Voor de groote gezinnen Onze tuinders in broodnood a DE JAARVERGADERING TE ZWOLLE WERKEN VOOR NIETS 1 DINSDAG 8 AUGUSTUS De bedevaart naar Dokkum Rede kanunnik v. Schaik Extremisten van de straat F ranciscaansche gezinsactie H uldigingsavond KAPITALE BOERDERIJ VERNIELD Ultimatum verworpen By brand onder Boeket naar ia ARBEIDSTOESTANDEN IN MAAS EN WAAL f MOTOR TEGEN AUTO Toespraak Aartsbisschop DOODELIJKE AANRIJDING Te Sassenheim TWEE MOTOREN GEBOTST het strand vraagt Ernstige gedachten wisseling Loonsverlaging bij de Hoogovens De nevenbedrijven zijn stilgelegd Hoe groot ia gemiddeld een groot gezin? Huldiging van Z. H. Exc. den Aartsbisschop ter gelegen heid pan 40-jarig priesterfeest -- ONDER DE TRAM GERAAKT ARBEIDER BEKNELD GERAAKT Wagonladingen menschelyk voed sel worden aan de vernietiging prysgegeven Propaganda voor het verkrygen van een kinderrente verdien de de voorkeur boven die van een kindertoeslag Het slachtoffer was 46 jaar oud en woon achtig in Nuth. 1 Kindertoealag en kinderrente Groepsfoto van de deelnemers aan de Centrale Raadsvergadering van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen te Zwolle 4 R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN o In per gezin' Ji 4 uit- B is geen den- ductle. schjjnlijk. L I wel ver- Gistermorgen is de 52-jarige juffrouw A. Fjj- neman, gewoond hebbende in de Zaarte Paar denstraat. op de hol van den Westersin^ol naat den Westzeedjjk te Rotterdam. inner -en tram wagen van lijn 1 geraakt toen zij plotseling den rijweg overstak. De vrouw werd op slag ge dood. Het stoffelijk overschot Is naar hr.t Zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Den trambestuurder treft geen schuld. de Concertzaal Odeon te Zwolle kwam Zaterdag en Zondag de Ned. R. K Bond voor Groote Gezinnen in algemeene jaarvergadering bijeen. Is niet meer die welvarende tuinbouwstreek, die het eens was. Wil oogen- voor hem, die vanuit het coupé- worden vernietigd. Dat is de vrucht van zijn dag-in-dag-uit geploeter. Dan komt hij bij den betaalmeester van de veiling, om het loon voor zijn werken te ont vangen, doch de prijs, die zijn artikel maakt, kan de kosten nog niet dekken van de pro- En als hij niet met afgepast geld wordt uitbetaald, dan heeft hij niet terug van het groote papieren geld; hij bezit geen stui ver. Hij loopt zelfs nog de kans, dat er beslag gelegd is op zijn uitkeering en de achterstal lige grondbelasting of invalldlteitsrente daar van wordt afgehouden. Thuis wacht hem geen welverzorgde dlsch. De bakker loopt reeds lang zijn deur voorbij; deze kan en zelfbehoud dwingt hem er toe niet langer crediet meer geven; en de slager van zulk een verzekering eerstdaags aan de af- deelingen gedaan zal kunnen worden. Na rondvraag volgde sluiting de«» vergade ring, waarna gezamelijk een rondrit door en om Zwolle werd gemaakt, door die afgevaar digden, die het ondanks de warmte tot het laatst hadden volgehouden. Hun getal was niet bijster groot meer. Zondagmiddag te één uur heeft op het zeer gevaarlijke kruispunt van wegen nabij het tram station te Heesch een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Een zekere V., komende uit Groningen en gaande naar Sas van Gent, reed op zijn motorrijwiel in volle vaart op het motorrijtuig van een zekeren v. L. uit Best, die op weg was van Nistelrode naar Oss en den motorrijder -1 voorrang gaf. De motorrijder kwam te val- en werd met hoofd- en beenwonden naar het ziekenhuis overgebracht. De burgemeester was met de politie spoedig ter plaatse en deed van het voorgevallene proces-verbaal opmaken tegen v X. Vrijdag is de stutter Weyermans tn de -Staatsmijn Emma bij het op de rails zetten van een ontspoorden wagen, bekneld geraak» tusschen dezen wagen en een ijzeren stijl van de betimmering. Tengevolge van het ’lerbtj be- worde betaald overheidsbedrijf; wetten worden Voor eenige weken lag 's Zaterdagsavonds de Nijmeegsche binnenstad in de belangstelling van colporteerende communisten, socialisten en fascis ten. De heeren blijken nu t wijze besluit genomen te hebben om de binnenstad met rust te laten. Men merkt tenminste in vergelijking met an dere plaatsen als Zandvoort, Zutphen en Zaan dam, weinig meer van deze actie van extremis ten. Zaterdagavond blijken eenige anti-fasclstl- sche elementen hun operatleterreln verplaatst te hebben naar de Groenestraat en den Willems- weg. Toen daar een tweetal onbekende typen probeerden na eerst den Willemsweg onveilig ge maakt te hebben, plakkaten op te plakken tegen de muren van de kerk aan de Groenestraat en eenige In de omgeving liggende gebouwen, wer den zij verrast door een agent van politie. Deze sommeerde hen heen te gaan. Toen de heeren dit blijkbaar niet verkozen loste de politieman eenige waarschuwingsschoten, waarop de onbe kenden het hazenpad kozen. In dezelfde omge ving heeft zich voor eenlgen tijd voor het huis van een politieken koekebakker een merkwaar dig opschriftenspelletje afgespeeld. Op de stoep voor het huls van den bakker hadden eenige nachtraven, van welke kleur is niet bekend, ge klodderd: „Koopt hier niet. Deze man levert arbeiders in moordenaarshanden. Hij is Nazl- spion”. ’s Nachts daarop werd dit voor den bakker beleedlgende opschrift veranderd tot de volgen de verklaring: „Wij hebben ons vergist, deze man is géén fascist, hij is Katholiek". Nu wil de geschiedenis, dat de bakker op wlen al deze „gedichten" gemaakt zijn, bij de een staat aangeschreven als een communist en bij de andere als een fascist, met het gevolg, dat de man door geen van beide partijen vertrouwd wordt, en in deze wijk, waar de beschreven man zijn zaak heeft, werd in den nacht van Zater dag op Zondag, onrust ver vcki door pol.ticke plakker*. Hierop volgde de huldigingsavond, belegd in verband met het 40-jarig priesterfeest van Mgr. nsen. welke o.m. werd bijgewoond door Z. H. :c. Mgr. Th. Roosmalen, Apostolisch Vicaris van Suriname. In zjjn openingsrede belichtte de voorzitter van de 8t. Bonifatius-Broederschap, de hoog- eerw. heer J. H. Vaas, deken, pastoor der St, Bomfatius-par. te Leeuwarden en eere-kanunnik van 1 Metropolitaan Kapittel, het as. 40-jarig priesterjubileum van Z. H. Exc. Mgr.' Jansen, waaraan hij den wensch verbond: Eerstens, dat Z. H. Exc. als gevolg van de zeer veel vermo gende voorspraak van den H. Bonifatlus bij God, nog lang voor de Kerk-provlncie gespaard moge blijven En tweedens, dat zjjn vurige daadwer- kelijke devotie voor Friesland’s Apostel steeds talrijker katholieken tot deelneming aan de Bedevaart naar Dokkum’s Heilige Stede moge beïnvloeden. Daarna werd door den zeereerw. heer Mets, pastoor te Assen, namens het bestuur van de St. Bonifatius-Broederschap Z. H. Exc. Mgr, Jansen In verband met zijn as. *40-jarig pries terjubileum gehuldigd. De mannelijke en vrouwelijke jeugdorganisa ties sloten him gelukwenschen aan bjj deze hulde. Daarna sprak de heer Jongsma, de voorzit ter van de Friesche Bedevaart naar Dokkum, den Aartsbisschop toe en bood een feestgave aan. die bestond uit een som gelds als rente- looze leenlng aan de Dokkumer Broederschap en voor een te vestigen altaar in het as. daar te stichten heiligdom. Gistermorgen te 8 uur is te Sassenheim in de hoofdstraat ter hoogte van het perceel der fir ma Th. Reeuwjjk een ongeval met doodelijken afloop geschied. Daar passeerden drie auto’s naast elkaar uit dezelfde richting. De 22-jarige R. uit Hoofddorp, die uit de tegenovergestelde richting per fiets kwam en geheel rechts van den weg reed, werd door den meest linkschen auto gegrepen en op het trottoir gesmakt. Deer lijk verminkt werd hij dood opgenomen en naar het St. Bernardusgesticht gebracht. De betreffende auto werd door de politie in beslag genomen. De chauffeur, die waarschijn lijk uit Wassenaar afkomstig is en met groote snelheid gereden had. is in hechtenis gesteld. Men ftieldt ons uit Nijmegen; De weg Nij megenMaas en Waal is al jaren lang een er gernis voor allen, die van dezen weg gebruik moeten maken. Deze is voor een groet deel een teersdijk in grooter vorm. Eindelijk, na lange voorbereidingen en overleg met Gedeputeerden en met steuntoezegging van het Rijk, wordt er een nieuwe route aangelegd van Nijmegen vla Druten naar Dreumel tegenover het Tlelsche veer. Dit wegwerk zou aan vele Maas en Walers, die door werkloosheid al geruimen tijd ge kweld worden een groote werkgelegenheid bieder, en Inderdaad zijn nu al eenige maanden een komen letsel Is de heer Wevermans Zondag In het Sint Josephszlekenhuis te Heerlen over leden. De door de directie der Hoogovens aangekon- digde loonsverlaging, welke door de werknemers organisaties was verworpen, is op 2 Augustus j.l. Ingevoerd. In verband hiermede hebben de betrokken or ganisaties opnieuw vergaderd ter bespreking van het ty stellen ultimatum, waarin Intrekking van de loonsverlaging wordt geèischt. Van de 750 georganiseerde arbeiders stemden 235 vóór en 125 tegen het ultimatum, zoodat de vereischte 75 pCt. niet konden worden bereikt. Het ultimatum is dus verworpen, hetgeen tevens inhoudt, dat de loonsverlaging is aanvaard. paar honderd man aan deze wegverbetering bezig en zijn eenige deelen tusschen Druten en Wmssen klaar gekomen. De burgemeester van Druten, de heer Brulne- man, gepensioneerd Indisch ambtenaar en on langs. npg benoemd tot burgemeester van deze gemeente, heeft de hoofdhand in dit werk. Nu heerscht er reeds geruimen tijd onrust oneer de arbeiders, die meerendeels Katholler zijn, over de exorbitant lage loonen, welke hier voor uiterst zwaren arbeid worden uitgekeerd. De katholieke vakbeweging spant zich al geruimen tijd tever geefs in om hierin eenige verbetering te krij gen. maar tot nu toe zonder resultaat. Er heerscht dientengevolge onder de arbeiders een ontevreden stemming, waarvan door de sociaal democraten, die tot nu toe geen vat hadden op de Maas en Walers. profijt getrokken wordt. In Maas en Waal ziet men reeds op verschillende plaatsen propagandaplaten opgehangen, waarin de arbeiders worden opgeroepen zich aan te sluiten bij de roode organisatie, welke wel voor betere loonen zal zorgen. Intusschen zitten de leiders der Katholieke organisaties niet stil en werd Zondagmiddag te Wychen bij Nijmegen een groote protest- en propagandavergaderlng gehouden tegen de niet goed te keuren arbeidstoestanden in Maas en Waal. Men hoopt in overleg met de betrokken gemeentelijke autoriteiten en de arbelders-afge- vaardlgden tot een vergelijk te komen. Lukt dat niet, dan vreezen wij het roode gevaar in Maas en Waal. krlngbesturen op gemeentelijke en provinciale verordeningen moeten worden aangedrongen. Door de afdeelingen Schiedam en Arnhem waren voorstellen ingediend tot stichting van een eigen bureau voor den bond. Het hoofd bestuur bleek niet ongenegen op bescheiden voet een bureau in te richten. Enkele afge vaardigden vinden dien bescheiden voet al te bescheiden maar ten slotte stelde "de gadering toch vertrouwen in het bestuursbeleid en gaf machtiging tot oprichting van een be scheiden bureau ten huize van den secretaris den heer Kroy te Breda. kinderen uit het Rijksfonds c— loon krijgt; 3o. een fonds waaruit de kinderrijke' gezinnen uit de kleine zelfstandigen (middenstanders en boeren) uit keering krijgen. Om zulks te verkrijgen waardoor het geheele stelsel als het ware wordt overgebracht naar het fiscale terrein, zal het belastingstelsel moeten worden gewijzigd. Dit wenschc men te bereiken door een belasting niet slechts voor de vrijgezellen doch ook voor de hoofden van de gezinnen met geen of heel weinig kinderen. Gistermorgen 13 bij de kruising „De Tol” bij Nieuwendijk de heer J VI S., die met zijn motor uit de richting Utrecht kwam, m olie vaart tegen een vrachtauto, bestuurd door H. 6. uit Dordrecht, die uit de richting Werken dam kwam, gereden. De heer S. bekwam een dubbele beenfractuur. Na verbonden te zijn is hij overgebracht naar het ziekemiuis cc Gor- cum. Zijn toestand is ernstig. rogge- en hooioogst ondergebracht verloren. Een graanmat werd eveneens prooi der vlammen, terwijl 25 varkens brandden- Tijdens et uitbreken van den brand waren de bewoners afwealg. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand, die in de schuur is ontstaan, is onbekend. raampje in den trein het land overschouwt; maar niet in werkelijkheid. Aan de veilingen, wier omzetten schrikbarend dalen, daar vol trekt zich het noodlot van de duizenden tuin ders; daar passeeren de kostelijke producten, die vroeger in 60 en meer wagons lange trei nen de grens over gingen, de veilingklok, zon der gekocht te zijn en even verder ligt hun „kerkhof”, de plaats waar wagonladingen men- schelijk voedsel aan de vernietiging en verrot ting worden prijs gegeven. Treedt men de gezinnen binnen van die zwoe- tende zwoegers, dan Is het al-armoe, wat u te gemoet treedt. De kinderkopjes spreken niet van blije onbezorgdheid, maar van ontbering en hun poovere plunje spreekt daarbij een woordje mee. - De talrijke nevenbedrijven, die het Indirect van den tuinbouw moeten hebben, liggen stil; de credletboeken der leveranciers spreken een onheilspellend-sotnbere taal; niet alleen de tulndersgezinnen-zelf, ook zoovele andere zien zich met achteruitgang, ja men onont- koombaren ondergang bedreigd. De tuinders hebben hun wertfvolkreeds lang gedaan ge geven; dat stapt nu mee In den elndeloozen stoet van werkloozen. die hun dagelijkschen tocht maken naar het stempellokaal. De tuin der zelf werkt op zijn bedrijf, ook al brengt het niets, op, om toch maar vooral aan dat vreeselijke stempelen, en wat voor hem nog erger is Hat nlet-mogen-werken te ont komen. Misschien brengt hem dat stempelen meer op' doch dan ipoet hij zijn bedrijf op- geven, eit dat? kan-hij niet; dan. maar liever werken om niet. Al Is het n ureeds het vierde Jaar, dat zijn werk niet beloond wordt, hjj heeft vertrou wen op een beteren tijd; hij weet, dat er nog een God is. Die vooral de armen liefheeft en tot Wlen hjj dagelijks bidt om brood voor zich geon en zijn gezin. Zijn geloof in den rechtvaardt^jlen gen God geeft hem kracht. Met honderden anderen trok hij, als vorig Jaar, naar Onze Lieve Vrouw Ter Nood te Heiloo, om daar, aan de voeten van die Machtige Maagd, be rusting te vinden en uitkomst te vragen in zijn bitteren nood. Deze boete-processie van die ruim tweeduizend mannen was een machtige manifestatie van het rotsvaste geloof van onze Roomsche boeren .en tuinders. (Jammer was het, dat het element der Jongeren in dezen boetetocht niet zoo sterk vertegenwoordigd was als dat der ouderen). Dat geloof In Gods voor zienigheid Is het. dat hun moed geeft en ver trouwen, 'dat hun volharding geeft, om ei ken dag, die God geeft, maar weer het werk op den akker te hervatten, in de hoop, dat eens de tijd zal komen, dat zijn werk niet alleen vruchtdragend, maar ook loonend zal zijn. De Aartsbisschop nam daarop het woord, om al degenen, die aan dezen huldigingsavond hun beste krachten hadden gewijd, met op rechtheid te danken, alsmede voor de bijeen gebrachte geldsommen voor het in Dokkum te stichten heiligdom. Daarna uitte Z. H. Exc. zijn beste wenschen voor den wasdom en de welvaart der Friesche Fietsbedevaartorganisatie en van de Kath. Jeugdverenigingen, die een toekomstige onver vaarde en onoverwinnelijke heldenphalanx in den dienst van Koning Christus voor het be houd van het Geloof van den H. Bonifatlus be loven te vormen. In deze richtlijnen wordt erkend dat de com- tnercleele eischen der gemeentebedrijven zoo rijn, dat niet beneden kostprijs geleverd kan worden en daarboven een matige winst geoor loofd is te achten, doch daarnaast die prijs regeling ook rekening moest houden met de maatschappelijke situatie der afnemers en met name de levering aan groote gezinnen tegen •«reduceerden prijs mogelijk moet worden ge acht zonder dat de In den aanvang genoemde algemeene voorwaarde in het gedrang komt. Van bestuurszijde zal de letterlijke tekst dezer richtlijnen gepubliceerd worden met een na dere toelichting in de katholieke bladen. Daarna kwamen aan de orde de voorstellen der afdeelingen. Het aantal dezer voorstellen Was zeer groot, «oodat we uit .de besprekingen en besluiten slechts een selectie kunnen maken. Een voor stel van Bergen op Zoom dat maatregelen van overheidswege voor publicise zedelijkheid aan het strand vraagt en waarop het hoofdbestuui Prae-adviseerde dat de beste weg is dat plaat- «®lijk strengere politle-verordenlngen gevraagd worden, lokte nogal discussie. De toestand aan menige badplaats werd scherp gehekeld. Van- Olt Brabant werden mededeellngen gedaan over provinciale bepalingen die daar aanstaan de zijn. Van bestuurszijde werd toegezegd, dat het alle aandacht aan deze zaak schenken zal doch daarnaast zal ook door afdeellngs- en Het gezin, aldus spreker, neemt in de huidige samenleving niet de plaats in, die het Innemen moet. Wel Is door dezen bond veel goed gedaan, maar heel veel valt nog te doen, wel zijn 20.000 gezinshoofden lid, doch honderdduizenden ge zinshoofden staan er bulten, wel wordt de bond door Invloedrijken gekend en erkend, doch nog invloedrijker kennen den bond niet. Toch is noodlg. dat deze bond zjjn Invloed nog veel verder kan uitstrekken, want het gezin is in onze huidige maatschappij ziek. Oorzaak hier van is het ongebonden toegeven aan het egoïs me, door de liberalen zoozeer verheerlijkt. Nu stelle men het individualisme niet op het zelfde plan als het egoïsme, maar ook het in dividualisme zooals dat zich thans openbaart, geeft redenen tot ernstige bezorgdheid. De huidige samenleving is opgebouwd op de rechten van het individu inplaats van op de rechten van het gezin. Wil onze samenleving béter worden, dan moet zij worden opgebouwd op de rechten van het gezin. Het huidige onge zonde individualisme moet plaats maken voor een gezond altruisme: een gezonde liefde voor anderen. Hier vindt spreker een heerlijk voorbeeld In zijn H. Vader Franciscus en den geest die hem bezielde. De Franciscaansche offergeest zal het zijn, die de maatschappij zal vernieuwen. Die geest leeft in het groote gezin, want het groote gezin vraagt offers, veel offers. Maar deze ge zinnen zijn het dan ook, die de beste leden on zer samenleving geven. Een doorvoeren van den Famille-geest in de gezinnen zal dus zijn een saneering van de maatschappij. Het is dan ook een taak van den Bond voor Groote Gezinnen, dien franciscaanschen geest te bevorderen. De bond heeft „gezinsactie” op het program gezet, spr. zou wenschen dat ..gezinsdagen” wer den ingevoerd. Hjj wil slechts enkele van die dagen noemen als Kerstmis, Paschen, Pinkste- ren en de verjaardagen van Vader en moeder. Deze zullen in hoofdzaak aan het gezinsleven en niet aan uitgaan gewijd mogen zijn. Naast „gezinsdagen” zou hjj gaarne „gezinsuren" (het middagmaal en het avonduur) Ingevoerd zien. Moge, aldus besloot spr., na deze beide pun ten nader te hebben uitgewerkt, in de twintig duizend gezinnen van den Bond met meer dan honderdduizend klnderep, die gedachte worden doorgevoerd als een begin van opbouw van een nieuwe samenleving, steunende op de rechten van het gezin, steunend op den gezonden altru- istlschen geest, den Franciscaanschen wederkee- rigen offergeest. Een krachtig applaus en een hartelljk dank woord van den voorzitter volgde op de met gloed uitgesproken rede. De stellingen van den inlei der werden met algemeene stemmen aangeno men. waarmede het ijveren voor gezinsdagen en gezinsuren een programpunt voor den Bond ge worden is. Nadat nog de heeren ir. B. J. B. Reu ser te Nijmegen. J. M. H. v. d. Ven te Heerlen, H. C. M. Wyffel te Den Bosch en drs. Jos. de Boer te ’s Gravcnhage tot bestuursleden herko zen waren, werd .de vergadering tot Zondag morgen geschorst. Des avonds werd in hetzelfde gebouw door de Zwolsche afdeeling een feestavond eangeboden De vergadering van Zondag begon met een medodeeling van het hoofdbestuur over door het bestuur vast te stellen richtlijnen ter verkrijging van gemeentelijke tarieven voor gas-, water- en electriciteltslevering die reke ning houden met de belangen van groote ge zinnen. Bij den maaltijd der afgevaardigden na de algemeene vergadering van den R.K. Bond v. Groote Gezinnen, waaraan aanzaten 74 huis vaders van groote en kleinere gezinnen, werd Zaterdagavond een onderzoek ingesteld naar het aantal kinderen der aanzittenden Het bleek dat die 74 huisvaders te samen bezaten 536 kinderen. Het gemiddeld aantal kinderen was hier dus 7,26. Waar lang niet alle aanzittenden konden bogeh op een volgens onze begrippen „groot” gezin, gaf de uitkomst van deze bij wijze van tjjdspasseering opgezette enquêtte een onver wacht interessant beeld van de kroostrijkheid der katholieke gezinnen. behoeft niet eiken morgen te komen vragen: wat moet er vandaag wezen? Het menu Is 's morgens, ’s middags en 's avonds hetzelfde: aardappelen met wat vet. Er is geen cent In huis voor wat anders. De spaarpotten der kin deren zijn reeds lang geleden opengebroken om met den Inhoud de gasrekening te betalen; den volgenden keer zal het gas en ook het licht worden afgesneden. De kinderen vragen om brood en het is er niet; hqn kleeren en klompen moeten versteld of vernieuwd worden, maar er ken aan. Denk niet, geachte lezer, dat dit alles fan tasie is, opgekomen in het brein van een Jour nalist, die cople moet maken. Dit is de rauwe, de feitelijke werkelijkheid en gevallen als deze zijn er legio. Er wordt op het platteland armoe geleden, zoo schrijnend en zoo veel, als maar weinigen onzer vermoeden. Noord-Holland Een voorstel^Leiden, dat een duidelijke uit eenzetting vraagt van de wijziging van het standpunt van het hoofdbestuur Inzake kin dertoeslag en kinderrente, was voor den voor zitter aanleiding een uiteenzetting van dit vraagstuk te geven. Hij herinnert aan de brochure van de com missie destijds staande onder presidium van den huldigen Bisschop van Haarlem, die het vraagstuk van den steun aan kinderrijke ge zinnen bestudeerd heeft in zjjn geheele alge meenheid. Deze conclusie luidde, dat lo. kindertoeslag aan personen werkzaam in 2o. de sociale verzekerlngs- zoo geregeld, dat de arbeiders in het vrije bedrijf, boven een bepaald aantal een toeslag op hat J worde ingesteld -g->y De vacantle-ganger ,die toert door de I „lachende landouwen" van ons mooi Noord-Holland, geniet van het bekoor lijke landschap, dat zich ontrolt voor zijn oogen. Hij ziet de welverzorgde akkers, die vol staan van een overdadigen oogst; hij ziet de boeren werken en in zijn stadschen kop komen gedachten op van afgunst. Hij benijdt dien mensch, die maar alle dagen zoo in Gods heerlijke natuur en in de wijde, vrije lucht mag vertoeven; dat is toch maar heel wat anders dan alsmaar op een muf kantoor in de roe zemoezige stad. Zoo denkt de man uit de stad, als hij eens een dagje naar buiten gaat; hjj ziet in eiken man van het platteland zoo’n gelukkigen Pal lieter. Maar de boer op z’n land weet wel beter. Hij kent geen 8-urendag en begint niet klok slag 9 uur, om, als de klok den eersten slag van vijven laat hooren, huistoe te gaan. Hij weet niet wat vacantle en nog minder wat vacantietoeslag is; hjj weet niet van een vast salaris, elke week of iedere maand. Hij begint met zonsopgang de vroege hen gelaars kunnen er van meepraten en tot zonsondergang werkt hij op z’n akker; voor welk loon? Niet'voor een vast salaris; zelfs niet voor een uitkeering, die de stempelaars ontvangen. Als hij zijn producten naar de vei ling brengt, zijn kostelijke producten, in zwoe gen en zweeten geteeld, dan moet hij ervaren, dat ze niet geaccepteerd worden en dat.ze te recht Komen op een vuilnisbelt, om daar te* de vergadering kwam de wensch dat deze vergadering een uitspraak d >et en zich in beginsel voor de kinderrente spreekt. Van bestuurszijde werd dit laatste sterk ont raden. Niet alleen zaten aan deze zaak zooveel kanten, dat het niet raadzaam zou zijn nu reeds een definitieve beginselverklaring uit te lokken, hoewel het bestuur algemeen voor die kinderrente voelt maar bovendien zal het raadzaam zijn de conclusies van het rap port Romme af te wachten. Aldus werd beslo ten. Het bleek echter uit de gedachtenwisseling, dat met het bestuur ook de algemeene verga dering de overtuiging heeft, dat het raadzaam is dat de propaganda voor het verkrijgen van een kinderrente de voorkeur verdient boven die voor een kindertoeslag. Nadat de begrooting voor het volgend jaar was samengesteld, werd nog mededeellpg ge daan van de gevoerde onderhandelingèn ter verkrijging van een gezinsverzekering tegen de kosten van ziekenhulsverpleging en 'zperatie, welke onderhandelingen thans na drie jaar als vrijwel geëindigd kunnen worden beschouwd en schriftelijk een voorstel tot het aangaan Onder gropte belangstelling en deelname is Zondag de nationale bedevaart naar Dok kum gehouden. Te 5 uur werden eerst de deelnemende bis schoppen. HK Exc. Mgr. Olaf Smit en Mgr. P. C. van der Pas (Malang), daarna Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen van het station gehaald. Vóór den alanvang van het om kwart over zes door Z. H. Exc. Mgr. Jansen gecelebreerd Pon tificaal Lof, werd bij de binnenkomst der Hoog waardige Excellenties door het gemengd man nen- en jongenskerkkoor het meerstemmig g»- componicde ...Sacerdos et Pontifex’ gezongen. Onder het Tx>f werd door den hoogeerw. heer J. Van Scnaik, Proost van het Metropolitaan Kapittel van het Aartsbisdom Utrecht, een predikatie gehouden. Doordat het aantal vrijgezellen en kinderlooze gezinnen zoo groot en het aantal kinder rijke gezinnen zoo klein is. behoeft het bedrag der toelage die ieder in dat fonds storten moet maar klein te zijn. De overweging dat niet alleen de vaders van groote gezinnen die in loondienst zijn, maar ook de kleine zelfstandigen, die een groot ge zin hebben, hulp behoeven, heeft de bond na ernstige studie doen besluiten het stelsel van kinderrente te stellen boven dat van kinder- /toeslag. Het vraagstuk van kinderrente is o.k verbonden aan een ander vraagstuk. Lang niet algemeen en zeker niet in politieke kringen is men er voor de kinderrente te koppelen aan de sociale verzekering en ook in de con.missic- Romme der R.K. Staatspartij ter bestudeerir.g van t gezlnsloon Is men 't lang niet eens met de zienswijze van den voorzitter van dezen Bond. Daar zit echter in het stelsel voor kinder rente zooveel goeds dat zij verdient dat ernstig voor haar verwezenlijking gewerkt wordt. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde, waarbij o.m. naar voren kwam, het standpunt van het RK. Werkliedenverbond, dat de kin dertoeslag moet fastgekoppeld blijven aan het loon en het vraagstuk van al of niet koppelen van deze kinderrente aan de verzekeringswet ten. Uit voren De vergadering stond onder leiding van den hr. J. W. T. v. Meegeren, den algemeenen voor zitter van den bond, die onmiddeilijk den voor zitter van de Zwolsche afdeeling, den heer mr Hermans gelegenheid gaf, de gasten in Zwolle te verwelkomen. De voorzitter, de heer v. Meegeren, sprak daarna zijn openingsrede uit. Nu de bond 15 Jaar bestaat, vond spr. aanlei ding om ’n kleinen teurgblik te werpen op de werkzaamheden van het afgeloopen tijdperk. Na hierover uitvoerig te hebben meegedeeld kwam het in.het orgaan geplaatste jaarverslag van den secretaris aan de orde. Bij de behandeling van dit Jaarverslag werd tevens gelegenheid gegeven het bestuursbeleid te beperken. Op een desbetreffende vraag ant woordde de voorzitter, dat reglementswijziging spoedig komt, waarbij de candidaatstelling be ter geregeld zal worden. Na de bespreking van het verslag over het orgaan, dat Werd uitgebracht door den redac teur, den heer Wijffel, uit 's-Hertogenbosch, werd deze benoemd tot lid van verdienste. Tot redacteur van „Het Gezin" werd benoemd Drs. de Boer te Den Haag. De zeereerw. pater Justint Jansen uit Weert hield daarop een inleiding over Zondagavond omstreeks half acht is brand ontstaan in de kapitale, nieuw gebouwde boer derij van den landbouwer J. v- d. V. te St. Joeefpeel onder de gemeente Boekel. Met het woonhuis, ging de schuur, waarin de rogge- en hooioogst ondergebracht was. een ver- Hierin schetste de gewijde redenaar de groote vereerlng, die er in Nederland, vooral in het Aartsbisdom, bestaat voor den H. Bonifatlus. Bij den dood van Bonifatlus in 734 begon reeds de groote ramp der latere afscheiding van het Oosten zich af te teekenen. Photius vond alles voorbereid. Wat zou 1 lot van Christus’ kerk als wereldkerk zijn? De Meester die eenmaal ge zegd had tot zjjn apostelen: „ziet. Ik ben bij u tot het einde der tijden” riep bijtijds den be zielden Bonifatlus in het Engelsche klooster op. Hjj bond het Westen aan Rome. Waarlijk, wél wonderbaar zijn Gods wegen! En als men het losgescheurde en verweesde Oosten met al zijn vroegere glorie en rijkdom van heiligen, kerkleeraren en schrijvers, van kerken en kloosters en cultuur, ineengeschrom peld ziet sinds eeuwen van alle apostoli sche veroveringskracht beroofd dan beseft men eerst goed de weldaad voor het Westen, dat het door Bonifatlus met Rome werd ver bonden en altoos met Rome verbonden is ge bleven. In onzen tijd voelt men wel eens de ge dachte bU zich opkomen, of ook voor het Westen een ondergang zou kunnen aanbreken. En daarom moeten we onze toevlucht tot Bonifatlus nemen. In een gloedvolle peroratie richtte de gewijde redenaar zich tot den aartsbisschop, die allen voorgaat om door Bo- nifatius' voorbede de reiiiheid te bewerken en te bewaren van Christus' kerk. ■i 4»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5