ONS BLAD Nationalisme contra Nationalisme Den Oceaan over gestoken Het nieuws van heden - I °1 HET PROGRAM VAN DE De Valera in angst Danzrft en Polen ONLUSTEN TE DUBLIN DE BAROMETER JOH. LA U WERS PAYGLOP 3 alkmaar Messen en Scharen F. Herder „BLAUWHEMDEN” WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1933 MARIAPOORT TE AKEN ALS EERE-GEDENKTEEKEN n Bloedige gevechten van (V.D.) Zestien koatbare doeken gestolen Er is nog een tweede weg.... Uit Nazi-Duitschland Friedrich Ebert in een Oostenrijk sche leening concentratiekamp Lander*a uitwijzing gemotiveerd AAN DE RADIO Conferentie der Zal Woodin aftreden? Vier Duitschers veroordeeld Hitler-regeering verklaarde, ter reurdaden tegen Ooatenryk af te keuren Heele politiekorps ge- mobiliseert! Balbo’a eakuder op de Azoren gedaald Omroepleiders naar het concentratiekamp Hulppolitie in Pruisen ontbonden Schilderijendiefstal te Cannes DUIT SCH-OOST EN RUKSCH GRENSINCIDENT De gealoten overeenkomsten door den Volksdag goedgekeurd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 12.— f2 85 Om den Oosterspoor- weg SUCCESVO STAP VAN ITALIË „Brain- Morgen op iLondena markt VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS trust” ft? Het Vickers-conflict in Turkije Blauwhemden door een reuaach tige menigte uitgejouwd en met steenen bekogeld ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen reg el 20c., ingez. me p. regel,- idem op pag één 55 cp- regel Bij contract sterk verlaagde pr.«M>n Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Tuaachen een grenaleger Irak en Aaayriëra Het Weer miniiMiwiimiHinHwiiiiiimHiiiiiiminig Mulhouse volgt Straats- burgs voorbeeld t ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 2fi8 NOORD-HOLLANDSEH DAGBLAD Vervaehtlaf: Matige tot zwak- op eere- een Onze in- en aitvaer over Juli. onder de militairen in de met Een Ooatenryker gedood Onder deee omstandigheden was das het ter- nlet herhaald sullen worden. Vorige stand; 754. onmiddellijk door de Engelsche regeering beoogde doel bereikt, hetgeen de Engelsche zaakgelastigde te Berlijn gisteren dan ook De beroemde cultuur-historische Mariapoort te Aken is omgebauwd tot gedenkteeken voor de gesneuvelden in den wereldoorlog overbrenging een zenuwtoeval, zoodat hü naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De voormalige rljkscommissaris von Bredow heeft naar aanleiding van de arrestaties een telegram gericht aan het rijksminlsterie voor Voorlichting en Propaganda. Hierin zegt hij: dat de voormalige leiders van den radio-omroep mannen van groote verdienste zijn, waarom hij verzoekt, op gelijke wijze als zij te worden be handeld. Volgens Wolff werden de arrestaties .storm achtig'’ geëlscht door menschenmassa’s. die zich herhaaldelijk voor de woningen der genoemde personen verzamelden. Zij zouden zich In enkele jaren mlUioenen uit openbare middelen hebben verschaft. LONDEN, 8 Aug. (V. D.) Het rapport van den Britschen ambassadeur in Turkije «ver de op zienbarende uitwijzing van den hoofdvertegen woordiger der Vickers Armstrong Ltd. Lander uit Turkije, 's te Londen ontvangen en door het Foreign Office bestudeerd. VLIEGBOOT V.fcN BALBO’S ESKADER VER ONGELUKT; VIER GEWONDEN. RoodvonkgevaBen Residentie. Danzig heeft de overeen stemmen der communisten HYDEPARK, 9 Aug. (Reuter) President Roosevelt heeft gisteren een bespreking De interpellatie-’l'hamrin; een dertiental vra ten. Voor Danzig wanen er slechts twee wegen: Een accoord met Palen te zoeken, dat Danzlga levensruimte en zel.lt tandlgheid waarborgt. Ge lukt dit niet, dan zit! ik nog slechts den twee den weg. welke zonder twijfel met ons Duitsche karakter rekening h oudt en wijziging brengt in het statuut van Daiuüg. a n 3 De actie der Naitl’s in Zuld-Limburg stopgezet. Zweefvliegtuig te Soesterberg verongelukt. De piloot gedood. n r- n n le te Ie BERLIJN, 8 Aug. De geheime staatspolitie deelt mee. dat de voormalige Intendant van den Beril)nschen radio-omroep. Flesch, de voormalige radlo-verslaggever Alfred Braun, de vroegere directeur van de Reichsnindfunkgesellschaft Magnus en de oud-Mlnlsterialrat Olesecke, die eveneens bU den omroep werkzaam was, zijn gearresteerd en naar het concentratiekamp Oranienburg overgebracht. De voormalige direc teur van den Berlijnschen radio-omroep Knöpfe, die eveneens gearresteerd was. kreeg tijdens zijn mededeelde waarbij hij nochtans herinner de aan de uiteenzettingen, welke zouden zijn gedaan indien het anders was geweest. Gegeven de Duitsche verzekeringen, hoopt de Engelsche regeering, dat de incidenten Nader meldt VJ>., dat de onlusten tot van morgen vroeg voortduurden. Het geheele politie corps werd gisteravond gemobiliseerd en in het centrum der stad samengetrokken. Verschillende fascistische leiders. o.a. de secretaris der organi satie. generaal Cronin, en overste Ryan werden gewond en moesten door de politie in veiligheid worde», gebracht. Meer dan vijftien personen werden gewond en velen werden gearresteerd De Engelsche regeering wacht thans nog het rapport van Lander zelf af. waarvan het defi nitief zal afhangen of nog diplomatieke stappen zullen worden gedaan. Lander is gisteren uit Sofia naar Londen vertrokken. Aan den Oostenrjjkschen zaakgelastigde, die vanmiddag een bezoek bracht aan het ministerie van Buit. Zaken, werd dan ook medegedeeld, dat het gisteren te Berlijn gegeven antwoord niet van invloed was op de verklaring, welke de Duitsche regeering Zondag jJ. aan den Itallaan- achen ambassadeur heeft afgelegd. De Itallaansche regeering deelde de Engelsche regeering Zondag nJ. mede dat de regeering te Berlijn aan Italië's vertegenwoordiger haar afkeuring iseeft uitgesproken over de tegen de Oostenrijksche regeering begane terreurdaden, waarvoor de Duitsche regeering nochtans niet verantwoordelijk kon worden gesteld. --w- BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamested - Haarlem Brest vroeg in den ochtend in het danslokaal blijven, aangezien de menigte een dreigende, houding bleef aannemen. Tweemaal probeerde men het lokaal te bestormen, doch beide malen werd men door de politie teruggedreven. Op sommige plaatsen trachtten jongelui rails en leidingdra- den van de tram te vernielen om het verkeer tot stilstand te brengen. Pas tegen den ochtend slaagde de politie er in de menigte naar alle kanten te verspreiden. MÜNCHEN. 8 Aug. (WR.) De Belersche politieke politie deelt mede: Wegens tot dusver onbekende reden ontstond Maandagochtend aan de Duitsch- Ooetenrijksche grens nabij bet Hechtmeer bij Kiefersfelden tusschen leden van de OostenrfjkscbeHeimwehr en een groep nog onbekende personen een schietpartij, waarbij een Helmwehrman doodelijk gewond werd. De Belersche politieke politie heeft alles In bet werk gesteld, om de schuldigen te vinden, opdat se gestraft kunnen worden. PEKING, 8 Aug. (VB.) Aangezien de onder- handellngen betreffende den verkoop van den Chlneeschen Ooeterspoorweg te Tokio een zeer langzaam verloop hebben, hebben de Mandsjoe- rjjsche autoriteiten besloten de maatregelen, welke hun noodzakelijk voorkomen op eigen ge legenheid uit te voeren. Hiertoe behoort de in voering van de ter plaatse geldige munteenheid Tot nu toe golden in Russische goudroebels te verrekenen tarieven Voorts zouden eenlge Sov- jet-employés zijn ontslagen, die naar de mee rling van Mandsjoewko ten onrechte verant woordelijke functies Innamen. Hun plaatsen zouden door Mandsjoerijsche staatsburger* zijn mogelijk te maken. Maar verbod of geen verbod generaal O’Duffy heeft zich stellig voorgeno men in leder geval de parade te laten doorgaan, wat er ook van komen moge. Met belangstel ling dient dus die dag tegemoet te worden ge zien. De blnnenlandsche politieke toestand in Ierland heeft altijd te lijden gehad onder het bestaan van verschillende „particuliere legers" naast de offlcleele gezagsorganen van den staat De Valera zelf heeft zich op dit punt veel te verwijten, want hij was het, die het indertijd onder president Cosgrave ontbonden lersch republikelnsche leger weer toestond zich te or- ganlseeren. Indien de teekenen niet bedriegen, gaat het inwendig verdeelde Ierland weer moei lijke tijden tegemoet, niet uit gebrek aan, maar uit overmaat van extremistisch nationalisme. BERLIJN, Aug. (VD.) Du officieel» Prul- sische Persdienst deelt mede, dat oe Pruisische Minister-President en Minister van Blnnen landsche Zaken Goering de hulppolitie, aange zien zij ten volle haar taak, die thans als ge ëindigd beschouwd kan worden, beeft vervuld met ingang van 15 Augustus as heeft ontbon den. De uitgegeven machtigingen en bevoegd heden zijn na 15 Augustus as. vervallen. Verwachting: Matige tot zwak- 2 ken, Zuid-Werteltjke tot Noord-Weuteljj- 2 ken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het "Zuiden, in het Noor- 2 den aanvankelijk kans op eenlgen regen, S weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 765.6 te Le Harre en 2 BERLIJN. 8 Aug. (W.B.) De vroegere so- ciaal-democratische afgevaardigde Frlednch Ebert, (de zoon van den vroegeren Rijkspre-i- dent), Franz Kuenstler en de vroegere fractie leider der 8.P.D. Hellmann, zijn naar het con- centratiekomp Oranienburg overgeoracht. PARUS, 9 Aug. (Reuter) De .Echo de Paris” meldt uit Straatsburg, dat de vier naar aanleiding van de stakingsonlusten gearresteer de Duitschers aldaar hebben terechtgestaan. De advocaat Kaufmann werd wegens net dragen van wapens en medeplichtigheid tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld; de overige beklaagdcn-rieder tot acht dagen gevangenis straf en allen bovendien tot 50 frs. boete en PARIJS, 9 Aug. De staking te Straatsburg heeft zich thans uitgebreid tot Mulhouse, waar de bouwvakarbeiders gistermiddag het werk hebben neergelegd. In de avonduren vond een door de communistische en socialistische vak- vereenigingen gemeenschappelijk bijeenge roepen zitting plaats, waarin wer<C voorgesteld de algemeene staking uit te roepen. De politie heeft reeds vérstrekkende voorzorgsmaatrege len genomen. De arbeiders in de drukkersoe- drijven hebben zich weliswaar tegen een sym- pathlestaklng verklaard, doch tot steun aan de staking een credlet van 20.000 francs toegestaan. BERLIJN. 8 Aug. De onderwijzers en leer lingen aan de Pruisische scholen moetan elkaar voortaan wederzijds en onderling elkaar den Hitlergroet brengen. Te Aken zijnverschillende pakketten antl-Duitsch drukwerk hi beslag genomen, dat vanuit Parijs vla Dultschland naar de Scan dinavische staten werd verzonden. Te Berlijn werd heden een communist in ver band met een vuuroverval op een S-A.-huis tot 10 jaar tuchthuis veroordeeld. De andere be klaagden kregen 3 jaar gevangenis. In Wurtemberg moet de politie tegen aan- plak-colonnes en pamfletverspreiders. die op heeterdaad worden betrapt en vluchten, stond van de wapens gebruik maken. De vroegere particuliere secretaris van Kurt Eisner is bij een ontvluchtlngspoging doodge schoten. Ter begunstiging van den vlasbouw in Pruisen wordt er in een ministereel rondschrijven op aangedrongen om voor uniformen en andere uitrustingsvoorwerpen vooral linnen te gebrui ken. Ook het gebruik van Dultsch leer moet worden vergroot. LONDEN, 8 Aug. (Reuter). Naar thans be kend is geworden, heeft de Duitsche regeering ter gelegenheid van den vriendschappelljken stap verleden week door de Itallaansche regee ring bi) haar gedaan naar aanleiding van de Dultsch-Oostenrijksche spanning, de verzekering gegeven, dat zij al het mogelijke zou doen, om te beletten, dat vliegtuigen van Dultsch gebied af zouden opstijgen met het doel In Oostenrijk tegen de regeering-Dollfuss gerichte propagapda- lectuur uit te werpen en dat zij tevens zou verhinderen, dat Duitsche radio-redevoeringen aanvallen op Oostenrijk zouden bevatten. Toen de Britsche regeering gisteren deze kwestie te Berlijn ter sprake bracht, deed zij dit slechts om van haar belangstelling voor de onderhavige aangelegenheid te doen blijken. In verband met de door de regeerlng-Hltler aan Italië gegeven verzekeringen neemt men de uit Berlijn ontvangen berichten, volgens welke de rijksregeerlng het pact vah vier op de bedoelde kwestie niet toepasselijk zou achten, in talrijke kringen te Londen dan ook niet „au sérieux.” DANZIG, 8 Aug. De senaat van Danzig publi ceerde Dinsdag de >op 5 Augustus tusschen Dan zig en Polen gesloten overeenkomsten. Deze ovej-eenkortkéten gelden als voor-verdrag. De definitieve onda-rteekenlng zal midden Sep tember plaats vlndltn. Het betreft: e Valera en zijn aanhangers, die een snel- 1 len groei van de Nationale Garde vree- ■4—^ zen, omdat vele leden van de „Army Comrades’ Association”, de Cosgrave-partij, de Centrumpartij en vele partjjloozen erdoor zul len worden aangetrokken, hebben een bevel uit gevaardigd om alle wapenen in te leveren, ook wanneer men voor het bezit daarvan indertijd een vergunning heeft gekregen. Aan dit bevel hebben echter verschillende personen, onder wie vooraanstaande politici, geweigerd te gehoor zamen op grond van het recht tot zelfverde diging. Bovendien hebben zij een nieuwe gewa pende garde opgericht ter aanvulling en verster king van het Irsch Republikelnsche leger. Welke organisatie aal op den duur sterker blijken, de gouvemementeele van de Valera of de blauw- gehemde van generaal O’Duffy? Zondag a_s. wordt de eerste krachtproef verwacht. De Blauwhemden zijn n.l. van plan dan bij de cenotaaf te Dublin een parade te houden. Het staat nog niet vast, of de regeering deze pa rade zal verbieden om wanordelijkheden on- De uitwijzing van den Vickers-agent Leader uit Turkije. Rechtma tige daad der Turksche regee ring. De hulppolitie in Pruisen per 15 Augustus ont bonden. Duitsch-Oostenrijksch grensincident; een Ooo- tenrijker gedood. Zondag j.L keurde de Beriijnsche regeering tegenover den Italiaanse hen amb» sus deur terreurdaden tei»-n Oostenrijk af. De Volksdag va>u Danzig heeft de overeenkom sten niet Polen goedgekeurd. Balbo”s eskader opnieuw de Oceaan overgo stoken en in 6wee groepen op de .Azoren gedaald. De Volksdag van komsten, met de tegen, aangenomen. De nat.-soc. Senaatsvoorzitter Rauschnlng verklaarde heden in. den Volksdag. dat de over eenkomsten geschil ;t waren, om een wending van historische bet-aekenls in te leiden in Don zigs politiek. PARUS, 8 Aug. (V. D.) in den afgeloopen nacht hebben Inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot de villa van den bekenden kunstverzamelaar Eugene Geoffrey te Cannes. Do dieven hadden het speciaal op de vhuoe- rijen-collectie voorzien en namen zestien van de kostbaarste doeken mee. De doeken werden alle uit de lijsten gesneden Tot de gestolen schil derijen behooren vier doeken van Corot twee van Manet, twoo van Fragonard an drie van Nenoir. - Uit een officieuze verklaring valt af te leiden, dat de uitwijzing van Lander waarschijnlijk niet zonder rechtmatige reden is geschied en niet onrechtvaardig was, zoodat vermoedelijk van Britsche interventie geen sprake zal zijn en bet b tdent voorlooplg als gesloten kan worden be schouwd. Mevrouw Rossi (links) en mevrouw Codos, de echtgenooten van de bekende Fransche longe-ajstand vliegers, volgden aan de BAGDAD, 8 Aug. (Reuter). Aan de grens tusschen Irak en Syrië is de oorlog uitgebroken tusschen de Assyrische christenen, die onlangs naar Syrië trokken, en een grens- leger van Irak. Totdusverre telt dit leger 20 dooden en 45 gewonden, terwijl de Assyriërs 95 dooden zouden tellen, gevallen in een veldslag aan het eind der vorige week, en talrijke gewonden. De gevechten duren voort. 1. een overeenlnomst Inzake de exploitatie van de haven van Danzig; 2a een overeenkomst betreffende de behan deling van Poolscho staatsburgers in Danzig en 3. een correspoizdentle betreffende de rege ling van geschillen inzake ratlflcatieoorkonden, passen, consulaire aangelegenheden e.d. I FiiiiiiiitHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiü Bloedige gevechttm aan de grens van traliën Syrië. Vele dooden. a feestgebouw gewond en schadigd. Een aantal personen moest met verwondin gen in het ziekenhuis worden opgenomen. HORTA (Azoren) 8 Aug. (Reuter) Negen vliegtuigen van het Balbo- eskader zjjn in de haven van Horta neergestreken, terwjjl de 15 andere waaronder het toestel van generaal Balbo, naar Ponta Delgada zjjn doorgevlogen. Alle toestellen daalden in uit stekenden vorm. De overtocht over den Oceaan is volbracht in 11 uur en 45 minuten. DUBLIN, 9 Aug. (Reuter). Gisteravond heb ben In het centrupi der stad ernstige vechtpar tijen plaats gehad in verband met een door de Blauwhemden georganiseerd bal. Voor het gebouw, waarin de feestelijkheid zou plaats hebben, hadden zich ruim 10.000 personen verzameld, die de aankomende blauwhemden uitjouwden. De menigte wierp ook met steenen naar het gebouw, waardoor verscheidene personen ge troffen werden. De politie greep toen in, voerde eenlge char ges met den gummistok uit, waarbij rake klappen vielen en verdreef de menigte uit de nabijheid van het gebouw. Toen de vroegere president Cosgrave voor het aan kwam, bleek zijn chauffeur zijn auto door steenworpen be- -w—resident de Valera is de schrik In de beenen j-A geslagen, toen in de kelders van het stad- ■A huis te Dublin brand uitbrak, welke een kwalijk riekenden luister moest bjjzetten aan de plechtigheid, welke zich in de bovenzalen voltrok nl. de aanbieding aan het hoofd van den lerschen Vrijstaat van zijn eigen portret in olieverf. Ofschoon dit brandje snel gebluscht kon warden, maakte de Valera zich geen illuzles erover, dat er een gevaarlijk vuur bleef door- smeulen in de harten van vele Ieren, ’n vuur, waarvan de brand in het Dublinsche gemeente huis, naar hij meende, slechts de zichtbaar uitslaande vlam was. Of die brand een toevallige of wel een moedwillig veroorzaakte gebeurtenis is geweest, kon tot nu toe nog niet worden uit gemaakt, doch de Valera hield het laatste voor zeker. Onmiddellijk liet hij alle openbare en gouvemementeele gebouwen bezetten om moge lijke aanslagen te voorkomen. De Valera, de nationalistische strijder voor een volkomen zelfstandige lersche Republiek, de afschaffer van den eed v&n trouw aan de Engelsche Kroon, de voorvechter in den economischen oor log tegen Engeland en de achterhouder van de verschuldigde landannulteiten, heeft niét als de nationalisten elders te strijden tegen interna tionaal georiënteerde Marxisten, maar tegen mannen nog natlonalistlscher dan hij. De oppo sitie van den meer gematigden Cosgrave. welke bij de laatste verkiezingen een zware nederlaag leed, is voor hem niet gevaarlijk. Maar wel de fascistische beweging der door generaal O’DuI- fy in het leven geroepen „Nationale Garde” of „Blauwhemden-organisatie”. Wat het streven en doel dezer beweging zijn, heeft generaal O'Duffy, die er van overtuigd is. dat het aantal leden zjjner organisatie aan het einde van dit jaar vertienvoudigd zal zjjn, In een verklaring uiteengezet. De .Blauwhemden” willen le de nationale vereeniglng van de bevolking, 2e het opruimen van de verschillende politieke par tijen, en 3e een vastberaden strijd tegen het communisme. Een politiek, die deze drie pun ten in zich vereenigt, zal volgens hem het meest geschikt zijn om een vreedzame vereeniglng tus schen Noord- en Zuid-Ierland tot stand te brengen. De Blauwhemden vormen geen afzon derlijke politieke partij in den striksten zin des woords, want zij, die bjj deze organisatie zijn aangesloten, behouden hun volledige vrijheid om tot een andere politieke partij, behalve na tuurlijk de comunistlsche behooren, mits zij zich verplichten in deze partij propaganda te maken voor de Nationale Garde. Zij passen dus het systeem van den cellen- ’bouw toe en dit maakt het moeiljjker hen af- doende te bestrijden. «ooseveu neen gisteren een bespreking van drie uur gehad met den bankier Warburg en de professoren Rogers en Warren van de „bram trust". Naar wordt vernomen zal Warren zoo spoedig mogelijk naar Europa vertrekken. De offlcleele kwalificatie die van deze con ferentie wordt gegeven, is. dat men den ecouo- mischen toestand in het binnen- en bultsn- land de revue heeft laten passeeren. Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat er niet speciaal gesproken is over de stabilisatie van den dollar of van inflatie en dat geen enkele bepaalde beslissing ts genomen. Het blijkt dat sr geenerlei aanwijzing be staat, dat Roosevelt zijn verzet tegen een sta bilisatie verzwakt. Hij is nog steeds van plan den dollar „zijn eigen niveau” in bet buiten land te laten vinden. Velen meenen, dat de uitvoering van het nerstelprogram het althans noodlg zal maken, dat aankoopen van staats fondsen door de federale reservebanken gedu rende den zomer worden uitgebreld. Vandaag zal de minister van FlnanUën, Woo din, een bezoek aan Rooeevelt brengen. Ver nomen wordt, dat hij „de kwestie van zijn al treden” zal bespreken. Woodin zou willen al treden, omdat zijn gezondheid voortdurend te wenschen overlaat, doch Roosevelt wenscht, dat hij. Indien mogelijk, althans voor bet Mgr. Aengenent door Katholiek Haarlem ge huldigd. LONDEN, 8 Aug. (Reuter). Overmorgen wordt op de Londensahe markt de internatio nale leening der OojCi ?nrljksebe regeering ten bedrage van 4-514.200 pond sterling uitgegeven in den vorm van stevltLgbom van 3 pCt. De Engelsche regeering nsemt de garantie op zich voor kapitaal en renta. Laagste stand: 744.8 te SUnsele. Zon op 534. onder 8 36. Licht 13 Aug. Laatste Kwartier. NEW-YORK, 8 Aug. Generaal Balbo is met 15- vlieg tuigen om acht uur (Gr. T.) van avond te Ponta Delgada aange komen en gedasdd. Balbo ia voornemens, na een verblijf van twee dagen op de Azoren, verder te vliegen muur Lis sabon. Van de Axoren wordt goed weder gemeld. Drie ton post met bizondere Balbo- zegels zijn op de vlucht medege nomen. I -'«!«’ t l js

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9