Het geld de politiek en r Nederlander genezen te Beauraing? De positie van de „Alkaid” DE WERKVERSCHAFFING. 'I HET WEER OP ZONDAG De koster van Enschede DUITSCHLAND NA DEN OORLOG Verschijning te Banneux? VRIJDAG 11 AUGUSTUS DE SNELSTE ELECTRISCHE TREIN Een maand proeftijd weer Het dichten der gaten 15 Augustua de groote dag DOOR EEN TRAM GEGREPEN Doodelyk ongeluk te Zeist Waarborg door de gemeenten? Nadere bjjzonderheded Strenge handhaving HET CADEAUSTELSEL OVER BOORD GESLAGEN NAA BOVEN-DIGOEL Drie interneeringen MISBRUIK VAN PASPOORTEN Voor deviezen-smokkel Nieuwe Gouverneur Midden-Java Slechts weinig kana op veratoring van het mooie weer Toelatingaleeftijd voor de lagere school r el:el isievs BOOMKWEEKERSCREDIET VAN HET RIJK HET VERDRINK1NGSGEVAL TE DE ZILK BEPERKING VAN DEN TUINBOUW? Deze Duitsche locomotief kan met 7 personenrijtuigen een snelheid bereiken van ruim 151 K.M. per uttr Rapport inzake het onderzoek t, it 4? t 1 t Strenge maatregelen van Minister Slotemaker in verband met de ongeregeldheden Strekdam der St. Servatiusbrug gereed Reddingswerkzaamheden worden door het stormachtige zeer belemmerd Het parlement 1 bet geldbezit en de economische I—e« hunner offer 33 pf i een heen 5 1 t n* ml De heer Nobbenhuis dit bedrag, vergeli van een tar.efs- i roort- slaan, t—e3l wint) kwa- I kan «58> Een week geleden zijn twee' mogelijkheden voor de verdere ontwikkeling van den weers- I zqi zwak dei «gellW I loodig den geving van z’n woning wandelde, viel het hem OPr C—v -- --- -------- -w ulg de van ant icbi a. on. dek- it winst il! diginr 3.750.000 2.100.000 1 „.-.aaïM Men schrijft ons uit Enschede: Ieder katholiek inwoner van Enschede kent den heer Nobbenhuis. den vroegeren koster van de St. Jacobusparochie. Jaren lang heeft hü in de ovde het al^Br ZÜÜ 63S^ Dezer dagen heeft het „fïationaalTlomlté tot ^beteugeling van het Cadeaustelsel” de veelzij dige gegevens, die het, als resultaat van het voor eenigen tijd terug ingestelde nationaal onderzoek naar het cadeaustelsel, heeft bijeen gebracht, gepubliceerd. Hierdoor komen de gegevens, welke dit Co mité verzamelde ter begeleiding van deszelfs in Mei j.l. tot de regeerlng gericht verzoek tot het instellen van een wetteljjke regeling van het cadeaustelsel, ter beschikking van alle groepen van belanghebbenden, hun instellingen en or ganisaties, van welke laatste er reeds een 115- tal zijn aangesloten bij het Comité. Het onderzoek omvatie o. a. een 9000-tal or ganisaties, instellingen en firma'.', terwijl de gegevens werden ontleend aan de 1870 inge komen ingevulde vragenlijsten, waaruit o. a. bleek, dat 95 pct. van de belanghebbenden, die Omtrent het geval te De Zilk, waar achter X Graalhuis ,_De Tutenberg" de 21-jarlge P. B. uit Vogelenzang en de 33-jarige J. R. ook uit Vogelenzang in de Zanderljvaart verdronken zijn, deelt men ons nog van geachte zijde mede dat belde genoemde personen konden zwemmen. De 33-Jarige Joh. R. is als slachtoffer gevallen van zijn reddingspogingen. Ook de oudere broer van P. Belién hielp mede, jnaar moest de dren kelingen loslaten daar hü door beide werd vast gegrepen. Oelukkig was ook geestelijke hulp aanwezig. De weleerw. pater O. Severus O. M. Cap. heeft de belde drenkelingen nog het H .Oliesel toege diend. dermjjnd. Zoo waren er in 1928 Th den Rijksdag op dc 490 leden niet minder dan 76 industrie-afge- vaardigden, dus 16 pCt.! Onder dezen waren er. echter niet meer dan een dozijn Industrieelen. Nog langs een anderen weg loopt de industric- invloed naar het Parlement. Men benoemt !n verschillende groote naamlooze vennootschap pen Rjjksdagleden tot commissaris. In Oosten rijk. Tsjecho-Slowaklje en Polen is dit bij de wet verboden. Ook in Frankrijk. In Duitschland niet, al voelt men, dat hierin een gevaarlijke misstand schuilt. Zoo waren er in den Rijksdag van 1924 niet minder dan 65 afgevaardigden met 275 commissariaten. Het sterkst was dit bij de Duitsche Volkspartij. Deze had 45 Rijksdag- leden, waarvan 16 niet minder dan 77 commis sariaten hadden. Of proportioneel was X eigenlijk nog erger bij de Democratische Partij Op 25 Rjjksdagleden waren er 11 met samen 87 commissariaten! Dit hooge cjjfer werd ech ter veroorzaakt vooral door den advocaat Her mann F-scher, die op zjjn eentje 49 commis sariaten had. 8. D. A. P. Centrum D.-Natlonale 5.000.000 D.-Volksp. Dem. partjj de verkiezingen in 1928: 2.570.000 1250.000 hun antwoord inzonden, tegen het cadeau stelsel is en van deze categorie zich bovendien 90 pet. vóór wettelljke regeling van dit verkoop systeem verklaart. De zeer vele gegevens zijn overzlchtelljk en groepsgewijze in het rapport verwerkt, t^rwyl de cijfers der vele groepen weer zijn samên ge vat in een algemeen overzicht Dit rapport en het schema van wet, aanbe volen door den Middenstandszaad, worden thans door de betrokken Instanties nader be studeerd. waarna de Minister van Econotr tsebe Zaken tx.t. zijn standpunt in deze aangele genheid zal bepalen. Er is hier een zekere wisselwerking: Sommigen worden in den Rijksdag gekozen, omdat zü com missaris van een of andere groote NV. zijn; anderen worden tot commissaris gekozéh, om dat ze lid van den Rijksdag zijn: dat staét! In 1927 deed zich X vermakelijke geval in den Rijksdag voor, dat bij de bespreking over de monopoliseering van de luciferslndustrle dc Duitsch-nationale afgevaardigde Behrens, een landarbeider, daar zoo Ijverig aan deel nam Wat bleek? Hij was commissaris van de Pruisi sche Hypotheekbank, die nauw geliëerd was met de Zweedsche luciferstrust I Toch kan men, als men spreekt over de plu tocratie in het Parlement, niet denken aan de parlementsleden-zelf. Er, zitten maar weinig rjjke lieden in den Rijksdag. Trekt men van het totale aantal leden het dozijn Industrieelen en een paar grootgrondbezitters af, dan houdt men niet veel meer over dan middenstanders en arbeiders. Maar wel moet men daarbij den ken aan den invloed, bij de verkiezingen uitge oefend door belangen. Laat men .gezamenlijk bü een verkiezing 10 of 15 milliöèn Mark besteden wat beteekende leton met de voor- en nadeelen of belasting-verhooglng? De opmerking van Richard Lewinsohn is niet zoo onjuist: „So betrachtet, spielt das Geld in der Politiek, das Geld als Mlttel zur Macht, eine ahnllche Rolle wie die Fermente in der Chemie es 1st elner jener Relzstoffe, die schon in klein sten Quantitaten grösste Wirkungen auszulösen vermógen.” Laat men nu uit deze beschouwingen vooral niet de conclusie trekken: dus weg met het parlementaire stelsel! Zou men werkelijk mee nen, dat In het .Derde Rijk” van Hitler het geld geen rol speelt? Alle kritiek is verboden en wordt als landverraad gestraft. De geheele pers is gemuilband. Het nationaal-socialisme is groot geworden vooral ook door den flnantlee- len steun van de grootindustrie. Gelooft men. dat deze geldmachten thans in Duitschland eensklaps van allen polltleken Invloed beroofd Zijn? Alleen kan men thans niet meer achter de schermen zien. Dat is het voornaamste ver schik In verband met het door het Rijk te ver- leenen Boomkweekerscrediet is op initiatief van B. en W. van Boskoop een bijeenkomst gehou- den van gemeentebesturen uit de Rijnstreek, waarin bes'oten is den betrokken gemeentera den voor de stellen, dat de voor dit crediet' benoodigde waarborg zal worden gegeven door de gemeente, waar de crediet-aanvrager ge vestigd is, ongeacht de vraag in welke gemeen te het bedrijf wordt uitgeoefend. De buitengewone gebeurtenissen te Beauraing hebben de aandacht eenlgszins afgeleid van het naburige dorpje Banneux, waar de Heilige Maagd verschenen zou zijn aan het jonge meisje Marietje Beco. Toch stroomen ook hier-» heen de pelgrims. Zondag jj. werd hun aantal geschat op 15000. De groote dag van Banneux zal, naar men weet, den 15den Augustus moe ten zjjn, feestdag van Maria’s ten Hemelopne ming. Reeds zijn in België en Frankrijk groote bedevaarten georganiseerd. De kapel van ..Onze Lieve Vrouw der Armen” zal onder groote plechtigheid worden ingezegend. Daarna wor den de zieken gezegend. De „Radio Cathollque" zal de plechtigheid uitzenden. De burgemeester^ van Louveigné, tot wiens gebied Banneux be hoort. heeft onder zware straffen verboden, dat op 15 Augustus winkels, kramen of tenten worden opgeslagen op den weg van Banneux naar Tancrémont. Alle commercieele of finan- cieele belangzucht wordt ten strengste geweerd. Mgr. Mlllot, vicaris-generaal van het bisdom Versailles, die Donderdag jj. een bezoek bracht aan Banneux en gedurende eenigen tijd sprak met Marietje Beco. verklaarde zich overtuigd van het ernstige en buitengewone karakter der verschijnselen, over wier oorsprong nog geen voldoende zekerheid bestaat. Naar wjj vernemen hebben de Inspecteurs bij het Lager Onderwijs het volgend schrijven ge richt tot de Gemeentebesturen: „Op verzoek van den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen bericht ik u, dat naar zjjn oor deel scholen voor G. L. O. welke niet stipt het voorschrift betreffende den toelatlngsleeftljd naleven, art. 11 der L. O. Wet overtreden en daarmede ophouden scholen te zjjn in den zin der wet en dus niet langer in aanmerking kun nen komen voor vergoeding uit 's Rijkskas. Het ligt voor de hand, dit het opzettelijk beschadigen, eventueel vervalschen van een paspoort is te beschouwen als het misbruik maken daarvan. De Commissaris verzoekt den burgemeesters derhalve, bij aanbieding ter verlenging van paspoorten op bovenstaand misbruik te doen letten, en indien daarvan iets blijkt, de ge vraagde verlenging te weigeren en .aanvragers voor een nieuw paspoort naar hem (Commis saris) te verwijzen. Donderdagavond voer de 43-jarige G. A. Ret- tel, gewoond hebbende aan de Nassauhaven te Rotterdam, met een roeiboot, waarin nog een kameraad van hern zat, in de Persoonshaven. Toen .hij trachtte een sleepschip af te houden, viel hij overboord. Zijn kameraad schreeuwde om hulp, waarop een schipper met een dreg R. spoedig wist op te halen. De man was echte» bewusteloos. Nadat eenigen tijd kunstmatige ademhaling was toegepast, keerde hjj tot bewustzijn terug, maar zjjn toestand was van dieqwaard. dat de G. O. D. overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk aehtte. Korten tijd nadat hij naar het ziekenhuis op den Coolslngel was gebracht, is de man echter overleden. werd begonnen met het dichten drie ruimen en de machinekamer Afslepen bleek ónmogelijk en op 8 dezer is de „J^rvnarkom”, na elf mkn van de eigen beman ning op de „Alkaid" te hebber, achtergelaten, met een deel van de Nederlandsche equipage naar Archangel gevaren, om nieuw materiaal voor het dichten der gaten te halen. De reddingswerkzaamheden werden door 1 stormachtige weer zeer belemmerd. De positie van de „Alkaid", die gevaar loopt bij den eer sten storm in twee stukken te breken, is zeer hachelijk. Reuter seint ons uit Moskou- De kapitein van de Russische sleepboot „Sov- narkom" heeft bijzonderheden medegedeeld over den schipbreuk van het Nederlandscfie stoom schip „Alkaid” en de reddingswerkzaamheden Deze sleepboot heeft te Archangel twintig opvarenden van de ..Alkaid' aan land gebracht. De kapitein van de „Sovnarkom” deelde mede, dat hij de „Alkaid" aantrof met diep gezonken achterschip, voor tweederde vastzittend op een zandbank. Op 4 dezer der gaten in Dit de gewone partjjinkomsten kunnen deze millioeneh niet betaald worden. Men moet dit geld dus op andere wijze bij elkaar brengen.. Van de Communisten kan men aannemen, dat ze geld uit Moskou ontvangen. Echter hoe veel, weet niemand. Maar de anderen? Men voelt, hoe in de hooge verkiezingskosten een methode schuilt, om door geld politieke!) invloed uit te oefenen. 6 Allereerst het euvel, dat men naar goed- bemlddelde candidaten uitziet, die hun verkie zingskosten zelf kunnen dragen. Er zjjn par tijen, die van den gekozen candidaat een be paalde som voor de partijkas vragen. Een man als C. F. von Siemens, die in 1919 als eerste op de lijst der Democraten te Berlijn voorkwam is voor zijn partij ongetwijfeld wel iets meer dan alleen een moreele aanwinst. Kleine par tijtjes plaatsen zelfs advertenties, waarbij can didaten gevraagd worden, bereid om minstens 5000 M. aan de partijkas te „leenen". In sommige partijen heeft men industrle- eommissies, die de verbinding met de beta^l- krachtlge industr.ëelen bewerken, om ze tegen den verkiezingsstrijd voor de partij aan te pom pen. Die commissies verzamelen aldus wel het geld, maar storten het niet In de partlj-kas De Landbouwcrisiswet is nu in zijn vollen omvang het Instrument in handen der regee- ring om van den land- en tuinbouw te redden, wat er nog te redden is. .Het gerucht gaat, dat binnenkort de bepa lingen omtrent de beperking van den tuinbouw zullen afkomen, terwijl deze teeltregelingen zün geadviseerd door de Provinciale Commissie uit de veilingen en deze regelingen door middel van de veilingen zullen worden uitgevoerd. De organisaties, welke het algemeen tuln- bouwbelang behartigen, zouden dus niet bij het ontwerpen der regeling zijn gehoord en ook niet bjj de uitvoering worden gekend. Bij Informatie is Inderdaad gebleken, dat deze algemeene organisaties, zooals de L. T. B., over een eventueele teeltregellng niet zün gehoord, alhoewel indertijd tusschen den R. K. Neder- landschen Boeren- en Tuindersbond. den Chrls- teiyken Boeren- en Tuindersbond en den heer Valstar, als voorzitter van het Ceptraal Bureau voor de Veilingen, was afgesproken, dat alge meene tuinbouwbelangen slechts In gemeen overleg zullen worden behandeld. Op grond van deze afspraak en op grond van de toezegging van den Minister, verwacht de L. T. B. omtrent de teeltregellng te worden ge hoord. Deze organisatie, en ook de Christelijke en de Neutrale, zijn de meest aangewezen or ganisaties om te adviseeren over de algemeene tuinbouwbelangen, en niet de veilingsorganlsa- ties. waaruit de Provinciale Commissies zijn gevormd. De strekdam, die tot heden slechts gedeelte lijk klaar was, Is thans door het storten der beton en het wegnemen der bekisting voor goed verbonden met den gerestaureerden peller De Ijzeren overspanning is tevens klaar; de oprit is ui wording, zoodat binnen korten tijd Naar wij vernemen hebben de Rijkslnspectles der Werkverschaffingen namens den Minister van Sociale Zaken het volgend schrijven ge richt tot de gemeentebesturen: „Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgevallen, dat tewerkgestelden door hun on behoorlijk gedrag aanstoot gaven; zelfs zjjn ver schillende gevallen van bedreiging en mishan deling van toezlendhoudend personeel voorge komen, hetwelk geheel onduldbaar moet wor den geacht. Personen, die zich aan bedreiging of mishandeling van het toezlendhoudend per soneel schuldig maken zullen In de toekomst - als regel definitief van- tewerkstelling zoowel 1 als van opname in eenige door het Rijk gesub sidieerde steunregeling worden uitgesloten. Voor een goeden gang van zaken In de werkverschaf- I flng is het echter niet voldoende dat de te werkgestelden zich onthouden van strafbare handelingen. Van de tewerkgestelden moet wor- den gevergd, dat zij den goeden wil bezitten zonder welken geen behoorlijke loop van zaken mogelUk is en voorts dat uit hun gedrag op de werkverschaffing deze goede wil voortdurend blijkt. In verband hiermede zullen voortaan de door of vanwege den Minister van Sociale Za ken toegestane plaatsingen bjj de werkverschaf fing een voorlooplg karakter hebben en slechts van kracht blijven zoolang de betrokkenen door goed gedrag en Ijver toonen de aan hen bestede - overheidszorg waardig te zijn. In het bijzonder zal de eerste maand van tewerkstelling als proeftijd worden beschouwd en zal voortzetting der te werkstelling slechts mogelijk zijn voor die arbeiders, die ten volle aan de gestelde elschen voldoen. BUITENZORG, 11 Aug. (Aneta) Met in gang van 18 November ia Is benoemd tot Gou verneur van’ Midden-Java de heer J. C. de Vos. thans resident ter beschikking van den Gouver- dat t allemaal veel vlugger en veei-ttchter ging dan gewoonlijk. Hjj probeerde wat minder op zijn stok te steunen, ook dat ging goed, zoo dat hU eindelijk besloot t ding in den gang neer te zetten. Sedert dien heeft de heer N. geen stok meer in z’n handen gehad. Hij loopt geheel zelf standig en voelt zich best. lederen dag heeft tot nog toe nieuwe verbetering in den toestand gebracht. De pijn is nagenoeg geheel weg, ter wijl de stijfheid in den rug eveneens verdwe nen is. Hij richt zich vlot op en zoekt geen steun meer wanneer hij zich beweegt. Zoo is het verhaal, dat eerst anderen deden en dat daarna de heer N. zélf vertelde. We kennen den hepr N. goed. Toen we hem even in z’n huiskamer opzochten en hem daar welgedaan ^op een gewonen stoel zagen zit ten, men z’n pijpje in den mond, vroegen we ons werkelijk af of dat nu dat hulpelooze man netje was, waarmee we tot voor kort zoo n me delijden hadden, wanneer we het daar zagen strompelen. X Merkwaardige Is, dat de figuur van den heer N. er ontegenzeglijk jeugdiger is gaan uitzien. Het Ineengedrongene is weg, terwijl hjj overigens vlot heen en we^r loopt en zjjn lede maten gemakkelijk beweegt. .Schrijft U er niet teveel over in de krant?”’ vraagt de heer N„ terwijl hjj ons oolijk aan kijkt, want veronderstel eens dat X over een paar dagen weer mis is....” ïntusschen ademt de geheele huiskamer een sfeer van innig vertrouwen en groote dank baarheid. Is er inderdaad een wonder gebeurd? zullen T" ide Sint Jacobuskerk in de schaduw van r zijn brood verdiend. Jaren lang, tot toe. Tot hem In de groote nieuwe kerk X werk niet meer mogelijk was. Want de heer Nobbenhuis was een versleten mensch. Wanneer je 32 jaar lang den morgen en ■n stuk van den avond hebt doorgebracht in ’n kerk, waar X altijd tochtte, waar X altijd vochtig was en waar X ’s winters zoo bitter koud kon zjjn, wanneer je er overdag boven dien in weer en wind per flets er op uit moest om X sobere loon wat aan te vullen met de verdiensten 'van allerlei bijbaantjes, dan betee- kent ouder worden niets meer en niets min der dan versleten zijn. De Commissaris der Koningin In de provin cie Gelderland heeft een aanschrljvlAg gericht tot alle burgemeesters in deze provincie, waar in hü er op wüst, dat sinds in Duitschland verscherpte devlezen-maatregelen worden ge nomen en van medegenomen Marken aantee- kening wordt gehouden in de paspoorten, het herhaaldelük voorkomt, dat de betrokkenen, om de consequenties van die aanteekenlng te ontgaan, een of meer bladzüden uit hun pas sen scheuren, deze vervangen door andere, enz. dag genoemden heer soms ten zeerste depri meerde Nu wilde het toeval dat een plaatselüke on derneming in verband met de bekende gebeur tenissen van 5 Augustus vanuit Twente busreis organiseerde naar Beauraing. Büne dertig perronen uit Enschede, Hengelo en Almelo, alsook 'n Dultsch meisje namen er aan deel. Tot de deelnemers behoorden even eens de heer Nobbenhuis met diens vrouw. X Waren wel geen overdreven verwachtingen, waaronder men uit Enschede vertrok, maar toch hield men heel diep in z’n binnenste zoo n klein vlammetje levendig van stille hoop en oprecht vertrouwen. In Beauraing hadden zoowel de heer Nobben huis als de heer Oostrik, eveneens een patiënt uit Enschede, het voorrecht tot den klooster tuin te worden toegelaten, waar zü verscheide ne uren in de nabüheid van de grot vertoef den. Zooals het nuchteren Hollanders gewoonlljk vergaat, zagen ze natuurlük geen verschünin- gen en geen wonderen. Wel hadden ze daar entegen veel hinder van de drukte en de warm te en kwamen ze danig onder den indruk van de onbeschrüfelüke ellende, die ze om zich hgen zagen. Van drukte gesproken. Die was zóó ge? weldig, dat ze twee uren noodig hadden om over een afstand van plm. 30Ö M. den klooster tuin te bereiken. Overigens verliep de tocht zonder büzonder- heden. Sa een moeizamen rit arriveerde men in den nacht van Zondag op Maandag eerst om twee uur in Enschede. Eerlijk gezegd was het gezel schap eemgszlns teleurgesteld'. De heer Nobben huis, wiens stok nagenoeg versleten was, had zich in de Ardennen voor 'n prikje *n tweeden op reserve gekocht. Bü X verlaten van de bus wist hü het gezel schap dan ook nog op te vrooljjken met de op merking: ..Nu ben ik naar Beauraing gegaan om er m’n stok achter te laten, en nu kom ik warempel met twee terug." ïntusschen viel het Jlien nacht reeds óp. dat onze patiënt zeer welgemoed was en dat hü ondanks groote vermoeienis vrü gemakkelük z’n woning bereikte. Wü U geen antwoord geven 'op die vraag. „Weest U toch vooral voorzichtig met zoo n ge val," radde ons een der heeren geestelijken van de St. Jacobus-parochle. i Wonder of geen wonder, feit is, dat de heer Nobbenhuis, die er meerdere jaren ellendig aan toe was, op 63-jarigen leeftijd in vier dagen tüds wederom een normaal gezond mensch ge worden is. Geen dokters, noch kruiddeskundigen of kwakzalvers, noch X ziekenhuis bracht een dergelüke verbetering teweeg. Deze ontstond eerst na een bezoek aan O. L. Vrouw van Beau raing op 5 Aug. jJ. Wü kunnen natuurlük niet vooruitloopen op de beslissing der kerkelüke autoriteiten inzake de gebeurtenissen te Beauraing en zijn ook niet in staat, het bovennatuurlüke karakter vast te stellen of te- bewezen in de genezing van den heer Nobbenhuis. Maar dit buitengewone feit is toch te merk- daatstelllng. Een haar minder gewenscht voor komende candidaat ontvangt in zün district geen ondersteuning. Nog anders bü de Demo craten; daar is de voorzitter van de industne- cómmissie, de afgevaardigde Hermann Fischer, tevens penningmeester van de partij! Maar niet de afzonderlüke Industr.ëelen ple gen aldus hun obolen te offeren op het poli tieke altaar, doch gewoonlijk de bojiden en concerns, die dan een omslag over hun leden heffen, gewoonlük een zeker bedrag per ar beider. In 1924 kwam een industrie-verkiezrngs- fonds tot stand, dat candidaten van verschil lende partüen ondersteunde, vooral echter die van de Duitsche Volkspartij en de Dultsch-na- t.onale Partü. Dit fonds werkte ook weer in 1928. De zware industrie, heeft een eigen ver- kiezlngsfonds voor X Rünland en Westfalen. Bü de banken bestaat minder animo om bü verkiezingen bepaalde partüen of candidaten finantieel te steunen, en bü den handel nog minder. De Gross-Berllner Aerztebund vroeg van zün leden in 1928 een büdrage van 20 M., om can- dldaat-gestelde artsen te steunen. Men wend de zich tot de partüen, en vroeg deze, artsen candidaat te stellen. Maar veel succes had men hiermee niet. De Middenstand ziet er meer heil in, zelf candidaten te stellen, door middel van de „Wirt- schaftspartei”, die hoofdzakelük door midden- stands-vereenigingen gefinancieerd wordt. De Arbeiders-vakbeweging behoeft niet met geld te werken; door haar groot aantal leden, allen kiezers, oefent zü reeds voldoenden in vloed op de partijen uit. De Rüks-Landbund is de uitgesproken poli tieke organisatie der boeren, groote zoowel als kleine, werkgevers zoowel als arbeiders Hü ver zamelt groote geldmiddelen, o.a. van den land bouw, coöperaties, door middel van geld-leenin- gen. Maar met de terugbetaling dier leeningen staat X niet al te best. Hü ondersteunt vooral de Duitsch-nationale candidaten. Maar de te gengestelde belangen in één niet principieelen bond vereenigd. hebben alreeds tot afsplinte- ringen aanleiding gegeven. Zeer waar was echter hetgeen de vroegere RÜksvoedings-minister Dietr.ch in het verloop der agrarische debatten op 25 Juni 1929 in den Rüksdag opmerkte: „Als de boeren X alleen moeten hebben van de agrarische belangengroe pen, en niet hun verded gers in de groote poli tieke partüen hadden, zou er voor den land bouw niet veel te bereiken zün. toestand genoemd. De tweede mogelijkheid Zou Laten de kiezers van Braat ca dit eens in X oor knoopen! Maar van al deze finantieele beïnvloedingen van de Partijen en van de verkiezingen is KJt-i noodlottig gevolg, dat er zich in den Rüksdag leden bevinden, die zich niet, zooals de Grond wet eischt, vertegenwoordigers van het geheele volk gevoelen, maar uitsluitend representanten en advocaten van bepaalde economische belan gen. Zoo is men gaan spreken van industrie-af- gevaardigden, middenstands-afgevaardlgden. landbou w-af gevaardigden, arbeiders-af gevaai - digden. En op deze wijze heeft men langs eco- zün. dat het depressie-gebled over Noord- Europa zich iets naar het Zuiden zou uitbrei den. waardoor de wind meer naar het Westen zou loopen en het weer matig warm doch eenigszinsbewolkt zou blüven. De ontwikke ling van de weersgesteldheid heeft zich daarna ook in dien zin voltrokken. Voor de nu te verwachten weersgesteldheid is bet gebied van 'hoogen druk over Zuid west- Europa in de eerste plaats van belang. Het is een zeer gunstige omstandigheid, dat over het geheele gebied ten Noordwesten van Europa een vrü koele en droge Westelüke tot Noordweste- j Hlken luchtstroom waait, want daardoor wordt nomischen wg de Volksvertegenworodiging on— ,i-> het genoemde" gebied van hoogen druk belang rijk versterkt en bereidt het zich meer en meer over de Noordzee en omgeving uit. De baro meters! Ijging der laatste dagen was hiervan het gevolg en kan, wanneer zü doorgaat, als een büzonder gunstig teeken voor den langeren duur van het mooie weer worden beschouwd. Er is dus heel veel kans, dat het weer bü den week-overgang nog droog, zonnig en warm zal zün en dat de temperatuur weer geleidelijk hooger zal worden. Desniettegenstaande mogen wü niet voorbü zien, dat zich in Zuidwest-Europa een zwakke depressie heeft ontwikkeld, die Noordooetwaarts optrekt. Een nieuwe daling van den barometer vóór Zondag, gepaard met het omloopen van den wind naar hqt Zuidoosten en sterke stij ging van de temperatuur zou dan een voortre ken zün van de ontwikkeling van een onweers- toestand, maar deze is niet te vreezen zoolang de barometer blyft stijgen of zün hoogen ftand behoudt. De kans op ontwikkeling van den weerstoestand in dezen zin is evenwel gering. (Nadruk verboden) De heer Nobbenhuis liep dan ook reeds meerdere jaftn meteen stok. Strompelde vo- r- al den laatsten tijd slechts moeizaam voort, kon zich soms maar met moeite staande houden en verstüfde meer en meer in bijna al z <1 ledenmaten. Vooral X linkerbeen be gaf hem geheel en al, terwül hü aldoor door een knagende püu ge plaagd werd. Door ’n verstüving van den rug was de heer Nobbenhuis voorts nauwelüks in staat zich op te richten, wanneer hü eenigen tüd gezeten had. - Hierbü kwam nog dat de toestand van den patiënt er niet beter op geworden was door een lichte attaque van beroerte, welke in den afge- loopen winter opname in het R K. Ziekenhuis ter plaatse noodzakelük maakte. Geen wonder. Het Kelzerrük was een Republiek geworden. Het algemeen geheim kiesrecht voor mannen en vrouwen werd de grondslag der Staatsrege ling. Na de Novemberrevolutle van 1918 waren de heerlükheden van het oude regiem ten einde. De opstand van een uitgehongerd volk en een uit geput leger had in politiek opzicht maar één doel: de oude machthebbers, kroon, adel en de machtsinstrumenten der feodale aristocratie in Bestuur en Leger ter züde te stellen. Wat moest in dezer plaats worden gesteld? Daags voor den 9en November ze de het oude regiem nog toe de invoering van het democra tisch parlementair stelsel in het Rük en in Pruisen. De Marxisten verlangden meer. In de plaats van het feodaal-kap.tallstisch systeem moest niet ’n burgerlük kapitalisme treden, maar het Socialisme. Maar hoe? Het Rijkscongres der Arbeiders- en Soldaten-raden verklaarde op 16 December 1918, dat er een grondwetgevende Nationale Vergadering moest komen, gekozen volgens een uiterst democratisch kiesrecht De weg van het Socialisme zou moeten loopen over de Democratie. Maar de verkiezing viel anders uit, dan zü verwacht hadden. De nlet-soc.alistische par tüen behaalden een kleine meerderheid. Het Socialisme bleef in het draden-complex van de Democratie hangen. Zoo was de November-revolutie van 1918 niet veel meer dan de voltoo.ïng van de Maart-re- volutie van 1848. De macht der feodale heeren was nu geknot; het grondkapitaal kwam op gelüke lün met het industrie- en geld-kapitaal De November-revolutie was niet de zegepraal van het proletariaat, maar de overwinning van bet burgerlük kapitaal op de feodale machten. Hoewel men in andere landen had kunnen leeren, dat Democratie en Kapitalisme zeer goed vereenigbaar waren, waren toch de Duit sche industrieelen tegen het democratisch-par- lementalre stelsel. In het Parlement zagen zü een broeinest voor sociallseerings-experimenten, een gevaar voor het kapitalistisch economisch systeem, een voedingsbodem voor de begeerlük- held en de machtsaanspraken van de proleta rische massa. Daarom steunde de industrie In het vervolg, ook financieel, alle antl-parle- mentalre strev.ngen, ten slotte ook het natio ns al-socialisme. De Duitsche. uiterst democratische, Grond wet van Weimar, alleen rekening houdende met indlvidueele burgers, die allen kiezers werden, en niet met economische machtsfactoren bood «voor dergelijk optreden alle gelegenheid. Middels het Parlement zou de Staat door het geheele volk geregeerd worden, en hoe het po litiek georganiseerd was, daar hield de Grond wet geen rekening mee. De verkiezing van hft Parlement was de uitspraak van bet volk, boe het geregeerd wilde worden. De gekozenen ver tegenwoordigden niet hun J>artü of belangen groep, maar het geheele volk. Het geheim stem recht zou de vrüe uitoefening van het kiesrecht waarborgen. Zoo is de grondfictje van het parlementair regeerstelsel, ook door de Grondwet van Wei mar aanvaard. Maar hoe. met welke middelen, wordt de stembusstrijd gevoerd? Hoe wordt de indlvidueele kiezer beïnvloed, om op bepaalde wüze zün stem uit te brengen? Het woord Partü was in Duitschland wei nig in eere maar het had toch een zekeren nymbus, omdat men achter iedere partü een wereldbeschouwing zag. Dit was waar voor de sociaal-democratische partü. en voor het Cen trum. waarachter de MarxAtische en de Ka tholieke wereldbeschouwingen stonden. Maar overigens waren de Duitsche „partijen” niet vee) meer dan belangengroepeerlngen, om organisa torisch de Rüks- en Landdagen-verkiezingen te beïnvloeden. Om haar actie te voeren, hejjben die partüen allereerst geld noodig, geld voor de bezoldiging functionarissen en voor de kosten der ba. Bü de meeste partüen zün de bü- dragen der leden te ger.ng, om die kosten te dekken. In 1928 kostte aan de S. D. A. P. één stem 17 pf, en één mandaat 16.500 M. Niet veel duurder werkte het Ceni per stem. 20.000 M. per mandaat. De Dultech-Nationalen betaalden 1.15 M. per stem, en 68.500 M. per mandaat. De Duitsche Volkspartü 140 M. per stem, en 83 000 M. per mandaat. De Democratische Partü 1*0 M. per stem, en 84.000 M. per mandaat. In X geheel betaalden deze vüf Partüen voor Donderdagavond heeft op het tramperron te Zeist een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbü de 50-jarige mevrouw H. uit Amers foort om het leven kwam. Mevr. H_, die door haar zuster naar de tram werd gebracht heeft een tram, komende uit Driebergen, aangezien voor een tram waarmede zü moest vertrekkeq. Toen zü poogde in te stappen, viel zü tusschen twee wagens in en kreeg eenige voertuigen over het lichaam, waardoor zü onmlddellük werd gedood. Haar zuster die het ongeluk zag gebeuren, kreeg ee nzenuwtoeval en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. BUITENZORG, IJ Aug (Aneta) Djama- loedin Tamin, commissaris van de Pari( Partal Republiek Indonesia). Mohamad Arif Siregar, aljgis Moharqad Ajoob Siregar, agent van de Partal Republiek Indonesia ter Sumatra’s Westkust en Palembang. en Daja bin Joesocf agent dier partü te Batavia, zullen volgens een heden verschenen besluit te Boven-Digoel wor den geïnterneerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15