Likeurbereiding Beperking den rundveestapel van De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland NAAR DE STRATOSFEER AFZET VAN ZUIVEL- EN MELKPRODUCTEN Minimum-prijzen bloembollen II Aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen MAANDAG 7 AUGUSTUS VAN EEN BRUG GESTORT Zaligheid in den Heer Het gemeenschapsoord Wetsontwerp ingediend DE VOLKSKRANT r Mgr. M. Brans O.M.C. Het standpunt der Regeering Vleesch wordt duurder Commissie van advies WAT ONVERKOCHT BLIJFT boonen Peen, aardappelen en Êen rundveetelling ■MH AUTO IN EEN SLOOT et_ De begrooting 1934 sluitend Het auto-ongeluk te Purmerend De moeilijkheden met Duitschland Als de voorgestelde maatregelen worden aanvaard De melkveehouders moeten hun onmisbare productiekosten kunnen dekken De nieuwe Missiebisschop in Den Bosch aangekomen ALGEMEEN BURGERLIJK PENSIOENFONDS Enorme belangstelling bij de be grafenis der slachtoffers De Interdiocesane Jeugdcommissie dringt aan op aller steun Settle wil het hoogterecord van professor Piccard verbeteren Minister Verschuur kwam er goed af Gegarandeerd aan alle aangeslo tenen bij de Ned. Bloembol len s' kweekcentrale Aanvullende bijdragen De regeering meent dat zij deze, wanneer wijn als grondstof wordt gebruikt, moet verbieden Ook wetenschappelijke observaties 1 T Minister aan- Oegeven te Utrecht, 15 Juli 1933. 1 beschouwen beant- was men met bleef CHICAOO. 5 Aug. (V.D.) Kapitein Settle is te 3.05 uur plaatselijke tijd <925 uur Amst. Zomertijd) met zün ballon opgesteycn voor zijn onderzoekingstocht naar de stratosfeer. In haar kortelings gehouden vergadering be- Interdiocesane Jeugdcommissie goedkeuring Nabl) Alt. Schönau is een zware meu beltransportauto bij een bocht door de steenen borstwering van een brug gereden in de Katzbach. Van de inzittenden werd er een gedood, terw ijl de drie anderen zware verwon dingen bekwamen Naar de „Prov. Hert. Crt” verneemt, worden de bureaux van het dagblad der R K. Arbeiders beweging „De Volkskrant"’ met ingang van 1 Januari 1935 gevestigd te Utrecht. Het blad, dat thans in Den Bosch wordt uit gegeven, zal dan gedrukt worden op de eigen drukkerij van het R.K. Werkliedenverbond. Naar wij vernemen heeft de ontwerp-Rljks- begrooting voor 1934 het Departement van Fi nanciën verlaten. In verband hiermede wordt ons van bevoeg de zjjde medegedeeld, dat het herstel van het budgetair evenwicht is verzekerd, wanneer ver schillende door de Regeering gelijktijdig met de begrooting in te dienen maatregelen door de Staten-Generaal zullen zijn aangenomen. BIJ beschikking van 2 Augustus 1933 heeft de minister van Economische Zaken het bestuur der Crisis-Rundvee-centrale benoemd, zoodat deze Centrale, waarvan de formeele stichting op 28 Juni van dit jaar plaats vond, thans hare taak den rundveestapel te beperken kan ter hand nemen. Intusschen heeft de Commissie tot voorberei ding van de oprichting der Crisis-Rundveecen- trale na daartoe bekomen minlsterieele mach tiging een rundveetelling doen houden en ge gevens omtrent het Nederlandsche veehouders- bedrljf naar den toestand op 1 Juli 1933 doen verzamelen. De veehouders hebben, enkele schaarsche uitzonderingen daargelaten, op zeer te waardee- ren wijze medegewerkt tot bet doen slagen van Z H. Exc. Mgr Mathias Brans, van de Orde der Capucjjnen, die in Juli 1932 werd benoemd tot apostolisch vicaris van Padang, en die op 5 Febr. 1933 te Padang tot bisschop werd gewijd, heeft een maand geleden de reis naar het vader land aanvaard. Z. H. Exc. Mgr Brans arriveerde Vrijdagmid dag 4 Aug. te ’s Hertogenbosch, waar hjj met grooten eerbied en hartelijkheid in het hoofd klooster der Capucjjnen van Nederland werd ontvangen. Eerlang zal aan de veehouders gelegenheid worden gegeven overlallig vee aan de Crisls- Rundveecentrale te leveren, welke instelling harerzijds, de bemoeiingen der Commissie van voorbereiding voortaettend. voorbereidingen heeft getroffen om de overtalhge dieren, voor zooveel mogelijk, tot waarde te brengen. Voorts wordt aan de Centrale een uitgebreide en veel zijdig samengestelde commissie van advies ter zijde gesteld, in welke als Regeeringsadviseurs zitting heljben: Mr. F. J. Lletaert Peer bol te. directeur-generaal van de Volksgezondheid en prof. dr. H. C. L. E. Berger, directeur van het Veeartsenijkundlg Staatstoezicht. Zulks is een gevolg van de overweging, dat met de rundvee- beperking verschillende vraagstukken en belan gen, de volksgezondheid en de gezondheid van den veestapel ten nauwste rakend, samenhan gen. Het gebeurt niet aoo heel vaak, dat bospeen aan de veilingen onverkocht blijft, en het tee- wept wel den overvloed van groenten, dat ge durende de maand Juli aan de Coöp. Oroen- tenvelllng te Naaldwijk, 2730 bos peen door draaide. Ook de bloemkool kon niet steeds worden verwocht, en in Juli bleven aan deze veiling 4038 stuks onverkocht. Van de 457.200 KG aardappelen, welke ge durende Juli ter veiling werden aangevoerd, draaide niet mlhder dan 67.025 K.O. door. Thans begint het ook reeds met de boonen, die aangevoerd worden aan enkele Westland- sche veilingende afgeloopen dagen bleven ver schillende partijen onverkocht. De flnancieele schade voor den tuinder wien het lot treft, valt niet mee, temeer waar de verkochte producten ook niet zulke hooge prij zen besommen. leerdaccjjns de bereiding van door gisting ver kregen alcoholhoudende vloeistoffen verboden bij de wet van 2 Maart 1916 Ter aanvulling van dit verbod is b(j artikel 16 van de wet van 19 Mei 1922 verboden het afstoken van zelfstandig heden. die geschikt zijn voor gedistllleerdberel- dtng. Thans, nu goedkoope buitenlandsche wijn soorten en ook onbelaste inlandsche vruchten wijn. langs den zoogenaamden kouden weg door ontzuring, ontkleuring, toevoeging van spiritus, essences, stropen, enz. worden bewerkt tot dran ken die de oud-HoIlandsche uit gedistilleerd bereide likeuren vervangen, moet men, In het belang van de heffing van den gedlstlUeerd- accljns een schrede verder gaan en ook deze wijze van bereiding van alcoholhoudende dran ken verbieden. Daartoe strekt het wetsontwerp. De bedoeling dezer bejx-rking is meer kansen te scheppen, dat voor zuivel- en melkproducten afzet zal worden verkregen. Daaruit zal tevens hebben voort te vloeien, dat de crisis-zuivelwet meer aan haar doel zal kunnen beantwoorden, t.w. dat de melkveehouders zooveel mogelijk voor hun melk een prijs zullen ontvangen, die de onmisbare productiekosten dekt. Tevens be oogt de beperking dat de prijzen van melkvee en slachtvee op een meer redelijk peil zullen worden gebracht, hetgeen ook noodlg is om de Crisis-Vark^nswet beter aan haar doel te kun nen doen beantwoorden. In verband met de in dit opzicht samengaan de belangen van zuivelbereiding, rundveehou derij en varkenshouderij, zijn behalve de voor zitter, in het bestuur der Centrale twee leden aangewezen, die eveneens legen van het bestuur der Crisis-Zuivelcentrale zjjn; twee leden zijn tevens bestuursleden der Nederlandsche Var- kenscentrale, terwijl het vijfde Ud meer in het bijzonder als practisch veefokker is benoemd. De omstandigheid, dat er ten aanzien van belastingheffing een groote ongelijkheid bestaat tusschen wijn en gedistilleerd, is oorzaak, dat men in toenemende mate wijn als grondstof ge bruikt voor de bereiding van verschillende dran ken. waarvoor voorheen uitsluitend gedistilleerd als grondstof werd gebezigd. Zoo worden tegen woordig niet alleen allerlei alcoholhoudende li keuren onder de namen: Voorburg. Schilletje. Sherry-Brandy e.d.. doch ook z.g. boerenjongens en boerenmeisjes, alsmede advocaat, vervaar digd uit wijnsoorten van bijzondere samenstel ling. die speciaal voor dit doel worden ingevoerd en mede uit vruchtenwijn. Door het gebruik van Wijn als grondstof in plaats van gedistilleerd, wordt een aanzienlijk accjjnsvoordeel verkregen. Zeer belangrijk Is dit voordeel, indien men ge bruik maakt van onbelasten vruchtenwijn, aan gezien daarop geen accijns rust; alleen heeft men den accijns van de bü de bereiding van den vruchtenwijn benoodigden suiker betaald, welke kan worden geschat op 12 cent per liter. Doch ook Indien men druivenwijn, of althans vloei stoffen die ais zoodanig zün belast, gebruikt, is. het accijnsvoordeel nog belangrijk. Voor ééw liter wijn met een alcoholgehalte van ten hoog'» ste 15 pCt. Is aan wljnaccljns verschuldigd 0.36. Van een liter gedistilleerd accijns ad 15 pCt. is aan gedlstllleerdaccüns verschuldigd 0.66. Per liter vervaardigde likeur levert dus het gebruik van wijn als grondstof, ongeacht of men ver der daar nog alcohol aan toevoegt, een accijns voordeel op ten beloope van 0.30. Op deze wijze Is een toestand geschapen, die noch uit het oogpunt van accijnsheffing, noch met het oog op de belangen van de likeursto kers, die gedistilleerd als grondstof gebruiken, mag worden bestendigd. Men heeft ter bescherming van den gedlstll- In overeenstemming met het algemeen ge voelen in landbouwkringen beschouwt het be stuur der Crlsis-Rundveecentrale het niet alleen als zjjn taak den rundveestapel te beperken, doch tevens, te pogen die beperking aldus te doen geschieden, dat een betere en gezondere veestapel overbluft. Op grond van deze over weging hebben in de commissie van advies als leden zitting personen uit alle provinciën des lands, in verband met de van gewest tot ge west verschillende toestanden, hetgeen verte genwoordiging van elke provincie door één of meer vertegenwoordigers in de commissie van advies wenschelijk deed zün. Donderdagmorgen reed minister Verschuur met zün echtgencvte in een auto nabU Zwijn- drecht. Toen men een vrachtauto wilde pas- seeren, week deze naar links uit, waardoor ook de luxe wagen verder moest wüken Het gevolg hiervan was. dat deze met de tramrails in aan raking kwam, slipte en in een sloot terecht kwam. De auto werd vernield De minister en zijn vrouw kwamen er goed af. t J. 'H. O. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t A. F. DIEPEN, Bisschop van ’s-Hertogenbosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. t Dr. J. H. O. LEMMENS, Bisschop van Roermond. CHICAOO. 5 Aug. (V. D.) De ballon, waar mee kapitein Settle te 3.05 uur opsteeg voor zjjn vlucht naar de stratosfeer bereikte slechts een hoogte van 250 M Toen dreeef hu af en moest na ruim twintig minuten een nood landing maken op het spoorwegetablissement van Burlington. Settle, die ongedeerd bleef, wUdt de mislukking van den start aan een lek in het omhulsel van den ballon. HU wil de ave- rU zoo spoedig mogelijk herstellen en dan ter stond weer opstegen. worden voorgelezen. t 'T- Daaruit vloeide voort, dat de over 1922 tot en met 1924 nagevorderde bedragen onverminderd zü het ook met verrekening van het over 1927 te veel betaalde bedrag moesten worden be taald. De vordering van den Pensioenraad 1932 tot en met 1924 beliep f 329 826 36; mindering met bovenvermeld f 7818.31 bleef dus nog uit f 322 008.05. Dat de voldoening van dit bedrag nog niet heeft plaats gehad, vindt eensdeels zün oor zaak in de belangrijkheid daarvan en ander deels In de omstandigheid, dat het dienstjaar der desbetreffende uitgaaf door den datum van de aanvraag der betaling wordt bepaald. De vraag nu of de begrooting van eenlg jaar een zoo aanzlenlüke buitengewone uitgaaf toelaat, is met volstrekte zekerheid gewoonlük eerst na afloop van 1 begrootingsjaar te beantwoorden; dan is echter de mogelükheid een uitgaaf, als de onderwerpelüke alsnog ten laste van dat Jaar te brengen, verdwenen. Toen evenwel op het einde van 1932 de Pen sioenraad op het alsnog betalen van het ver schuldigd bedrag aandrong, heeft de gemeend, niet beter te kunnen doen dan het noodige bedrag op het VIHste hoofdstuk der Rüksbegrootlng 1933 aan te vragen. Op latere compensatie door artikelen, waarop geld over bluft. zal de aandacht blüven gevestigd. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat aan leder aangeslotene van de Ne derlandsche Bloembollenkweekerscentrale te Haarlem garantie gegeven wordt, dat de mi nimumprijs voor den blnnenlandschen handel in bollen en narcissen, tulpen en hyacinten zal worden betaald. Deze garantie geldt voor de door den aangeslotene op 15 October as. nog niet verkochte leverbare bollen, welke voldoen aan de eischen der Inlevering, welke door hem zün geoogst op de bü hem geïnventariseerde oppervlakte, verminderd met de door hem in te leveren, resp. te reserveeren hoeveelheid tot het navolgende maximum: 1. voor narcissen 9 kg. per Rünlandsche roe de (RR); 2. vroege tulpen 175 stuks, maat 10 cM. en hooger per R.R.; 3 DarwinMendel-, late en andere tulpen 195 stuks, maat zift 10 en hooger per R.R.; 4. Hyacinten: a. voor degenen, die reeds in 1932 onder goede contróle vrüwillig hebben in geleverd 14.5 H.L bollen: maat 13 cM. en hoo ger per 100 R.R.; b. voor hen. die niet vallen onder a: 12.6 H.L,. bollen, maat 13 cM. en hoo ger per R.R. Om voor deze garantie in aanmerking te ko men. moet de aangeslotene op beschikking van het bestuur der Ned. Bloembollenkweekerscen trale, de hoeveelheden minstens tweemaal pu bliek voor den handel beschikbaar hebben ge steld. Deze garantie zal gedekt worden uit de op brengst eener heffing op den export van de oogsten van 1933, 1934 en 1935, alsmede een heffing tot een maximum van 5 cent per R.R. over de plant jaren 1933-1934 en 1934-1935. deze telling, welke de Crlsis-Rundveecentrale de noodige gegevens ter beschikking stelt, welke zü behoeft ais uitgangsmateriaal voor verdere voorstellen aan de Regeering. CHICAOO. 5 Aug (V.D.) Kapitein Settle heeft medegedeeld, dat hü niet voor twee uur in den ochtend (8.20 uur Amst. ZomertUd) zal starten voor zün vlucht naar de stratosfeer. De weerberichten melden een gebied van hoogen druk boven de straten Wisconsin, Iowa, Illinois en omgeving. De luchtvaartautoriteiten hebben zorg gedragen dat de plaats, waar Settle zal opstügen, niet bevlogen wordt door vliegtuigen. Momenteel wordt de ballon gevuld met chemisch gezuiverd waterstofgas, waarvoor 750 stalen cylinders noodlg zün. De doorsnee van den ballon bedraagt 35 M. De wanden van den gondel, die 160 K.O. weegt, zün slechts 3S niM. dik. Settle hoopt binnen -jen omtrek van 500 MUI van Chicago te landen. De luchtdichte gondel van den sneeuwwitten ballon heeft een doorsnfae van 7 M. en bestaat uit een magnesium-letiFring. Settle is voorne mens verscheidene uren in de stratosfeer te blüven en het dalen gedurende dezen tüd te voorkomen door verschillende instrumenten met parachutes naar beneden te werpen Een groote menschenmenlgte vertoeft in af wachting van de opstüging in de omgeving van het stadion Soldiesfleld. Onder enorme belangstelling van duizenden Amsterdammers zün Zaterdagmorgen de zes slachtoffers van het drama te Purmerend ter aarde besteld. Om kwart voor elf arriveerden uit het Wll- helmina-Oasthuls de drie lükwagens. waarin het stoffelük overschot van de drie gebroeders v. W voor hun woning'in de Jan Evertsen- straat. Tallooze belangstellenden waren hier wezig. Namens de buurtbewoners en enkele vereenl gingen werden kransen op de lükwagens ge legd. Het verkeer In de Jan Evertsenstraat geheel stopgezet. Omstuwd door een schenmenlgte werd gereden door de Van Hals straat. waar zich de twee lükwagens van de andere verongelukten bü den stoet aansloten. In de omgeving van het kerkhof Vredenhof op den Haarlemmerweg was een onafzienbare menschenmassa samengestroomd. De politie had het kerkhof voor het publiek afgesloten, zoodat alleen de familieleden en eenige deputa ties aan het graf stonden. Een zeer sterke politiemacht met ruiters handhaafde de orde. Het rüverkeer in. de richting Haarlem werd geleid via de Ruyter- weg. Te half 12 bereikten de lükstatles het kerkhof. De zes kisten werden in een gemeen- schappelük graf neergelaten. Verschillende bestuurders van vereenlgingen voerden hier het woord. Een groot aantal kransen en bloemen dekten de baar. Op de velden achter en op zü van het kerk hof sloegen duizenden uit de verte de ter aardebestelling gade. eeds sinds eenige jaren hebben Wij, IP Beminde Geloovigen, bij verschillende A w. gelegenheden U gewezen op de zéér nadeelige gevolgen voor geloof en zeden, waaraan onze katholieke jongemannen in de neutrale sportbeweging worden blootge steld. Wij hebben daaraan toegevoegd den tnnigen wensch, dat Onze katholieke jeugd haar sportbeoefening zou gaan brengen in katholiek verband. Dat verlangen hebben Wü met aandrang herhaaftd in Vasten-man- dementen, op Katholiekendagen, en andere voorkomende gelegenheden. Ondanks Ons vermanend woord, gerug steund door de encycliek van onzen roem- rijk-regeerenden Paus Pius XI over de christelijke opvoeding: Divini illius Magis- tri, staan Wjj nog steeds oor het ont stellend feit, dat een zéér groot gedeelte van Onze katholieke jeugd in dezen de noodige volgzaamheid weigert. Wat erger is: Wij moeten constateeren, dat vooraanstaande Katholieken, die in ’t katholieke, politieke en vereerjlgingsleven een voorname plaats Innemen, hun leiderstalenten, hun sym pathie, hun geld, in dienst stellen der neu trale sportbeweging; dat mede door hun schuld de neutrale sport nog hoogtij viert, terwijl de katholieke, door Ons gewilde sportbeweging door dergalijke katholie ken wordt geminacht en tegengewerkt. Dit voorbeeld van hoogerhand heeft zijn verkeerden invloed op onze jongeren nie^ gemist. Terwijl het betrekkelijk zeldzaam voorkomt, dat een katholieke jongen zich aansluit bij een andere verboden jeugdor ganisatie, wordt juist in de sport het ka tholiek verband om de geringste reden ver broken. Het is geen zeldzaamheid, dat be stuursleden van katholieke sportvereenigin- gen om een technisch meeningsverschll hun leden in neutraal verband brengen. Een protest van de ouders blijft achterwege, omdat zü de groote gevaren van neutrale sportvereenigingen voor geloof en zeden, niet schünen te kennen, ófwel niet schlj- nen te achten. In dit herderlük schrijven brengen Wü U daarom opnieuw die gevaren onder het oog, en Wü wüzen er U op met allen nadruk, dat in de neutrale sportvereenigingen groot ge vaar bestaat voor Misverzuim op Zondag; gevaar ook voor gemengde verkeering, die bü wedstrüden en feditavonden zoo ge- makkelük wordt aangegaan. Wü waarschu wen U voor het neutrale, om niet te zeg gen godsdienstlooze milieu, waarin onze jongens en meisjes in de neutrale sportver eenigingen verkeeren. Los van iedere gees telijke leiding, zullen zü straks misschien vüandig tegenover hun Priesters komen te staan; en laat het dan misschien zóó ver niet komen, zéér zeker kan de principl- eele katholieke opvoeding, waaraan onze meugd thans meer dan ooit behoefte heeft, in een dergelük neutraal milieu nooit tot haar volle recht komen. Daarom B. O., doen Wü opnieuw een ern stig beroep op U allen, om U eensgezind ook In dezen achter Uw Bisschoppen te scharen, en allen samen te werken, om een einde te maken aan de wantoestanden, waaronder de katholieke sportbeweging te lüden heeft. Dit beroep geldt op de eerste plaats Onze Geestelükheid. Zü zullen in hun onder richtingen, bü hun huisbezoek, op vergade ringen blüven waarschuwen tegen de neu trale sportbeweging; zü zullen de ouders erop wüzen, dat zü in hun plicht te kort schieten, wanneer zü hun kinderen het lid maatschap dezer neutrale vereenlgingen toestaan; zü zullen hun parochianen dringend aansporen, om lederen vorm van steun en van leiding aan de neutrale be weging te ontzeggen, en hun sympathie over te dragen naar de ééne, door Ons gewilde katholieke sportbeweging, dat wil zeggen: alleen naar de kerkelük goedgekeurde sportvereenigingen. Meer bijzonder leggen Wü aan de Direc teuren der Jeugdorganisaties, Jongen Werk man, 'Öoef énSt^Yid, Middenstand, St. Jo- sephsgezellen den plicht op, om aan hun le den nimmer het lidmaatschap van een neutrale of van een niet Kerkelük goed gekeurde sportvereeniging toe te staan. Wü doen een beroep op de ouders. Zij hebben den strengen plicht, om aan hun kinderen het lidmaatschap der neutrale vereenlgingen te verbieden en hen af te houden van iedere club, die zich niet wil plaatsen onder kerkelüke leiding. Wü doen een beroep op de katholieke schoolbesturen, om met al de hun ten dien ste staande middelen te waken, dat nóch de leerlingen der Lagere- noch die der Middel bare scholen het lidmaatschap van een neutrale sportvereeniging aanvaarden. Wü vragen Onzen Stands- en Onzen Vak organisaties, dat zü zich zullen spiegelen aan het voorbeeld van anderen, om tot het besef te tornen, dat zü veel meer dan tot nog toe de katholieke sportbeweging, zoowel moreel als financieel,'dienen te steunen, in het besef, dat die steun ten slotte weer aan henzelf ten goede komt. Daarnaast vragen Wü aan de katholieke pers, om aan de principieele Sportbeweging de plaats te geven, die haar toekomt. Ten slotte doen Wü een dringend beroep op al onze Katholieken, om zich in geen enkelen vorm In te laten met een sportbe weging, die verderfelük is voor Onze ka tholieke jeugd, en die daarom streng door Bü de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp houdende verbod van bereiding van alcoholhoudende likeuren uit wün. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend Bü de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp wüziglng en verhooging van het acht ste hoofdstuk der Rüksbegrootlng (Defensie» voor 1933 (aanvullende bijdragen aan het Al gemeen Burgerlük Pensioenfonds). Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Krachtens de artikelen 19 en 10 van de Mili taire Weduwenwet 1922 moet jaarlüks aan het Algemeen Burgerlek Pensioenfonds worden be taald pct. van de gezamenlüke Inkomsten en baten van de vrüwillig dienende militairen der zee- en landmacht. In Februari 1928 werd bü het toenmalig De partement van Oorlog van den Penslonraad een navordering ontvangen wegens over 1922 tot en met 1927 te weinig betaalde bijdrage, voor zoover de milltaren der landmacht betrof. Aangezien van de over 1925 tot en met 1927 alsnog verschuldigde büdrage rente moest wor den betaald, is om X toenemen van dat rentebe- drag te voorkomen, met het voldoen van die büdrage niet gewacht tot bet in rekening ge brachte bedrag zou zün gecontroleerd. maar heeft de betaling daarvan aanstonds, met bü- berekenlng van rente tot 1 Maart 1928, plaats gehad. Daarbü bleek dat over 1927 f 781831 to veel was bübetaald. Daarbü was echter ook gebleken, welk een veelomvattende arbeid aan het oplossen van de verschillen tusschen de door den Pensioenraad gevorderde en de door het voormalig Departe ment van Oorlog betaalde bedragen verbonden was. Dit heeft toen de vraag doen rijzen, of over eenkomstige berekeningen ook over de jaren 1922 tot en met 1926 moesten worden uitge voerd. Deze vraag ia toen ontkennend woord. De Regeering hechtte haar goedkeuring aan de instelling van eene heffing op rundvee, be nevens aan de haar aangeboden voorstellen be treffend den eersten te zetten stap op den weg der rundveebeperking. Zal een heffing den prüs van vleesch voor den verbruiker eenlgermate verhoogen, men mag niet uit het oog verliezen, dat tot dusver de daling der voedlngsmlddelenprüzen veel ver der is gegaan de daling der prüzen betref fend de overige onderdeelen van levens onderhoud. steunend Op den gang der salarissen en loonen. Uit dien hoofde is eene verhooging der vleeschprüzen dan ook ten voile verdedigbaar te achten. Dat neemt Met weg, dat, indien eene andere bron te vin den ware, uit welke de kosten van deze steun- verleenlng aan het veehoudersbedrüf tbestreden konden worden, de Regeering de heffing uiter aard door eenen anderen maatregel zou hebben vervangen. keurd, door Onze katholieke jeugd. En zal dit Ons gezamenlük herderlük schrüven in alle tot Onze Kerkprovincie behoorende kerken, als mede in de kapel len, waarover een rector is aangesteld, op Zondag 6 Augustus as. onder alle vastge stelde H.H. Missen van den predikstoel Noodlanding na twintig minuten Ons wordt afgekeurd. Hun belangstelling voor de sport moeten zü ten volle schenken aan de wedstrüden der eigen katholieke vereenlgingen. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat geen enkel Katholiek nog langer een leidersfunc- tle in de neutrale beweging mag blüven bekleeden of zal aanvaarden, maar ook hier in aan de jongeren een voorbeeld zal ge ven van kinderlüke gehoorzaamheid. Dan eerst zal Onze jeugd gaan beseffen, welke groote belangen voor hen op het spel staan. Dan zal die. jeugd beter dan tot nog toe den plicht begrüpen, om zich van de neutrale beweging in lederen vorm varwü- derd te houden. Dan zal langzamerhand Onze innige wensch verwezenlükt worden, dat door een steeds grooter wordende een heid de katholieke sportbeweging tot hoo-/ gen bloei worde gebracht. Wü verwachten, dat de leiders In Onze katholieke sport beweging al het mogelüke zullen doen om die noodzakelüke eenheid te bevorderen en te bewaren. B. G. Wü hebben gemeend, dit ernstig woord tot U te moeten richten in het be lang Onzer jeugd. Wü vertrouwen, dat dit beroep op U niet tevergeefs wordt gedaan, en dat al Onze katholieken de handen in een zullen slaan, om de katholieke sport beweging in al haar geledingen te bren gen op het peil, waarop zü kan en moet staan, en Wü rekenen ef op, dat dit schrü ven aanleiding moge zün, om allen steun, in welken vorm ook, te ontzeggen aan de neutrale beweging, en aan de spoifveree- nigihgen, die niet kerkelük zün ^oedge- omdat het lidmaatschap daarvan Ons gevaarlük wordt geacht voor sloot de Interdiocesane Jeugdcommissie met alg. stemmen haar volledige goedkeuring te hechten aan de plannen tot stichting van een katholiek gemeenschapsoord bedoeld als cen trum van katholieke cultuur en Ideëel vacan- tieverblüf en waarvan de opbouw wordt benut tot werkgelegenheid van Jonge werkloozen. De goedkeuring der commissie betreft zoowel het organiseeren van de werk- en ontwlkkellngs- kampen als het scheppen van een cultureel centrum. De commissie is *van oordeel, dat het bevorderen van de cultuteele bewustwording i^n ons katholieke volk, hetgeen de stichting mede beoogt, ook voor het jeugdwerk niet an ders dan gunstig zün kan en is dan ook gaarne tot samenwerking bereid hetgeen o.a. tot uit. drukking komt in het feit, dat rector H. B. de Groot in zün kwaliteit van voorzitter der Inter diocesane Jeugdcommissie zitting nam in den raad van büstand der genoemde Stichting. In het licht van deze belangrüke uitspraak, meent het bestuur van de stichting ..Katholiek Ge meenschapsoord” nogmaals een beroep te mo gen doen op den steun van de geheele katho lieke gemeenschap, opdat het met aller steun mogelijk zü nuttigen arbeid te scheppen voor de werklooze jeugd. Het geldt hier een Katho- liek.Nationaal belang. BUdragen te stortep op het giro van den penningmeester, den heerij. J. M H Nijst. Sloetstraat 3, Nümegen. Gironum mer 2664. over na ver- bedrag van te beUlen: In de Vrüdagmlddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft Minister Verschuur bü het wetsontwerp tot verleenlng van enkele retorsiebevoegdheden erop gewezen, dat de mond van de regeering meer gebpnden is dan de mond van den heer Van Lanschot. hoe voorzichtig deze zü. Spr kan op dit betoog niet ingaan. Heeft hü de clearingkwestle niet te eenzüdlg van Nederlandsch standpunt bekeken? Heeft hü zich ingedacht in de huid van een ander? Heeft hü zich niet wat overdreven voorstellin gen gemaakt van het Dultsche exportsaldo in den laatsten tüd? Intusschen heeft ’sheeren Van Lanschot’s rede spr.’s volledige instemming. Als wü redevoeringen aanplakten, zou spr. voor stellen. deze rede aan te plakken, niet alleen aan ons Kamergebouw, maar ook aan den Rijks dag De regeering acht echter de periode van overleg nog niet geëindigd. De Dultsche maat regel loopt tot 1 Januari Dan staan wü voor een nieuwen toestand Ook dit neme men in aanmerking. Vaak moet men versUnd veron derstellen bü hen die geroepen zün om uitla tingen te pellen, welke van tüd tot tüd van re- geeringszüde worden gedaan. Wü sUan met een wapen in den zak tegenover een regeering. die zelve weet, wat het beteekent, zulk een wapen te gebruiken. Wü uiten geen üdele be dreigingen, maken ernst met de bevoegdheden, die de regeering krijgt, maar geven ons reken schap van de gevolgen onzer daden. Men verwüt aan de regeering slapheid, maar zü moet bü zlchzelve onderdrukken ’t psychisch defect, berustende op een primitieven daden drang. Men bedenke, dat de regeering het niet In haar macht heeft om vast te stellen, welke welvaart er In ons land zal heerschen. Spr. kan zich de explosie des heeren Blomjous wel be grijpen, maar hü moet niet ontkennen de wel vaart. die tot 1929 In ons land heeft geheerscht Als de heer Blomjous er in slaagde, spr van de regeeringsverantwoordelükheid te ontheffen, zou spr. hem als één züner grootste weldoeners (Gelach). Men moet geen groote woorden gebruiken om er daarna geen daden op te laten volgen. Jegens den heer Wlbaut betoogt spr., dat de regeering er volstrekt geen wellust In voelt om de wapens, die men haar geelt, vaak af te schieten. Is zü genoopt die wapens wel te ge bruiken, dan hoopt zü dit te doen in volledige overeenstemming met de Kamers. Zoodanige overeenstemming zal onder zulke omstandig heden noodlger zün dan ooit. Zooals reeds gemeld keurde de Kamer ten slotte het wetsontwerp zonder hoofdeiüke stem ming goed. Tot dusver Is nog geen bericht binnengeko men. of kapltein-luitenant Settle zün plan, om in den nacht van Vrüdag pp Zaterdag te Chi cago zün stratosfeertocht te beginnen, heeft uit gevoerd. De Inhoud van zün ballon „Century of Pro gress” is 600.000 kubieke voet. d.ws. 100.000 kub. voet meer dan die van Piccard. De ballon is 15 verdiepingen hoog en bestaat uit ongeveer 1/5 H.A. gegummeerde züde. Aan het onder deel van de gondel zün twee afzonderlüke ap paraten bevestigd voor onderzoek van de kos mische straling, het eene van den professor uit Chicago Compton, het andere van den Callfor- nlschen professor Millikan, die verschillende stralingstheorieën verdedigen. Belde geleerden zün winnaars van den Nobelprüs. Settle wil tot Zaterdagmorgen (New-York- sche tüd) op een hoogte van ongeveer 15.000 voet blüven. om daarna de door zonnestralen verkregen expansie van de waterstofgassen te benutten voor zün recordhoogtevlucht. Tüdens zün tocht zal hü in de hermetisch afgesloten gondel op grootere hoogten kunstmatige zuur stof Inademen. Het voornemen bestaat In den nacht van Zondag of Zondagmorgen te landen. Settle hoopt een hoogte te kunnen bereiken van 55000 voet, waar een koude heerscht van 48 tot 50 graden Celsius. Settle was de winnaar van de Gordon Ben- nett-ballonwedstrüden In 1932.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5