DE ZIEKE MAATSCHAPPIJ minister Oud De plannen van t Nijmegens Sproke De retorsiewet aanvaard MEER BEPERKING DER UITGA VEN ZATERDAG 5 AUGUSTUS HE/ RAADHUIS TE ENSCHEDE LEEKEPREEKEN Mariken van Nieu- meghen Katholiek Middelbaar onderwijs De conclusie» van het Congres Intérieur raadszaal met tribunes voor pers en publiek I EERSTE KAMER Het wapen der clearing DE MARGARINEHANDEL Vergadering te Amsterdam Winkelsluitingswet De besprekingen te Tilburg DE "DRANG NAAR HET GOUD LUISTER NAAR DE „SNIP” Kegel boven de „Lutine” zakt De stem uit de lucht Vijf jaren achter slot? INDISCHE POSTVLUCHTEN Nadere mededeelingen gewenscht Tegenover rond 55 millioen bezui niging staat 161 millioen nieuwe belasting Wonderlijk openluchtspel in de avondtonen van de oude Groote Markt Hernieuwde aandrang tot wijzi ging door den Ned. R. K. Mid denstandsbond POSTAMBTENAREN VOOR DEN RECHTER te Het dreigend conflict bij „De Sphinx” In gadering zeven wetsontwerpen aan 1 Bezoek aan Nijmegen de Donderdag gehouden ver nam de Eerste Kamer ”1 -ï. Markt be- t i o die f den 9 7 3 10 34.4 115 Totaal 54.9 Totaal 161.3 Mr. T. J. Verschuur eenige verkoopgelegenheid op Zondag te 22.8 24 3 85 be Op 10 Juni vestigde de Ned. R. K. Midden standsbond de aandacht van den nieuw opge treden minister van Economische Zaken op het hangende vraagstuk van de wijziging der win- be- te 15.5 11 Men bericht ons uit Terschelling: De motor met pers- en zuiginrlchting la Vrijdag begonnen te'pompen. Een groote straal water kwam boven uit den bergingstoren van de ..Lutine', waardoor de kegel naar beneden zakt. De radlo-telegraflst van het K. L. M.-vlleg- tulg „Snip", dat 9 Augustus uit Indië vertrekt, zal proefuitzendlngen geven op de ultra-korte golf en wel zooveel mogelijk leder heel uur. O. M. T. uitzendingen op 30.7 M. en leder heel uur G. M. T. plus 45 mln. op 46.05 M. Amateurs, die de „Snip" hooren, worden leefd verzocht hiervan schriftelijk bericht zenden aan den Vliegdlenst der K. L. M„ afd. Radio, Vliegveld Schiphol. De „Snip" vertrekt vóór zonsopgang, plaatse- lüken tijd. De Bond ontving hierop van den Minister het volgende antwoord: „Naar aanleiding van uw nevenvermeld schrij ven, deel ik U mede, dat ik op de kwestie eener wijziging van de Winkelsluitingswet by voortduring mijn aandacht gericht houd en dat ik steeds nauwkeurig kennis neem van de klach ten, welke mU bij tusschenpoozen omtrent de werking dier wet bereiken. Ofschoon eenerz'Jds de ervaring, tot dusverre met de wet opgedaan. mU wel de overtuiging heeft geschonken, dat in sommige opzichten de wet niet geheel aan de eischen der practijk beantwoordt een be zwaar, dat ten deele weder opgevangen wordt door afwijkende en verruimde voorschriften, welke nog regelmatig in verschillende gemeente lijke verordeningen tot stand komen heb ik toch nog niet definitief mijn standpunt kunnen bepalen In de vraag, In welke mate, indien men de crisisinvloeden als verminderde vraag en la gere prijzen uitschakelt en in aanmerking neemt dat het publiek in het algemeen nog steeds doende is, zich aan de sluitingsbepalingen aan te passen, een verruiming van verkoopgelegen- heid bjj de wet inderdaad als een bepaalde en blijvende behoefte dient te worden beschouwd. Ik hoop, dat Ik eerlang tot een definitieve be antwoording dezer vraag zal kunnen komen. Bij die gelegenheid zal dan tevens kunnen worden beslist omtrent de kwestie eener rege ling van het automatenvraagstuk." Naar aanleiding van dit mlnisterieele schrij ven heeft de Ned. R. K. Middenstandsbond den Minister zijn buitengewone teleurstelling te kennen gegeven, dat ook t a v. deze aangelegen heid. die voor treede groepen van handeldrij vende middenstanders van vitaal belang moet worden geacht, nog geen wettelijke voorziening In voorbereiding la. De belangstelling was zoo groot dat op de trihnnfi guan plaats ledig bleef. Onder de aan- Wëzigen werden ópgemerkt vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur, hoogleeraren van de üniverslteit, waaronder prof, lector Molken- boer OP. de man van het initiatief, verschil lende reguliere geestelijken en vele notabelen uit Nijmegen en omgeving. Na het spel hadden eenlge huldigingen plaats. Albert van Dalsum. Willy Haak en mede-executanten werden met bloemen en kransen geëerd namens het comité van initia tief bestaande uit de besturen der beide NU- meegsche volksuniversiteiten, namens Nijme gen Vooruit en namens de NUmeegsche dilet tanten. die ten getale van tweehonderd aan de hoofdscenes medewerkten. Alle aanwezigen waren opgetogen. NIEUWE BELASTINGEN (In millloenen guldens) Invoerrecht op benzine Verhooglng tarief Invoerrechten Opcenten op Invoerrechten en bier accijns Opcenten Gemeentefondsbelasting Opcenten Vermogensbelasting Omzet- en Weeldeverteringsbelastlng Een der bovenbedoelde Inzenders schrijft ons. dat hij betrokken is gta'eest bjj een enquête onder werkgevers over de vraag, welke uitwer king een verdere verkorting van den arbeids dag zou hebben. Het resultaat was. dat een veertig-uren week zou uitloopen op vermeerde ring der bestaande werkloosheid met 20 pCt. De schrijver gaat dan ook volkomen accoord met het oordeel van, prof. Allix. dat wij den vorigen keer aanhaaiden en hij beweert zelfs, dat wij naar den tien-urigen arbeidsdag terug moeten tot oplossing der werkloosheid Hij doet daarbij het volgende systeem aan de hand: „Elke werkgever, die 20 pCt. meer menschen in dienst neemt, mag zijn werklieden tien uren daags laten werken voor hetzelfde geld als waarvoor ze nu acht uur werken. Gevolg: de prijzen worden 20 pCt. lager en gezien, dat in het algemeen het loon heelemaal besteed wordt. Wordt er dus ook twintig pCt. meer gekocht. „Voor den werkgever is het directe gevolg: de omzet wordt grooter. de productie per etmaal wordt grooter, zoodat de onkosten per dag daar door ook al gemakkelijker bestreden kunnen worden. Het feit alleen dat allen en alles weer ingeschakeld wordt, moet den algemeenen toe stand met rassche schreden doen verbeteren en daardoor vervalt van zelf de concurrentie tot het uiterste." De deelnemers aan het tweede internationale congres voor Middelbaar Onderwijs brachten Vrijdag een bezoek aan Nijmegen. In de aula der R.K. Universiteit werden zij ontvangen door de professoren Brandsma en Diemp. De rector- magnificus sprak in de Fransche taal een wel- komstrede uit, welke beantwoord werd door pater Morel 8.J. Hierna gingen de deelnemers naar de H. Landstichting^ De .Rijstvogel" is op de uitreis, te Bandoeng aangekomen. Omtrent de bespreking te Tilburg met den Rijksbemiddelaar den heer prof. mr. Josephus Jitta, verneemt de „Volkskrant" nader, dat de directie zich bereid verklaarde het voor stel van den Rijksbemiddelaar, te weten afsluiting der collectieve arbeidsovereenkomst op basis van den bestaanden toestand, verla ging van 10 percent en vastlegging van een en ander gedurende 6 maanden (4 maanden) op nieuw in den raad van commissarissen te willen bespreken. Eveneens zullen geen lagere loonen mogen worden betaald dan de geldende. Verder wenscht de directie dat een coll, ar beidsovereenkomst zou worden afgesloten in soortgelijke fabrieken, terwijl Van Spaendonck is ultgenoodigd de desbetreffende onderbande llngen te voeren. Deze week moet beslist worden. Alleen als gunstig wordt beslist, is het gevaar voor een conflict bezworen. dan nog zou het middel erger zijn dan de kwaal Immers bij 10 pCt. werkloosheid is één arbeider op de tien ongelukkig; bij doorvoering van een vjjf-urigen werkdag zou men een heel leger ar beiders demoraiiseeren. Zal dan het vijfde middel de verdere mechanisatie en rationalisatie den arbeid heil brengen? Wij vreezen. dat ook hiermee niet bet eenlg zalig makende middel is aangegeven. Zeker. In theorie is een redenee- rlng op te zetten, die volkomen klopt. Door de Perfect lonneering der machine en al maar meer vervanging van handenarbeid door machinalen en door uit lederen arbeidsgang alles weg te nemen wat overbodig is of het snelste tempo verhindert, zijn honderdduizenden werkkrach ten overbodig gewerden. In theorie zou men dus kunnen redeneeren: breng den machinalen ar beid tot het absoluut onmisbare terug en ver traag bjj een soepelen arbeidsgang het tempo. Daarmee zou inderdaad behoefte komen aan een groot aantal werkkrachten meer, al zou ook dan het werkloozenvraagstuk in zijn geheel nog lang niet zijn opgelost. Maar.... van de theorie naar de practijk kost meer dan één stap: wjj vreezen. dat de afstand met geen zevenmijlslaarzen te overbruggen Is. Er is geen wet of wetgever, die hier iets vermag, gesteld, dat zulk een maatregel gewenscht zou zijn. Men zou een land hermetisch van de buitenwereld moeten afsluiten en allen invoer van bulten moe ten beletten. In eigen land zou dan een wet gever moeten uitmaken, welke machines wel en welke niet zouden mogen worden gebruikt, welke arbeidsregelingen waren verboden en welke toegestaan. Is er een Salomon die zoo Iets aandurft? De uitvindingen van het menschelijk genie hebben nu eenmaal ons leven verrijkt en allerlei behoeften geschapen, die wij instinct matig bevredigen en als de meest natuurlijke zaak van de wereld beschouwen. Door ingrijpen in de machinale fabricatie zou een onbereken bare chaos ontstaan en zouden wjj ons binnen zeer korten tijd doodarm gevoelen. Hoe men dan ook de crisis en haar oorzaken bekijkt, alleen langs natuurlijken weg Is redding mogelijk. De maatschappij is ziek en zal moeten uitzieken. Nieuwe rijkdom, nieuwe welvaart zal alleen door arbeid en langzamen opbouw te ver krijgen zijn. In een onevenwichtlgen tijd als dezen lijkt zulk een waarheid een dwaasheid en hoopt men alleen redding van toovermiddelen. van forceeren, van paardenmiddelen. Ten on rechte! Een nieuwe tijd moge nieuwe wegen vragen, doel en middelen kunnen in wezen niet van vroegere verschillen. Over dat toekomst beeld een volgenden keer nog een enkel woord HOMO SAPIENS Het te bekend, dat de Ned. R. K. Midden standsbond uit overwegingen van prlncipieelen aard, iedere verkoopgelegenheid op Zondag af wijst. welke niet door dé noodzaak der feiten geboden te te achten. Het was dan ook slechts onder den dwang der economische noodzakelijkheid, dat de Bond be sloot voor de branches der banketbakkerij, der slijterij en voor de sigarenwinkeliers (ruimer?) vragen. De N. R. K. M. te ervan overtuigd, dat langer uitblijven van wetswijziging in dezen zin voor tallooze bedrijven in de genoemde branches de meest ernstige gevolgen met zich zal sleepen. De Bond kon dan ook slechts met den meei- ten aandrang zijn verzoek herhalen, dat spoedig een wettelüke voorziening op dit punt aan oe Staten-Generaal zal worden voorgelegd. il n.I. stopzetting van van Wij voor ons beschouwen de vljf-en-veertlg- urige werkweek als regel, als den Idealen ar beidstijd en gelooven niet aan een oplossing der crisis noch door verkorting noch door verlenging drjjftechnische is er ook een psychologische en[van den arbeidsdag. Alleen van meerdere vraag bij grootere koopkracht, dus van verhoogde pro ductie te uitkomst te verwachten. Wü vonden intusschen de meening vaa onzen inzender interessant genoeg om hier te ver melden. Op het internationaal congres voor Katho liek Middelbaar Onderwijs zijn de volgende conclusies aangenomen: A Het tweede Internationale Congres voor Katholiek Middelbaar Onderwijs stelt zich even als het eerste congres, dat dne jaren geleden gehouden werd, op de basis van de doctrinaire beginselen, onderwezen door Paus Pius XI in zjjn encycliek ..Divlnl lllius magistri", verband houdende met de integrale katholieke opvoe ding. welke aan de kinderen der kerk gegeven moet worden. B Voor het moreele leven en voor de vor mende tucht op de school erkent het congres het Huisgezin van Nazareth In zijn eenvoudig leven, zoowel het openbare als het verborgen, als het ware voorbeeld voor de christelijke op voeding niet alleen voor de hoofden van ge- zinnenxen -voor de kinderen, maar ook. en zeer in het bijzonder voor de katholieke onderwij zers. C De methoden en de onderwijsprogramma's voor de individueele en maatschappelijke vor ming evenals die voor de tucht en voor de ontwikkeling van het verstand moeten ernstig en voortdurend geleld worden in de richting van de katholieke waarheid in overeenstemming met de onveranderlijke beginselen der philo sophic. steeds meesteresse in de katholieke scholen. D Daarom verklaart het congres, dat nieu we verschijnselen in de opvoedkundige me thoden en haar directieven slechts in zooverre toegelaten kunnen worden als zij geheel ont daan zijn van valse he wljsgeerige theorieën over de natuur, de vooruitgang en het doel van de opvoeding, theorieën, waarvan de tegenstel ling met de Katholieke leer meermalen door de ontwerpers dier Jheorieën en hun propagan disten. uitdrukkelijk wordt gewenscht. E De Christelijke onderwijzer, vertegenwoor diger en afgevaardigde tegelijk van het gods dienstig en gezinsgezag voor de persoonlijke, maatschappelijke, staatkundige en beroepsvor ming der jeugd, bezit in die hoedanigheid een gezag, dat bjj den leerling een correspondeeren den plicht schept van eerbied en gehoorzaam heid. F Intusschen mag dit gezag de persoonlijke actie van den leerling noch uitsluiten noch tegenwerken voor de vorming van zjjn ver stand, van zijn wil en van zijn gevoel. Zij moet te eer trachten met alle kracht het initiatief en de spontaneïteit geleidelijk te vergrooten en de schoolsche voorbereidingen van den leerling voor het godsdienstig, gezins-, burgerlijk en maatschappelijk leven. G Zonder a priori elk ander systeem uit te schakelen voor middelbaar onderwijs en opvoe ding. verklaart het Congres, dat het zjjn voor keur behoudt voor de klassieke wetenschappen, zooals tot dusver, als het meest geschikt zijn de om die intellectueele en maatschappelijke elite te vormen waaraan de Kerk evenzeer be hoefte heeft als de staatkundige maatschappij. Het congres formuleert tenslotte den wensch, dat, voor zooveel de officieele programma's dit mogelijk maken, de klassieke wetenschappen zich er op zullen richten een vorming te geven, meer in de diepte dan in de breedte en zich zullen aanpassen bij de redelijke eischen van de moderne maatschappij. SOERABAJA. 4 Aug. (Aneta) Bij de handeling door den Raad van Justitie Soerabaja, werd tegen den postambtenaar, beschuldigd van den postdiefstal ten bedrage van f 50 000.een gevangenisstraf van vijf jaar geëlscht, onder aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis. De- „Ned. Werkgever” vervolgt dan: -Tegenover rond 55 millioen bezuiniging staat dus meer dan 161 millioen nieuwe be lastingen. Daarbij zijn de bezuinlglngsbedra- gen. waaronder wij b.v. het Kortingswetje op provincie en gemeente hebben opgenomen, eer der geflatteerd, terwijl de verzwaring van be lastingdruk in de door ons geproduceerde cij fers (wij lieten b.v. de nieuwe crlslshefftngen wijnaccijns, zuidvruchten enz. bulten beschou wing) onvoldoende tot uiting komt. En in die omstandigheden kondigt de minister nog de overweging aan van een aantal nieuwe belas tingen zooals de: crisis-lnkomstenbelasting, de couponbelastlng, de belasting op de doode liand In de Vrijdag gehouden vergadering der Eerste Kamer werden zonder hoofdelijke stem ming aanvaard zooals wij in een deel onzer vorige oplage reeds berichtten de wetsont werpen tot wijziging van de Hooger Onderwijs wet tot wijziging van de invordering van 's Rijks directe belastingen, der Reglstratiewet, der tijdelijke heffing van een bijzonder Invoerrecht op benzine, de ontwerpen tot regeling van den uitvoer van uien en den Invoer van gort, en het wetsontwerp tot wijziging van de Landbouw crisis wet. Aan de orde kwam vervolgens het wetsont werp tot verleenlng van enkele retorsiemaat- regelen. De heer VAN LANSCHOT (RE.) bepleitte de noodzakelijkheid van dit ontwerp, voorname lijk door de handeling van Duitschland en in het bijzonder door diens transfermoratorium. De heer BLOMJOUS (RE.) betoogde, dat de regeerlng het ontwerp noodlg heeft bjj haar onderhandellngen. Spr. wenschte een krachtig optreden. De heer WIBAUT (8.D.) hoopt, dgt er spoe dig van vaste leiding sprake zal zjjn. De heer DIEPENHORST (AR.) had met vol doening dit wetsontwerp begroet. Spr. ontkende, dat het de torsie maatregelen zjjn. welke tenslotte den vrijhandel vernietigen. MINISTER VER SCHUUR verklaarde, dat de regeerlng niet van plan Is, het wa pen der clearing nim mer te gebruiken. Ze moet echter terdege weten, wat ze doet, door een der wapenen uit haar arsenaal af te schieten. Nadat het wetsont werp z..h.st. was aan genomen, werd de vergadering gesloten. BEZUINIGING (In millioenen guldens) Tjjdelljke korting op bezoldigingen Tjjdelijke korting op uitkeeringgn aan provinciën en gemeenten Tijdens dienstjaar 1932 aan te brengen bezuinigingen Voor het dienstjaar 1933: besparingen in de Millioenennota geraamd op 39 mil lioen, waarvan 14.6 millioen moet worden afgevoerd, welk bedrag naar de sociale verzekeringsfondsen werd overgebracht zoodat resteert 3914.6 - Salarisvermindering oorspronkelijk ge raamd 14.5 millioen, doch verminderd tot 115 millioen „De Nederlandsche Werkgever”, schrijvend over de flnancleele plannen van de regeerlng, waaromtrent, zooals men zich herinnert, in het verslag over het gewijzigd ontwerp-omzetbe- lasting eenige mededeelingen zijn gedaan, con stateert met waardeering. dat minister Oud met nadruk verzekert, dat er tot het uiterste zal worden bezuinigd en dat geen enkele be las- tingverzwaring behoort te worden voorgesteld, die door verdere bezuiniging op den staatsdienst kan worden voorkomen. Het blad meent evenwel „dat de wanverhou dingen tusschen de bezuiniging eenerzjjds en de verzwaring van belastingdruk anderzijds door de plannen van den minister allerminst wordt verbeterd”. Het heeft een balans opgemaakt van wat er werkelijk is bezuinigd en wat er aan nieuwe belastingen wordt geheven. Het resultaat noemt het werkgeversorgaan ont stellend. Blijkens de millioenennota 1933 waren vol gens het blad tot dekking van het tekort over 1932 de volgende maatregelen genomen: moreele kant aan het vraagstuk. Nog geen twintig jaar geleden hoorde men overal door de arbeidende klasse de leus van den achturigen arbeidsdag aanheffen en na 1918 werd dit ver langen in het eene land na het andere verwe zenlijkt. Die eisch van- de vjjf-en-veertig-urige werkweek was zoo maar niet willekeurig ge steld. Te voren waren arbeidsdagen van tien tot veertien en arbeidsweken van tachtig tot honderd uur geen zeldzaamheid. Ernstige wetenschappelijke studie maakte uit, dat tien v uren gestadige arbeid lang niet hetzelfde be- teekende als tien maal één uur arbeid. De capa- citeitscurve is meestal laag in den aanvang om geleidelijk-aan te stijgen tot een maximum hoogte en dan weer in te zinken tot aan de pauze. Daarna doet hetzelfde verschijnsel zich voor, doch vaak op een lager niveau. Nu bleek uit onderzoekingen, dat een normale werkman kelsluitingswet. bij een geregelden werkdag van negen uur ongeveer evenveel presteerde, als een die regel matig elf en meer uren per dag werkte. En’ wkarbü sterke mechanisatie de hoeveelheid arbeid bij meer uren wel grooter moest zijn, daar leed de kwaliteit sterk bij een regelmatlgen elf- of twaalfurigen arbeidsdag. De keus van vijf dagen van acht en een Zaterdag van vjjf uur werd dan ook niet willekeurig gedaan. Wetenschappelijk is daarmee de ideale arbeids tijd ■bereikt.*) In één voornaam opzicht bracht deze over winning van den achturendag een teleurstel ling. Men had gehoopt, dat de meerdere vrije tijd aan het moreel van den werkman zou ten goede komen. De lange avond zou hem tijd geven voor vakstudie, voor algemeene ontwik keling, voor Intensievere belangstelling in het vereenlgingslevende kerken zouden voller zjjn en de bibliotheken zouden aan de aanvragen niet kunnen voldoen. Vooral de jonge werkman n>u zjjn vrijen tijd benutten voor verdere be kwaming in zjjn vak! Al die verwachtingen zijn ijdel geweest: over het algemeen is van al die verhoopte vruchten van den acht-urlgen ar beidsdag weinig terecht gekomen. Nu is de groote vraag: zou men de mensch- heid niet het tegendeel van een weldaad be wijzen, wanneer over geheel de linie een vijf- of zes-urige arbeidsdag werd ingevoerd? Ge steld, dat het probleem der werkloosheid daar mee ware op te lossen wat wij ontkennen Een bijzonder gebeuren, dit openluchtspel in het hartje van het oude Nijmegen, welks schilderachtige oude Markt het prachtigste werkelUkheidadecors leverde dat maar te wen- schen viel. De huisgevels, de puien, de poorten van de Oude Markt met den grijzen 8t. Stevens toren in de nabijheid en het pittoreske Waaggebouw speelden dezen Vrijdavond mee. Ze vormden den onmisbaren achtergrond, ze schiepen de eigene atmosfeer voor de vertoo- nlng van Mariken van Nienmeghen onder AL bert van Dalsums leiding door zijn Amsterdam- sche Tooneelvereenlglng met behulp van 160 Njjmegenaren als figuranten. Te hegen uur zou er begonnen worden. Maar al daalde de avond snel, al korten de dagen, het was toch nog niet donker. De schijnwerpers waren Inmiddels in gesteld en van Dalsum maakte z'n laatste toe bereidselen. Het gewoon kunstlicht rondom was sterk ge temperd. De zoeklichten waren op een verhoo- ging aangebracht. De oude taal der rederijkers werd door de tooneelisten in hun middeneeuwsche kleedlj vlot gesproken en er ging een eigenaardige be koring uit van de verschillende tafereelen uit dit geheimzinnig en toch zoo menschelijk spel van Maria's goedertierens tusschenkomst voor een arme menschenziel. Albert van Dalsum had van de belde N(J- meegsche Volksuniversiteiten de bijzondere opdracht gekregen om de opvoering van het middeneeuwsche spel der Maria-devotle in de open lucht te reglsseeren. Als terrein voor dit artistieke experiment was gekozen de Markt met zijn middeleeuwsche ra- naissancegebouwen als de Waag en eenlge oude taveernes, terwijl bovendien op den achtergrond staat de St. Steven met kerkboog, welke reeds dateert uit de vijftiende eeuw. In dit historisch milieu kon Albert van Dalsum een modelop- voering geven van het vroeg-middeleeuwscne spel van de jonge Marleken. die haar ziel aan den duivel verkocht en door latere boetepleging de gelukzaligheid mocht verwerven. Dit spel van middeleeuwsche ingetogenheid en groote menscheljjkheld werd in grootsche regie opgevoerd. Het Noord-Westelijk deel van de Markt was geheel gereserveerd voor het openluchtspel, terwijl de beste dllettantentoo- neeispelers, zangers en dansers, de voornaam ste scènes als die van de markt, de kermis, het wagenspel, de herbergscène en de boetedoening van Marteken uitbeeldden. Een groote tribune was gebouwd met duizend zitplaatsen, waar voor de gemeente naaf best vermogen mede werking verleende. Van Dalsum heeft aan een collega getuigd: „Er was slechts één moeilijkheid: hoe op het marktplein het dorp Venlo te maken, waar Ma- rieken's oom woont en vanwaar zij naar Nij megen vertrekt. Dat nu heb ik trachten te sug- gereeren door rechts naast de Waag een hooi berg te plaatsen, waarlangs een herder met eenige geiten zal passeeren. alleen maar om daardoor een vluchtigen Indruk van het pas torale te wekken Als principe heb ik aange- nomen: zoo weinig mogeljjk decors, die immers tegen de monumentale Waag toch maar petie terig zouden aandoen. Daardoor moet de Waag natuurlijk het eene oogenblik Nijmegen voor stellen. het andere de herberg „de Gulden Boom'* te Antwerpen, weer een ander het pauselijk paleis te Rome. Dat durf ik over te laten aaa de fantasie van het publiek. Die ik overigens door het uitsteken van vlaggen en het werken met groote wapendoeken en -schilden nog steun geef om de suggestie te verlevendigen." Op deze wijze heeft hij. zonder de verbeelding geweld aan te doen. Mariken doen leven voor ons. „Mariken van Nieumeghen, en hier ligt de kern der schoonheid zei Van Dalsum is een echt midden-eëuwsch stuk, het is op de eerste^plaats een Marialegende en een duivels- spokerjj. Het heeft iets van de sfeer der schil derijen van Jeroen Bosch. Tusschen „Marte ken" en Faust liggen de Renaissance en het Rationalisme. In den Faust van Goethe zijn de machten, die eigenlijk buiten den mensen staan, verplaatst in den mensch Faust is van af het begin een verloren mensch. dat ligt in zijn psyche Ingeschreven. Marleken daarente gen is een vrij neutraal meisje, zonder buiten gewone verlangens. Van psyche is zU daarom niet zoo interessant als Faust, maar zij is in teressant als hoe moet ik dat zeggen? als symbool, als strijdplaats van de groote machten, die om de menschenz sl vechten. Dat ts de middeleeuwsche visie. In het onpersoon lijke van een figuur als Elckerljjc, die eigenlijk heelemaal geen psyche heeft, die alleen maar ledereéh is, vindt u dat terug." Jules Willy Haak speelde ontroerend de hoofdpersonen. Mevr. Erfman Sasbach was de booze moei: „de kwaje heks". Jules Verstraete gaf waardig en vertrouwelfjk den middeneeuw- schen dorpspastoor: gemoedelljk en toch met waardigheid. Het was een zeldzame avond. Een oud spel in oude omgeving en toch geheel en al nog voor onzen tijd en spelend in onzen tijd. Zooals het oude Nijmegen van onzen tijd bleef, zoo ook het spel- V T let minder dan acht lezers hebben na rxl- onze laatste beschouwing nog gemeend hun oordeel en raadgevingen over de beerschende crisis en haar oplossing te moeten geven. Heel in het bijzonder schijnt het vraag stuk der werkende vrouw de 'aandacht te trek ken. Laten wij in het voorbijgaan opmerken, dat het ónmogelijk is alle inzendingen af te drukken; ten deele zullen de geachte brief schrijvers in onze volgende beschouwingen van zelf hun opmerkingen behandeld en beantwoord vinden. En wat bet vraagstuk der werkende vrouw betreft, dit schijnt zóóveel misverstand te verwekken, dat wij daarop later gaarne nog eens afzonderlijk terugkomen. Voor heden vervolgen wü onze laatste schouwing over den korteren arbeidsdag en het stopzetten der verdere mechanisatie en ratio nalisatie der industrie, aB factoren tot oplos sing van de crisis. In de Vereenigde Staten wil men nu de werk loosheid bestrijden door invoering van een dertig- tot veertigurige werkweek en gelijktijdige loonsvefhooging. Vele economen vreezen, dat deze pogingen op een échec zullen uitloopen en dan waren zjj beter niet gedaan. De Ameri- kaansche gedachte is te simplistisch. Zjj gaat uit van de veronderstelling als bestaat de be schikbare hoeveelheid werk uit groote taarten, die men in punten kan snijden. Waren er vroe ger voor de verdeellng van ieder gebak tien arbeiders, thans zijn er twaalf. Welflu, snijd de taart in plaats van in tien, in twaalf pun ten en: de zaak is opgelost! Er is maar weinig noodig om in te zien, dat de zaak niet zóó een voudig is. Hoe komt het. dat er nu twaalf ar beiders beschikbaar zijn, waar vroeger met moeite tien bü elkaar waren te krijgen? Om dat nagenoeg overal de portie beschikbare arbeid zooveel kleiner is geworden. Het vraag stuk der werkloosheid is dus niet vóór alles eer probleem van plaatsing, maar wtl degelijk een vraag naar meerdere productie. Wil men immers de oplossing hierdoor vinden, dat de werkloozen aan arbeid komen door een deel van de uren der thans werkenden te bezetten, dan krijgt men den volgenden toestand. Gesteld een fa briek had .eenlge jaren geleden een geregeld* vraag, waaraan met een arbeid van 4500 uren per week kon worden voldaan. Er waren dus voortdurend honderd man. vijf en veertig uren per week aan het werk. Toen kwam de malaise; er kwam nog niet de helft van de orders van vroeger binnen. Het personeel kon echter niet tot op de helft worden Ingekrompen: om veer tig procent van dé vroegere hoeveelheid pro-* ducten te kunnen blijven vervaardigen, moest zestig procent van het oude aantal arbeiders aan het werk worden gehouden. Die zestig man kunnen nu vijf en veertig uur per wee| of 2700 uren gezamenlijk werken. Nu kan men In theo rie de verhouding natuurlijk anders maken en bet getal arbeiders weer tot honderd opvoeren, die dan ieder 27 uur per week wierken. Wanneer vroeger bij een volledige bezetting der fabriek een gemiddeld loon van 30.per week werd betaald, zal de exploitant de grootste moeite hebben om in de nieuwe situatie staande te blijven. Immers bij een conjunctuur als deze zjjn de prijzen sterk gedaald. Bi) een teruggang der productie tot 40 pCt. zullen de algemeene onkosten voor een deel dezelfde blijven. Dus ook al zouden de loonen evenredig Worden verlaagd, dan nog zou er van een „loonende onderne ming" vermoedelijk geen sprake meer zijn. Dat er dub aan handhaving van het loon bjj een arbeidsweek van 27 in plaats van 45 uur in het geheel niet kan worden gedacht, ligt voor de hand. Men ziet, dat het vraagstuk dus niet zoo een voudig is. En wanneer men in details gaat, is bet nog veel ingewikkelder. Elke onderneming beeft haar eigenaardige moeilijkheden en kan haar werkuren met den omvang der productie zoo maar niet als een harmonica in- en uit trekken. Maar behalve een maatschappelijke en be en een hoogere opbrengst der dividend- en tantlème-be lasting. Waar tegenover wel wordt medegedeeld, dat er bezuinigd zal worden, maar van bedragen noch middelen wordt gerept. Ons Verbond heeft steeds doen uitkomen, dat het bedrijfsleven slechts din de regeerlng kan steunen, ook waar deze de reeds zoo zwaar op onze volkshuishouding drukkende lasten nog verder verzwaart, indien het de overtuiging heeft, dat de regeerlng Inderdaad In de aller eerste plaats streeft naar krachtige inperking der overheidsuitgaven. Wil het echter dien steun verleunen, dan moet het niet alleen een overzicht nebben van de nieuwe belastingplannen van de regeerlng. maar tevens van de ingrijpende bezuinigings maatregelen. die Jaar tegenover staan. En Juist dit overzicht ontbreekt bij dit ontwerp, dat zeer, zeer diep ingrijpt in de belangen van ons economisch leven." Ten slotte spreekt het blad de hoop uit. dat de minister spoedig alsnog gelegenheid zal vin den om de groote ongerustheid weg te nemen, in ruime kringen is opgewekt. Op Donderdagavond j.l. werd in Hotel-Res taurant „De Pool” aan het Damrak, te Am sterdam. een vergadering gehouden, welke door het Comité van Actie van Margarinehande- laren was belegd. De vergadering was druk bezocht en werd gepresideerd door een der raadslieden van het Comité, den heer G. van Duyn. accountant te 's-Gravenhage. Verschillende leden van het Comité voerden het woord, terwijl de Juridische raadsman van het Comité, mr. dr. H. F. A. Völlmar, advo caat en procureur te 's-Gravenhage. een uit eenzetting gaf. hoe in verband met de wer king van de Crisis-Zuivelwet de noodtoestand, waarin de vrije marganinehandel verkeert, is ontstaan. In den aanvang der vergadering deed zich een incident voor, daarin bestaande, dat eenige personen, die reeds bij vorige gelegenheden hadden getracht den rustlgen gang van zaken tegen te werken en die naar de meening van het Comité handelen op insttgnatie van li chamen en personen, die er belang bij hebben de actie van het comité te saboteeren, ter vergadering verschenen en zich op het daar toe strekkend verzoek van den voorzitter niet terstond verwijderden. Eerst nadat gedreigd was met het Inroepen van polltiehulp, ver lieten de ongewenschte elementen de zaal, waarna de vergadering verder een zeer rustig en bevredigend verlóóp had. gezien de talrijke adhaeeie-betuigingen. die staande de verga dering werden Ingeleverd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5