De Rolducsche studieweek c I I Zweefvliegtuig verongelukt De aanhouding van ir. Soekarno SPORT Vaseline ChesAbrbugh GEZAG EN VRIJHEID WOENSDAG 9 AUGUSTUS voor De piloot gedood Toestand onhoudbaar! De derde dag Tegen de opruiers De Kootwijk-zender Het groote geluk VLIEGTUIG OVER DEN KOP Sergeant-vlieger gewond Nazi’s aan de grens MOTOR IN EEN GREPPEL Berijder zwaar gewond GEWIJDE KUNST De kwade beïnvloeding ;t Handelsbetrekkingen met Rusland Het Katholicisme in de moderne wereldcrisis De actie in Zuid-Limburg stopgezet ROODVONK ONDER MILITAIREN n in in ir el Bl\jtt ook na 1 Januari a.s. ter beschikking van de omroep- vereenigingen Antwerpen of Rotterdam zouden de rol van Hamburg voor den uit voerhandel overnemen Voordrachten van prof. Van der Heyden, prof. Kors en rector Colsen De interpellatie-Thamrin houdt een dertiental scherp gefor muleerde vragen in Democratie en Dictatuu. Wetsontwerpen in voor bereiding Wie eenmaal in het leven de groote wondere, onbaatzuchtige liefde ge vonden heeft, weet voor immer niet om niet te hebben geleefd. Wien een maal door den toover der mensche- lijke liefde is beroerd als afglans van het hemelsche heeft het hoogste menschelijke goed ontvangen. De aarde moge na dien nog zoo ledig lij ken, het leven moge nog zoo hard worden, het lijden moge ons deel zijnde glans van het eenmaal ont vangen geluk blijft naschijnen po ons levenspad tot den open kuil op ‘t kerkhof Daarom moeten we er zoo angst vallig voor werken die reine, schoone liefde door niets te ontwijden De herinnering er aan moet altijd ons schoonste bezit zijn. En die her innering mag door niets laags ver stoord worden. Zelfverwijt moge haar niet beroeren. Wie het groote geluk mocht ont moeten „eere het.” Naar „Het Volk” uit ge meentelijke kringen verneemt, bereidt de regeering maat regelen voor tegen leden van vertegenwoordigende licha men, die in of buiten dat li chaam handelen in strijd met de afgelegde eeden en be loften. Een wetsontwerp, dat ^de regeering de bevoegdheid ver leent, in dergelijke gevallen dezen vertegenwoordigers, op voorstel van den voorzitter van- het vertegenwoordigend lichaam, waarvan zij deel uit maken, de uitoefening van hun mandaat te ontzeggen, zal reeds binnen enkele da gen het departement verlaten. een ROLDÜC, 8 Augustus het „Blanke huid Zachte handen" j Aangewezen Is den Zuiq- loest 01 d 13 ft maatregel de Niets belet dan ook de onderdanen dit gezag omver te werpen als «IJ er kans toe slen. Recht en plicht binden Immers de onderdanen niet. tegenover de nieuwe stroomingen vi tijd op dit gebied handhaven? wereld nooit. >n in Dinsdagmiddag is te Soesterberg een militair vliegtuig bij de landing met den neus in den grond terecht gekomen en over den kop gesla gen. De bestuurder, sergeant-vlieger Maseland bleef ongedeerd, doch de waarnemer, de reserve sergeant Hoek kreeg een lichte hersenschud ding en werd aan een knie gewond. 01 rr zi MEDAN. 8 Aug. (Aneta.) De politie heeft inval gedaan in het clubhuis van de Psft* Indonesia te Pangkalanbrandan. E v o n ii P n S k k Z v d t c v 8 t d tl hP ft h n rr Ir 1 «D dit uit we ha hü da sir ba af. to< atl we en ter ter kit mt «r< Volgens een later bericht aan hetzelfde blad verklaart men in officieele kringen te Antwer pen niets te weten van een Russisch plan om Hamburg prijs te geven als haven voor den Ruasischen bultenlandschen handel, ten gunste van Rotterdam 'Of Antwerpen. Te Brussel ver klaart men Ir» officieele kringen, dat bet bezoek alleen betrekking had op den invoer van zekere goederen. Naar wl) van bevoegde zijde vernemen, heb ben zich in het kamp te Waalsdorp, in de Alexanderkazerne en in de Frederikskazeme eenige gevallen van roodvonk voorgedaan. De gevallen zUn van lichten aard. Het arntal be draagt voor Waalsdorp vijf, voor de Alexander kazerne vier en voor de Frederikskazeme één. Na Zaterdag hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. In de desbetreffende kazernements- gedeelten vindt isoleering plaats. Bovendien heeft men voor het kamp te Waalsdorp snel een groot aantal tenten aangevoerd ten einde de legering van de troepen nog meer verspreid te maken. Onder constante belangstelling werden he denochtend de lessen voortgezet met een voordracht over „Oezag en Vrijheid" door prof, mr. E. van der Heijden van de Keizer Karel- Uhiversltelt te Nijmegen. Dinsdagmiddag om kwart over vier is te Den Bosch een ernstig motorfietsongeluk ge beurd. ^Jau-Dreessi de motieven der Regeering, geleid tot beperking van het „Telegraaf” en „Volksblad’^ blijven doorgaan et publicaties, als zouden de in ons milngebipd Van bevoegde zijde werd het „Llmb. Dagblad” echter verzekerd, dat de actie der Duitscbe na zi’s, zoowel te Heerlen als te Kerkrade is lam geslagen en dat van het houden van oefenin gen, als door genoemde bladen nog steeds ge signaleerd, in het algemeen geen sprake meer Men wees er het blad op, dat de politie vaak gevallen worden meegedeeld van politieke actie van vreemdelingen, die bjj onderzoek echter niet door bewijzen gestaafd kunnen worden. Dat onze autoriteiten in deze geen genoegen kunnen nemen met wat „men zegt” en „men fluistert” spreekt van zelf. Ook door de betreffende Duitscbe autoriteiten is het sinds het verbod onzer Regeering aan Duitschers, in ons land woonachtig, verboden politieke actie te voerén. Op den tweeden dag van de studieweek te Rolduc'spraken prof. dr. O. Gorris S.J. over „Geestelijke en Leek”, pater dr B Lijdsman Css.R. over „Kerkelijk en wereldlijk terrein”, oud-burgemeester van Cauwelaert van Antwer pen over „Clerlcalisme-antl-c'ericallsme-lalcls- me-neó-lntegrallsme en Paul Segers over „Cle rus en Volk”. Speel en oeferr zooveel ge kunt Laat weer en wind U niet weerhouden, maar beschermt Uw huid met Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is zweefvliegtuig van de zweefclub .Soesterberg” op het zgn. noodlandingsterreln van het vlieg kamp op de Stompert verongelukt. Het toestel is geheel vernield. De piloot, een instructeur uit Groningen, werd op slag gedood. Omtrent de oorzaak van het ongeluk verne men wij, dat het zweefvliegtuig, zooals de ge woonte is, bij den start op gang wordt ge- brachtndoor middel van een auto, waarmee het met een stalen kabel is bevestigd. Blijkbaar heeft de piloot dezen kabel niet snel genoeg losgegooid, met het droevig gevolg dat toestel tegen den grond werd gesmakt. Een aantal leden van de zweefclub was ge tuige van dit vreeselijk ongeluk. Dr. Tjaptjong uit Soesterberg en een militaire dokter waren .spoedig ter plaatse. Zij konden slechts den dood van den vlieger constateeren. Het slachtoffer is de 31-jarige heer R Hui zinga uit Murmurwoude (Friesland), die Dins dag zijn brevet als zweefvlieger wilde behalen. De heer Huizinga was lid van de Leeuwarder Zweefclub. Hoewel hij nog geen brévet had, was hij tevens Instructeur van deze club. Het lijk en het vernielde toestel zijn door de politie in beslag genomen. --k.- De correspondent van de „N. Rott. Crt.” te Brussel meldt, dat de Russische gezant te Pa rijs, Dovgalefski, drie dagen heeft doorgebracht in België en bezoeken heeft afgelegd te Brussel en te Antwerpen. Met verscheidene personen zou hij gesproken hebben over het voornemen van de Russische regeering om Hamburg op te geven als basis voor den Russlschen uitvoer naar het buitenland en in de plaats daarvan Rotterdam of Antwerpen-*»'kiezen. Aan de keus zouden zekere vooraarden verbonden zijn, waaronder ook de erkenning de jure van de Sowjetregeering. waartoe ook België nog steens niet is overgegaan. Het blad voegt eraan toe, dat te Rotterdam, voorzoover het blad weet, van het hier bedoelde voornemen niets bekend is. Hetzelfde geldt voor een eventueel bezoek van den Russlchen gezant aan Nederland. Men zou verwachten, dat de heer Dovgalefski. indien het in' de bedoeling van de Russische regeering lag een keus te ma ken tusschen Antwerpen en Rotterdam, ook een bezoek aan Rotterdam en Den Haag zou heb ben gebracht. Zooals gezegd, is daaromtrent evenwel niets bekend. Bjj herhaling heeft de Nederlandqche regee ring doen weten, dat zij niet voor erkenning van de Sowjetregeering voelt, wat niet weg neemt, dat men in Den Haag wel de mogelijk heid schijnt te overwegen om te komen tot een handelsovereenkomst. zonder dat de totstand koming daarvan gepaard zou gaan met een er kenning de jure. Wellicht, dat de hanteering van het Vrijdag J.L door de Eerste Kamer aan genomen retorslewetje daarbij goede diensten zal kunnen bewijzen. Deze voorloopige voornemens van de regee ring moeten echter geen verband houden met de in het bericht genoemde Russische plannen ten opzichte van Rotterdam. In een onderhoud, dat het „Handelsblad” met den directeur-generaal der PT.T, Ir. M. H. Damme, mocht hebben, is het blad gebleken, dat het in de bedoeling ligt ook na 1 Januari 1934 den zender te Kootwijk ter beschikking van den omroep te blijven stellen. In October komt de nieuwe radio-conferentle bijeen en zal over de Nederlandsche lange golf beslist worden. Met October zou dan ook de reden vervallen kunnen zijn om vla Kootwijk te zenden en daarna zou men 't desnoods weer met de oude zenders kunnen doen tot inzake de zendersquaestie beslist is. Maar daartegen be stond het bezwaar, dat dan alleen de groep, die nu op de lange golf zendt, bevoordeeld zou zijn geworden en de andere groep niet. Billijk heidshalve werd daarom reeds direct besloten de proef tot 1 Januari te laten voortduren. Staan de omroepvereenlgingen op het stand punt, dat zij na 1 Januari niet meer met de kleine energie willen volstaan zoolang zij niet de gelegenheid hebben gehad het thans ge bruikte zendbedrljf te modemlseeren. dan zal de PT T. gaarne den zender te Kootwijk langer ter beschikking stellen. Daartegen bestaat geen enkel bezwaar. Een kleine verhooglng der kosten zal de om roep er voor over moeten hebben. Gevraagd, of hij de kans op behoud van de 1875 M golf voor Nederland groot achtte, ant woordde de heer Damme: „Ongetwijfeld zeer groot. De aanspraken voor Roemenië zullen niet te handhaven zijn argumenten voor verandering hebben geen grond. Sprekers Indruk over Duitachland is, dat het economisch slechter is geworden. Democratie behoeft niet te zijn nivelleering en vervlakking of een systeem van compromissen. Beter is het onze katholieke democratie te versterken en deze aan het volk te geven. De socialisti sche democratie, als systeem geboren uit in stincten van egoïsme, van verzet en rebellie, van afgunst, moet tot vervlakking leiden. Gezonde democratie interesseert het volk in zijn geheel voor het belang der gemeen schap, want ten slotte moeten wij allen sa menwerken om het doel der gemeenschap te verwezenlijken. In die gemeenschap moeten wij het gezonde inzicht van de groote katho lieke massa meedeelen. Hierin ligt niet opge sloten het drijven van groepen naar speciale belangen; het moet zijn een regeering van allen voor allen. Het gevaar bestaat, dat door demagogie gestreefd wordt naar massalen in vloed van één groote groep in egoïstische ten densen. Dan gaat de democratie omslaan in zijn tegenstelling: de dictatuur van het pro letariaat. Vandaar, dat wij moeten zorgen onze demo cratie gezond te houden. Vermoordt de eigen democratie niet! De Streberei, het egoïsme, het baantjes loopen, enz., zijn grieven tegen de democratie, die haar zal kapot slaan, als ze er niet voor waakt. Gezonde democratie kan alle leuzen overtref fen. Maar 'wij moeten waken voor partij- of groepsegoïsme en de roem naar voren brengen, ongeacht groep of stand. Het gaat over het groote goed van onze katholieke levensbeschouwing, die door de dictatuur wordt geschaad. Aan de democratie hebben we onze vrijheid en onze machtspositie te danken. Laten wij onze positie niet stuk slaan. De invloed der katholieken is groot, omdat we in ons geloof het gezond verstand aan onze -zijde hebben. Laten wjj onze democratie ver der drkgen, niet het minst om het groote katholieke zedelijke goed, dat wij hebben te verdedigen. als regeeringsgedelegeerde iche deelneming aan de in Het doel der maatschappij is het algemeer welzijn. Te onderscheiden zijn drie elementen de eenheid in de doelstrevlng. de veelheid dei Wenschen en het bindend element van de stre vingen naar bet doel, het gezag, op welke ele menten spr. vervolgens dieper ingaat. Wij moeten niet vergeten, gaat spr. vervol gen* verder, dat de katholieke levensbeschou ving het minst kans voor verwezenlijkinj in een partijdictatuur heeft. De dictatuur ij Dultschland is een machtskwestle zonder irj houd. De eenige Inhoud is het nationale, dJ in zijn overdreven vorm wordt teruggebracll tot een raskwestie. Het beste deel van het voll is daar niet in staat iets te laten blijken val het groote goed, dat het in zich ronddraagt el dat het wil verwezenlijken in het belang val den Staat. Er heerscht terreur, die niet val voorbijgaanden “ard te- maar dle lal bllJve| h—taan. omdat het partij-terreur Is- I-hit wijd Rusland ook uit. Het beginsel, aldus betoogde spr., is een algemeene grond voor handelingen; maar de handelingen worden niet alleen bepaald door beginselen, maar ook door de omstandighe den. Wjj moeten dus de omstandigheden be- studeeren, om de beginselen te kunnen toepas ten. Het beginsel, waarbij wordt afgepaald de houding eenerzijds tegenover de vrijheid en anderzijds tegenover het gezag, is een der meest algemeene en fundamenteele beginse len van handelen. De actueele vraag van deze dagen is: de verhouding van gezag en vrijheid in den Staat. Dat de Staat het recht heeft gezag op te leggen, is buiten twijfel voor den Katholiek: het gezag komt van God en behoort tot het wezen van den Staat. Daarnaast staat de menschelijke vrijheid, die heel wat méér is dan een oer-lnstinct, waarmee we geboren zijn en dat we gemeen hebben met alles wat leven heeft. We nemen aan, dat de mensch oorzaak kan aijn van eigen handelingen. Daardoor wordt de vrijheid van bijzondere beteekenls voor de menschelijke persoonlijkheid; want de per soonlijkheid wordt door de wilsuiting bepaald Vrijheid is een eisch in de menschelijke na tuur. Vrijheid is noodzakelijkheid, om de vrijheid van den wil tot uiting te brengen. Gezag is goedig voor den mensch in de gemeenschap. In den machtsstaat is van recht op gezag géén sprake en kan van geen enkele verplich ting tegenover dit gezag voor de onderdanen sprake zijn; slechts van feitelijke onderwer ping. Van werkelijke vrijheid is in den machta- staat geen sprake. De vrijheid bestaat slechts daar, waar de overheid, om redenen aan zich zelf ontleend, de onderdanen in ongebonden heid laat. Het gezag van de overheid is sla vernij van de onderdanen zij het dan. dat die slavernij op verfijnde wijze wordt uitge- •efend. De liberale Staat is in wezen niets anders dan een gecamoufleerd» rechtsstaat. Hieruit is te verklaren, waarom in milieus, waar liberale overheerschlng heeft bestaan, plotseling in de laatste tien jaren verlangens naar machts- conglomeratie is ontstaan. De crisis van het «ogenblik is voor een groot deel de stuiptrek king van het ten einde toe doorgedachte libe ralisme. Spr. wijst er op. dat de philosophlsche grondslagen van fascisme en natlonaal-socla- llsme ontbreken of ontbraken bij de oprichting van fascistische en nat.-soc. machtsstaten. De vraag, of men nazi of fascist mag zijnd Is een kwestie van het geweten, die ieder voor aich moet uitmaken. Zoo lang een Staat niet op rechtsbeginselen berust, kan men. naar spr. meent, redelijker wijze zich niet bij dien Staat aansluiten of bij een partij, die de totstandkoming van zoo'n Staat niet bestraft. Wij kunnen ons niet anders aansluiten dan bij een Staatsopvatting, die op rechtsbeginse len is gegrondvest. De vorm van de inrichting van de overheid van secundair belang, al wil ze onder de bestaande omstandigheden al lerminst de na veel strijd verkregen democra tische vrijheden loslaten. Aan de andere zijde vraagt then een blanco crediet van vertrouwen in een nog onbeken den leider of Führer, van wien niet bekend is door welke beginselen hij zich laat lelden Men vraagt steun voor een leegen vorm, waar- achter een onbekende inhoud zit. Zou men hiervoor prijsgeven wat men heeft? Dat zou dwaas en onverantwoordelijk zijn! Omdat dr. Muckermann SJ. door onvoor ziene omstandigheden niet als laatste lesgever kon optreden, werd zijn taak overgenomen door rector J. Colsen te Nuth. Met betrekking tot het Katholicisme in de moderne wereldcrisis zelde spr. enkele alge meene dingen te willen bespreken. Eerst ging hij na. hoe ons stelsel valsch is kunnen groeien. Sedert eeuwen is getracht de wereld te ontkerstenen; met het loochenen van God werd het gezag geloochend en vernietigd de basis van de ethiek. Dat men zoo gemakkelijk kon slagen, is deels te wijten aan de Katholieken zelf, die het systeem „zaken zijn zaken” gingen huldigen Wat we nu moeten doen staat in .Quadrage- simo Anno”: de menscli moet terugkeeren tot de geboden van Hem, Die het eeuwig leven heeft. De tijden zijn ons nu zelfs gunstig, om de te redden; we hebben een kans als omdat de wereld naar uitkomst smacht. Redden we de moraal, de rede en het verstand; bouwen we de ware gemeenschap; herstellen we de hiërarchie der waarden. Wij moeten onzen tijd aandurven, nu men ons vraagt het Kathollslsme en God zelf aan neembaar te maken voor den modernen mensch. Heel dikwijls zullen we ons hebben los te maken van het dichtste verleden, om na te gaan het vroegere verleden. Mgr. von Ketteler, de bisschop van Mainz, zeide eens tot zijn clerus, dat alleen de be leefde leer pakt. Crltlek op hun gedragingen zij voor de priesters een aanleiding tot hoo- gere levenshouding. Spr. vraagt aam den priester, dat hij opkome voor het recht, dat zijn karakter sterk zij en ondernemend, dat hij probeere menschen van initiatief aan het werk te zetten. Dat de priester goed zij en kiesch. Geen rechtstaat, maar een machtstaat onder de clerus! De priester moet zijn hart ruim maken aan het hart van Christus; hij dient* te bezitten zekere gastvrijheid van geest. Verder moeten de priesters geen partjjmen- schen zijn, liefde hebben, óókvoor de socia listen en communisten. En nu de leeken! Laten zij de priesters ge nadig zijn, het hun niet moeilijk maken, hun niet bederven door veel op te blazen zoo b v. bjj de viering van koperen en andere priester- Bij de vraag naar een sterken man hebbel Wij te overwegen, of het doel der gemeenscha niet meer onder den bestaanden regeeringJ vorm kan worden bereikt. De aangeveerd Prof. dr. J. B. Kors OF., hoogleeraar van Nijmegen, behandeld/ „democratie en dicta-I tuur” ter vervanging van den hiervoor eerstj aangezochten mr. J. A. 3. van Schalk, mlnisted Van Justitie. Is het verlangen naar een sterken man. ij de trek naar dictatuur, die in alle landed wordt waargenomen, redelijk te verantwoorden! Waarom moeten wij onze christelijke demo-| cratie onzen Het wezen en de soort der democratie is od vorige sociale studiedagen behandeld. Voor! heden bepaalt spr. zich tot de politieke demo-l cratie. Dit wil zeggen: dat het volk meer in vloed uitoefent op de regeering der gemeen schap, waartoe het behoort, dat het volk mede bestuurt, direct of indirect, dat het volk mede zeggenschap heeft. BATAVIA, 8 Aug. (Aneta). De door den hè»r Thamrln aangevraagde interpellatie houdt de volgende vragen in: lo. Welke concrete bewijzen heeft de Regee ring voor het feit dat de P. I.. P. N. I„ P 8. I. I. en H. M I. „onmiskenbare beïnvloeding van de massa ten kwade” hebben uitgeoefend. 2o. zoo ja, waaruit is dan gebleken dat die beïnvloeding ten kwade gevolgen beeft gehad voor de openbare rust en orde. So. is de Regeering met den interpellant niet van oordeel, dat ontblndliïg van genoemde vereenlgingen langs processueelen weg een meer aangewezen oplossing ware geweest, 4o. Indien niet, welke zijn dan de motieven der Regeering, 5o. wat zijn welke hebben vergaderrecht. 6o. welke passages uit het boek van den heer Ir. Soekarno „Mentjapai Indonesia merdlka” zijn bij artikel 153 bis van het Wetboek van Straf recht strafbaar gesteld, 7o. waarom werd het delict geconstateerd op 31 Juli 1933 terwijl de brochure Soekarno reeds in Maart was uitgegeven en in Mei ver spreid. 8o. waarom vond de arrestatie van den heer Ir. Soekarno te middernacht plaats, terwijl de kans op herhaling van het misdrijf miniem en de kans op ontsnapping van den delin quent uitgesloten was. Waarom ging het ar restatiebevel uit van den hoofdcommissaris van politie te Bandoeng. 9o. is de Regeering met den Interpellant nie van oordeel dat een greechtelijk proces de voor keur verdiende boven interneerlng, lOo. is de Regeering met den interpellant nl van oordeel dat toepassing van het lnt-er"**' ringsrecht aan een gerechterlijke ten laste leg ging als een dubbele straf voor een eenmaal gepleegd delict kan worden aangemerkt. 11 o U het bericht in de pers juist, dat tegen den heer Soekarno geen strafproces zal worden af gewacht en dat rechtstreeksche intei neenng zal worden toegepast, en zoo Ja. waarom? 12 o. is de Regeering bereid, indien tot ln- temeerlng wordt overgegaan, den Volksraad gelegenheid te geven zich uit te spreken over de overwegingen, welke tot dezen maatregel hebben geleld, zoo niet waarom? 13 o. is de Regeering bereid de berechting den heer Ir. Soekarno zoowel als van alle *n- dere vervolgden op grond van artikel 153 ms en ter en 181 bis te doen opdragen aan reent' banken in plaats van aan Landraden, vijl rechtbanken een betere rechtsbedeeling waar borgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14