Nationale Hulde ^RADIOPROGRAMMA^ HET SPOORWEGTEKORT leed uon eiken doq Het omslaan van de „Krakatau” VRIJDAG 11 AUGUSTUS Zaterdag 12 Aug. 1933 Een brief WEER IN ONS LAND TERUG? Behandeling in ons land ONGEWOON VOORVAL 'I De brand te Rotterdam Boven het Luxor-Theater te Leiden OP STROOPERS UIT Groothandelsprijzen INTERPELLA TIE-THAMR1N Nog deze maand in den Volhtraad REGELING UITVOER Een momentactie Geen schadevergoeding GEEN VERDERE KORTING INKOMSTEN CURASAO INTERN. SPRINGCONCOURS DE BESTUURSHERVORMING Vier werklieden gewond Aanbesteding viaducten DE GROOTE POSTDIEFSTAL Olympisch Stadion te Amsterdam Gelijke verdeeling van lasten Reusachtige opzet voor het Huldi- gingadéfilé by het 35-jarig regeeringajubileum der Koningin OVEREENSTEMMING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Het indexcijfer der voedinga- middelen geategen HET ASYLRECHT NIET AANGETAST 2000 poatduiven ligt in de bedoeling, by den aanvang 2006 Uyen op te laten. Dan volgt een défilé van jÉMelijke Ruiter-Vereenlgingen: de vaan- So’uize Vereenlgingen blijven op het ter- STELLING NAAR BENEDEN GEKOMEN Drie zee-officier en moeten terecht staan, omdat geen voorzorgs maatregelen waren DE GEBEURTENISSEN IN INDIË Verdacht van den moord op dfcent Baas Woonhuis uitgebrtmd eui genomen Nazi’s in Limburg Veroordeelde op de vlucht Twee arreatatiea sullen er dezer dagen nog meer over VERWIJZEN WIJ LAAR DEN Hi Majesteitsschennis (Aneta) Het bloembollensaneeringsplan BATAVIA. 10 Aug. (Aneta) De gisteren ge melde arrestatie van den voorzitter van de af- deeling Pekalongan van de Partei Indonesia, geschiedde op grond van majesteitsschennis. 9 te de moeite verzenden Donderdagmorgen Is In de Segeerstraat te Middelburg, waar een kerk van de gereformeerde gemeente in aanbouw is. een bouwstelling naar PARIJS (Eiffel, 1446 M.) 8.50 Radlotoo- neel. PARIJS (R.. 1725 M.) 8 05 Gramofoon muzlek; 13.20 Idem; 7.30 idem; 8.30 Idem. een den BATAVIA, 10 Aur (Aneta) In de ontwerp- ordonnanf' tot Instelling der gewesten Suma tra. Borneo en Groot* veltjk Padang, Pandjerr hoofdplaatsen genoemd. alle Se van worden respectle- en Makassar als BEROMUNSTER (460 M.) 8.10 Gramo- foon muziek; 10.35 Dansmuziek. KONIGWUSTERHAUSEN (1635 M.) I u. Gramofoonmuzlek; 2.20 Idem: 4.20 Con cert; 9.20 Dansmuziek; 11.20 Idem. De minister van Economische Zaken heeft met ingang van heden voor den uitvoer naar Frankrijk, België en Luxemburg de bedragen ter bestryding van de kosten* verbonden aan het afgeven van certificaten vastgèsteld voor: leven de runderen, levende varkens, alsmede voor versch vleesch, vleeschwaren en vleeschconser- ven op f 0.05 per 100 K,O. of gedeelte daarvan; levende schapen op 10 cent per schaap; slacht- paarden op 25 cent per paard, met een mini mum van f 0.25 per certificaat. hlerby i tot Het is bekend, dat de nieuwe begroeting. die in September as. zal worden Ingediend, ver schillende gaten vertoont, die, af gezien van den crisisdienst, by elkaar ruim 100 mlllloen beloopen. Deze gaten moeten op de een of andere wyze worden gestopt en dit levert uit den aard *der zaak des te meer moeilijkheden op, nu het vorige jaar al een reeks speciale crisisheffingen en belastingen zijn Ingevoerd, waarvan de opbrengst in de nieuwe begroeting reeds is verdisconteerd. Een der tekorten, dat de grootste zorg baart is het spoorwegtekort. Dit bedraagt over het afgelooperv boekjaar 26 mi'lioen en ofschoon de minister dezer dagen heeft medegedeeld, dat maatregelen in ooverweging zijn om dit tekort zoo spoedig mogeiyk te doen verdwy- nen, is open gebleven, welke deze maatregelen zullen zyn. In de Maas nabij het strandbad te Maas tricht viel Donderdagmiddag het elf-jarlg jon getje J. F. Kreuts in het water en verdronk. Het knaapje stak per plezierbootje de Maas over, doch ging te vlug van boord. Er waren geen zwemmers in de nabyheid, die hulp zou den hebben kunnen bieden. Naar het lijkje is later gevischt. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta.) By den Volks raad zijn ingediend drie moties van den heer Thamrln. De eerste motie spreekt zich uit voor de in voering van een vermogensbelasting voor nlet- natuurlyke personen, de tweede motie luidt dat de Volksraad zich ten derdemale uitspreke voor de Invoering van uitvoerrecht op aardolie, terwyi de derde motie luidt dat de Volksraad zich ten tweedemale uitspreke voor de heffing van een uitvoerrecht op Deh-tabak. Voor de vacantiekanrèr van het Haagsch Ge rechtshof is Donderdagmorgen behandeld het verzoek om schadeloosstelling. Ingesteld door den 43-jarigen opperman van B., die een eisch tot schadevergoeding tegen den Staat der Ne derlanden heeft ingesteld in verband met zijn arrestatie en gevangenhouding en de daaruit voor hem voortvloeiende schade. Ge'yk be kend was van B. verdacht van den moord op den agent Baas op 20 September van het vorig jaar gepleegd en werd deswege tegen hem door den officier van Justitie in eerste instantie vyftlen jaar gevangenisstraf geëlscht. Het von" nis der Rechtbank luidde evenwel vrijspraak, welk vonnis In hooger beroep door het Ge rechtshof werd bevestigd. Na pleidooi van mr. van t Hoff Stolk uit Amsterdam, heeft het Hof Donderdag dit ver zoek niet cntvankeiyk verklaard. Vanwege den Rykswaterstaat is Donderdag aan besteed het maken van een vlad iet m gewa pend te’.'»- over den Rynzichtweg en een u-.ci jen Alm-a '-weg. e het weg-'*», oew -tin Oegstgeest, onder de gem. Oegstgeest. Laagste Inschr. was de fa. Christianl en Nleisen te Den Haag voor 44.470.—. Voorts werd zauwege den Rijkswaterstaat aanbesteed t aanbrengen van klinkerverhardlngen en het vanleggen van te- gelrijwlelpaden op den in aanleg zynden rijks weg ’s-GravenhageRotterdam (gedeelte Delft Ovcrschie). Laagste inschrijver was L. Timmer L» Dorrirwhi vnnr 60 «33 i, dat vroeger het landverhultlngs- inlum” was. een brand gewoed op da was. was ver aas Te Noorden, gem. Nieuwkoop, is bet 4-jarig dochtertje van de familie J. A. Vianen in een sloot by de ouderlijke woning geraakt en ver dronk e n. KALUNDBORG (1153 MA Bendlx: 3.20 Het vl^-jarig zoontje van de familie Lang hout, die pas verhuisd was. naar een boven woning in de Cornells Flamingstraat te Alphen a. d. Rijn is van een hoogte van d Metei u 11 het raam gevallen, dat niet goec geslo ten bleek te zyn. Het kind werd ‘n oewuste loozen toestand opgenomen en oleek een ern stige schedelfractuur te hebben opgeloopen. De toestand is hoogst zorgwekkend. Biykens een mededeellng van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de index- cyfers van groo.handelspryzen (basis 1913 1001 over Juli 1933, is. in vergeiyklng met de voorgaande maand, het algemeen Indexcijfer geiyk gebleven en dat der voedingsmiddelen met één punt gestegen Deze stijging wordt veroorzaakt door het artikel aardappe'en. waar van in de maand Juni nog een achttal soorten op de markt werden gebracht, waaro ider een aantal goedkoope soorten terwyi 1: de maand Juli slechts drie soorten in belangrijke hoeveel heid. voorkwamen. Tegenover een prijsstyging van 15 artikelen (10 voedingsmiddelen) met in to’aal 78 punten (w.o. aardappelen 'alleen met 381 staat een prijsdaling van eveneens 15 artikelen >9 voe dingsmiddelen) met in totaal 54 punten (w.o. kaas met 11 punten). De s t y g 1 n g van Juni op Juli uitgedrukt In procenten is als volgt; aardappelen 57J, haver 11.4, thee 11.0, jpacaronl 10.0. Zweedsch vuren hout 52, lynolie 5.6, melk 4.7. vlas 4.0. T-yzer 32. rogge 3.6, gerst 3.2, rundvleesch 18 runder- huiden 1.6. tarwezemelen 12 en oowr 06; de daling, uitgedrukt in procenten, is voor kaas 15.6. peper 10.7. koffie 7.0, petroleum 6.2 eieren 52. zilver 5.4, hooi 53, kalfsvleesch 5.0, lums- vleesch 4.8, tin 4.7. hars 43. terpentijnolie en maïs 23, ruwe katoen 0.8 en suiker 0.03. Op de vragen van het Kamerlid wynkoop betreffende aantasting van het asylrecht van Duitschers in ons land, in verband met voor schriften. welke door het Duitsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers in het bui tenland zouden zyn gegeven, heeft Minister De Graeff geantwoord, aat de Regeering geen kennis heeft kunnen nemen van de bedoelde circulaire, aangezien, na ingewonnen informa tie, gebleken is. dat een stuk met de onder stelde strekking niet bestaat. afloopend en ongeraapt: 30 (inlevering) en 20 (reserveering). B. Hyacinten: I. Voor die bedrijven, welke in het kalenderjaar 1932 vrywlllig hebben ingele verd onder toezicht van de vereenlging „De Hyacint": a. plantgoed, beneden 18 cM. nat gemeten: 26 6 (inlevering) en 17.4 (reservee ring); b. leverbaar, minstens 13 cM. en hoo ger: 44 (reserveering); n. Voor de overige be- dryven: a. plantgoed: 20 (Inlevering) en 14 (re serveering) C. Tulpen: 1. Vroege tulpen, jt. plant goed. normaal afloopend. droog en gepeld, tot 10 cM.: 12 (inlevering) en 8 (reserveering); b. leverbaar 10 cM. en hooger: 20 (reczrceerlng); 2. Darwln, Mendel, late en alle andere tulpen, a. plantgoed, normaal afloopend. droog en ge peld. tot zift 10: 22 (inlevering) en 13 (reser veering; b. leverbaar, zift 10 en hooger: 35 (re serveering). MILAAN (331 M.) 8 u. Gramofoonmu- Mek. ROME (441 M.) Gramofoonmuzlek; 9 05 Programma van Weenen. LUXEMBOURG (1181 M.). 7 uur lichte gramofoonmuzlek; 7.45 weeroverzicht; 7.50 sympbonlsch concert van gramofoonplaten; 8.30 Causerie over een actueel onderwerp In het Fr arisch: 8.45 Lichte gramofoonmu zlek: 8 u. Nieuwsberichten in het Fransch; 8.10 Voortzetting concert lichte gramofoon muzlek; 8.45 Nieuwsberichten In het Dultsch; 9.55 Dansmuziek. In de diverse pauzes: slotnoteerlngen en sportberichten. BATAVIA. 10 Aug. (Aneta). Tydens de be handeling van de begrooting van het Departe ment van Financiën door den Volksraad ver klaarde de Regeeringsgemachtlgde voor de af- deeling Financiën onder meer dat de kwestie eener verdere sa’ariskorting thans niet aan de orde is. Ditzelfde antwoord werd gegeven op de vraag van den heer Van Helsdlngen. om by verdere korting der salarissen rekening te houden met ongehuwden en met kinderlooze gezinnen. De Regeeringsgemachtlgde verklaar de voorts dat de Regeering de oplossing niet zoekt in een verdere korting, doch in salaris herziening. Het internationaal springconcours te Dublin 13 Donderdag voortgezet. Het Fransche equipe behaalde de overwinning. Luitenant O te ler (Nederland) maakte, zoowel op Trixie als op Piccolo Amore een aantal goede ronden, maar wist zich niet te plaatsen. beneden gekomen. Op het oogenblik, dat het ongeluk plaats had. bevonden zich op deze stelling zeven personen.' Twee hunner wisten zich vast te grypen, vyt werklieden vielen van een hoogte van negen meter naar beneden. Vier hunner werden gewond. Twee bekwamen vleeschwonden en konden zich naar huls be geven. Een persoon bfckwam een dybeenbreuk. terwyi de andere verwondingen aan de borst bekwam. SOF.RABAJA, 10 Aug. (Aneta) De Raad van Justitie veroordeelde den postambtenaar B. wegens diefstal van een bedrag van f 50.000, tot vier jaar en z s maanden gevangenisstnu. met aftrek van den Üjd doorgebracht in i*®J ventieve hechtenis. De eisch luidde rijf jaar. WILLEMSTAD (Curacao). 9 Aug. (Aneta.) De Inkomsten van Curacao bedroegen in bet eerste halfjaar van 1933 3.236 000 - tegen over in dezelfde periode van 1932 f 2.796 000 De raming voor het eerste halfjaar van 1933 bedroeg 3.649.000.—. Invoering van een extra-belasting op vrachtauto*a en bua- v er keer WEENEN (517 M.) 5 20 Populaire mu ziek: 7 35 .Die Zauberflöte", opera van Emlel Bchlkaneder; 10.55 Dansmuziek. Donderdagavond omstreeks kwart voor tien is brand uitgebroken in het bovenhuis, behoo- rende by het Luxor-theater. op uen Stations weg te Lelden. Dit bovenhuis wordt bewoond door de familie van den exploitant van net bioscoop-theater, den heer R. Uges. De brand is ontstaan in een logeerkamer. De bewoners waren niet thuis, zoodat het vuur het eerst ontdekt werd door voorbygangera, die onmid- deiiyk de politie en de brandweer waarschuw den. De vlammen laaiden spoedig zoo hoog en zoo fel op, dat de brand een zeer ernstig aanzien kreeg, doch gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatse. Het vuur werd met de belde motor- spuiten krachtig aangepakt, terwijl 'de Magy- rusladder werd opgesteld. Spoedig slaagde men er aldus in het vuur in te sluiten. Allengs werd de vuurgloed minder en na ongeveer drie kwar tier was gevaar voor uitbreiding voorkomen. Weliswaar brandde het woonhuis goeddeels uit. maar het theater zelf werd behouden, al kreeg het belangryke waterschade. De brand brak uit tydens de pauze in de ver’oomng. doch dank zy het tactisch optreden van de nolltie ontstond er onder het publiek geen paniek, doch begaven allen zich rustig door de uitgan gen paar buiten. Geen enkel incident deed zich daarbij voor. De operateur heeft onmiddellitk de brandvrye cabine, die zich dicht by den vuur haard bevond en waar voor eenlge duizenden guldens films lag opgeslagen, afgesloten. Omstreeks elf uur was de brandweer het vuur meester, hoewel het nablusschlngswerk nog ge- rulmen tyd eischte. Het verkeer, dat op dit punt altyd druk is. lag volkomen stil De reizi gers met de trams van de N.Z H P M. onder vonden emstigen last. De reizigers konden moeilijk het station bereiken. Het autoverkeer werd omgelegd over Oegstgeest. De postdienst had ernstige vertraging. Op het terrein van den brand was de loco- burgemeester aanwezig, benevens eenige wet houders. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Woensdagavond ging de eigenaar van de jacht op het Nyswiller bosch, met een persoon uit Nyswiller en zyn pachter uit Lemles op sur veillance in het bosch en vonden twee broeders uit Nyswiller daarin. Na een,korte woorden wisseling maakte, aldus het „Handelsblad." een van de twee jagers van zyn geweer gebruik en loste een schot Een der broeders kreeg de volle lading hagel irf het bovenbeen, terwyi de an dere enkele slagen met de geweerkolf op het hoofd kreeg, welke slagen echter geen ernstig letsel toebrachten. De toestand van den man op wlen werd ge schoten is niet ernstig. De politie heeft de zaak nader in onderzoek. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de vergunning voor het telen van bloembollen uitsluitend zal worden verleend door de vereenlging „Nederlandsche Bloembol lenkweekerscentrale’’, gevestigd te Haarlem. Het percentage van de in het vorig plantjaar beteelde oppervlakte, dat thans mag worden be- teeld, is door den minister vastgesteld voor: le. hyacinten 56; 2e. vroege tulpen 80; 3e. Darwln, Mendel, late en alle andere tulpen op 65; 4e. narcissen 50. Met afwyking hiervan bedraagt dit percentage voor degenen, die in het kalen derjaar 1932 hebben deelgenomen aan de vrij willige inlevering onder toezicht van de ver- eeniging „De Hyacint”: 66. Zooals gemeld, moet ter verkrijging van een vergunning worden overgelegd een schrifteiyk bewijs, dat door den betrokkene een door den minister vast te stellen percentage van den .‘n het vorig plantjear gewonnen oogst hetzy Is tn geleverd.' hetzy is gereserveerd. Dit percentage is door den minister als volgt bepaald: A. Narcissen: a. grove narcissen. (Trompetnarcissen, Incomparabilisvarlëteitcn, Dubbele Incomparable. Oranje Phoenix, Sul phur, Troenarclssen en Poëtavariëteiten), wind- drsog. schoon, normaal afloopend en ongeraapt: 30 (inlevering) en 20 (reserveering); b. fyne narcissen (alle narcissen, die niet tot de grove soorten behooren, alsmede Dubbele van Sfon en Golden Spur), wlnddroog, schoon, normaal WARSCHAU (1411 M.) 5.35 Militair con cert; 6 55 Concert door het omroeporkest; 8 20 Populair concert door het omroep orkest; 9 50 Pianorecital; 10.20 Dansmu ziek. Men herinnert zich het omslaan van den mynenlegger „Krakatau” in October van net vorige Jaar, tijdens een inspectie van dit schip door den toenmallgen marine-commandant te Soerabaya. Naar de „Indische Courant” verneemt is thans beslist, dat deze commandant, de kapitein ter zee J. v. R., de commandant van Kraka tau, kap. lult, ter zee C. C. F. J. en de officier van de wacht lult, ter zee 2e kl. D. P voor het Hoog Militair Gerechtshof In Nederland terecht zullen staan, wegens bet aan hun schuld, althans aan die van een of meer hunner, te wyten zyn, dat de .Krakatau” is gezonken, waardoor levensgevaar voor anderen is ontstaan. Hun schuld bestaat hierin, dat het gebeurde met de Krakptau aan hun grove veronachtza ming is te wyten. Als normale zee-officieren hadden zy in de concrete omstandigheden waarin zy verkeerden, moeten voorzien, dat het schip door de sterke opvoering der vaarsnelheid in ondiep water, in gevaar moest, althans kon. komen te verkeeren. Met grof verzuim, aldus de ten laste legging, van vooromschreven mate van nadenken, hebben zy nagelaten voorzorgs maatregelen te treffen om dit gevaar af te wenden Het geleideiyk opvoeren van de snelheid had pïaMs. terwijl de autoriteiten aan de lunch zaterr De-effi^ier van de wacht stond toen op de brug. Het gevolg was, dat het schip weldra met uiterst vermogen in ondiep water stoomde. Door het abnormaal groot aantal omwentelin gen. dat de schroeven maakten, zonk het achter schip zoo diep in zee, dat het water over het mijnenbordes door de openstaande deuren het schip binnenstroomde. Men liet deze toen aan stonds sluiten, doch dit hielp niet meer. Een te groote hoeveelheid water was toen reeds bin nengestroomd. Het schip kreeg door tfeze abnor male walerbelasting zoo veel helling naar stuur boord, cU>t het water ook de aan die zyde cpensttlande patrijspoorten binnenstroomde. Daardoor is het schip gekenterd en gezonken. ,jJe Indische Courant" wyst er nog op, dat door bet onderzoek van het Hoog-Militair Ge rechtshof. dat thans zal plaats vinden, nieuwe weg wordt Ingeslagen. Noch na brand op de ..Sumatra”, noch na het vastloo- pen op een rib van een kruiser is op deze wijze een onderzoek Ingesteld. Naar intusschen aan de „Telegraaf” Is ge bleken, zal men de spoorwegsituatie trachten te saneeren door de invoering van een extra- belasting op het automobielverkeer langs den weg meer in het bijzonder het vrachtver voer en het autobusverkeer uit welke hef fing een opbrengst wordt becijferd van 6 a 7 mlllloen per jaar. De bedoeling van deze heffing is niet alleen het scheppen van nieuwe inkomsten ter Rekking van het tekort - hier boven bedoeld, maar tevens om een princi pieel meer gelijke verdeeling van lasten tus- schen de verschiUende middelen van vervoer te land in bet leven te roepen. 12.30 Strijk orkest o.l.v. A. Bendlx; 3.2Ö omroeporkest o.l.v. Walther Meijer Radon; 5.20 Gramo foonmuzlek; 8.20 Dansmuziek; 10.20 Con cert.; 11.20 Dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert door het stedelijk orkest van Cheltenham O.I.V. Arthur Cole; 1.05 Gramofoonmuzlek; 1.35 Concert door het Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant; 3.50 Concert: 5.05 Orgelconcert; 8.15 Promenadeconcert; 10.55 B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. HUIZEN (296 M.) KRO. 8 u. Morgen- concert; 10 u. Gramofoonmuzlek; 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H Per- quln; 12 u. Politieberichten; 1*2.15 The Dutch Gentleman Band o.l.v. Fred, van Zanten; 1.45 Rustpoos; 2 u. Halfuurtje voor de rijpere jeugd d >or P. Pouwels: „Handen arbeid”; 2.30 Kir^aeruurtje; 4 u. Gramofoon- zlek; 4.25 Reportage van de wedstrijden om de Zwemkamploenschappen in het zwembad „Thlalf te Arnhem, door G. Blitz; 5.05 Gramofoonmuzlek; 5.15 P. Hellker: „Espe- rantdhleuws”; 5.30 K RO.-orkest o.l.v. Ma- rlnus van ’t Woud; 6.20 Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.45 K.R.O,-orkest; 7 u. Politieberichten 7.15 Jhr. Dr.'J. Jr C. Hollerus: „Ervaringen op een luchtreis naar Ned. O35 Oramofoonmuz.; 7 45 RK. F.-kwartiertje. M. Verstegen: ,J)e stand van de ^porvbeweging”; 8 u. K.R.O.-orkest; 8 30 Vaz Dlas 8.35 Vrooltfke avond uit het pavilion te Valkenburg. Tho- len en Van Lier, Dltta Schmetterllng met haar Hollandsch-Weensch orkest; 10.35 Microfoonvertelsel door J. E. Valk. Daarna Vaz Dlas; 11 u. Gramofoonmuzlek; 12 u. Sluiting. In een bespreking welke de plaatsvervan gende riJksbemlddelaar mr. H. Byieveld had met zes ongeorganiseerde patroons in het bloembollenbedrijf en de vertegenwoordigers der R. KChr. en moderne landarbeidrsbon- den, is vo’ledige overeenstemming bereikt. De patroons zullen bevorderen, dat alle onge organiseerde werkgevers zich tydlg vóór 1 Maart 1934 aansluiten 6~y een der bestaande patroonsbonden of zich Individueel per 1 Maart as. aansluiten by de nieuw af te sluiten co.- lectleve loonovereenkomst. deV rein Hierna zal de militaire politie onder comman do van Luit. Ihlcke een demonstratie geven, en tenslotte déflleeren In draf en in galop Vervol gens zal het Défilé dat op het oogeniJhk ge schat wordt op pl.m. 30.000 personen, een aan vang nemen. Wy hopen dat alle Vereen gingen en Corporaties uit alle deelen van het land zoo veel mbgeiyk in hun eigen kleederdracht en costumes zullen «rillen komen, en tevens dat zy hun eigen vaandels, vlaggen en banieren mede- nemen. Dit Défilé zal gesplitst worden in twee ge deelten, want als onderbreking komt een Dans groep; deze bestaat uit Dames gekleed in de Nationale Kleuren Rood, Wit, Blauw, en Oranje, deze Danseressen trekken een Zegewagen: hier toe zal ervoor zorg gedragen worden, dat het middengedeelte van dat ter^.n opengelaten wordt, en dus niet gebruikt zal worden voor dw deelnemers die met hun vlaggen en vaandels achterblijven. De Dans zal worden uitgevoerc door Damesleden van verschillende Amster- damsche Gymnastiek-Vereenigingep; "t geheel •taat onder leiding van Mej Llll Green. Na den'dans volgt de rest van het Défilé; alle vaandels, vlaggen en banieren hebben zich dan in het midden van het veld opgesteld, zoodat het veld één vlaggenzee is geworden. By de Marathonpoort staan dan een 1000-tal zangeressen en zangers opgesteld; deze zetten nu in het Kronlngslled van 1898: „Wees begroet met jubeltonen". Daarna wordt door de ge mengde koren gezongen „Gelukk g is het land en „Helpt nu uzelf, so hëlp' u God”, twee liede ren van Valerius. Tenslotte zal het „Wilhelmus’ gezongen worden; tegeiykertyd wordt de vaan- delgroet gebracht, terwyi alle aanwezigen spon taan meezingen. Alle déflieerenden, die door de Marathon poort zyn binnengekomen, loopen via de Sln- telbaan langs de Koninklyke Loge. verlaten het Stadion weer, en vormen dan een groote onafgebroken haag vanaf het Stadion naar het Konlnkiyk Paleis. Wie nog mee wil doen, geve zich spoedig op. Het adres van het secretariaat is: Nationaal Huldlgingsdéfilé, Koninginneweg 7, Amster dam. Elke deelnemer kryft 2 i 3 dagen te voren een tekstboekje, met alle aanwyzingen. In het tekstboekje wordt alles betreffende het défilé medegedeeld (samenstelling, enz Het défilé zal zooveel mogeUJk provincie-gewys worden ingedeeld met dien verstande, dat de vereenlgingen uit de provincies Groningen. Friesland. Limburg en Zeeland een dusdanigen tyd beschikbaar krUgen om rustig en gemak- keiyk op te stellen. Verder zullen alle vereenl- glngen, welke mede doen, In het tekstboekje alle gegevens kunnen vinden omtrent plaats van opstelling en tyd, waarop zy opgesteld moeten zyn. Dit laatste is buitengewoon be langrijk: by vorige défilé’s is nJ. gebleken, dat men soms uren lang moest wachten, voordat men aan de beurt was om te défileeren. Dit is natuuriyk zeer onaangenaam en zal dan ook dezen keer worden vermeden. Daartoe zullen wy in het tekstboekje alles zoo duldeiyk mo- geiyk aangeven; b.v. de vereenlging A. uit de plaats X. in Gelderland wenscht te weten wan neer en waar zy opgesteld moet zyn. zy slaat daartoe op: provincie Gelderland, zoekt op de plaats en de vereenlging A. en vindt dan daar achter vermeld: Het uur van opstellen en klaar maken van haar groep voor het déftlé; laat ons zeggen, dat dit zal zyn om half vier terwyi het eigeniyke défilé reeds een uur ge leden begonnen is. Verder staat dan het ter rein aangegeven en de plaats op dit terrein waar de vereenlging zich zal moeten onstell®n Gevraagd is aan alle vereenlgingen geen af- aonderiyke bloemenhulde aan H. M. te brengen, maar tot een maximaal bedrag van 5 by te dragen aan de bloemenversiering van de Ko ninklyke loge. Voor de 1500 versierde fietsen der oudere achoolklnderen worden prijzen uitgeloofd: zoo heeft een der Amsterdamsche firma’s reeds •en horloge voor dit doel geschonken. Bet affiche dat Maandag gereed komt, laat een Oranjeboom zien tegen het Oranje-Blanje- Bleu. 15000 vereenlgingen in den lande zyn aan geschreven, de gelegenheid tot deelname staat nog open. - De leidende gedachte is hlerby om transportmiddelen meer dan tot dusver schledde te doen bydragen in de kasten het verkeersapparaat in zyn geheel. Naar aan genomen wordt zal deze betere verdeeling een gunstigen terugslag op het spoorwegverkeer uitoefenen, dat volgens berekening in 1930 reeds een nadeel ondervond van de autocon- currentie dat op 11 mil'ioen wordt gesteld. Door dezen maatregel wordt het' mogeiyk geacht, dat de spoorwegen, mede aan de hand van verder in te voeren bezuinigingen en ratio nalisatie, zullen kunnen komen tot het opstel len van een sluitende exploitatierekening. Daardoor zal niet in eens voor de nieuwe begrooting zal nog moeten worden gerekend op een bydrage van 10 mil'ioen uit de alge- meene middelen to^ dekking van het tekort doch wel. naar men aanneemt, zeer spoedig kunnen worden gerekend op een verdwynen van het geheele spoorwegtekort. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta) De Interpellatie van den heer Thamrln Inzake de arrestatie van ir. Soekamo en het Regeerlh£beleid ten aanzien van de nationalistische beweging, oü nog deze maand in den Volksraad worden gehouden. Het staat echter nog niet vaat cd deze interpel’atle na afhandeling van de be groeting dar» wel voordien kan plaats vinden. De beslissing hieromtrent wordt deze week verwacht. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta) De PBXJ. (Persatoeao Boeroek Keretaapi Indonisla Vereenlging van Inlandsche Spoorbeambten) is voornemens op 14 Augustus aa. in alle groote plaatsen van Java een momentactie te voeren. BERLIJN (419 M.) sas Gevarieerd pro gramma. HAMBURG (372 M.) 11.50 Concert door het kleine orkest van Heilsberg o.l.v. Eu gen Wllcken; 1.36 Gramofoonmuzlek: 2.30 idem; 120 Concert door het Norga-orkest O.I.V. José Elbenschuta 620 Populair con cert door twee militaire orkesten. Op de vragen van het Kamerlid Effendi ter zake van de beperking van de vergaderrechten van verschillende politieke vereenlgingen in Nederlandsch-Indlë en van de vryheid van drukpers en betreffende de arrestatie van ir Soekarno. heeft Minister Co’yn geantwoord, dat nopens de bedoelde maatregelen der In dische Regeering hier nog geen by zonderheden bekend zijn. Overigens verklaart de Minister, dat de Indische Regeering een en ander noodig oordeelde. Een niet alledaagsch voorval heeft Donderdag het Haagsch gerechtshof in opschudding ge bracht. toen een werkman, die, zooals reeds door ons werd gemeld, wegens inbraak in een bioscoop tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, het hazenpad wilde kiezen Nadat het Hof uitspaak had gedaan me’ be vel tot onmlddeliyke gevangenneming, werd de werkman door twee veldwachters uit de zaal geleld Tydens zyn overbrenging naar de cel gaf hy luid zyn misnoegen over de uit spraak te kennen. Plotseling rukte verdachte zich los en wilde vluchten doch een recher cheur hield hem tegen. Onder hevig verzet werd de arrestant daarop door vier veldwachters naar de cel gebracht, waarby hy een brigadier in de hand beet. Het incident veroorzaakte In het Paleis van Justitie nogal sensatie. Tot 26 Augustus kan men zich by de sta tionschef opgeven voor de goedkoope extra treinen. Aan 600 stations komen billetten met betreffende aankondigingen hierover te han gen. 15000 bestelbriefjes voor de treinen zyn reeds gedrukt. Een groote Amsterdamsche firma heeft al reeds aangeboden tegen zéér lagen prys con sumptie voor de deelnemers beschikbaar te stellen. De deelneming der landeiyke ruiters belooft groot te worden: op 500 wordt gerekend. Naar men weet heeft Zaterdagmorgen in het houten gebouw aan den Breeden Hilledyk te Rotterdam, - note! „Uranium' zolderverdieping welke spoedig gëbluscht De omstandigheden, waaronder de brand uitgebroken, kwamen de politie evenwel dacht voor. Het gebouw behoorde toe den 39-jarigen slooper C 8. uit Waddlnxveen. Deze had het gebouw eenigen tyd aan Chlnee- zen verhuurd die er een zg. plndafabnek in gevestigd hadden. Om zeker te zyn dat hy de huur zou ontvangen, had de eigenaar van de Chineezen een waarborgsom geëischt en ook ontvangen. De Chineezen verheten eenlge we ken geleden het gebouw Zy hadden hun huur r.’tyd prompt betaald, zoodat zy nu de waar borgsom terug wenschten te ontvangen. Hiertoe was de eigenaar niet in staat. Bovendien moest hy huur betalen aan de gemeente, op wier ter rein het houten gebouw stond. Het gebouw was vry hoog verzekerd. Al eenigen tyd voor den brand ging op Katendrecht het gerucht, dat de eigenaar een premie had uitgeloofd voor het in brand steken van het gebouw. 1 In den nacht na de bAnd is door de politie gearresteerd de 33-Jarige VT B., wachtsman by het gebouw. Deze ontkendX iets met brand- tlchting te maken te hebben, maar er waren verscheidene aanwyzingen, welke de politie de den besluiten om hem, verdacht by de brand stichting betrokken te zyn. in arrest te houden. Het onderzoek, dat met kracht werd voortge zet. leverde vele moeilijkheden op. Tenslotte kon de polUle er echter toe overgaan, ook den eigenaar van het gebouw, C. 8.. Dinsdag te arresteeren. De man ontkende eveneens, maar het voortgezette onderzoek leverde dusdanige oezwarende feiten op, dat hy Donderdagmiddag met den wachtsman naar *t Huis van Bewaring is overgebracht. Het onderzoek wordt intusschex nog voortgezet. HILVERSUM (1875 M.) VARA 8 uur Gramofoonmuzlek; 10 u V PRO. Morgen wijding: 10 15 VARA. Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven- Hetty Beck draagt voor. Joh. Feltkamp speelt fluit. Aan de vleugel Jan Vogel: 12 u. Ka- mer-orkse „Amlcltla et Muslca” o.l.v. Willem Di-ukker. Gramofoonmuzlek; 2 u. Platen dezer maand (gram.muz.j; 2.45 Klaarhalen. Toespraak voor de pro- paganda-actle van den tw>nd van Arbel- ders-Tooneelvereenlglngen In Nederland, door M. Bonke. 3 u. Eddy Wallis en zijn ensemble: 3.45 Rustpoos; 4 u. Eddy Wal lis en zijn ensemble. 4.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong: ..Herman Gorter” van Henriette Roland Holst; 5 u. Eddy Wallis en zijn ensemble; 6.30 Jan Lemaire draagt voor: 5 45 Potpourri’s en liederen uit moderne operetten door de Flierefluiters o.l.v. Ray Forest: 6.15 Dubbel mannenkwaï^et Euterpe” o.l.v. A. Bak; 6.30 Vervolg Flierefluiters; 7 u. Verv. Eu terpe; 7.10 Potpourri Bloemen van Hawaï. Abraham, door de Flierefluiters o.l.v. Ray Forest: 7 25 Vas Dlaz en Vara-Varla: 7.35 Uitzending uit het Festsplelhaus te Salz burg van de opera ..De Tooverflult" van W. A. Mozart 8 40 De Rattenvanger van Hameien, van Robert Browning, voor te dragen door W. van Capellen: 9.05 Verv, uitzending uit Salzburg: 10 50 Vaz Dlas; 11 u. De oude heer Smit draalt In zijn huiskamer een pulk platenprogramma; 13 uur Sluiting. BRUSSEL (509 M.). 1220 Concert door bet kleine orkest van het N I.R. o.l.v. Emlle Lauwers; 1.30 concert o.l.v. André Fellt- mann; 6 35 Gramofoonmuzlek; 720 Pro gramma van Weenen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN RAD1OG1DS In het algemeen politieblad vestigt de com missaris van politie te Heerlen de aandacht der Nederlandsche politle-autoritelteii in het bijzonder der Nederlandsche mynstreek. op de volgende ongewenschte vreemdelingen van Duitsche nationaliteit, beiden aanhangers van de N. S D A. P.. die op last van dezen commis saris Nederland hebben moeten verlaten by gebreke waarvan zij zouden zijn uitgeleid, doch welke personen mogeluk weder naar Nederland zouden kunnen terugkeeren. le Gustav Nadler, geboren te Elsener September 1895 en H Rotenberg, geboren Schwerte 26 Januari 1906. LANGENBERG (472 M.) 1220 Populair concert; 120 Concert door het Westdult- ache kamerorkest o.l.v. Kelper: 2 50 Gra mofoonmuzlek; 5.20 Idem; 6.20 Populair concert; 920 Dansmuziek; 11.20 Dansmu ziek. Hoe weinig brieven zijn van het schreven, het het lezen waard. Ach hoe weinig .Moe gaat het met u.... Met on» gaat het zoo zoo.vele groeten.\ Zoo weinig brieven die we ontvangen zeggen ons iets En toch, als we een schrijven krijgen willen we toch graag geestelijk contact hebben met afzen der of afzendster. Maar weinigen we ten iets van zich zelf in een brief te leggen, weten een opwekkende bab- beltje-op-papier te geven of eeh we- tenswaardige mededeeling te doen. Wat een prettig geschenk is een brief „waar men wat aan heeft.” Men schrijft te gedachteloos allerlei gemeenplaatsen neer, men geeft zich geen moeite om met een ander in meer geestelijke aanraking te komen. Schrijf toch eens aan een ander alsof ge met hem spreekt! Op de school wordt te weinig aan dacht misschien besteed aan de kunst van het briefschrijven. En toch: het ontvangen van een lezenswaardigen brief is een weldaad in het leven. De vlaggen uit! van 5 tot 9 September in Amsterdam, wanneer de Koninklyke Familie de stad bezoekt. De vlaggen uit! op 9 September ah in de Hoofdstad des Rijks, waar de Oranjes zyn ge kroond, de grootsche nationale hulde zal plaats vinden van heel het land in het Amsterdam sche Stadion. Een overweldigend festyn belooft dit te worden onder voorzitterschap van den heer F. K. Lotgering en technische leiding van den organisator den heer F. Thoolen. Een défilé van 30,000 menschenl Geen politieke groepen nemen er als zooda nig aan deel. Dit defil’ wil een beeld zyn van nationale eenheid. Uit alle geledingen van ons maatschappeiyk leven komen de deelnemen- den. Zoo zullen de Graalmeisjes in haar kleu rige costuums er by zyn. En anderen! De jeugd der hoogste klassen van de lagere scholen komt op de fiets.. De spoorwegen - leggen extra treinen in, reeds meer dan 200 burgemeesters hebben toegezegd met ambtsketen te komen.. Kortom uit heel het land. Zuid en Noord. Oost en West zullen de deelnemenden en kykers overkomen. We zullen er dezer dagen nog meer over meedeelen. Voor heden het volgende, dat we gisterenmid dag op een persconferentie in Hotel de l’Euro- pe vernamen. Omstreeks half drie vangt het défilé aan. Twee opstellingsterreinenIjsclub en Olyrppia- pleln, zyn gekozen. Het comité heeft de moeite genomen om vervelend wachten der deelne menden te voorkomen en elke afdeeling tyd van aankomst voor te schryven. Elke vereeni- ging kan met zooveel menschen als men wil komen. De spoorwegen geven extra reductie en hebben de treinpryzen uiterst laag gesteld. Ook aan de tram is gevraagd voor 25 ets. per persoori den deelnemers op vertoon van hun programmabiljet, vervoer per tram te geven op alle willekeurige lynen. Beslissing hierover Is nog niet afgekomen, maar wel van de spoor wegen, die buitengewoon goedkoop zyn. Zoo koet b.v. retour Amersfoort 1.13, retour Den Haag 151 enz De opzet van de huldiging is van de Jon geren uitgegaan Ten einde zooveel mogelyk toeschouwers er by te betrekken, is niet den Dam maar het Stadion ervoor gekozenook al om de techniek der organisatie zoo goed mogelyk te doen zyn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16