E Ontwerp-Marchant aanvaard De ruiterfeesten in het Stadion I De missie op Bali TWEEDE PREMIE-REIS I I DE APOTHEEK DE WITTE ZWAAN i INBRAAK IN EEN KERK ZONDER HOOFDELUKE STEMMING TAL VAN BELANGRIJKE I INSCHRIJVINGEN ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN ROBINSONschoenen Een feest Hekjes li n nuifle! Neem dan steeds voor je teenen h VRIJDAG 4 AUGUSTUS EERSTE KAMER De verdediging 1 Geen toestemming? HET DRAMA TE PURMEREND Regeering en reactie I Vervoer der slachtoffers H. H. WIJDINGEN R.K. HANDELSHOOGESCHOOL Het conflict bij de Sphinx De directie overweegt opnieuw Om den wisselbéker Een fraai programma H MOND- EN KLAUWZEER Een groote slokop Uitloting Staatsleening 1916 ONZE NEEMT DEEL AAN van il Bi’ I Duitsche vluchteling de dader Kosten (alles inbegrepen) llle klas f 37.50 lie klas ...f 50.- Inlichtingen te bekomen aan 't bureau van dit blad Ook in Noord-Brabant zeer talrijke gevallen DOOR EEN VALLEND STUK IJZER GETROFFEN HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER Volksraad, de METAALDRAADGLOEI- LAMPEN NAAR HET DUITSCH VAN RUDOLF HERZOG §H Motie ingediend by den dat de beslissing aan regeering blyft H. Mi de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder stelden voor een tweetal prijswinnaars medailles beschikbaar Menschenlevens op zee „Men moet dikwyls tegen xyn ge moed in voor bezuinigingen stemmen** De Belgische equipe Inlichtingen-commi««ie De rector van de Redemptoristen kerk te Amsterdam met een mes bedreigd de volmaakte Wielle rolfilm NAAR TRIER EN LUXEMBURG 28 tot en met 31 Augustus Alle abonné’s ^‘^TO^rdV^rtv^™^5^ f3000.verlies van beide armen^aeide beenen of belde oogen f750.“ doodeljjken* aHoopI2S0.- een voet of san oog f 125.“ duim of wijsvinger f50.-^^2Sif40.“ anderen vinger AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Mr. H. F. Marchant verklaart spreker beslissingswedstrijden en het springcon- Ivy had wat wol gevonden en maak- te hiervan een bouffante voor Freddy Vrijdag, doch de zeeman zelde dat hij dat ding niet om zijn hals wou hebben, hij wou van zich zelf geen gepot ten appel maken. tav af- Toen besloot Ivy haar aan de twee- de beurt dragen." de tweelingen mejuffrouw tegelijk de bouffante om die zag. hadden. „Kijk eens, Topsy," zelde ze, „staat !Uk?” die das hun niet? maar waarom dragen ae die nu te gelijk?” altijd zoo," zelden de ,We doen tweelingen. „We doen alles te samen." (Morgenavond vervolg). werd wederom gezamenlijk (Wordt vervolgd). V Maar Loutje en Lautje droegen de das niet om beurten. Ivy was niet llngen te geven. „Het spijt Woensdag hebben partijen betrokken bij het dreigend conflict aan de Sphinx te Maastricht geconfereerd in Tilburg, onder leiding van den rijksbemlddelaar mr. Josephus Jitta. (Ingezonden Mededeellng) Donderdagavond de rector J. van Op 1 JuU j_L bedroeg het aantal aangegeven radlo-ontvanginrichtlngeri 292.242. Het aantal aangeslotenen aan radlo-dlstrl- butle-centrales bedroeg 291.534, hetgeen In to taal neerkomt op 72 luisteraars per 1000 Inwo ners. Deze conferentie werd bijgewoond door de beide directeuren, door de vertegenwoordigers der fabrieksarbeldersbonden, terwijl mede aan wezig was mr. Van Spaendonck. Gelijk men weet, hadden de arbeiders een voorstel van den rijksbemlddelaar aanvaard en was dit vanwege de Sphinx niet geschied. Het verloop der conferentie beeft er, naar de „Volkskr.” verneemt, toe geleld, dat de di rectie het voorstel van den rijksbemlddelaar opnieuw In overweging heeft genomen. Binnen drie dagen zal de directie schriftelijk antwoorden, zoodat de besturen der vakbonden Dinsdagavond as. te Maastricht personeelsver gadering kunnen beleggen. vastgrijpen, trok de den pater bedreigde. 30531—40; 41341—50; 51511—20; 59251—60; 67001—10; 75161—90; 80101—10; 87041—50; 95151—60; 113431—40; 32051—60; 41401—10; 52811—20; 60291—300; 70851—60; 78231—40; 82701—10; 87511—20; 97621—30; 113931—40; 32401—10 43661—70 56421—30 62951—60 71541—50 78891—900 84861—70 90551—60 102521—30 115611—30 ik al, zei Barenfeld. terwijl mevrouw de honingzoete opmerking den handel werkelijk lets van beteekenls be reiken wil. Anders is en blijft hU een kruide nier. In de oogen van Heinrich werd Barenfeld hoe langer hoe meer een wezen van hoogere orde. Met schitterende oogen luisterde hij naar wat deze vertelde. Deze wonderman was vóór in de dertig en scheen den heelen aardbol al te hebben rondgereisd. Vertelt u alstublieft wat van uw reizen, merkte hij op. B&renfeld schonk thee in en gaf Heinrich de arakflesch aan. Dat vond Heinrich ook weer zoo écht. Bij zijn voogd thuis was zoo Iets een voudig niet denkbaar geweest. Zelfs had hij daar eigenlijk nooit thee gedronken. Want wat daar onder dien naam doorging, was niets an ders dan kokend water, dat vergeefsche moeite gedaan had, om uit *n sulkerlepeltje thee van bedenkelijke kwaliteit een beetje geel kleursel te trekken. Vertellen? vroeg Barenfeld, en hij bood Pfalzdorf de conserven aan. Ik kan je wel een heele boel vertellen .van mijn reizen, maar eigenlijk moet je X zelf beleven, zie je. Om je de waarheid te zeggen, je staat me aan, jon gen. Je hebt een behoorlijke ontwikkeling op school opgedaan, en je hebt je eindexamen ge daan. Je bent altijd nummer één op school ge weest, niet waar? Ja, stamelde Heinrich. Hoe weet u dat? Men is druk In de weer om voor het groote internationale ruiterfeest, dat Zondag te Amsterdam In het Stadion gehou den zal worden, alles in gereedheid te brengen. Vooral het plaatsen der hindernissen voor het springconcours, dat op beide dagen het hoofd nummer van het programma zal zijn, vereischt veel zorg en voorbereiding, en op bet midden terrein is er gedurende de laatste dagen hard gewerkt. Het Stadion heeft een gansch ander aanzien verkregen en Zaterdag en Zondag zal men er zich weer terug wanen in den Olympi- schen tijd, toen het rultertournooi zulk een waardig besluit der spelen vormde en zoo'n on- vergeteljjken Indruk bij het publiek achterliet- BATAVIA, 3 Aug. (Aneta) Tijdens de be handeling door den Volksraad In tweeden ter mijn van de Afdeellng Onderwijs der begroe ting voor bet dienstjaar 1934 werd Ingediend een motie-Soekawatl, waarin de Regeering wordt verzocht de voor de toelating van zen ding en missie op Ball verelschte toestemming thans niet te verleenen. In de Donderdag, gehouden vergadering van de Eerste Kamer werd aan de-orde gesteld het wetsontwerp tot beperking der uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de Uitvoering der Lager-onderwijswet 1920. nader de bepaling van den afstand van 5 K M Het wetsontwerp wordt zonder hst. aange nomen. In het tot Noord-Brabant behoorende ge deelte - van het 'district 's-Hertogenbosch van het Veeartsenijkundlg Staatstoezicht hebben zich in de laatste week 51 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. In Westelijk Noord-Brabant (niet tot het district 's-Hertogenbosch behoorende) werden in één week 64 nieuwe gevallen geconstateerd, namelijk In d^week van 1623 JuH. Uit deze gegevens blijkt In hoe ernstige mate deze gevreesde veeziekte zich den laatsten tijd, behalve In de provincie Zeeland, ook in Noord- Brabant ultbreidt. Toen Heinrich Barenfeld's kamer binnentrad, bleef hij eenige oogenbllkken verrast staan. Wat hij zag wekte In de hoogste mate zijn ver bazing. Bevond hij zich nog op het grondge bied van „De Witte Zwaan?” Tot dusverre had hjj in het huls geen spoortje van artistleken zin kunnen ontdekken, nergens iets wat naar een beetje warmere luxe zweemde, geen meu belstuk boven het strikt onontbeerlijke. Met uit zondering van de plano, scheen alles hem van de eene generatie op de andere te zijn overge gaan; het heele meubilair verried, dat de tand des Ujds er gretig aan had geknaagd. En amazone die in de wedstrijden voor het schoon ste rijpaard zoo vele successen op haar naam wist te brengen, weer eens kunnen bewon deren. Verder heeft de heer Bultman nog toe gezegd met zijn mailcoach te rijden, zoodat ook deze populaire figuur van onze Nederlandsche paardensport In het Stadion niet zal ontbreken. Door H. M. de Koningin en door H. K H. de Koningin Moeder zijn voor een tweetal prijswinnaars In de Amsterdamsche ruiterwed- strjjden medailles beschikbaar gesteld: Barenfeld keek den jongenman met zijn eer lijk, knap gezicht eenige oogenbllkken naden kend in de oogen. Toen ging hij met verdub belden ijver weer voort met zijn bezigheden, alsof hjj zich wilde dwingen aan niets anders te denken. 's Avonds was Heinrich ter beschikking van den heer Rose, die hem met waardigheid in de apotheek ontving. Hjj leerde hem de indeellng van de apotheek, van de chemicaliën, de plaats, waar de fleschjes stonden, zoodat hjj later den Inhoud zou kunnen aanvullen. Ook moest hij, tot er ook een leerling voor de apotheek arri veerde, zorgen voor de toebereiding van ver schillende drankjes ten behoeve van de lijden de menschheid. Het eerste pharmaceutische gebied, waarop Heinrich zijn wankele schreden mocht zetten, was de bereiding van pepermuntjes Een flesch- je met wijden hals werd gevuld met suiker tabletjes; daarop werd pepermuntolle gedrup peld, totdat het fleschje driekwart vol was. Heinrich moest nu zóólang schudden, 'otdat de balletjes goed met de pepermuntolle waren doortrokken, van welk oogenbllk af zij recht hadden op den naam van pepermuntjes. De provisor ging weer aan zijn werk en mijn heer Friedrich kwam af en toe uit een klein kamertje, door een gordijn van de apotheek ge scheiden te voorschijn, om bij het bedienen van de klanten te assisteer en. Toen Heinrich een blik achter het geheimzinnige gordijn wierp, zag hij niets anders dan een rieten stoel; de „oude zorg” van den apotheker. vatting is, om zjjn plezier buitenshuis bij ken nissen of in café s te zoeken, zooals ongetrouw de heeren gewoonlijk doen. Een werkelijk te huis vindt hij buiten de deur niet; al wordt hij overal nog zoo aardig ontvangen, nj) blijft een buitenstaander, een vreemde een tehuis moet hij zichzelf scheppen. De paar jaren, die een mensch te leven heeft, gaan helaas vlug ge noeg voorbij, zoodat men vroeg genoeg daarmee kan beginnen. Alles wat je hier ziet, is mijn eigendom. Tusschen al deze dingen voel ik mij pas behaaglijk en mijn eigen baas en heb Ik het gevoel, dat Ik een eigen huis heb en geen rondzwervende nomade ben. En Ik verzeker je, dit gevoel, dat je ten slotte zoo gemakkelijk kimt krijgen, geeft je een innerlijke rust en be vrediging, dat je moed en plelzier geeft voor je dagelijksch werk.... Doch laten we eerst voor den inwendlgen mensch zorgen. Het avondeten was niet veel bijzonders. Hjj stak den samovaar aan. haalde vervol-1 gens een paar blikjes met verfijnde lekker nijen voor den das. die Heinrich slechts bij name kende, en zette bovendien een fijn gesle pen karaf met arak en glazen op tafel. Hein rich keek een beetje verlegen om zich heen. Hebt u die vogels zelf geschoten? Die? Ja. die komen uit Japan. Ik Mn een paar jaar in Yokohama geweest, voordat ik naar Bombay ging. Een handelsman moet over al geweest rijn, vooral in die landen, vanwaar hij zijn artikelen betrekt. Dat -geeft hem een ruimeren blik en een algemeene ontwikke ling, welke onontbeerlijk ia voor iemand, die in Het avondeten i gebruikt. De dames waren niet aan tafel. Ze waren, zooals de apotheker meedeelde, naar de opera. Je kunt er door het lawaai, dat de muzi kanten maken, tegenwoordig geen woord jneer verstaan, maar het vrouwvolk moet er toch met alle geweld naar toe. Dat hoort tot den goeden toon. Als je maar goeie tonen te hooren kreeg1 Het werk was nu geëindigd. Drink Je een kopje thee bij mij? vroeg de bedrijfsleider aan z*n leerling, toen ze over de binnenplaats gingen. Je zult je de eerste dagen zeker nog wel wat eenzaam gevoelen. Heinrich zei, dat hij graag zou komen. De be grijpende sympathie van Barenfeld had hem diep getroffen en deed hem weldadig aan. De Belgische equipe, die Zaterdag en Zon dag bij het groote ruiterfeest In bet Stadion Ter gelegenheid van den 75sten verjaardag van onze Koningin-Moeder, hebben de Holland sche gasten in Bad Ems, op Initiatief van den heer H. N. Valckenier De Greeve uit Gouda, Hare Majesteit een telegram met hunne geluk- wenschen gezonden. Op verschillende gebouwen wapperde dien dag de Hollandsche vlag. Het orkest van het Kurhaus speelde Hollandsche volksliederen, 's Avonds bood mej. R. van der Loo den dirigent bloemen aan In de Nederland sche kleuren. Het vervoer van de zeven Amsterdammers, slachtoffers van het auto-ongeluk In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus te Purmerend, zal waarschijnlijk Zaterdagmorgen naar Amster dam plaats hebben. Voor degenen, die In Tilburg wenschen te gaan studeeren, zjj medegedeeld, dat de inlich- tlngen-commissle bestaat uit: Moderator Fa ther Padberg S.S.J., St. Jozef-studlehuis, Til burg; A. L. M. Arnolds. Glymestr^at 1, Bergen op Zoom; mej. M. J. C. Cobben. Glnnekenweg 86, Breda; E. G. Eras, Nleuwlandstraat 43, Til burg; W. H. Hymans. Vondellaan 1. Eindhoven; M. F. J. van der Vaart, Hlnthamerstraat 52, Den Bosch; secretaris: J. A. Heerlens, Tele- foonstraat 30, Tilburg. Inlichtingen omtrent kamers gelieve men aan te vragen bij den secretaris; mondelinge inlich tingen bij dezen alleen na schriftelijke aan vragen. Degenen, die in aanmerking wenschen te ko men voor toezending van een studiegids, geven zich op bij de administratie van de R. K. H«b- delshoogeschool. Bosscheweg. Tilburg. De heer DE 8AVORNIN LOHMAN (C. H.) ■egt, dat het lager onderwijs een groote slokop is, waarmede een zesde der geheele begroeting is gemoeid. De koeten per leerling voor Rijk en gemeenten bedroegen gemiddeld in 1918 ƒ46. In 1920 (inmiddels was de financieels gelijk stelling ingevoerd) ƒ103. tn 1923 ƒ119. In 1929 106; steeds werd bij het lager onderwijs, zoo- dra er een veer van den mond kon geblazen worden, elke bezuiniging weer teniet gedaan. Moeten we ons over de geheele Unie duurzaam op een lager niveau stellen, dan Is deze onder- wijsbezulniglng nog slechts een druppel in den emmer, en zal de nu voorgestelde wijziging der O.-wet slechts een onderdeel kunnen zijn van de algemeene onderwjjs-bezuiniging. De hoofdstrekking van het ontwerp heeft spr 's instemming, en daarmede de vergroeiing van de macht der regeering; het is juist dat het zelfbestuur der gemeenten wordt aangetast, maar vele gemeenten hebben het er naar ge maakt. En ook hier geldt toch de regel: pour De heer DE JONG (R. K.) betoogt dat dit voorstel geen directe bezuiniging voor het Rijk betreft, wel Indirecte (verminderde schoolbouw. minder personeel). Meer brengt het bezuini ging voor de gemeentekassen. De in de pers betoonde opwinding acht spreker niet geheel gemotiveerd; de minister is inmiddels In de Tweede Kamer aan vele bezwaren tegemoet gekomen. Spr. herinnert aan vroegere onder- wjjs-bezulnlglngen. Nu is spr. tegen dit ont werp; de basis van de flnancieele gelijkstelling; de salarissen ten koste van het Rijk, gebou- welke alleen is te voorkomen door tijdig in grijpen, ook en althans wat het onderwijs aan gaat. Men bedenke dat zoowel te kleine scholen dag. reap, om 230' en om 2 uur aanvangend, plaats. Het lijdt geen twijfel of bij gunstige weers omstandigheden zal er aan belangstelling Za terdag en Zondag geen gebrek zijn. als te kleine klassen nadeellg kunnen zijn, en het verwijt dat elke vermeerdering van het aantal leerlingen per klasse nadeelig is gaat niet op. De vrees dat spr. de wet te soepel zal toe passen, hoopt spr. te logenstraffen evenzeer als het omgekeerde. Spr. betoogt dat er met de distributie van leerlingen groote moeilijkheden zijn. Kan men katholieke leerlingen onderbrengen In ledige klassen van een school van Kersten, en omge- keerd? Op practische gronden motiveert spr. hun land zullen vertegenwoordigen, bestaat uit: Ingediend is een wetsontwerp tot toepasse- lijkverklaring op Nederlandsch-Indlë van het op 31 Mei 1929 te Londen gesloten internatio naal verdrag voor de beveiliging van men— schenlevens op zee. Voorts werd Ingediend een amendement- Foumier, strekkende tot handhaving van de opleiding van onderwijskrachten In Ned. Indlë, zoo eerügszlns mogelijk, In vollen omvang. Bovendien werd ingediend een amendement Hadlwidjojo strekkende tot vermindering van de subsidie aan het Koloniaal Instituut te Am sterdam mpt f 10.000. De heer -Bfonod de Froidevtlle diende een motie in. waarin de Volksraad als zijn oordeel uitspreekt, dat de beslissing ten aanzien van de toelating van zending en missie op Ball door de Regeering dient te worden genomen en de Volksraad zich onthoude van een uitspraak' dienaangaande. Slechts waren de overwegingen der Regeering na de genomen beslissing aan den Volksraad mede te deelen. Ritmeester Miconne. Ritmeester de Menten en Luitenant de Lelelenne De Belgen komen met 6 paarden, die Vrij dagavond te Amsterdam zulen arriveeren. Ook Z. K H Prins Hendrik heeft, naar wij nog vernemen, ter gelegenheid van het Am sterdamsche Concours-Hipplque, een zilveren medaille ter beschikking gesteld. Bij de Tweede Kamer Is Ingediend een wets ontwerp tot regeling van den invoer van me- taaldraadgloeilampen. De toelichting zegt o.m., dat uit de resul taten van het onderzoek, ter zake van deze contingenteering Ingesteld, het naar de mee- nlng van den minister is komen vast te staan, dat, gezien het belang van het behoud der be staande werkgelegenheid in de gloeilampen industrie, een voortzetting van de onderhavige contingenteering wenschelijk Is. Het Is den minister gebleken, dat het groote aanbod van bultenlandsche gloeilampen komstlg was van buiten Europa gelegen lan den, en dat de prijzen, welke voor deze lam pen golden, zoodanig waren, dat, zelfs indien de Nederlandsche producenten hun loon- en afschrijvlngsfactoren zouden verwaarlooeen. de concurrentie tegen de Ingevoerde lampen een ongelijke strijd zou beteekenen. Donderdagochtend heeft op het Departement van Financiën de uitloting plaats gehad van de tweedeNederlandsche Staatsleening 1916 van 4 pet. De volgende nummers zijn uitgeloot: Stukken van 1000. 2821—30; 6131—40; 6351—60; 6391—400 9571 —80; 10031—60; 14691—700; 17351—60; 17921— 30; 18691—700; 20771—80; 27931—40; 28221—30; 28911—20; 32515—60; 46481—90; 58121—30; 63451—60: 74991—75000; 80081—90; I 86951—60; I 93391—400; 110201—10; Stukken van ƒ500. 122321—40; 123401—20; 124321—40; Stukken van 100. 148301—400. dit was een kamer zoo warm-gezellig en smaak- vol-luxueus Ingericht, dat de jonge man, die nog niet veel in zijn leven gezien had, in een wonderland verzeild dacht te zijn, en onwille keurig op den drempel bleef staan. Een kleine haard waarin een lekker vuurtje brandde, scheen met het dikke, mollige, warm-kleurlge tapijt te wedijveren In behaaglijkheid. Bij het raam, waarvoor pluche gordijnen hingen, stond een met groen laken bgkleede schrijftafel met een gemakkelijken bureaustoel Behalve deze stonden er nog twee andere, comfortabele fauteuils In de kamer. Midden In de kamer was een ronde tafel met een zilveren samovar er op. Er waren ook nog een paar iwachtige stoe len van palissanderhout, Er stonden drie kas ten In de kamer. Eene deed als z‘n kleerenkast dienst, een tweede toonde door de glas-in- lood ruitjes de met goud bedrukte ruggen van een aardige boekencollectie, en de derde was Ingericht als wapenkast. Heinrich zag er een dubbelloops geweer en een fraai bewerkten degen. Aan de wanden prijkten verschillende jacht- tropeeën, die niet alleen tn Duitsche bosschen schenen te zijn veroverd, en een paar mooie etsen. Achter In de kamer onttrok een Oos- tersch kleed, dat als gordijn dienst deed, het bed van den bewoner. Kom binnen, zei Barenfeld vriéndelijk tot zijn protégé. Wellicht verwondert het je, dat het er hier een beetje anders ultzlet dan bij mijnheer Rose of mijnheer Friedrich. Ik ben altijd van meening geweest, dat het een verkeerde op- O Dat dacht Rose tegen maakte: Alleraardigste kereltjes waar wat inzit. - Zeker ongemanierd, antwoordde Lisa boos. Ze trok de jongens aan de ooren, en sleepte ze zoo naar Pfalzdorf. Vraagt ex cuus. Ach, juffrouw Friedrich, laat u ae maar, M Heinrich Ze hebben het niet zoo kwaad bedoeld. Dat doet er niet toe. Ik zal wel zorgen, <Mt ze een behoorlijke straf krijgen. Heinrich boog en de heeren vertrokken. Toen de jonge Pfalzdorf 's middags tn de .geheimen van de vrachtbrieven werd ingewijd, ■el B&renfeld plotselingAls Lisa er niet dan was het In den familiekring van ..De ^Itte Zwaan" niet om uit te houden. ZIJ is tenminste een verstandig mensch. Van l eerste oogenbllk af heb Ik vertrou- in haar gehad, antwoordde Heinrich. De zilveren wlsselbeker van het Centraal Comité voor de Concoursen Hlppique in Ne derland, welke thans in het bezit Is van den len Lt. W. Kist zal bij de geschiktheidsproef door dezen worden verdedigd. Voorloopig heb ben zich voor dezen wedstrijd uitsluitend natio nale deelnemers opgegeven, hoewel de kans na tuurlijk niet uitgesloten is. dat ook buitenland- sche concurrenten nog zullen trachten den Zaterdag en beker te veroveren en uit Holland weg te dra gen. De cours vinden Zaterdagmiddag en Zondagmld- maar jullie moeten haar maar om Donderdagavond had de ongehuwde 25-jarige arbeider H. O„ woonachtig te Velsen. terwijl hij In een der deurkassen van de Noordersluis te IJmuiden werkzaam was, het ongeluk door een vallend stuk ijzer te worden getroffen. Zeer ernstig gewond aan het hoofd werd hij in zorgwekkenden toestand naar het R. K, Zie kenhuis te Beverwijk overgebracht, waar hij na aankomst Is overleden. me,” zelde ze tot de tweelingen, „dat Ik maar één das heb. étre respecté, 11 faut être respectable. Als een gemeente in last Is, moet het rijk bijspringen Dit vergete men niet. verwonderd, toen ze In de kapel van het klooster der Krulshee- ren te Uden heeft Z. H. Exc Mgr J. D. J. Aen- genent de H. Wijding van het priesterschap toegediend aan de eerw. fraters: B. Dijkman. Westerblokker; J. v. Hoek. Tilburg: G. Jan sen. nel; J. Verkade. Noord wijk; w. Kersten. Hulssen; C. Westling, Overschle; J. v. Bree. Rotterdam; C. d. Venster, Nijmegen; G. Aen- genent. Bultenveldert; J. Berkhout, niburg; Th. Scheerder, Hillegersberg; J. Hoogenberg. Den Haag; J. v. d. Bosch, Oosterhout; W. Boo- gaars. Den Haag; J. Bran Je. St. Agatha; A. v. d. Donk, Uden; H. neke, Amsterdam; A. Kooijman, Utrecht; Ph. Waldrang. Amsterdam, allen vin de Orde van het H. Kruis, aan de eerw. fraters L. v. d. Westerlaken. A- Hazelaar en E. v. d. Berg, van de Orde van Praemon- streit en aan den weleerw. heer H. Baljon. van de Apost. prefectuur van Garlb (Z.-Afr het subdiaconaat aan de fraters Kruishee- ren: H. Alma, C. v. Schaijk, Utrecht; A. Strln- ga. Utrecht: H. Plag. Den Haag; L. Splerlngs. Uden; E. Splerlngs, Uden; H*skamp, Amster dam en P. Arntz, Beers. pleegd. Wat betreft de verandering van den afstand van 4 KM., als genoemd in lid 7 van art. 13 der wet, in 5 KM., ook na de behandeling in de Tweede Kamer heeft spr. bezwaar daarte gen. evenals tegen de vermeerdering van het leerlingental voor scholenbouw met 50 pet. In gevolge per. 11 Er wordt hier ook teveel over gelaten aan een overigens niet nauwkeurig ge regeld. plaatselijk overleg. Ondanks zijn bezwaren verklaart spreker Bader, vertrouwend op de toepassing der wet door den minister, vóór te zullen stemmen. De heer SLINGENBERG (V. D haait het wetsontwerp niet binnen met gejuich, als bracht het de redding voor het openbaar ou wen, meubelen en leermldden van de gemeen ten, gelijkelijk voor openbaar en bijzonder on derwijs. Spr. is voorts ’an oordeel dat het ge organiseerd overleg niet voldoende is geraad- De eerste deelnemers uit het buitenland zijn inmiddels reeds in de hoofdstad aangekomen. De paarden zijn ondergebracht In de Oranje Nassaukazerne en toevertrouwd aan de goede zorgen van den heer Heken, le luitenant der Bereden Militaire Politie. Op de inschrijvlngslijsten prijken beroemde namen uit de wereld van de paardensport: Pahud de Mortanges, van der Voort van Zijp, van Hezewijk, Bultman. Mary Lungen Mej. Pauptit Pasman en vele anderen, wier namen voor het welslagen van dit groote concours hlppique alle waarborg bieden. Voor de liefhebbers van de ruitersport zal er veel interessants te zien zijn. Voor het zg- gelukspringen, het springconcours van Zater dag, staan niet minder dan een 6O-tal paarden Ingeschreven. Ook de landenwedstrijd Holland Duitschland vindt den eersten dag plaats. Daarbij zal de gehoorzaamheidsproef, waarbij de paarden moeten toonen niet verschrikt te worden door kopermuziek of pistoolschoten een voor het publiek zeer aantrekkelijk element vormen. Ook zullen de Amsterdammers hun vroegere stadgenoote mejuffrouw Mary Lungen, de itreeks half twaalf hoor- •le C.SB.R. aan de Kei zersgracht te Amsterdam, onraad in de kerk, terwijl ook zijn hond krachtig aansloeg. Htj stelde onmiddellijk een onderzoek in en trof een man. die bezig was een der offer blokken te lichten. Toen hij den man wilde een mes. waarmee hij [et behulp van zijn hond slaagde hij er echter in den man te over meesteren en naar de pastorie te lelden. Hier vond hij gelegenheid het hoofdbureau van politie op te bellen, onderwijl de hond den man in bedwang hield. Het hoofdbureau gaf Het be richt onmiddellijk door naar het sectie-bureau Raampoort, zoodat spoedig politie in de pastorie aanwezig was, en den man arresteerde. Bij onderzoek bleek hij te zijn een uitgewezen Duit sche communist, hetgeen men afleidde uit een briefje, dat op hem bevonden werd, waarop het adres stond van een communistische centrale In de Spuistraat. De man is in het bureau Raampoort Ingesloten. derwjjs. In deze omstandigheden moeten we echter vaak stemmen voor wetsontwerpen tegen ons gemoed In. Het parlement moet met de regee ring medewerken aan bezuinigingen op onder deden. ten einde grootere, algemeene schade te voorkomen. Spr. vraagt een milde regeling der op wacht- geldstelling in 't bijzonder ten aanzien van oudere leerkrachten. De heer OSSENDORP (S. D.) kan niet soo maar, zonder meer, medegaan met elk bezui- nigingsontwerp. Elke bezuiniging' wenscht spr. te toetsen aan de eischen aan een bepaalden tak van dienst z.l. te stellen. Het bezuiniglngs- tnstrument mag maar niet ongelimiteerd wor den gehanteerd. De minister van On derwijs, K. en W„ de heer MARCHANT, dankt voor den steun aan dit ontwerp. Met de gemaakte opmer kingen zal spr. bij verder te ontwerpen maatregelen rekening houden. Spr. erkent het belang van zoo groot mogelijke vrij heid van beweging der gemeepten. We staan hier voor ge dwongen reactie-wee; elke regeerjng zou min of meer reactionnaire maatregelen moeten ne men. Ook al om grootere schade te voorkomen, welke alleen is te voorkomen door tijdig in te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5