waren als familie en vrienden en mooie gedachten. Een plotselinge en sterke impuls bewoog Jim. den stryd tegen zyn ongelukkig lot weer op te vatten. Hy zou zich ‘uit de modder optrekken, hy zou den boozen geest bestryden, die In hem gevaren was; nu was hy nog jong en nu was het nog tyd tot inkeer te komen. Morgen zou hy naar de Weilstraat gaan en werk zoeken. Een houthandelaar had hem vroeger eens een baantje als wagenbestuurder beloofd. Hy zou hem opzoeken en om de betrekking vragen. Hy wou weer een mensch in de maatschappy wor den. Hy zou.... Dat waren zyn goede voornemens. Jim wist niet, dat de kerk onder bewaking stond, omdat men in den laatsten tyd dan eens liet offerblok opengebnpken licht had. Gladde Jim voelde een hand op zyn schou der. Hy zag om en keek in bet breede gezicht van een politieagent. „Wat doet u hier?” vroeg deze. .Biets," antwoordde Jim, „Ga dan maar met me mee,” zei weer. „Drie maanden,” was het vonnis politierechter een week daarna. broertje knikte veel beteekenend. Daarop be paalden ze weer hun volle aandacht by hun maaltyd, terwyi ze de eene hand krampachtig onder de tafel hielden. Het eten verliep voor- looplg zonder verdere incidenten. De exotische provisor sloofde zich uit, om de dochter des huizes attenties te bewyzen, maar ze nam er nauwelyks notitie van. Na een halt uur onge veer stond het gezelschap op. Tenminste dat kon van byna allen gezegd worden, echter niet- van Heinrich, want hoeveel moeite hy ook deed om zyn stoel achteruit te schuiven, deze onwrikbaar moment, op droeg een elegante lichte morgenjapon en haar groote, gryze oogen waren piet belangstelling op den binnentredende gericht. Dat is Palzdorf, zei de apotheker, die geen vriend was van overdreven beleefdheid, kort en hy liet den leerling, die een diepe buiging voor de dames maakte, verder aan zyn lot over. Wat Lisa het eerst opmerkte was, dat Hein rich een verduiveld knappe jongen was. Zwart haar met donkere oogen. slank en rijzig. Ze ging op hem toe en drukte hem' harteiyk de hand. Welkom, mijnheer Pfalzdorf. Papa houdt nu eenmaal weinig van plichtplegingen Dit is moeder en deze beide bengels zyn myn waarde broers; ik zelf ben de dochter des nuizes. U is wel vriendelyk. stotterde Heinrich en daar hy voor dat oogenblik niets beters wist te doen, keek hy het meisje als betooverd aan en hield haar hand stevig vast, totdat zy die langzaam terugtrok. Toen gaf hy mevrouw Friedrich een hand en streek hy de beide jon gens plichtmatig liefkoozend door het haar. Max en Moritz, die een dergeiyke betuiging van sympathie niet gewoon waren, keken el kaar aan en grinnikten. Hé. Jullie, riep vader Friedrich tot zyn belde jongste kinderen, jullie moest maar eens een voorbeeld nemen aan meneer Pfalzdorf. Die heeft zyn eindexamen al gedaan, en hy is pas 19 jaar. Jullie zullen den hemel mogen danken, als je t zonder kleerscheuren ooit zooveer brengt tenminste als jullie vóór dien tyd niet aan ouderdomszwakte bent gestorven. Zondagavond heeft op den weg van Heerle naar Bergen op Zoom een motor ongeval plaats gehad, waarvan de motorrijder J. Pellis uit Heerle. in dienst van de fa. Aer- den te Esschen (België), het slachtoffer is geworden. Komende van de richting Bergen op Zoom, is hy naby de dorpskom van Heerle met zyn zwaren Ladymotor in volle vaart tegen een rijtuig gereden, welk rijtuig hy wegens het uitwyken voor een ander voertuig vermoede- lyk niet had gezien. Behalve een hersenschudding, heeft de man daarby een verbrijzeling van het linkerkaak- been en een ontwrichting van den linker schouder opgeloopen. terwyi hem voorts en kele vingers waren gebroken en hy verschil lende wonden aan het linkerdybeen had be- kpmen. zyn toestand was zoo ernstig, dat de behandelende geneesheer aanvankelyk zyn vervoer moest ontraden, zoodat het slachtof fer ten huize van den heer Boits. waar hij was binnengedragen, moest worden verpleegd. Eerst den volgenden avond stond de dokter toe den man. die nog steeds buiten kennis was, per4 brancard over te brengen naar het Algem. Burger-gasthuis te Bergen op Zoom. Woensdagavond was de man. naar wy aan het gasthuis vernamen, nog steeds buiten be- wustzyn en was zyn toestand nog onveranderd zeer zorgelyk. i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13