STADSNIEUWS Tiende Katholieke Landdag Alkmaar, 16 Aug. LYCEUMBOEKHANDEL Uitkeeringen aan de gemeenten VROUW DOODGESCHOTEN IN NOORD-HOLLAND Wisselkoersen Z.H. EXC. MGR: JANSEN VEERTIG JAAR PRIESTER v WOENSDAG 16 AUGUSTUS Het wekelyksch carillon-concert T entoonstellingei Programma gem. radio-bedryf Burgemeester afwezig Auto te water EEN KATHOLIEKE SPEELTUIN Medewerking gevraagd Geleidelijke overgang Zeldzaam Aanrijdingen In het water geduwd Gouden Priestereest Crisis-Comité Heiloo De dader meldt zich aan Mat schud ding Een bisschoppelijk woord Bisschoppelijk bezoek MOTOR OVER DEN KOP Maand -abonné Pontificale H. Mis Gevangene'der Nazi’s Anno Sancto T elegrammen Openingswoord BURGERLIJKE STAND Rede prof. dr. F. Féron Flink optreden van een Rijksamb tenaar De autobussen bij de Alkmaar 7 Packet Drie eminente sprekers behandel den den plicht der katholieken Kruisverbond „St. Bernardus” Alkmaar Tweede Italiaansch Opera-Concert in ’t Gulden Vlies Echtelijk drama in een pension te Rotterdam De berjjder levensgevaarlijk gewond Smokkelauto met kostbare lading in beslag genomen DE ALKMAARSCHE BRAND WEER VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER PUTTEN OQRTMEIJER. PAYGLOP tat r n Fru ble: Alkmaar weigert het Straperlo- spel Apothekers-nachtdienst Strafzitting van Maandag 14 Aug. ZZ 9-70H Programma Populair en kampioen Van een steiger gevallen Toezicht te van 8 uur en van 810 uur. DONDERDAG 17 Aug. popu- kwes- hoogstaande (Ongecorigeerd) De Dinsdag om H. en Hendrik en Maria antwoorden op hij een beroep De HEerw. Zeergel. heer prof. dr. F. Feron, hoogleeraar te Roermond, hield hierna een rede- Bovengenoemde vereen iging houdt Donder dagavond 17 Augustus as. een vergadering in het St. Jozefpatronaat Na de gewone agenda- puntep. worden weer eenlge nieuwe leden ge ïnstalleerd en een lezing gehouden. Gezien de goede opkomst ten vorige male, twijfelen wij niet, of deze samenkomst zal weder goed be zocht worden. De burgemeester is van 16 Augustus as tot en met 1 September d.a.v. afwezig. De vergadering begint om 8 uur en Is toe gankelijk voor leden en belangstellenden. Aan den Aartsbisschop van Utrecht werd een telegram van gelukwensch gezonden. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van eerbiedige hulde gezonden. Heden 16 Augustus, is te Utrecht het 60-jarig icster jubileum van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G- .nsen. Aartsbisschop van Utrecht, plechtig ge- ..erd. Katholiek Utrecht leefde in feestvreugde, ndanks het slechte weer, want de mooie Au- ustusdagen werden juist vandaag afgewisseld door hardnekkige regenbuien, die de atmosfeer grijs en een beetje triest maakten. Aan de har- p»' 10 we: Oo 1 1 gin ESI me I jut Laudy. .Anno G. Gadenne J. Werkman Govaert D een] van veel Her «I is t daa A Kwi ged ond plai dim strs Dor H B Hai wer ve« bj) WOI ope jx te 1 aut< kin< Rate teg» twe brei B kwi o.ITM 30.00 8.70 34.00 47 85 ■6^774 42.25 41.» 1.® 13.10 7.35 30.» jut bet het tro I als der ter. Go J laai Fri me On ierl E »ol| Rsi de VIM beu led< adv E bet mei X P»s hij ner mei vaa alte D vü> and N ded hun T op» nek V past pan E Noc dat Hol rog Er I bim stet wel stat rog| tocl rogl ges verl teljj aeci of i Noc low B »u« pril Ujk koe ovei doodgeschoten. Deze mededeeling bleek maar al te waar. Londen Berlijn Parfla Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New Tork (cable) Roms Praag Madrid De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 13 tot en met 19 Augustus waargt. nomen door de apotheek van dr. H. Hartong v. Ark. Langestraat 1. Mennuet, lied, Des Een Naar we vernemen heeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in verband met de ar restatie van den heer H. M. 8., secretaris van den Nijmeegschen Bestuurdersbond, die Zater dag jX in Dultschland Is gearresteerd, bij de betrokken Duitache autoriteiten inlichtingen Ingewonnen. ledeelte Ier recette voor het bekende doel af te staan. Besloten werd om steun te verstrekken In natura en alleen schriftelijke aanvragen in be handeling te nemen. Hun taak zal alleen zijn crisis-slachtoffers te helpen om daardoor een conflict met het Burg. Armbestuur te vermij den. Een voordracht van 10 personen werd opge- Maandagmiddag om 5 uur is de opperman P Jongejan. w' rkzaam aan de nieuwe Gerefor meerde Kerk aan de Oudegracht. van een 4 '4 Meter hooge steiger gevallen, doordat hij op een nieuwe plank ging staan, welke twee kwasten naast elkaar bevatte en zoodoende brak. De man bekwam een hoofdwonde en een ontwrichte schouder, doch kon. na in het Centraal Zieken huis verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De voorzitter van het Landdagbestuur, bur gemeester H. Nolet van Warmenhulzen, her dacht in zijn openingswoord de steeds groei ende belangstelling voor de R K Landdagen en bracht hulde aan zijn -medebestuurslid, dr. Van Hesteren van Warmenhulzen, die vanaf de nstelling bestuurslid was. (Applaus.) Zaterdag as. den 19den Augustus hoopt de Z.Eerw. heer J. H. Peeperkorn. em-Pastoor van Limmen. het heerlijke en zeldzame feest te vieren van zijn 50-jarig Priesterschap. Zijn Eerw., die thans woonachtig is te Alkmaar, in ..Huize St. Augustinus" in de ETnmastraat, zal dien dag van 12 tot 1 uur receptie houden. Wij hopen nader terug te komen op het gouden jubileum van dezen alom geachten Priester, die. hoewel rustend, nog steeds als Priester, vee! nuttig en hulpvaardig werk verricht. ..Ad multoa annos”. Vanochtend om negen uur heeft op het po litiebureau aan de Witte de Wlthstraat te Rotterdam de 24-jarige chauffeur F. W. zich a^pgemeld. die mededeelde, dat hij zijn vrouw had doodgeschoten. Deze mededeeling bleek maakt om a’s Commissie dienen. Aan den burgemeester zaJ worden verzocht om de verkapte bedelarij tot een minimum te beperken, cm door dien maatregel te bereiken dat de burgerij haar gave offert voor den nood in eigen gemeente. Dinsdagavond om half twaalf is op den Rijks weg bü de Kamemelksloot te Naarden de 32- jarige motorrijder G. C. Fransen, electricien te Amsterdam, die uit Laren kwam, door onop gehelderde oorzaak op een stilstaande motor fiets gereden. Naast dezen motor stond de eige naar. de heer G. Rletmulder, inspecteur van het gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Amsterdam, die bezig was zijn motor na te kijken. Hij kon nog juist terzijde springen. De heer F. sloeg over den kop en is met ernstige hoofd- en beenwonden naar de Majel- lastichting te Bussum overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk. De motorfietsen zijn zwaar gehavend. melden wel waard Louter toeval was t, dat we er iets van te weten kwamen. Na den uitwedstrijd tegen Haarlem, die 'n „grootsche” nederlaag werd, had niemand kunnen of durven vermoeden, dat de volgende wedstrijden op den thuiswedstrijd tegen Pur- merend na. die in 'n gelijk spel eindigde alle gewonnen zouden worden Een woord van hulde mag den spelers hier dan ook niet worden onthouden voor deze fraaie prestatie, waar we tevens den trainer, den heer G. Hartland, in betrekken. We zullen slechts hopen, dat het volgend jaar de resultaten even groot zullen zun. heldin, maar meer ’n held in het last veroor zaken met de politie, zooals op 28 December te Hoogwoud, toen hij, na een duchtig verzet tegen den gemeenteveldwachter Bood, minder voorzichtig den gemeentelijken bak moest woe den Ingewerkt. De Politierechter hield rekening met de niet zeer glanzende reputatie van den heer Hiltje en bedacht hem rijkelijk met 1 maand gevangenisstraf. Een vonnis, hetwelk den bij bestek veroordeelde zóó tegenstond, dat hij in verzet kwam. E>at het brandweer-voetbalelftal ook popu- lalr is. bewees de belangstelling wel. die glste- j renavond bestond voor de ontmoeting met de H politie, -t Is den spuitgasten die voor den aanvang van den wedstrijd in de bloemetjes werden gezet gelukt op de politiemannen revanche te nemen van de 71-nederlaag, die zij indertijd moesten slikken. Thans moest het politie-elftal het loodje leggen en wonnen de brandweermannen volkomen verdiend met 31, waarmede zij tevens In het bezit kwamen van een door den heer J. Wit uitge loofde medaille. Wie soms mocht denken, dat Hiltje van den G. tl landelijke heldin is Uit eén roman Vah AU Bmwtirig. Kal na lezing 'vaa. rt— gaüti" rechtersrubriek bemerken, zich geweldig vergist te hebben. Hiltje van den G. is heelemaal geen Naar wjj uit betrouwbare bron vernemen ligt het in het voornemen van de regeering te bevorderen, dat bij het Indienen van de ont werpen van de rjjksbegroottng voor het dienst jaar 1934 een ontwerp van wet wordt aanhangig gemaakt, met de strekking den geleidelijken cvergang te bewerkstelligen van de hooge uit keeringen. welke aan de gementen in de loo- pende vijfjarige periode uit het gemeentefonds toekorr.en. naar de lagere uitkeeringen, waarop de gemeenten in de volgende vijfjarige periode, welke in 1936 aanvangt, aanspraak zullen heb ben. De uitkeeringen over het jaar 1934-1935 zouden van dezen maatregel reeds den Invloed ondervinden, terwijl de uitkeeringen na 1935 dan minder scherp zullen vallen, dan anders het geval aou zijn geweest. Allen, die mede willen werken aan de op richting van den Katholieken Speeltuin, om trek VlotbrugFriesche brug. worden verzocht zich ten spoedigste aan te melden bij v. d. Kujjt, Dfjkgraafstraat 29. e Na de pauze sprak de heer Alph. hoofdredacteuf van ,.De Tijd” over: Sancto”. Komende tot zjjn onderwerp, wees spr. erop, hoe de roep van het Kruis, aan de onverschil ligen, modernen rnensch is voorbijgegaan. Het Anno Sancto maakt de harten rijp voor de boete. Als in de boeteprocessie van den L. T. B. te Heiloo bidden wij hier om uitkomst: Sancta Maria, ora pro nobis. En als de echo van dit gebed gehoord wordt in Den Haag door minister Verschuur, dan mogen wij hopen, dat hü na zijn belofte de daad zal stellen, die onze boeren en tuinders van het faillissement moet redden. Dit mogen wjj verwachten, aldus spr.. wijzende op het antwoord van de Regeering op het urgentieprogram der vier groote orga nisaties. weelk antwoord mede onderteekend was door' minister Colijn. (Applaus.) Als een boeteprocessie moeten wij volgen den weg van het Kruis. Gisteravond pl.m half 9 werd door den heer Poorter van de Mient een jongen (wonende aan den Koningsweg) uit het water aan den Voordam gered, waarin hjj was geraakt, nadat vriendjes hem spelenderwijs een duw hadden gegeven. 8t WHllbrord en St Adelbert die hier eens voering over: „De Katholieke leek in het Ka tholieke leven". De Katholiek aldus spr. is katholiek door de Kerk, en hun leven is Katholiek. Qmdat het uitgaat van de Kerk. Naast de uiterlüke gestalte van episcopaat en christenvolk het lichaam van de Kerk is er de mystieke ziel; Christus en Zijn Kruis en van Hem uitgaande het Godsdienstige Leven van dat christenvolk. Deze twee opvattingen zijn wel te onder scheiden, maar niet te scheiden. Behalve de uiterlijke Kerk is er de innige vitaliteit, bet mystieke lichaam van Christus, de beleving van onzen godsdienst door ieder van ons. Wjj hebben in onze Kerk een Gezag en we zijn blij dit te belijden en te erkennen en er aan te gehoorzamen. De gezagsdragers in de Kerk, zijp geen dwingende machten, maar als vaders, die leven geven. Door zjjn roeping, uitverkiezing en wijding staat de priester boven de leek, doch alleen als hij zjjn leven en talenten voor de menschen geeft: hij is priester om den leek te dienen, om meer 'ie kunnen zijp voor de menschen. Uitgezonderd bestuursmacht en autoritair gezag, staat de leek individueel volkomen vrij. De ouders zijn de priesters voor hun eigen gezin; zij zijn in de Kerk van God de eersten, die de kinderen moeten heiligen, door hun ouderschap, maar in de Kerk In bet mystieke lichaam van Christus beteekent de leek dus wel iets. Hoe meer dit gebied af ligt van het direct-geestelijke, hoe grooter is de taak van den leek op dat terrein; hoe grooter de nood in die sferen is. det te zwaarder is de plicht van den leek om hei herstel van de Christe lijke gemeenschap op te houden. Dit moet hij doen in en door zijn organisatie. Priesters en leeken kunnen niets zonder een heid. Het middel tot die eenheid is de liefde, het cement van bet gezin. tie van de bussen. die sinds Alkmaar Packet staan om rechtstreeks naar Bergen t- Er is reeds een adres gestuurd met verzoek de voorloopig gegeven vergunning aan den autobus-ondememer om standplaats in te nemen aan de Bierkade, weer in te trekken. Tot dusver was daar nog geen antwoord op ge komen. Spr. stelde In het licht, dat een goed rendeerende Alkmaar Packet een belang is voor de stad, mits de passagiers niet direct bulten Alkmaar om naar andere plaatsen worden ge bracht. Spr. begrijpt, dat misschien zakelijke omstan digheden den heer mr. Bosman, directeur der genoopt De vertolker van de premier Róle uit het vo rige drama had echter na deze veroordeeling nog meer gepresteerd, waardoor hij met de blij vende attentie van den politierechter werd ver eerd, namelijk door zich op 13 Januari te Anna Paulowna wederrechtelijk in het bezit te stellen van een rjjwielbelastingmerk jaargang 1932 33 toebehooAhïde aan den spoorwegambtenaar W H. Mevissen aldaar. Dit gevalletje werd op 26 Maart behandeld, alweer bulten tegenwoordig heid van den delinquent, die schijnbaar niet veel belangstelling koesterde voor deze justi- tieele bemoeiingen. De Politierechter hield zich echter aan het tarief en legde ook hier bü ver stek 1 maand op. De tot plotselinge activiteit ontwaakte veroordeelde sloeg nu evenwel in één klap twee vliegen en opponeerde ook tegen dit vonnis, met gevolg, dat daae verzetzaak eveneens heden werd behandeld. Uit de hernieuwde afwezigheid van den op posant bleek echter zonneklaar de dubbelzin nigheid van zijn opzet. Het was er hem alléén om te doen geweest de executie dezer vonnis sen uit te stellen. Zjjn verzet werd alzoo door den plaatsvervangenden politierechter. Mr. Ub- bens, vervallen verklaard en de zitting ge sloten. Voor de tiende maal vereenigden zich de katholieken van Hollands Noorderkwartier, ditmaal te Behagen. tot bet houden van een Landdag. e Ter gelegenheid van het Tweede lustrum werd deze Landdag bijgewoond door Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die reeds den avond vóór Maria Hemelvaart arriveerde en aan de dekenale pastorie verwelkomd werd door een eeréwacht van bruidjes en de Jonge Wacht. De bescheidenheid, die een ieder siert, bezit ons Alkmaarsch brandweercorps in groote mate. Nog versch ligt in ons geheugen de jongste Kerstnacht, toen de roode haan victorie kraal de in het psychopaten-asyl te Heiloo. Wat toen door hen is verricht, ondervond allerwege groote waardeering. maar deze werd met alle hoffelükbeld teruggewezen. Zelfs in be sloten kring werd er haast niet meer over gesproken; ’t was gebeurd en daarmee basta. Diezelfde bescheidenheid, welke geldt voor het corps in het algemeen, heerscht in de voor eenige maanden opgerichte brandweer-voetbal club. Het behalen van een kampioenschap zü het dan ook. dat de „competitie" ging tus- schea vier elftallen is toch zeker het ver- Lün 1 Hilversum. Lijn 2 Hulzen, Lijn 3 Load. Reg van 103510 50, Daventry van 10AO— 1105. Lond Reg. 12 20—13 05. Midi Reg van 13.0515.20. Daventry van 15.30—24.00, Ujn 4 Langenberg van 10.5017.55. Zeesen van 1755 21.35. Langenberg van 21 35 -22 40. Zeesen van 22 4023.20. Langenberg van 23.2024.00. WOENSDAG, 16 Aug. Vorige Koersen Heden Il S9.(B 34.58M Naar we vernemen heeft de Burgemeester het onlangs gedane verzoek van een der Alk- maarsche zaaleigenaars om toestemming voor het exploitceren van het straperlospel,'niet toe gestaan. Gisteravond om circa 7 uur reed op den weg in de Egmondermeer, een auto met vier personen uit Den Haag in een der bochten in de sloot De bestuurder, die met den weg onbekend was en dacht dat deze rechtdoor liep, bekwam een wond aan zijn kin. De auto stond slechts met de wielen In het water; de Inzittenden, die op weg waren naar St. Annaparochie ka’amen met den schrik vrü Nada. de auto door den fa. Caarls uit Egmond op het droge was gebracht, kon hu op eigen kracht verder. Geboren: Cornelia Agatha, d. van Dirk Lut en Helene Vleesch du Bols Eugenie Elisa beth Josephina Maria, d. van Petrus Gerardus Maria Kok en Maria Christina Petronella Pesdeloup. GetrouwdHendrik Koopman Veldman Gerrit van Zoonen en Petronella Slot Simon Bak en Garritje Kwadük Cornells Ploeger en Neeltje Corbie. Overleden: Neeltje van den Berg, geh. met Antonlus de Geer, 63 jaar. Carillonconcert door P. A. van Langen op Donderdagavond 8.300.30 te Alkmaar. Programma: O Heer. Valerius: Merck toet: hoe Sterck, Valerius; Preludium, Van Langen trio, Mozart; Serenade. Haydn □ns lied. Tetterode; Zeg kwzelke. Tet terode; Des winters als het rgent,. Tet terode; Een raadseltje. Loots; Bü en Blom Loots; Een vrouwken gezwind te spinnen zat, Antheunis. De politie vond in een pension aan den Schledamschesingel een vrouw met een schot wonde in den linkerslaap dood op het bed liggen. Het was de 20-jarige A. A. M. Blok, huisvrouw van W. Volgens verklaringen van den chauffeur waj ren Zü sinds 1930 getrouwd. Zü woonden in Maastricht en hadden een zoontje, dat nu twee jaar is. Vier weken geleden heeft de vrouw de echtelüke woning in Maastricht verlaten en is naar Rotterdam gegaan. Zaterdagavond had de man haar opitespoord in een pension aan den Schledamschesingel. Verschillende malen poogde hij haar over te halen weer met hem mee te gaan, maar de vrouw weigerde. Vanoch tend om half negen is hü weer naar het pen sion gegaan. HU vond de vrouw op haar ka mer te bed. Na een korte woordenwisseling hoorden de bewoners van het pension een schot en toen zü toesnelden, kwamen zü den man tegen Hü reide zün vrouw te hebben gedood en zich te zullen aangeven bü de po litie. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat <le vrouw op slag dood moet zun geweest. Het lijk is naar het ziekenhuis vervoerd, waar de sectie zal worden verricht. De dader is opgesloten. Om 10 uur ’s morgens werd in de parochie kerk te Behagen een Pontificale Hoogmis op gedragen door Haarlems Blsschop, die daarbü geassisteerd weid door den H.Eerw Deken A. Gulllonard te Behagen, als presbyter-assistens, diaken ad Tronam, de Z.Eerw. heer M. v. d. Burg, pastoor te X Veld; subdiaken de ZEerw. A. Koopman, pastoor te Den Helder; diaken ad Missam, de Z.Eerw pater Ambrosius, Gar diaan van het Minderbroederklooster te Nieu we Niedorp. sub-dlaken de Weleerw. heer J. Llgthart, kapelaan te Den Helder; ad mytram de Weleerw. heer J. Redeker. kapelaan te Behagen; ad baculum, de Weleerw. heer A. Duin, kapelaan te Zoeterwoude. De overige functies werden vervuld door Eerw. heeren Theologanten. Het pleit wel voor den kunstzin van de inwoners van Alkmaar en Omstreken, dat de belang stelling voor de opera-concerten, welke ieder jaar in de maand Augustus gegeven worden steeds toeneemt. En dit jaar was de belangstel ling en het enthousiasme zoodanig, dat de directies van Ital. Opera en Gulden Vlies, na het overweldigend succes van het eerste concert op 2 Augustus J.I.. aanstonds besloten, mede met het oog op de tairüke In de omgeving van Alk maar vertoevende badgasten, een herhaling te organiseeren. Alzoo zullen dus op Vrijdag 18 Augustus as des avonds ten 8 ure dezelfde artisten van de vorige maal voor het voetlicht treden. Echter met geheel nieuw programma, mede ten gerieve van degenen, die ook 2 Augustus toehoorders waren. Gezongen zullen worden o.a. Quartet Lucia di Lammermoor. Duet Butterfly. Proloog Paljas. Faust. Bohème. Mignon. Andrea Chenier. Cia- conda. Tooverfltllt. Simon Boccanegra. Wally Don Carlos. Wether etc. ETeze fragmenten zul-* len ongetwufeid het publiek weer in een geest driftige stemming brengen en stormen van ap plaus veroorzaken. Wij voorspellen een avond van kunst. van het concert, te geven op Woendag 16 Aug. 1933. des avonds van 810 uur. door het Chr. Muziekgezelschap ..Soli Deo Gloria", dirigent de heer E. Peetoom, in den Stedelüken Muziek- tuin. 1. Haute-Loire. Marsch G. Gadenne 2. Sous ie Marronnier. Fantasie, W. van Perck 3. Le Printempa, Ouverture. Jan van Tright 4. l'Entrée d un beau jour, Ouverture, Friebis 5. Officer of the Day, Marsch R. B. Hall Pauze. 6. Koraalmuzieka. Psalm 72; b Gezang 194 7. Nuptial Cortege 8. Petlte-Ouverture 9. Enchanté. Concertwals 10. Marsch-Finale De Zandhoeve (Bergen): 8O8-tentoonstel- ling van werken van Berger schilders. Geopend van 7 tot 21 Augustus van 11 tot 1230, van 3 Omstreeks kwart over vüf gisterenmiddag werd mej D. op den hoek Huigbrouwerstraat- Kraanbuurt aangereden door een motorrijder. De oorzaak was dat de voetgangster bü het oversteken van den weg weifelde; den motor rijder trof geen schuld. Als een zeldzaam geval vertelde men ons vanmorgen, dat een zeug van den heer C. Dekker. Kalkovensv.eg alhier. 22 biggen had geworpen. Gisterenmorgen te omstreeks half twaalf had op dea Kennemerstraatweg nabij de Brou- werstraat een aanrüdlng plaats tusschen een motorrüder en een wielrijder, die plotse’ing. zonder tijdig een teeken te geven, den rijweg overstak. Het rüwiel werd aan het achterwiel geraakt, doch niet beschadigd, terwül het mo torrijwiel aan koplamp en stuur beschadigd werd. De motorrijder sloeg met zün hoofd Jegen den trottoirband en bekwam een bloe dende wonde boven het rechteroog, een her senschudding. benevens schaafwonden aan neus en handen. Door dr. Dükhulzen is genees kundige hulp verleend, waarna de man is over gebracht naar het Centraal Ziekenhuis. Tegen den wielrijder werd door de politie proces verbaal opgemaakt. In de Maadagavond gehouden vergadering is tot voorzitter benoemd de heer K. Manel; tot secretaris-penningmeester de heer G. Smits (Heerenweg F 166) en tot 2e secretaris de heer N. Meilink. Besloten is een circulaire te richten tot de burgerü een wekelüksche. maandelüksche of driemasndelüksche bijdrage. Ook zün goe deren om in natura te verstrekken welkom. Het bestuur bes’oot een beroep Xe doen op Z.HKxc. Mgr. J. D. J. Aengenent voelde be hoefte een kort woord van dank te spreken. Het was hem een groote vreugde bü de her denking van dit tweede lustrum van der. Ka tholieken Landdag In Hollands Noorderkwar tier aanwezig te zün. niet alleen omdat hü daardoor mede heeft kunnen genieten van de voortreffelijke redevoeringen van de twee zoo eminente sprekers, wien spr. daarvoor namens alle aanwezigen hulde brengt, doch ook. omdal hü overtuigd is, dat door dit in^ituut een groote kracht uitgaat tien goede, die allen be zielen moet om ons Katholiek Geloof metter- dada te belüden. Ik weet het aldus Mgr. en het Is overal bekend dat Katholiek NoNord-Holland uit blinkt door een krachtig en levendig en een rotsvast geloof; dit heeft de aandacht van alle katholieken van ons bisdom, omdat hun ge loof rotsvast is en niet krachtiger zün kan. Ook weet spr. dat door de Landdagen dit ge loof mede in stand gehouden wordt en daar- wenscht spr. dat dit instituut steeds in bloei moge toenemen en onder de energieke leiding van het bestuur zich voortdurend mag Ontwikkelen in kracht en intensiviteit. (Ap plaus.) Bijzonder is spr getroffen doordat men de zen Landdag heeft weten te plaatsen op zoo n hoog peil en men er zoon hooge wijding aan heeft' weten te geven. Ondanks dat de treurige tijdsomstandigheden ons naar hei aardsche doen zien, heeft men zjjn aandacht geschon ken aan twee onderwerpen van groote betee- kenis. Wijzende op het verband tusschen deze twee onderwerpen, spoorde Mgr. aan tot dankbaar heid voor de verlossing en de instelling van de Kerk door Christus en die dankbaarheid om te zetten in een heilig enthousiasme voor het vervullen van onzen taak als leekenapostel. Het is spr. een heerlüke gedachte te weten, dat men zich in Katholiek Noord-HoUand, dat uitblinkt door rotsvast geloof, zulks bewust is en men als leekenapostel wil meewerken aan de uitbreiding van het Godsrijk op aarde. Spr. bidt de Moeder Gods, wier feest we vieren, dat zü haar ruksten zegen over dezen Land dag mag uitstorten, opdat allen bezield mogen worden met een heiligen üver voor de uitbrei ding van het Rük van Gods Zoon. (Applaus NaN een dankwoord van den voorzitter ging men onder het zingen van: ..Aan U, o Koning der Eeuwen" uiteen. In optocht met vaandels en muziek trok men naar de kerk, waar tot slot een plechtig danklof met Te Deum werd gecelebreerd Alkmaar Packet tot dezen maatregel hebben maar hü vraagt dezen toch weer onge daan te maken, daar op deze wijze het belang van Alkmaar niet gediend wordt. Mr. J. PBOSMAN verwondert zich over den opzet van deze bijeenkomst en uit critiek op de wüze van convoceeren. Is deze vergadering zóó urgent, dat zü. ondanks het verzoek van spr. niet een of twee dagen kon wachten? Hü ziet in den privé-brief dien hü ontving en in de woorden van den voorzitter een poging om hem als directeur der A P. op het zondaars bankje te zetten, maar, zei hü. ais men het met de standplaats van de autobus niet eens is. moet men niet bü hem, doch bü den onder nemer zün en bü B. en W.. die den man de door hem gevraagde vergunning verleenden. DE VOORZITlEKDeze vergunning hebt u door uw grooten invloed verkregen. Aan een ander zou zoo iets niets verleend worden. Mr. BOSMAN stelt vervolgens in het licht, dat men hier zeer ouderwetsch strijdt tegen goede verbindingen. Het is een eisch van den tüd de diverse vervoermiddelen te oentraliseeren Met voorbeelden, o.a. uit Amsterdam. Utrecht en Leeuwarden, licht spr. dit toe. Het eenige armzalige argument daartegen is: nu gaat men mijn café voorbü- De menschen willen nu eenmaal zoo spoedig mogelijk op de plaats hunner bestemming komen, anders kiezen ze andere vervoergelegen- heid. De praktijk leert dit maar al te pijnlijk De VOORZITTER voerde hier tegen aan, dat blükens zün inlichtingen de heer Bosman had bewerkt, dat de autobus aan de Bierkade mocht staan, hoewel eenigen tüd geleden de bus van den dienst op Den Helder daarvandaan moest, omdat zü daar met het oog op het verkeer ontoelaatbaar was. Spr. vreesde, dat de stand plaats definitief zou worden, het is goed recht van den heer Bosman om te pogen het vervoer per A. P. zoo groot" mogelijk te doen zün. ook door gemakkelijke doorverbindingen (in Amster- dam wordt al direct gezegd, dat men onmlddel- lük aansluiting heeft naar Bergen), maar als hü de menschen direct doorvoert, komt hij in strijd met zün functie van voorzitter der V.V.V. A1D^ahXr v? OEFFELT onderstreept nog eens, =«e -vereeniglngen om Van de ultvoeringert een dat hier dé belangen van mij, Bosman als direc teur der A. P. botsen tegen die van Alkmaar, ■welke hü als voorzitter vato. V.V.V. heeft te be hartigen. Mr. BOSMAN meende dat men, als de be langen van het vreemdelingenverkeer in zün handen niet veilig geacht worden, een vergade ring van V. V. V. moet büeenroepen en zün af treden als voorzitter moet eischen. Overigens zei spr. nog? dat van de Spoorwegen meermalen drang op hem is uitgeoefend om de booten te doen doorvaren tot de spoorbrug, maar hü wilde daar niet aan voldoen. Bovendien, het is toch maar een klein ge deelte der passagiers, welke van de bussen ge bruik maakt. De meesten loopen door de stad en komen ook loopend terug. De heer REMPT was het met den voorzitter eens, dat die reizigers na aankomst der boot door de stad naar de bussen of de tram moesten gaan. Als het weer dan minder gunstig is. blüven ze allicht en in het algemeen zullen zü wel eenige uitgaven doen, als zfj eenmaal in onze mooie stad zün. De heer FEIJEN sloot zich hierbü aan, het kan voor niemand voordeelig zün als de men schen direct worden weggevoerd. Men geeft geld uit voor mooie monumenten, maar leidt de menschen zoo spoedig mogelijk uit de stad weg Mr. BOSMAN merkt op dat hü altijd al het mogelijke heeft gedaan ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Toen hü in 1913 voor zitter van V. V. V. werd, kwamen er des Vrüdags een honderd vreemdelingen op de kaas markt en thans een paar duizend. De VOORZITTER deed op mr. Boeman een beroep om den autobus-ondememer van de verleende vergunning geen gebruik te doen maken. Mr. BOSMAN aei. dat hü daar niets aan kon doen, de heer Schalkwük heeft de vergunning en zal er zeker gebruik van maken. De heer RENTENAAR wilde de zaak aan houden en in de« verschillende belanghebbende organisaties bespreken. De heer ENDEL wenschte een verzoek te rich ten tot B. en W. om spoedig te i het request en bü afwüzing wilde doen op den raad. Mr. BOSMAN achtte de zaak voor het loopende seizoen niet meer van groot belang. Volgend Jaar kan de toestand <}oor een nieuwe rükswet op het vervoer wel heel anders zijn Toch wil spr. wel toezeggen maar men moet daaruit geen voorbarige conclusie trekken dat hg in deze zaak zal doen wat hü kan. De VOORZITTER accepteert dankbaar deze toezegging. Voor het overige zal gehandeld wor den. zooals de heer Endel heeft aangegeven. Hierna werd de vergadering gesloten. «-57M 42.30 41.25 1.83)4 13.00 7.35 >aaa>« 20.75 y^oer“da^avond waren de besturen van de beide Alkmaarsche Mlddenstandsvereenlgingen de Ver, van Sigarenwinkeliers, de Ver. van Ver- ^““^bewoners en V. V V door de afdee- img Alkmaar en omstreken van „Vergunning" *"ye’Jaderin8 >n café de Graanhandel ultge- nooaigd. Van alle ultgenoodlgde vereenigingen hadden een of meer bestuursleden aan den oproep ge hoor gegeven. Punt van bespreking was: „het wegbrengen uit onze stad van vreemdelingen naar buiten.” De voorzitter der uitnoodlgende vereeniging. de neer H. London, dankte in zün openingswoord voor de opkomst en hoopte op goede samen- werKing. *.-Hy-™e™orrerde vervolgens de bekende J 2 weken bü de de vreemdelingen te vervoeren. 1 naar B. en W het Kruis plantten, roepen o«n voldoening en vernieuwing. Alleen als we ons geloof volop beleven ver staan we het de wereld te hervormen. Marxisten denken de wereld van aanschijn te doen veranderen De klokken van Rome roepen om verbroe dering en vernieuwing; wü die de sterkste be ginselen hebben, behoeven niet angstig zün de leiding in handen te nemen. In den nacht van te vóór net grenskanoor Holz teKerkrade een vrachtauto, die van de Nieuwstraat uit de richting Kohlscheid kwam gereden. De chauf feur verklaarde, dat de auto slechts ledige eierenkisten bevatteè De rüksambtenaar, Zül- stra gebeeten. nam deze mededeeling echter zoo maar met in geod vertrouwen aan en be gon den wagen e inspeceeren. Al spoedig vond hij achter een kist zijden en andere stoffen. Toen de chauffeur zulks bemerkte, sprong hij vlug in de auto en achter het stuur. Doch de. rüksambtenaar sprong naast hem en reed mee. Ofschoon Zülstra herhaaldelük sommeer de om te stoppen, reed de chauffeur met een flinke vaan door, over de Hoafdrtraat in de richting Heerlen. In de Wüngracht gelukte het den rüksambtenaar door een manipulatie aan hei^stuur deu auto te doen stoppen. De inmiddels door het grenskantoor telefo nisch gewaarschuwde gemeentepolitie was spoedig ter plaatse, de chauffeur werd gearres teerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De in beslag genomen eenigszins beschadig de auto werd nader onderzocht en bleek een kostbare lading zijde en andere stoffen Je be vatten. die eveneens in beslag genomen werden en welker waarde geschat wordt op 3000 3500 gulden. Zooals bekend is iedere invoer van deze stoffen verboden. De smokkelwaar werd Dinsdag naar het douane-kantoor overgebracht. De auto werd ondergebracht bü den garagehouder B. Dinsdagmiddag is de chauffeur, F. W Gielen geheeten en wonende te Heerlerheide. door den waarnemenden commissaris van politie, den heer Geraeds. wederom op vrüe voeten gesteld. Gielen weigerde nen naam te noemen van zün lastgever. Het kranig optreden van den ambtenaar mag wel gememoreerd worden. Gelukkig liep alles Bonder incidenten af. telükheid der feestvreugde heeft dat echter geen afbreuk gedaan. Er werd door de Katholieken opvallend druk gevlagd. Overal zag men de driekleur, met het geel-wit van de pauselüke wimpels Te half elf werd de jubileerende Kerkvorst onder vroolük kerkgebeier in zün Kathedraal Ingehaald, waar hü de Pontificale H. Mis ver volgens opdroeg. Op sublieme wüze werd de Missa a capela Ca thedral!" uitgevoerd door het Kathedrale koor, onder leiding van den heer Joh. Winnubst. die voor deze gelegenheid een vierstemmig Te Deum had getoonzet. De assistentie bü de Pontificale H. Mis werd uitsluitend door leden van het Metropolitaan Kapittel verleend en wel ais volgt: Presbyter assistens de Hoogeerw. heer J. G. van Sbhaik. Proost van het Metr. Kapittel en Pastoor der St. Martinusparochie te Utrecht; troondiakens de Hoogeerw. Heeren Mgr. D. Huurde man. VI- caris-generaal van het Aartsbisdom en H. J. Koopmans. president van het Klein-Seminarie te Culemborg; diaken en subdiaken bü het H. Misoffer resp de Hoogeerw heeren Dr. J. de Jong, kanunnik-penitenciér en president van het Groot-Seminarie te Rfjsenburg en J. H. Scholten, deken van Oldenzaal. Verder waren op het Priesterkoor aanwezig: De Kanunnikken: Mgr. B. A. de Wit. Oud-Clva- ris-generaal; L. A. Fock. Deken van Amers foort; G B Eekwieiens. Deken van Zwolle: J. B Batenburg. Plebaan; de Eere-Kanunnik- ken: R. J. A. Jansen, Pastoor; J. H. Vaas. Deken van Heereveen. Voorts: Z. H. Excellentie Mgr. Jan O. Smit. tit. Bisschep van Paralus; Mgr. Dr. B Eras. Protonotarius Apostolicus. Procura tor te Rome. Mgr. Dr. J. Hoogveld. Geheim Ka merheer van Z. H. den Paus; de Hoogeerw. Provincialen van Geestelüke Orden in den lan de; de Rector Magnificus der R. K. Unlversi- teit; Prof. Dr. Titus Brandsma ea. Na afloop van de Pontificale Hoogmis, te 12 uur. vond in de nabüheid van het Aartsbis- schoppelük Paleis een kinderhulde plaats, waar aan werd deelgenomen door een 200 schoolkin deren. Onder den stroomenden regen werd een cantate ui.tgevoerd. waarnaar tairüke belang stellenden luisterden. Toen de kinderen tot slot een spontaan „Hü leve lang" den jubilaris hadden toegeroepen, trok de Aartsbisschop zich groetend terug in zün paleis. Bei «er l bil de S.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12