Wereld-wielren-wederwaardigheden LANGE SLAAK OP EN OM DEN WEG WOENSDAG 16 AUGUSTUS TEXAS DOOR EEN TORNADO GETEISTERD Michard-Scherens Kampioen op den weg Hollanders houden zich goed Jeanne Thouret 1 Decreet „De Tuto” voorgelezen Kampioen der stayers Lacquehaye winnaar de Het Goerreshausproces Regen brengt uitkomst Sovjets koopen koeien Kanaalzwemmer zonder beenen Het marine-witboek De profs doen het beter De verschijning vertraagd LAWNTENNIS PATER PETERS OVERLEDEN OM DEN DAVISBEKER Het ontbonden Centrum Verblijdend Hollandsch resultaat Amerika dreigt met dumping van graan Moennig uit de hechtenis ontslagen Een onderhoud met den heer G. G. Backx fa b b n si u De gebeurtenissen te Beauraing In te Tv M Verwoestingen in de buurt van Oak Cliff (Texas). De mate- rieele schade wordt op een millioen dollar getaxeerd Meisje van vliegtuig uit doodgeschoten De persdienst der Duit- sche regeering De vreugde over Van Egmond werd door onze stayers getemperd Weer samenwerking tusschen buiten- en binnenlandsche persafdeelingen Auto in volle vaart tegen een boom 9 heel drie of •n Parijs, Zondagavond. O VERLJJH. 14 Aug. rw. B.) De definitieve be slissing over de hospitantenverhoudlng van de voormalige Centrumsafgevaardigden bjj de nat.- soc. party zal nog eenlge weken op zich laten wachten, daar nog verscheidene ophelderingen noodle zün. MOSKOU, 15 Aug. In een door Stalin en Molotof geteekend decreet wordt een bedrag van 35 millioen roebel uitgetrokken voor den aankoop van een millioen stuks vee voor de collectieve boeren. Alleen de boeren, die geen koeien hebben, zullen de voordeelen van dit decreet genieten. De boer mag een eersten ter mijn op ces koe betalen en de rest in een jaar afbetalen. ■drijven zyn BATAVIA, 15 Aug. (Aneta). De .Java-Bode” meldt, dat de uitgave van het Marine-Witboek vertraging heeft ondervonden doordat aanvan kelijk in Indië gedacht werd, dat het in Holland zou worden samengesteld. Nu echter de Minister van Defensie de samen stelling van dit Witboek in Indie prefereert, kan de verschyning worden verwacht tegen het tijd stip waarop de behandeling van de Staatsbe- grootipg van Defensie, afdeeling Marine, in de Tweede Kamer zal plaats vinden. LONDEN, 15 Aug. (V. D.) Een Amerikaanse!) zwemmer zonder beenen is gisterenavond uit Dover naar Calais gestart. Na twee uur zwem men was hy ongeveer acht kilometer van Do ver verwyderd en had een stroom gevonden, die hem in Zuid-Oostelyke richting dreef. Nader wordt gemeld, dat de Kanaalzwemmer na verscheidene uren in zee te zyn geweest, zyn poging heeft opgegeven. WASHINGTON, 15 Aug. (V. D.) De minister van landbouw, Wallace, heeft een officieele verklaring afgelegd in verband met de as. Londensche tarweconferentie, waarin hy o. m. zeide, dat de Amerikaansche regeerlng niet zou terugschrikken voor dumping, wanneer de voor naamste tarwelanden mochten weigeren samen te werken om te komen tot beperking der pro ductie. Verder sprak Wallace over plannen in zake uitvoer naar het Verre Oosten, uitvoer- premies voor exporteurs en herroeping van de Amerikaansche productiebeperklngsplannen. sc M h< de ge m lo la kl Cl Ir za de he de ke tel sci m< he m; hc da KJ de pr eei ph za; de be Ai ini Ve de kei al ini sui OVI du ge vai 1 om ret bei ais POJ zie ma tel dal lei< zie zei exj na; set na4 hei hei lec kaï dei dlr An no, vei d V b - g' di hi di dl sl M e< tc Jo 14 October 1907, is van acht kinderen, die KkUlen, 14 Aug. (W.B.) Aan het einde der zitting van heden deelde de president van de rechtbank mede, dat de beklaagde Moennig uit de hechtenis ontslagen was. De verdediger van Stocky zette heden zyn pleidooi voort. Hy zeide, dat zyn cliënt bezield was met hooge idealen en vooral fel het com munisme had bestreden. Iemand die zoo han delt, aldus de verdediger, is geen staatsvyandlg element. De ondergang van de Centrum-party beteekende ook den ondergang der onderne ming. Prof. Grimm vroeg in zyn pleidooi vrijspraak voor beklaagde Moennig. ROME, 15 Aug. (Reuter) Naar aanleiding van devoorlezing van het decreet „De Tuto", in verband met de heiligverklaring der Geluk zalige Jeanne Thouret, hield Z. H. de Paus heden een toespraak in de zaal van het Con sistorie. waarin Hy de deugden van de H. Maagd, wier feest vandaag gevierd wordt, en van de gelukzalige Thouret, de geneele wereld tot voorbeeld stelde. 1 luidde: 1. (wereldkampioen) George Speicher (Frankryk) tyd 7 uur 8 min. 58.2 sec.; 2. An toine Magne (Frankrijk) 7 uur 14 mln. 1 sec.;’ 3. Valentyn (Nederland) op vyf lengten; 4. Hamerlynck (België) 7 uur 19 min. 58.8 sec.; 5. Schepers (België); 6. Binda (Italië); 7. Ca- nardo (Spanje); 8. A. Buchi (Zwitserland); 9. Van der Relt (Nederland) (deze allen zelf den tyd). Van Öers (Nederland) opgegeven. Lapebie, de bekende Fransche renner, moest wegens een val in de 16e ronde den stryd staken. De resultaten van den derden dag om den Da- Visbeker tusschen Zweden—België waren: Oestberg (Zweden) sloeg Van Zuylen (België) 6—3, 5—4, 10—8. Lacroix (België) sloeg Ramberg (Zweden) 6—3, 6—4, 6—3. Eindstand: 3—3 voor België. seert het zaakje zoo de finish waarby duide lijk biykt, dat Paillard nog over voldoende re serve beschikt en dat hy zich met een 40 Meter voorsprong op Giorgetti tevreden stelt om zeker te zyn van de finale, meer niet. Het hoogtepunt van dezen middag was zon der twyfel de derde en beslissende rit tusschen Michard en Scherens en de Franschen hoop ten, dat Michard thans voor de tweede maal zijn tegenstander er tusschen zou nemen. De vlieger ging echter niet op. Wel haalde Mi chard in de laatste bocht hetzelfde trucje uit, doch Scherens bleek niet heelemaal van gisteren te wezen en schoot op tyd naar be neden om met een Meter voorsprong te win nen. Zoo behoort deze dag 'weer tot het verlede* en kunnen we slechts de Franschen beklagen, die met vertegenwoordigers in beide finales, niettemin geen enkel wereldkampioenschap hebben veroverd. Maar zonder twyfel hebben de snelste fietsers gewonnen. Het moet echter tef* eere van het Fransche publiek gezegd wor- dn. dat de massa zich zeer sportief gedroeg en men was voor geen der overwinnaars in welken rit dan ook, zelfs al gold het een Richter, karig met applaus. BERLIJN, 15 Aug. (W.B.) Het ministerie van Propaganda heeft een nieuwe regeling getrof fen. waardoor weer samenwerking tusschen de buitenlandsche en binnenlandsche persafdee lingen van het ministerie wordt verkregen. Onder leiding van den plaatsvervangenden chef van den rykspersdienst zal nu ook een nieuwe afdeeling worden gesticht voor bulten- landsché' pers-aangelegenheden. De algemeene leiding berust bij regeerlngsraad Bade. Oost en Noord-Europeesche aangelegenheden zullen worden behandeld door Meyer-Heldenhagen; dr. Schmolz de Latynsche Staten; Vogt. Enge land, de dominions en de Ver. Staten; Michel, Zwitserland, Frankryk, Nederland en België, terwyi regeerlngsraad Bade persooniyk de lei ding heeft voor Zuld-Oostelijk Europa. De persafdeeling van het ministerie van Bui tenlandsche Zaken blyft hiernaast in de te genwoordige samenstelling bestaan. Voor de tweede ronde van het Davisbeker- tornool 1934 werd Dinsdag te Oslo gespeeld de wedstryd Noorwegen—Joego-Slavië. De stand na den eersten dag bracht een 20 voorsprong voor Joego-Slavië. Puncec (Joego-Slavië) sloeg Haanes (Noor wegen) 6—#, 6—0, 3—6, 64. Kukuljevec (Joego-Slavië) sloeg Finn Smith (Noorwegen) 6L 61, 61. Terwyi Parus weldadig droomde, zyn we in de tweede helft van den ijacht op weg gegaan naar het auto-drome van Monthlery, waar he den de wegwedstryden zouden worden gehou den, amateurs zoowel als beroepsryders. Bé- leefd werd den heeren journalisten verzocht om half zes aan de Porte d'Orleans aanwezig te zyn, en als U nu weet dat deze Porte altyd nog 'n half uur buiten het centrum van Parys ligt, kunt U wel begrypen, dat het een vroe gertje werd. Een autobus hobbelde ons ge- vaariyk snel naar het terrein van den stryd, dertig kilometer buiten de stad. Hier was het by het prille morgen-krieken al een leven en beweeg van jewelste. Duizen den menschen waren biykbaar voor hun ge noegen eveneens zoo idioot vroeg uit de veeren, want een heele stroom toeschouwers nestelde zich al behaagiyk rondom de tribunes en langs de baan, die ruim twaalf kilometer omtrek heeft, welk traject de amateurs 10 maal heb ben af te leggen (125 K.M.) en de professio nals 20 maal. Niet wat je noemt een lolletje. Gelukkig is het weer aanmerkeiyk koeler dan de laatste dagen, er staat een fiksche bries. In het rennerskwartier is alles in vollen gang, want om half zeven uur zullen de amateurs op weg gaan. De Hollanders zyn zeer laat. Maar als ze eindeUjk, twintig minuten voor den start, te voorschyn komen, komen ze ook goed te voorschyn. Voorop Roele, Reynen en Kruis man, daarna een heel stel verzorgers onder gezagvoerder Swaab de Beer en vervolgens een heele taxi met etenswaar, hetgeen natuuriyk de noodige belangstelling wekte by de rest. Ik moet grif toegeven, dat er niets ontbrak en je zou haast voor je plezier gaan meedoen in een wegwedstryd om het wereldkampioenschap, zóó lekker zag alles er uit. Even over 7 zyn de heeren op stap gegaan voor een fietstochtje en de kermis had daar mee een aanvang genomen. Immers, de goe gemeente begon met de karbiesjes uit te pak ken, er werden flesschen limonade ontkurkt, zitjes gevormd, kaarten voor den dag gehaald, terwyi een motoracrobaat in dien tusschentijd kunsten vertoonde voor de groot* tribune. Dat Was het succes van ons kleine landje in dit nummer dus niet groot, wy gingen een voor name rol spelen by de professionals! Het drie tal Valentyn, van Oers en van der Ruit heeft de eer van onze natie op schitterende wyze hoog gehouden. In de eerste plaats alle hulde voor Valentyn, die het klaar gespeeld heeft om in dit illustre gezelschap van sterren de 3de plaats te veroveren, met minimum verschil op zyn voorgangers. Hy liet daarby kerels als Binda, Guerra. Bertoni, Bulla en Hamerlinck achter zich. Speicher was een klasse apart en won dezen wedstryd om den wereldtitel met 7 min. voorsprong, geen klein beetje. En dat nog wel terwyi Speicher, die pas de TöUr de France gewonnen had, eigemyk heelemaal niet in het team was opgenomen, maar slechts moest invallen voor iemand die op de ziekenlijst stond. Men meende, dat hy het niet zou halen! Reeds in den beginne bleek, dat de Fransch- man er alles op had gezet om te winnen en hy ging direct alleen aan het hoofd. Doch na en kele ronden was hy weer Ingehaald door van der Ruit en een der Belgen en dit drietal heeft eenlge banen lang het leidend peleton gevormd. Toen kwam echter, zoo tegen de negende ron de, het tweede peleton onder leiding van Va lentyn en Guerra weer by, maar op hetzelfde moment nam Speicher ten tweede male de beenen en thans voor goed. By den volgenden rondgang had echter ook Valentyn zich los ge maakt en van der Ruit en van Oers bleven toen in de hoofdgroep hangen. Jammer voor den laatste moest deze echter opgeven wegens machine-defect. De stryd was toen practise!) genomen beslecht, want Speicher had in de 12de ronde ongeveer 3 min. voorsprong op Va lentyn en Valentyn werd na vier min. pas ge volgd door het hoofd-peleton, waarin zich be- LONDEN, 15 Aug. (V.D.) Een ongewoon on geluk heeft Dinsdag plaats gevonden by het Sheppey-elland aan de monding van de Theems, waar een 15-jarig Engelsch school meisje door machinegeweervuur uit een En gelsch gevechtsvliegtuig werd gedood. -let slachtoffer, Jeanne Chesterton, dat met haar zusje Joan roeide om een bal van een jonger zusje op te visschen, bevond zich op ongeveer 500 M. uit de kust, toen een patrouille van vijf Engelsche gevechtsvliegtuigen naderde en een machinegeweervuur opende op eenlge boeien, welke tot doel dienden. Een der vliegers zag waarschyniyk het roeibootje voor een boei aan en schoot hierop. Het vyftienjarige meisje werd door eenlge kogels getroffen en op slag gedood, terwyi haar oudere zuster het ont zielde lichaam naar den kant terugroeide. ST. JOHNS (Nieuw-Brunswyk), 15 Aug. (Reuter.) De over een enormen afstand woe dende boschbranden, die een bedreiging vorm den voor de kustgebieden, zyn gestuit door overvloedige regenbuien, waardoor het gevaar voor de te velde staande gewassen grooten- deels is geweken. Evenals by de amateurs stelden ook by de beroepsrenners de deelnemende Italianen aan het kampioenschap op den weg hevig teleur. Alleen Binda kon zich onder de eerste tien renners rangschikken, doch op de zesde plaats.... En n. b. 11 minuten na aankomst van den winnaar. Het succes der Fransche ren ners was byzonder groot. Speicher, de winnaar van den Tour de France van dit jaar, legde be slag op den titel van wereldkampioen in den tyd van 7 uur 8 mln. 58.2 sec. met grooten voorsprong op de andere deelnemers. Doch ook de Nederlandsche renners boekten fraaie successen. Valentyn verbeterde, na een vry goed begin, geleidelyk aan zyn positie. In de He ronde naar men weet moesten de profs 20 ronden afleggen van elk 125 K.M., dus 250 K.M. kwam Valentijn op de 2e plaats te liggen achter Speicher. Dit bleef zoo tot op de 14e ronde, toen de Franschman An toine Magne hem inhaalde. Deze liep 40 sec. op hem uit, maar in de 18e en 19e ronde waren belden weer geiyk. In den sprint toonde Magne zich echter den sterkste en met 5 lengten voor sprong bezette hy de tweede plaats met onge veer 6 minuten achterstand op den winnaar Speicher. Derde werd Valentyn, een zeer fraaie prestatie van onzen landgenoot, die „sterren" als Binda. Haemerlynck, Schepers, Buchi, Geyer enz. achter zich liet. Van der Ruit, de tweede Nederlandsche ver tegenwoordiger, hield zich aanvankeiyk uitste kend, tot ift de 9e ronde lag hy by het leidend peleton als Lapebie, Speicher en anderen. Hy eindigde tenslotte op de 9e plaats in denzelf- den tyd als nummer 4, den Belg Haemerlynck. 9 De Nederlandsche wegkampioen van Oers had met pech te kampen. In de achtste ronde geraakte zün derailleur defect, zoodat hy ge dwongen was den stryd te staken. Hy zat toen In het tweede peleton en niet ver van de lei ders. Wat tenslotte het parcours van Speicher aan gaat, aangemoedigd door de tienduizenden koerste hy voor een groot deel van den afstand alleen over den weg. Hy vergrootte steeds meer zyn voorsprong en won op magnifieke wyze. De uitslag van den wegwedstryd der profs t- Maandagmorgen vond de wedstryd voor ama teurs plaats om het wereldkampioenschap, wel ke wedstryd plaats vond op^het circuit van Morghlery, hetwelk door de amateurs tien maal moest worden afgelegd, een afstand van totaal 125 K M. Deze wegwedstryd leverde in zoo verre een verrassing op. dat de Italianen, die favoriet waren, gefaald hebben, terwyi de Zwitsers by zonder goed gereden hebben. De belde eerste plaatsen werden door Zwitsers Ingenomen, waarby Egli eerste werd. De Nederlandsche deelnemers reden vry goed; Reynen leidde het peleton geruimen tyd. terwyi Roele een zeer behooriyke plaats in het algemeen klassement bezette, nl de 13e Kruis man was gedwongen in de 9e ronde den stryd te staken; zijn derailleur was reeds vry spoedig na den aanvang defect geraakt en met de moeilyke Cote de la Pize was dit een groote handicap. De wedstryd werd gewonnen door Egli (Zwit serland) in 3 uur 21 min. 48 sec.; 2. Stettner (Zwitserland) 3 uur 22 min. 39 sec.; 3. Lowagie (België); 4. Schneider (Luxemburg); 5. Svhel- ler (Duitschland)6. Debenne (Frankryk). 1 De Nederlander Roele werd dertiende, ter- wyi Reynen op de 17e plaats eindigde. Kruis man staakte den stryd. Hierna werd gestart voor de professional-weg- renners. vonden van der Ruit, Binda, Guerra en Ha merlinck plus eenlge anderen. Beronl had in middels opgegeven, welk voorbeeld omstreeks de 14de ronde door Guerra werd gevolgd. Tot onzen grooten schrik zakte Valentyn echter eemgszins af en Mange, die zich op zyn beurt eveneens had los gewerkt, haalde hem in en passeerde hem later, zoodat Valentyn op de 3de plaats kwam. Wy vreesden reeds dat deze moreele depressie funest zou biyken, doch ge lukkig kwam Valentyn weer by en samen reden beide renners de laatste ronden, waarby Va lentyn met 2 fiets-lengten verschil in de eind spurt verloor. Wy kunnen niet genoeg tevreden zyn over dit door Holland bereikte resultaat. Het is, naar ik meen, nog nimmer voorgekomen, dat een landgenoot zich een plaats veroverde in het wereldkampioenschap voor Professionals, maar evenzeer komt een woord van waardee- ring toe aan van der Ruit, die kans zag om by het hoofd-peleton te biyven, om alsnog de 9de plaats te bezetten. Wy zyn er trouwens van overtuigd, dat ook van Oers eenzelfde succes zou hebben behaald, indien het mankement geen ontydig einde had gebracht. De aankomst van de winnaars was een ge weldig schouwspel. Speicher werd op de schou ders van het publiek naar de eeretribune ge dragen, waar hem de wereldkampioenstrul werd aangesjort. Deze geweldige renner bleek nog zoo frisch als een hoentje na dezen 250 kilo meter langen rit, waarby een berg als de La Pize 20 maal moest worden genomen. Valen tyn bleek by de finish niet meer 100 pet. te wezen, maar waarschyniyk speelden de zenu wen hlerby een groote rol. Het was overigens by deze finish een vry ongeordende bende, want in de 8 mln. tusschen de aankomst van Spei cher en die van Magne en Valentyn was het publiek de baan opgestroomd, zoodat de Nos. 2 en 3 moeite hadden er door te komen. De 50.000 koppige massa was qphter vast niet ka rig met applaus voor den Hollander, omdat men dit succes uit den aard der zaak niet had verwacht, wyi men by voorbaat meende, dat deze stryd slechts zou worden uitgevochten tusschen Italianen en Franschen. De terugtocht was overigens een drama, want honderden auto's en autobussen moesten zich langs een smal landweggetje naar Parys be geven, zoodat het verkeer een uur lang volko men hokte en wy pas laat in den avond in Parys konden arriveeren. Doch zulks kon de vreugde van den dag niet temperen en deze derde plaats in het wereldkampioenschap is een minstens even groote prestatie als van Eg- mond's verbluffende zege. Bravo Valentyn! In het St. Elisabeths Ziekenhuis te Amers foort is Maandagavond overleden pater Peters van de Sociëteit der Witte Paters. By een autotochtje, waaraan ook twee zus ters van den overledene deelnamen, was de auto in volle vaart onder Terschuur tegen een boom gereden. De inzittende dames werden hierby wel ernstig, doch niet levensgevaarUjk gewond. Pater Peters echter is des avonds aan de ernstige verwondingen bezweken. Het slachtoffer was slechts kort geleden priester gewyd. De begrafenis zal plaats hebben vanuit he» klooster der Witte Paters te Boxtel. spoorboomen die dreigen dicht te gaan en in een oogenblik is de heele staart gepasseerd en voelt Moeller ten derden male kriebel in zyn rug. omdat de Franschman weer achter hem zit. Het duurt dan ook niet lang, of Lacque haye heeft het illustre gezelschap in zyn ge- meer lappen bezorgd, waarna het gansche veld weer indommelt, de tribunes in cluis. De nos. 1. 2 en 3. Lacquehaye, Moeller en Thollembeek, hebben hun plaats in de finale veroverd, maken zich niet meer druk, terwyi het drietal daarachter vergeefschq pogingen doet hen bij te beenen. Met nog 50 ronden te ryden worden wy plotseling uit den doezel gewekt wanneer Lacquehaye voor de vierde maSl in successie alle deelnemers passeert, waarby niemand, zelfs Moeller niet, ook maar den minsten strijd gaf. Zoo blyft het dan tot acht ronden voor het einde. Dan komt het fenomenale. Lacquehaye vliegt als een Citax in de Reguliersbreestraat aile ander verkeer voorbij en neemt nog juist voor de finish twee banen op het heele contingent. Een ongeloof- lüke prestatie, vooral voor de wyze waarop dit geschiedde. Hy boekte derhalve zes of meer ronden voorsprong op al zijm concurrenten. Moeller ging uit den aard der zaak als tweede door de finish, maar een waar drama voltrok zich op de derde plaats. Immers. Thollembeek, in de meening dat hy er al was. stopte een paar banen te vroeg en werd daardoor zoo gedemo raliseerd. dat hy den moed miste om opnieuw achter zyn motor te komen, zoodat Süter hem even voor de eindstreep nog passeerde, waar door hy zich tevens kwalificeerde voor de finale. De uitslag van deze serie is als volgt: 1 Lacquehaye^ 2 Moeller, 3 Süter. Toen kaw mhet groote moment, de eerstê manche van Egmond tegen Ulrich, welke man che eindigde in een gedecideerde overwinning van den Hollander, die met zichtbaar gemak een onzettend lange spurt inzette, waarby al Ulrich's bliAemlichtspurts kinderspel wa ren. zoodat Van Egmond met een volle fiets- lengte voorsprong won. Met nog meer gemak won Scherens van Mi chard, doch dit was kinderspel vergeleken by de tweede zege van Van Egmond over Ulrich. In de eerste ronde was Ulrich zoo stom om een geweldige spurt in te zetten, waarby hy onverwacht een belangryken voorsprong had, maar op dat moment was hy feiteiyk reeds geslagen, omdat een kind op zyn vingers kon uitrekenen, dat Van Egmond met zyn befaam de lange spurt moest winnen. Binnen een halve baan was Ulrich dan ook reeds ingehaald en Van Egmond won als In een clubfauteuil. Ul rich kwam eenlgen tyd later binnen. Deze zege van den Hollander, waarby. hy afdoeride zyn superioriteit beweest, ontlokte, ondanks 't ver lies van een Franschman, een daverend applaus van alle rangen. Van Egmond werd op de offi cieele tribune geroepen, waar hem de officieele trui Iets te kort van maat werd aan gesjort door drie pootige officials. Daarna reed hy een bouquet torsend in gezelschap van Ul rich en Andersen die tusschen de door de derde plaats had verovei eererondje. Nogmaals werden wy vergast op een schit terende race tusschen Michard en Scherens. welke Michard. dank zy zyn tactisch ryden, op fraaie wyze won. In de laatste bocht ging Mi chard naar boven en Scherens, die suffend aan zyn achterwiel hing, miste de kans van j zyn leven om binnen door te gaan. Hy ging naar boven, op hetzelfde moment, dat Michard weer naar beneden ging en de Franschman won gemakkeiyk. De tweede serie van de motoren gaf den vol genden start: Gilgen Zwitserland, v. d. Wulp, Holland. Giorgetti, Italië, Metze Duitschland, Grant Engeland, Paillard Frankryk en wyns- dau, België. Voor de eerste tien ronden voor- by zyn, heeft men v. d. Wulp bereids op de laatste plaats gezet en Paillard heeft in dien zelfden tyd van de zesde plaats af den kop genómen, waarby binnen twee ronden elke te genstander werd gepasseerd. Op dertig tonden stapt v. d. Wulp af wegens machine-defect, wat hem twee ronden kost, waardoor hy prac- tisch genomen uit den stryd is. Er ontspint zich In de achterhoede eenlge strijd, maar Paillard en Georgettl houden rustig den kop en Grant blyft goede derde, welke plaats hy met moeite tegen wynsdau en Metze verde digt. Op de helft van dep afstand vindt v. d. Wulp het ver genoeg, stapt af en gaat thee drinken, hetgeen het flguür van de Holland- sche stayers voltooit. Het peil van den stryd zakt dan aanmerkeiyk en het eenige leven in de brouwery is een aanval van Metze op Grant, welke gelukt, waarna de Duitscher op zyn beurt elke attack van den Engelschman af slaat, op een manier, die een heftig fluitcon cert ontlokt. De jury waarschuwt hem, hetgeen zyn uitwerking niet mist, doch niettemin wordt Grant hiervan de dupe, daar hy niet de kracht meer heeft een serieuzen aanval te doen. Zon der eenige noemenswaardige gebeurtenis pas- Naar de bladen bericht hebben zou zekere G G. Backx te Beauraing in den nacht van 5 op 6 Aug. J.L een verschyning van den H. Maagd hebben waargenomen. Een onzer redacteuren heeft zich begeven naar Steenbergen in Noord-Brabant, de woon plaats van den heer Backx en met hem een onderhoud gehad. Gerard Backx, gehore: de oudste van een gezin alle vroom katholiek zyn opgevoed. De moeder is overleden aan een hartverlam ming 13 Juni 1931. De kinderen, met uitzon dering van het jongste, zyn allen gezond. Ten einde te bidden voor zyn jongste zusje begaf Gerard Backx zich op 5 Aug. des morgens op weg om naar Beauraing te gaan. Hy fietste om kwart voor vyf in den nacht zyn geboorteplaats uit naar het grensstation Esschen, waar hy den trein nam naar Beauraing. Hier aangekomen begaf hy zich onmiddeüyk onder de biddende menigte. Hy werd toegelaten in den tuin en was behulpzaam by het bedie nen der zieken. Toen om zeven uur de kinde ren by de grot kwamen bidden voelde hy zich diep ontroerd, zoodanig dat Mme Le Gland zich verplicht achtte hem eenlge ververschln- gen aan te bieden. Terloops had hy in den middag van het brood gegeten dat"’ hy had meegenomen. Een dame, die met een bedlegerig kind in den tuin was riep zyn hulp in voor het vervoer van het kind. In de late avonduren heeft hy de matras vervoerd waarop het kind gerust had, zoodat hy zich vermoeid gevoelde. In den loop van den dag had hy echter ge legenheid gevonden even te slapen. Nachtlogies was er echter niet voor hem. Na een avondmaal te hebben gebruikt be sloot hy den nacht door te brengen by den tuin. Tusschen twaalf en drie uur des nachts zou hy in verschillende phasen de H. Maagd hebben waargenomen. Op onze vraag of hy de verschyningen nader kon determineeren antwoordde hy. dat de H Maagd een sluier droeg, die Haar hoofd be dekte. Het gelaat, ofschoon onbedekt, bleef vaag. De verschyning, die zich tot driemaal her haalde. was aanvankeiyk nevelig qn maakte den indruk langzaam aan te dryven om dan plotseling te verdwijnen. Deze verschyningen zouden hebben plaats gevonden in den omheinden grooten boom. De heer Backx vreesde publiciteit, doch eenige omstanders bemerkten dat hy zich in een byzonderen toestand bevond. Hierdoor is be kend geworden dat de heer Backx een verschy ning zou hebben gehad. Naar zyn zeggen heeft hy ook het z.g. „Zonne wonder" waargenomen, waarover aalmoezenier Blondal uitvoerig bericht heeft. By de vizioenen van rector Stubbe is hy aanwezig zonder nochtans iets waar te nemen. De heer Bachx, ofschoon spraakzaam en in zyn woonplaats als zoodanig bekend, maakt een ernstigen indruk. Na zyn relaas te hebben gehoord, bega ven wy ons naar de plaatselyke geestelijkheid die ons zeer bereidwillig te woord stond. De hoogeerw. heer Deken van Steenbergen vertelde ons, dat Gerard Backx vroeger een zyner beste misdienaars was geweest en ook als opgroeiende jongen by plechtige gelegenheden nog als misdienaar zyn diensten verleent. De Jongen Is eerljjk. aldus de Deken en of schoon wy ons geen oordeel kunnen aanmati gen over het verschijnsel, wy kunnen u wel verzekeren dat het naar onzen indruk niet op een verzinsel berust. Het gezin Backx is vroom opgevoed; er valt niets op de menscher te zeg gen." De jongen is naar ziel en lichaam volkomen gezond. Wy voegen hier nog aan toe dat Gerard Backx, die huisschilder van zyn vak is eenlge liefhebbery aan den dag legt voor figuurschil- deren, echter steeds naar geteekend model. Zooals hy ons zelf zeide beschikt hy over eenige fantazie, maar voegde hy eraan toe, zooiets als ik nu gezien heb. heb ik my kunnen verbeelden noch ook verwachten. Hy berichtte dat nog een Nederlander, zich noemende Pietersen en woonachtig te 's Hee- renarendskerke. een verschyning van Onze Lieve Vrouw zou hebben waargenomen. vormde nog eens een welkome afleiding, omdat het 25 milnuten duurde vóór we het peleton weer terugzagen, soodat dergeiyke grappen- makery tusschendoor de stemming er een beetje inhield. De race zelf was daarenboven hoogst on interessant, want de Zwitser Egli nam op de helft van het traject een Hinken voorsprong en even later sloot zyn landgenoot Stetler zich daarby aan. Het Hollandsche gezelschap kon niet meekomen en raakte in de achterhoede en in de laatste ronde was Kruisman verplicht om op te geven wegens machine-defect. Rey nen was nog de beste van het drietal, maar eindigde niettemin op de 16de plaats. Van Egmond heeft gezegevierd Men had het reeds van te voren uitgeknobeld, dat zulks practise!) genomen het geval was, maar in Rome was zulks reeds by voorbaat gedaan, met negatief succes. Onze grootste vrees was Ul rich, die niet alleen gisteren in de kwart finale, maar ook heden in de halve-ftaiale. toonde over welke capaciteiten hy beschikt. Maar de lange Haarlemmer heeft afdoende bewezen de sterkste amateur sprinter der we- reld te zyn. Niemand zal hem de zege mis gunnen. Eindelijk, na acht jaren heeft weer een Hollandsche amataeur de wereldkampioens- trui veroverd. De vreugde over dit succes werd echter aan merkeiyk getemperd door het absoluut falen der beide Hollandsche stayers en al had men van v. d. Wulp niet veel goeds verwacht, niet temin werd algemeen veel vertrouwen gesteld In De Graaf. De wyze. waarop deze renner na 10 Kilometer het byitje er by neerlegde, be wees echter dat De Graaf in dit millieu niet thuis behoort en bevestigde de stelling, dat een Nederlandsche sayer slechts goed is op een Nederlandsche baan. Niettemin hopen wy van harte, dat De Graaf door gestaag trainen, zich alsnog in de toekomst een plaats zal ver overen onder de sterren, waartoe hy met veel goeden wil zeker in staat zal zyn. In tegenstelling met gisteren, was het Sta dion thans byna uitverkocht en de bemanning telde zeker 15 000 koppen. Het' weer was stra lend mooi en de massa nestelde zich op de tribunes in overhemden en de hoofden werden bedekt met couranten ter bescherming tegen de zon. Als een soort hors d'oeuvres werd eerst een rit gereden om den Schilling-Prys. maar niemand keek er naar en niemand miste wat. Het eigeniyke feest begon met de halve finale amateurs. Pola tegen Ulrich. Na akelig gekruip vliegt Ulrich voor het ingaan van de laatste bocht Pola met een sneltrein-vaart voorby, zoodat de Italiaan Igek stil te staan. Wel na derde Pola op het rechte eind zyn tegenstan der nog bedenkeiyk, maar de zege van den Franschman was niettemin gedecideerd en deed ons voor van Egmond het ergste vreezen. De „Lange” startte in de tweede positie, maar gaat reeds na 200 Meter vooraan, rydt in een sneltreinvaart je de eerste ronde en zet in de tweede ronde direct een 'geweldige 300 Meter, spurt in, waar eenvoudig geen byhouden aan - was en onze nationale crack wint met een half wiel in den formidabelen tyd van 11 4/5 sec. voor de laatste 200 Meeter. Daarna komen de Ptofs aan bod. Eerst de halve finale: Michard tegen Richter. Beide renners biyken uitermate nerveus te zyn Het werd een spannende stryd, waarby Michard met gering verschil van den Duitscher won, nadat hy in de bocht een oogenblik hopeloos geslagen leek. Donderend applaus begroette uit den aard der zaak deze zege. Met zeer veel spanning werd de stryd Martinetti tegen Scherens te gemoet gezien. De Italiaan werd gestart door zyn landgenoot Giardlngo, hetgeen per loud speaker werd bekend gemaakt en men bleek hier dezen Italiaanschen wegracer niet ver geten te zyn. Martinetti had den kop, welke hy behield tot 30 Meter voor de finish, doch daarna sprong Scherens eenvoudig voorby, om gemakkeiyk te winnen. wy werden dus getracteerd op een zelfde finale als het vorig jaar te Rome: Michard tegen Scherens, een finale, die zooveel stof hóeft doen opwaaien, om het simpele feit, dat de renners toen 14 min. op hun fietsen heb ben stilgestaan, terwyi Michard in deze finale werd gediskwalificeerd. Sinds dit incident is ook de loting ingevoerd, waarby een der ren ners verplicht wordt den kop te nemen. Men kan zich de intensé' spanning indenken, die op deze baan heerschte by bet vooruitzicht op een dergeiyke finale Vervolgens kregen wy het geknetter der mo toren voor de eerste serie 100 Kilometer. De volgorde was aldus: Moeller, Duitschland, Ce- brian, Spanje, Süter Zwitserland. Brescianl Italië, Lacquehaye- Frankryk. De Graaf Ne derland. Thollembeek België. Reeds in de eer ste ronde passeert de Graaf eenige tegenstan ders en onmiddeliyk daarna ontspint zich een vinnige stryd, welke uitgaat van Lacquehaye, die van de vfjfde plaats naar vore* wil en zulks in een tiental ronden bereikt, waarby ook Moeller, na een heftig duel, wordt gelapt. De bemoedigende start van den Hollander heeft geen goed gevolg gehad en na 25 ronden is hy op de laatste plaats gekomen en onmid deliyk daarna wordt hy door het heele stel gepasseerd. Uit alles biykt, dat hy geen rol meer zal spelen en het baart dan ook weinig verwondering als enkele minuten later De Graaf afstapt en den stryd opgeeft. De volg orde van het leidende peleton is intusschen. als volgt: 1 Lacquehaye 2 Moeller, 3 Cebrian In deze volgorde vergenoegen de heeren er zich mee om een beetje op hun lauweren te gaan rusten, waarby alleen Lacquehaye Moeller nog een 'lap toedient, hetgeen zonder noemens- waardigen stryd geschiedt. De Franschman biykt dan ook gedecideerd de meerdere te zyn en met nog 145 ronden te ryden, heeft het heele stel Moeller incluis, een tweeden lap te pakken. De eerste plaats is dus practise!) ge nomen beslist. De stryd om de twee andere plaatsen in de finale blyft echter niettemin vinnig, waarby Moeller met twee ronden ach terstand nog de beste kansen heeft, doch daar achter vechten Cebrian, Thollembeek en Süter om een plaats In den eindstryd. Een tyd lang wordt het dan een dooie boel, waarby men op de perstribune de courant zit te' lezen, totdat Lacquehaye opeens weer vleugels krygt en een sprintje inaet, zooals wij pogen te doen voor Voor 30.000 toeschouwers is Dinsdagmiddag op de Pare des Princesbaan te Parys de eind strijd verreden om het stayerswereldkampioen- schap. waarvoor zich hadden geplaatst de Franschen Lacquehaye en Paillard, de Duit- schérs Möller en Metze en Giorgetti (Italië) en H. Suter (Zwitserland). Lacquehaye nam onmiddeliyk den Éop en behield dezen voortdurend. Regelmatig ver grootte hy zyn voorsprong, lapte achtereen volgens al zyn tegenstanders eenige malen. Na 62 K.M. gaf Möller den stryd op. hy had steecjs. met lekke bandjes te kampen. Paillard voélde zich niet geheel fit, weshalve ook hy vóór het einde van de baan verdween, nadat hy onge veer 65 K.M. van de 100 had afgelegd. In de laatste 40 K.M. lapte Lacquehaye met de regelmaat van een uurwerk al zyn tegen standers na elke 10 K.M. Zoo eindigde de twee de man.-Giorgetti, op niet minder dan 7 ron den achterstand op den winnaar. Het eindresultaat luidde: 1. en wereldkam pioen Lacquehaye (Frankryk) tijd over de 100 K.M. 1 uur 20 min. 36.2 sec.; 2? Met 7 ronden achterstand: Giorgetti (Italië); 3. Metz (Duitschland) met aqht ronden achterstand; 4. Suter (Zwitserland) met 9 ronden achter stand; Möller (Duitschland) en Paillard (Frankryk) staakten den stryd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10