G ONS BLAD De kroon van den H. Stefanus De Katholiekendag te Weenen vi I l L Goliath ■I i Het nieuws van heden De strijd tusschen David en r te 1 NIEUWE PROPAGANDA DER LEGITIMISTEN arresteerd DOLLFUSS ZOEKT STEUN KARDINAAL INNITZER’S VERWACHTINGEN DE BAROMETER duitsch-deensche partij I- Nederl. consul ge- JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Buikbanden en elastieken Kousen 'ST r* f DE OPSTAND OP CUBA Geen kans op succes Twee dooden, acht gewonden iizn F 3 Blauwhemden houden parades I’ Gandhi naar ziekenhuis overgebracht n) Verzekeringsbedrag Christus en het Avond land CODOS EN ROSSI Kardinaal Innitzer Vlucht om de wereld in drie dagen Therèse Neumann ver eert den H. Rok Dreigt erheen putsch in Oostenrijk Hevige orkaan boven MUnchen Onrustige Zondag in Ierland Katholieke jeugd te Ber lijn demonstreert Storm langs de kust van den Atlantischen Oceaan De Duce zet hem nogmaals Italië’* standpunt inzake Oostenryk’s toekomst uiteen MAANDAG 21 AUGUSTUS 1933 Het blijft woelig op Cuba DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Hy zou zich te Hannover aan ver duisteringen hebbën schuldig gemaakt I .Z Het Weer||||UI||»|||||||»«"|||||»|>iiiiiiiiiniiini ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ,JleH" roepen op Kerk en ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 De heer Ftquet, voorzitter van den Partjschen gemeenteraad, overhandigt den beiden vliegers de gouden medaille der Fransche hoojdstad Zoolang een volk den weg der orde bewandelt, kan het niet ten onder gaan”. VEREENIGDE KATHOLIEKE*PERS Dezej oorspronkelijke opname werd gemaakt een minuut, nadat ex-president Machado het bevel had gegeven, het vuur op zijn tegenstanders te openen. ■bq j':e 4 w1] h’ 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD consul te Hannover gearres- Fransche gendarmen bezetten Andorra. door Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Ernstige vechtpartij le Maastricht. Fusie van katholieke dissidenten. Vechtpartij «net doodeiyken afloop te BoxteL O waar- „onafhanxeiyk f ettelijk ERS PEN. de heeft geschonden. I WEEN EN, te 6 f*. om ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 278 -i cd acht racan in oo In de Oekraïne en den Kankasus heerscht een vreeseljjke hongersnood; Kard. Innitzer wil een algemeens hulpactie organiseeren. Nederlandse he teerd. Het sa. „Hercules’* redde In volle see 46 men- schen van een brandend schip POONA, 21 Aug. (Reuter) (Gandhi Is van uit de gevangenis naar het ziekenhuis overge bracht. aangezien hij in de gevangenis niet met voldoende zorg kan «orden verpleegd. Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: 758 Vorige stand 753 ande- gustus chts 1 lachte Doll fuss naar Italië; wederom een onderhoud met Mussolini. Duizenden valsche rijwielplaatjes, in Duitoch- land vervaardigd, in beslag genomen. Wetsontwerp tot wijziging der crisis-Invoerwet. Congres van den R.K. Steenfabriekaarbelders- bond „St. Stephanus”. Nadere bijzonderheden over de ontploffing te Medemblik. Vier Engebche toeristen in Zwitserland veron gelukt. Verhooging der Indische invoerrechten voorge steld. ■e Alk- iis van 1933 torgels orpsen ver- oonin- enslik- open- t Mu- Sep ti toe op de ebben- eugdig taande i het zoover onder neisjes 1 Ui? MUNCHEN, 19 Aug. (V. D.) Hedenavond heeft een lid van de landsleldlng Oostenrijk der NA DAB. voor den Belerschen zender gesproken over „De economische opkomst van het Dultsche Rijk in tegenstelling tot het economische verval van Oostenrijk”. De Valera verklaarde gisterenavond, dat hij thans het dreigement der regeering zal verwe zenlijken en de Blauwhemden-organisatie zal ontbinden en verbieden. Zetten de leden der Nationale Garde hun actie dan niettemin voort, dan maken zy zich schuldig aan overtreding van de anti-terreurwet en kunnen dienovereenkom stig gestraft worden. WEENEN, 19 Aug. (Reuter) De Oostenrljk- sche bondskanselier, Dollfuss, begeeft zich van middag naar Rlmlnl, waar hij een onderhoud zal hebbéa met Mussolini. laamde nt een lit te in het »rd af ers tot te dier vinkel- et f Rotter- 3 da- zyner !T Joh. ziet teleend m toe- gat de 'P op auto- zun gulden opman, i, de op het he ge it bad- inwen- DUBLIN, 21 Aug. (Reuter). Den geheelen dag is de toestand in de stad gespannen geweest en de politie heeft speciale maatregelen getroffen. De „Blauwhemden" van generaal O'Duffy hebben twee parades gehouden in de omstreken van Dublin en een te Cork. Naar Reuter verneemt, was de politie op dracht gegeven hun alle mogelljke bescherming te verleenen. Het is nog niet bekend of er ongeregeldheden hebben plaats gehad. ■- LONDEN, 19 Aug. (V. D.) Heden werd vonnis geveld tegen de zestien verdachten Inzake de oplichting van een brandverzekeringsmaatschap- plj. In het geheel werd 199 jaar tuchthuisstraf en 85 jaar gevangenisstraf opgelegd. De hoofd schuldige. Hanis, werd veroordeeld tot 14 jaar tuchthuisstraf. ATLANTIC CITY, 21 Au*. (Reuter) Langs de kust van den Atlantischen Oceaan hebben hevige stormen gewoed, waardoor een aantal visschers- schepen en een plezier-jacht zijn omgeslagen. De kustwachten hebben meer van 100 per sonen gered, velen waren gewond. Een dertigtal visschers-gezelschappen zijn niet teruggekeerd. Kustwachten en vrijwilligers zoeken de kust naar hen af. evenmin met een PARIJS, 19 Aug. (V. D.) De „Echo de Paris" waarschuwt nogmaals tegen behandeling van het Duitsch-Oostenrljksch conflict voor den Volkenbond. Het blad vraagt zich af, wie de zaak bjj der. Volkenbond aanhangig moet ma ken. Dollfuss voelt zich daartoe niet sterk ge noeg In verband met de stemming In Oosten rijk zelf. Engeland heeft te slechte herinnerin gen aan zijn diplomatieke stappen van 7 Aug en Frankrijk voelt er eveneens weinig voor. Het blad bepleit nogmaals diplomatieke stappen der Fransche regeering te Berlijn. PARIJS, 19 Aug. (V.D.) De Oostenrjjksche gezant te Parijs verklaarde in een onderhoud met de Fransche pers, dat het psychologische moment, dat Oostenrijk thans doormaakt en de noodzakelijkheid van dit land om een beroep te doen op de Westersche mogendheden, mede brengen, dat de cultureele en economische banden welke Oostenrijk met Frankrijk verbin den nauwer moeten worden aangehaald. De heer Welss schetste de centrale positie van Weenen, niet alleen in Europa, doch ook in het Donaubekken. Hij kondigde aan. dat begin September te Weenen een najaarsbeurs zal worden geopend, waar 32 takken van Oosten- rljksche industrie zullen zijn vertegenwoordigd, met inbegrip van landbouwbedrijven. LONDEN, 21 Aug. (Reuter) In een artikel In de „Observer” schiyft Sisley Huddleston dat meer dan een half dozijn landen strijden om de ziel van Oostenrijk. Op het oogenblik speelt .David” Dollfuss te gen „Goliath" Duitschland. Verder gaan er gegronde geruchten over voor bereidingen van een Putsch in Oostenrijk door de Nazi's, die op het oogenblik op Duitech ge bied vertoeven. Indien een burgeroorlog dreigde, zouden de Europeesche landen gedwongen zijn een onmid- deliyke beslissing te nemen. Eigenlijk is de uitdrukking Oostenrijk” een misleiding, aangezien de onaf hankelijkheid van Oostenrijk afhangt van de gunst van de overige mogendheden. Het doel van de kleine Entente is weinig meer dan Oostenrijk en Hongarije legen elkaar uit te spelen. Huddleson is van oordeel, dat zoo spoedig mogelUk een economische conti rentte van Oos tenrijk, Hongarije en de Kleine Entente bueen moet komen. HAVANA. 21 Aug. (Reuter) Zoodra de be volking van Havana vernam dat de .slager van Machado zelfmoord had gepleegd, haalde zij het stoffelijk overschot uit het lijkenhuis en hing het op aan een lantaarnpaal, waaronder een vuur werd ontstoken. Het lichaam viel in de vlammen en werd ge heel tot asch verteerd onder de juichkreten van de vele toeschouwers. De Valera motiveerde zjjn houding met de verklaring, dat de Blauwhemden op illegale wijze op een dictatuur aansturen. Generaal O’Duffy verklaarde naar aanleiding hiervan, dat een verbod der Blauwhemden-orga nisatie een daad van geweld zou zijn. Het dragen van uniformen, openluchtvergaderingen en de vorming van organisaties, zijn in Ierland volko men wettig, zooals het bestaan van het lersche Republikelsche Leger van De Valera bewijst. De 1‘auwhemden-organisatle zou zich niet zonder meer laten ontbinden. In een te Thurles in het Graafschap Tippe rary gehouden redevoering, dementeerde De Va lera alle geruchten, dat zeer binnenkort nieuwe verkiezingen op komst zouden zijn. Hij had het bewijs, dat hij nog in het land over hetzelfde aantal aanhangers als bij de jongste verkiezin gen beschikte, zoodat nieuwe verkiezingen over bodig waren. Deze zouden pas worden gehouden, wanneer de ambtsperiode van den tegenwoordi- gen Dail zou zijn afgeloopen. BERLIJN, 21 Aug. (W. B.) Gisteren is de Katholieke jeugd van het bisdom Berlijn in het stadion van Neukoeln bijeengekomen. De deelnemers woonden een H. Mis in openlucht bjj, waaronder de Heilige Communie werd uitgereikt. Als vertegenwoordiger van den zwaar-zleken bisschop voerde de vlcaris-generaat-het woord. HU zeide o.a.. dat de Katholieke jeugd weet, dat hy een Rijk en een leider heeft, welke hij moet volgen. Naar den persoon van dien leider wordt niet gevraagd; wij weten, dat God ons dien leider heeft gegeven. Op de uitwendige eenheid van thans moet een innerlijke eenheid volgen. De basis moet zijn het geloof aan Christus. Wij danken Rijkskanseller en Paus, dat zij 'n concordaat hebben gesloten. Na deze rede werden ,,HeU”-roei>en op Kerk en Staat uitgebracht. 19 Aug. Ter gelegenheid van den Grooten Katholiekendag, welke van 7 tot 12 September van dit jaar te Weenen zal wor den gehouden, heeft Zijne Eminentie, kardi naal Dr. Theodor Innitzer, aartsbisschop van Weenen, het volgende aan den correspondent van Reuter medegedeeld: De Katholiekendag zal gehouden worden naar aanleiding van twee jubilea van wereldbetee- kenis. n.l. het 500-jarig bestaan van den Ste- fan-toren en den 250sten verjaardag van de bevrijding van Weenen van de Turken, waar aan de Paus en vele Christeljke volken hebbep medegewerkt. De kracht van vroeger eeuwen, het sterke geloof en de innerlijke overtuiging van het volk dit alles hebben wij op het oogenblik wederom noodig. teneinde het hoofd te bieden aan de vele verwarringen, zoowel geestelijke als maat schappelijke. van onzen tijd. De toestand is op de geheele wereld, in het bijzonder evenwel in Europa, zoo benauwend, dat kleinmoedige menschen alle' hoop op bete re tijden verloren hebben en gelooven. dat thans van alle zijden de ondef-gang dreigt. Wij Ka tholieken kunnen echter dezen wanhopigen geen gelijk geven. Zoolang een volk den moed heeft in zichzelf te gelooven en den weg der orde te bewandelen, zooals deze door God in Zijn eeuwige wetten is voorgeschreven, kan het niet ten onder gaan. Wel vinden w<j dit geloof niet overal meer, aangezien echter zonder dit geloof geen red ding moge lijk is. moeten wij ,.en kleinmoedigen een sterk en levendig geloof Ingieten. Wij moe ten allen weer gelooven leeren. opdat wij weer de kracht hebben Gods wegen te bewandelen poHtieke-'jjtuatle ter sprake gekomen. Musso lini zette nogmaals het standpunt der Itatiaan- sche regeering inzake de toekomst van O •-ten rijk uiteen en behandelde de Donaukwe.be en de verschillende problemen, die slechts door het Vler-Mogendheden-Pact tot oplossing ge macht zouden kunnen worden. Dollfuss gaf een uiteenzetting van de” bin nen- en buitenlandschen toestand van Oosten rijk. Uitgaande van net beginsel der Oosten- rljksche onafhankelijkheid, verklaarde hij, dat Oostenrijk een politiek van vrede en samen werking met al z'n naburen nastreefde, in het bijzonder met Italië en Hongarije, maar ook met Duitschland, zoodra dit mogeljjk was Aan het einde der bespreking werd vastgesteld, nat ten aanzien van alle behandelde vraagstukken volkomen overeenstemming tusschen r-elde staatslieden bestond. Mussolini heeft zich gis teravond naar de omgeving van Davona oege- ven om bij het begin der legermanoeuvres aan wezig te zijn. ten Augustus, vierde louden, nationalen Licht 7.08 v.m. Isteren, den twintl ff Hongarije zijn feestdag, het feest- van den H. Stefa- I nus, den stichter van het rjjk. Hem vieren niet alleen de Katholieken, maar ook de pro testanten. Op solemneele wijze wordt op dien dag een processie met de relieken van den Heilige gehouden, waaraan heel het offlcieele en histrorische Hongarije, met den Ryksbestuur der Nikolas v. Horthy aan het hoofd, deel neemt. In de persoonlijkheid van St. Stefapus vereenigden zich op voorbeeldige wijze de hei lige ei^jRaöfcmg^iB^^^r^bekeering en zijn aansluiting bij Rome geWIrtH uit diepe over tuiging. Niettegenstaande allerlei Intriges van Byzantium, om den jongen prins Stefanus voor het orthodoxe geloof te gewinnen, koos hij zonder aarzelen Rome. De toenmalige Paus, Sylvester II, vol blijdschap over den aposto- lischen ijver van den jongen prins, kond dezen een gouden kroon en een dubbelkruis en schonk hem en zijn opvolgers den titel van „Aposto- lischen Koning van Hongarije”. En Hongarije viert zjjn heiligen Stefanus nog altijd. Tijdens de processie wordt het oude kerklied gezongen: „H. Stefanus, waar zyu Gij? In rouwkleederen gehuld, weent het gansche land." De smart, die uit dit oude Hongaarsche lied weerklinkt, is, se dert den wereldoorlog, nooit zoo echt, zoo waar en zoo diep geweest als heden ten dage, temidden van den hevigen economischen nood, welken de wereldoorlog, het bolsjewisme van Bela Kun en het verdrag van Trianon over het ongelukkige land hebben gebracht. En de gouden kroon van St. Stefartus heeft geen dra ger meer. De laatste drager, koning Karei, stierf In ballingschap op het eiland Madeira. Vrijdagmiddag vereerde Therèse Neumann den H. Rok in Trier. Zij bezocht twee keer de Domkerk in gezelschap van haar broer en den pastoor van Konnersreuth. PARIJS. 19 Aug. In een bespreking van de spanning tusschen Oostenrijk en Duitschland schrijft de „Petit Parlsien" on.: „Terwijl de provocaties door de nationaal-soclallstische elementen in Duitschland voortduren, worden tusschen de kanselarijen van Londen. Parijs en Rome de besprekingen voortgezet over de middelen tot steun aan de regeering van Wee nen. welke van zooveel mogeljjk nut kunnen zjjn voor het algemeen belang van het land. Over de wijze van Interventie is nog geener-, lei beslissing genemen. Het schijnt echter, dat men in de richting wil gaan van directe economische en finan- cleele hulp. Hoe prikkelend ook de uit MUn chen uitgezonden redevoeringen mogen zjjn. men moet de beteekenis daarvan overdrijven, als van de bedreiging putsch door het z.g. Oostenrljksche legioen.” ROME, 21 Aug. (VB.) In het gisteren in het Grand-hotel te Riccione gevoerde gesprek Staaf tusschen Mussolini en DoUIuas, de algeineene BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem en een betere, een meer zekere toekomst winnen. „Christus en het Avondland”, dit is het grond-thema van den grooten Weenschen Ka tholiekendag. Alle redevoeringen zullen Chris tus toonen in Zijn vernieuwende en belevende kracht, in alle besprekingen zal men trachten Hem zóó te herkennen, doch vóór alles zal zoo in alle kerken voor het Allerheiligste Sacra ment des Altaars worden gebeden. Wij willen Christus winnen en zoo ons vaderland en het geheele Avondland redden. Wij verwachten vele duizenden deelnemers en gasten op dezen grooten Katholiekendag Uit alle Dultsche gouwen zullen zij komen, doch ook de andere volkeren, die met Weenen en Oostenrijk in cultureele gemeenschap staan, hebben reeds hun deelnemen door kerkelijke en wereldlijke leiders aangekondigd. De Katholiekendag zal zoo worden een Hoog feest van de Katholieke overtuiging, van de Katholieke idee. Moge van hieruit een werkelijke hernieuwing van ons arbeiden komen. parlement voor onbepaalden tijd te verdagen. Daardoor heeft de regeering de macht, om een doo parlementaire onschendbaarheid gedekte propaganda ten gunste van Otto te verhinde ren. Zoolang Horthy en Gömbös het roer van staat in handen houden, heeft het legltlmisme weinig of geen kans. Eén ding is zeker: een koning, die In Hongarije wéér op den troon zou komen, zou funnen probeeren, om de perso- neele unie van vroeger met Oostenrijk te her stellen, maar een koning, die in Weenen op den troon zou komen, zou nooit kans hebben, zich in Hqngarjje door te zetten, omdat een overweldigende meerderheid der Hongaren zich daartegen zou verzetten. Het is daarom te begrijpen, dat raadgevers tn de omgeving van Keizerin Zita er voor waarschuwden, aarts hertog Otto in een soortgelijke positie te bren gen, waarin zijn ongelukkige vader in Maart en October 1921 kwam te verkeeren en die de oor zaak werd van zij ntraglsch einde op Madeira. HAVANA, 21 Aug. (Reuter) De staking is nog niet verminderd; de havenarbeiders blijven vasthouden aan hun eiscnen. Tengevolge hiervan woiden de voedselvoor raden schaarsch". terwyl de kranten slechts in kleine oplagen verschijnen, aangezien zij bijna— geen papier en ander matei iaal kunnen ver krijgen. Het is gebleken, dat de vier lijken, die in het fort Atares zijn gevonden, var politieke tegen standers van Machado zijn, die op bevel van het Machado-bewind zun gemarteld en gedood. De commissie van onderzoek verklaart, dat in totaal meer dan 360 personen worden vermist. vieia- De chef van de pohue ondet Machado Aln- cla, bijgenaamd Machado's slager, heeft zelf moord gepleegd, uit vrees gearresteerd te wor den. Zijn lijfwacht Sampol vermoordde een stu dent en pleegde vervolgens zelfmoord. De vroegere minister van binnenlandscbe za ken Zublzarreta, die wordt beschouwd als de man. die de draconische maatregelen van Ma chado heeft uitgedacht, is gearresteerd. Welles heeft Cuba in de pers gewaarschuwd op te nouden met deze vendetta's. MUNCHEN, 21 Aug. (VB.) Boven Mün- chen heeft Zondagmiddag een storm met or- kaankracht gewoed, welke in het bijzonder een kamp van de Hitlerjeugd heeft geteisterd. Eeni- ge groote tenten konden niet overeind blijven en werden geheel vernield. Groote balken wer den hoog door de lucht geslingerd. Eenlge Hitler-jongens hadden tegen den plotseling op gekomen regen in de tenten een schuilplaats gezocht. Juist deze tenten werden getroffen. Zeven jongens werden overgebracht naar het ziekenhuis waar één hunner bij aankomst is overleden. In de Infanterlestrasse werd een boom door den storm Ontworteld. Een 8.A. man werd ern stig gewond. In de Adalbertstrasse kon een vrouw niet stand houden tegen den hevigen wind. Zij kwam voor een auto te vallen en werd overreden en gedood. Een politieagent, die de vrouw nog wilde grijpen werd licht gekwetst. T TT eizer en koning Karei heeft In, Maart en October 1921 getracht door een staatsgreep weer op den troon te komen. Zijn pogingen mislukten en hadden alleen ten gevolge, dat hjj door een speciale wet gede- troniseérd werd. Sedert dien bestond in Hon- garij de stilzwijgende overeenkomst, dat de koningskwestie zou blijven rusten. De propa ganda der legitimisten, aanhangers der Habs- burgers, en der voorstanders van een vrije ko ningskeuze hield bijkans geheel op. In den laatsten tijd echter traden de legitimisten in verband met discussies over de problemen der Donaustaten weer meer op den voorgrond. Ver schillende hunner voormannen verklaarden in het parlement, dat Frankrijk geen bezwaren meer zou maken tegen een restauratie der Habs- burgers in Hongarije. Men maakte weer pro paganda in het land voor Karel’s zoon, aarts hertog Otto. Minister-president Gömbös treedt tegen deze ^gitatie doelbewust en temperament vol op. Hjj verklaarde in het parlement, dat deze agitatie schadelijk was voor de belangen van het land en dat de bewering der legiti misten, dat het buitenland geen bezwaren meer zou hebben tegen de restauratie, niet met de feiten overeenstemde. Deze houding van Göm bös stelde de legitimisten ten zeerste te leur, vooral ook, omdat men van plan was, om van de thans in Oostenrijk heerschende onrust ge bruik te maken, om ook aldaar de tot nog toe zeer smalle legitimistische basis te verbroeden. Een sterk aandeel in deze discussies heeft de Christelijk-sociale party van Hongarije. Onder den naam van „Nationale Volkspartei” stichtte da strijdbare legitimist, prelaat Nikolas Geiger, een nieuwe koningsparty. De christeiyk-socialen zyn thans in twee groepen verdeeld. De regee ring-Gömbös treedt tegen de legitimistische plannen scherp In het kryt. Er is dus weer een openbare, politieke stryd uitgebroken tusschen de regeering en de aanhangers van de Habs- burgers. De nieuwe wet over de uitbreiding der bevoegdheden van den Ryksbestuurder krijgt daardoor actueele beteekenis. Deze wet geeft namelijk den Ryksbestuurder het recht, om het De econoom Christensen uit Sonderborg heeft het voornemen, tezamen met den grootgrond bezitter Deichgraber een Duitsch-Deensche party in Noord-Sleeswyk te stichten. BERLIJN. 19 Aug. (W.B.). Een byzondere correspondent van de „News Chronicle" meldt uit Weenen o.a. dat Duitschland door de voort zetting van zyn radiopropaganda tegen Oosten- ryk zyn beloften aan Engeland en Frankrijk DETROIT. 19 Aug. (Reuter) De Ameri- kaansche vlieger Bennett Griffin, die verleden Jaar met James Mattern over den Oceaan is gevlogen, kondigt nar., dat hy overweegt om met Mattern in Februari of Maart 1934 een vlucht rondom de wereld in drie dagen te maken. Slechts op drie plaatsen wil 'J landen benzine in te nemen, teneinde het record van Willey Post te breken, die over de wereldvucht 7 dagen 18 uur en 5 minuten heeft gedaan. HANNOVER, 19 Aug. (WB.) De Nederlahd- sche consul, de heer T., is gisteren, toen hy met zyn vrouw en dochter het consu'aat verliet. rechercheurs gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. De arrestatie is geschied op grond van een aanklacht, die eenige dagen geleden by de justitie is Ingediend en welke inmiddels is on derzocht. Volgens deze aanklacht heeft de heer T. zich schuldig gemaakt aan het voort gezet misdrijf van verduistering by de Bruns- wyksch-Hannoversche hypotheekbank, van hy tot 1 Mel JJ. eerste directeur is ge weest. Als zoodanig heeft hy particuliere rekenin gen, naar hy beweert by vergissing, door de bank laten betalen; de consul moet dit reeds voor verscheidene gevallen hebben toegegeven De heer T heeft gisteravond in de gevan genis getracht door ophanging een einde aan zyn leven te maken. De onrechtmatige hande lingen van den heer T. houden geenerlel verband met de pandbrief- en hypotheektrans- acties van genoemde bank, welker zaken door het gebeurde in geen enkele wyze worden be ïnvloed. In verband hiermee wordt er van bevoegde Dultsche zyde nogmaals op gewezen, dat nooit eenlge belofte aan Frankryk of Engeland ge daan is. Met Italië hebben meermalen bespre kingen plaats gevonden; de Inhoud van deze onderhandallngen geven echter noch Engeland noch Frankryk het recht daarop te pochen. Aan hen zyn geen beloften gedaan. Integendeel, zoo als reeds herhaaldelyk van offlcieele zyde ver klaard is. zyn de demarches van belde landen destyds afgewezen. Verwachting: Meest matige Zuid-Weseiyke of Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in tempe ratuur. Hoogste stand: 765.0 te La Coruna. Laagste stand: 748.3 le Lerwick. Zon op 5.53, onder 8.12. op 8.42. Nieuwe Maan 1 i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11