ONS BLAD Van Driestap Two-step naar r 1 i Het nieuws van heden Den Oceaan over gestoken Het gist op Cuba Danzig en Polen DE BAROMETER JOH. LAU WERS FAYGLOP 3 ALKMAAR Scharen F. Herder BERLIJN REDT ZIJN „EER” VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1933 MARIAPOORT TE AKEN ALS EERE-GEDENKTEEKEN Bloedige gevechten van o o Zestien kostbare doeken gestolen Er is nog een tweede weg.... HET CONFLICT IN IERLAND Een Oostenrijker gedood „Wegens de stem des volks” Het Vickers-conflict Oostenrijksche leening in Turkije Morgen op Londens markt Lander’s uitwijzing gemotiveerd 'AAN DE RADIO Geen interventie der V.S. Friedrich Ebert in een concentratiekamp Uit Nazi-Duitschland wl Het glibber-gladde parket Hitler-regeering verklaarde, ter reurdaden tegen Oostenrijk af te keuren SUCCESVOLLE STAP VAN ITALIË By de onlusten zouden tientallen menschen zyn gedood Hulppolitie in Pruisen ontbonden Om den Oosterspoor- weg Schilderijendiefstal te Cannes DU1TSCH-OOSTENRUKSCH GRENSINCIDENT De gesloten overeenkomsten door den Volksdag goedgekeurd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Balbo’s eskader op de Azoren gedaald 5 3 o *4 I Messen en ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Tusschen een grensleger Irak en Assyriërs Omroepleiders naar het i concentratiekamp NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 268 ter- ot r. Aenrenent door Katholiek Haarlem ge- eere- een Onze in- en uitvoer over Juli. >r na Onder deze omstandigheden was das het onmiddellijk door de Engelsche regeering (Reuter). LONDEN. 8 Aug. (V. D.j Het rapport van den de aan de uiteenzettingen, welke zouden sjjn indien het anders was geweest. niet herhaald suilen worden. ei met h> De interpellatie-Thamrin; een dertiental vra gen. beoogde doel bereikt, hetgeen de Engelsche zaakgelastigde te Berlijn gisteren dan ook mededeelde waarbij hij nochtans herinner- talre kringen verklaard, dat reeds gedurende een half jaar de mogelijkheid van militaire actie op Cuba wordt overwogen. NEW-YORK. 8 Aug. (Reuter). In weerwil van dj officleele tegenspraken gelooft men, dat pre- overbrenging een zenuwtoeval, zoodat hU naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De voormalige rijkscommissaris von Bredow heeft naar aanleiding van de arrestaties een telegram gericht aan het rijksmlnisterie voor Voorlichting en Propaganda. Hleria zegt hij. dat de voormalige leiders van den radio-omroep mannen van groote verdienste zijn, waarom hjj verzoekt, op gelijke wijze als zij te worden be handeld. Volgens Wolff werden de arrestaties ..storm achtig" geëischt door menschenmassa's. die zich herhaaldelijk voor de woningen der genoemde personen verzamelden. Zij zouden zich in enkele Jaren mlllloenen uit openbare middelen hebben verschaft. Roodvonkgevallen onder de militairen In de Residentie. De actie der Nazi’s in Zuid-Lim^prg stopgezet. Zweefvliegtuig te Soesterberg verongelukt, piloot gedood. Bloedige gevechten aan de grens van Irak en Syrië. Vele dooden. Hoogste stand op Woensdag 9 uar vjm.: 7M Vorige stand: 7M. I; I de re de uit as an Bd ie in gedaan Gegeven de Dultsche verzekeringen, hoopt de Engelsche regeering. dat de incidenten ken Mm •n et rd sus, reld 185; ud- ude ude ude lijk lijk B(j de onlusten op Cuba zouden tientallen men schen zijn gedood. De uitwijzing van den Vickere-agent Louder uit Turkije. Rechtmatige daad der Turkse he regee ring. De hulppolitie tn Pruisen per 15 Augustus ont bonden. eld. est, aar led. uid o, or- len de Ke- of en. 7b0 zal verlaten. President Roosevelt zou een tegenstander zijn van Amerlkaansche Interventie. In radlo-rede deed Machado een beroep op het volk, om de onafhankelijkheid der republiek tegen eiken prijs te "erdedigen. PARIJS, 8 Aug. (V. D.) In den afgeloopen nacht hebben Inbrekers zich toegang welen te verschaffen tot de villa van den bekenden kunstverzamelaar Eugene Geoffrey te Cannes. De dieven hadden het speciaal op de vhüne- rljen-collectie voorzien en namen zestien van de kostbaarste doeken mee. De doeken werden alle uit de lijsten gesneden. Tot de gestolen schil derijen behooren vier doeken van Corot, twee van Manet, twee van Fragonard en drie van Nenolr. NEW-YORK. 8 Aug. (Reuter). De correspon dent van de „New York Times” te Washington meldt, dat de toestand op Cuba de regeering der Ver Staten zal noodzaken tussenbeide te komen. Reeds 6 maanden geleden zou het leger zich hierop hebben voorbereid. Duitsch-Oostenrjjkzch grensincident; een Oos tenrijker gedood. Zondag J.L keurde de Berlijnsche regeering tegenover den Italiaanschen ambassadeur de terreurdaden tegen Oostenrijk af. De Volksdag van Danzig heeft de overeenkom sten met Polen goedgekeurd. den Inderdaad Prankrljk daan, wanneer hadden op de vredesverdragen en het Volken- bondspact. Voor het oog der wereld hebben zij nu een échec geleden, terwijl Duitschland de De Engelsche regeering wacht thans nog het rapport van Lander zelf af. waarvan het defi nitief zal afhangen of nog diplomatieke stappen zullen worden gedaan. Lander is gisteren uit Sofia naar Londen vertrokken. BERLIJN. 8 Aug De onderwijzers en leer lingen aan de Pruisische scholen moeta.1 elkaar voortaan wederzijds en onderling elkaar den Hitlergroet brengen Te Aken zijn verschillende pakketten antl-Duitsch drukwerk in beslag genomen, dat Generaal O’Duffy, de oprichter en leider der fascistische partij in Ierland. BERLIJN, 8 Aug. (V. D.) De officleele Prui sische Persdienst deelt mede, dat de Pruisische Minister-President en Minister van Binnen- landsche Zaken Goering de hulppolitie, aange zien zij ten volle haar taak, die tiians als ge ëindigd beschouwd kan worden, heeft vervuld, met Ingang van 15 Augustus as. heeft ontbon den. De uitgegeven machtigingen en bevoegd heden zijn na 15 Augustus a-s. vervallen. DANZIG,, 8 Aug. De senaat van Danzig publi ceerde Dinsdag de op 5 Augustus tusschen Dan zig en Polen gesloten overeenkomsten Deze overeenkomsten gelden als voor-verdrag. De definitieve onderteekenlng zal midden Sep tember plaats vinden. Het betreft: Aan den Oostenrjjkschen zaakgelastigde, die vanmiddag een bezoek bracht aan het ministerie van Bult. Zaken, werd dan ook medegedeeld, dat het gisteren te Berlijn gegeven antwoord niet van invloed was op de verklaring, welke de Dultsch* regeering Zondag j.l. aan den Itallaan- schen ambassadeur heeft afgelegd. De Italiaansche regeering deelde de Engelsche regeering Zondag n.l. mede dat de regeering te Berlijn aan Italië» vertegenwoordiger haar afkeuring heeft uitgesproken over de tegen de Oostenrijksche regeering begane terreurdaden, waarvoo^ de Dultsche regeering nochtans niet verantwoordelijk kon worden gesteld. MÜNCHEN. 8 Aug. (W.B.) De Beiersche politieke politie deelt mede: Wegens tot dusver onbekende reden ontstond Maandagochtend aan de Dultsch- Ooetenrtjksche grens nabij bet Hechtmeer bij Kiefersfelden tusschen leden van de Oostenrijksche. Helmwehr en een groep nog onbekende personen een schietpartij, waarbij een Heimwehrman doodelijk gewond werd. De Beiersche politieke politie heeft alles in het werk gesteld, om de schuldigen te vinden, opdat ze gestraft kunnen worden. HAVANNA (Cuba), 8 Aug. (Reuter). Het aan- aantal slachtoffers, gevallen bij de beschieting door de legertroepen en de politie, als een po ging om de menigte te verdrijven, die voor het presldentspalels was bijeengekomen en uiting gaf aan haar vreugde over het later onjuist gebleken bericht, dat president Machado zou aftreden, varieert volgens de bladen tusschen twintig en negentig dooden en tweehonderd ge wonden. Benige honderden personen werden ge arresteerd. Het gezantschapsgebouw der Ver. Staten is in een ziekenhuis herschapen, zegt de „Chicago Tribune.” Het Congres heeft Machado machti ging gegeven de constltutloneele waarborgen voor persoonlijke vrijheid op te heffen. Over geheel Cuba is de staat van beleg afge- kondigd. vanuit Parijs via Duitschland naar de Scan dinavische staten werd verzonden. Te Berlijn werd heden een communist In ver band met een vuuroverval op een S.A.-huls tot 10 jaar tuchthuis veroordeeld. De andere be klaagden kregen 2 jaar gevangenis. In Wurtemberg moet de politie tegen aan- plak-colonnes en pamfletversprelders. die op heeterdaad worden betrapt en vluchten, stond van de wapens gebruik maken. De vroegere particuliere secretaris van Kurt Eisner is bij een ontvluchtlngspoglng doodge schoten. Ter begunstiging van den vlasbouw In Pruisen wordt er In een mlnlstereel rondschrijven op aangedrongen om voor uniformen en andere ultrustlngsvoorwerpen vooral linnen te gebrui ken. Ook het gebruik van Dultsch leer moet worden vergroot. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar I 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem Mussolini ontboden niets te wenschen over. Hoe ongelukkig de door Frankrijk ontworpen drle-stap ook is uitge vallen, zoodat deze er heelemaal als een slecht gedanste twostep uitzag, Duitschland weet nu voor eens en voor altijd, dat geen van de drie mogendheden, waarmee het in het vlermogend- hedenpact vereenigd is, ooit In een overweldi ging van Oostenrijk door Duitschland zal toe stemmen. Of Duitschland met deze wetenschap zijn voordeel zal doep. dient te worden af gewacht. Het schUn-succes, dat de Dultsche regeering thans behaalde, zou haar wel eens kunnen verleiden tot nog grootere .xücksichts- loslgkeit” ook op ander en nog gevaarlijker en bedenkelijker gebied. sldent Machado van Cuba zal aftreden of Cuba Britschen ambassadeur in Turkije over de op zienbarende uitwijzing van den hoofd vertegen woordiger der Vickers Armstrong Ltd. Lander uit Turkije, 's te Londen ontvangen en door het Foreign Office bestudeerd. WASHINGTON, 8 Aug. (V. D.) President Roosevelt, die nog steeds te Hyde Park vertoeft, staat in verband met de gebeurtenissen op Cuba in doorloopende telefonische verbinding met Washington. Waarschijnlijk met het oog op de Zuld-Ame- rikaansche staten, die hij, mede rekening hou dend met de as. Pan-Amerlkaansche Confe rentie, niet voor het -hoofd wil stooten. heeft Roosevelt verklaard dat de Amerlkaansche re geering voorloopig geen plannen tot gewapende interventie op Cuba heeft. Daarentegen wordt in Amerlkaansche mlll- Naar V. D. verneemt is de toestand op Cuba nog steeds ernstig. De houding van het Congres beteekent vol gens de hier geldende opvattingen een nieuw bloedreglme van de troepen van Machado, het Congres en de politie, waartegenover de geheele bevolking vijandig staat. Machado heeft het hoofd der politie te Ha vanna. wien hij te mild optreden verweet, af gezet en de politie onder commando van de le gerleiding gebracht. Havanna maakt een verla ten indruk. Sterke militaire en politiepatrouilles trekken door de stad. In een der stadsparken hebben de militaire troepen hun kamp opgesla gen. Het aantal dooden. dat gisteren gevallen Is, wordt op zestig geschat. De beroemde cultuur-historische Mariapoort te Aken is omgebouwd tot gedenkteeken voor de gesneu velden in den wereldoorlog PEKING, 8 Aug. (VD.) Aangezien de onder- handellngen betreffende dèn verkoop van den Chlneeschen Oosterspoorweg te Tokio een zeer langzaam verloop hebben, hebben de Mandsjoe- rUsche autoriteiten besloten de maatregelen, welke hun noodzakelijk voorkomen op eigen ge legenheid uit te voeren Hiertoe behoort de in voering van de ter plaatse geldige munteenheid. Tot nu toe golden In Russische goudroebels te verrekenen tarieven. Voorts zouden eenige Sov- Jet-employé’s zijn ontslagen, die naar de mee- nlng van Mandsjoewko ten onrechte verant woordelijke functies innamen. Hun plaatsen zouden door Mandsjoerjjsche staatsburger» zitn bezet. HORTA (Azoren) 8 Aug. (Reuter) Negen vliegtuigen van het Balbo- eskader zijn in de haven van Horta neergestreken, terwijl de 15 andere waaronder het toestel van generaal Balbo, naar Ponta Delgada zijn doorgevlogen. Alle toestellen daalden in uit stekenden vorm. De overtocht over den Oceaan is volbracht in 11 inn en 45 minuten. BERLIJN, 8 Aug. De geheime staatspolitie deelt mee. dat de voormalige intendant van den Berljjnschen radio-omroep. Flesch, de voormalige radio-verslaggever Alfred Braun, de vroegere directeur van de Reichsrundfunkgesellschaft Magnus en de oud-Mlnlsterlalrat Glèsecke, die eveneens bij den omroep werkzaam was, zijn gearresteerd en naar het concentratiekamp Oranienburg overgebracht. De voormalige direc teur van den Berlijnschen radio-omroep Knöpfe, die eveneens gearresteerd was, kreeg tijdens zijn Voor Danzig waren er slechts twee wegen: Een accoord met Polen te zoeken, dat Danzigs levensruimte en zelfstandigheid waarborgt. Ge lukt dit niet, dan zie Ik nog slechts den twee den weg, welke zonder twijfel met ons Dultsche karakter rekening houdt en wijziging brengt in i het statuut van Danzig. Balbo”» eskader opnieuw de Oceaan ovorge- stoken en In twee groepen op de .Asoren gedaald. BERLUN. 8 Aug. (W.B.) D- vroegere so ciaal-democratische afgevaardigde Friedrich Ebert, (de zoon van den vroegeren Rljkspre-i- dent), Frans Kuenstler en de vroegere fractie leider der 8.PD. Hellmann, zijn naar het con- centratlekomp Oranienburg overgeoracht. LONDEN, 8 Aug. (Reuter). Naar thans be kend I» gowordon, heeft de Dultsch» regeoring ter gelegenheid van den vriendschappelijkon stap verleen week door de Italiaansche regee ring bij haar gedaan naar aanleiding van de Dultsch-Oostenrijksche spanning, de verzekering gegeven, dat zij al het mogelijke zou doen, om te beletten, dat vliegtuigen van Dultsch gebied af zouden opstijgen met het doel In Oostenrijk tegen de regeering-Dollfuss gerichte propaganda- lectuur uit te werpen en dat zij tevens zou verhinderen, dat Dultsche radio-redevoeringen aanvallen op Oostenrijk zouden bevatten. Toen de Britsche regeering gisteren deze kwestie te Berlijn ter sprake bracht, deed zij dit slechts om van haar belangstelling voor de onderhavige aangelegenheid te doen blijken. In verband met- de door de regeering-Hitler aan Italië gegeven verzekeringen neemt men de uit Berlijn ontvangen berichten, volgens welke de rijksregeering het pact van vier bp de bedoelde kwestie niet toepasselijk zou achten. In talrijke kringen te Londen dan ook niet „au sérieux.” Uit een officieuze verklaring valt af te lelden, dat de uitwijzing van Lander waarschijnlijk niet zonder rechtmatige reden Is geschied en niet onrechtvaardig was, zoodat vermoedelijk van Britsche interventie geen sprake z^l zijn en het 1) Ident voorloopig als gesloten kan worden be schouwd. kans kreeg en waarnam om voor dat zelfde oog zijn „eer” en „prestige" te redden. In feite blijft het natuurlijk vrijwel hetzelfde Duitschland met den mond toegeeft of niet, want er zijn al teveel geruststellende' ver klaringen van den hoogsten leider In Duitsch land practlsch te niet gedaan, dan dat men aan dergelijke verklaringen nog veel waarde zou kunnen hechten. Iets anders Is echter, of Duitschland, ook al heeft het thans alle be schuldigingen van verdragschennls van de hand gewezen, In het vervolg toch, niet wat voor zichtiger zal worden In zijn tactiek tegenover Oostenrijk. Er wordt zelfs beweerd, dat In deze richting reed» vóór de diplomatieke démarche van Engeland en Frankrijk toezeggingen zijn gedaan. Duitschland en zijn gelijkgeschakelde publlelteitsorganen mogen zich al op den onwil van Italië om deel te nemen aan een gemeen schappelijke protestactie beroepen ten bewijze, dat deze actie ongemotiveerd Is. het feit, dat bondskanselier Dollfuss naar Rome heeft, laat toch aan duidelijkheid ■w—e parketvloer der Internationale samen- 1 werking is nog nooit zoo glibber-glad ge- weest als thans. Wie zich met of zonder elegantie op dezen vloer waagt om een sterlijk dansje te beproeven, loopt groot gevaar óf wel op z’n neus óf wel op een breeder en niet min der gevoelig vlak terecht te komen en In plaats van een dansfiguur een zielig figuur te maken Het economisch wereldcongres, dat te Londen beeft gedanst en duizelig werd van de papieren valuta-cottlllons, is smadelijk uiteengetuimeld als een spel naar alle kanten omvergeworpen kegels. Ook de ontwapeningsconferentie Is jam merlijk uitgegleden en zoo leelijk terechtgeko men, dat opstaan In leder geval pijnlijk en, naar het zich laat aanzien, vermoedelijk ook vrij doel loos mag heeten. Deze voorbeelden hebben En- Frankrijk toch niet afgeschrikt om ricl^P^^eens, en wel voor een heel speciale gelegenheid, op den hachelijken dansvloer te wagen. Naar aanleiding van de raid van Dult sche vliegtuigen over Oostenrijk, waarbij tegen de Oostenrijksche regeering opruiende geschrif ten warden uitgestrooid, en van de Dultsche radio-ultzendlngen, waarin verbitterde aanval len werden gedaan op het antl-natlonaal-socia- listische regiem van Dollfuss, hebben zij een tndrukwekkenden driestap voor de zulver- Arische neuzen te Berlijn willen uitvoeren, een soort van krijgsdans met vriendschappelijk waarschuwende bedoelingen. Zij hadden daarbij gerekend op de medewëkking van Italië, doch Mussolini houdt meer van marcheeren dan van dansen. Hij had al herhaaldelijk op eigen ge- légenheld aan de Dultsche Rijksregeering te verstaan gegeven, dat de campagne der Dult sche nazi's tegen Oostenrijk hem niet beviel en dat hij, hoeveel sympathie h(j voor het Dult sche fascisme ook voelde, niet gesteld was op een „verovering” van Oostenrijk door Duitsch land. Zijn opvattingen waren te Berlijn vol doende bekend om nog bijzonderen nadruk te behoeven. Daarom achtte hjj het niet dienstig deel te nemen aan een protestactie, ook al be leerde daal Meh op de bepalingen van het door hemzelf ontworpen vlermogendhedenpact. Frankrijk, dat het vlermogendhedenpact geheel naar eigen Inzichten heeft weten te corrlgeeren en zich verheugde over de toenadering tot Italië, werd door deze houding van Mussolini pijnlijk getroffen. Te pijnlijker, naarmate het met groo- ter vertrouwen verwacht had, dat Italië zich bij een gemeenschappelijke actie ten behoeve van het door Duitschland belaagde Oostenrijk zou aansluAbn. Nu dit vertrouwen is beschaamd, is er 'n kink In den nleuw-gelegden kabel tusschen Parijs en Rome gekomen. Een kink, welke, naar gehoopt moet storden, spoedig weer zal Worden weggeéerkt. ■w w-et Engeland bereikte Frankrijk echter wel overeenstemming, zoodat de Fran- ■^■’■“"sche en de Engelsche gezant te Berlijn gelijkluidende protesten hebben laten hooren, welke door de Rijksregeering ook op gelijklui dende wijze beantwoord werden. De Rijksregee ring heeft kort en goed verklaard, dat een beroep op het viermogendhedenverdrag met betrekking tot de Dultsch natlonaal-socialistl- eche actie tegen Oostenrijk volkomen ongegrond moet worden geacht, aangezien dit pact tot po litieke samenwerking tusschen de vier groote Europeesche mogendheden niet de bedoeling kan hebben tegen één der onderteekenaars te wor- ultgespeeld. Voor deze redeneering Is wat te zeggen en Engeland en hadden dan ook verstandiger ge- zlj hun protesten gebaseerd LONDEN. 8 Aug. (Reuter). Overmorgen wordt op de Londensche markt de Internatio nale leening der Oostenrijksche regeering ten bedrage van 4514.200 pond sterling uitgegeven In den vorm van sterllngbons van 3 pCt. De Engelsche regeering neemt de garantie op zich voor kapitaal en rente. 1. een overeenkomst inzake de exploitatie van de haven van Danzlg; 2a een overeenkomst betreffende de behan deling van Poolache staatsburgers in Danzlg en 3. een correspondentie betreffende de rege ling van geschillen Inzake ratlficatleoorkonden. passen, consulaire aangelegenheden e.d. BAGDAD, 8 Aug. (Reuter). Aan de grens tusschen Irak en Syrië is de oorlog uitgebroken tusschen de Assyriiche christenen, die onlangs naar Syrië trokken, en een greni- leger van Irak. Totduaverre telt dit leger 20 dooden en 45 gewonden, terwijl de Assyriërs 95 dooden zouden tellen, gevallen in een veldslag aan het eind der vorige week, en talrijke gewonden. De gevechten duren voort. De Volksdag van Danzlg heeft de overeen komsten. met de stemmen der communisten tegen, aangenomen. De nat.-soc. Senaatsvoorzitter Rauschnlng verklaarde heden In den Volksdag. dat de over eenkomsten geschikt waren, om een wending van historische beteekrnls In te lelden In Dan zigs politiek. NEW-YORK, 8 Aug. (V.D.) Generaal BUbo is met 15 vlieg tuigen om acht uur (Gr. T.) van avond te Ponta Delgada aange komen en gedaald. Balbo is voornemens, na een verblijf van twee dagen op de Azoren, verder te vliegen naar Lis sabon. Van de Azoren wordt goed weder gemeld. Drie ton post met bizondere Balbo- zegels z(jn op de vlucht medege nomen. Mevrouw Rossi (links) en mevrouw Codos de echtgenooten van de bekende Fransche lange-afstand vliegers, volgden aan de radio plaatsaanduidingen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1