De Studieweek te Rolduc De gebeurtenissen in Indië j leed wut dken da^ RADIOPROGRAMMA PRIESTER EN LEEK VREEMDE OPSCHRIFTEN D K Woensdag 9 Aug. 1933 Groote belangstelling De Koloniale Reserve Dienstneming weer opengesteld Vreemde arbeiders Wetsontwerp bijna gereed Openingsrede dr. Poels HET STRAPERLO-SPEL VERKORTING ARBEIDSDUUR Alleen in de badplaatsen Manifest P.P.P.K.I. HET RAADSEL OPGELOST Auto te water Indische pensioenen HET GOUD ONDER WATER De werkzaamheden verloopen vlot E KIND AANGEREDEN SMOKKEL-INCIDENTEN De automobilist reed door Veldwachter aangereden Da Kerk als Gemeenschap Manifest Mariabond HOFSTEDE AFGEBRAND Bep Dumée gymnastiekleerares De drie inzittende geestelijken konden zichzelf redden Felle fabrieksbrand te Vlaardingen Ter bestrijding van de werkloosheid Overtreding vergaderverbod De voorzitter van de Persatoean Moeslim Indonesia in preven tieve hechtenis Het geheele gebouw stond weldra in vlammen De verdwenen Engelachman te Rotterdam Dr. Poels overweegt de vijf gehei menissen in het sociale rozenhoedje z en Geen belemmering van studie van Nederlandsche studenten Het kortingsvoorstel door den Ministerraad aangenomen De oorzaken Gevaar voor uitbreiding geweken DINSDAG 8 AUGUSTUS (Eerste dag) Rolduc, 6 Augustus niet Idem. op i •po van Strafrecht en de overweging van de Regee- Men bericht ons van Terschelling: Maandagmiddag is men wederom begonnen om den toren, welke op het Lutipewrak is ge plaatst, leeg te zuigen, om hem zoodoende die per te doen zakken. De toren Is thans ongeveer twee meter ge zakt. Heden zal men by gunstig weer den twee den cylinder op den toren plaatsen. Het Is nu een kwestie van eenlge dagen, In dien het weer althans gunstig bluft, dat de toren het wrak van de Lutine zal hebben be reikt. Het geheele werk verloopt precies zooals de heer Beckers zich dit had voorgesteld. SOERABAJA, 7 Aug. (Aneta) Het- Landge- recht veroordeelde den voorzitter van de Plaat- seiyke afdeellng der PJ-. den heer Hoessein, wegéns overtreding van het vergaderverbod tot een maand hechtenis. volk, terwijl de grondslagen en de actie van genoemde vereenlglngen zulks niet rechtvaar digen; 8e. de gevangenneming van Ir. Boekarno op grond van artikel 153bls van het Wetboek SOLO, 7 Aug. (Aneta) De polltie heeft bij de drukkerij Persatoean een 730-tal geschriften In beslag genomen, getiteld „Klta poeasa Bampei Indonesia” (Wy vasten totdat Indonesia vrij zal wezen). De schrijver van deze brochures Is Samsoe Sadiwioto. Den Curatorencolleges der Rijksuniversiteiten Is door den Minister van Onderwijs te kennen gegeven dat buitenlanders niet In aanmerking komen voor benoeming tot assistent. Slechts by hooge uitzonderingen en dan by wijze van over- gang zijn dit jaar nog enkele plaatsen van assi stent door buitenlanders bezet 1 dor ber Z Z gev plc nu aai ste ste ge: die twi gei ste rek gel I me bil H< ha ge Be OP m< ru! op ho ka gei samen- ab- sna telt de U t dat voo te i Zor B •ch gehouden pen- 1 onr z“n den Achtereenvolgens werd de opslagplaats van hennep en de daarachter gelegen spinnerij aan getast. Het vuur vond vanzelfsprekend gretig voedsel In het licht brandbare materiaal en woedde dan ook zeer hevig. De smederij kon voorloopig nog gespaard blijven, doch omstreeks half een liep deze, evenals de belendende per- ceelen, groot gevaar. De brandweer is met al het beschikbare ma teriaal ter plaatse. Er wordt met negen stralen water gegeven. Ook de drijvende spuit van het Havenbedrijf Vlaardlngen-Oost is gerequlreerd. Op den Haarlemmerweg tusschen het kruit huis en Amsterdam had Maandagavond tegen half elf een auto-ongeluk plaats, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Een auto, waarin zich drie R. K. geestelijken uit Beverwijk be vonden, reed In de richting Haarlem. Van de tegenovergestelde richting naderde een vracht auto, waarachter een personenauto reed. On geveer op het oogenblik. dat de eerstgenoemde twee auto's elkaar passeerden, wilde de personen auto den vrachtauto voorbijrijden. Door dit ge vaarlijke coupeeren kwam het llnkervoorwiel van den auto, waarin de geestelijken zaten, in aanraking met het llnkerachterwiel van den coupeerenden auto. Het gevolg was. dat de be stuurder van den auto met de geestelijken zijn stuur kwijt raakte en vla het rijwielpad in het water reed. Gelukkig Is het daar ter plaatse niet diep, zoodat de geestelijken zich zelf in veiligheid konden stellen en met den schrik vrij kwamen. Minder goed verging het een Amster- damsch agent, die juist op dat punt op het rijwielpad reed en die werd aangereden. Met beenwonden moest de man door den O. G. en G. D. naar het Tesselschadeziekenhuis worden overgebracht. Het duurde nog gerulmen tijd voor de auto weer op het droge was gebracht. Maandagavond omstreeks half zeven Is den Amsterdamschen Weg nabij de uitspanning „Het Blanken Wambuis" onder de gemeente Ede het zesjarige zoontje van den beer De H. uit Oosterbeek door een auto aangereden. Het ventje werd in ernstlgen toestand per zieken auto naar het Diaconessenhuls overgebracht, de aanrijding veroorzaakte, is Maandagmiddag Is te Eist (Betuwe) tenge volge van hooibroei brand ontstaan In de hof stede van de wed. Van Ralen. Het geheele ach terhuis ging in vlammen op. doch het voorhuis kon door de brandweer, die met een motorspult aanwezig was. worden behouden. Alles Is ver zekerd. De 93-jarige bewoonster, die in zleke- Ujken toestand verkeert, Is door omwonenden uit bet brandende perceel gered. Op lest van een geneesheer is zij naar het ziekenhuis over gebracht. De Commissaris van Politie te Ede verzoekt den onbekenden automobilist, die deze aanrij ding veroorzaakte, doch wlen vermoedelijk geen schuld treft, zich bij hem bekend te willen ma ken. De Mariabond In het bisdom Haarlem heeft In klein-brochure-formaat doen verschijnen een „beknopt overzicht van het werk van den Ma riabond in het bisdom Haarlem over bet tijd vak 1908—1933”. 6 ring om hem te interneeren, is een verwonding van het rechtsgevoel. Besloten werd op al deze gronden tegen deze maatregelen te protesteeren, zoo hard mogelijk te arbeiden om deze regelingen ongedaan te maken en de bevolking op te roepen met meer kracht voor de versterking der beweging werk zaam te zijn en de rechten van vaderland en ras te verdedigen. Verder besloot de P.P.P.K.I. de actie van de N.I.S. tegen de P.B.K.I af te keuren en de be volking op te wekken de P.B.K^. in haar.actie tegenover de N.I.S. te steunen. Tenslotte werd besloten overal commissies in te stellen voor steunverleenlng aan werkloozen. Bij de regeering zijn maatregelen in over weging om te voorkomen, dat de studie van Nederlandsche studenten belemmering zou on dervinden door een in verhouding tot de be schikbare ruimte In de college-localen en la boratoria te grooten toeloop van vreemdelingen. Nog geen mededeellng kon worden gedaan in hoeverre de regeering het noodlg zal achten de studie van vreemdelingen aan bepaalde voorwaarden te onderwerpen. Volgens het „Handelsblad” heeft de minister raad de vorige week het voorstel Inzake korting op de reeds verleende Indische pensioenen aan genomen, dat aan het parlement ter goedkeu ring zal worden aangeboden. Het voorstel be helst een algemeene korting van 17 pCt. op alle pensioenen, met dien verstande dat bjj de In dische pensioenen, die In Nederland verteerd worden, een bedrag van f 500 per Jaar en bij de pensioenen, die In Nederlandsch-Indië verteerd worden, een bedrag van f 200 per jaar van de korting zal zijn vrijgesteld. De Pensioenbond van Indische Ambtenaren te Den Haag heeft zich Zaterdag JX op een ver gadering met deze quaestle bezig Het schijnt in de bedoeling te liggen de sioenkorting vrij spoedig, wellicht reeds op Januari as., in te voeren. Zaterdagnacht heeft zich onder Overslag een smokkellncldent voorgedaan, waarbij een politie man bijna het slachtoffer Is geworden van zijn plichtsbetrachting. Een vrachtauto, die In de richting van de Belgische grens reed, heeft, na dat de bestuurder op het sein van een rijks- veldwachter aanstalten had gemaakt om te stop pen. doch plotseling weer vol gas gaf, den po litieman, die op het laatste oogenblik nog op z(j sprong, met .het achterdeel van den wagen geraakt, waardoor de veldwachter In een sloot terecht kwam. Een volgende personenauto reed, ondanks de sommatie van den gemeenteveld wachter om te stoppen, ook door en eerst een derde auto, ook een personenwagen, voldeed aan het. stopsein. De drie Inzittenden verklaarden niets met de twee andere auto's te maken te hebben. Een onderzoek wordt Ingesteld. PAD AN O 8IDEMPOEAN, 7 Aug. (Aneta) De voorzitter van de Persatoean Moeslim Indone sia, de heer Iljaa, Is in preventieve hechtenis gesteld op grond van artikel 153 bis van het Wetboek van Strafrecht. - MEDAN, 7 Aug. (Aneta) Gisteren vond een openbare vergadering plaats van de Inlandsche zettersvereeniglng Saktl. Deze vergadering werd bijgewoond door circa 500 personen. Nadat vanwege de politie een der sprekers was gewaarschuwd, nam de vergadering een rumoerig karakter aan, waarop de politie de bijeenkomst ontbond. Naar wij vernemen, verkeert het wetsontwerp tot regeling van t In dienst nemen van bulten- landsche arbeidskrachten, dat de minister president bij de destijds gehouden regerings verklaring heeft toegezegd, In een vergevorderd stadium van voorbereiding. De auto, die doorgereden. Naar aanleiding van de Minlsterieele circu laire d.d. 1 Augustus JX, waarin een uitbreiding van het z.g. behendigheidsspel hier te lande ge constateerd en betreurd wordt, deelde de heer Jules Perel, die het Straperlo-spel te Scheve ningen, Noordwijk en Zandvoort introduceerde, ons mede, dat ditzelfde spel nergens elders in den lande gespeeld mag of kan worden. Op alle aanvragen om levering van tafels is afwijzend beschikt, omdat aanstonds het stand punt is Ingenomen, dat dit behendigheidsspel beperkt moest blijven tot de grootere badplaat sen. Na de pertinente weigering om in tal van andere plaatsen in den lande dit spel te komen explolteeren, is men er toe overgegaan imitatie- spelen te organiseeren, zoodat thans ook hier te lande o.m. het Spiralo-spel wordt beoefend. Dit spel is intusschen in Duitschland verboden, alwaar tot in de hoogste rechterlijke instantie is uitgemaakt, dat dit geen behendigheidsspel is. De heer Perel zou het inderdaad toejuichen. Indien er een verordening in het leven zou kun nen worden geroepen, waarbij elk behendig heidsspel in den lande verboden wordt met uit zondering zooals o.a. ook in België en Frank rijk geschiedt van enkele groote badplaatsen en dan nog natuurlijk alleen gedurende het zomerseizoen. In een interview heeft dezer dagen de burge meester van Zandvoort reeds gewezen op de uitzonderings-posltie, die de Nederlandsche badplaatsen innemen, doordat tengevolge van de valuta-moeilykheden slechts een gering aan tal vreemdelingen ons land kunnen bezoeken. Ook voor Scheveningen geldt ditzelfde. Voor het eerst sedert vele jaren waren Zaterdag JX alle hotels der Maatschappij Zeebad Schevenin gen geheel bezet. Bewezen is nu toch wel. zoo meent de heer Perel. dat onze badplaatsen een bijzondere at tractie noodlg hadden, waarvan bovendien In direct tal van neringdoenden en leveranciers profiteeren. Vijf cursusvergaderingen tegelijk werden voor II AÜg. as. door de Partal Indonesia alhier by het Blnnenlandsche Bestuur aangevraagd. wy vernemen, dat daarvan, in verband met polltie-technlscbe redenen hoogstens twee kun nen worden toegestaan. Te Weert Is gearresteerd de 25-jarlge smok kelaar J. v. d. H„ verdacht In den nacht van 27 Juli in het Belgische grensplaatsje Maaseyk met een gepantserden smokkelauto een kommi‘ 3, die den _)>estuurder aanmaande om halt te hou den, omver te hebben gereden, waardoor deze zwaar lichamelijk letsel heeft gekregen. De aan gehoudene heeft bekend; hij Is opgesloten. De heer Kakebeeke, leeraar aan de Ambacht^ school te Goes. Is Zaterdag op een fietstocht te Dlnant door de warmte bevangt® en kort daarop overleden. Aan het Noorderstrand te Scheveningen Zondagmiddag de 31-Jarige Dultscher J. M.. die te 's-Gravenhage gelogeerd was, bij het zwem men verdronken. Zooals men weet, heeft eenigen tijd terug de Hooge* Raad van Arbeid een rapport behan deld van een daartoe Ingestelde commissie, betrekking hebbend op verkorting van den ar beidsduur als middel ter bestrijding van de werk loosheid. Het bestuur van het R. K. Werkliedenver bond heeft thans den minister van Boe. Zaken verzocht te willen nagaan ot de regeering aan leiding kan vinden maat.egelen te nemen Bs In bedoeld rapport worden bepleit. De bekende Nederlandsche athlete Bep Du mée, die o.a. heeft deelgenomen aan de Olym pische Spelen te Los Angeles, is Maandag ge slaagd voor bet diploma M. O. gymnastiek. Tegen half een breidde de brand zich steeds verder uit. De vuurzee woedde over een totale oppervlakte van 2000 M2, bij een diepte van 60 Meter. In het magazijn lagen 500 balen hen nep opgeslagen, die een gretig voedsel vormden voor het vuur. De kantoren en de smederij kon den tot nu toe nog steeds gespaard blijven. Het magazijn en de hekelary brandden echter to taal uit, terwijl de spinnerij danig door het vuur aangetast was. Het vuur werd nog gevoed door olie uit een zich in de smederij bevinden de tank, waarvan een af tapkraan loopt naar de fabriek. z. Van de belendende perceelen had het dak van de N V. Autogarage „Vari" reeds vlam gevat. In allerijl moest men hier eenige vaten ben zine in veiligheid brengen. Men hoopt dit ge bouw. evenals de banketfabriek ..De Valk" en de stoomkuipery van de firma v. d. Burg en Zonen te kunnen sparen. Op het terrein van den brand bemerkten we o.m. den loco-burgemeester. verschillende raads leden en den commissaris van politie. De be langstelling vóór den brand, die door de hoog uitslaande vlammen tot ver In dep omtrek zichtbaar Is. was van de zijde van het publiek zeer groot. De politie zorgde voor een goede afzetting. Behalve de bedrijfsleider was ook de hoofddirectie uit Rotterdam, die gewaarschuwd was, by den brand aanwezig. De fabriek, die op beurspolis verzekerd Is, gaf aan 110 menschen werk. Maandagmiddag is te Wageningen b Ij het baden in den Rijn verdronken de negen jarige P. den Uil. Het^ lijkje Is nog niet opge haald. Over dit onderwerp gaf prof. dr. P. Hendrlkx BJ. te Maastricht als volgt de bedoeling van den titel weer: de Kerk moeten we beschouwen als éénheid tegenover de natuurlijke en onna- tuurlijke gescheidenheid. Die eenheid van de Kerk noemde de spreker *n eenheid van wezen, van leven, van leer, van cultus en van gezag ook 'n eenheid van orga nisme en organisatie. De hoogleeraar stelde vast, dat de eenheid, welke hij besprak, allerminst de Kerk als insti tuut wilde uitslulten. In een geleerd, doch voor de groote massa niet steeds te volgen betoog, verklaarde spr„ dat de Kerk als gemeenschap op de eerste plaats be- teekent de innerlijke, organische eenheid, die ze in een geheel eigenaardige, alle andere over treffende gemeenschap vertoont. Spr. noemde: het lichaam van Christus de gemeenschap der Heiligen, de afbeelding der Allerheiligste Drie- vuldigheid. Met de beantwoording van de vraag naar het verschü van begrip tusschen socialisme (zooals BATAVIA, 7 Aug. (Aneta) Op het statlons- emplacement Boeklt Doerl (Meester Cornelia) werden op vijf muren opschriften aangetroffen, waarin de Indonesische proletariërs met hun vreeselijk lot worden beklaagd. De muur van het terreindepot op hetzelfde emplacement droeg het opschrift: „Hier gaat niets boven de Partal Indonesia”. Vermoedelük zijn deze opschriften afkomstig van personeel van de' S.8. Bij het laatste opschrift werd de naam van een Europeeschen depot-opzichter gebruikt, tegen wien verdenking is uitgesloten. De vol-zomersche Zondag van 6 Augustus had het ongekend hooge aantal van 550 deelnemers naar Rolduc gelokt, ter bijwoning van de ne gende Limburgsche Sociale Studieweek. Ditmaal voor het eerst zullen twee onder werpen worden behandeld: vijf lessen zjjn ge wijd aan „Priester en Leek”, twee aan .Gezag en Vrijheid”. Omdat deze beide onderwerpen zoo buiten gewoon actueel zijn, was het de bedoeling van de initiatiefnemers, ze te laten bespreken door lesgevers van naam. zy waren ultgenoodigd, om een goed gefundeerd oordeel te brengen tot hen, die rechtstreeks of onrechtstreeks Invloed uit oefenen op het vormen van de openbare mee- nlng in Katholiek Nederland. Bij den aanvang van dit jaarlljksche sas zijn op de plek van de oude Kerkraadsche dij. had de gastheer, dr. Poels, reeds meerdere gasten te verwelkomen: Jhr. Ruys, den Minis ter van Staat, Minister Verschuur, Mr. Gose- llng den voorzitter van de R. K. Staatsparty, het Kamerlid Henrl Hermans, Mgr. v. d. Venne, directeur van Rolduc en eenige anderen, onder wie de studenten, de Jongens en dames van de jeugdbeweging. Dr. Schiphorst van Heerlen, had ook nu wederom post gevat aan de plano, en zette de begeleiding van Schaepman's „Aan U. Ko- ning der Eeuwen" In. Ter inleiding hield dr. Poels een van zyn grootste en kenschetsende redevoeringen. HIJ legde uit, waarom de belde bovenaangegeven onderwerpen zyn gekozen. Het Is, omdat we hebben te overwegen de vyf geheimen van een sociaal rozenhoedje. Die geheimen, waaraan de doctor een ma gistrale beschouwing vastknoopte, definieerde hij In het volgende vijftal ongeveer aldus: le. beseffende de diepte en breedte van deze ontkerstende maatschappy, moeten we tegeiy- kertijd weten, dat er bestaat een diametrale tegenstelling tusschen de katholieken en de moderne wereld. 2. Geven we ons rekenschap van dé ontzet tende problemen in onzen tyd, en vinden we een oplossing van de vraagstukken, welke hee- ten: de moderne wereldcrisis. 3. Laten we In dezen grooten tyd niet komen onder den Indruk van sommigen, die een lyk- lucht speuren en denken aan het einde van de dagen. 4. De roeping der Katholieken is, door mid del van de standsorganlsatles een nieuwe struc tuur te bouwen voor de nog katholieke maat schappy. 6. Het Is de vraag, of de oudere generatie de geweldige problemen zal kunnen oplossen; eerder is dit de taak van de Jongeren. Daar voor is noodlg een diep beleefd geloof, de Eu- «harlstischen geest. Op deze vyf punten gaf dr. Poels een toe lichting. waaraan we het volgende ontleenen: Welke zyn de oorzaken van de crisis? De moderne mensch' verklaarde zich auto noom onder den invloed van het liberalisme. God is uitgeschakeld; het licht in de mensche- lyke ziel is uitgedoofd. Met de oplossing van de wereldcrisis moeten we nationaal beginnen en doen wat wy na tionaal kunnen doen. Dat kan'aan de Inter nationale oplossing vooraf gaan. wy moeteh de menschen hervormen; door woorden moeten wy de daden voorbereiden, waardoor de wereld kan worden hervormd. Diep is de wereld ontkerstend. Ter verbete ring moeten we by ons zelf beginnen. Maar dat kan jaren duren niet in vier jaar! Wy zullen ons niet laten opzweepen door demagogen. Hoe moeten wy ons deze wereldcrisis voor ste liep? Niet als een conjunctuur-crisis! Uit voerig werd dit aangetoond. We beleven thans de plutocratie. Mlllloenen menschen zyn gedwongen te werken in de fabrieken en in de mynen. En nu heeft een valsche interpretatie In den-eigendom doen ont staan de alleenheerschappy over de bedrijven Doch elk bedrijf is toch de coöperatie van deze drie groepen: zy, die hun kennis, die hun ar beid en die hun geld geven? Het liberalisme beschikt over geld, over de pers en over Invloed. Wat het communisme opbouwt, doet meer aan de hel dan aan den hemel denken. Het socialisme teert voor een groot gedeelte op de beginselen van het libe ralisme en kan daarom géén antwoord geven op de tydsvragen. De roep Is thans om ons. Wat zal Rome, wat zal het katholieke volksdeel zeggen? Het Christendom zou nooit kunnen voortbloeien, wanneer naast Paus en Bisschoppen er geen leeken waren, die op wereldiyk terrein de Chris, telijke beginselen toepasten en verdedigden. In onze standsorganlsatles moeten cellenbou wers zijn, die de publlekrechteiyke bedrijfs organisatie voorstaan en er de Chrlsteiyke be ginselen binnendragen, ter hervorming van onze ontkerstende maatschappy. Voor de oplossing der geweldige problemen hebben we de Jongere generatie noodlg, be zield van een diep geloof; niet een overgeërfd geloof, dat in eikenhouten kisten wordt over genomen! Dr. Poels zelde vertrouwen te heb ben In het heilig enthousiasme der jongeren; en de ouderen zien met blijdschap wat onder de jongeren tot ulting komt. Er gaan weliswaar énkele stroomingen In de verkeerde richting, doch hierover zal In de ko mende lessen nog wel Iets worden gezegd. Dr. Poels besloot zyn lang toegejuichte rede met de vermaning, dat een volk, dat zyn ver trouwen verliest In de priesters, ook de Kerk zal verliezen en zyn geloof. MENADO, 7 Aug. (Aneta) De heer Tumbel, die alhier werd gearresteerd, is voorzitter van de afdeeiing Menado van de Partal Indonesia. Deze afdeellng gaf strooibiljetten uit en ver spreidde deze, In verband met de toepassing van de beperking van het vergaderrecht. In deze strooibiljetten werd opgewekt den moed niet te laten zakken onder aanhaling van de bekende uitspraak van Sarojinl Naldu „Wie kan een volk ketenen, resp. vernietigen, als zyn geest niet wil geketend, resp. vernietigd wor den.” BATAVIA. 7 Aug. (Aneta) Naar wy verne men zal In December te Solo het Indonesia Rajah-congres worden gehouden, waarby o.a. zullen worden besproken 'de beperking van bet vergaderrecht. de malaise en haar Invloed op de bevolking, de vakbeweging en de boeren bonden. ROME, 441 M.: 9.05 Orkestconcert onder leiding van Marcheslni. 10.20 Vervolg con cert. WEENEN. 517 M.: 5.40 Sol Is tenconcert, 7.20 Concert door het Weensche sympho- nie-orkest onder leiding van Pahlen, 10.10 Populair concert door het omroeporkest. WARSCHAU, 1411 M.: 5 35 Vocaal concert 6.55 Sol is tenconcert. 8 20 Kamermuziek. 9.30 Populair concert. 10.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER. 460 M-: 5 50 Gramo- foonmuzlek. 7.30 idem. 9.30 Concert door het omroeporkest. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS De werving van militairen by de Koloniale Reserve te Nymegen, die eenige Jaren gesloten is geweest. Is nu weder opengesteld. Het ligt in de bedoeling in den loop van dit jaar 125 man schappen naar Indië te zenden, terwyi de aan neming waarschyniyk het volgend Jaar wordt voortgezet. In de eerste plaats komen In aanmerking zy, die zich eenige jaren geleden voor dienst neming hebben aangemeld, voor zoover zy daar- toe nog bereid zijn of de leeftydsgrens niet hebben overschreden. Vermoedelyk zal het verelschte contingent op deze wijze voor dit Jaar worden verkregen, zoo dat voorloopig geen publieke oproeping noodlg is. Verder zal het instituut van aanbevolen mi litairen voorloopig worden opgeheven, zoodat voor ieder, die thans by het Ned. Indisch le- ger dienst neemt, de kans bestaat, den hoog- sten onderofflciersrang te bereiken, hetgeen, practisch gesproken, tot nu toe alleen het ge val was voor de aanbevolen militairen. Door dezen maatregel zal de geest In het leger beter worden. De sterkte van de Koloniale Reserve was den laatsten tyd erg geslonken en bedraagt hans, de officieren meegerekend, ongeveer 25 man. Maandagavond tegen half twaalf Is een he vige brand uitgebroken by de N.V. Vereenlgde Fouwfabrieken te Vlaardingen. De brand Is ver moedelyk ontstaan achter de toonkamer. Het vuur greep zeer snel om zich heen en In een oogwenk stond het geheele gebouw In lichter laaie. BATAVIA, 7 Aug. (Aneta) De heer Thamrin heeft een interpellatie aangevraagd over de op 1 Augustus j.l. namens de Regeering door den Gemachtigde der Regeering voor de politie zaken Mr. Vonk afgelegde verklaring. De data van toestaan en eventueel houden dezer interpellatie zullen nader worden vastge steld. K(LI M)BORO, 1153 M.: 12.30 Uitzen ding uit restaurant „Wlvex", strijkorkest onder leiding van A. Bendlz, 3.30 Ora- mofoonmuzlek. 3.50 Omroeporkest onder leiding van Emll Reeeen. 11.35 Valencia's orkest. 130 Orkest van „Nlnxb” onder lei ding van Jens Wamy. In het begin van de maand Juni begaf zich de 60-jarige Commander Cecil Brooks uit Lon den, oud-commodore van de P. O. Lines, la ter verbonden aan een Egyptische stoomvaart- onderneming, naar Rotterdam om als expert onderhandellngen te voeren over den eventuee- len aankoop van het stoomschip „TJerimal" van den Rotterdamscben Lloyd. Hij logeerde eenige dagen In hotel Coomans en scheepte zich op 16 Juni te Hoek van Holland in op de Har- wlchboot „Prague" om naar Londen terug te keeren. Toen de boot te Harwich aankwam, bevond hy zich echter niet meer aan boord, hoewel zyn koffen in de hut werden gevonden. Sedert dien hoorde men niets meer van hem, zoodat zyn relaties zich ongerust begonnen té maken. Na een paar dagen stak zyn vrouw naar Rotterdam over, zy beweerde dat haar man reeds vroeger eenige malen aan geheugensto- ringen had geleden en dat het niet onmogelijk was, dat hy, na te Hoek van Holland zyn kof fen aan boord te hebben gebracht, nog naar den wal was teruggekeerd en toen zyn geheu gen verloren had. söodat hy misschien in Ne derland rondzwierf zonder te weten wie hy was en waar hy thuis hoorde. De politie stelde een zeer uitgebreid onderzoek in, dat zonder resul taat bleef. ->In het midden van de maand Juli spoelde echter aan het strand van Terschelling het lijk van een onbekende asm. Na gerulmen tyd 1» men er thans in geslaagd dit lyk te identifi- ceeren als dat van den vermisten Engelachman. De eerste dag werd besloten met een predi katie In het Lof door den Zeereerw. heer K. Roucken, den aalmoezenier van sociale werken te Venlo. De praatavond stond ook nu weer op het zelfde aangename en hartelyke peil van an dere jaren. Er werden In alle vrijheid verschil lende actueele vragen van den dag besproken, die evenwel zooals gebrulkeiyk als van vertrouweiyken aard werden beschouwd en dus niet aan de publicatie kunnen warden prijs gegeven. HUIZEN. 296 M.: 8.00 NCRV: Schriftle zing en meditatie. 8.15 Oramofoonmuzlek, 10.30 Morgendienst door Ds. O. Laarman, 1100 Trio v. d. Horst. Mevr. Ravenzwsay- Möllenkamp, 1200 Politieberichten. 12.15 Oramofoonmuzlek. 13.30 Orgelspel door 8. P. Visser. 1.15 Trio v. d. Horst. 2 00 Rust poos. 2.30 Oramofoonmuzlek. 3.00 Leren van Chr. lectuur. 3 30 Uurtje voor onze zang- en muzlekver. Kinderver. „De Jon ge garde” te Rhoon.' onder leiding van A. C. Riethoff. 4 00 Gram. muz„ 4.30 Verv. concert. 5.00 Klnderuurtje d. J. Kooiman, mej. N. Kvenbiy zang, mej. C. Koeman, plano, 6 00 gram. muz.. 7.00 Politieberich ten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Decla matie door mej. N. Nobach, 8.00 Amster damsen Salonorkest onder leiding van D. H. Ph. Kiekens, 9 00 s. M. v. d. Galen: „Waar het blanke water blinkt". 9.30 Ver volg §oncert. 10.00 Vaz Dlas, 10.30 Oramo- foonmuzlek. 11.30 Sluiting. BERLIJN, 419 M.: 4.50 Militair concert. 5 55 Pianorecital, 9.10 Gevarieerd pro gramma. HAMBIBO. 372 M.: 1150 Concert. 135 Oramofoonmuzlek, 2.30 idem. 4.20 Con cert door het Noragorkest onder leiding van Gerhard Maasz. K6N1OSWVSTERHAUSEN, 635 M-i 12.20 Gramofoonmuzlek. LANGENBERG. 472 M.: 13.30 Populair concert. 1.30 Concert onder leiding van Eysoldt. 5.30 Kamermuziek. 6 20 Populair Concert, 1050 Populaire en dansmuziek onder leiding van Eysoldt. DAVENTRY. 1554 M.: 13 20 Orgelconcert 1.05 Concert door bet Schotsche Studlo- orkest onder leiding vsn Guv Dalnes. 150 Concert. 2.35 Dansmuziek. 3.20 Pianospel, 3.35 Concert. 5.05 Orgelspel. 6 50 Concert. 8.20 Concert door het radlo-mllltalr-orkest. PARIJS EIFEL, 1446 M.: 8 20 ..Alda” ope ra van Verdl In vier bedrijven. PARIJS R.. 17-5 M.: 8.05 Gramofoonmu zlek. 12 36 idem. 7.30 Gramofoonmuzlek. 9 05 Operette-fragmenten, 9 50 Vervolg concert. MILAAN, 331* M.: 8.00 Oramofoonmuzlek, 8 55 „Die lustige Wltwe" operette van Lehar. BRÜSSEL. 509 M.: 12 20 Concert door Svkes en zijn orkest. 1.30 Gramofoonmu zlek. 6.35 Gramofoonmuzlek. 7.30 idem. 8 20 Gramofoonmuzlek, 9.20 Concert onder lAdlng van Candael. VO^R NADERE BIJZONDERHEDEN i KATHOLIEKEN I HILVERSUM. 1875 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuzlek. 10.00 VPRO: MorgenwU- dlng. 10.15 VARA: Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijvenHetty Beck draagt voor. Trio Favoriet onder lei ding van W Drukker. 11.00 R. V. U. Mej. Dra. S. C. T Ten Dam Ham: „Ontstaan en ontwikkeling der vrouwenbeweging". 11.30 VARA: Trio Favoriet onder leiding van W. Drukker. 12 00 Amsterdamsen sa lonorkest onder leiding van D. Kiekens, 2.00 Voor de kinderen. VARA-tooneel on der leiding van W. van Caovllen De reis van Teddy en Wollv van Fr. van Duin. 4 00 Rustpoos. 415 Zomer en zon In de muziek (Gramofoonplaten). 5.30 VARA- mandollne-ensemble onder leiding van Joh B Kok. 5 45 Albert de Booy zingt a d. vleugel, begeleid door Jan Vogel. 6 00 VARA,mandoline-ensemble onder lel- öing van Jóh B Kok. 6.15 Albert de Boov zingt, a. d. vleugel J. Vogel. 6.30 R. V. U. Het leven In de natuur. Dr MulleaElsma: ..Het strand 7 00 VARA:' S D A P.Kkwar- tlertje Overzicht v. d afgeloopen week door J. Oudegeest. 7.15 Socialistische lie deren door J. Vogel on het VARA-orgel. 7 25 Het antl-semltlsme, crltlsch be schouwd door Dr D. H. Lew. 7.45 Or gelspel door J. Vogel. 8.00 Herh. S.O.S.- berlchten. 8 02 Vaz Dlas. 8 10 The Three Harrvsons. accordeon. 8.40 Henry Mar chand zingt levenslied les van Mr. W. van Relmerswaal. a. d. vleugel de componist Jan Joosten. 9.00 Eddy Walls en zijn en semble 10 00 Henrv Marchand. 10 15 Eddv Walls, 11.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7 00 Lichte gra mofoonmuzlek. 7.45 Weeroverzicht. 7.50 Symphonlsch concert van gramofoonpla ten. 8.30 Causerie over een setueel onder werp In het Fransch, 9.10 Voortzetting concert. 9.45 Nieuwsberichten in het Dultsch, 9.55 Dansmuziek. In diverse pau zes: slotnoteerlngen der wisselkoersen en sportberichten. Maandagavond Is In de Progerstraat te Umui- den het driejarig dochtertje van den heer v» Dorp onder een vrachtauto geraakt zoodanig gewond, dat het spoedig aan de gevol gen la overleden. Maandagavond omstreeks half acht is de 19- Jarige bakkersknecht J. C. van Barneve.d Amerongen hy het zwemmen In den Irijn 0Dd deze gemeente, verdronken. Na ongeveer dn kwartier heeft men het slachtoffer opgety****” pogingen om de levensgeesten nog op te wekken, bleven tevergeefsch. Maandag Is te Rotterdam de elfjarige jongen H. van Hemsbergen. gewoond hebbende In d* Ossewelstraat, by het spelen aan den waterksnt van de Coolhaven te water gevallen. Een bur* ger heeft den knaap na eenigen tijd dreg**\ opgehaald, waarna de Geneeskundige Dienst gerulmen tyd Is bezig geweest met te trachw® de levensgeesten weer op te wekken, betgM® echter niet mocht gelukken. Het lykje is ’■**‘7 gebracht naar het ziekenhuis aan den O°“’ slngeL BATAVIA, 7 Aug.' (Aneta) De conferentie te Solo van de Persatoean Perhlmpoenan Politiek KebangsaAn Indonesia gaf een manifest uit, waarin het volgende wordt overwogen: le. het passenstelsel In Menangkabau, Tapanoeli en Bahka beteekent beperking der vrijheid; 2e. de overwegingen waarop de persbreidel voor de Soeara Oemoem la toegepast zyn ontoereikend; 3e. bet verbod van ambtenaren om lid van een bepaalde vereenlglng te zyn. is belemmerend; 4e. het verbod der Regeering voor ambtenaren om Ud van bepaalde vereenlglngen te zyn is een verdere beperking der beweglngsvryheld 5e. het verbod, zooals toegepast op de PI.. P.NJ„ PM.I. en PJBJBX. Is een nog scherpere inperking van de rechten van het Indonesische Spanje is op t oogenblik een smartekind der Kerk. Onrechtvaardige wetten tasten er de rechten van de Kerk aan en hA woord des Pausen wordt in den wind geslagen. Tusschen vroeger en nu en.... de toekomst bestaat een causaal verband Op dit causale verband te letten is plicht ten einde te waken voor het komende. In een oude krant van October 1893 lezen we in een hoofdartikel „Anarchisme in Spanje.” „Uit dit beknopt overzicht ontwaart men. dat de anarchistische beweging in Spanje, althans voor zoover zij zich buiten de groote steden open baart, niet zoozeer het gevolg is van onmiddellijke aanhitsing door bere kende drijvers .de oorzaak ligt dieper en is te vinden in het breken met de christelijke en weldadige ge bruiken van den voortijd Het verleden leere ook ons! De oorzaak van veel kwaad en veel ellende ligt in het zich afwenden van den Christus, van den Godsdienst, van de Kerk. Het geeft niet alleen tegen oogen- blikkelijke opruiing te ageeren: We moeten den ChristeUfken grondslag der samenleving verbeteren. de socialisten dat verstaan) en gemeenschap, werd deze eerste les beëindigd. Omstreeks kwart voor twee had men den brand zoo goed als onder de knie en was ge vaar voor uitbreiding geweken. Totaal uitgebrand zyn de toonkamer, het magazijn, een pakhuis en de hekelary. De spin nerij. waarvan het voorste gedeelte reeds In brand stond, kon zoo goed als behouden biyven. Op den zolder van de hekelary stond een aan tal niet in gebruik zijnde motoren, welke een prooi der vlammen werd. Omstreeks half twaalf ontdékte de heer J. Lagerwaard van de autogarage „Vari" kleine vlammetjes In het tankgebouwtje van de fa briek. die zich naar de splnnery verplaatsten en daar weldra hoog opschoten. In de tank be vindt zich een mechanisme opa de olie steeds In beweging te houden. Vermoedelyk ia de as van het roerwerk wann geloopen en la zoo de brand ontstaan. Des avonds om tien uur hadden de laatste arbeiders de fabriek, waarin des nachts niet gewerkt wórdt, verlaten. De schade is momenteel nog niet vast te stellen, doch zal waarschyniyk eenige tonnen bedragen, daar teer vele machines verbrand zyn. Zooals reeds gemeld, was ook de dryvende spuit gerequlreerd. Deze kon echter geen dienst doen, daar zy, doordat zy niet over den drem pel van een sluis kon komen, het terrein van den brand niet kon bereiken. gr ur ee 1. U ei vi o h zc n te E vi U

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6