D De onafhankelijkheid der Philippijnen HET SERAJEVO VAN HET VERRE OOSTEN WOENSDAG 9 AUGUSTUS DE OPM4RSCH DER S.Z OP TEMPELHOF, Bedevaart naar Dokkum van Pander*» Postjager De bouw vordert snel Weer een Oceaan vlucht Pontificaal Lof Ruim een millioen vermaakt Legaten KANO OMGESLAGEN JACHT OP SMOKKELAUTO Carnera-Paolino DE VOLKSRAAD NEDERL. CRICKETBOND VEELBELOVENDE JONGEMAN VARKENSVLEESCH NAAR RUSLAND Dansen in Duitschland OM DE ZILVEREN JOL SNEL TELEFOON VERKEER J. v. d. Bree overleden Einde September in werking IN- EN UITVOER v&aw* Nederland let op uw zaak Een rijwiel voor één cent I Mgr. Aengenent vijf jaar bisschop De chauffeur levensgevaarlijk gewond De fox-trott, one-step en tango af geschaft a- Poolsche vliegers uit New-York vertrokken Grootsche huldiging door Katholiek Haarlem In September a.s. om het wereld kampioenschap In een toespraak heeft de Aarts bisschop gewezen op het voor beeld der martelaren BUITENLANDERS AAN ONZE UNIVERSITEITEN Schriftelijke cursussen staatsinrich ting, staathuishoudkunde en sociologie In den Stillen Oceaan ligt op het oogenblik een brandpunt de wereldpolitiek Eén jaar geëischt wegens verduis tering, oplichting en brand stichting De wedstrijd tegen de M.C.C. voor vereenigingen en instellingen Een vernuftig systeemmaar de politie is het er niet mee eens 4 S=! •lv< BERLIJN, 8 Augustus Vincente (United Press Nadruk verboden). Jongen met groote moeite gered (United Press). burg ieder f 10 000vereenlging voor Chrtste- Wetswijziging in voorbereiding Gouvernementabedrijven be- Mevr, de Wed. J. N. Blumde Niet, overleden op 1 Augustus op ..Duinvliet” te Aagtekerke bij Domburg, heeft, vrij van rechten, os. de vol gende legaten vermaakt: Ned. Duitsch Herv. Kerk en Diaconie te Sche- veningen leder f 25000.Ned. Duitsch Herv Kerk en Diaconie te Den Haag leder f 40.000 •b staan wij, Friezen, Saksen i/stamming. maar één in het <TëlooT' Wij zijn hier opge- ■t onder leiding van den Bls- Noodlanding ST. JOHN (New FoundlandJ, 8 Aug. De ge broeders Adamowitz zijn bij een noodlanding op 30 K.M. van Harbour Grace licht gewond. Hun vliegtuig, de „Witte Adelaar", dat over den kop sloeg, is eveneens betrekkelijk licht beschadigd. Dinsdagmiddag zeildf een jongen van 14 Jaar in zijn kalTö op de Breek bij Schelllngwoude. Door een plotsellngen rukwind sloeg het vaar tuig om en kwam de jongen onder het zeil terecht Op dat oogenbllk bevonden zich twee heeren, eveneens in een kano, in zijn nabijheid. Beiden begaven zich te water en slaagden met groote moeite erin den jongen te redden. Door het Centraal Bureau der K. S. A. te Lel den zullen gedurende de wintermaanden even als in vorige jaren weder schriftelijke cursussen georganiseerdworden in staatsinrichting, staat huishoudkunde en sociologie. De cursussen zullen aanvangen 15 Sept. as. Voor hen, die zich op de meest goedkoope en gemakkelijke wijze van elk dezer onderdeelen op de hoogte willen stellen is dit een uitge zóchte gelegenheid. Aangezien het vorig jaar de deelname te groot is geweest zullen dit jaar slechts een beperkt aantal cursisten worden toegelaten. Aan het einde van den cursus wordt een examen afge legd en bij slagen een diploma uitgereikt. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Centraal Bureau der K- S. A. te Leiden. Steen- schuur 11. hier uit Ten aanzien van de K.N.LL M stelde spre ker bij amendement voor den post van 500.000 met 100.000 te verminderen. Drie amendementen en twee moties werden ingediend resp. tot bezuiniging op de biblio theek, afvloeiing van het hoofd van den dienst van het Spoorwegtoezicht. sluiting van de zout fabriek te Krampong, instelling van een com missie van bijstand vpor het Banka-tlnbedrijf en onderbrenging van de zoutregie bij Mijn bouw. Een amendement, Ingediend door den heer Soeroso tot schrapping van de subsidie aan de K. N. I. L. M. en het amendement-Van Baaien werden aanleiding tot geanimeerde debatten. Vooral Maandagavond ongeveer acht uur werd op de Nieuwstraat te Kerkrade een verdachte auto gesignaleerd. In de buurt bevonden zich de ad- junct-inapecteur der belastingen, de heer Moor man. en enkele rijksambtenaren, eveneens in een auto. Toen de auto op Kerkraadsch gebied door de Kokelestraat reed, werd zij ongemerkt door den fiscus gevolgd. In de Bleijerheidestraat bemerkte de chauffeur, dat hjj gevolgd werd en daarom verdubbelde hij de snelheid en reed door de KipstrOat, Grupellostraat en Poststraat langs den nieuwen weg in de richting Kaal heide. Voor den tunnel kon de flscus-auto den ver dachten smokkelwagen voorbijrijden, de rijks ambtenaren stapten uit. posteerden zich op den weg. riepen rijksambtenaar, halt, en haalden het vlaggetje voor den dag. De smokkelauto reed echter door, opnieuw achtervolgd door den fiscus, die waarschuwings schoten loste. De auto sloeg den Hammolenweg in. Toen werd op den auto geschoten. Na eeni- gen tijd stopte de wagen en een persoon sprong er uit. Hij verdween in het korenveld. De bestuurder werd gearresteerd. De mili taire politie legde een noodverband, en op last van den ontboden geneesheer dr. Drenth werd de man, die twee schoten in den rug had be komen, onverwijld naar het ziekenhuis ge bracht. Hij heet H. en woont in Schaes- berg. Zijn toestand is ernstig. De auto bevatte 200 K G. Duitsche margarine. Alles werd in-be slag genomen en naar het politiebureau over gebracht. Blijkens mededeeling van het Cfentraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen Invoer (zonder goud en zilver) over Juli ƒ104 millioen (v.m. ƒ97 mill). De waarde van den uitvoer beliep over Juli ƒ56 millioen (vm; ƒ63 mill Het percentage van den Invoer, gedekt door uitvoer, was over Juli 54 (vin. 64.7). De invoer van gou& en zilver over Juli be droeg ƒ42.704 355 en de uitvoer ƒ76.377.175. De Crisis-varkenscentrale heeft thans tegen contante betaling 300.000 K.G. varkensvleesch Bovendien diende de heer mr. Fruln nog een 350.000 K G. spek geleverd aan het Russische Inkoopinstituut. dat en Een 20-jarige kantoorbediende, wonende te Muiden en in dienst by de fa. Van Houten te Weesp, moest zich Dinsdag voor de Vacantie- kamer der rechtbank te Amsterdam verant woorden wegens verduistering, oplichting en brandstichting. Het jongmensch had zich in de periode van Mei 1931 tot Mei 1932 schuldig gemaakt aan bedrog, in totaal had hij zich wederrechtelijk ongeveer 300 meester gemaakt. Hij had f 230 aan remboursgelden onder zich gehouden, voorts had hij nog kassabons met den naam van zijn chef onderteekend en hierop geld geïnd. De jeugdige kantoorbediende had dit op een tame lijk geraffineerde wijze gedaan. Als zijn chef een bon afteekende legde hij hieronder een carbonpapier, zoodat de handteekening over drukte. Hij trok dan de overgedrukte handtee kening over. Tenslotte had hij nog 73 ontvan gen en ten eigen bate aangewend. Einde April 1933 had hij in de binderij van het kantoorgebouw een stapel facturen in brand gestoken. Daar er echter geen trek was. was het vuurtje vanzelf uitgedoofd en de schade was fox-trott. de one-step en de tangp van het par- slechts gering. De jongeman legde een volledige ket verdwijnen.bekentenis af. Het staat thans vast, dat men aan het einde van de volgende maand een aanvang zal maken met de Instelling van het z.g.n. snelverkeer tus schen de gemeenten Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Zaandam en Bussum. Dit zal ge leidelijk geschieden, terwijl men begin October met de werkzaamheden gereed hoopt te komen. Eerst zal het telefoonverkeer van Rotterdam en den Haag naar Amsterdam op de nieuwe centrale worden overgebracht, aldus bericht de Zooals wij reeds hebben medegedeeld over weegt de regeering maatregelen om te voorkó men dat de studie van Nederlandsche studenten sbelemming zal ondervinden door een in verhou ding tot de schikbare ruimte in de collegelokalen en laboratoria te grooten toeloop van vreem delingen. In verband hiermede weet het .JHandelstelad” nog te berichten, dat de regeering zich op Wij ziging van de Wet op het Hooger Onderwijs bezint. Langs anderen weg (namelijk alleen door middel van een K.B.) zal zij trouwens het be oogde doel nooit kunnen bereiken. Want in de Hooger Onderwijswet zelf (art. 99) is bepaald dat het recht tot bijwoning van het universitair onderwijs verkregen wordt door inschrijving bij den frector-magnificus, die hiertoe «vergaat, nadat hem het bewijs is getoond dat de belang hebbende de wettelijk voorgeschreven college gelden betaald heeft, tenzij hij op grond van een ander wettelijk voorschrift vrijstelling van de verplichting geniet. Wil men dus de gelegen heid openen om het recht tot inschrijving eenigermate te kunnen beperken dan is hiertoe eerst wetswijziging noodig. Het nieuwe studiejaar, aldus art. 81 der H.O.- wet, vangt den derden Maandag van September aan en het is juist in dien tijd, dat zich vooral de groote stroom van inschrijvingen pleegt te openbaren. Het zal dus noodig zijn dat niet alleen de Tweede Kamer in de korte periode, die zij tus- schen den 5en Sept, en den sluitingsdag van de buitengewone zitting der Staten-Generaal (16 Sept.) zal vergaderen, maar bovendien ook nog de Eerste Kamer vóór dien fatalen datum het bij de regeering in overweging zijnde wets ontwerp zal hebben aangenomen, wil het tijdig rechtskracht verwerven. Het ligt in de bedoe ling der regeering het hare te doen, opdat een op deze materie betrekking hebbend voorstel nog vóór den aanvang van het nieuwe studiejaar wet zal zijn geworden. NEW-YORK, 8 Aug. CV. D.) De Poolsche ge broeders Benjamin en Joseph Adamowitz zijn hedenmorgen te 5.06 uur (New-Yorkschen tijd) ((11.26 uur Amsterd. zomertijd) met hun vlieg tuig van het New-Yorksche vliegveld Floyd Bennett gestart voor een Oceaanvlucht. Zij zul len een tusschenlandlng maken te Harbour Grace op New-Foundland, vanwaar zij zonder onderbreking zullen doorvliegen naar Warschau. ’s Middags om half drie werd door Mgr. J. O. Smit een pontificaal Lof gecelebreerd met as sistentie van den zeereerw. heer pastoor Eshuis en den weleerw. heer J. H. v. d. Berg, directeur der mannelijke Jeugdorganisatie te Utrecht. Mededeeling werd gedaan, dat met de door Z. H. Exc. afgestane giften voor den opbouw van het St. Bonifaciuspark, thans 6500.be schikbaar is. Onder het pontificaal Lof werd door Z. H. Exc. Mgr. Jansen een rede gehouden naar aan leiding van den tekst: „Looft den Heer, schit terend koor van Martelaren. H.H. Bonifacius en Gezellen, vanuit den Hemel. Alleluia." In die eminente rede werd geconstateerd, dat de H. Bonifacius zijn kracht geput heeft uit het H. Sacrament van den Eucharistlschen Koning Christus. Op het voorbeeld van Christus. Die Zjjn Bloed op het Kruis vergoten heeft, hebben zjj hun bloed gestort voor de eeuwige zaligheld oer Friezen. Aan die verdiensten worden wij, volgens de verdere verklaring van Z. H. Exc., des te meer en beter deelachtig, wanneer wij op het voor beeld van de H.H. Bonifacius en Gezellen onze toevlucht nemen tot Haar, uit wier ongerepte schoot Christus geboren is. ZIJ is de Koningin der Martelaren geworden. Spr. eindigde met een aansporing het voor beeld van den H. Bonifacius en Gezellen te vol gen. Vervolgens werd de processie gehouden, waar in het Allerheiligste door mgr. J. O. Smit ge dragen werd. Daarna zongen de pelgrims een „Te Deum” en ..Tantum Ergo", waarmede de bedevaart was beëindigd. ontwikkeling in den Stillen Oceaan, het op dringen van Japan de meest reëele. Om zijn positie van Groote Mogendheid te handhaven, la Japan gedwongen zich toegang te verschaf fen tot gebieden welke tropische grondstoffen voortbrengen. Mandsjoerije zal een afzetgebied worden voor de Japansche Industrie, maar die Industrie zal deze markt niet kunnen voorzien, zoolang zij haar grondstoffen mist. Wanneer dan ook de Filipino’s aanspraak maken op bet recht van onafhankelijkheid en die onafhan kelijkheid openlijk opeischen. neemt dit niet weg dat de leider der onafhankelijkheids partij, Senator Quezon zelf, het standpunt verdedigt dat de vrijheid der Phlllppijnen voorloopig niet beter gediend kan worden dan door een domi nionstatuut, zooals bijvoorbeeld Canada dat heeft. De eigenlijke bedevaart naar het Martelveld van den H. Bonifatius is Maandag gehouden. De belangstelling was dit jaar al grooter dan vorige malen. Circa 10 uur werd op het Martflvgjty van de H.H. Bonifatius en Gezellen door^E?*H. Exc. Mgr. Jansen een pontificale H. Mis gecelebreerd, met assistentie van den hoogeerw. heer mgr. J. G. van Schalk, proost van het Metropolltaan Kapittel, als presbyter assistens de zeereerw. heeren prof. dr. J. de Jong, president van het Groot-Seminarle te Rtfsenburg en Rector R. v. d. Hengel als troondlakens en de zeereerw. hee ren L. Buve. deken en pastoor te Groningen en prof, dr Titus Brandsma O, Carm. te Nijme gen als diaken en subdiaken. Tijdens die solemneele H. Mis hield de wel eerw. zeergel. heer J. W. v. Delteijk. professor van het Seminarie te Culemborg. de predikatie naar aanleiding van de woorden Olt het Boek der Wijsheid XIV-3; „Tua autem, Pater, pro- vldentla gubemat." Spreker begon met een stuk levensschets van den H. Bonifatius. meeer speciaal stilstaand bij het aandeel dat de Heilige had in de organi satie van de Kerk in deze gewesten. In zijn le ven is alles anders geloopen dan de menscben bedoelden te bereiken. Uiteindelijk was ook hij het niet, die de Friezen het H. Chrisma toe diende En nu zijn wij~hier. Vader Bonifacius zoo besloot spr. hiei en Franken van a door U gebracht J dromd in bedevaëïr schop, geboren uit uw stamverwante volk, onder aanvoering van Mlssle-bisschoppen. geboren uit hetzelfde Germaansche ras als gij. wier arbeid den evenaar omspant van Oost naar West. Zóó moge het zijn, dat wij in een roekeloos Godsvertrouwen een zóó onweerstaanbare aan trekking uitoefenen op de overtuiging van ben, die nu nog naast ons staan, dat in nabije toe komst heel het land weer lief krijgt Bonifacius* geloof en dat alle klokketorens van het Noor den. zoovele er zijn, uitzingen over dit land hun diepe vreugde om de eenheid des Geloofs. Amen. Aan het einde van het Hoogheilig Sacrificie gaf Z. H. Exc. den pelgrims zijn Aartsblsschop- pelijken Zegen. Naar verluidt is te San Sebastian het con tract onderteekend voor de match Carnera- Paolino om het wereldkampioenschap. De ontmoeting tusschen den Italiaanschen wereldkampioen en den Spanjaard, die korten tijd geleden beslag legde op den Europeeschen titel, zou in September worden gehouden. Dinsdagavond had te Haarlem, ter gelegen heid van het feit, dat Z. H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent vijf jaar als bisschop over zijn dio cees regeert, een grootsche manlfetatle plaats. Daartoe opgeroepen door het Haarlemsche Comité voor Katholieke Actie marcheerden een groot aantal jeugdvereenigingen, De Graal, Mariacongregaties. sociale vereenlgingen en an dere bonden en organisaties, benevens het Eer ste Kamerlid prof. dr. A. M. A. A. Steger, het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker en eenlge Raadsleden van Haarlem en Haarlemmerllede, vergezeld door zeven muziekkorpsen, met vaan dels en banieren in een zeer langen stoet langs het paleis van den bischop. Op het bordes nam Z. H. Exc. minzaam de hulde van organisaties en bonden in ontvangst. Mede waren op het bordes aanwezig Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicarls-generaal. de hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Wester- woudt. deken H. C. J. Sondaal en officiaal J. C. Aalberse en de secretarissen van het bisdom. De huldiging had een buitengewoon vlot ver loop en maakte een machtigen Indruk op de breede rijen van toeschouwers. Nadat de stoet langs den bisschop was ge trokken, barstte het enthousiasme van de me nigte los in langdurige toejuichingen, een spon taan .Jang zal hij leven" en een driewerf hoera. Mgr. was zeer getroffen door dit bewijs van vertrouwen en aanhankelijkheid. „Toen verd. betreffende de malversaties liet vuur na aan de schenen werd gelegd, legde hjj de fabriek het vuur aan de schenen,” aldus drukte de president mr. BoL het uit. In zijn angst voor de gevolgen van de ontdekking van de fraude had hij besloten brand te stichten. HU was 's avonds door het raamgebouw binnen gekomen; ook had hij de gaskranen nog open gezet, doch de hoofdkraan was afgesloten. De Officier van Justitie, mr. De Blécourt, vorderde wegens verduistering, oplichting en poging tot opzettelijke brandstichting een ge vangenisstraf van één jaar, waarvan vier maan den voorwaardelfjk. De verdediger, mr. IJbes, gaf een schets van verd.’s psyche. De Jongen is door domme ijdel heid tot zijn daad gekomen, hij heeft er zeer vel spjjt van en zelf is hij naar de politie ge gaan om aangifte te doen. Met klem drong pl. aan op een voorwaardelijke veroordeellng. Vonnis 15 Aug. Z ZZ.ZZZ men Het instrumentenbord van den Postjager lijk Volksonderwijs te Rotterdam f 100.000belooft op zichzelf een bezienswaardigheid te worden. Dezer dagen is men bezig de benzineleiding te monteeren. Omdat de vleugel bij dit type toestel onder den romp is aangebracht, is een geheel andere plaatsing van kranen, enz., noodzakelijk als men bij hoogdekkers in het algemeen gewend is. De luchtvaarttechnicl toonen voor de con structie groote belangstelling. De heer Slot werkt met hoogwaardige metalen om gewicht uit te sparen. De bewerking daarvan is nieuw voor ons land en stelt bijzondere eischen. Zoo moeten motorgondels en bekleeding van romp en vleugel op een bepaalde temperatuur me chanisch worden gehamerd. In December is met den bouw begonnen en binnen niet te langen tijd kan men de proef vluchten verwachten. Deze snelle constructie op tichzelf, en dat nog wel van een prototype, wordt een record geacht. BAYREUTH, 8 Aug. (V. D.) Op de eerste bijeenkomst der RJjksberoepsvereeniging van Duitsche dansleeraren, onder voorzitterschap van een nationaal-soclalist, werden de volgen de dansen met algemeene stemmen als Duit sche dansen erkend: In de groep algemeene dansen: de „Marsch- dans". de „Rheinlaender” in den ouden en den nieuwen vcrm, de wals in den ouden en den nieuwen vorm, de langzame wals, in plaats van den fox-trott de „wisselslap”, een dans in Vierkwartsmaat, de ..galop”. In de groep gezelschapsdans zullen worden gedanst: een „begroetingsreldans”, een vroolijke vlug ge gezelschapsdans, de „Friedrlchshainer”. een aan den volksdans ontleende „Gleichschrittler”, een geheel nieuwe dansvorm, in plaats van de vroegere „quadrille" de zg. .Achter”. Door deze nieuwe dansvormen zullen dus de BATAVIA, 8 Aug. (Aneta.) Tijdens de handeling door den Volksraad van de Afdee- ling Gouvernementsbedrijven van de begrooting voor het diensFjaar 1934 besprak de heer Van Baaien de N. IrR. O. M.-concessie. Spreker merkte op dat terwijl overal ter we reld de radio-ultzendlngen vrij kunnen worden beluisterd hier iedere Inlander en iedere school jongen 40.zal moeten betalen. Spreker constateerde op heftige wijze dat de Volksraad door de Regeering was misleid. „Een ding vooral moet men in Europa goed begrijpen.” aldus besloot Vincente Villamin: .De landen die politiek of oeconomisch bij den loop der gebeurtenissen in het Verre Oosten geïnteresseerd zijn en ik noem hier op de eerste plaats Nederland, Engeland. Frank rijk en Duitschland kia. -n niet onverschil lig staan tegenover het vraagstuk van de on afhankelijkheid der Phlllppijnen. Elke veran dering zou daar een dlrecten terugslag hebben op Oost-Azië en den Stillen Oceaan. De Vol kenbond is voor ons, Oost-Aziaten, na de stichting van den Mandsjoe-kwo. geliquideerd. De toekomst wordt door het natuurlijk spel der krachten gevormd." In verschillende streken van Noord-Brabant en Gelderland wordt, speciaal van de zijde van de dorpswlnEellers en dito handelaren, een rijwielverlotlng geënsceneerd, die stellig ver nuftig mag worden genoemd. Er zjjn voor elk rijwiel namelijk honderd loten, genummerd van 1100. Wie nu er voor voelj, naar het rij wiel mee te dingen, trekt één van de 100 num mers en hij betaalt voor zijn lot zooveel cen ten als het lotnummer aanwijst. Dit kan dus 1, 10, 20, 37 enz. zijn tot 100 toe. Zijn alle loten Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den Nederlandschen Cricketbond wordt een tvfeetal wedstrijden gespeeld tegen M.C.C. en wel op 10 en 11 Augustus te Haarlem en op 12 en 13 Augustus te Den Haag. Donderdag 10 en Vrijdag 11 Augustus speelt een Nederlandsch elftal tegen de M.C.C. op het Rood en Witterrein te Haarlem, welke wed strijd beide dagen om 11 uur des morgens aan vangt. Naar wij vernemen is het Nederlandsche team voor dezen wedstrijd als volgt samenge steld: Mr. G. Hamburger (aanvoerder). W. O. F. Wittebol. H. Schnigter, C. E. Alandt. J. E. C. Schmeink, J. Kruyt, p. C. Hagenaar. Dra. B. Kleefstra, C. W. V. Bakker, Mr. P. C. G. ta-- bouchére en R. Schill. Als umpires fungeeren de heeren W. F. Bok en Jhr. C. L. van Lennep. Gezien de stijgende belangstelling voor cricket mag voor dezen eersten jubileumwedstrijd tegen M. C. C. een record aantal toeschouwers aan de Spanjaardslaan verwacht worden. ,.N. Rott. Crt.”. Dit brengt voor de abonné’s In Rotterdam en den Haag geen verandering te weeg. daar van deze steden uit reeds snelverkeer plaats heeft. Dit geschiedde tot dusver echter over de oude centrale en volgens een systeem, dat niet geheel volmaakt is. Dan komt het ver keer van Amsterdam naar Rotterdam, den Haag. Bussum en Zaandam aan de beurt, wat ook voor de abonné’s, wat betreft de wijze van aanvragen eenige veranderingen teweeg zal brengen. Daarover zal t.z.t. echter nog nader worden bericht. De nieuwe interlocale telefooncentrale, die men thans nog aan het bouwen is, zal einde October in werking worden gesteld. Volgens het hlerbovengenoemde snelverkeer zal een gesprek, b.v. tusschen Amsternam en Rotterdam, als volgt worden tot stand gebracht: De Amsterdamsche abonné draait 00000. waardoor een zoeker in beweging wordt ge bracht, die den abonné in verbinding stelt met een vrije snelverkeertelefoniste. Deze is in staat zich- onmiddellijk met den gevraagden abonné te Rotterdam in verbinding te stellen en dezen den Amsterdamschen abonné door te ver binden. Dit is het werk van één seconde. De Amsterdamsche abonné legt na.de opgave aan de telefoniste den haak op het toestel en wordt onmiddellijk daarop weer gebeld en met Rotterdam doorverbonden. Het neerleggen van den haak en het terugbellen geschiedt uitslui tend om te voorkomen, dat de aanvrager, hetzij opzettelijk, hetzij niet opzettelijk, een verkeerd nummer opgeeft en zoodoende gratis interlo kaal zou kunnen telefoneeren ten koste van een anderen abonné. die aangesloten is onder het abusievelijk opgegeven nummer. Gezicht op het Tempelhoferveld, waar de eerste groote opmarsch der S. A.-groep BerlijnBrandenburg meer dan 80.000 bruinhemden bijeenbracht Hedenmorgen is de wielrenner 3. d. Bree uit Helmond, die Zaterdagavond op de wieler baan „Het Hert" te Eindhoven zoo noodlottig kwam te vallen aan de gevolgen van de beko men verwondingen overleden. Gisteren was de toestand van den jeugdigen wielrenner, die in het ziekenhuis te Eindho ven verpleegd werd, nog steeds zorgwekkend Hij was buiten bewustzijn. Hedenmorgen is de 19-jarige jongeman, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, overleden. Bij de firma H. Pander 8i Zonen te Den Haag staat, zooals bekend, een driemotorige vliegmachine op stapel, speciaal gebouwd om met een kruissnelheid van 300 K.M. per uur de luchtpost naar Indië te brengen. Er heeft zich een comité Snelpost gevormd, om om. de mogelijkheden, die dit toestel biedt, te bestudeeren. Daartoe zal allereerst een stu- dievlucht worden gemaakt door een der beste koppels vliegers, die ons land kon vóórtbren gen. nJ. door *D. L. Asjes, jachtvlieger van Soesterberg en Geysendorffer, welke ervaren verkeerspiloot welwillend ter beschikking is gesteld door de K LM. Ook de bouw van het toestel vordert naar wensch. Op de werf van de firma H. Pander Zonen te Rijswijk heerscht, speciaal in de af- deeling constructie, groote drukte. Houtbewer kers en metaalbewerkers arbeiden daar naast en door elkander aan de verwezenlijking van het ontwerp van den constructeur, den heer T. E. Slot. Alles in dit toestel is toegespitst op snel heid. De ronde romp is glad als de huid van een bruinvisch. Twee van de drie motoren zijn in den vleugel gebouwd en worden omgeven door .JJ.A.C.A. Cowlings", dl. een systeem van bekleeding, dat voldoende luchttoevoer geeft voor de koeling maar zooveel mogelijk scha delijken weerstand voorkomt. De groote wielen van het landingsgestel worden met een een voudig mechaniek in de motorgondels opge- klapt. Romp en vleugel zijn gereed. Aan de con structie van den staart wordt de laatste hand gelegd. Men is druk bezig het intrekbaar lan dingsgestel aan den romp te monteeren. De motoren zijn Wright Whirlwinds, het zelfde type dus. dat Lindbergh over den Oceaan bracht en Wiley Post rondom de wereld. Een daarvan is reeds gemonteerd. De beide andere varen over den Oceaan en komen binnen en kele dagen aan. n.erx en umcuiue ie ucu zuu>B icuu w.uw-, Met het ss. „Statendam" is een groote zen- Ned. Duitsch Herv. Kerk en Diaconie te Dom- ding van de nieuwste Instrumenten aangeko- geplaatst, dan heeft de verkooper dus, wel- niotie in om nieuwe subsidies niet voor drie geteld, ongeveer 50 gulden in totaal ont vangen, voor welk bedrag bij het nieuwe rij wiel grif' verloten kan. Het aantrekkelijke zit hem hierin, dat men zelfs voor 1 cent een fonkelnieuw rijwiel kan loten! Intusschen oordeelt de politie, overtreding der Loterijwet plaats heeft dien hoofde de vernuftige fietsenloterij njet door den beugel kan. Verschillende overtredin gen zjjn reeds geconstateerd, nadat de po litie de betrokkenen aan een verhoor had onderworpen. doch slechts voor een Jaar te verleenen, opdat telkenjare de situatie kan^worden overzien. Het amendement-Soeroso werd verworpen met 41 tegen 9 stemmen. Bij het amendement-Van Baaien staakten de stemmen. 25 tegen 25. Morgen heeft de her stemming plaats, waarna ook de motie-Fruin zal worden behandeld en in stemming gebracht. Dinsdag werden de teamwedstrijden om (ten .Zilveren Jol” op den Alster te Hamburg voort gezet. Jan Maas won de tweede race in den tijd van 1 uur 16 min. G a 11 eindigde op de vierde plaats. Er stond een sterke wind. 1. Jan Maas (Watersportvereeniglng drecht”) met „Pllsch" in 1 uur 16 min.; Völker (Hamburger Segelclub) met „Max” in 1 uur 17 min.; 3. Myllus (Norddeutscher Re gatta Vereln) met „Amarant"; 4, F. A. Gal 14 (Watersportvereeniglng „Loosdrecht”) met .Flum". aan den bond van evangellsatiën in en ten bate van de Ned. Duitsch Herv. Kerk t 100.000aan de vereenlging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Schevenlngsche visschers f 2.000.aan de ver eenlging „Kinderzorg" (v.w. de Neder-Dultsch Herv. Kerk) te Middelburg 60.000. aan de Vereenlging' rutot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland te Middelburg 25000, aan de vereenlging „Draagt Elkanders Lasten” te Middelburg f 25.000aan de Vereenlging voor Armenzorg en Weldadigheid te Amsterdam 10.000.aan het Ned. Bijbel Genootschap te Amsterdam f 2.000.aan de vereenlging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, te Amsterdam f 5.000.aan de Christelijke ver eenlging van sanatoria voor lijders aan T.B.C. „Zonnegloren" te Utrecht f 100.000.om te be steden voor den bouw van een paviljoen en f 200.000.tot stichting van een fonds, aan de vereenlging tot stichting en Instandhouding van een Christelijk ziekenhuis „Bethesda” te Vlis- singen f 300.000. Verder benoemde mevr. Blumde Niet, onder de last van vorenstaande legaten en van lega ten, ten behoeve van particulieren, tot haar eenlgste erfgenamen de vereenlging „Kinder zorg" te Middelburg en de Vereenlging tot Stichting en Instandhouding van een christelijk ziekenhuis „Bethesda” te Vllssingen, beide vopr- noemd. Het totaal bedrag aan vereenigingen en in stellingen vermaakte legaten bedraagt f 1.145.500.—, e onafhankelijkheid der Phlllppijnen zou gepaard gaan met een ware revo lutie in de politiek van het Verre Oosten Nederland. Frankrijk Engeland. Japan en China zouden daarvan den terugslag ondervinden. De Philippijnen zouden een twee de Serajevo in de wereldgeschiedenis kunnen worden. Deze woorden zijn van Vincente Vll'unln, een der bekendste schrijvers op poli'Jek en oeconomisch terrein van de Phlllppijnen. die een vertegenwoordiger van „United Press" een vraaggesprek toestond over de beteekenls der toekomstige politieke ontwikkeling der Philip pijnen. Vincente Villamin ging voort: De Oeconomlsche Wereld-Conferentie en ook de laatste maatregelen van Roosevelt heboen aangetoond dat Amerika zijn toevlucht neemt tot een uitgesproken politiek van oeconomisch nationalisme. In dit verband spelen de PhU p- pijnen als bron der tropische grondstoffen van de Amerikaansche industrie een uiterst belang rijke rol. Wanneer de zaken goed worden aan gepakt, zouden de Phlllppijnen geheel kunnen voorzien in de behoefte der Vereenigde Staten aan rubber, kinine, kamfer koffie, krulden, plantenolie, cocosnoten en copra. Wat het be zit van een zoo rijk, zij het ook nog onvoldoen de ontgonnen gebied als de Phlllppijnen voor een industrieland beteekent, ligt voor de hand. Zelfs Mandsjoerije. den huldigen Japanschen Mandsjoe-kwo, kan men, van oeconomisch standpunt beschouwd, niet zoo een groote be teekenls toekennen, terwijl het politiek natuur lijk in de verste verte niet zoo hoog kan wor den aangeslagen. De laatste berichten uit den Stillen Oceaan het Japansch vlootprogram, De Amerikaan sche vioolbouw, de bezetting door Frankrijk van eenige eilanden ten Zuiden van de Chl- n/esche kust hebben weer eens aangetoond dat de Stille Oceaan in de wereldpolitiek van de grootste beteekenls is De bezetting van deze eilanden door Frankrijk was voor Engeland van nog meer belang dan voor Frankrijk zelve, daar deze eilanden tusschen Singapoer en Hongkong gelegen zijn. Niettemin was het niet Groot-Brittannlë, maar Japan dat het eerst openlijk een oordeel velde over Frankrijks optreden. Te Tokio zou men de zaak verder bestudeeren, ten eerste, omdat de Japansche handelsweg naar Europa voortaan door een andere „vreemde mogend heid" gekruist wordt, ten tweede, omdat hier ïnisschien de vraag opgeworpen zou kunnen worden of er geen gevaar bestaat voor den „status quo" volgens artikel 19 der vlootover- eenkomst van Washington. De onderteekenaars van het verdrag der vijf mogendheden hebben de verplichting op zich genomen om hunne bezittingen niet militair te versterken in een sector welke het Zuid- Westelijk deel van -den Stillen Oceaan met Inbegrip der Philippijnen omvat tot aan Ne derlandsch Oost-Indië en zonder Singapoer. Zouden de Franschen er toe overgaan, des noods maar alleen door het uitzenden van een kleine bezetting, de nieuw bezette eilanden „militair te versterken’, dan zou het verdrag van 1922 wel eens als geschonden en dus als ongeldig beschouwd kunnen worden. De Philipplno’s willen als elk ander land onafhankelijk zijn. Men doet er echter goed aan dergelijke besluiten niet te overhaasten en men wachte liever het geschikte tijdstip af. Wij beseffen heel goed dat het verlies van de Amerikaansche bescherming voor ons verschil lende gevaren zou opleveren. Ten eerste, dreigt er een Chineesche immigratie. Ten tweede, bestaat de mogelijkheid van een communisti sche agitatie uit Rusand welke in verband met Qnzen politieken toestand ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Ten derde staat ons een oeconomisch binnendringen van Japan te wachten waarop de geschiedenis van Noord- China bewijst dit de politieke overheerschlng wel eens spoedig zou kunnen volgen. Volgens het gevoelen van Vincente Villamin was van deze drie bedreigingen, niet alleen voor de zelfstandigheid der Philippijnen als nationale Staat, maar ook voor een vreedzame

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5