ONS BLAD Engeland waarschuwt Hitler Lijkenschennis te Leningrad I na Het nieuws van heden Het Balbo-eskader te Lissabon Hitler contra de Joden o DE DIPLOMATIEKE STAP TE BERLIJN ONTSTELLEND ARTIKEL IN POOLSCH BLAD DE BAROMETER JOH. LAUWERS rATCtor 3 ALKMAAR Breukbanden, enkele en dubbele - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1933 i MUSSOLINI IN NIEUW GEWONNEN LAND van Een oud Britsch axioma i o o Zal Machado aftreden? Geen feeatelijkheden Generaal van zyn functie ontheven Godsdiensthaat laait weer op Communisten-actie e, HET GIJZELAARSSTELSEL Een gewonde officier overleden De gespannen toestand te Dublin Spaansche monniken uit hun klooster verdreven De Keizerlijke graven in het Mau soleum door de „Pomgolod” geopend; alle kostbaar heden meegenomen Hij stelt hen verantwoordelijk voor de ellende van na den oorlog ST AATSV HANDIGE DUITSCHE OFFICIEREN DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Oostenrijk wenscht geen grooter leger De zilveren doodkisten worden opgesmolten ■^1 Onder groote belangstelling op den Taag neer gestreken Cosgrave aan de zyde der Blauw hemden De gevolgen van een nederlaag Dollfuss De integriteit van Nederland en België ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20g, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 7. Wel langer en diensttijd voor de militairen Gebrek aan levensmiddelen te Havana N00RD-H0LLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 269 =s Moorden te Osa en Nijmegen. morgen de De monniken nlgte on- Hoogste stand Donderdag aar «ja.: 787 Vorige aland: 7M een telegram van gelukwensch doen toekomen. Havas meldt nog uit Ponta Delgada, dat het verongelukte vliegtuig nog drijvende is, doch als verloren wordt beschouwd In het gebied der Pontijnsche moerassen, die in vruchtbaar land veranderd zijn, wordt thans voor het eerst geoogsti Mussolini bij de eerste opbrengst i i r i i i i i a d Augustus werden op de hoogte tusechen Rlm- lingen en Rissenthal vier personen na 't over schrijden der Saargrens aangehouden Toen rij werden aangeroepen wierpen zy zich op den grond en schoten op de ambtenaren. Na een kort vuurgevecht werden zij overweldigd en ge vangen genomen. In verband met deze arres tatie zijn nog 5 andere personeh in arrest ge nomen. Het zijn communisten. Pistolen en druk werken zijn in beslag genomen. Machado niet van plan af te treden; de Am* rikaansche voorstellen afgewezen. Tijdens de jaarlijksche groote bijeenkomst der oorlogsveteranen te Londen werd ook een bezoek gebracht aan het graf van den Onbekenden Soldaat. Op onze foto ziet men de „Oude Willy”, een van de bekendste autobussen, die de soldaten in den oorlog naar het front bracht, langs het gedenk- teeken rijden HAVANNA, 9 Aug. (Reuter) Machado heeft over geheel Cuba den staat van beleg atgekon- dlgd. de de de DORTMUND, Aug. De rentmeester Erd- bruegger la in beschermingsarrest gesteld daar zijn zwager, de voormalige landraad Hausmann, vla den Luxemburgachen sender anti-Duitsche propaganda maakt. DUBLIN, 9 Aug. Na de bloedige botsingen, welke Dinsdagavond hebben plaatsgehad, was de toestand te Dublin Woensdag uiterst gespan nen. Het Balbo-eskader te Lissabon gedaald. Een der op de Asoren gewonde officieren overleden. v Staats vijandige Duitsche officieren. Een gene raal van zfjn functie ontheven. Communisten arrestaties In Bronswijk. Volgens United Press zijn heden verscheidene aar.xagen gepleegd als protest tegen het op treden der politie voor het paleis van Machado. Een drietal agenten en twee aanhangers van Machado werden gedood. In Havana heerscht levensmiddelenschaarschve. Vleesch is bijna niet te krijgen. LISSABON. 9 Aug. (Reuter) De eerste vlleg- boot van het eskader-Balbo is om 14.35 uur plaats dijken tijd op den Taag neergestreken, weldra gevolgd door tien andere vllegbooten, die eveneens vlot neerkwamen Alvorens te dalen hadder. deze vliegtuigen nog een vlucht boven de stad gemaakt, waarbij zij geëscorteerd werden door verscheidene esca drilles Portugeesche vliegtuigen. Om 15.15 uur waren ook de negen andere vllegbooten, onder leiding van den tweeden commandant generaal Pellegrini, neergestreken. Generaal Balbo. die zich in het eerste vlieg, tuig dat landde, bevond, wero door de autori teiten, o.w de Italiaansche gezant, begroet en door de menigte hartelijk toegejulcht Ondanks het ongeluk van een der machines bij het verlaten van de haven van Ponta Del gada. bleek generaal Balbo welgemoed. LISSABON, 9 Aug. (Reuter). Op verzoek van generaal Balbo zijn, ten teeken van rouw over den by Ponta Delgada om het leven gekomen officier-vlieger. alle feestelijkheden voor heden af gelast. Daar generaal Balbo rust noodlg had. zal ook de ontvangst bij president Carmona niet door gaan. Het eskader zal waarschijnlijk vlucht voortzetten. Met betrekking tot dit ongeluk wordt door V. D. nader gemeld dat de offlcieren-vheger Ranieri en Squaglia, ernstig gewond, door een inwoner van Ponta Delgada zijn gered. Deze kracht de officieren uit de cabine van het om- geslagen vliegtuig op een root naar de kust Lultenant-vlieger Squaglia is bij aankomst in het ziekenhuis overleden. Voo Gronau beeft generaal Balbo opnieuw van oe- een dat weggesmolten en ont- van den vermoorden Elburgs zevende eeuwfeest. Het dreigend conflict bij de Sphinx te Maas tricht waarschijnlijk van de baan. Vreeseiyk drama In Den Haag; dubbele moord en zelfmoord. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tahfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met gaillustreard Zondagsblad f 0.60 hoogar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Speamestad - Haarlem WASHINGTON. 9 Aug. (V. D.) In kringen te Washington wordt de toestand op Cuba buiten gewoon crltlek geacht. Hat staatsdepartement staat in voortdurend telefonisch contaoi met Welles. Staatssecretaris Huil heeft officieel mede gedeeld. dat de Brltsche en SpaaAsche gezanten in Havanna bij den Amerikaanschen vertegen woordiger Welles stappen hebben verlangd tot Instandhouden van de wettige orde. TRIER. 9 Aug. (V- D.) Het staatspolltlebu- reau Trier deelt mede: Ia den nacht op 9 HYDEPARK, 9 Aug. (Reuter). President Roo sevelt volgt het verloop van den toestand in Cuba met de grootste aandacht. De regeering der Vereenigde Staten is echter niet voornemens zich te mengen in de btnnen- iandsche aangelegenheden van Cuba. De Cubaansche ambassadeur heeft een onder houd aangevraagd met Roosevelt en zal ter stond naar Hydepark vertrekken. BERLIJN 9 Aug. (V.D.). In een interview dat Hitler heeft toegestaan aan het te New- York verschijnende Duitsche weekblad „Staats- zeltung und Herold'' verklaarde hij o m.: „Wij hebben het Joodse he communisme neer geslagen en zullen het bolsjewisme nooit weer laten opkomen. Moet men een volk van 80 mll- lioen personen prijsgeven aan een zekere ver nietiging. omdat zes mlllioen reeds door de marxistisch-Joodsch-communistische volksver- giftlgers zijn misleid en weigeren de nleuw- democratlsch zelfgekozen meerderheid van het weder ontwaakte Duitsche volk en den Dult- schen Michel te erkennen? Waarom beweent de wereld met krokodillentranen het honderdmalen verdiende mlsdadigerslot van een kleine min derheid? Waar was het geweten der wereld, toen mlllioenen in Duitschland honger leden, ont bering leden en in nood verbloedden, toen meer dan 300.000 Duitsche menschen tot wanhoop en zelfmoord werden gedreven? Ik vraag president Roosevelt, ik vraag bet Amerikaansche volk: Bent u bereid deze bron- nenvergifUgers der Duitsche zoowel als der Christelijke wereldziel by u op te nemen? Wij zouden leder afzonderlijk «un vrijbiljet en een dulaendmarkbiljet als zakgeld medegeven. In dien wij ze kwijt konden raken. In Duitschlands nationale revolutie, de groot ste revolutie der wereldgeschiedenis, welke leid de tot Duitschlands* vernieuwing en wederge boorte. zijn nog geen 20 menschen om het leven gekomen. Hoe was het daarentegen bij de Fran- sche revolutie, hoe was het bij de Amerikaan sche revolutie? Hoe was het in Rusland, waar 11 mlllioen door het Joodsche communisme wer den afgeslacht? Ik zou Amerika niet datgene willen toewen- seben, wat wij In de laatste tien jaren met mll- lloenen werkloozen hebben medegemaakt. De regeeringen van na den oorlog veroorloofden iedereen in Duitschland te komen en revolutie te maken. Thans moeten wij ingrijpen en aan- gezlen wij geen Ellis-Eiland hebben, moeten wij werkkampen Inrichten. Moet ik duizenden men schen van Dultschen bloede laten vernietigen, opdat alle Joden zelfs beschermd kunnen wer ken. leven en afpersen, terwijl een volk van mlllioenen verhongerd en wanhopig ten offer valt aan het bolsjewisme? Ben ik verantwoor delijk voor de tandelooze kinderen van verhon gerde. ondervoede Duitsche mannen en moeders? Heb ik deze mlllioenen broodeloos gemaakt of het alles kapitalistisch-geestelijk vernietigende parasietendom dat jarenlang heerschte In het Duitschland van na den oorlog? Ben ik de oor- v zaak van het leger zelfmoordenaars van het Duitschland van na den oorlog, dat driemaal zoo sterk is als het eerste 70.000 man tellende Amerikaansche expeditiecorps van den wereld oorlog? Waarom zwijgt het geweten der wereld tegenover deze feiten, dit lijden en over de waarheid van de daaruit ontstane beweging der wedergeboorte? Slechts omdat Amerika. Enge land. Frankrijk niet verstaan of niet willen verstaan. Terwijl zij in eigen land tegen de Joden dtecrtmlneeren zou ik ophouden de Duit sche jeugd, de Duitsche menschen. grijsaards, mannen, moeders en kinderen tegen het onge- wenschte vreemde vergif te beschermen? „Ik zeg nogmaals: vracht en kosten betalen wij gaarne en we geven nog een leder een klein bankconto daarenboven, wanneer gU ze wilt hebben, maar Duitschland moet leven. Duitsch land leeft en zal verder leven." LISSABON, 9 Aug. (VJ> Op zijn vlucht van de Azoren naar Lissabon heeft het eskader van Balbo met mist te kampen gehad. Bij de aan komst te Lissabon werden 21 saluutschoten gelost. LONDEN, 7 Aug 1933 -j-x r is Öe laatste dagen in de pers zeer veel H geschreven, en in diplomatieke kringen 'zeer veel gesproken over de „krachtige doch vriendschappelijke protesten." welke Groot- Brittannlë. Frankrijk en Italië gemeenschap pelijk of elk afzonderlijk, doch In leder geval na onderling overleg gepleegd te hebben, te Berlijn zouden uitbrengen tegen de Duitsche Nazl-cam- pagne in Oostenrijk. En thans schrijft Wickham Steed, de oud- hoofdredacteur van de „Times” en Engelands grootste kenner van Middel - Buropa „De Duitsche regeering zal wijs doen de be- teekenls van de thans door Engeland onderno men stappen (Inzake Oostenrijk) niet te onder schatten. Zooveel onweerlegbare bewijzen van Duitschlands Heimelijke weder-Tsewapenlng en van breedvertakte militaire opleiding in ver schillende vormen, zijn den laatsten tijd in Engelands bezit gekomen, dat men in verant woordelijke Brltsche kringen de bedoelingen van Nazl-Dultschland nog duidelijker ziet dan die van het keizerlijke Duitschland in 1914." Op het oogenblik waarop wij dit schrijven Is omtrent het vertoog, door de Brltsche regee ring tot die van Hitler gericht, weinig meer bekend dan dat het niet schriftelijk. maar mondeling uitgebracht is. Deze vorm is geko zen, omdat hij als „vriendschappeiyker” geldt en het bovendien mogelijk maakt zekere meeningen uit te brengen, welke schrif- telijk niet zoo gemakkelijk geformuleerd had den kunnen worden, zonder aanstoot te geven. Toch is ook van dit mondelinge vertoog de toon zeer ingehouden. De aandacht van Hitler’s regeering wordt slechts gevestigd op de „un wisdom", het „onverstandige” van de in en tegen Oostenrijk gevoerde campagne. Terwijl ons thans nog te weinig met zeker heid bekend is omtrent de stappen door Enge land, Frankrijk en Italië te Berlijn gedaan, dan dat wij de beteekenis van Engelands op treden ten volle zouden kunnen trachten te beoor deden, mogen'Mj toch reeds erop wijzen dat de positie van de regeering te Londen niet dezelfde la als van die te Parijs en Rome. Bij het Oostenrijksche vraagstuk heeft Enge land niet, gelijk Frankrijk en vooral Italië, di rect politiek belang. Het heeft zich ten aan zien van den „Anschluss" nooit partij gesteld, in tegenstelling tot de beide andere landen die. zij bet ook om geheel verschillende redenen beide fel ertegen gekant zijn. Het eenige wat Engeland verlangt is dat een „Anschluss” met volle goedkeuring van Oostenrijk en met strenge ln-achtneming van de desbetreffende bepalin gen in de vredesverdragen tot stand komt. Zoolang Herr Dollfuss, de Oostenrijksche kanselier, te Londen niet officieel om Enge lands diplomatieke Interventie gevraagd heeft, of zoolang hij niet gebruik gemaakt heeft van zijn recht de tuaschenkomst van den Volken bond In te roepen, zijn er dus voor Engeland goede redenen zich van elke inmenging, in boe mllden vorm ook, te onthouden. Hierbij moet ook in aanmerking genomen worden dat mr. MacDonald, al heeft hij als socialistisch getint democraat niet de minste sympathie met het Hitlerisme, toch niet zon der dringende noodzakelijkheid een politiek zou goedkeuren, waardoor de reeds bedenkelijk ge taande populariteit van Duitschland in Enge land nog meer ondermi)nd zou kunnen worden Uit de berichten, gedurende de laatste weken -«it Middel-Europa ontvangen, blijkt evenwel dat Herr Dollfuss meer en meer In het nauw ge dreven wordt. Te Parijs begon men zich zeer ernstig ongerust te maken. Rome staat evenzeer op de integriteit van Oostenrijk, ook al ver- wacht men niet dat het er al te ernstige on aangenaamheden met Berlijn voor over zou hebben. Het is sinds verscheidene jaren de methode der Brltsche diplomatie zich eerst in -Europee- sche moeilijkheden, waarvan Duitschland het middelpunt is, te mengen, nadat een of meer andere landen het initiatief genomen hebben Aldus poogt zij de eenigszlns preferente positie, welke z|j te Berlijn*inneemt, te handhaven, zon der haar prestige te Parijs en in andere centra BRUN8WIJK, 9 Aug. (W. B.) De laatste 4 we ken viel In Bronswijk een opleving te consta- teeren van de Communistische agitatie. In ver band daarmede zijn de laatste 2 dagen in to taal 250 Marxisten gearresteerd, waaronder eenige vrouwen; verscheidene gearresteerden zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld; een klein aantal te ook weer op vrije voeten ge steld. BERLIJN, 9 Aug. (W.B.) Nadat de Pruisische minister van onderwijs kort geleden reeds alle Communistische studenten aan de Pruisische hoogescholen terstond heeft uitgesloten, te de ze bepaling thans u>tgebreld tot alle Marxis tisch en anU-natlonaal gezinde studenten. LENINGRAD, 9 Aug. (Reuter.) Het Poolsche dagblad „Illustrovannl Courier TBodzenni” be vat een ontstellend artikel over de ervaringen van een commissie in Sovjet-Rusland welker taak het geweest zou zijn het Keizerlijk Mauso leum in Leningrad te openen en de waardevolle voorwerpen hieruit weg te nemen. Het blad zou het artikel ontvangen hebben van een lid der Russische kolonie in Warschau, die het in een brief kreeg toegestuurd van een lid der G. E. P. O. E., de gevreesde geheime Rus sische staatspolitie. De brief bevat, indien de daarin genoemde feiten althans op waarheid berusten, gegevens van groote historische beteekente. De inhoud luidde ongeveer als volgt: „Waar ik thans over schrijf beeft een vergetelijken indruk op mij gemaakt. De zware deuren van het Mausoleum gaan open en voor onze oogen vertoonen zich de graven der Russische keizers gerangschikt in een haiven cirkel. De geheele Russische ge schiedenis ligt voor ons. De voorzitter der commissie geeft het bevel te beginnen met den laatst gest=r(-5=.' ca de ingenieurs openen de graftombe van Tsaar Alexander JU, Cardos Mendieta wordt, in verband met de onlusten op Cuba, beschouwd als de op volger van president Machado. MADRID, 9 Aug. (Reuter). Onder aanvoering van den burgemeester van Darbastro en ver scheidene gemeenteraadsleden, heeft een troep van ruim 200 personen de kloosterschool aldaar bestormd en het gebouw bezet na de monniken er uit te hebben verdreven. De monniken wilden nog een poging doen tiun klooster te verdedigen, doch toen de me- voorbereidlngen trof om het gebouw in brand te steken, gaven zij zich over. Omtrent het bezit van dit klooster was een geschil hangende tusschen de orde der mon niken en de gemeente, die elk beweerde eige naresse van het gebouw te zijn. De zaak werd voor het gerecht gebracht, doch de gemeentelijke autoriteiten en een deel der bevolking wachtte de uitspraak niet af en stel de de rechtbank voor een voldongen feit. Alexander III te in generaalsuniform, rijke- Hjk getooid met zijn decoraties. Het lijkt wordt vlug uit de zilveren kist genomen, de ringen worden van de vingers gehaald en de van dia mant schitterende decoraties van de uniform. Het lijk wordt daarna in een eikenhouten kist overgepiaatst. Op dezelfde wijze wordt te werk gegaan met de doodkisten van Alexander II en Nicolaas I. De commissie-leden verrichten hun werk met groote snelheid, daar in het Mausoleum een bijna ondragelijke lucht hing. Vervolgens wordt het graf van Alexander 1 geopend, doch hier doet zich Iets onverwachts voor. Het graf te leeg, hetgeen de legende schijnt te bevestigen, dat de dood van den Tsaar te Taganrog en zijn begrafenis gefingeerd zijn en dat hij zijn leven geëindigd te als monnik In Siberië. Een hevige spanning heerschte onder de com- missie-leden, toen zty het graf openden keizer Paul. Zijn uniform was prachtig waard gebleven. do<i het hoofd leverde verschrlkkelijken aanbllk op. Het masker het gelaat bedekte, hulde de verwondl Tsaar. De lijken worden alle in eikenhouten kisten overgeplaatst en de zilveren kisten boven el kaar opgestapeld. Gerulmen tijd is de commis sie bezig bij het graf van Catherine de Grbote, waar een groote hoeveelheid juweelen wordt gevonden. Het laatst te Peter de Groote aan de beurt en als het deksel van de kist te weggenomen vertoont deze eerste Tsaar aller Russen zien voor ons in zijn reuzengestalte Het grlaat te prachtig bewaard gebleven en het te alsof bet nog leeft, doch bij het overdragen in de houten kist, valt het lijk, dat 200 jaren heeft door staan. in stof uiteen. De afschuwelijke taak te volbracht en de hou ten kisten met de overblijfselen van <m Fsaren worden naar de Insankiesky cathedraal ge bracht, waar zij In de crypte worden neergezet Een organisatie bekend als de „Pomgoloo' (Hulp aan de hongerlgen) had de leiding van dit werk, zoo besluit de schrijver, en het doel was. de zilveren doodkisten te smelten en alle waardevolle voorwerpen, die van de lijzen aa- ren afgehaald, te gelde te maken." Alle belangrijke punten der stad waren door burgerwachten bezet en politieagenten pa trouilleerden door de straten. Verdere inciden ten hebben Woensdag niet plaatsgehad, troepen zijn geconsigneerd. De Valera heft verklaard, dat hij geen ge üniformeerde parades zal dulden Ieder oogen blik wordt een definitief verbod voor den fas- clstenopmarsch van as. Zondag verwacht. Groote belangstelling trekt het feit, dat op een na de grootste party van Ierland, Cosgrave-party, toenadering betoont aan fascisten. Cosgrave zal mogelyk persoonlyk deel nemen aan den opmarsch der Blauwhemden op is. Zondag, welken generaal O'Duffy boste wat kost doorgang «dl laten vinden. Vermoede lijk zullen 20.000 personen aan de parade deel nemen. In een onderhoud verklaarde Cosgrave, dat hy het eens is met de fascistische beweging en er zich over verheugt, dat het aantal barer aan hangers toeneemt. In te boeten. By voorkeur neemt zy dan aan diplomatieke acties of besprekingen deel als be middelaarster, die belden partyen haar dien sten als „eerlijk makelaar" aanbiedt. Aldus heeft zy de kracht van menige Fransche actie tegen Duitschland gebroken, zonder dat iemand in Frankryk de Brltsche regeering had kunnen verwijten dat deze feiteiyk voor de Wllhelm- strasse gewerkt had. Ook ditmaal krijgt men den indruk dat En geland aan de actie te Berlijn vooral meege daan heeft om een drastisch optreden van Frankrijk te voorkomen. Want er zyn krachtige invloeden aan het werk geweest om de regee ring van eiken dlplomatleken stap te Beriyn in verband met de Oostenrijksche kwestie te doen afzien Die invloeden gaan uit van Brltsche bankiers en financiers, die voor mlllioenen 'maar toch voor een aanmerkeiyk kleiner to taal dan Nederland en Zwitserland) in Duitsch land geïnteresseerd zyn. „Er zyn,” schrijft Wickham Steed, „zeer sterke redenen om te gelooven dat zakenlle- deh opzettelijk misleid geworden zyn ten aan zien van de condities, welke In de betreffende landen heerschen.” Men behoeft geen „insider” te zyn om te weten, waarop de schrijver doelt Bankiers, fi nanciers en kooplieden zyn van Duitschland uit bewerkt geworden met tienduizenden brieven en circulaires, waarin hun onder het oog ge bracht werd dat hun beleggings-belangen in Duitschland alleen veilig zullen zyh, indien de Nazi-heerschappy gehandhaafd en versterkt wordt. Het is bijgevolg niet in Engelands be lang aan eenige internationale actie deel te nemen, waardoor het prestige der nazi's onder- mynd zou kunnen worden. Deze propaganda heeft haar uitwerking niet gemist en de City heeft al haar invloed op Downingstreet doen gelden, om te voorkomen dat de regeering iets ten bate van Oostenryk ondernemen zou. waardoor het ernstige mis noegen van Beriyn kon worden opgewekt Juist hierom te het met het volste recht dat Wickham Steed Duitschland als het ware waar schuwt „de beteekenis van de thans door Enge land ondernomen stappen niet te onderschat ten.” Want achter het Brltsche optreden schuilt ditmaal niet alleen de bedoeling te voorkomen dat Frankryk. bij gebrek aan Brltsche mede werking, zyn eigen gang zal gaan. Zoo Enge land in het Oostenrijksche vraagstuk al niet direct politiek geïnteresseerd is, des te meer belang heeft het by de veel grootere problemen, die er nauw mede in verband staan. Het Foreign Office is zeer goed Ingelicht om trent hetgeen er over heel de wereld omgaat De Brltsche geheime dienst is een schier onfeil bare organisatie. Te Londen nu weet men dat datgene, wat vroeger als de „Anschluss '-bewe- ging bekend stond, onder het Hitlerisme iets geheel anders geworden is Men weet thans dat de Nazi-propaganda in Oostenrijk beschouwd moet worden in verband met een overeenkom stige propaganda, welke gevoerd wordt in alle aan Duitschland grenzende landen of landsdee- len (zooals Vlaanderen) en dat een Nazl-succes In Oostenrijk noodzakelUk te. opdat de reeds getroffen voorbereidende maatregelen in Dultsch-Zwitserland. Holland, Vlaanderen en Denemarken zullen kunnen worden voortgezet In de Brltsche persschrijft men er weinig over, maar aan het Foreign Office weet men waarschyniyk alles omtrent de wijze, waarop de Duitsche nazi’s zich vooral in Nederland en Vlaanderen genesteld en georganiseerd hebben en hoe zy slechts wachten op den „val” van Oostenrijk, om met alle energie aan het werk te tygen en een derde „Heillges Römisches Reich Deutscher Nation” te stichten. „Dit plan,” schryft Steed, „bedreigt niet al leen de onafhankeiykheld van Oostenrijk, doch die van Dultsch-Zwitseland en Denemarken, Holland en Vlaanderen. Het succes der Duit sche Nazl-campagne tegen Oostenrijk zou dus Duitschland aanmoedigen heel Centraal- en Noordwest-Europa In vuur en vlam te zetten.” Is dit overdreven? Misschien. Maar te Lon den twijfelt men er niet langer aan dat wat zich tusschen Duitschland en Oostenrijk afspeelt, slechts de inleiding is tot de verwezenlijking van plannen, die de Noordzeekusten van Ne derland en België onder de contrdle van bet Nieuwe Duitschland zouden brengen. En hierbij staat een eeuwenoud Britsch axioma op het spel, dat zwaarder weegt dan de in Duitschland belegde mllliarden. PARIJS. 9 Aug. (Reuter, De corrtopuii- dent van de ..Temps" te Rome bestrydt net bericht, dat Oostenrijk het verzoek zou neb ben gedaan, de effectieve sterkte van zyn le ger met 18.000 man te verhoogen. Volgens den correspondent wens' nt Oosten- ryk geen wyziglng van de bestaande verdrags- clausulen. waarbij het Ooetenryksche leger op 22000 man wordt vastgesteld, doch het te van meening. dat de dlensttyd van een deel van t leger op 10 k 12 maanden moet worden ge steld. zoodat Oostenrijk de mogelijkheid ge geven wordt door recruteenng en een oefentyd van 6 A 12 maanden de be\olklng In grooteren omvang militaire opleiding te geven. Oostenrijk wenscht verder dat voor de Heim- wehrtroepen een statuut wordt opgesteld, zoodat deze als leger-reserve en eventueel ter assisten tie van de politie kan optieden in geval van een revolutionnaire omwenteling van links of rechts. STUTTGART 9 Aug. De „Nat Soc. Koerier” deelt mede: Van den voorzitter van den Wurteniberg- schen offlclerenbond is de ontbinding geëischt van de plaatseiyke officierengroep Oberndorf omdat deze groep nog tot in den allerlaatscen' tijd door het essentleele deel der leden een mentaliteit aan den dag heeft gelegd, waaruit gemakkeiyk een vyandelyke houding jegens den nationaal-soclalistlschen staat te herkennen was. Bedoedle voorzitter, de gepenslonneerde lul- tenant-generaal V. Teichmann heeft hieraan niet voldaan. Daarenboven heeft hy het noodlg geoordeeld een arrogant schrijven te richten* tot het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken van Wur- temberg. Met het oog op den hoogen leeftijd van generaal v. Teichmann te er van afgezien hem In Schutzhaft te nemen. Hy is echter van zyn functie van voorzitter van den Wurtembergschen Offlclerenbond ont heven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1