Feest op Dennenheuvel Het bloembollensaneeringsplan ZIL VEREN PRIESTERFEEST RECTOR J. P. J. KOK Z.H. EXC. MGR. JANSEN VEERTIG JAAR PRIESTER DONDERDAG 17 AUGUSTUS Opslagplaats voor bloembollen Dankwoord Rector Kok f 5000.boete geëischt ra Toespraak Mgr. Aengenent Eerste dag Harddraverij te Castricum D De tweede dag I De practijk Ned. Kweekerscentrale HET DOEL HIERVAN Derde dag voord eelen Veilt via de veiling! Export Waarvoor noodig? Speciale Hyacintenveiling Examen handenarbeid •choien en overhandigde een electriache klofc maatregelen aankloppen, r 4 Historische Rijwielbedevaart naar Dokkum R.K. NOORD-HOLL. RIJWIEL* BOND „ST. CHR1STOFFEL” Verkoop alléén tegen minimumprijzen! SMOKKELARIJ VAN “MARGARINE oa Veilt via de veiling! r P T SU en. Huldiging door het internaat Het saneeringsplan is in theorie goed opgesteld, maar heeft in de praktyk velerlei bezwaren, welke echter opgelost kun nen worden T eeltvergunning Het feestelijk ontbijt Verandering °P'rlnd«i«ren tyd, aldus spreker, moet gy u zoo dlkwyis opwinden, dat het ons gepast leek u een klok te geven, die nu eens niet opgewonden behoeft te worden Onder Bfoote hilariteit voegde spreker er by: door deze klok zult u ongetwyfeld op tyd komen, maar in het belang van onze vrouwen ook op tyd weg gaan. Nog meer J I is aangewezen T weede dag UI gezongen was, et dat de belangstelling van het publiek groot om 1 de Zondag waa. •d- on •U gevoegd met een van het kranige Het verheugt mtf, aldus Mgr., dat gij uw ad viseur op dezen dag met zooveel jubel, blijd schap en dankbaarheid hebt willen omgeven. sen L te 138. ern nat N- n m. M. km tri en. Maar waar kan een bollenkweeker het best de minimumprijzen bedingen? Aan de veilin gen natuurlijk, want de veilingen houden zich strikt aan de minimumprijzen. En de veilingen hebben ook veel verkocht tegen de vastgestelde minimumprijzen, alhoewel, zoo deelde de heer Schrama ons mede, de be drijvigheid vanaf het begin van het seizoen niet zóó was als men dat gewend is, hoofdzakeiyk door het telt, dat de kweekers de bollen buiten de veiling om tegen lagere prijzen van de hand deden. Dit werd nog verergerd door het feit, dat de Minister de oplevering en de reserveering van de bloembollen nog niet geregeld had (dit is juist dezer dagen gebeurd) en het gros van de kweekers dus maar raak verkocht, terwijl ook da exportvergunningen veel te lang ulV- t. 8. ons bg uwe MA. Bel- L Pé ter, re ide, uit. (07. Ot. de verdere aanwezigen woord afzonderlijk betJkl een instrument in d# rector, het vele dat tatst door Zijn hand geschied. Geen dag Is om de geestelijke leiding op zich te nemen (ap plaus). Als volgende pleisterplaats Harlingen. Ook hier bestaat er voor de Westfrlesche pel grims groote belangstelling. Laten wy opmer ken, dat het ons langs de geheele route daaraan niet heeft ontbroken. Gesterkt en verfrischt gaat de reis voort en wordt om half 5 precies Leeuwarden, het eind doel van dezen dag. In alle opgewektheid be reikt. Voorwaar een kranige prestatie en niet In het minst voor den oudsten en den jongsten deelnemer, resp. 58 en 14 jaar, die evenals de Alkmaarders een afstand hadden afgelegd van 120 KM. Op 18 Augustus as. houdt de Haarlemsche Veiling N.V, de eerste speciale Hyacintenveiling, waarvoor reeds een groote aanvoer, vooral van 'Uitstekende quallteiten en ultgebrelde soorten te boeken is. Deze veiling Is op zoo n laat tijdstip bepaald, in verband met de vele werkzaamheden, welke de verplichte Inlevering van de hyacinten door de kweekers met zich meebrengt; de meesten kunnen niet op tijd klaar zijn, daar bovendien Dinsdag J.l. (Maria ten Hemelopneming) voor Roomsch-Katholieken een verplichte De crisis kwam, waardoor leder zich moest beperken op de eerste plaats in zijn weelde - uitgaven en bloembollen zijn en blijven eigenlijk een weelde-artikeL De omliggende landen, selfs het vrije Amerika hieven hooge Invoerrechten en maakten andere belemmerln- gask—de export verminderde reusachtig en het bloembollenbedryf raakte letterlijk en figuurlijk In den.put: de bloembollen werden het rooien niet meer waard. De eertijds rijke bollen kweeker moest bij de Regeering om ingrijpende v plan, y Een der deelnemers schrijft ons: Dit jaar besloot het hoofdbestuur van boven genoemden bond tot het houden van een bede vaart naar Dokkums H. Stede, de martelplaats van den H.H. Bonifacius en Gezellen. Deze bedevaart droeg een historisch karakter, daar de tocht zou leiden over den nieuwen af sluitdijk naar Friesland en aldus de eerste pel grimstocht was, die over dezen nieuwen ver bindingsweg zou gaan. De datum was bepaald op 13, 14 en 15 Augus tus 1933. De voorzitter van den bond, tevens praeses van de 'ffdeellng Alkmaar, had de algemeene leiding In handen, zoodat allen verzekerd wa ren, dat de regeling tot in de puntjes was ver zorgd. En de tocht is geslaagd in alle opzichten! Hulde aan het Hoofdbestuur met zijn voort- varenden. onvermoelden voorzitter. Met gulden letters zal deze rijwielbedevaart „Noord-Holland Dokkum 1933" in de annalen van den Bond worden gegrild. 8 Juni 1.1. werd te Haarlem een scherpe con- tröle op autoremmen uitgeoefend. Hieraan had zich ook te onderwerpen de bestuurder van een zwaar beladen vrachtauto. Op de vraag van eert controleerenden politieagent, wat de lading inhield, kreeg deze ten antwoord: „Groenten kistjes". Deze mededeellng kwam den agent verdacht voor In verband met den vorm der kistjes. Bjj een nader onderzoek bleken de kistjes dan ook gesmokkelde margarine te be vatten. Voor deze smokkelarij stond gisteren voorden waamemenden kantonrechter te Haarlem, mr. Prinsen Geerllgs. terecht J. B. R. De waarnemend ambtenaar van het O. M.. mr. dr. Vries van Doesburg, elschte f 5000. boete, de vernietiging van den In beslag ge nomen auto en verbeurdverklaring van de bo ter. De verdediger, mr. Bloch, bepleitte een voor waardelijke veroordeellng, omdat zd. door het gerechtelijk vonnis de schuld alleen komt op het hoofd van den jeugdigen verdachte, die erge spijt toont over zijn schuld. Pleiter wees er op. dat In verband met den dood van den neef van verd., die het hoofd van deze smokkelaarsbende was, de smokkelarij nu wel tot het verleden zou behooren. De ambtenaar van het O. M. was het met dit laatste niet eens, omdat z.L de zuivelpro ducten een zwaren strijd te voeren hebben om het hoofd boven water te houden. De Kantonrechter zal over 8 dagen schrifte- lijk vonnis wijzen. bleven. Allemaal factoren, welke den handel In bloembollen ernstig belemmerden en de om zetten op de veilingen beïnvloedden. Voor desen dag is het ook alweer vroeg uit de veeren, want om 6 uur wonen allen de H. Mis bij en naderen allen tot de H. TafeL Ofschoon het weer zich niet bijzonder mooi laat aanzien, wordt het lange traject vol moed begonnen. Het is half 9. Al dadelijk blijkt, dat deze dag een zware kamp beteekent tegen den straffen Zuld-Wes- tenwind, die zich al spoedig ontketent In een storm. Echter blijft de moed er In en geen mensch weet van wijken, het tempo blijft regel matig. In Harlingen wordt gerust en met taaie vol harding gaat het steeds voort. Dan komt het zwaarste traject, de afsluitdijk. Gelukkig blijft het droog. Veel wordt er van Ieders krachten gevergd, maar er Is van opgeven geen sprake. In Wleringen vindt dan het afscheid plaats en trekt een leder naar eigen huls en haard. De voorzitter, overtuigd zijnde de tolk van allen te zijn, dankt kapelaan de Wit hartelijk als geestelijk leider, maar ook tevens als voor rijder en windbreker, daar Z.E. den geheelen tocht als eerste aan den kop der stoet heeft gereden en zeer terecht noemt spreker dit een groote prestatie. Voorts dankt spreker allen voor de gezellige samenwerking en hoopt, dat nog vele Jaren de bedevaart van den Bond naar Dokkum zal wor den ondernomen. Tevens uit spreker de hoop, dat deze bede vaart een propegandatocht moge wezen, opdat de volgende Jaren het aantal deelnemers In Toen ging men „saneeren". Er werd een sa neeringsplan ontworpen, en nog een, enfin de Minister van Economische Zaken. Minister Verschuur, kreeg ultgebrelde bevoegdheden door de Landbouwcrisiswet 1933 en richtte allereerst de Ned. Kweekerscentrale, gevestigd te Haarlem, op. Wij hebben reeds gememoreerd, dat de bol lenkweeker alléén mag verkoopen tegen de vastgestelde minimumprijzen. Jawel maar vele kweekers zitten reeds zoo diep In zak en asch en hebben zoo'n groot gebrek aan geld, dat zij hun bollen verkooi>en, onverschillig tegen minimumprijzen of welke prijzen dan ook, ter wijl bovendien allerlei ondergrondsche trucs worden toegepast. v Dat is verkeerd, zelfs héél, héél erg ver keerd. De minimumprijzen zijn door den Mi nister nadrukkelijk voorgeschreven en Iedereen, die onder deze prijzen verkoopt, kan zwaar ge straft worden, b.v. met Intrekking van de teelt- vergunnlng, zoodat hij heelemaal geen bloem bollen meer kan telen! of intrekking of wei gering van een exportvergunning. Behalve het gebrek aan middelen' heeft de kweeker ook de vrees, dat de minimumprijzen niet door den Minister gegarandeerd worden. Degene, die in dezen tijd de groote dagbladen en de vaktijdschriften voor de bloembollencul tuur leest, kan zich thans voortdurend vergasten op berichten, Ingezonden stukken, verslagen, enz. betrekking hebbend op een z.g. saneeringsplan voor de bloembollencultuur. De gemiddelde leek heeft van het woord „bloembollensaneerings plan'’ echter even weinig begrip als van „retor sie”, exportvergunningen en andere crisiswoor den en zelfs voor menigen kweeker is het begrip eenlgszins nevelig. Hij heeft wel eens van crisis In de bloembollencultuur gehoord (wie heeft thans geen last van de crisis?), maar het „fijne" van de zaak Is hem toch onbekend. Wat is het bloembollensaneeringsplan? Een tweede ministerieels bepaling betrof den export. De export werd geconcentreerd In de bloembollenexportcentrale (aan lange woor den geen gebrek!), die t recht kreeg vergunnin gen onder zekere voorwaarden aan de bloem bollenexporteurs te verleenen. Zonder deze ver gunning mag niets geëxporteerd worden. De exporteurs moeten hun deel in de kosten van de administratie der organisaties bijdragen. De contróle op den export is dus wel heel streng! de volgende jaren het aantal grooten getale zal toenemen. Na nogmaals allen, ook namens het hoofd bestuur, dank te hebben gebracht, gaat ieder zijns weegs. Vermelden wij nog, dat vanuit Dokkum tele grammen zijn verzonden aan den Aartsbisschop te Utrecht, den Blsschop van Haarlem en den geestelijken adviseur van den Bond, den wel- eerw. heer Vis, Rector te Alkmaar. Toen een heel langen tjjd geleden er nog geen crisis bestond, beleefde het bloembollen vak gouden dagen. Vooral in het Noordelijk ge deelte van Noord-Holland, waar men over groote oppervlakte^ uitstekenden bBiiwgrond beschikt, plantte leder, die een beetje verstand van bloem bollen had of kreeg, deze kinderen van Flora en maakte goede zaken. De teelt van bloem bollen breidde zich dus voortdurend en reus achtig uit. Zelfs in andere deelen van Neder land, dan Noord- en Zuld-Holland, werd deze teelt beoefend en de oogstenwaren zéér over vloedig. HAARLEM, 15 Aug. Geëx. 13 cand. Geel. de dames H. H? Rlkkerink, Heemstede; B. J. Ro zenboom, Haarlem; J. Zandstra. Amsterdam; O. van der Brug, Hilversum; P. M. B. Deameft. De jubilaris dankte allereerst den bisschop voor zijn aanwezigheid in de kapel en aan het ontbijt. Spreker noemde het een eer Mgr. ook aan het feestdiner aan zijn zijde te mogen heb- De Eerwaarde assistenten, de sprekers en -erden In het dank ten. Ik ben slechts id van God, aldus de stand gebracht Is. is ---_i er voor bij gegaan of ik heb aan O. L. H. gevraagd, hulp en verstand om vooral de boeren en tuinders in rechte banen te houden. Gods Voorzienigheid loste dikwijls op, wat menschelijk niet te be rekenen was. Steeds heb ik de goede zaak voor oogen gehad, nooit heb ik iemand persoonlijk willen kwetsen, wanneer er eens zware conferen ties waren. Steeds heb ik bij een moeilijke be slissing gedacht; hoe zou de blsschop daarover oordeelen? Allereerst ben Ik voor u allen priester geweest en ik hoop nog vele Jaren te kunnen werken tot eer en glorie van God en tot heil van onze onsterfelijke zielen. Tenslotte richtte de Jubila ris nog een speciaal woord tot den blsschop, waarbij hij de hoop uitsprak, dat Mgr. nog vele jaren In goede gezondheid aan het hoofd van het diocees zou mogen staan Nadat een toepasselijk lied sprak de biaschop een woordje. Otn tien uur droeg rector Kok een plechtige H Mis op, waaronder pastoor WlUenborg van de parochie der Allerh. Drieëenheld te Bloe- mendaal een treffende predlcatie hield. Na het gntbyt had een kleine huldiging plaats. Om drie uur begon de groote hulde van .Vader” in de prachtig versierde recreatiezaal. Een schaar engelen-bruidjes ging den Jubilaris tegemoet en bjj de blijde incomste zongen allen een welkomstlied. Eerst traden de groote, daar na de kleine Interne meisjes near voren om het geschenk van het huls aan te bieden: een geestelijk en een stoffelijk cadeau, het laatste bestaande uit een kunstig, kostbaar borduur werk, waaraan allen gewerkt hadden. Een programma vata declamatie, zang en dns hadden de Zusters ontworpen en wjj kun nen niet nalaten daarvoor onze diepe bewon dering te betuigen Natuurlijk werden de kinderen na deze pres taties hartelijk toegesproken door den Jubilaris, maar het meeste waardeerden zij toch de trac- tatlea die daarop volgden. Er bleef vreugde en pret in het internaat, totdat de avond gevallen was. Een kort lof besloot het officieele ge deelte. De vreugde beleefde echter nog een hoogte punt toen de R. K. Harmonie „Bt. Caecllla”, onderafdeeling van den R. K. Volksbond een Wenade kwam brengen. In den stillen avond en In deze lommerrijke ongering kwamen de muzieknummers bijzon der tot hun recht en het laat zich begrijpen, dat de belangstelling van het publiek groot was. Deze centrale Is geen normale vereenlging, zooals een voetbalclub b.v„ maar een aeml- officieel lichaam, waarin de leden vrijwel niets en de Minister vrijwel alleen alles te zeggen heeft. De Minister keurt de statuten goed en kan ze willekeurig wijzigen, terwijl hij ook het bestuur van de centrale benoemt. Deze centrale heeft de bevoegdheid op grond van de Land- bouw-machtlglngswet 1933 en nog uit te vaar digen of uitgevaardigde Koninklijke Besluiten verplichtingen op te leggen aan de aangeslotenen en hen eveneens te straffen by overtreding. Ieder, die het bloemenbollenkweeken als be drijf beoefent, is verplicht zich bjj de centrale aan te sluiten, terwijl bepaalde rechtspersonen vereenlglngen) lid kunnen worden. De meisjes zongen de Prei»-Mease „Salve Regina” van Btehle. Deze Mis werd ook ge- ■ongen op den dag der Eerste H. Mis van den Jubilaris, zelf zong rectar Kok dikwijls deze Messe mede. Na deze kerkelyke plechtigheid vereenlgden ■ch zeer velen met den Jubilaris aan een feestelijk ontbijt. Een andere mlnlsterieele bepaling betrof de teeltvergunning. Men stelt zich n.l. op het stand-, punt, dat er veel te veel bloembollen gekweekt en aanwezig zijn; de teelt moet sterk beperkt worden, want de vraag is ontzaglijk veel klei ner dan het aanbod! Daarom zijn alle bloem bollenkweekers zonder uitzondering verplicht een door den Minister bepaalde hoeveelheid van hun bloembollen In te leveren (feitelijk dus te vernietigen) en een ander gedeelte te reservee- ren. Zoo b.v. moet van fijne Narcissen 30 direct van het land worden ingeleverd en 20 gereserveerd. Een derde uiterst belangrijke bepaling was de regeling van de minimumprijzen. Noch op de veilingen, noch door de exporteurs, noch door wien ook. mogen van de bollenkweekers bloem bollen gekocht worden anders dan tegen door ■Jen Minister vastgestelde minimumprijzen. Deze minimumprijzen dienen uiteraard om het telen van bloembollen weer loonend te maken en zijn dus een van de hoeksteenen van het saneerings- Maar nu de practijk. Theoretisch was de regeling schitterend, maar in de practijk ont stonden (zooals bij alle gedwongen en ingrij pende maatregelen) nogal wat groote en kleine bezwaren. Het is b.v. wel teekenend, dat er in de Bloembollencultuur nog altijd heel wat personen zijn, die zich verzetten tegen elke wettelijke regeling. Destijds hebben maar even méér dan 4000 kweekers den Minister verzocht geen sa neeringsplan in te voeren. Dat zegt al heel wat! En wat de practische bezwajen betreft, nog Zaterdag JJ. kon men in dit blad lezen -over een adres, door een groot aantal grootbedrijven in de bloembollencultuur gericht aan den Regee- ringscommlssaris, Mr. M. Slingenberg, waarin werd geklaagd over de beperking der bollen teelt. De heer Schrama. directeur van de Haarlem- sche Veiling N.V. aan den Kleine Houtweg te Haarlem, deelde ons bereidwillig het een en ander over de bezwaren van het saneeringsplan mede. jukkig achten. Wij genoten het voorrecht gast te zjjn in het Bt. Joseph-Intemaat „Dennen heuvel" om daar de feestelijkheden bij te wo nen ter eere van den rector Kok, 15 Augustus Vijf en twintig Jaar priester! En Wij moeten eerlijk getuigen: Dennenheu vel heeft „Vader” hartelUk. joviaal, ongekun- eteld en grandioos gehuldigd. Bet feest begon feltelijk reeds Maandagmid dag toen een aantal misdienaars den rector verrastte met een prachtig Maria beeld. Een keurige wensch werd daar bf portret In verguld lijstje corps- 15 Augustus vierde het „huis" het priester jubileum. Het is ruim half 5 als de leider het sein tot vertrek geeft en de stalen rossen, beladen met jassen en mondvoorraad, worden bestegen. Zoo gaat het over den effen gladden verkeersweg langs het Noordhollandsch kanaal naar het hooge Noorden. Onderweg voegen zich eenige leden van de verschillende afdeellngen by bet gezelschap en om 8 uur wordt Hypolltushoef bereikt. Dit was de centrale verzamelplaats der deelnemers. In het landelyke kerkje wordt de H. Mis bijgewoond, opgedragen door den wel- eerw. heer P. J. de Wit, kapelaan te Alkmaar en wordt door velen gecommuniceerd. Zeer dankbaar herinneren wij ons de geeste lijke leiding en met eerbied denken wij terug aan de zware vermoeiende dagen, die kapelaan de Wit zich heeft getroost en den geheelen tocht per rijwiel heeft medegemaakt. Om 10 uur houdt de voorzitter appèl en als de koppen zijn geteldt blijkt het aantal 62 te bedragen. Spoedig staan wij aan het begin van den 33 K.M. langen dijk en wordt het machtige groot- sche werk der Hollandsche ingenieurs bewon derd. De voorzitter neemt deze gelegenheid te baat om allen een hartelijk welkom toe te roe pen op deze historische bedevaart. Spreker zegt, dat allen zich als broeders gevoelen en de tocht zeker zal slagen als deze in gezamenlijke broe derschap wordt ondervonden. Spreker roept aller medewerking In. Voorts dankt spreker hartelijk kapelaan de Wit, die zich spontaan bereid heeft verklaard bij de Haarlemsche Veiling N.V. b.v.) groote opslagruimten aanwezig zijn, waar de bloem bollen, welke de minimumprijzen niet konden opbrengen. opgeslagen worden in afwachting van het tydstlp, «aarop zij de regeering kunnen worden aangeboden (zie de photo). Dit is vim veel belang, omdat de Minister bepaald heeft, dat bloembollen slechts tegen de minimumprijzen worden „overgenomen" als zij minstens tweemaal publiek ten verkoop zijn aangeboden (om alle eventueele fraude te voorkomen), en dit kan uiteraard gemakkelijk geschieden als men de bollen In de opslagplaat sen van een veiling opbergt, waar men ze catalogiseert en vóór elke veiling waarop de bollen ten verkoop worden aangeboden, eerst aan iedereen ter bezichtiging stelt. Bovendien zijn de bollen daar ook tegen be derf gevrywaard en tegen brandschade verze kerd, terwijl er ruimte in overvloed is. De opslagruimten van de Haarlemsche Veiling N.V. zUn voor dit doel zeer geschikt: aan de eene zyde ligt het veillngsgebouw en aan de andere zyde zijn de schuren; contróle, vervoer en dergeiyke zijn dus zeer gemakkelijk. Eigenaardig was wel, dat toen wij de opslag plaatsen bezichtigden, er weinig meer aanwezig was. Dit is een goed teeken: er is dus veel ver kocht! Daaruit blijkt hoe goed de onderlinge verstand houding is Ik wist reeds vanouds hoe ge rector Kok waardeerde, maar het heeft me vandaag byzonder getroffen. Bloeiende katholieke sociale vereenlglngen vormen een van de machtigste hulpmiddelen om het geloof in ons vaderland krachtig te houden en daarom verheugt het my zoo. een dag als vandaag te kunnen meemaken. Veel dank voor al deze spontane huldlglngs- ultlngen. Met u Roester ik de hoop, dat de rec tor nog lange, lange jaren uw adviseur moge zjjn. De blsschop verleende' daarna aan het gezel schap Zijn blsschoppeiyken zegen. Des middags van half twee tot drie uur kwa men velen den jubilaris gelukwenschen. Wij merkten o.a. op zeer veel geestelijken uit stad en omtrek. Plebaan Westerwoudt had reeds des morgens zijn opwachting gemaakt; Mgr. Möll- rtfenn, de vicaiis-generaal bracht zijn geluk wenschen in den namiddag. Verder, de heer Chr v. d. Bilt, lid der Tweede Kamer, de heer H. Everard namens het Comité van Katholieke Actie te Haarlem, mevrouw Horman! namens de R. K. Vrouwenbond etc. Een plechtig lof besloot het officieele gedeel te van den dag. waarna de gasten zich veree nlgden aan een diner. ge rd. Doch toen de heidenen zich naar hunne woningen begaven, lagen de brooden versteend in de kasten. Deze steen zou een versteend brood zyn. Na de pauze gaan wy om half 2 weer opnieuw naar het Martelveld, ter bywonlng eener lezing over het leven, den persoon en werken van St. Bonifacius. Hierop volgt een plechtig Lof, gecelebreerd door Pastoor Smit en opgelulsterd door zang van leden van het R. K. Kerkkoor en eenige onzer leden. Tijdens de gehouden predlcatie brengt Pastoor Smit aan allen, die aan dezen tocht deelnemen, hartelijk dank en hoopt, dat deze bedevaart een stichtend voorbeeld voor velen zal zyn. En ofschoon de bestaande inrich ting dezer heilige plaats nog verre van ideaal is, uit de eerwaarde spreker den wensch, dat by de volgende bedevaart-van den R.K.NH. Bond de kapel zal zyn verrezen. Spreker hoopt op eene groote toename van deelnemers, vooral nu door middel van den afslultdyk de band is gelegd tusschen Holland en Friesland en de West frie zen, hier tegenwoordig, hiervan gebruik hebben gemaakt om als eersten deze bedevaartplaats per rywlel te bezoeken. Hiermede waren de talrijke plechtigheden ge ëindigd en wordt hoogst voldaan, om 4 uur af gereden, terug naar Leeuwarden om aldaar te overnachten. Castricums Harddraverij Vereenlging hield Dinsdag een Internationale Handlcap-dravery, waaraan door 14 paarden werd deelgenomen. Eerste Omloop Uniform 315 M klopt in 3 rit ten, Gretchen H 325, Lady Bond 325 in 2 ritten, Rentners 325, Baron Silvesster 325 in 3 ritten, Nordeck 325 Sally Harvester 325 in 2 ritten. Mis Belda Peter 325, Petition 325 In 2 ritten. Peter Kerrigan 310. Queen Ethel 320 in 2 ritten Odessa 325, Reva X> 310 in 2 ritten Pleternel 315. Tweede omloop na loting: R. Petition in 2 ritten, Baron Silvester Queen Ethel in 3 rit ten. Reva D. Baly Harvester in 2 ritten. Uniform Lady Bond, stilstaand paard. Derde omloop; Petition klopt in 3 fraaie rit ten, Lady Bond, Saly Harvester in 4 ritten. Queen Ethel, zoodat om le of 2e loopen Petition en Saly Horveste, met Petition in 2 ritten wint om 3e of 4e Queen Ethel en Lady Bond met Queen Etbel in 2 ritten wint. le prijs f 300 Petition eigenaar J. Haan, wyde Wormer. beryder D. Beets. 2e prijs I 150 Baly Harvester, eigenaar G. Hofland, Beverwijjk, berijder N. v. Leeuwen. 3e prijs 75 Queen Ethel, eigenaar en be rijder J. Bakker, Hilversum. 4e prijs 25 Lady Bond, eigenaar A. C. v. d. Veen, berijder J. y. Leeuwen Jr. Woensdag werd het feest buiten het inter naat voortgezet. In de kapel droeg rector Kok een plechtige H. Mis op met .de volgende assistentie: presb. ass. pastoor WlUenborg te Bloemendaal, diaken pastoor Filbry te Amster dam. sub-dlaken prof. dr. Franses te Nyme- iaegen, neef van den jubilaris. Ceremonlarius Was kapelaan Roelvink te Bloemendaal. In de kapel waren om. aanwezig Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, mr. dr. L. Deckers, minister van Defensie, de hoogeerw. heer J. C. Aalberse, offlclaal by de KerkeUJke Rechtbank, de hoogeerw. heer H, C. J. Sondaal, deken van Haarlem, geesteiyken igt stad en omgeving en Vertegenwoordigers van organisaties. De predlcatie werd gehouden door den z.eerw. neer Vermeulen, pastoor dr. SU Theresia-kerk te den Haag. Als tekst had deze gekozen de woorden „Zalig den Priester, die weet te jubüeeren, wandelend in het licht van God". De gewyde redenaar wees er op, dat de jubi laris zelf In deze ernstige tydsomstandlgheden ïfiest moest voeren, omdat de dag van vandaag w toe bydraagt nauwer aan te halen de ban den, welke bestaan tusschen de besturen der vereenigingen en den adviseur. Spr. herinnerde ■er voorts aan, dat 25 Jaar geleden rector Kok in de Bt. Theresiakerk te den Haag zyn eerste Plechtige H. Mis opdroeg, om vervolgens er op te wyzen, dat hy vatadaag, als voor de eerste •“•al de hernieuwing der prlestergeloften deed. Het zilveren priesterfeest van rector Kok op J*nnenheuvel" te Bloemendaal bereikte gis terenmorgen tijdens het feestontbyt een hoog tepunt. Aan het hoofd van de fleurig ver arde tafel had de Bisschop plaats genomen, «nrlngd door den jubilaris en zyn familie. De tenoodigden, die wy reeds in de kapel op merkten vulden verder de groote recreatiezaal. Nadat de ceremonlarius, pastoor Filbry uit Amsterdam, een geestige inleiding had gehou- J'ü' ultten twee nichtjes van den rector een heilwensen. v138 tij v»n sprekers werd geopend door den nrer Verheggen, voorzitter van den Kath. Ned. Boeren- en Tulndersbond. By den gelukwensch hwmens de geheele organisatie voegde spreker •en nieuw brevier als geschenk en herlnne- De voorzitter van „Bt. Deus Dédlt", den “ndarbe.dersbond, de heer Loerakker, gaf als *yn meenlng te kennen, dat leder lid tot den Adviseur zou zeggen: nog vele jaren eerwaar- P®. wy zyn vandaag vervuld met veel dank- •*arheld en erkenteiykheld. Biyf nog vele Ja ren by ons. Op kritieke oogenblikken, aldus ■Preker, zorgde u er voor, dat onze beginselen “et geschaad werden. Burgemeester Kampschoër, voorzitter van ®en L. T. B., den Kath. Land- en Tuinbouw bond in het bisdom Haarlem, wees er op, dat rector Kok weliswaar geesteiyk adviseur is, re*ar zich ook met de materieels belangen van «e leden byzonder heeft ingelaten. De L. T. B. *«s vroeger een zorgenkindje en dreigde op ren gegeven oogenbllk te sterven. Toen stond de jubilaris op en het is zyn groote verdlen- ■te, dat niet alleen herstel maar ook bloeiende ■wondheid volgde. Wanneer van zwoegen voor •ren L. T. B. gesproken wordt, mag dit zonder brerdryving van den adviseur gezegd worden. Op ultdrukkeiyk verlangen van den Jubilaris de voorzitter geen geschenk aanbieden. Maar de leden wilden er niet aan en stonden re op, dat ook een stoffelyk bewys van dank baarheid gegeven werd. In een haardstoel kunt in den vervolge rusten als de bond u weer ■rei zwaren dag bezorgd heeft. De heer Ir. H. A. B. Btlnnemeyer, directeur de Tulnbouwwinterschool van den L.T.B. Beverwyk sprak namens de directeuren dier Hierin zal thans verandering komen. Waar- schyniyk zullen op 20 Aug. de exportvergunnin gen algemeen verleend worden, terwyi na het tydstlp waarop de Minister de minimumprijzen garandeert (hetgeen te verwachten is) ongetwy- feld onmiddeliyk opleving in den handel zal komen. Op hpt oogenbllk staat het zoo, dat bollen, welke aanvankeiyk de mlnimumpryzen op de veilingen niet opbrachten, dit thans wel doen, hetgeen een«erbiydend teeken is. Natuuriyk bollen, afwykend in quallteit, gaan minder gemakkeiyk weg dan mooie par tyen. Maar toch, het vertrouwen keert langza merhand onder de kweekers en handelaren terug. Om half 6 klinkt de reveille en om 6 uur staan allen gereed om naar het ons gestelde doel der pelgrimage te peddelen. In den frisschen morgenstond, begunstigd door prachtig zomerweer, gaan wy door de nog sluimerende stad naar den grooten verkeersweg naar Groningen, om by Quatrebras den weg in te slaan naar Dokkum, en als de klok 8 uren slaat, treden wy de mooie Sint Bonifaciuskerk binnen ter bywoning van de H. Mis met alge meene H. Communie. Vanaf dit oogenbllk van gen de plechtigheden aan onder leiding van onzen kapelaan in samenwerking met den on vermoelden zorgzamen pastoor der parochie, den zeereerw. heer Smit, die op zyn beurt alles in het werk heeft gesteld om het ons aange naam te maken. Na afloop dezer kerkelyke plechtigheid is het een run op de bakkerswinkels. Vervolgens gaan allen groepsgewyze naar de geheiligde plaats „het Martelveld" en breekt voor allen het zoo lang verbelde oogenbllk aan. Een ieder zoekt zich een rustig plaatsje in de tallooze banken ter bywoning van de plechtige H. Mis. opgedragen door kapelaan de Wit ar.n het openlucht-altaar. Bezit dit op zichzelf al eene byzondere aantrekkelykheid, de devote sfeer, die alles en allen omgeeft, maakt het ge heel tot iets onvergeteiyks, nog vermeerderd door de mooie predlcatie, naar aanleiding tan de woorden van den H. Bonifacius: „Het anker van myn hoop heb Ik In God gevestigd". -Na het H. Misoffer trekken allen op In pro cessie door Dokkums straten naar de kerk te rug. En dan ziet men de lange rij van stoere West- Friezen In vurig gebed ter verkryging van Gods gunsten en zegen. Zoo schryden zy voort om zoo straks de relikwie te vereeren. En het is wederom Pastoor Smit, de bewaarder der H. Relikwieën, die ons hieromtrent voorlicht. Met grooten eerbied heeft de vereering plaats en hebben wy het voorrecht om kasulfel en koor kap alsmede nog meerdere rellkwlën van den martelaar van naby te bezichtigen. Ook de steen, waarvan de legende zegt, dat toen Bt. Bonifacius aan de heidenen brood vroeg zich en de zynen te spyzigen, dit werd gewei- Als de Herder van een parochie zyn zilve ren priesterfeest viert, maakt Jong en oud ,ich op- 0,11 den jubilaris een onvergetelyken ijag te bereiden. Wanneer een rector van een gesticht Jubileert krijgt het feest een veel in tiemer karakter en mag de buitenstaander, die dearby tegenwoordig mag zyn zich zelf ge- Burgemeester N. Dekker, eere-voorzitter van den L. T. B. herinnerde ook aan de moei- Ujke Jaren toen het adviseursschap van den jubilaris verstrekkende beteekenls had. Spre ker bood een enveloppe met Inhoud uit dank baarheid aan. Namens de R. K. Bond van Waschlndustriee- len roemde de heer Kamerbeek den zilveren ad- een man- dle 111 Alle omstandigheden de stille stimulans voor de vereenlging was. De hoofdpunten van het programma werden door zyn toedoen geleldeUJk ontwikkeld. Aan de R. K. Handels Hoogeschool te Tilburg is mede door het volhouden van den rector acht jaar lang een laboratorium voor het vak gehand haafd gebleven. Rector Kok, besloot spreker, is de kok-adviseur die in zyn geestelyk menue zóó weet te kokkerellen, dat iedere vereenlging een deel krijgt. Gisteren. 18 Aug., is te Utrecht het 40-Jarig priesterjubileum van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, plechtig ge vierd. Katholiek Utrecht leefde in feestvreugde, ondanks het slechte weer, want de mooie Au gustusdagen werden Juist vandaag afgewisseld door hardnekkige regenbuien, die de atmosfeer grijs en een beetje triest maakten. Aan de har telijkheid der feestvreugde heeft dat echter geen afbreuk gedaan. Er werd door de Katholieken opvallend druk gevlagd. Overal zag men de driekleur, met 1^ geel-wit van de pauseiyke wimpels. Te half elf werd de Jublleerende Kerkvorst onder vroolyk klokgebeier in zyn Kathedraal ingehaald, waar hy de Pontificale H. Mis ver volgens opdroeg. Op sublieme wyze werd de Missa a capella Ca thedrali uitgevoerd door het Kathedrale koor, onder .leiding van den heer Joh. Wlnnubst, die voor déze gelegenheid een vierstemmig Te Deum had getoonzet. De assistentie by de Pontificale H. MIs werd uitsluitend door leden van het Metropolitaan Kapittel verleend en wel als volgt: Presbyter assistens de Hoogeerw. heer J. O. van Schalk, Proost van het Metr. Kapittel en Pastoor der St. Martlnusparochie te Utrecht; troondlakens de Hoogeerw. Heeren Mgr. D. Huurdeman. VI- carls-generaal van het Aartsbisdom en H. J. Koopmans, president van het Klein-Semlnarie te Culemborg; diaken en subdiaken by bet H. Misoffer resp. de Hoogeerw. heeren Dr. J. de Jong, kanunnlk-penltenclër en president van het Groot-Semlnarle te Rijsenburg en 3. H. Scholten, deken van Oldenzaal. Verder waren op het Priesterkoor aanwezig: De Kanunniken: Mgr. B. A. de Wit. Oud-Viva- ris-generaalL. A. rock. Deken van Amers foort; G. B. Eekwlelens, Deken van Zwolle: J. -B. Batenburg. Plebaan; de Eere-Kanunni- ken: R J. A. Jansen, Pastoor; J. H. Vaas. Deken van Heerenveen. Voorts: Z. H. Excellentie Mgr. Jan O. Smit. tlt. Blsschop van Paralus; Mgr. Dr. B Eras. Protonotarlus Apostollcus. Procura tor te Rome. Mgr. Dr. J. Hoogveld. Geheim Ka merheer van Z. H. den Paus; de Hoogeerw. Provincialen van Geesteiyke Orden in den lan de; de Rector Magnificus der R. K. Unlversl- teit. Prof. Dr. Titus Brandsma e.a. Na afloop van de Pontificale Hoogmis, te 12 uur, vond in de nabyheid van het Aartsbis- schoppeiyk Paleis een kinderhulde plaats, waar aan werd deelgenomen door een 200 schoolkin deren. Onder den stroomenden regen werd een cantate uitgevoerd, waarnaar talrijke belang stellenden luisterden. Toen de kinderen tot slot een spontaan „Hy leve lang" den Jubilaris hadden toegeroepen, trok de Aartsbisschop zich groetend terug in zyn poleis. Nadat des namiddags in het aartabisschop- peiyk paleis een drukbezochte receptie had plaats gevonden, werd den jubileerenden kerk vorst des avonds een Indrukwekkend défilé gebracht, waaraan werd deelgenomen door jeugd- en gymnastlekvereenlgingeh, vereenl- gingen op godsdienstig, charitatief en sociaal gebied. •Mgr. Jansen had onder een baldakyn onder het met groen versierde podium plaatsgenomen en was omgeven door de hoogeerw. kanunniken, de pastoors der stad en de leden van het uit voerend comité. Naby den troon van den jubilaris gekomen, brachten alle deelnemers individueel den Ro- meinschen groet. De vaandeldragers negen hun vaandeS ten teeken van hulde. De padvinders zwaaiden onder hoera-gejoep met hun op de stokken gestoken hoeden. In het geheel hebben ongeveer tienduizend menschen gedefileerd in een stoet, welks voor- bymarsch drie kwartier duurde. Nog een ander voordeel van het verkoopen op de veilingen is, dat by de veilingen (zooals by de Haarlemsche Veiling N.V. b.v.) - r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9