Het geld de politiek Prikkeldraad en t De interpellatie-Thamrin 3 j ijk. X Binnenscheep vaart Bij het zwemmen verdronken Nieuwe heldenmoed Wederom verlaagd AUTO TEGEN EEN BOOM REGEERING ANTWOORDT SCHRIFTELIJK DUITSCHLAND NA DEN OORLOG DISCONTO NED. BANK WOENSDAG 16 AUGUSTUS HET GROOTSTE DOK DER WERELD Het parlement Groote verslagenheid Economisch urgentie- Bevrachtingscommissies program Snelheid was te groot i Geen proces Strafbare passage OP ZOEK NAAR HET GOUD Intemeering is zeker De motorrijder bezweken ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Eén doode; twee zwaar gewonden Nieuwe motie ingediend Cri«i*-Rundvee-Cenrtale Burgemeestersbenoeming I Het auto-ongeval bij Woerden De drie inzittenden werden bewus teloos uit de wrakken gehaald Haar maatregelen worden door de tydelyke omstandigheden gerechtvaard igd Regeering kan vele voorstellen der katholieke organisaties onderschrijven Pater Norbertus en een priester student van Rysenburg in den Rijn bij Eist omgekomen Tweede cylinder by de „Lutine” „DE RESIDENTIEBODE” IN fcIGEN EXPLOITATIE De invoering der evenredige vrachtverdeeling zal op 7 September a.s. plaats vinden v: - Een het geldbezit en de economische H. COLUN. a e blijft echter ter beschikking voor het geval dat de Regeering het weder noodig zal hebben. Op de vierde vraag (Indien niet, welke zijn dan de motieven der Regeering) antwoordt de Regeering dat zij reeds bij de Algemeene Be schouwingen in den Volksraad liet opmerken dat zij slechts die maatregelen wenscht te ne men, die door de lijdelijke omstandigheden vol komen gerechtvaardigd zijn. Get. De Minister van Staat, Voorzitter van den Raad van Ministers, BATAVIA, 14 Aug. (Aneta.) De voorzitter van den Volksraad ontving van de Algemeene Secretarie schriftelijke beantwoording van de 13 vraagpunten, welke door den heer Thamrin bjj de indiening van zijn interpellatie-verzoek op 8 dezer waren ingeleverd. Hier volgt een zeer verkort resumé der vragen en antwoorden: Op de achtste vraag (Waarom vond de arre statie van den heer ir. Soekarno te middernacht plaats, terwijl de kans op herhaling van het misdrijf miniem en de kans op ontsnapping van den delinquent uitgesloten was. Waarom ging het arrestatiebevel uit van den hoofdcommis saris van politie te Bandoeng) antwoordt de Regeering dat het arrestatiebevel niet uitging van den hoofdcommissaris van politie te Ban doeng, doch, zooals voor de hand ligt, van den procureur-generaaL Dat de arrestatie te mld- Maandagmorgen omstreeks twaalf uur heeft aan de Hulk onder de gemeente Berkhout, een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Daar ter plaatse maakt de weg van Amsterdam naar Hoorn een zeer scherpen bocht, welke overi gens voldoend duidelijk is aangegeven. Dinsdagochtend is te Schiefbahn (Duitsch land) een auto uit Sittard tegen een boom ge reden en totaal vernield. Van de drie inzitten den werd mevr. Wetsels uit Sittard op slag gedood, terwijl de heeren Wetsels en Boesten. eveneens uit Sittard, met deerlijke hoofdwon den en Inwendige kneuzingen naar het zieken huis te Gladbach werden overgebracht. ondsq mden Op de eerste vraag (Welke concrete be wijzen heeft de Regeering voor het feit dat de P. L, P. N. I., P. 8. L I- P. M. I. „onmiskenbare beïnvloeding van de massa ten kwade hebben uitgeoefend) antwoordt de Regeering: Reeds herhaaldelijk is zonneklaar gebleken dat de hier genoemde vereenlgingen een on- miskenbaren invloed ten kwade op de massa uitoefenen. Concrete feiten zijn reeds dikwijls, ook in den Volksraad, ter sprake gekomen. KAT- lusters ebmik in de 2.570.000 1250.000 5.000.000 3.750.000 2.100.000 lalito aan n de lelijk 3 zoowel de verlader als de vervoer- elijA’ wenken en aanwijzingen zul- vinoen. Deze publicatie zal tegen Op 11 Augustus is naar aanleiding daarvan het onderstaande antwoord binnengekomen. In antwoord .op Uw schrijven houdend verzoek tot het nemen van verschillende maatregelen van economischen aard heb ik de eer U te berichten dat dit schrijven de volle aandacht der Regeering heeft en dat meer dan een der daarin uitgedrukte wen- schen met de inzichten der Regeering zal bljjken te strooken. Op de negende vraag (Is de Regeering met den interpellant niet van oordeel dat een gerechtelijk proces de voorkeur ver diende boven interneering) antwoordt de Regeering, dat zij meent deze vraag, mede in verband met de voorgeschiedenis, ont kennend te moeten beantwoorden. Op de vijfde vraag (Wat zijn de motieven der Regeering. welke hebben geleid tot beperking van het vergaderrecht) antwoordt de Regee ring dat deze vraag reeds meermalen in den Volksraad, en laatstelijk op 1 Augustus ter ge legenheid van de beperking van het recht tot vergaderen, omstandig is beantwoord. Op de zesde vraag (Welke passages uit het boek van den heer Ir. Soekarno „Mentjapai In donesia merdika” zijn bij artikel 153 bis van bet Wetboek van Strafrecht strafbaar gesteld) meent de Regeering in verband met den stand v9h het onderzoek zich vooralsnog van de be antwoording van deze vraag te moeten onthou den. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat door de afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Economische Zaken binnen korten tijd een "publicatie zal worden uitgege ven, waarin r*5” der alle mogelijl len kunnen een zeer lagen prijs ter beschikking worden ge steld. De verschijning zal. naar wij vernemen, nader worden aahgekondigd. Op de zevende vraag (Waarom werd het de lict geconstateerd op 31 Juli 1933 terwijl de bro chure Soekarno reeds in Maart was uitgegeven en in Mei verspreid) antwoordt de Regeering dat. een nauwkeurig juridisch Onderzoek als waarop de beslissing is gebaseerd, uiteraard eenigen tijd in beslag neemt. Tegen ir. Soekarno zal warden opgetreden indien dit onvermijdelijk blijkt. de verkiezingen in 1938: 8. D. A. P. Centrum D.-Nationale D.-Volksp. Dem. partij BATAVIA, 15 Aug. (Aneta). De heer Tham rin diende in den Volksraad een motie in waarin de afwijzing door de regeering van zijn interpellatie werd betreurd en het politiek en politioneel beleid van de regeering werd afge keurd. Hierop diende de heer Fruln een motie in strekkende, om de motie van den heer Tham rin niet In behandeling te nemen. Van bevoegde zijde bereikt ons de mededee- llng, dat de datum van volledige invoering van de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering eener zooveel mo ge lijk evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart, op 7 September as. zal plaats vindeh. Dit wil dus zeggen, dat van dien datum af het bij genoemde wet geregelde vervoerver- bod in werking zal treden en alle bevrachtin gen in de binnenvaart zullen moeten loopen over een der op 20 plaatsen in Nederland in gestelde bevrachtingscommissles. Zooals reeds werd medegedeeld heeft on langs een delegatie uit den Raad van Overleg van de RJS. Sociale Organisaties (de werkge vers, boeren, middenstanders en arbeiders) een aantal wenschen, vervat in een economische urgentle-program aan de betrokken Ministers aangeboden. Uit de gewone partijinkomsten kunnen deze millioenen niet betaald worden. Men moet dit geld dus op andere wijze bjj elkaar brengen. Van de Communisten kan men aannemen, dat ze geld uit Moskou ontvangen. Echter hoe veel, weet niemand. Maar de anderen? Men voelt, hoe in de hooge verklezingskosten een methode schuilt, om door geld politleken Invloed uit te oefenen. Allereerst het euvel, dat men naar goed- bemlddelde candidaten uitziet, die hun verkle zingskosten zelf kunnen dragen. Er zijn par tijen, die van den gekozen candidaat een be paalde som voor de partijkas vragen. Een man als C. F. von Siemens, die in 1919 als eerste op de lijst der Democraten te Berlijn voorkwam. Is voor zijn partij ongetwijfeld wei iets mca dan alleen een moreele aanwinst. Kleine par tijtjes plaatsen zelfs advertenties, waarbij can didaten gevraagd worden, bereid om minstens 6000 M. aan de partijkas te „leenen". In sommige partijen heeft men industrie- commissies, die de verbinding met de betaal- krachtige industrieelen bewerken, om ze tegen den verkiezingsstrijd voor de partij aan te {lom pen. Die commissies verzamelen, aldus wel het geld, maar starten het niet in de partij-kas. der deuren van het grootste droogdok der wereld, dat te Southampton werd ge bouwd, wordt door een sleepboot naar zijn plaats van bestemming gebracht. Te ongeveer twaalf uur kwam uit de rich ting Amsterdam een auto, waarin een drietal personen gezeten wafen. vermoedelijk bloemen- handelaren. De auto reed met zeer groote snel heid, met het gevolg, dat de wagen in de bocht niet op den weg kon blijven en tegen een langs den weg staand hekje reed. Hierna botste de auto in volle vaart tegen een boom. De wagen werd totaal versplinterd. De drie in zittenden werden bewusteloos uit de wrakstuk ken van den auto gehaald. Twee der gewonden verkeerden in zeer zorgwekkenden toestand. Zij werden naar het Stadsziekenhuis te Hoorn over gebracht. waar zjj ter verpleging zijn opge nomen. De derde inzittende werd minder ern stig gewond. Daar de slachtoffers nog steeds buiten bewustzijn waren, kon hun identiteit niet direct worden vastgesteld. Uit gevonden papieren bleek, dat een der zwaargewonden de heer D. Engers, woonachtig aan het Waterloopleln te Amsterdam, was. Aldus krijgen ze grooten invloed op de candl- daatstelllng. Een haar minder gewenscht voor komende candidaat ontvangt in zijn district geen ondersteuning. Nog anders bij de Demo craten; daar is de voorzitter van de industne- commlssie, de afgevaardigde Hermann Fischer, tevens penningmeester van de partij! Maar niet de afzonderlijke industriëelen ple gen aldus hun obolen te offeren op het poli tieke altaar, doch gewoonlijk de bonden en concerns, die dan een omslag over hun leden heffen, gewoonlijk een zeker bedrag per ar beider. In 1934 kwam een Industrie-verklezings- fonds tot stand, dat candidaten van verschil lende partijen ondersteunde, vooral echter die van de Dultsche Volkspartij en de Duitsch-na tionale Partij. Dit fonds werkte ook weer in 1938. De zware Industrie heeft een eigen ver- kiezingsfonds voor 1 Rijnland en Westfalen. Bjj de banken bestaat minder animo om bij verkiezingen bepaalde partijen of candidaten finantleel te steunen, en bij den handel nog minder. De Gross-Berliner Aerztebund vroeg van zijn leden in 1928 een bijdrage van 30 51. om can- didaat-gestelde artsen te steunen. Men wend de zich tot de partijen, en vroeg deze, artsen candidaat te stellen. Maar veel succes had men hiermee niet. De Middenstand ziet er meer heil in. zelf candidaten te stellen, door middel van de'„Wirt- schaftspartel”, die hoofdzakeüjk door midden- stands-vereenlgingen gefinancieerd wordt. De Arbeiders-vakbeweglng behoeft niet met geld te werken: door haar groot aantal leden, allen kiezers, oefent zij reeds voldoenden in vloed op de partijen uit. De Rijks-Landbund is de uitgesproken poli tieke organisatie der boeren, groote zoowel als kleine, werkgevers zoowel als arbeiders Hij ver zamelt groote geldmiddelen, o.a, van den land bouw, coöperaties, door middel van geld-leenin- gen. Maar met de terugbetaling dier leeningen staat *t niet al te best. Hij ondersteunt vooral de Duitsch-nationale candidaten. Maar de te gengestelde belangen in één niet principieelen bond vereenigd. hebben alreeds tot afsplinte- ringen aanleiding gegeven. Zeer waar was echter hetgeen de vroegere Rijksvoedings-mlnister Dietrich in het verloop der agrarische debatten op 25 Juni 1929 in den Rijksdag opmerkte: .Als de boeren ’t alleen moeten hebben van de agrari^he belangengroe pen, en niet hun verdedigers in de groote poli tieke partijen hadden, zou er voor den land bouw niet veel te bereiken zijn.” Laten de kiezers van Braat cs. dit eens in X oor knoopen! Maar van al deze flnantieele beïnvloedingen van de Partijen en van de verkiezingen is hst noodlottig gevolg, dat er zich in den Rijksdag leden bevinden, die zich niet, zooals de Grond wet eischt, vertegenwoordigers van het geheele volk gevoelen, maar uitsluitend representanten en advocaten van bepaalde economische belan gen. Zoo is men gaan spreken van industrle-af- gevaardigden, middenstands-afgevaardlgden, landbouw-af gevaardigden. arbeiders-afgevaai - dlgden. En op deze wijze heeft men langs eco nomischen wg de Volksvertegenworodiging on- dermijnd. Zoo waren er in 1928 in den Rijksdag op de 490 leden niet minder dan 76 industrie-afge- vaardigden, dus 16 pCt.Onder dezen waren er echter niet meer dan een dozijn industrieelen. Nog langs een anderen weg loopt de industrie- invloed naar het Parlement. Men benoemt in verschillende groote naamlooze vennootschap pen Rijksdagleden tot commissaris. In Oosten rijk. Tsjecho-Slowakije en Polen is dit bij de wet verboden. Ook in Frankrijk. In Duitschland niet, al voelt men, dat hierin een gevaarlijke misstand schuilt. Zoo waren er in den Rijksdag van 1924 niet minder dan 65 afgevaardigden met 275 commissariaten. Het sterkst was dit bjj de Dultsche Volkspartij. Deze had 45 Rijksdag leden, waarvan 16 niet minder dan 77 commis- Benoemd met 1 September tot burgemeester van Mill en St, Hubert Jhr. mr. o H J j, M. van Nispen tot Sevenaer. Dinsdagochtend om negen uur is de sleep boot „Holland” uitgevaren met den tweeden cylinder voot den Lutinetoren. Deze cylinder zou in den loop van den dag op den toren worden geplaatst. Wanneer dit werk zal zijn geschied kan het leegpompen van den toren rustig voortgang vinden. Het weer is prachtig en de aee zeer kalm De Minister van Economische Zaken heeft be noemd in het Bestuur der Crisis-Rundvee-Cen- trale, gevestigd te ’s-Gravenhage, tot lid H. Ruijter, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, wonende te Arnhem. Hagen’s Drukkerij en Uitgevers Maatschappij. Reeds verschillende jeren werd overwogen tot eigen exploitatie over te gaan, waartoe dit jaar werd besloten. Het nieuwe bedrijf zal gevestigd worden in een eigen gebouw, op een gunstig gelegen ter rein in het centrum der stad. De N. V. ..De Residentiebode" verkeert in een zeer bloeienden toestand en heeft geen enkele obligatieleening te haren laste. Alhoewel zij de beschikking heeft over zeer ruime middelen, zijn deze niet voldoende om het geheele plan te financieren, in verband waarmede tot de uit gifte eener obligatieleening wordt overgegaan. Op de tiende vraag (Is de Regeering met den interpellant ni?t van oordeel dat toepassing van het intemeeringsrecht na een gerechtelijke ten laste legging als een dubbele straf voor een eenmaal gepleegd delict kan worden aange merkt) antwoordt de Regeering. dat zjj zich gerechtigd acht van alle haar door de wet toegekende bevoegdheden op zoodanige wijze gebruik te maken, dat zij doel treffen. Op de elfde vraag (Is het bericht in de pers juist, dat tegen den heer Soekarno geen straf proces zal worden afgewacht, en dat recht- streeksche Interneering zal worden toegepast, en zoo ja. waarom) antwoordt de Regeering, dat de beantwoording van deze vraag reeds in het vorenstaande besloten ligt. Op de twaalfde vraag (Is de Regeering be reid, indien tot interneering wordt overgegaan den Volksraad gelegenheid te geven zich uit te spreken over de overwegingen, welke tot dezen maatregel hebben geleld, zoo niet, waarom) antwoordt de Regeering, dat zij hiertoe niet be reid is, wijl de m^rie uitsluitend te barer be- oordeeling staat. Op de dertiende vraag (Is de Regeering be reid de berechting van den heer Ir. Soekarno zoowel als van alle andere vervolgden op grond van artikel 153 bis en ter en 161 bis te doen opdragen aan rechtbanken in plaats van aan Landraden, wijl de rechtbanken een betere rechtsbedeeling waarborgen) antwoordt de Re geering. dat deze vraag geen beantwoording behoeft in verband met het onder vraag negen gereleveerde. sariaten hadden. Of proportioneel was "t eigenlijk nog erger bjj de Democratische Partij. Op 25 Rijksdagleden waren er 11 met samen 87 commissariaten! Dit hooge cijfer werd ech ter veroorzaakt vooral door den advocaat Her mann Fischer, die op zijn eentje 49 commis sariaten had. Er is hier een zekere wisselwerking: Sommigen worden in den Rijksdag gekozen, omdat zjj com missaris Van een of andere groote N.V. zijn; anderen worden tot commissaris gekozen, om dat ze lid van den Rijksdag zijn: dat stéétl In 1927 deed zich *t vermakelijke geval in den Rijksdag voor, dat bij de bespreking over de monopoliseering van de luciferslndustrie de Duitsch-nationale afgevaardigde Behrens, een landarbeider, daar zoo ijverig aan deel nam. Wat bleek? Hij was commissaris van de Pruisi sche Hypotheekbank, die nauw -geliëerd was met de Zweedsche luciferstrust Toch kan men, als men spreekt over de plu; tocratle in het Parlement, niet denken aan de parlementsleden-zelf. Er zitten maar weinig rijke lieden In den Rijksdag. Trekt men van het totale aantal leden het dozijn industrieelen en een paar grootgrondbezitters af, dan houdt men niet veel meer over dan middenstanders en arbeiders. Maar wel moet men daarbij jden- ken aan den invloed, bij de verkiezingen uitge oefend door belangen. Laat men gezamenlijk bij een verkiezing 10 of 15 mlllioen Mark besteden wat beteekende dit bedrag, vergeleken met de voor- en nadeelen van een tariefs- of belastlng-verhooging? De opmerking van Richard Lewlnsohn is niet zoo onjuist: ,JBo betrachtet, spielt das Geld In der Politiek, das Geld als Mlttel zur Macht, eine fthnliche Rolle wie die Fermente in der Chemie- es 1st elner jener Relzstoffe, die schon in klein sten QuantitAtén grösste Wlrkungen auszulösen vermögen.” Laat men nu uit deze beschouwingen vooral niet de conclusie trekken: dus weg met het parlementaire stelsel! Zou men werkelijk mee nen, dat in het .Derde Rijk" van Hitler het geld geen rol speelt? Alle kritiek is verboden en wordt als landverraad gestraft. De geheele pers is gemuilband. Het nationaal-socialisme is groot geworden vooral ook door den finantiee- len steun van de grootindustrie. Gelooft men. dat deze geldmachten thans In Duitschland eensklaps van allen politleken invloed beroofd zijn? Alleen kan men thans niet meer achter de schermen zien. Dat is het voornaamste ver schik Op de tweede vraag („Zoo ja, waaruit is dan gebleken dat die beïnvloeding ten kwade gevolgen heeft gehad voor de openbare rust en orde) antwoordt de Regeering dat een kwa de beïnvloeding dient te worden gekeerd, ook voordat de openbare orde er door wordt ver stoord. Op de derde vraag (Is de Regeering met den Interpellant niet van oordeel dat ontbinding van genoemde vereenlgingen langs processuee- len weg een meer aangewezen oplossing ware geweest) antwoordt de Regeering dat het recht tot ontbinding van vereenlgingen verder gaat dep de thans genomen maatregelen. Het Maandagmiddag eageveer half vijf waren in den Rfjn onder Elden, gemeente Eist, even voor de Drlelsche spoorbrug aan het zwemmen de vijf-en-twintigjarige priesterstudent de heer P. H. J. Hoogveld, studeerend aan het Seminarie te Rjjsenburg en Pater Norbertus van de Orde der Capucljnen uit Babberich, die assistent is in de parochie aan de Verlengde Hoflaan te Arnhem. Op een gegeven moment is de heer Hoogveld tosschen de kribben blijk hanr onwel geworden met het gevolg, dat hjj in een gevaarlijken stroom terecht kwam. Pa ter Norbertus sprong het slachtoffer na, doch diens moedige pogingen zijn vriend te redden mislukte Beiden werden door den stroom gegrepen en verdronken jam merlijk. deraacht plaats vond is toe te schrijven aan toevallige omstandigheden. Naar men ons mededeelde, zullen alle sche pen moeten zijn voorzien van een bevrachtlngs- boekje. Het door een bevrachtingscommlssie voor iedere reis afgeteekende bevrachtlngs- boekje zal gelden als bewijs, dat deze commis sie tusschenkomst heeft verleend, waarmede de toestemming voor de betrokken reis zal zijn ver kregen. Aan een beurtvaartondernemlng, welke vol doet aan de in de reglementen der commissie gestelde eischen, kan door de commissie, binnen welker district zij gevestigd is, al dan niet voor waardelijke ontheffing worden verleend. Verder zullen de commissies haar goedkeu ring kunnen verleenen aan buiten haar tus schenkomst gesloten bevrachtlngsovereenkom- sten, indien deze berusten op vastee relaties tusschen vervoerder en verlader dan wel op ver voer van goederen in bulk (tankvaart). Nog kan worden opgemerkt, dat andere dan binnenvaartondernemingen, welke schepen in eigendom hebben, van de commissie een ver klaring zullen kunnen krijgen. Indien <j met deze schepen alleen eigen goederen vervoeren. Een dergelijke verklaring kan ook worden afge geven voor schippers, varende met eigen han del. •w—w e leiders in het nieuwe Derde Rijk heb- ^ben het zich tot taak gesteld, den geest van heldenmoed onder de herboren Duit- sche jeugd te bevorderen. Daar zit wat in. De jeugd van heden toch is allerminst hel denmoedig aangelegd: zij mag er haar vermaak in hebben, zich op dans- of sportterreinen af te jakkeren, zjj moge er een eer in stellen, in de zotste wedstrijden mede te dingen naar den kampprijs, in den waren heldenmoed in de overwinning van zichzelf en haar egoïstische aandriften toont zjj zich nu juist niet op haar sterkst. Vele jongelieden in het nieuwe Duitschland nu denken de aanmaning tot beoefening van heldenmoed blijkbaar aldus het best te kunnen volgen, door over de grenzen van biet Dultsche Rijk, in Oostenrijk, in Zwitserland en in Neder land, herrie te gaan schoppen en onrust te komen verwekken. Zaterdagavond had een aantal van deze as- pirant-helden Nijmegen tot operatle-terreln uitgekozen; het waren, nota bene, Nederlan ders, die in Duitschland woonachtig zijn en bU zekere Dultsche leiders wellicht een wit voetje hoopten te krijgen door in Nederland eens te gaan demonstreeren met het Deutschtum. waarmede zij in het groote vaderland blijkbaar belast geraakt zijn. De toeleg slaagde uitmuntend: er ontstond herrie, politie moest er aan te pas komen, er werden schoten gelost; een extra tram moest gerequlreerd worden om het jeugdige heldendom weer veilig en wel, achter neergelaten gordijijtjes beschut tegen de woede van een vijandige massa, over de grens te krij gen. De heldendaad was verricht, en decoraties zullen wellicht volgen, maar in ernst: moet er nu zoowel van Dultsche als van Nederlandsche zijde niet binnen den kortst mogeljjken tijd een stokje gestoken worden voor zulk kwajongensachtig engevaarlijk gedoe? De N. V. „De Residentiebode” te ’s-Graven- hage geeft aldaar reeds sedert 40 jaren het dagblad ,De Residentiebode” uit. De courant werd tot op heden gedrukt bü de N. V. Ten De motorrijder P. O. uit Oudewater, die bij het auto-ongeval bjj Rietveld, dat Zondag avond plaats vond, met een beenbreuk was opgenomen en naar de Rijkskllnieken te Utrecht was overgebracht, is Maandagmiddag aan de gevolgen van de bekomen verwondin gen overleden. Thans zijn dus twee dooden tengevolge van dit ongeval te betreuren. De burgemeester van Rietveld verzoekt den motorrijder, die ook nog getuige van het on geval was, en vermoedelijk uit Den Haag af komstig is. maar is doorgereden, zich zoo spoe dig mogelijk te willen melden om inlichtingen te verschaffen. Het lichaam van den heer Hoogveld werd spoedig gevonden. Twee doktoren hebben nog gepoogd de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs. Het lijk van Pater Norbertus is afgedreven en nog niet gevonden. Op de plaats van het ongeluk is een gevaarlijke stroom tn den Rijn. Op deze geïmproviseerde zwem plaats bood het baden dan ook geen enkele veiligheid. Beide slachtoffers moeten niet vol doende hebben kunnen zwemmen. De versla genheid in het dorp is groot. De heer Hoog veld zou in het volgend jaar priester worden gewijd. Het lijk van pater Norbertus is Dinsdag on der Opheusden opgehaald. Het Keizerrijk was een Republiek geworden. Het algemeen geheim kiesrecht voor mannen en vrouwen werd de grondslag der Staatsrege ling. Na de- Novemberrevolutie van 1918 waren de heerlijkheden van het oude regiem ten einde. De opstand van een uitgehongerd volk en een uit geput leger had in politiek opzicht maar één doel: de oude machthebbers, kroon, adel en de machtsinstrumenten der feodale aristocratie in Bestuur en Leger ter zijde te stellen. Wat moest in dezer plaats werden gesteld? Daags voor den 9en November zeide het oude regiem nog toe de invoering van het democra tisch parlementair ^rtelsel in het Rijk en m Pruisen. De Marxisten verlangden meer. In de plaats van^'Sét' feodaal-kapitalistisch systeem moest niet 'n burgerlijk kapitalisme treden, maar het Socialisme. Maar hoe? Het Rükscongres der Arbeiders- en Soldaten-raden verklaarde op 16 December 1918, dat er een grondwetgevende Nationale Vergadering moest komen, gekozen volgens een uiterst democratisch kiesrecht. De weg van het Socialisme zou moeten loopen over de Democratie. Maar de verkiezing viel anders uit, dan zij verwacht hadden. De nlet-sociallstlsche par tijen behaalden een kleine meerderheid. Het Socialisme bleef in het draden-cotnplex van de Democratie hangen. Zoo was de November-revolutie van 1918 niet veel meer dan de voltooiing van de Maart-re- volutie Van 1848. De macht der feodale heeren was nu geknot; het grondkapitaal kwam op gelijke lijn met het industrie- en geld-kapltaal. De November-revolutie was niet de zegepraal van het proletariaat, maar de overwinning van het burgerlijk kapitaal op de feodale machten. Hoewel men in andere landen had kunnen leeren, dat Democratie en Kapitalisme zeer goed vereenlgbaar waren, waren toch de Dult sche industrieelen tegen het democratisch-par lementaire stelsel. In het Parlement zagen zij een broeinest voor socialiseerings-experimenten, een gevaar voor het kapitalistisch economisch systeem, een voedingsbodem voor de begeerlijk heid en de machtsaanspraken van de proleta rische massa: Daarom steunde de industrie in het vervolg, ook financieel, alle anti-parle- mentaire strevingen, ten slotte ook het natio naal-socialisme. De Dultsche, uiterst democratische, Grond wet van Weimar, alleen rekening houdende met individueele burgers, die allen kiezers werden, en niet met economische machtsfactoren, bood voor dergelfjk optreden alle gelegenheid. Middels het Parlement zou de Staat door het geheele volk geregeerd warden, en hoe het po litiek georganiseerd was, daar hield de Grond wet geen rekening mee. De verkiezing van het Parlement was de uitspraak van het volk, hoe het geregeerd wilde worden. De gekozenen ver tegenwoordigden niet hun partij of belangen groep, maar het geheele volk. Het geheim stem recht zou de vrije uitoefening van het kiesrecht waarborgen Zoo is de grondfictie van het parlementair regeerstelsel. ook door de Grondwet van Wei mar aanvaard. Maar hoe. met welke middelen, wordt de stembusstrijd gevoerd? Hoe wordt de individueele kiezer beïnvloed, om op bepaalde Wijze zijn stem uit te brengen? Het woord Party was in Duitschland wei nig in eere, maar het had toch een zekeren nymbus, omdat men achter iedere partij e«n wereldbeschouwing zag. Dit was waar voor de sociaal-democratische partij, en voor het Cen trum, waarachter de Marxistische en de Ka tholieke wereldbeschouwingen stonden. Maar overigens waren de Dultsche „partijen” niet veel meer dan belangengroepeeringen, om organisa torisch de Rijks- en Landdagen-verkiezingen te beïnvloeden. Om haar actie te voeren, hebben die partijen allereerst geld noodig, geld voor de bezoldiging hunner functionarissen en voor de kosten der propaganda. Bij de meeste partijen zijn de bij dragen der leden te gering, om die kosten te dekken. In 1928 kostte aan de S. D. A. P. één stem 97 pf, en één mandaat 16.500 M. Niet veel duurder werkte het Centrum: 33 pf per stem, 20.000 M. per mandaat. De Duitsch-Natlonalen betaalden 1.15 M. per stem, én 68.500 M. per mandaat. De Dultsche Volkspartij 1.40 M. per stem, en 83 000 M. per mandaat. De Democratische Partij 1.40 M. per stem, en 84.000 M, per mandaat. In t geheel betaalden deze vijf Partijen voor De Rentestand is met ingang van 15 Augustus door de directie van De Neder- landsche Bank N.V. als volgt vastgesteld: Wisseldisconto verlaagd tot 3 procent, pro messendisconto verlaagd tot 3i/2 procent, beleening van effecten verlaagd tot 3% procent, beleening van goederen verlaagd tot 3% procent en voorschotten in reke ning-courant verlaagd tot 3 >4 procent. De aanvraagformulieren voor een bevrach- tingsboekje, ontheffing, goedkeuring of verkla ring, zullen binnen enkele dagen reeds door de bevrachtingscommissles op aanvrage worden ver strekt. Deze datum zal door de verschillende commissies in de dag- en schippersbladen wor den bekend gemaakt. Wij kunnen mededeelen, dat de commissies gevestigd zullen worden in de, volgende plaatsen: Leeuwarden, Groningen. Veendam, Meppel. Zwolle, Nijmegen, Venlo, Maastricht, ’s-Hertogenbosch, Breda. Terneu- zen, Dordrecht, Rotterdam, Haarlem, Leiden, Amsterdam, Amersfoort, Utrecht, Alkmaar en Enkhuizen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5