Kath. Hoogeschool Peking I I Sïet utfifaiaL van den daq i in MANCHESTER GUARDIAN WEEKLY I JAMIN ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN DE APOTHEEK DE WITTE ZWAAN ROBINSONschoenen! Een feest voor je teenen (Ingezonden Mededeeling) DONDERDAG 3 AUGUSTUS HECHT BOLWERK Blijvende opbloei Jacht op wilde dieren De moei lijke weg com* n Australië beschermt het Zuidpoolgebied I- READ THE 60.000 schoten in een minuut SS ikt Op zoek naar een ver dwenen stad De ontdekking van het „Doodenhol” Kudde schapen ver dronken Ontataan na feilen en door laat end en atryd NAAR HET DUITSCH VAN RUDOLF HERZOG If you are interested in England 1 De strijd tegen de munisten Alle abonné S ongevallen verzekerd Send your subscription to the Publisher GUARDIAN BUILDING MANCHESTER - ENGLAND AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL t van de van de veters van Robbie’s schoenen aan elkaar bond. hU In het Hnd. „Wat is ctet nou,” riep hü, „Iemand aardmannetje ge- daan, dat heeft je schoenen geen Robbie. ,d- riep maakten dat se soo gauw mogeltjk gen (Wordt vervolgd). Toen Robbie wilde beginnen met te zoeken naar de aardmannetjes, viel „Laat ons eens de aardmannetjes laten zien hoe men blindemannetje The Manchester Guardian Weekly is published every Friday and is sent to any address post tree for 12 months for 13s. Od. and the paper will reach you every Saturday morning Specimen copies will be sent on request. onwrikbaar moment, op sou HU I I I I M >ol ,al 1st Og ir- lU Ils de fi gs ten ran de sp int, ien in vul de der ds- ge- ge- nd. det den :htS ling van de ken i de ben in- miw en tie n- m- ’- f. n n In d. et ie al 1- ilt ’P 1- it. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiu. Heinrich keek een beetje schuin naar dit ge vaarlijk gedeelte van het huls, en hü was blij, dat h(j, sonder In de lueht gevlogen te zün, weer in de ongevaarlijke zóne kwam. Tot twaalf uur ’s middags werd er hard doorgewerkt: af wegen, inpakken en kurken; kisten moesten dicht getimmerd worden en vaten weggerold. Heinrich ging heelemaal In zün ongewoon, maar daarom dubbel interessant werk op, en Bëren- teld had pletzler in zijn jongen assistent. Dores was geweldig geïmporteerd door de manier, waarop de nieuweling de zware ladder verschoof en op- en afklom, door sjjn handig- E E EuiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiii „Maar wel een goede mop,” een van de aardmannetjes, terwijl as houdt mijn voeten vast" „Dat heeft een zeide Topsy. eerlijk spel,” riep elkaar gebonden," „Dat is in China getrokken. In de weinige jaren zijn bestaan heeft dit onderwüs-lnstituut bijzondere plaats In de wetenschappelijke reld verworven en speelt f* rol in de beschavingsgeschiedenis van Peking', It gives a summary of the week’s news combined with such expression of Liberal thought on British and International affairs as has made the Man chester Guardian so highly regarded in contemporary journalism. Naar gemeld wordt, sou het den Japanschen uitvinder Schimitsu, directeur van het labora torium voor physlsch-chemische experimenten te Tokio, gelukt zijn een nieuw geschut te con- strueeren, dat zonder aanwending van kruit functlonneert en gerulschloos werkt- Het nieu we geschut van 10.000 tot 60.000 schoten in een minuut kunnen lossen. De eerste proeven zou den de Japensche deskundigen volkomen be vredigd hebben. Volgens een bericht uit Leningrad hebben de autoriteiten van het universiteitsmuseum Philadelphia van de Russische academie voor oude geschiedenis concessie gekregen om op gravingen te doen naar een verloren stad te Eski-Kerman in den Krim. Tusschen de 6e en 9e eeuw sou aldaar een groote stad gelegen hebben en oudheidkundi gen zijn van meenlng, dat zich onder het puin waar de volle voorwerpen bevinden. (Reuter). RECKLINGHAUSEN 3 Aug. (V. D.) Bij een razzia in de nabijheid van Gladbeck zijn 5 communisten gearresteerd. In Buer-Beck- hausen zijn communisten, dis vlugschriften hadden verspreid, gearresteerd. In een akker begraven werden gevonden een kist communis tisch propagandamateriaal, een vlag, drie pisto len, twee karabijnen en 80 schoten munitie. In verband hiermede zijn twee personen gear resteerd. ZAP zijn bank in het Lispark schoof Jlm Tl Snel, meer bekend onder den naam van „Gladde Jlm". onrustig heen en weer. Eind December! Hoog tijd, ergens onderdak voor den winter te krijgen. Jim’s wenscben gingen niet erg hoog; er was geen denken aan een reis naar als vanille, zoete en bittere amandelen, gecon- fljte citroen- en sinaasappelschillen. In een andere afdeeling honderden chemicaliën, en in ds derde de vergiften. In een door hout afge sloten ruimte stonden daar in groots flseschen salpeter, zout- en zwavelzuurvloetstoffen, die, naar Dores verklaarde, een bijtende inwerking hebben op Je kleeren. In een reusachtig gewelf lagen enorme vaten met olijfolie, goudgeel van kleur, witte en bruine levertraan, en verschil lende soorten honing en stroop. Op het einde van de binnenplaats bevond zich een kelder met een zwaar-ijzeren toegangsluik. Dat is onze brandvrije afdeeling, vertelde Dores. Daarin liggen de licht ontbrandbare, vluchtige vloei stoffen, zooals benzine, ether en spiritus. In dien kelder mag nooit vuur komen, want dan sou de heele zaak in de lucht vliegen. De lucht alleen, waarin natuurlijk een hoop ether- en splritusdamp zit, is al ontplofbaar. heeft Australië daarmede een op het eerste oog ondankbaar lijkende taak op zich genomen, toch is de economische beteekenis van deae contróle niet gering Want een deel van deze antarctische zóne is reeds thans bet toooeel van walvischjachten, jacht op pelsdieren en vogels, welke voor de Zuidpoolgebieden een bron van inkomsten opent. Maar juist daarom is bet noodlg, dat de staat contróle oefent, daar zich anders het gevaar van volkomen uit roeiing dezer waardevolle dieren voordoet. Dit is dan ook de oorzaak van het aannemen van dit wetsvoorstel. In de eerste plaats geldt de bescherming de walvisch. De jacht namelijk hierop heeft in 1919 een ontwikkeling genomen die het ingrijpen van den staat tot plicht maakt. Werden nog in het jachtseizoen 1919 1920 11.369 walvlsschen gedood. In het seizoen 19301931 waren er 53 factorijen, 232 schepen en 10 transportbooten, ten dienste van de 33 maatschappijen in den antarctls; het aan tal gedoode walvlsschen bedroeg ruim 40.000, waarvan 3J4 millioen vaten olie werden ge wonnen De zóne, welke aan de controle van Australië onderworpen is. omvat het gansche Zuiden van den 60sten breedtegraad en tus schen den 45sten tot 160aten graad O L. met alleen het Fransche gebied van Adelleland uit gezonderd- van vet nis- •tuk iand i deel wegkwamen. (Morgenavond vervolg). Onlangs werd het „doodenhol", dat in veel Servische volkszangen voorkomt, gevonden. In dit hol zochten de Serven in vroegeren tijd hun toevlucht voor de vervolging der Turkache ver overaars. De Turken stelden zich er mee te vreden den uitgang van het hol te bezetten, zonder er in binnen te dringen. Zij stapelden voor den Ingang nat stroo op en staken dat in brand. De btnnendrlngende dikke rookwolken verstikten de ongelukkige vluchtelingen. Zij stierven tot den laatsten man. Nu beeft een leereer uit Jelendola bU TBchatshak een hol met wonderlijke druipsteenen ontdekt. Eep gedeelte van dit hol was bezaaid met menschëiüke been deren, honderden skeletten lagen tusschen de rotsen verstrooid. Een expeditie van geleerden stelt thans een ernstig onderzoek in; men hoopt hierdoor gewichtige resultaten te verkrijgen voor de meerdere kennis van een mlddeleeuw- sche geschiedenis van Servië. Alt in ons land tn een zitting Van het opperste gerecht, Iemand enk’le dagen zitten Als een straf wordt opgelegd. Dan mag hij nog niet gaan zitten, Als hij iets in 't gitten ziet, Want gezeten burgers, weet u, Zitten in ons landje niet! Zitten is alleen voor lieden, Die, als onfortuinHjk lid In de maatschappij, erkennen, Dat ‘t er niet te best aan git! Maar degeen die wil gaan zitten, En hij zit er diktes in, Zit er naast! Men laat hem zitten En men geeft hem niet zijn zin! Dat wil zeggen, laten zitten: Laten zitten in de klem! Want het zitten, daar 't er btf zit, Is toch immers niets voor hèm! Als u ’t zitten kunt betalen. Dus het zit er b(j u aan, Dan zit 't zitten u niet gladjes, Want men laat u ijskoud staan! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) niiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimniiniiiiiiiiiMiiiiiiiiHiniiHiii Een kudde van circa 80 geiten is tijdens een hevig onweder in het bergterreln van Gabrovo tn Bulgarije door den bliksem gedood. De her der wist aan het gevaar te ontkomen. In de nabijheid was ook een kudde van 120 schapen ter beveiliging tegen den stroomenden regen in een rotskloof endergebracht. Plotseling stortte een groote watervloed omlaag, welke de rots kloof binnenstroomde. De schapen verdronken alle. De herder wist zich met moeite te red den. TI Tanneer s^ra*“ de katholieke unlversiteit VU in Peking voor het nieuwe leerjaar baar v T poorten zal openen, zal de leiding van de unlversiteit in handen zijn van de Paters van het Goddelijk Woord (8.V.D.). In April van dit Jaar heeft de H. Vader deze unlversiteit verklaard tot pauselijk missiewerk en de leiding der school gereorganiseerd. En door dezen pauseiyken maatregel werd dc aan dacht der iniellectueele wereld op het. bestaan en de beteekenis van de katholieke hoogeschool van een - - we- het een belangrijke In Siberië zijn volgens de ..Prawda" speciale brigades van jagers opgericht, om het toene mend aantal wilde dieren tegen te gaan. De groote troepen hongerige wolven en beren veroorzaken Sovjet-Rusland een jaarljjksch verlies van 30 millioen roebel. De reden voor de toeneming van het aantal wilde dieren wordt toegeschreven aan het feit, dat sedert de Bolsjewistische revolutie geen particuliere jachtpartijen meer gehouden wor den en dat de boeren geen wapens mogen be zitten. (Reuter). „Je voor de oogen en ik wil zien of Ik een de aardmannetjes kan pakken.” Maar toen Topsy hem den doek voor de oogen had gebonden, zag ze niet, dat een aardmannetje stilletjes broertje knikte veel beteekenend. Daarop be paalden ze weer hun volle aandacht bij hun maaltijd, terwijl ze de eene hand krampachtig onder de tafel hielden. Het eten verliep «XX- looplg zonder verdere incidenten. De exotische provisor sloofde zich uit, om de dochter des huizes attenties te bewüaen. maar ze nam er nauwelijks notitie van. Na een hati uur onge veer stond het geselschap op. Tenminste dat kon van bijna allen gezegd worden, echter niet van Heinrich, want hoeveel moeite hij ook deed om zijn stoel achteruit te schuiven, deae stond onwrikbaar als een rots. Het was een pijnlijk moment. Heinrich voelde, dat alle blikken op hem gericht waren, en hij werd bleek van verlegenheid. Schiet toch op. kerel, fluisterde B&renfeld. Maar de stoel scheen door een onzichtbare hand vastgehouden te worden. Nu bemerkte Heinrich de voorover gebogen hoofden van de belde jongens. HU zag. hoe ze schudden van het lachen, en onder tafel uit alle macht aan Iets schenen te trekken. Ik geloof, aei Pfalzdorf, dat de jongens een grapje met me hebben uit gehaald. Met twee stappen was Lisa bij de beide boos doeners en ze lieten plotseling het koord, waar mee Moritz, toen hij zoogenaamd zijn vork had opgeraapt, den stoel van den nieuweling had vastgebonden, los. zoodat Pfaladorf bij een nieuwe poging om los te komen bijna door de kamer vloog. de Rlvièra of naar de Canarische eilanden, waarvan het klimaat soo beroemd is, of naar Callfornlë. Drie maanden hechtenis was zijn eenigste wensch. Drie maanden kwartier en geregelde maaltijden en daarbij een beetje ge zelligheid meer verlangde hij niet Nu Gladde Jlm een besluit genomen had, be- gofl hij dadelijk aan de uitvoering ervan. Heel wat wegen stonden hem open. De aangenaam ste: in een duur restaurant eens goed te di- neeren en dan. na gebleken insolventie, kalm en zonder eenlg opzien, aan de politie overgeleverd te worden.’ Een vriéndelijke kantonrechter sou dan wel voor de rest zorgen. Gladde Jlm maakte een wandeling door de mooie straten der stad. Voor een café-restau- rant in de nabijheid van het Kurhaus bleef hij staan. Wat z|jn voorkomen en zijn verschijning boven de knieën betrof, daarin had hij het volste vertrouwen Jim was geschoren, zijn hoed was ook goed in orde en een barmhartige weduwe had hem kort geleden éen winterjas van haar man zaliger geschonken. Als hü on gemerkt een tafeltje bereiken kon. was alles goed. De llchaamsdeelen boven het tafelblad zouden bij de kellner geen wantrouwen opwek ken. Een gebraden eend. dacht Jlm bU zichzelf, zal zoo ongeveer het beste zijn daarbij een t leech Chablis, dan Camembert, koffie en een paar sigaretten van tien, hoogstens vijftien cent per stuk, hij wilde niet te weelderig op een an dere kosten leven en* zich op die manier de wraakzucht der bedienden op den hals halen. Nee, bij wist zich binnen zekere perken te hou den. De goede maaltijd zou hem voor de reis naar en in het arrest in het politiebureau sterken. Maar toen Gladde Jlm den voet in het luxu euze lokaal zette, trof de blik van den ober- kellner de verfrommelde broek en de oude, ult- geloopen schoenen. Krachtige, geoefende handen werkten hem door de draaideur het café uit én bewaarden de gebraden eend voor een oneCT- ”O1 lot. Gladde Jlm stapte in de richting van de win kelstraat. De reis naar de winterverwrglng was nog niet soo gemakkelijk HU moest iets an ders bedenken Op een hoek van de straat trok de verlichte etalage eener prachtige collectie lederwaren de aandacht van Jlm. Na lang zoeken kon Jlm bU een opgebroken stuk straat In de omgeving een brok asphalt meester worden, dat hü met kracht tegen de spiegelruit wierp. Menschen renden den hoek om, voorafgegaan door een agent Jlm stond kalm, handen in de zakken, en glim lachte b(j den aanblik van de blinkende knoopen. „Waar is de kerel, die dat gedaan heeftT” vroeg de agent opgewonden. de Benedictijnen, en in 1924 kwamen de eerste BenedlctUnen in Peking aan. O’Toole kwam spoedig daarna en werd rector der Unlversiteit. Men kon beslag leggen op het winterpaleis van Prins Tao, een meesterwerk van Chineesche bouwkunst. De financiering was verzekerd en de bes te leerkrachten konden aangesteld worden. On der hen waren Dr. Ch’en Juan, oud-inlnister. Dr. Chang Wel Hel, president van het Chtnee- sche Geografische Instituut, Prof. Shu Shih Che, Dr. Kno Chia Sheng e.a. Daarna onder nam Dr. OToole een propagandareis door Ame rika. Slechts twee dagen na de grondvesting der hoogeschool leed zij reeds een groot verlies door het overlijden van haar geeste!Uken vader, die juist enkele dagen tevoren zijn verdiensten gewaardeerd zag door de pauselijke benoeming in de orde van den H. Gregorius. De unlversiteit was niet alleen bedoeld als leerstoel, maar ook als onderzoekinstituut. Een tijdschrift werd gesticht onder den naam „Bul letin van de katholieke unlversiteit”, voorna melijk gewijd aan de sinologische kermis Het verschijnt twee maal per jaar en telt verschil lende geleerde Jezuïeten onder zün medewer kers. In 1927 kreeg de unlversiteit een kunstacade mie. door de Beuroner school gesticht. Deze academie bedoelt niet in te grijpen in de Chi neesche kunstvormen, doch een kunst te voor schijn te roepen, die zich aanpast aan de be held om een vat ééntwee...., drie over eind te zetten. Jette riep door het keukenraam, dat het tUd was om te eten. Dores haalde de roskam uit sUn kamer, borstelde zijn Jongen vriend aorg- vuldlg af. ging toen naar de pomp en stortte hem een fllnken waterstraal over de handen. Dores en Hannes, die Inmiddels met zün tne- dlcün-trommcl teruggekeerd was, gingen hun rantsoen in ontvangst nemen. Heinrich ging nog even naar het kantoor en kwam kort daar na met BArenfeld de huiskamer binnen. De fa milie zat al aan tafel, toen ze binnentraden. De apotheker bleek reeds met gastronomischen Ijver bezig geweest te zijn, om zich aan een car bonade te goed te doen, want hiervan bevond zich op zijn bord nog maar een scha mel restant, dat hij bedachtzaam met zün vork omdraalde, om het daarna met kennelijke toewijding te verorberen. Dadelijk daarop ging hü naar de apotheek, om mijnheer Rose af te lossen. Spoedig verscheen deze dan ook, als in een wolk van apotheekgeuren gehuld, en zette zleh op den stoel naast Lisa. Het edele paar, Max en Morits, was dezen middag büzonder rustig. Er waren twee oorzaken voor deae op merkelijke kalmte mogelük: Af ae waren nog onder den Indruk van de vaderlüke afstraf fing van gisteren, óf ze voerden wat In hun schild. Kleine Morits liet op een gegeven oogen- blik zün vork vallen, en toen hü weer onder de tafel uitkroop met het verloren voorwerp in de hand, was zijn gezicht donkerrood. Max keek hem met büaondm aandacht aan en het Barenfeld boog even en ging met het bestel boek naar het magazijn, om te zien waar Dores Heinrich ging, op een ultnoodlgend gebaar van zün patroon, achter dezen de trap op. Zün hart klopte. In zün jonge leven waz hü maar Weinig met dames In aanraking gekomen en hü trachtte zich op weg naar de eerste etage een houding te geven. Maar het lukte niethet «oet-weelge apothekers-luchtje, dat overal in huls hing, beklemde hem. Toen deed de apo theker een deur open en verzocht hem bin nen te komen. Hü kwam In een groote, somber behangen en gemeubelde kamer. Op de «of* •chter de theetafel, zat een slanke vrouw van middelbaren leeftüd. met een wit mutsje op het bruine haar; de vrouw van den gestren- «®n chef. Ze keek met angst en beven naar haar beide jongste spruiten, die üverig bezig ’aren den room uit eikaars melk te visschen. Vóór de plano, het eenige stuk in het vertrek, «lat van ‘n weinig luxe getuigde, zat Lisa, de ••ntrekkelUke dochter van den apotheker. Ze Beste Engelbert, merkte zün vrouw op, de kinderen zün nog zoo jong. Vergeet niet, dat je zelf ook een keer voor Je apothekersexamen gezakt bent, voegde ze er aan toe ter verdedi ging van haar kroost. De aanwezigheid van een vreemde scheen haar moed té- geven. Lieve Marianne, zei de apotheker, terwül hü een heftige onderzoeklngs-expeditie naar zün manchetten ondernam. Ik verzoek u van dergelüke opmerkingen verschoond te blü- ven. Je behoeft mün prestige niet te ondermü- nen. Kom mee, Pfalzdorf. Het ontging Heinrich niet, dat mevrouw Ma rianne een beetje bleek om den neus werd en dat er een spottend lachje twinkelde in ae oogen van Lisa. Met een bons vtel de deur ach ter hem in *t slot. Nu maar weer aan *t werk, hoorde hü den apotheker zeggen en als een slaapwandelaar ging hü naar beneden. Daar trof hü Dores, die hem meenam naar het magazijn, waar Bëren- feld op hem wachtte. Wat voelde hü zich hier weer anders! Een zoets, zwoele lucht omgaf hem. Alle soorten specerijen van Oost en West waren hier om hem heen gestapeld. Hier geur den de kamille en pepermunt, t fijne aroma van laurierbladeren, die tot groots pakkan waren samengebonden, de lucht van valeriaan, die meer aantrekkingskracht voor katten dan voor menschen had; zoethout en allerlei soorten kruiden lagen in zaklinnen genaaid in grillige massa’s opeengehoopt. Een kleine deur gaf toegang tot een ander magazün. Daar waren de iüncre artikelen, aoo- staande vormen in China en die dus voor de Chlneezen volkomen verstaanbaar is. Een apar te, groote ruimte wordt door deze kunstacade mie Ingenomen. Het geheel, dat wil zeggen de unlversiteit plus de kunstacademie, verkreeg in Juni 1927 de officleele erkenning van den Chlneeschen staat, waaraan de voorwaarde werd verbonden, minstens drie nieuwe faculteiten te stichten. Kort daarna, toen het mode geworden was onder de studenten te staken en toen een alge- meene beweging in China doorbrak tegen de bultenlandsche invloeden, werd de hoogeschool eenlgen tijd de titel van unlversiteit ontno men. doch dit duurde slechts kort en in 1931 herkreeg zü wederom al haar rechten. De uni- versiteit bevat thans o.m. de faculteiten der filosofie, paedagogie en natuurwetenschappen met de afdeellngen mathematiek, chemie, phy- slca, biologie en geneeskunde. Tijdens den zo mer worden voortdurend paedagogische cursus sen gegeven, die vooral door de Chineesche priesters üverig worden gevolgd. Van groot belang was ook de oprichting van een katholieke studentenvereeniging in 1929 en voor meisjesstudenten bestaat een aparte cursus, die ongeveer 600 leden telt. Het aantal studenten neemt regelmatig toe. Dit korte overzicht toont ons voldoende, van welk groot belang de stichting van een katho lieke unlversiteit in China is geweest en blüven zal. Juist nu wü meer en meer een tegenstelling tusschen Oost en West tegemoet gaan, is het van de grootste beteekenis, dat het katholicisme in China een bolwerk heeft, dat slechte en fa tale invloeden kan bestrüden. Men kan het be staan van een wetenschappelük instituut als de eenige katholieke unlversiteit van China niet hoog genoeg aanslaan en het is nuttig, dat de heele katholieke wereld weet, welk een steun de Kerk van een onderwijsinstituut als dit kan hebben. Men bedenke dit, als ooit in Nederland een beroep zal worden gedaan op de milddadig heid der katholieken ten bate van de Chinee sche katholieke unlversiteit. Uitgebreide gebieden van de Zuidpoolzóne zün door de door het Australische parlement aangenomen wet In zake de .Australian An tarctic Territory Acceptance” aan het toezicht van de Australische regeering onderworpen. Al zü het ook, dat deze stad politiek gesproken, sinds de troebelen en den oorlog met Japan sterk is achteruitgegaan. Peking bezit op het oogenblik, de technische scholen meegeiekend. niet minder dan 28 hoogescholen. Het ligt dus wel voor de hand, dat de katholieke unlversiteit een zwaren strüd te strüden heeft. Maar zü is een levensvoorwaarde voor vde katholieke kerk in dit onafzienbare land, temeer omdat Peking de grootste katholieke stad van China is. Van de bijna anderhalf millioen inwoners zün er 300.000 katholiek, een klein getal weliswaar, maar toch van groote beteekenis en in vergelü- king met het aantal katholieken tn de Euro- s peesche hoofdsteden, nog respectabel te noe men. l Met de stlchtln^vvan de unlversiteit is de naam van ’n Jongen Chlneeschen geleerde onaf scheidelijk verbonden, n.L die van Dr. Vincent, Ying Lien Chih, die in 1900 na Jarenlang studie te hebben gemaakt van de leer van Confucius en bet Boeddhisme, eindelük de waarheid en de rust vond in het katholicisme. Deze bekeering is te merkwaardiger omdat zü plaats had te midden van den bokseropstand. OnmiddeLUjk stelde hü al zün geestesgaven, zün pen cn zün energie in dienst van zün nieuw verworven ge loof en met een bewonderenswaardige scherpte zag hü in, dat het welzün van de katholieke kerk in China voornamelijk, afhing van de be keering der ontwikkelden, in dien zin natuur- lük, dat het aantal ontwikkelde katholieken te klein was in vergelüking met de andere katho lieken. In 1913 richtte deze vurige en verstandige bekeerling een schrijven tot Paus Plus X, waar in hü krachtig en duldelük uiteenzette, welke gevaren het katholicisme in China bedreigden van de züde van Jong-China. In 1913 stichtte Ylng een academie voor Chineesche litteratuur ten behoeve der jonge katholieken, welke stich ting bleef bestaan tot 1918, doch bezweek aan middelmatigheid der deelnemers. Het Vaticaan betoonde groote instemming met de gedachte van een katholieke academie, doch moest in verband met den wereldoorlog de plannen uit stellen. In 1917 richtte Dr. Ylng nogmaals een dringend schrüven aan de Chineesche Missie- oversten, waarin hü erop aandrong de propa ganda onder de Chineesche intellectueelen niet geheel aan de protestanten over te laten. Deze roep echtër werd niet gehoord in het algemeen (gmult, dat destijds over de wereld schalde. Maar 18 October 1920 zou een groote dag worden voor de katholieke unlversiteit. Op dien «lag ontmoette Ylng den Amerikaanschen pro fessor OToole, wrien hü zün plannen vertelde. De Amerikaansche geleerde reisde naar Rome en had een onderhoud met Paus Benedictus XV en den overste der Paters BenedlctUnen. De Prefect der Propaganda Fide, kardinaal Fuma- •onl Biondi, was destijds secretaris der orde van kan spelen," zeide Robbie tot Topsle bindt me het eerst den doek Denkt u. dat ik lets met de zaak uitstaande heb?" Jlm stelde deze tegenvraag niet zonder sarcasme, maar beleefd, alsof hü een goeden kennis begroette. Maar de agent lette verder niet op hem. Men schen, die spiegelruiten inwerpen, beginnen geen ironisch gesprek met de politie, maar maken zich gewoonlük uit de voeten. Een half huizen blok verderop zag de agent een man, die, een tram naliep. En nu holde de bewaarder der openbare orde met getrokken gummistok er achter aan. Teleurgesteld wendde zich Jim van het schouwspel Af Een plotselinge vrees be kroop hem, dat een of andere betoovering hem misschien tot zoover voor gevangenneming had behoed. De gedachte alleen joeg hem een schrik aan, en toen hü op een anderen agent stootte, die majestueus vlak bü den in gang van het Olympia-Theater stond, toen greep hü naar den red- denden stroohalm „verstoring der openbare orde”. Met alle kracht van zün heesche stem begon Jlm te schimpen op zün schoonmoeder, dwaze kletspraat en smaad tegen haar uit te brullen. Hü schreeuwde luid en aanhoudend en sprong daarbij als een gek op het trottoir rond. De agent stak zün gummistok In zün zak. draaide Gladde Jlm den rug toe en zei tegen een vreedzaam burger: „Dat is een bekend stu dent. die zün maandelüksche fuif viert. Maken veel lawaai maar zün ongevaarlük. We hebben opdracht In zulke gevallen niet op te treden Vertwüfeld gaf Jlm de overbodige inspanning op. In zün fantasie werd de gevangenis een onneembare burcht. HU wikkelde zich steviger in zün jas en was wanhopig. Eindelük zag hü in een sigarenwinkel de mooiste gelegenheid. Een goed gekleed heer stak aan het daar binnen brandende vlammetje een sigaar aan: de mooie paraplu had hü in den hoek bü de deur neergezet Gladde Jlm trad brutaal den winkel binnen, pakte de paraplu en ging daarmee langzaam weg. De heer met de sigaar volgde hem haastig. ,Mün paraplu.” zei hü dreigend. „Werkelük?” hoonde Jlm en voegde er spot tend aan toe: ..Nu. waarom roept u dan geen agent? Ik heb uw paraplu genomen. Roep dan toch? Daar staat een van uw vrienden op den hoek!" De eigenaar van de paraplu ging langzamer loopen. Jlm deed hetzelfde en kreeg al een ang stig vermoeden. De agent op den hoek keek beiden nieuwsgie rig aan, gereed om elk oogenblik in te grüpen. „Natuurlük, zet de eigenaar van het regen scherm, „dat beteekent.U weet Immers, hoe zulke vergissingen ontstaan.... Ik. als dat uw paraplu Is. vergeef me. astublieft van middag in het restaurant als u haar als de uwe herkentnatuurlijk gaarne bereid nogmaals excuus....” ..Zeker hoort zü van mü.” zei Gladde Jlm vol haat. De eT-parspIubezitter keerde zich om en ging weg. En de agent haastte zich, een blonde schoonheid in hermelijn over de leege straat te helpen en haar te behoeden voor het dreigend gevaar door een autobus overreden te worden. (He zleh op ongeveer vijfhonderd meter afstand bevond. Gladde Jlm ging verder. Hü kwam weer op de plaats. w»ir hü «ie spiegelruit ingeworpen had. en zag. dat hü In een kring had geloooen. Woedend smeet hü de paraplu in de goot. HU mompelde verwenschlngen tegen de mannen met helmen en gummistokken. Nu hü eens per sé in hun handen wilde vallen, schenen zü hen» als een lid van het koninklijk huls te beschou wen. die geen overtredingen kon begaan en dus niet gestraft kon worden. Tenslotte bereikte Jlm de Koningstraat. Hü was moe en wilde naar zün bank in het Lispark terug, want het verlangen „naar huls” wordt nog sterker als het „huis” slechts een park bank is. Maar op een ongewoon stille plaats bleef Jlm nogmaals staan. Daar was een kleine, oude, met klimop begroeide kerk. Door het violette glas van een raam gloeide een flauw licht. Llefellfke muziek drong tot zün oor door. De hymne, die de organist speelde, liet hem niet los, want hü had haar gekend. In de dagen toen er In zün leven nog zulke dingen waren als familie en vrienden en mooie gedachten. Een plotselinge en sterke impuls bewoog Jlm. den strüd tegen zün ongelukkig lot weer op te vatten. HU zou zich uit de modder optrekken, hü zou den bonzen geest bestrüden. die in hem gevaren was; nu was hü nog jong en nu was het nog tUd tot inkeer te komen Morgen zou hü naar de Wetlstraat gaan en werk zoeken. Een houthandelaar had hem vroeger eens een baantje als wagenbestuurder beloofd. Hü hem opzoeken en om de betrekking vragen, wou weer een mensch in de maatschappü wor den. Hü zou Dat waren zün goede voornemens. Jlm wist niet, dat de kerk onder bewaking stond, omdat men In den laatsten tüd meer dan eens het offerblok opengebroken en ge licht had. Gladde Jlm voelde een hand op zün schou der. Hü zag om en keek in het breede gezicht van een politieagent. „Wat doet u hier?” vroeg deze. .Jflets,” antwoordde Jlm. „Ga dan maar met me mee,” zei de agent weer. „Drie maanden,” was het vonnis van den politierechter een week daarna. on dit blad zijn innvolga de vareekerlngsvoorwaarden tegen f Qflflfl bfl levenslange gehwle engeoehlkthald tot werken door f t>ü een ongeval met f OCO bü verlies van een hand f 1 OP t>U verlies van een f Cfi bü een breuk van bü rertlMvan 1» ^ge—iisp verrekent rooi —u der volgende ultkeeringen OUUU.- verlies van belde armen, belde boenen of belde oogen I t OU.-doodelüken atloop een voet <X een oog duim of wljavlnger f O Ve’been o< arm 41/.- anderen vinger droeg een elegante lichte morgenjapon en haar groote, grüze oogen waren met belangstelling op den binnentredende gericht. Dat is Palzdorf, zei de apotheker, die geen vriend was van overdreven beleefdheid, kort en hü Het den leerling, die een diepe buiging voor de dames maakte, verder aan zün lot over. Wat Lisa het eerst opmerkte was. dat Hein rich een verduiveld knappe jongen was. Zwart haar met donkere oogen. slank en rüzlg. Ze ging op hem toe en drukte hem harte!ük de hand. Welkom, münheer Pfalzdorf. Papa houdt nu eenmaal weinig van plichtplegingen. Dit Is moeder en deze beide bengels zün mün waarde broers; Ik zelf ben de dochter des huizes. U is we! vriendelük, stotterde Heinrich, en daar hü voor dat oogenblik niets beters wist te doen, keek hü het meisje als betooverd aan en hield haar hand stevig vast, totdat zü die langzaam terugtrok. Toen gaf hü mevrouw Friedrich een hand en streek hü de beide jon gens plichtmatig llefkoozend door het haar. Max en Moritz, die een dergelüke betuiging van sympathie niet gewoon waren, keken el kaar aan en grinnikten. Hé, jullie, riep vader Friedrich tot zün belde jongste kinderen, jullie moest maar eens een voorbeeld nemen aan meneer Pfalzdorf. Die heeft zijn eindexamen al gedaan, en hü is pas 19 jaar Jullie sullen den hemel mogen danken, els Je ’t zonder kleerscheuren ooit zooveer brengt tenminste als jullie vóór dien tüd niet aan ouderdotnsswakte beat gestorven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 7