ONS BLAD r Zeven hengelaars verdronken --- F L I I I I ”1 Een Fransche stap De vernieuwing in Amerika heden r I TE PURMEREND IN HET WATER GEREDEN De hittegolf in Amerika DE BAROMETER j JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Tooneel- en VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933 ZEVEN AMSTERDAMMERS TE PURMEREND MET EEN AUTO TE WATER GEREDEN De auto, waarin zich een vreeselijk drama heeft af gespeeld wordt op het droge gebracht. en De oorzaak Eerste tijding Generaal Von Schleicher Beauraing PROF. SCHJELDERUP f Zes onmiddellijk gevonden Enorme toeloop op 5 Augustus Zekerheid Zevende heden gevonden Het recht van executie en genade Duitsche misdadigers gegrepen De Rijksdagbrand De plek des onheils Zy eischen eerst hooger loon Veldkijker* Kotkai gebombardeerd O' a „Koopt nu”-campagne Groote ontroering by zeer vele families in de hoofdstad De 'bekende Noorweegsche toondichter pro fessor Gerhard Schjelderup is op zijn land goed Benediktbeuren, 74 jaar oud, overleden Typhoon teistert het eiland Okinawa DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Reeds meer dan honderd slachtoffers Balbo kan nog niet starten Mijnwerkers willen een mijn niet verlaten HI De storm van Dinsdag de oorzaak? De nieuwe Pruisische strafwetgeving - De agent Brinken, die de olievlekken ont dekte, waardoor de auto werd gevonden. Een aanklacht van eenige honderden bladzijden Wegens Duitsche vliegtochten rad io-uit zending en over Oostenrijk ‘1 (United Press), den levensstandaard van werkloozen. BERLIJN. 2 Aug. (Reuter.) In een Interview met een persvertegenwoordiger heeft generaal Von Schleicher verklaard voor goed de politiek te hebben opgegeven. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 JMW WW tv, \\l1111 lil ÏÏ1H/7J.7Z Veer tienduizend banken sluiten zich by de herstelbewe ging aan Zeven dooden mui iuiun 7 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 263 de Duitsche Z J de moeten X3 A. zich vrijwillig in de lacht gevlo- gemeenteraads- de up- BERLIJN. 3 Aug. (W.B.) officieele aanklacht Inzake KEULEN. 3 Aug. (W B.) Een uit 41 personen 'bestaande bende misdadigers is thans in arrest gesteld. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan moord, brandstichting, vernieling, meineed, enz. MADRID, 3 Aug. (Reuter) In verscheidene Spaansche havens weigeren de havenarbeiders Duitsche schepen te lossen, die de Hakenkruls- voeren. Te Aviles, nabij Gyon en te San Juan de Nleva moest de hulp van de autoriteiten wor den ingeroepen pm het conflict bij te leggen In laatstgenoemde haven wilde de bemanning van het Duitsche schip zelf beginnen te los sen. doch zij voerden dit voornemen niet uit. daar de havenarbeiders een drelgendoo^oudlng Hoogste stand op Donderdag 1 war nun.: 763 Vorige stand: 76* op Trinidad. leer dan honderd Holland kew- goed. licht droog ■F Het vermoeden ligt voor de hand, dat het ongeluk gebeurd is, toen de zeven visschers op weg waren naar Andijk in den nacht van Maandag op Dinsdag, toen het hevig stormde en regenbuien het uitzicht belemmerden. Hedenmorgen werd ook het zevende lijk uit het kanaal opgehaald, vrijwel op dezelfde plaats waar men den auto had gevonden. Bij het ophalen van den auto werden zes lij ken onmiddellijk gevonden. Het lijk van den zevenden persoon was in het water achterge bleven en in den morgen Is men bezig geweest naar den zevenden vermiste te dreggen. Gisteren is de brandstichting van het Ryksdag-gebouw aan de verdediging ter hand gesteld. Het document bevat eenige honderden blad zijden. BERLIJN. 3 Aug. (W.B.) De centrale af- deellng van het Openbaar Ministerie onder lei ding van staatssecretaris Freisler zal een onder zoek Instellen naar het proces, gevoerd ergens in Pruisen, waarbij de rechtbank weigerde een uitspraak te doen, omdat een aantal S.S.-lieden in de zaal aanwezig waren. DORTMUND, 3 Aug. (W.B.) In den afge- loopen nacht heeft een viertal communisten een S. A. officier overvallen en door een schot in den arm gewond. De daders wisten in de dui sternis te ontkomen. Als tegenmaatregel heeft de politie vier com munisten. die in de nabijheid van de plaats va-i de misdaad wonen, gearresteerd als gijze laars. LUBECK, 3 Aug. De „brigade Ehrhardt", de „Zwarte Brigade" en nog andere organisaties hier ter stede zijn verbc en. Ook is het dragen van uniformen, behalve van de organisaties van de NS.DAP., verboden. SHOAL HARBOUR, 2 Aug. (Reuter). Het weer boven den Oceaan is thans zoo ongunstig, dat waarschijnlijk het vertrek van Balbos es kader niet voor Vrijdagmorgen zal kunnen plaats hebben. PARIJS, 2 Aug. (Reuter) De Fransche ambassadeur te Berliji. heeft bij de Duitsche regeering krachtig geprotesteerd tegen de Jong ste ontvoering van Fransche onderdanen uit het Saar-gebied. Gunstbewijzen tijdens den* straftijd zullen tot de hoogste uitzonderingen behooren. Genotmid delen mogen als gunstbewijzen niet meer wor den toegestaan. Tuchthuisgevangenen moeten zorgvuldig worden gescheiden van de andere gevangenen. Zij worden op bijzondere wijze gekleed en kun nen worden benut voor de uitvoering van werk zaamheden buiten de inrichting, of zij willen of niet. Zij zullen dan ook gescheiden gehouden worden van de vrije arbeiders De duur van den arbeidstijd moet voor hen langer zijn dan voor de andere gevangenen. Eigen bezigheden zijn hun niet veroorloofd. De wijze van strafvoltrekking beoogt den strafgevangenen duidelijk te maken, dat de straf een belemmering vormt voor bet pogen nieuwe misdrijven te begaan. De strafgevangenen zijn al naar hun be kwaamheid en lichamelijke krachten verplicht tot werkzaamheden, die zij verrichten kunnen. In de inrichtingen moet handenarbeid worden bevorderd, by vrouwelijke gevangenen huiselijk werk, terwijl voor jeugdige gevangenen bijzon dere beteekenls moet worden gehecht aan op voeding en ontwikkeling. Bijzondere waarde wordt gehecht aan het schoolonderricht. Ten einde de jeugdigen in de beroepen te brengen moeten leerwerkplaatsen In bedrijf worden In gericht. De levensstandaard der strafgevangenen moet, naar de wet verder bepaalt, liggen beneden De peUtte vaa Formerend beeft gisteravowd een ondersoek iageataM of ook het ongeluk ia dese gemeenten had plaats gevonden. Ter hoogte van de Kanaalschans achter de K. school ontdekte de agent Binken een aantal olievlekken op de hardsteenen schneiing. Hij waarschuwde den inspecteur, de heer Hit- brink, die met een anderen agent ter plaatse kwam en met reddingsbaken in het water plonste. Dit was ongeveer half twaalf. Een kraanwagen van de firma Joritsma met perso neel werd gerequireerd en een nieuw onderzoek werd ingesteld, tot men de zekerheid kreeg, dat een auto in het kanaal, dat daar 5 meter diep ia, lag. Men gaf eerst de Amsterdamsche po litie kennis en overeengekomen werd de wagen te lichten. Onmiddellijk heeft de politie alle maatrege len getroffjjh om de vermisten op te sporen. Een politleboot is begonnen met het Noord- Hollandsch Kanaal tusschen Buiksloot en Schouw af te dreggen. In de verschillende dor pen langs den weg naar Andijk heeft men om Inlichtingen verzocht, maar nergens was de auto gezien. Overal is men begonnen de kana len af te dreggen. Nader vernemen wij, dat de namen der In- gittenden van den vermisten auto met Amster damsche visschers, die Dinsdagnacht naar Andijk vertrokken, zijn: de chauffeur Albert van de Kort, Tuinstraat 260 Hl, de drie ge broeders Van WatUngen, Jan Evertsenstraat 55 II, Auzbach, Van Halstraat 88 huls, Hen driks. Van Halstraat 72 huis en Coster, 2de Nassaustraat 27 IL NEW-YORK, 2 Aug. (Reuter.) Bij ds hittegolf, die de laatste vier dagen de Oos- teiyke Amerlkaansche staten hedft geteis terd, zijn honderd personen om bet levan gekomen. In het district New-York alleen bedraagt het aantal dooden meer dan veer tig. De hittegolf duurt nog steeds voort en volgens de laatste weerbericbten Is er voor- looplg nog geen verandering in Hebt, TOKIO, 2 Aug. (Eigen bericht) Een he vige typhoon heeft in den nacht van Dins dag op Woensdag de eilanden in de Oost- Chlneeache Zee geteisterd. Vooral op bet eiland Okinawa heeft de typhoon verschrikkelijk huisgehouden. Talrijke hulzen zijn vernield. De telefoonverbindingen zijn verbroken, aoodat men nog geen indruk kan krijgen van den om vang van de ramp. Men vermoedt echter, dat vele personen zijn gedood of gewond. (United Press). bewusten nacht een zware storm heeft gewoed, vreesde men, dat hun een ongeluk wu overkomen. SIMLA, 2 Aug. (Eigen bericht) Vier esca drilles van In totaal 48 vliegtuigen, hebben heden voor de derde maal het dorp Kotkai In de Noord-Westelijke grensprovincie, nabij de Afghaansche grens gebombardeerd. Tegelijker tijd vlogen eenige verkenningsmachines laag, ten einde zoo mogeljjk na te gaan, waar de rebellen zich verscholen hebben. Er werd ech ter niemand gezien. Zooals bekend, weigert de stam, die het dorp Kotkai bewoont, drie rebellenleiders uit te leveren, die zich in de omgeving verborgen moeten hebben. Von Schleicher is niet voornemens naar het buitenland te gaan Hij woont nog steeds in zijn villa te Neuba helberg nabij Potsdam en is opgewekt als altijd. Het bericht, dat Von Schleicher als een ge vangene wordt behandeld en dat hij door per sonen in burger wordt bewaakt, Is niet juist. PARIJS, 2 Aug. (Reuter) In verband met den Dultsch-Oostenrijkschen gespannen toe stand heeft Paul Boncour tegenover een aantal regeerlngen gewezen op de ernstige gevaren, welke gelegen zijn In de Duitsche luchtraids en radio-uitzendlngen. HM wisselt op het oogen- bllk met deze regieringen van gedachten over de mogelijkheid eener gezamenlijke actie, welke er toe lelden zou dat dergelijke incidenten in de toekomst vermeden worden. BERLIJN, 2 Aug. Minister-president Goe ring heeft het hem door den Prulslschen mi nister van justitie Kerrl voorgestelde Pruisi sche recht van executie en genade zijn toe stemming gegeven. Met het oog op de betee- kenis en het belang hiervan wordt dit recht als wet afgekondigd. De nieuwe wet bestaat uit 74 paragrafen. Een reeks van organisaties, die nutteloos zijn ge bleken en overbodig, wordt opgeheven om hyperorganlsatie tegen te gaan. In de toekomst zal in Pruisen de doodstraf worden voltrokken door middel van den bijl voor zoo ver niet een andere wyze zal worden vastgesteld. gelMk o. a. ophangen of fusilleeren. De in enkels plaatsen gebruikte guillotine wordt af geschaft. Bij het ten uitvoer leggen van vrijheidsstraf fen zal gebroken worden met de tot dusverre gebruikelijke humaniteitsprinclpes. Er zal weer een merkbaar onderscheid worden ingesteld tusschen hen, die voor de eerste maal bestraft zijn en recidivisten. Voor Jeugdige personen zMn bijzondere paedagogische maatregelen Ingesteld. die een hecht inprenten van de noodzakelijk heid van tucht en orde beoogen. Het Weeri<iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiii^ Toen w(j hedennacht om half twee daar ter plaatse arriveerden, stond aan de Kanaalschans een kraanwagen en in het licht van schijnwer pers trachtte men een staaldraad aan den auto te bevestigen. Een roeiboot, waarin zich twee agenten en een burger bevonden, hield met red dingsbaken contact met het verongelukte voer tuig. Een man van het personeel der kraanwa- gen ontdeed zich van zijn kleeding en begaf zich te water. Met zijn voeten wist hij de staal draad om een der voorwielen te wikkelen. Het bleek, dat de wagen op zijn kant lag en met de radlateur naar de wallekant gekeerd. Er was zeer weinig belangstelling. Buiten de plaatselijke poliUe en het personeel van den kraanwagen ontwaarden wij een vijftal colle ga’s Met behulp der koplantaarns van de pers auto’s werd zooveel mogelijk licht geconcen treerd op de plaats van het onheil. Aan de overzijde van het kanaal stelde zich een vracht auto op, die van zeer scherpe schijnwerpers voor zien was en ook deze wierp zijn lichtbundels in de richting van den kraanwagen. Nadat een drietal staaldraden waren beves tigd, begon men in zeer langzaam tempo de Naar wij vernemen hebben niet minder dan 2000 ernstige zieken een verzoek ingediend by Famllia te Beauraing om te worden’ loegelaten in den tuin der Zusters op Zaterdag 5 Augus tus. Slechts de ernstigste zieken dan nog kon den worden toegelaten, dat Is nog 1500, waar mede de tuin reeds dicht zal gevuld zijn. Daarenboven zijn met alle treinen zieken aangekondlgd. Wat er toch ook op wijst, mede naast het feit dat alle speciale treinen door georganiseerde bedevaartgroepen zijn aange vraagd, dat het tenslotte minder uit sensatie en meer om een grootsche Mariahulde en een uiting van betrouwen op Maria is, dat deze ontzaglijke massa zich op 5 Augustus naar Beauraing begeeft. De laatste mededeellngen omtrent treinen en omtrent aangekondigde groepen hebben het Comité Famllia na een rustig opgemaakt over zicht doen vreezen. dat er minstens 350.000 per sonen zich naar Beauraing begeven Zaterdag as Men berekent dat er voor zulke massa 40 H A. oppervlakte noodlg la. terwijl er slechte 7 18 HA. ruimte Is op de straten en banen van Beauraing zelf, zoodat de menigte na processiegang voorbij kerk, tuin en grot, ver der in de richting van Vlgnée zal worden ge leld. De zeven lijken lagen hedenmorgen in het gasthuis opgebaard. Inmiddels waren de fami lieleden uit Amsterdam aangekomen en heb ben de verongelukten herkend. Ze hadden geen ernstige verwondingen bekomen. Een der lijken vertoonde een bloedende hoofdwonde. De justitie uit Haarlem was gewaarschuwd. Zoolang deze nog niet aanwezig was. konden de lijken nog niet worden vrijgegeven. Het ver voer der verongelukten naar Amsterdam wordt tegen den vooravond verwacht. I In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn zeven Amsterdammers van dertig- tot vijftig-jarigen leef tijd per auto vertrokken naar An dijk, om daar te visschen. Sedert had men in Amsterdam niets meer van hen vernomen. Daar in dien WASHINGTON, 3 Aug. (Reuter) De Na tional Industrial Recovery Administration <N.I.R.A.)^de leiding der Amerlkaansche herstel beweging, heeft de filmindustrie te Hollywood telegrafisch den elsch gesteld, dat de onderlinge meenlngsverschlllen wtorden bijgelegd en aoo- dra mogelyk een loon- en werktljdcode wordt ingediend. De NIR_A. heeft verschillenden Industrieën (zooals de radio- en de kunstzljde-lndustrie), die tezamen y, mlllioen menschen werk ver schaffen en 40.000 nieuwe werkkrachten in dienst stellen, een lijdelijke loon- en arbeids regeling toegestaan. Vermoedelijk heeft men een daar ter plaatse staande lantaarn aangezien, als een teeken. dat de weg zich in tweeen splitste. In plaats van rechts heeft men links uitgeweken, m:< het ge volg, dat de wagen in het Kanaal stortte. De afstand tusschen deze lantaarn en het Kanaal bedraagt slechts enkele meters. Hoewel de gemeente Purmerend niet be schikt over die moderne reddingstoestellen als de Amsterdamsche brandweer, heeft alles een zeer vlot verloop gehad, mede dank z(j de ac tiviteit van den agent Binken, die met groote zorgvuldigheid de wallekanten naspeurde. Op onsen terugtocht naar Amsterdam heb ben ook wjj kunnen constateeren hoe gevaar lijk het rijden op dezen weg is, daar sware mistbanken het onmogelijk maakten met eeni ge vaart te rijden. In den vroegen morgen verspreidde zich het gerucht van het vinden der slachtoffers onder de Amsterdamsche fabrieksarbeiders kn op de ponten, waar het pijnlijke indrukken achterliet. END MET EN VER'-'' Met behulp van zaklantaarns constateerde men, dat de ongelukkigen allen gezakt waren naar het achterste gedeelte van den wagen. Dwars over elkaar zag men-de ongelukkigen lig gen. Hun doodstrijd moet ontzettend geweest zijn. Diep onder den indruk verrichtten de men. schen op den wal hun gruwzaam reddingswerk, dat toch tevergeefsch was. De wagen was ongeveer half vier op den be- ganen grond. De lijken werden hierna uit de auto gehaald en overgebracht naar het zieken huis te Purmerend in afwachting van de komst der justitie, die gewaarschuwd was. Ook de familieleden der omgekomenen werden onmid- dels van h«.< droevig gebeuren op de hoogte gesteld. verongelukte auto met zijn vermoedelfjk zeer droeven inhoud naar boven te hljschen. Het eerste, wat wM ontwaarden was een aantal hen gelstokken, die nog in volkomen orde opzij den wagen gebonden waren. Vooraan was een ruit verpletterd. Het dak was geheel intact, ter wijl de portieren aan beide zijden gesloten waren. Toen de wagen halverwege alt het water was getrokken, zag men «eh voet, die uit het portierraam naar buiten hing. WASHINGTON. 3 Augustus (Reuter) Naar wordt medegedeeld. hebben 14.000 banken, leden van de Amerlkaansche Banklers-vereenl- ging, zich aangesloten by het Nationaal Her stel Plan voor hoogere loonen en korter werk tijd. Onder het motto „koopt nu" zal generaal Johnson een nationale campagne voeren, opdat het publiek tot koopen overgaat Een toeneming van het verbruik is van bet. allergrootste be lang voor het welslagen van Roosevelt’s plan nen tot he stel van de welvaart en Johnson hoopt, dat het publiek door zyn campaggie tot koopen zal worden aangespoord. Het wordt als een aanmoediging beschouwd, dat het aantal faillissementen In de zakenwereld In de week per 27 Juli slechts 333 bedroeg, het laagste cyfer. dat In 1933 werd bereikt, terwyi In de overeenkomstige week van 1933 het aan tal faillissementen 609 bedroeg De New Yorksche dranksmokkelaars willen ondertusschen ook een biyk geven van hun vaderlandsliefde. Naar de „New York Evening Post" meldt, hebben zy namelyk uit patriotti sche overwegingen den prys van de whisky met meer dan vyftlg procent verhoogd. President Roosevelt deelt mee. dat de uitgifte van ‘z milliard dollar aan schatklstbons. welke Zondag JL geopend werd, zes maal overtee- kend is. Er bestaat groote belangstelling ter plaatse van het ongeval en honderden komen naar de plek kjjken, waar nu niets meer te zien Is. Over de plaats des onheils geeft onze corres pondent te Purmerend nog de volgende be schrijving: De weg welken de bestuurder van dezen wa gen heeft moeten volgen, leidt langs het Noord- Hollandsch kanaal, over het breede Tramplein. waar rechts van het plein een zeer duidelyke wegwyzer van den A. N. W. B. den weg wyst vla Schoolplein. Dit boord moet door den be stuurder niet zijn opgemerkt. Even verder staan een lantaarn en groote betonnen urinoir. Ver moed wordt, dat dit den bestuurder tot de ge dachte heeft gebracht dat daar een huls stond en zich ter plaatse een straat bevond. De be stuurder moet van den plaatseiy ken toestand wel slecht op de hoogte zyn geweest of tenge volge van het zeer slechte weer ter plaatse zeer weinig hebben kunnen onderscheiden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tohfoon Adminütrati* 433, Rwdacti* 633 ABONNEMENTSPRIJS Por kwartaal voor Alkmaar f 1 Voor buiten Alkmaar 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door 'de N V. Drukkerij De Spearnested - Haarlem Verwachting Zwakke, meest Noordelijke tot Westelijken wind, tot half bewolkt, waarschijnlijk warm weer. Hoogste stand: 773.1 te Valentin. Laagste stand: 746.1 te Jan Mayen. I Zon op 5.24, onder 8.47. Licht ®P 917 Volle Maan 5 Augustus. iiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MURCIA, 3 Aug. (Reuter) Vijftig mijnwer kers hebben zich In een mijn te Mazarron opgesloten, daar de eigenaars weigerden hoo gere loonen te betalen. De mljireerkers verklaarden niet eerder uli de mUn te zullen komen, dan nadat hun ejschen zijn Ingewllllgd. De gouverneur van Murcia heeft den Ingang der myn door d< civiele garde doen bewaken, teneinde te verhinderen dat de mijnwerkers van voedsel worden voorzien. De toestand wordt Intusschen als vrtj ern stig geschouwd, daar demijnwerkers van de omliggende mtjnen groote voorraden ontplof bare stoffen hebben en men vreest, dat zy een aanval zullen doen om hun kameraden te helpen. DRONKEN.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9