ONS BLAD Na de vlucht van Machado F I heden Het nieuws van ZIJN POSITIE WAS AL LANG ONHOUDBAAR OPSTAND IN CHINEESCH TURKESTAN DE BAROMETER JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Barometers en Weerhmsjes VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ter GEREGLEMENTEERD VISCHETEN IN DUITSCHLAND De suiker speelt een rol I Het lersche kabinet Yarkand, gebrandschat? bijeen Militaire rechtbank ingesteld GELIJKSCHAKELING Orthodoxe Aartsbis schop bekeerd jjt Balbo weer thuis Socialisten veroordeeld Korte berichten GASONTPLOFFING De ex-president naar Duitschland? N 1 e. A- Amerika erken Cuba f Hevig onweer in Z.W. Engeland Engelsch-Russische besprekingen Een corruptieaffaire te Baden Engeland gaat gevechts vliegtuigen bouwen Japan eischt vloot- pariteit Machado en de zijnen aangeklaagd Herstelcampagne in Amerika Scheidemann’s familie weer in vrijheid De gebeurtenissen te Beauraing Na hun afschuw te hebben uitge sproken over een Hetz-artikel Twee-en-twintig burgemeesters gearresteerd In werkelijkheid richt de Cubaan sche revolutie zich echter vooral tegen de Ameri kaansche financiers f 2— f 2 85 Wegens opruiende propaganda op Malta De basisindustrieëen baren moei lijkheden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN te WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1933 L Bezoek van Kardinaal van Roey en Mgr. Heylen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract* sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Parade voor den honing te Orbetello Als op de ontwapeningsconferentie geen accoord tot stand komt Het Weer||||U|ll|||||||i||||"|||||||||||||'iiiiiiiiiinii^ 'W NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD of Opstand in Chineesch Turkestan. de V.8. Nieuwe discontovertaging door de Ned. Bank. Benoemingen by de Paters Jezuïeten. by den jubileerenden Aarts- Pater Peters na een auto-ongeluk besweken. Nederlandsche pelgrim te Beauraing genese*. Jaarcongres ran Sobriëtas te Nymegen. Doodelyk motor-ongeluk by Druten. Ernstig auto-ongeluk naby Sittart. Hevige ontploffing te Medemblik. Poging tot vergiftiging te Amsterdam. by Woerden *p weg- CI ah 760 O» zou de len het MIIIIUI/1 I Speicher wint bet rennen. I Oprichting van een Nederlandsche Bailondwb. Lacquehaye wereldkampioen achter den motor. LONDEN. 1« Aug. (V. D.) De ..Dully Herald" meldt, dat In Chineesch Turkestan een opstand van Kirgiezen en Turkmenen tegen de centrale Chineesche regeering is uitgebroken en dat de revolutionairen, de stad Kashgar hebben inge nomen, die momenteel zonder levensmiddelen is. De stad Yarkand zoun geplunderd en ge brandschat zyn, en een duizendtal Chineezen zou hierbij om het leven zijn gekomen. De Chineesche regeering heeft troepen naar Turkestan gedirigeerd om de opstandige Kir giezen en Turkmenen te bedwingen. zekere van 5 den H. lts zou lebben geen der Licht Maan. STADE. 15 Aug. (VJ>.) De arbeider Schulze is wegens roofmoord op een 64-jarige weduwe in Harburg-Wilhelmsburg ter dood veroordeeld. Een pater Capucyn ei^ een priesterstudent ia den Ryn onder Elden verdronken. Ernstig auto-ongeluk by Hoorn. Sleepboot „Holland’’ met tweeden cylinder vóór Lu tine-toren uitgevaren. Jongeman te Nieuwkoop door een schot hagel zwaar gewond. Machado es. aangeklaagd. Amerika heeft da nieuwe Cubaansche regeering erkend. Hoogste stand op Woensdag 1 uur 74a Vorige stand 756. ideilyk gelaten bedie- klnde- iAJ zich Gland schln- tn het 1. Een n tuin an het matras dat hl) 1 her- naakte n dan is hy «men. en In rt een ROME. 14 Aug. (VD.) M^j de Itallaansche Oceaanvliegei De Valera en de Blauwhemden. De betoogin- gen van Zondag opnieuw afgelast. lersche kabinet besluit een militaire vechtbas* In te stellen. Ir. Damme benoemd tot voorzitter der Centrale Commissie voor G. O. in ambtenaarssakea. Japan eischt viootpariteit met Engeland. Dr. H. Coiyn over het economisch urgentie, program der katholieke organisaties. rt be- U den WASHINGTON, 16 Aug. (Reuter). De regee ring der Vereenigde Staten heeft bet nieuwe Cubaansche kabinet erkend. De herstelcampegne In Amerika. Moeilijkheden met de basisindustrieën. stichting eener Nederlandsche Aardappel-cen trale. 907, is en, die lonne- zenier bega- jkheid zich Hee- Onze erlatn- uitzpn- l. Ten- begaf ens op ste om eplaats iar hy plaats n. doch in een is be- rschy- ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 273 «geven woon- m een omen erard ■enige schil- el. over toe, innen len- kan 4jd- >be- de of- mati- u wel et op rroom zeg- xte” x>ek ran- and «rgen r een ok als heden on net de lOOl- En- -let haar nger •veer v|jf een eien, zag aan elsje slag ont- :ers us- de een len lijk ölllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIInc nader at de fd be- bleef In een perceel aan de Düsseldorferstrasse te Berlijn had een gasontploffing plaats. Twee personen kwamen om het leven. Onze toto laat de uitwerking der explosie op een muur zien. DUBLIN, 15 Aug. (Reuter.) Het lersche ka binet is heden bijeengekomen. Besloten werd een militaire rechtbank in te stellen voor de behandeling van personen, die weigeren hun vuurwapens af te staan, wanneer hun vergun ning wordt ingetrokken; onder die personen bevinden zich verscheiden oud-mlnlsters Het besluit Is door de Valera goedgekeurd. lijnen voor de In 1935 te houden nieuwe vloot- conferentle te Washington ultgewezOt. Naar verluidt zou Japan volkomen gelijkheid der Japansche vloot aan die van Engeland en de Vereenigde Staten eischen. In het bijzonder In militaire kringen is men van meening. dat Ja pan niet meer tevreden kan zijn met „relatieve verhoudingen", doch absolute gelijkheid moet eischen. TOKIO, 15 Aug. Naar in offlcleele kringen verluidt, heeft het Japansche ministerie van Buitenlandscbe Zaaken de principieels rlcfat- ROME, 15 Aug. (Reuter.) Naar verluidt zal luchtmaarschalk Balbo waarschijnlijk verbeven worden tot hertog van Orbetello, van welke plaats hij zijn roemrijken toebt over den At- lantlschen Oceaan met zijn eskader is begon nen. Tevens zou generaal Pellegrini, de vice- commandant van het eskader, verheven war den tot hertog van Clamplno, naar den naam van het militaire vliegveld van Rome Alle le den van de lucht-armada hebben twea maan den verlof gekregen. ..De invoertog van de evenredige vrachtverdes- 11 ng in de binnenscheepvaart zal 7 September rs. beginnen. er ge- tlogies NEW-YORK. 16 Aug. (Reuter). De campagne van den Raad van Herstel Is de tweede phase ingetreden. De regeering is voor ernstige moei lijkheden komen te staan, die steeds grooter worden, als gevolg van de meeningsverschlllen tusschen Johnson, voorzitter van den Raad van Herstel, en de basisindustrieën, zooals de petro leum-, staal- en steenkoolindustrie met betrek king tot de codevoorschriften omtrent loonen en werktijden. Roosevelt tracht de verschillende partijen in het conflict te vereenlgen door het instellen van een Oppersten Raad van Herstel. Onder de besproken maatregelen bevindt zich het plan om den werkloozensteun in de herstel campagne te betrekken, alsmede het vinden van middelen om een half mlllioen jongens en meis jes weer naar school te sturen, die zij onlangs hebben verlaten. Intusschen dreigt een staking in de kleding industrie van New-York. New-Jersey en Con necticut, waar 60.000 arbeiders werken, naar aanleiding van loonen en werktijden. Z.Em. Kardinaal van Roey. Aartsbisschop van Mechelen en Mgr. Heylen, bisschop van Namen, hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan Beauraing In verband met de oprichting van een basiliek. In het Aartsbisdom Meche len wordt van een nieuwe verschijning mel ding gemaakt. Pfarrer Koch, van de Evangelisch-Lu- thersche kerk, die tot lands-bisschop van Saksen is gekozen KARLSRUHE, 14 Aug. (VJ).). In verband met een corruptle-ffaire In Baden, waarbij het In totaal gaat om een bedrag van ongeveer 60.000 R M. en waarbij 23 burgemeesters zou den zijn betrokken, Is thans tegen deze burge meesters en tegen de mede-be trokken Verwal - tungsratdlrektoren de Instructie geopend. De burgemeesters, die van de ergste feiten beschuldigd worden, zijn In arrest gesteld. In het belang van het onderzoek worden hun na men niet bekend gemaakt. HAVANNA, 16 Alg. (Reuter) Tegen ex-presi dent Machado en zyn drie ministers Ferrara, Averoff en Zubizarreta, alsmede tegen den po litiechef Ainciart en den burgemeester van Ha vanna Izquierdo zijn by de strafrechtbank aan klachten ingediend inzake moord en toe-elge- ning van publieke middelen. Ofslhoon een terugkeer naar normale toe standen merkbaar is, komen nog wel enkele ge welddaden voor tegen overbiyfselen van het Machado-regiem. In de gevangenis moesten de bewakers op de gevangenen schieten, waarby drie personen ge wond werden. De onlusten ontstonden doordat een gevangene weigerde een cel te deelen met Machado-aanhangers, by welke weigering zich andere gevangenen aansloten. Volgens de „Diario Marina” zou Machado voornemens zijn, zich in Duitschland te vesti gen. VALETTA, 15 Aug. (V. D.) De rechtbank heeft uitspraak gedaan tegen zes personen, die op 25 April J.L wegens opruiing waren gear resteerd, en terecht stonden wegens overtre ding van de verordening ter voorkoming van opruiende propaganda. De secretaris van de Malteser Arbeiderspartij Orlando werd veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf en tien Pond boete, terwijl de overige 5 beklaag den veroordeeld werden tot straffen van 15 Pond boete, tot 3 maanden gevangenisstraf en 15 Pond boete. De arrestaties waren geschied nadat op grond van genoemde verordening in 1932 de socialisti sche party op Malta was ontbonden en de be schuldiging van opruiing volgde in verband met de in beslag genomen boeken en documen ten. De verdediger zei in zyn pleidooi o.*., dat de in beslag genomen boeken voor het over groots deel uit Engeland afkomstig waren. O. a. waren er werken by van Bernard Shaw en Sydney Webb. Wat in Engeland niet als op ruiend werd beschouwd, kon ook op Malta niet opruiend zyn. Om de noodlijdende visschers te helpen heeft de leiding der N.S.D.A.P. van het district Pommeren een vischdag ingesteld. Naar dit voorbeeld zullen binnenkort „Rijks-vischdagen" worden afgekondigd. Onze foto toont een karakteristiek Pommersch vi sschersdorpfe LONDEN, 14 Aug. (V. D.) Tijdens een hevig onweer, dat vandaag .in Z.W. Engeland heeft gewoed, is een militair kamp by Weymouth door den bliksem getroffen. Een korporaal werd gedood, terwyi een officier en zes man schappen zyn gewond. Uit verschillende plaatsen worden ongelukken gemeld. Er is groote schade aangericht. Mgr. Schloppa bisschop. Evenwel, de kruik gaat zoolang te water tot zy breekt. Het was duldelyk, dat de ontevre denheid in Cuba in de laatste maanden groeide en groeide en dat de tyd voor beslissende ge beurtenissen niet ver meer kon zyn. De voor vallen der laatste weken hebben die gebeurte nissen voorbereid. Reeds kondigde vóór twee maanden in de Ka mer van Afgevaardigden te Washington de re publikein Fish aan, dat hy van den staatsse cretaris Cordell Hull een diplomatieke interven tie eischte om een einde te maken aan het regiem van tyrannle en terreur, dat op Cuba heerschte. Fish voegde er aan toe. dat in de eerste plaats het aftreden van Machado en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen, die tot grondwetswyziging moesten leiden, noodzake- lyk was. Het recht van de Vereenigde Staten om zich in Cubaansche aangelegenheden te men gen, was onmiskenbaar; het bekende amende- ment-Platt. dat.de verplichting der V. 8. stipu leert het leven, de vryheid en het welzyn der Cubanen te garandeeren, is volstrekt niet ver ouderd. Senatoren, onder wie Borah en Shlp- stead, lieten zich in denzeifden geest met de grootste openhartigheid uit. Cordell Hull en Roosevelt, die den toestand op Cuba met den dag verergeren zagen, begre pen. dat er iets gebeuren moest en de jonge be kwame diplomaat Summer Welles werd naar Cuba gezonden met opdracht door onderhan- delingen, waaraan zoowel de regeering als haar tegenstanders zouden deelnemen, de eendracht te herstellen. Summer Welles stond voor een onmogeiyke taak. Eenerzyds vond hy Machado tegenover zich, die ontkende, dat de Amerlkaan- sche gezant zyn regeering achter zich had. an- derzyds de politieke tegenstanders van den pre sident. waarvan de voornaamste, ex-president Menooal, leider der conservatieven, te Miami bleef, en die een zóó radicale ommekeer eisch- ten, dat er van verzoening in meer beperkte beteekenls geen sprake kon zyn. Een aantal con ferenties had geen ander resultaat dan de ver- breeding der bestaande kloven en de accen- tueering der geschilpunten. President Roosevelt zag zich genoodzaakt zelf in te grijpen. Hy stelde Machado een ultimatum, waarin hy met tus- schenkomst der Amerikaansche troepen dreig de. ofschoon deze tusschenkomst den huldigen president zeer tegen de borst stuit en in tegen spraak zou zyn met de politieke gedragslyn. die hy voornemens is ten aanzien van de republie ken van Midden-Amerika te volgen. Machado antwoordde op Roosevelt’s bedrei gingen en eischen met de afkondiging van den staat van beleg, eerst voor de hoofdstad, later voor het geheele eiland. Die afkondiging was het sein tot stakingen, die een gedeelteiyken hongersnood in het leven riepen, en tot de uiterst bloedige gebeurtenissen, die ieder nog versch in het geheugen liggen. Zy was ook het sein tot een omkeer in de meening van de libe ralen en het leger, die den president tot dusver door dik en dun waren gevolgd. Alle gerust stellende berichten, die Machado lanceeren liet, konden den indruk niet te niet doen van de eenvoudige feiten, dat het leger een aantal hoofdofficieren - weigerde tegen de stakers op te treden met het geweld, waarvan Machado steeds een voorstander geweest is, en dat geen enkele Cubaan geneigd was de „schande" van vreemde gewapende tusschenkomst te aan vaarden. Door vrienden en vyanden 'belaagd bleef Machado geen keus, zyn positie was vol komen onhoudbaar geworden, zyn aftreden nood- zakeiyk. LONDEN, 15 Aug. (V. D.) In verband met de Engelsch-Russische onderhandellngen voor een nieuw handelsverdrag rullen deze week verdere besprekingen worden gevoerd. Twee sub-com- missies zullen besprekingen voeren, een over den mogeiyken vorm van de nieuwe overeen komst, terwyi de andere commissie de kwestie van bet evenwicht tusschen den handel en dc betalingen der belde landen zal bestudeeren. WASHINGTON, 16 Aug. (Reuter). Teneinde de Amerikaansche regeerings-ambtenaren in het buitenland geen schade te doen lyden door den lagen dollar-koers, is besloten hen in goud- dollars te betalen. Verwachting: Zwakke tot matigen. Wea- toiyke tot Zuid-Westeiyken wind, tyde- iyk opklarend, aanvankelijk weinig 'een regen, iets koeler. Hoogste stand: 764,0 te Helsingfors. Laagste stand: 743,1 te Seydenfjord. Zon op 5.45, onder 8.23. op 8.53. 21 Aug. Nieuwe (Van onzen correspondent) De tegenstanders van president Machado.'dic- tator, tyran en despoot van het suikereiland, hebben eindelyk een voorloopige overwinning behaald: generaal Machado, die zich aan de macht vastklampte ais een drenkeling aan een stuk wrakhout, is afgetreden. Tot vóór enkele uren nog zag/ het er naar uit, dat de president, zélfs In deze omstandigheden, waarin nagenoeg de geheele bevolking en de regeering van de Vereenigde Staten zich tegen hem keerden, zyn hoogen en gevaarlyken post niet verlaten zou. Men kan niet zeggen, dat Machado niet Alles - gedaan heeft om een macht te behouden, die de publieke opinie hem reeds lang ontnomen had. Hy heeft tot het einde toe zyn positie ver dedigd met een moed en een hardnekkigheid, die bewondering—-zouden afdwingen als zy slechts een betere zaak verdedigd hadden. Maandenlang heeft Machado zyn presidentl- eelen zetel aan het argument der bajonetten toevertrouwd. Maar ieder weet, dat men p ba jonetten niet zitten kan. Toch, wie denken mocht, dat het Cubaan sche drama zich uitsluitend rond de figuur van Machado afspeelt, heeft ongelyk. In werkeiyk- beid richt zich de Cubaansche revolutie tegen de Amerikaansche financiers, van wien de af getreden president langen tyd de vertrouwens man en de handlanger was, en die hem hebben losgelaten op het oogenblik. waarop hy hun be langen geen diensten meer bewyzen kon. De onafhankelykheidsoorlog, die met een klinkende nederlaag van Spanje eindigde, heeft Cuba volstrekt niet alléén voordeelen gebracht. Integendeel. De Spaansche heerschappü was zacht en vaderiyk vergeleken by de voogdy, die de Vereenigde Staten over het groote eiland, na het herwinnen der onafhankelykheld, uitoefen den. Nauweiyks waren de Spanjaarden vertrok ken of de Amerikaansche financiers verwierven tegen hoogen prys een groot deel der Cubaan sche suikerplantages. Om die zoo voordeelig mogelyk te exploiteeren vervingen zy de in- heemsche arbeidskrachten door negers uit Ja maica en Haiti. Zoolang de suikerkoersen op hoog peil bleven, vielen de nadeellge gevolgen daarvan niet op. Cuba en de geheele Cubaan sche bevolking beleefden gouden jaren. Ieder deelde in den overvloed. De val van de suiker prijzen heeft aan dien kunstmatigen voorspoed een einde gemaakt. De geruïneerde Cubaansche planters waren, de een na den ander, genood zaakt de harde voorwaarden te aanvaarden, die de Amerikaansche financiers voor hun bystand bedongen. Er is geen sprake van, dat de Cu banen elders hulp hadden kunnen zoeken. De Amerikanen oefenen in feite de macht uit. De invoerrechten gaan voor een goed deel naar de Vereenigde!’ Staten, die daarenboven 85 pCt. van de geheele suikerproductie afnemen. Deze sui ker kan nergens anders verkocht worden, ook al omdat de Cubaansche suiker 15 pCt. minder invoerrechten dan van elders geïmporteerde suiker betaalt. Deze reductie laat Amerika zich overigens duur betalen: de Amerikaansche pro ducten, die naar hét suikereiland worden uit gevoerd, genieten een douanerechten-reductie van niet minder dan 40 pCt. Deze toestand heeftslechts kunnen duren, omdat Amerika in Machado aan het hoofOader republiek een bondgenoot had. In 1923 aan het bewind gekomen tengevolge van een sulkercri- *ls, die den toenmaligen president Menocal im populair had gemaakt, heeft generaal Machado zich in den loop van zyn carrière schuldig ge maakt aan daden, die hem sinds jaren zyn ze tel hadden kunnen kosten als hy niet het leger, dat hem lang verdedigd heeft, en de liberale leiders, die hy op alle wyzen bevoordeelde, aan zich had weten te binden. Machado vergat zich zelf niet. Ieder weet, dat hy de concessie tot exploitatie van een autostrada van La Havana baar Santiago aan een Amerikaansche maat- achappy verleende, waarvan hijzelf de voor naamste aandeelhouder was. Deze concessie heeft hem naar beweerd wordt de kleinig heid van dertig mlllioen dollars opgebracht. Ieder weet óók, dat Machado aan een Ameri- kaansche firma een electriciteitsbedryf in han den heeft gespeeld, waarvan zyn schoonzoon directeur was. Talrijke presidenten in Zuid- Amerika zyn verjaagd en zelfs gevangen ge nomen en gedood, die zich heel wat minder te verwyten hadden dan de Cubaansche despoot. De secretaris van den NUmeegachen Bestnur- denbond in Duitschland opgesloten. BERLIJN, 15 Aug. De offlcleele Pruisische persdienst deelt mede: De naar het buitenlanc gevluchte vroegere Rykskansélier, Scheide- mann, heeft zooals bekend in de „New-York Times” een „Hetz-artikel” gepubliceerd, waar in hy er niet voor terugdelnsde zelfs militaire interventie tegen Duitschland te eischen. Hier op werden op aanstichting der geheime poli tie de in Duitschland wonende familieleden van Scheidemann In hechtenis genomen. In tusschen heeft Scheidemann geprobeerd ,het onder zyn naam verschenen artikel voor te stellen als een vervalsching. Tegelijkertijd heb ben de op grond van dit voorval in hechtenis genomen familieleden van Scheidemann doen voorkomen, dat zy direct na het verschynen van dit hetzartlkel hun betrekkingen met Scheidemann hebben afgebroken en ook de .New-York Times" hun afschuw hebben te kennen gegeven over het landverraderiyke op treden van hun familielid. De door de geheime politie getroffen maat regelen hebben dus tot resultaat gehad, dat Scheidemann openiyk door zyn eigen ..maak sel” is gedesavoueerd. Volgens de „Daily Mali” is De Valera voor nemens in geheel Ierland groote razzia’s naar wapens te laten houden. Hy heeft opdracht ge geven. dat alle vuurwapens geregistreerd moe ten worden. Speciale politietroepen hebben op dracht gekregen, een onderzoek In te stellen naar verborgen opslagplaatsen van machine geweren. De „Daily Express" meldt, dat tusschen de party van oud-mlnister-president Cosgrave en generaal O’Duffy ernstige meeningsverschlllen zouden zyn ontstaan. De radicale onafhankeiykheidsparty Slnn Feln is voornemens weer op den voorgrond te treden en by eventueele nieuwe verkiezingen met een eigen lijst uit te komen, en mat een program voor een onafhankeUjk, vereenlgd Ierland. idagochtend zyn kln hun elgen- lyke „woonplaats” Orbetello teruggekeerd. Om zeven uur in den ochtend werd jet vliegtuig van maarschalk Balbo boven Orbe tello waargenomen en een half uur later was het geheele eskader veilig neergestreken. In den nacht van Zondag op Maandag was koning Victor Emanuel per extra trein te Or betello aangekomen en korten tyd, nadat de bemanningen aan land waren gegaan, hielden zy voor den koning een parade. In aansluiting daaraan begaven de vliegers zich in optocht naar Orbetel'o zelf, waar zy op feesteïyke wyze door den burgemeester werden ontvangen. Tenslotte vond een plechtigheid in de fees- teiyk versierde kathedraal plaats. Hiermede u de Itallaansche Oceaanvlucht weer geschiede nis geworden. ROME, 14 Aug. (VJ).). Balbo heeft geluk- wenschen ontvangen ojn. van den koning van Engeland, den koning van Bulgarye, Ryksbe- stuurder Horthy van Hongarye. den Engelschen minister van luchtvaart, lord Londonderry, den Franschen staatssecretaris voor de luchtvaart. Pierre Cdt en den president van den gemeente raad van PaiUs. In Peekshill by New York heeft een tref fende plechtigheid plaats gehad. De Russisch- Orthodoxe Aartsbisschop Wladimir Alexandrof is door Mgr. Bucys, Bisschop van alle Russi sche Katholieke parochies van den Ooster- schen Ritus in Europa, opgenomen in de Ka tholieke kerk. Onmlddeiyk na dezen overgang droeg Mgr. Bucys de H. Mis op volgens den Slavonlsch^h Ritus met als mede-celebrant Aartsbisschop Alexandrof. Mgr. Bucys was naar de Vereenigde Staten gereisd in opdracht van de Pauselyke Com missie voor Rusland in verband met de aan vrage van tal van Orthodoxe priesters die een verzoek gericht hadden tot den H. Vader om opgenomen te worden in de Katholieke Kerk. Het auto-ongeluk tweede slachtoffer. T II eischt eea LONDEN, 15 Aug. Volgens de „Daily He rald” is de Engelsche regeering voornemens ten spoedigste honderd nieuwe gevechtsvlieg tuigen te bouwen voor het geval, dat ter ont wapeningsconferentie geen overeenstemming in zake de beperking der luchtstrydkrachten zal worden bereikt. In de nieuwe begrooting van het ministerie van Luchtvaart zullen de credleten voor dezen bouw worden opgenomen. Het nieuwste vliegtuigtype, waarmee proe ven zyn genomen, heeft, met volle belasting en machinegeweren, een gemiddelde uursnelheld van ruim 400 K.M. bereikt. De honderd nieuwe vliegtuigen, die meer dan 500.000 pond ster ling zullen kosten, zullen bestemd zyn voor de verdediging van Londen. Bovendien zou men ^voornemens zyn een nieuw eskader vliegbooten te bouwen, dat zal samenwerken met de Engelsche vloot. In conservatieve kringen schynt men met deze plannen zeer te zyn Ingenomen en ook MacDonald zou het plan ondersteunen, terwyi Sir John Simon er eenigszins gereserveerd te genover staat. DUBLIN, 15 Aug. (Reuter.) Het is niet on- mogelyk, dat nog voor het einde van deze week generaal O’Duffy en de leiders van zyn party gearresteerd worden. Naar verluidt heeft het kabinet nog geen besluit genomen over een verbod der demonstraties, die Zondag as. zul len plaats hebben. De party van den oud-pre- sident Cosgrave beraadslaagt over een even tueele vorming van een eenheidsfront met dc „Blauwhemden" in verband met de mogeiyk- heid van nieuwe verkiezingen. Scherpe politie-maatregelen In Ned.I-dH; vereachillende vergaderingen ontbonden. Schrifteiyke beantwoording der regeering van de dertien vraagpunten des heeren Thamrin. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR T»Woon Administrate 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor builen Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11