F ondsenbeheer Katholiek Middelbaar Onderwij Nederland-België Nationale Bedevaart naar Lourdes <Ket leed van eiken daq DE SLOTZITTING VAN HET CONGRES I DE GROT RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 4 AUGUSTUS Zaterdag 5 Aug. 1933 Regeering stemt toe e Verd. blijft ontkennen Oud-Minister Donner Raadsheer in den Hoogen Raad N ederland-Duitschland DE LIMBURGSCHE MIJNEN Uniformverbod overwogen Kinderzegen Rede prof. Brandsma V erkennerskamp Kinderen van Maria Hulde aan Nederland Toespraak Mgr. De heer Boon vreest radio-oorlog Alle banden, waarmede wy bonden zyn aan Maria, zyi betiden van heil en zaligheid HOLLANDSCH DIEP BUITEN DE OEVERS v< bu Nieuwe maatregelen in Indië Trouw en sterk Nationaal en internationaal Pater Yves de la Brière overt Het •katholiek onderwijs en de een dracht der volkep w 3 1635 M. Fa t u on- Sluitingsrede Mgr. Aengenent een Polder overstroomd (Beerschot); r Het Crisis-Zuivelfonds en het Stabilisatiefonds onder toezicht der Reken kamer De Staatscourant van gisteravond bevat het besluit, waarbij de oud-minister van Justitie, mr. J. Donner, wordt benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad. Nabij Lage Zwaluwe is het Hollandsch Diep buiten zün oevers getreden. De Kwistgeldpol- der liep onder. Het vee moest in allerijl uit de weilanden worden gehaald en naar elders over gebracht. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOG1DS namen waren congres. MILAAN. 331 M. 8 uur Gramofoonmu- zlek 9.05 Gevarieerd programma. ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuziek 9.05 Orkestconcert o.l.v. Marcffeslni 9.50 Blijspel „II valla del ploppl” 10.20 Con cert. WARSCHAU, 1411 M. 5.35 Concert op twee piano's 9 uur Vocaal concert 9.50 Pianorecital 10.20 Dansmuziek. (Beerschot) Dauby (Oen- Dc Dc Ml I b k b n F Schol 5 1 Do 1 M: I 1 Va Ca Le Bi. dc to 1 Hl 8i b d n U n h a ti u z VI 1 4. vei 10 13 Fa 19 1 Do Mi Bo Rc Sc: Rs Ve Kc Va Kc Lourdes, 1 At We mogen buitengewoon dankbaar zijn ons verblijf in Lourdes. Was X den eerstel bijna ondragelyk warm spoedig begon de peratuur bepaald aangenaam te worder pelgrims zijn vol lof over de organisatie de devaart en hebben volop genoten van de I tlgheden en oefeningen hier gehouden. Tenslotte gaf de bisschop aan alle congres sisten den Bisschoppelijken Zegen. Zaterdag zal op geen onzer twaalf Llmburg- sche mijnen worden gewerkt. Deze maatregel is een gevolg van den slechten afzet in het bui tenland, tengevolge van de contingenteerings- maatregelen. Bij de een is het een mystieke idee van in ternationalisme, die zelfs zoover gaat om de nationale idee en den vaderlandschen plicht te verwaa rloozen. Bij de anderen is het een reactie naar de nationale idee, die dikwijls elke internationale activiteit verwerpt, als van geen beteekenis of zelfs als verraad. dien viervoiklgen eisch voldoet dan is de unl- versiteit niet slechts tevreden, maar haar hoogst dankbaar voor den dienst, dien zij aan de uni- verslteit bewijst. De secretaris-generaal van het congres las daarop een telegram voor van H.M. de Konin gin, waarin H.M. dank zegde voor de Haar ge brachte hulde. De Rekenkamer heëft zich in een v briefwis seling met de regeering gesteld op het stand punt, dat het Crisis-Zuivelfonds en het Sta bilisatiefonds, ingesteld bjj artikel 5 der Crisis- Varkenswet behooren tot de fondsen, bedoeld in artikel 87 der Comptabiliteitswet, en als zoodanig aan haar toezicht zijn onderworpen. Pater de la Brière ving aan met er op te wijzen, dat het middelbare onderwijs heden ten dage niet kan ontkomen aan het probleem van de wederkeerige punten van contact, die de volken hebben gekregen en de geestelijke plich ten, welke daaruit voortvloeien. De kwestie doet zich bijvoorbeeld- direct en Indirect voor bij het godsdienstonderwijs en bij het onderwijs in de christelijke moraal, bij het onderwijs in de wijsbegeerte, in de geschiedenis, in de litteratuur en zelfs in de wetenschap. Zij komt ook tot uiting, meer nog, by herdenkin gen. bij feesten, vergaderingen en verschillen de plechtigheden, welke verband houden met het maatschappelijk leven, met -het nationale leven of met de burgerlijke opvoeding. Het is bekemp-dat in alle landen het vraag stuk van het contact tusschen de volken een bepaalden hartstocht heeft Verwekt en twee ten densen heeft doen ontstaan, in verband met temperament en millleu, welke tegengesteld zijn en onverdraagzaam. WEENEN. 517 M. 5 20 Populair con cert 10.40 Populair concert door het om roeporkest ol». v. Joseph Holzer. De dankbaarheid, die my bezielt, brengt mU er van zelf toe u voor de toekomst het beste succes toe te wenschen. En dat succes mogen wij met het volste vertrouwen hopen, want'dit congres mag in alle opzichten geslaagd heeten. De beraadslagingen hebben het kenmerk gedra- gen van diepe wetenschappelijkheid. Reeds de van hen. die de inleidingen hielden. een waarborg voor het gehalte van het Mgr. A. F. Diepen hield de afscfceldspredica- tle. Naar aanleiding van het woord van St. Alphonsus in zijn heerlijk boekje: „Bezoeken aan het H. Sacrament”: „Omnia vincula eJus alllgatura salutls.” .Alle banden, waarmede wij zullen gebonden zijn aan Maria, zijn banden van heil en zaligheld," richtte Mgr. Diepen zich tot de verzamelde pelgrims. BRt'KSEL. 509 M. 13 20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. Emlie Lauwere 1 30 Gramofoonmuziek 6 35 Idem 8.40 gramofoonmuziek 920 Con cert. Rest ons tenslotte nog te vermelden dat on der leiding van drs. v. d. Poel een 40-tal Hol- landsche Verkenners waren medegekomen die hun kamp van 10 tenten aan den voet van de Pic du Jer hadden opgeslagen. Z. H. Excellen ties, 'die hun een bezoek brachten, werden door kap.-aalmoezenier Boon verwekomd. Z. H. Exc.'s alsmede de ministers toonden zich zeer tevreden over hun werk en prezen de orde en netheid van het kamp. De Aartsbisschop dank te hun, spoorde hun aan tot liefde voor Maria en tot apostolaat, overeenkomstig hun belofte beloofden zij zulks en dankten wederkeerig voor dit hooge bezoek. De Rijksdaalders waren voor treffelijk nagemaakt Daarna was bet woord aan prof. dr. Tltus Brandsma, rector-magnif icus der Katho lieke Unlverslteit. die sprak over: „wat ver wacht de Unlverslteit van bet Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs". k Na een korten terugblik op bet congres vatte hij de eischen, welke de unlverslteit aan de scholen, die tot de universitaire studiën voor bereiden, stelt, in het kort In vier punten sa men. In het algemeen legde hij den nadruk op het bijbrengen van een werkelijk algemeene ontwikkeling en waarschuwde voor een te vroeg specialiseeren in de wetenschap, vooral in dezen tijd, nu na een overdreven analyse en speciall- seering wordt ingezien, dat in de ontwikkeling der wetenschap het in onderlinge betrekking bestudeeren van de onderscheiden vakken van In verband met de ontdekking van de val- sche muntersbende. die haar hoofdzetel bad te Aarlanderveen. vernamen wij nog. dat gister middag door den heer Bakker van 's Rijks Munt te Utrecht in samenwerking met de Alphensche politie ten huize van v. d. P. nogmaals een onderzoek is ingesteld. De valsche rijksdaalders bleken zoo voortref felijk te zijn nagemaakt, dat zij door <.en leek niet van echte waren te onderscheiden. Geble ken is. dat de koperen schijven in een galva nisch bad werden vernikkeld en daarna wer den geperst. Het gewicht van de valsche mun ten was tot op een gram hetzelfde als dat van echte rijksdaalders. Het randschrift, hoewel iets grooter, ontbrak niet en ook de gekartelde rand was kunstig nagemaakt. Of de bende er in geslaagd is reeds vele van deze valsche munten in omloop te brengen, is niet bekend. Tot dusver is nog nergens een valsche rijksdaalder van deze soort bij de po- litie gedeponeerd, doch men vermoedt, dat dit een gevolg is van het feit, dat de munten zoo kunstig zijn nagemaakt. De ontdekking moet dan ook louter worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de B., die te Amsterdam wegens dronkenschap werd gearresteerd, zooveel rijksdaalders in zijn zak had. Dit wekte bij de politie argwaan, de mun ten werden wat nauwkeuriger onderzocht en toen bleek, dat deze valsch waren. De gearresteerde v. d. P. blijft echter nog steeds hardnekkig ontkennen aan de vervaar diging debet te zijn. Hij Is gisteren naar X Huis van Bewaring te s-Gravenhage overgebracht. Dan alleen zult gij sterk zijn en terugkeeren naar het vaderland als menschen, die in staat zijn om trouw en sterk uw plicht te doen. Het doel der bedevaart is om door de voorbede van Maria, medeverlosseresse van het menschdom, redding te vragen in den nood der tijden. Welnu geen meer daadwerkelijke redding dan door te vervullen de wét der naastenliefde, ■waardoor men de wet van God vervult. Naas- tenliefde ook in het gewone leven in het zaken leven, in het organisatieleven. De oplossing ven de crisis is gelegen in de beoefening der naastenliefde. Als de Conferenties er eejis toe konden komen om het geld dac voor wapenge weld besteed wordt eens werd geschonken om de armen te helpen, hoe spoedig zou dan de nood der tijden gestild zijn en zou weer het ge luk op aarde terugkeeren. Met een ontroerened smeekbede: „Moeder! doe ons dit beseffen, doe de liefde terugkeeren in de harten der menschen. Moeder! blijf voor ons, zooals gij u hier aan ons getoond hebt. Moeder! laat ons altijd uwe kinderen blijven!! Allen tot Jezus door Maria!! Maria is leven en sterven"’ besloot Zijn Hoogw. Excellentie zijn zielsdocrdringende afscheidspredicatie. Hierna werd de Pauseljjke zegen gegeven. Deken Mejjer, voorzitter der Bedevaart, ge kleed in het ornaat van eere-kapelaan van ae Grot, in blauw-paarse mantelletta met mozaïek kruis, sprak vervolgens eenige harteljjke woor den van dank tot de Bisschoppen, tot de beide ministers, tot de geestelijken, tot, bran cardiers, infirmlères, verkenners en tot alle pelgrims (en drukte zijn tevredenheid uit over het vele werk en de stichting, waar mede allen tot het welslagen der bedevaart hadden bijge dragen. Onder het zingen van enkele liederen defi leerden allen langs de gezegende grot, welke zij met diepe godsvrucht en aandoening kusten. En X werd weer stil op de heilige plaats waar nog enkele kleine groepjes devoot en innig fluisterden: „Sainte Marie, Mére de Dieu priez pour nous! Holy Mother Mary pray for us! H. Maria, Moeder Gods, bid voor ons”.... de grootste beteekenis is. By dezen zeer alge- m een en grondslag, waarby een zekere diffe rentiatie niet biyft uitgesloten, is bovendien nog veel vryheid in de programma's mogeiyk. Langs verschillende wegen kan een voldoende algemeene ontwikkeling worden verkregen. Hoofdzaak is, dat de basis niet te eng wordt genomen, en aan de Algemeenheid der voor opleiding groote aandacht wordt geschonken. Dit moge enkelen van de unlverslteit verwy- derd houden, die er wellicht konden studeeren. dit is een logische en voor de beoefening der wetenschap in hooge mate bevorderiyke selec tie in het te groote aantal dat thans niet zelden zonder de noodlge geschiktheid naar de unl verslteit gaat. Als tweede eisch werd vervolgens naar voren gebracht, dat het voorbereidend hooger onder wijs meer dan tot heden geschiedt, plaats laat aan eenige zelfstandigheid in de studie en den toekomstlgen student, die aan de unlverslteit op zelfstandige studie zal zyn aangewezen, daar reeds eenlgermate Jbp voorbereidt, opdat hy niet een half en soms een heel jaar noodig heeft om zich in de nieuwe wijze van studeeren in te leven. Als derde eisch stelde spr. het wekken van liefde en geestdrift voor de wetenschap zonder welke de universitaire studie nauweiyks denkbaar is, al komen de meesten ook niet uit zuivere liefde tot de wetenschap aan de uni versitelt. Vandaar dat bet van groote beteekenis is, by de benoeming van leeraren en leeraressen. aandacht te schenken aan de gave, voor het gedoceerde vak liefde en geestdrift bij de bren gen, wat meer waarde heeft, dan een hoogere wetenschappeiyke graad, hoezeer natuurtljK voldaan moet worden aan den eisch, dat de leeraar de noodlge bevoegdheid voor zyn on derwijs moet bezitten. Omdat echter alle lief de en geestdrift niet waarborgt, dat aan de unl- versltelt naar behooren en met succes wordt gestudeerd, moet als vierde eisch gelden een diep godsdienstige vorming en ontwikkeling van het karakter op godsdlenstigen grondslag, opdat deze trouwe plichtsvervulling zoo sterk moge!ijk bevordere, hoede voor gevaren met betrekking tot de zedeiykheid, de zorgen der ouders met dankbaaheid en toewydlng doet beantwoorden, in een woord met en voor Qoa doe werken. Dit is een buitengewoon groot voordeel en daarom mogen de landen Juichen, die de ge legenheid hebben de studeerende jeugd ook langs den weg van godsdienstige vorming voor te bereiden tot de universitelt, maar in die lan den moge men dan ook dit groote voordeel waardeeren en zyn best doen de beoefening van den godsdienst niet te doen zyn iets, dat naast de studie staat, maar dat die studie geheel be- heerscht en doordringt. Als het voorbereidend hooger onderwys aan De regeering berichtte, dat zij van dit besluit der Rekenkamer kennis had gegeven aan den voorzitter der Crisis-Zuivel Centrale en aan den regeeringscommissaris voor de uitvoering der Crisis Varkenswet. De Commissie voor de Ryksuitgaven acht de vraag, of het Crisis-Zuivelfonds en het Sta bilisatiefonds behooren tot de fondsen bedoeld in artikel 87 der Comptabiliteitswet, een zeer belangryke. Zy is echter van oordeel, dat ook dan. wanneer het antwoord op die vraag niet bevestlgehd zou lulden, die fonden onder het toezicht van de Rekenkamer vallen. Naar haar meening is de omstandigheid dat hier sprake is van inkomsten en uitgaven van het Ryk. vol doende om aan te nemen, dat. indien by de wet daaromtrent niets anders Is bepaald, het beheer der fondsen aan de contröle der Reken kamer is onderworpen. Aldus de conclusie van het betoog van dat college onderschrijvend, heeft de commissie met genoegdoening gecon stateerd, dat de regeering zich ten slotte by die conclusie heeft neergelegd BATAVIA, 3 Aug. (Aneta) Naar het „Bat Nieuwsblad" meent te weten, overweegt de Re geering de interneering van Moh. Jamin, voor man van de P. L te Soerabaja, en van Amlr SJarifoedln, voorman der P. I. te Batavia, ter wijl de beperking van bet vergaderrecht ook zal worden toegepast op de Persatoean Moslim Indonesia (Perml), de bekende party ter Suma tra’s Westkust. In kringen der Indische Regeering wordt, naar de „Java-Bode” meldt, thans een uniform verbod overwogen, geldend voor alle landaar den. te bidden. Biyf ook in verbinding met Maria de Moeder der Smarten door de versterving en door vrywiillge offertjes. Het Tweede Kamerlid Boon heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de vbl- gende vragen gesteld: Is het juist, dat de Vara door middel van gramophoonplaten programma’s van strijdlie deren van Duitsche origine uitzendt, welke ook in de Duitsch^ taal worden aangekondlgd? Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat de verantwoordeiykheid der Regeering in dezen zeer is vergroot nu deze uitzendingen plaats vinden via den Regeeringszender Koot wijk? Is de Minister niet van oordeel, dat de Re- geeringsbedoellng met het beschikbaarstellen van (jen Kootwykschen zender namelijk de Nederlandsche uitzendingen tegenover de ster ke buttenlandsche krachtzenders ook weer over een groot deel der wereld te doen hooren hierdoor aan verkeerde uitlegging zal bloot staan, hetgeen Nederland by de andere be sprekingen omtrent de golflengteverdeellng in een zwakkere positie zal plaatsen? Acht de Minister de mogelijkheid niet aan wezig. dat het tolereeren van dergeluke pro paganda contra-uitzendingen uit Duitschland in de Nederlandsche taal kan uitlokken, waar door een zeer ongewenschte radio-oorlog zou Ontstaan, zooals thans .reeds tusschen Duitsch land en Oostenrijk het geval is? Is de Minister niet van oordeel, dat welke gevoelens het overgroots deel van het Neder landsche volk ook jegens bepaalde toestanden in Duitschland mogen bezielen een derge lijke handelwyze volstrekt ontoelaatbaar is en Is hy bereid daaraan ten spoedigste een einde te maken? Dezen morgen was er een plechtige in de parochiekerk van Lourdes, op door Pastoor Ingendael van Maastricht. De kerk was stampvol. Hunne Hoogw. Excellenties hadden plaats genomen op het hoofdaltaar. Na afloop der H. Mis begaven we ons naar het oude kerkhof aan de Rue d’Egalité, waar de fa milie van Bernadette ligt begraven. Hier en daar verspreid vindt men ook de graven van de Hollanders die in Lourdes gestorven zyn Biddend trokken we langs de graven. Zooals Maria zorgt voor hare kinderen op aarde, zoo zal zy zeker ook de voorspreekster zyn voor de arme zielen des Vagevuurs. Hedenmiddag, na de Sacramentsprocessie, vond het afscheid plaats aan de Grot. Voorop gingen onze prachtige vaandels, glanzend in het zonnelicht. Heel de ruimte voor de Grot, was beset door pelgrims. 1 de fonds en Nadat een zevental conclusies waren aan genomen, was het woord aan den bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent, die de sluitingsrede zou houden? Mgr. Aengenent zetde, dat wanneer hij op dit oogenblik het woord nam om dit congres te sluiten, hy dit deed om zyn dank uit te spreken en zyn beste wenschen voor de toe komst. Als bisschop van het diocees Haarlem, waar in dit congres gehouden is, gevoelt spr. zich verplicht aan de congressisten dank te zeggen voor den arbeid, dien zy hier hebben verricht. Die arbeid heeft de aandacht getrokken van de Katholieken van ons land en die arbeid zal niet nalaten heeriyke vruchten in dit land voort te brengen. Uw arbeid, aldus vervolgde Mgr. Aengenent, was er Immers geheel op ge richt om de overtuiging te bevestigen en te versterken, dat by de opvoeding, die aan de jeugd wordt gegeven, het godsdienstig element het allervoornaamste is en dat dit de gansche opvoeding moet doordringen. En daardoor hebt gy een weldaad bewezen van groote beteekenis. Want hoe meer dit be sef doordringt, naar die mate zullen onze ka tholieke scholen voor Middelbaar Onderwys tot grooteren bloei komen en de vruchten daarvan voor het thans opgroeiend geslacht zullen zich steeds meer openbaren. Ik wil niet eindigen, alvorens myn beste wen- seben te hebben uitgesproken voor de toekomst. De Belgische ploeg voor den landenwedstrijd NederlandBelgië op 13 Augustus as. te Am sterdam. is als volgt samengesteld: 100 M. hardloopen: Naassens Devrindt XF. C. Luik). Reserve: toise), Dujardin (Beerschot). 400 M. hardloopen: Prinsen Verhaert (Beerschot). Reserve: Delflasse (Union St. Gilloise). 800 M. hardloopen: Geraert (Union 8t. Oil- loise); Coenjaerts (Racing Club Brussel). Reser ve: Boulanger Schaerbeeck 1500 M. hardloopen: Honorez (Doornik»; Ma rshal (Doornik). 5000 M. hardloopen: Vandersteen (F. C. Me chelen); Van Rumst (Gentolse). Reserve: Schroeven (Union St. Gilloise). 110 M. hordenloop: Bosmans (Beerschot); Bi- net (F. C. Luik). Reserve: Lekens (Beerschot). Hoogspringen: Chartier (Sporting Club Luik); Van Hooren (Union St. Gilloise). Reserve: Noël (F. C. Luik), «s. Vèrspringen: Blnet (F. C. Luik); Leemans (Union St. Gilloise). Reserve: Chartier (F. C. Luik). Polsstok-hoogspringenHemryean (Schaer beeck); Leemans (Union St. Gilloise). Reserve: Noël (F C. Luik).' KogelstootenVandevoorde (Beerschot); Vos (Anderlecht). Reserve: Mingels (Beerschot). Discuswerpen: Vos (Anderlecht); Vandevoor de (Beerschot). Reserve: Pellegrins (Union St. Gilloise) Speerwerpen: J. Herremans (Unions St. Gil loise). De tweede speer werper zal later worden aangewezen. Reserve: H. Herremans (Union St. Gilloise) en Van Espen (Union 8t. Gilloise» Estafette 4 x 100 M.: Naassens (Beerschot); Devrindt (F. C. Luik); Dujardin (Beerschot, Dauby Gentoise). Niettegenstaande deze verwarring In de zie len door deze beide uiterste opvattingen, zien wy voor het Katholieke onderwyshier een schoone taak weggelegd, nl. om licht te ver spreiden, het licht van de waarheid, van de wijsheid, van de gematigdheid, van de zuiver heid. In naam van de menschelyke rede en in naam van de Katholieke leer moet het Katho lieke Middelbaar Onderwijs de opgroeiende jeugd inprenten de waarde, de wettigheid van de nationale idee en van de Internationale idee, het dwingend karakter van den nationa- len plicht en van den internationalen plicht, van de harmonieuze verzoening van deze beide. Op deze wyze zal men daadwerkeiyk zyn va derland en den vrede dienen. Ook zal men op deze wyze een vruchtbaar getuigenis afleggen van de Eeuwige Boodschap van het Evangelie en van de Kerk, van de bevrijdende waarheid en van de algemeenheid van het recht. Spr. stelde vervolgens drie zyden, welke ka rakteristiek en actueel zyn, van het nationale en internationale probleem, in het Ucht, die er toe zouden kunnen bydragen om op dit ter rein oriënteerend te werken by de lessen, by de uitdrukkingen en by de houding der onder- wyzers by het Katholiek Middelbaar Onderwys. In de eerste plaats noemde spr. de eischen van ’t natuurrecht ten gunste van den dubbelen plicht: nationaal en internationaal. Vervolgens zette hy de lessen van het Christendom ten aanzien van dezen dubbelen plicht uiteen en ten slotte gaf hy een overzicht hoe deze dubbele plicht zich in de ontwikkeling der tegenwoor dige wereld voordoet. Daarby betoogt pater de la Briere in een Uitvoerig betoog, dat wy gehoorzamen aan de menschelyke rede en aan de christeiyke mo raal, door de liefde tot ’t vaderland en den na- tionalen plicht te onderwyzen. Maar evenzeer gehoorzamen wy aan de menschelyke rede door de liefde tot den vrede en den internationalen plicht te onderwyzen. wy gehoorzamen aan de menschelyke rede en aan de christeiyke mo raal door te leeren, dat men niet is voor de patriottische gedachte tegenover de internatio nale gedachte, noch voor de internationale gedachte tegenover de vaderlandsche gedachte, doch dat deze belde ideeën en de beide plich ten hun harmonie use samenvoeging hebben ge vonden in de algemeenheid van het recht, wy zyn in overeenstemming met de eischen van het algemeen welzyn, wanneer wy leeren en doen begrypen dat de internationale organisatie in het belang van alle landen dwingend geëischt wordt door de bestaansvoorwaarden In de beden- daagsché wereld. Spr. bracht een eerbiedige hulde aan den opperpriester, souveretn en vrede-stichter, erf genaam van de onvergankeiyke Boodschap van den vrede van Christus. In zyn peroratie bracht pater de la Briere tenslotte nog hulde aan Ne derland, een land, dat op internationaal gebied de wereld zoozeer aan zich verplicht heeft, uit welks verleden ons de namen van Schaepman en Nolens tegenkomen en waar bet Katholiek onderwys, dat in zooveel landen op onrecht vaardige wyze behandeld wordt, in een zoo gunstige positie verkeert. Een luid applaus volgde op deze rede. MEDAN, 3 Aug. (Aneta) De politie ontbond Dinsdagavond een besloten cursusvergadering van de P. I. De betrokkenen beweerden nog niet bekend te zyn met de bepalingen inzake de beperking van het vergaderrecht. Na ontbinding van de vergadering werd een welke, de Indonesia zyn oogen tintelden van geestdrift en zyn gebaar trilde van diepe ontroering. „Kinderen van Maria!" zoo klonk zyn vaderiyke aan spraak. „Kinderen van Maria! dèt is voor ons allen, wie wy ook zyn, onze hoogste en schoon ste eere-titel. De eerste band, die ons heeft ge bonden aan Maria, is gelegd door onze moeder, toen zy ons op haar schoot de zoete namen leerde stamelen van Jezus en Maria Hoe dik- wyis heeft die verbintenis aan Maria, ons vreugde bereid in het leven Hoe menigmaal is 't ons gegaan als de Apostelen die uitverko ren waren om op den Thabor de heeriykheid van Jezus te zien. En nu hoe goed is X ons hier te zyn! We wilden hier wel blyven by onze Moeder Maria. Maar de plicht roept ons terug naar het vaderland. Laat de band, die ons hier aan Maria weer vaster heeft gebonden, toch nimmer weer losspringen. Zorgen we dien band vast te houden. Ge zult dit doen als ge straks weer thuis zyt. Steeds nauwer zult ge dien band toehalen door u dlkwyis te vereenigen met Jezus, Zoon van Maria, in de M. Commu nie. Steeds zy Maria in uwe herinnering door de beeltenis van Maria te plaatsen in uwe huisgezinnen door het Angelus tezamen te bid den, door den Zaterdag te beschouwen als den aag van Maria, en vooral door den Rozenkrans BEROMTNSTE*. 460 M. 5.50 Gramo foonmuziek 7.50 -Idem 8.50 Fluit- muziek 10.35 Dansmuziek. De heer G. v. d. Ryt, wonende in Koldert, gemeente Uden, deed Woensdag ter «cretaris dezer gemeente aangifte van de geboorte van zyn 25ste kind. De regeering stelde hiertegenover aanvanke- iyk, dat naar haar meening artikel 87 der Comptabiliteitswet niet op fondsen als de hierboven bedoelde betrekking heeft, doch dat, om moeilijkheden in dezen te voorkomen, deze fondsen uitdrukkelijk aan de werking dier wet zouden kunnen worden onttrokken. By de in stelling echter van het Landbouwcrisisfonds, waarin de beide genoemde fondsen zouden worden opgelost, is bepaald in artikel 19 der landbouwcrisiswet dat het eerstgenoemde fonds onder contröle der Rekenkamer zal wor den gesteld. Wel was hiermede voor de toekomst aan het verlangen van de Rekenkamer voldaan, doch onvervuld bleef nog haar wensch, dat de be- w v w w staande fondsen aan haar toezicht zouden O —re y v— wv worden onderworpen. dlOVIlC lllUllLCllJ Nadat ruim driekwart Jaar was verstreken sinds het College dien wensch voor het eerst had geuit. deelde het aan de regeering mede, dat het langer oponthoud niet langer verant woord achtte en daarom had besloten: optocht georganiseerd. Rajah zingend, optrok. De politie ontbond deze demonstratie en hield drie belhamels aan, die hedenmorgen door den Landrechter werden veroordeeld tot een boete van 25.—, in verband metoovertredlng van art. 510 van het W. v. S. PARIJS (RADIO). 1725 M. 8 05 Gra mofoonmuziek 12.20 Gramofoonmuziek 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 Gramo foonmuziek 8.50 Operette ,,Im weiszen RösH'. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Populair concert 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt 2.50 Gramofoonmuziek 5.20 Concert 6.10 Idem. DAVENTRY. 1554 M. 12.20 Concert 1.25 Concert door het Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant 2.35 Gra mofoonmuziek 3.50 Concert door het jtsche Studlo-orkest o.l.v. Guy Daines .05 Orgelconcert 7.25 Concert 8.20 Variétéprogramma 11.15 BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 8 50 Radio- tooneel. Donderdagmiddag h$eft op den spoorweg- overgang van den rijksweg Deventer-Alnwlo I naby Bathmen een ernstig motoronge* val plaats gehad. Mej. Bokdam uit Hengelo (O.) slipte daar door de te groote snelheid I waarmede gereden werd, met den motor, waar- g door zy ernstig gewond bleef liggen, zy mo*** naar het "gemeenteziekenhuis te Deventer wor den overgebracht, waar zy ter verpleging ia op- genomen HUIZEN, 296 M. 8 uur KRO Morgen- concert 10 uur Gramofoonmuziek 11.30 Godsd. halfuurtje door past L. H. Per- quln 12 uur Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 1.45 Rustpoos 2 u. Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhout-v. d. Meulen 2.30 Kinder- uurtje door mevr. Nuwenhuis-v. d. Rijst en mej. Lldwina Diepenbrock 4 uur HIRO Uitzending voor het Ned. Agentschap v. d. Star Publishing Trust 3.05 Toespraak van Krishnamurti (uit het sterkamp te Ommen) 4.30 Gramofoonmuziek 4.35 Vert. v. d toespraak van Krishnamurti 5 uur KRO Willem Drukker en zijn en semble 5.15 Gramofoonmuziek 5.30 Ensemble W. Drukker >e.2O Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6 45 Ensemble Drukker 7 uur Politieberichten 7.15 Jhr. dr J. C. Mollerus ..Ervaringen op een luchtreis naar Ned. O.-Indië 7.35 Gramofoonmuziek 8 uur De Bossche Harmonie o.l.v. Mar. Ogier 1 uur Gra mofoonmuziek 12 uur Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. 8 Uur Gramo foonmuziek 10 uur VPRO Morgenwijding 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12 uur Haar- lemsch Salonorkest o.l.v. Jack Stoffer 2 uur Rigoletto, opera van Verdi (gr.pl.) 4 uur Rustpoos 4.15 Ray Forestprogr. door de Flierefluiters o.l.v. Ray Forest, met zang van Esther Philipse 5 uur Letter kundig overzicht door A. M. de Jong. „Vrij geboren” van Scott- Nearer 5.20 Stijk- ensemble met orgelspel door Jan Vogel o.l.v. Loe Cohen 6 uur Albert Hahn-herden- king (gestorven 3 Aug. 1918) door J. F. An- kersmit 6.20 Verv. concert 7 uur VRO. Rede door J. M. Boonstra ..De geschiedenis der vrouw en de vrije gedachte” 8 uur VARA Herhaling SOS-berichten 8 02 Zomeravondprogramma. Het Amsterdamseh Salon-orkest o.l.v. D. Kiekens. The Four Serenaders. accordeon. Jan Vogel orgel en pianobegeleiding. Jan Mulder. saxofoon. Ernst Busch, zang. Rutger Schoute. piano begeleiding. W v. Capellen. voordracht. Amsterdamsch Salonorkest 8.25 Vaz Dlas 9 uur VARA-Varta 11 uur Van alles wat, gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 7 uur Lichte gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonisch concert van gramofoon muziek 8 30 Causerie over een actueel onderwerp in het Fransch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9 uur Nieuwsberichten^, In het Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuziek 9.45 Nieuws berichten in het Dultsch 9.55 Dans muziek en gramofoonmuziek. In dlv pau zes: slotnoteeringen en sportberichten. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN weet te vergeten. Vergeven is niet afdoende. Wanneer we iemand ons., aangedaan onrecht hebben vergeven moeten we het ook trachten te ver geten. Voor alles en allen is dit beter Niet het minst voor ons zelf. Het gaat niet zoo héél gemakkelijk. We behoe ven trouwens ook niet alles uit ome herinnering te bannen, Aaof tve moe ten alles in 't werk stellen er niet meer dan noodig in den geest bü stil te staan. Dat leidt maar tot nutteloos nawrokken. We hebben ’t zooveel gemakkelijker in het leven, wanneer we niet alle na righeden en misères ons herinneren. Het wordt blyder rondom ons wan neer we vele herinneringen op den achtergrond brengen en de zon van het oogenblik Jaten schijnen. Weet te vergeten. Natuurlijk moet dit met oordeel des onderscheids ge schieden. De ondervinding moet ons leeren voor de toekomst en 'het ver,., leden moet ons voorzichtiger maken voor het komende. Doch we dienen ons bestaan niet te versomberen door onnutte herinneringen die verbitte ren. Weet te vergeten. beheerders van het Crisis-Zulvel- van het Stabilisatiefonds aan te mer ken als comptabelen in den zin van artikel 39 der Comptabiliteitswet; 3 KALUNOBORG. 1133 M. 1330 Strijk- okest o.l.v. A. Bendlx 330 Omroeporkest o.l.v. Walther Meye-Radon 3.30 Gramo foonmuziek 8 20 Weensche muziek door het omroeprorkest o.l.v. Walther Meyer- Radon 10-25 populaire muziek; door het omroeporkest. BERLIJN. 419 M. 4.30 Populair con cert o.l.v. Joeef Balay 8.30 Gevarieerd programma. HAMBI RG, 372 M. 11.30 Gramofoon muziek 11.30 Concert 1.35 Gramoïoon muziek 3.30 idem 4.30 Concert door het Norag-orkest o.l.v. Joeé Elbenschutz 10.50 Progr. Berlijn. KONIC.SWISTERHAI’SEN, 3.30 Gramofoonmuziek 11.30 Dsnsmuz. Donderdagmiddag werd de slotzitting van het Internationaal Congres voor Katholiek Middelbaar Onderwys gehouden. Deze bijeen komst werd bygewoond door den bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, den deken van ’s Gravenhage, Mgr. H. A. Th. v. Dam, Prof dr. Titus Br an d s’m a, rector- magnificus der Katholieke Universitelt te Ny- megen, prof. dr. R. H. W o 11 j e r, voorzitter van den Onderwijsraad de wethouders d Bilt en Quant en dr. v. Swaay, Inspec teur van het Middelbaar Onderwijs. Voor deze bijeen^>mst was als spreker uit- genoodigd de beroemde Fransche redenaar, pater Yves de la Brière professor aan het Instituut catholique te Parijs, die een vordracht hield over: Het Katholiek Onderwijs en de eendracht der volkan. dezen comptabelen de verplichting op te leggen, driemaandeiyks een kasrekening in te zenden, voor de eerste maal over het tweede kwartaal van 1933; 3 het geldelijk beheer dier fondsen te derwerpen aan contröle ter plaatse. J t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6