De Tongerloo-abdij 800 jaar f De plechtige eerste H. Mis van E:T<BESTE •wi WIII i I I Ik. Schip in brand Het actie-program NEDERLAND NA DE RESTAURATIE SfcNT&E MAANDAG 21 AUGUSTUS Aan het werk de en De schoener verloren Motorjacht verbrand Trambestuurder onwel Opvarende tijdig in veiligheid geworden 7 Gouden priesterfeest De dood aan den weg Spionnage aan de grens UITVOER VAN BACON Katholieke dissidenten Ernstige vechtpartij Na de kermisvreugde BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem CIRCUSWAGEN IN VLAMMEN Bij de paters Augustijnen Een uniek orgel BOERDERIJ AFGEBRAND DERDE ORDE-DAGEN ZONDERLING MOTORRIJDER I Nederlandsch stoomschip heeft bemanning en passagiers in volle zee gered Reunie bij de Dominicanen te Neerbosch Nationaal huldigings- défflé DOOR COMMUNISTEN OVERVALLEN Jp: In doosjes van.flO en. BIJZONDER PRIESTERFEEST 1 zee A Vechtpartij met doodelyken afloop de Buitenlandsch weeroverzicht Retraite voorverpleegster» gesmokkelde L Geheele graanoogst vernietigd .1 te Maandag werd in het St. Dominions College gaal altijd vóór I I I Door twintig messteken ernstig mishandeld De wagen reed zonder bestuurder met groote snelheid door In een gecombineerd congres tot fusie besloten Het eeuwfeest gevierd in tegen woordigheid van Z.Em. Kar dinaal Van Roey Knoop dit eenj stevig In Uw oor en overge- iwydlng werd een bespeling gegeven •eeters, organist van de Mechelsohe E. H. Kanunnik Jules Borremaus. uit het Noorden, die op Ijsland temperaturen beneden 10 graden geven. Een onweersdepres- sie gaf in het afgeloopen etmaal in Duitschland en Zwitserland zware onWeerregens; in Enge land vielen op veel stations kleine hoeveelheden regen. Het laat zich aanzien dat het weertype zich aanvankelijk weinig zal wijzigen en dat het weer koel en regenachtig blijven zal met van tijd tot tjjd regenbuitjes met kans op onweer. De aangevallenen bezweken niet voor de overmacht i en één zwaagewonde motorongeluk De aanvang van het huldigingsdefllé, te hou den in het Olympisch Stadion te Amsterdam, op 9 Septemer as., is vasgesteld op des middags half drie. In de eerste plaats verzoekt het comité de besturen van de Landelijke Rulter- vereeniglngen in Nederland, die nog niet geant woord hebben, om vóór 26 Augustus as. in elk geval te berichten of zij komen ja dan neen. In de tweede plaats legt het comité er den na druk op, dat het hoopt, dat zooveel mogelijk muziekvereenigtngen uit den lande zullen opko men en tevens den muziek. Ten derde, indien eenigszins mogelijk, zag het comité gaarne, dat de vereenigingen hare opgaven instuurden vóór 28 Augustus en wil er ten overvloede nogmaals op wijzen, dat het aantal deelnemers onbeperkt is en verwacht het dat men uit alle deelen des lands in zoo groot mogelijken getale zal komen. Ten slotte zij voor hen. die dien dag als toe schouwer in het Stadion willen komen, medege deeld. dat plaatskaarten reeds nu te bestellen zijn, ten eerste op bestelkaarten tot het aanvra gen van plaatsbewijzen, verkrijgbaar aan alle stations van de Nederlandsche Spoorwegen, ten tweede aan het Stadion te Amsterdam, ten derde aan het secretariaat van het Nationaal Huldigingsdefllé Koninginneweg 7 te Amster dam, telefoon 22833. de Orde der Norbertijnen fungeeren. Pater Henri de Greeve S. J. uit Den Haag Spr. schetste daarin. Zondagochtend om tien minuten voor half elf reed op de Mathenesserdijk nabij de.Mathenes- serbrug te Rotterdam de 25-jarige J. 8. de Bree uit de Busken Huetstraat, met een motorfiets, op de duo waarvan gezeten was zijn 25-jarige verloofde mej. S. Hazelhorst uit de Boomgaard- straat. Van den anderen kant naderde een melkauto, waartegen de motorrijder, die .ver moedelijk de bocht te kort nam. is opgebotst. Beiden werden tegen den grond gesmakt, waarbij de motorrijder op slag gedood werd. De duortjdster is met een zware schedelbreuk in hoogst emstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. 'l-o Laatste oproep aan vereenigingen SI In het Retraitehuis Cenakel, Tilburg, zal van 1923 Sept. as. eene retraite voor verpleegsters worden gegeven door pater Terstegen O P. Vriéndelijk verzoek zich tijdig op te geven aan de Directie van het Cenakel, Tilburg, Te lefoon 587. Bij den directeur van de Koninklijke Neder landsche Stoomboot Maatschappij te Amster dam is Zondag een radiotelegram binneuge- komen van kapitein H. J. V. Zlndler, gezag voerder van het sa. „Herkules”, waarin de red ding wordt gemeld van bemanning en passa giers van de Amerikaansche houten vlermast- schoener ..Augusta O. Hilton”. De schoener was op weg van Bermuda naar de Azoren en werd in den middag van Vrijdag 18 Augustus bran dende aangetroffen. De zee was kalm zoodat do redding van 46 personen, passagiers Inbegrepen, vlot verliep. De schoener brandde als een fak kel en ging geheel verloren. De ..Herkules” was 9 Augustus van Amsterdam vertrokken en Is op weg naar Portorico, waar de schipbreukelingen aan land zullen worden gezet. Op voordracht van den Provinciaal der Paters Augustijnen heeft Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot kapelaan In de pa rochie van O. T. Vrouw van Goeden Raad te Utrecht Pater Eugenius Ruys. z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan in de parochie van den H. Augustinus te Amsterdam Pater Hilarius van den Broek en aan Pater Ruys eervol ontslag als zoodanig verleend. Verder heeft de Provinciaal geplaatst In het któöster Mariënhage te Eindhoven Pater Ge rardus Langemeijer, en aan het Gymnasium t~ Eindhoven Pater Gregorius van Bohemen. Pater Th. Piket SJ. hield de feestpredicatie. Spr. schetste daarin, hoe God hier weer op zoo onvoorzienbare wijze is opgetreden. Wie had kunnen droomen dat hier eenmaal uit het erts van da spoorstaven een altaarbloem zou voortspruiten? De slagboo- men van het altaar waren menschelijkerwijs voor dezen mensch gesloten en nu zien we den blijden opgang van dezen jongen priester. Op treffende wijze schetste spr. vervolgens wat eigenlijk het priesterleven is, hoe verder dat jonge leven met één ruk aan den hefboom door God is omgeschakeld, terwijl hij besloot met de gebruikelijke gelukwenschen. Des middags werd een druk bezochte receptie gehouden, waar ..St. Raphael” zich niet on betuigd liet en velen den jongen priester kwamen gelukwenschen. Met een plechtig Lof met Te Deum werd de schoone dag besloten. Zaterdagavond zijn twee fascisten, de gebroe ders S te Zaandam, die van een kaartavond^ bij een kennis aan het Papertpad terugkeerden, op de Noorderbrug door een groep communisten van vijftien man sterkte aangevallen. De gebroeders gaven echter flink partij, zelfs zoo, dat als de politie niet juist op tijd ter nlaatse gekomen was. een der communisten een bad in de Zaan had kunnen nemen. Hij hing 'reeds aan de andere zijde van de brugleuning. Zoodra de communisten de politie gewaar werden, namen zij de vlucht. Een der gebroeders S. heeft bij de politie een klacht Ingediend tegen den communist de K.. die zijn costuuiAn had beschadigd door daarop een hoeveelheid inkt te werpen. Zaterdagavond was L. G. wonende aan den Voedingskanaalweg te Maastricht met zijn kost ganger J. P. op stap gegaan. Toen zij omstreeks één uur 's nachts thuis kwamen, ontstond er ruzie over den huissleutel en andere kleine zaken. De ruzie ontaardde spoedig in een vechtpartij met het gevolg dat J. P. zijn mes trok en daar mede Zijn kostbaas L. G. 15 tot 20 steken toe bracht in gezicht, hoofd, rug armen en handen. De dader werd gearresteerd, terwijl G. in deer- niswekkenden toestand naar zjjn woning vervolgens naar het ziekenhuis werd bracht. G.'s toestand is zorgwekkend. geetf c2, g2, c3, e3, b3, hooge septiem een merkwaardig scherpte aan het klankgehalte geeft. Zooals het orgel nu is, heyft het 57 stemmen; in voorbe reiding zijn nog een twintigtal stemmen, waar voor op de speeltafel reeds alle betreffende knop pen zijn aangebracht. Deze speeltafel zelf is een wonder van techniek. De drie vrije combinaties kunnen telkenmale worden turuggeroepen, ter wijl tijdens het spelen door een eenvoudtgen druk op een voetknop een gedeelte van elke bestaande registratie naar believen kan laten vervallej^ of opnieuw gebruiken. Voor den leek ziet zulk een speeltafel er verbazend ingewikkeld uit, echter is ze zeer logisch volgens een eenvoudig systeem Zondag heeft op den eersten kermisdag te Boxtel een vechtpartij met doodelijken afloop plaats gehad. Te Anrooy kregen twee bekenden twist. Al spoedig kwamen er messen bij te pas en het duurde niet lang of een der mannen. P., kreeg een steek in den halsslagader. De andere vechtersbaas, W. geheeten. kreeg een snede in de lip. Toen geneeskundige hulp ter plaatse verscheen, bleek P. reeds te zijn dood gebloed. De politie heeft W. gearresteerd. Namens den Minister van Economische Zaken maakt de Regeeringscommlssaris voor de uit voering van de garantieregeling '1933 ten be hoeve van de kippen- en eendenhouderij be kend, dat besloten Is, de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 kg. per 1000 stuks voor de week van 21 t/m 26 Aug. as. gedeeltelijk over te nemen, ten bedrage van 30 cents per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren Ten bate van den eendenhouder is voor een deneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren. I - Onderhandelingen met Engeland De depressie in het Noord-Westen blijft als een stationnair minimum op het Noordelijk deel der Noordzee liggen. Langs den Zuidrand trekken secundaire depressies, die het weer af wisselend een buiig karakter geven met tus- schen dë buien opklaringen. Langs ee West zijde der depressies komen koele luchtmassa’s Zondagavond te ongeveer zeven uur is door onbekende oorzaak een explosie ontstaan aan boord van het motorjacht van den heer J. W. Bron wasser te Breukelen, die zich op dat mo ment met zijn vrouw en beide zoontjes op het schip bevond. Het vuur greep snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond het vaartuig in lichterlaaie. De opvarenden wisten zich in veiligheid te brengen. Mevrouw B. en de beide Jongetjes kregen lichte brandwonden. Zjj wer den binnengebracht bij den heer Blijdenstein. Na door twee doktoren te zijn -e-bonden, wer den “zij naar hun woning vervoerd. De heer B. bleef ongedeerd. De Loenensche brandweer heeft assistentie verleend, doch kon niet verhinderen, de.t het jacht geheel verbrandde. Bisschoppelijke waardeering voor pastoor H. J. van de Ven Draverijen op „Houtrust” De Paardensportvereeniging ..Houtrust” heeft Zondag draverijen gehouden, waarvan de uitslagen als volgt luiden: Draverij A: 1. Catabora T.. eig. Joh. van Twisk. 2. Fatima, eig. J. Haan. Draverij B: 1. Q. Petite Amie, eig. J. Kerk vliet. 2. Fatima, eig. J. Haan. 3. Konora. eig. D Pronk, 4. Baron Silvester, eig. J. Verkijk. Toekomstprijs: 1. Vrijbuiter, eig. gebr. Knjj- nenburg.-2. Tom Mix. eig. C. J. L. Bakker. Heerrijderscourse1. Q. Petite Amie. eig. J. Kerkvliet. 2. Idylle, eig. D. Pronk, 3. Quick Boy, eig. C. F. Ockhorst. Eén doode by een Het gouden priesterfeest var den zeer ver dienstelijken priester H. J. van de Ven te Sche- venlngen is met bijzonderen luister gevierd ge worden. Zaterdag is, zooals gemeld, de jubila ris onder het luiden van de feestklokken zijner prachtige nieuwe kerk, plechtig Ingehaalc Des Zondags werd aan het tcest een bijzonder reliëf gegeven, doordat Z. H. Exc. Mgr. J. Aen- genent bij de door den jubilaris opgedragen plechtige Hoogmis zijn pontificale assls-entle verleende en het oefaamde Koor van der St. Rombouts te Mechelen op onoerispelijke wijze de Missa Secunda van Jaap Vranken uitvoerde. Als presbyter-assistens van den blsschop "<un- geerde de vlcaris-generaal. als troondiasens Mgr. J. van Noort en slgr.vDr. Th. Vlaming, terwijl de kapelaans J Klumper en J. Desaln respectievelijk diaken en subdiaken en de se cretaris van het bisdom C. Pichot en Kapelaan C. Kempen ceremoniarll waien. De lagere as- slstenties werden vemild door theologanter en studenten uit de verschillende parochies Voorts waren aanwezig de kanunniken H. Aalberie en plebaan L. Westerwoudt en de eere-kanunniken L. Boogmans en em.-pastoor W. Janssen, ter wijl in het priesterkoor oa. nog werden -.pge- merkt Prof. Th. Groenen noofdaalmoezenier kolonel J. J. Noordman. Prof. J J. Hen.-.eman. het huidige regime. De controle aan de grens Rector Brink en de pastoors J van den Bergh en Zoetmulder.** Ook verschillende wer-lmijke autoriteiten, o.a. Prof. F. Aalberse woonden de plechtigheid bij. Des namiddags is m huize ..Maris Stella een zeer druk bezochte receptie gehouden, waarop in den tuin van het instituut een klndernuldo en een défilé van de parochianen aansloot Met een plechtig Lof met Te Deum werd zeldzame feestdag gesloten. de leden der Derde Orde moet uitgaan in dezen tjjd var» verregaand materialisme en verzwakt geestelijk sociaal leven. Wij maken een tijd door van moreele en sociale decadentie, waarin juist de groote en gestaalde karakters, welke hun activiteit gronden op innige geestelijke overtui ging 'n machtigen reorganiseerenden invloed ten goede moeten uitoefenen. Spr. wekte de geest- drift der congressisten op en spoorde hen aan om de vruchtbaarheid van dit congres te ver- hoogen door het nemen van practische beslui ten, welke kunnen leiden tot hervormende da- den^lngemeen katholiek godsdienstig en gegs- De middagvergadering werd besteed aan ge dachtenwisseling over de rede van pastoor Van der Geest en over de bespreking van verschil lende afdeelingsvoorstellen. kapelmeester van het Seminarie te Floretfe. In alle stukken hadden wij gelegenheid, de pracht van klankkleuren’ te bewonderen. De heer Peeters speelde werken van Bach (Fantasie en fuga in g. kl. t. en een koraalvoor- spel Carelli, Dacquln (Kerstlied met variaties) Lemmens <5 st. Preludium), Ch. Toumemire, Reger en Guilmant. terwijl hij een eerste uitvoe ring gaf van zijn nieuw werk: Toccata, fuga en hymnus op .Ave Maris Stella”, een frisch en duidelijk geschreven werk evenwaardig aan het statige gregoriaansche thema. Kanunnik Borre mans bracht, met een koor gevormd door kloos terlingen, een versierd koraal ten gehoore, van eigen compositie, benevens een adagio van Cesar Franck en de Toccata van Dubois. E.H. Jacque- min werken van Duruflé, Buxtehude. Bach, Jac- quemin en yieme. Dit programma bewees ten volle de juistheid van de inziqhten van den orgelbouwer. Zaterdag wérden de feesten voortgezet met een pontificale Mis, gecelebreerd door Z.H. Excellen tie Mgr. Heylen, terwijl Zondag, de groote dag van het feest was, waarop des morgens Z. Em Kard. van Roey pontificeerde en tal van hoog- waardlgheldsbekleeders aanwezig waren. PIET VISSER. E. H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor: te 's-Gravenhage (H. Lid ulna) den Weleerw. Heer L. Geldermans; te Hune- kenszand den Weleerw. Heer P. Kleijntjes, te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) den Weleerw. Heer H. Nieuwenhuizen, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Hart van Jezus). Kapelaan: te den Hoorn-Schlplulden den Weleerw. Heer A. Richter, die kapelaan was te Medemblik; te Haarlem (O. L. Vr. Kon, v d. Allerh. Rozenkrans) den Weleerw. Heer Th. Strous; te Loosduinen den Weleerw. Heer K. Vosskühler (Neom.). Naar ons ter oore komt, zijn er In den laat- sten tijd onderhandelingen gevoerd met Enge land in verband met de contingenteering van den Invoer van bacon, aangezien, naar men weet, de overeenkomst, welke wij ten dezer zake met de Engelsche regeering hadden, medio Sep tember a s. afloopt. Voorts vernamen we, dat gebleken is, dat de Engelsche regeering het voornemen heeft den import van bacon aanzienlijk te beperken, zoo dat ook ons contingent een niet onbelangrijke reductie zal ondergasin. werd de neomist door een stoet van bruidjes ontvangen en naar het altaar geleid. Daarna hield pastoor Vijverberg een kort welkomst woord. waarin hij als vader der gansche familie, die bjj deze plechtige ontvangst tegenwoordig was. den zegen van den neomist afsmeekte. Na dat deze gegeven was. celebreerde dy jonge priester een kort Lof, waarmede de avond werd besloten. Zondag droeg pater Piket een plechtig gezon gen H. Mis op. daarbij geassisteerd door pas toor J. A. Vijverberg als presbyter assistens,Jca- pelaan L. Gudde en den eerw. heer van Teylin- gen, theologant van Warmond, resp. als diaken en subdiaken, terwijl frater Brandenburg van i als ceremoniarius Katnearaai. is. n. aanuiuiut uuies ouiieuiauo. oud-organist der Abdij, en E. H Cam. Jacquemin, (jCVOellg verlies VOOr den eigenaar Zondagavond omstreeks acht uur is een groote materiaalwagen van het circus Mullens te Zaandam in brand geraakt. De brand verliep zoo snel. dat. toen de brandweet arriveerde de wagen met een inhoud van ruim tweeduizend gulden, reeds bijna geheel verloren was. De oorzaak van dezen voor den eigenaar, die iijn wagen niet verzekerd had. funesten brana is waarschijnlijk te zoeken in de baldadigheid'van enkele jongens. Zaterdagavond Is op de Oostzeedijk te Rot terdam een merkwaardig ongeval gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. Om kwart over negen was een motorwagen van lijn 21 der R.E.T. van het beginpunt aan de Honigerdijk vertrokken Op het voorbalcon stond alleen de bestuurder P. Kooyman uit de Püperstraat. Ter hoogte van pand 180 aan de Oostzeedijk is de bestuurder door een beroerte getroffen en van hgt voor balcon gevallen, zonder dat iemand daar iets van bemerkt heeft. A^ngezien de motoren van den wagen juist waren Ingeschakeld, bleef de tram met een vrij groote snelheid doorrijden. Een eind verder reed de tram den 42-jarlgen wielrijder 8. Bracht uit de Polmanstraat aan, zonder dat hij gewond werd. Het rijwiel echter werd geheel vernield. Een voetganger, die van deze aanrijding getuige was, constateerde tot zijn ontzetting, dat er op het voorbalcon van de tram geen bestuurder was HIJ begon luidkeels te schreeuwen en trok zoodoende de aandacht ■vaneden conducteur, die onmiddellijk een nood signaal gaf. Toen daarop niet gereageerd werd, liep de conducteur naar het voorbalcon, waar ook hjj constateerde, dat de bestuurder verdwe nen «as. Hij heeft de tram tot stilstand ge bracht. De conducteur is daarna teruggeloopen en vond op een afstand van 600 meter den be stuurder in bewusteloozen toestand met een groote hoofdwonde op den grond liggen. De man is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter ver pleging opgenomen. x ren zou in dezen tijd van drukke eeuwfees- ten en Jubilea geneigd zjjn, om er hier* Av A of daar over het hoofd te zien. Echter is een achthonderd jarig bestaan van een abdij in onze Nederlanden een feit, dat belangstelling verdient, mede om het cultureel belang, dat een abdij van een der oude orden nog steeds heeft. Dit achtste eeuwfeest is ingezet met een pon tificale Hoogmis, gecelebreerd door den Hoog- eerw. Heer Mgr. Hugo Lamy. Abt van Tongerloo, waarna in den middag de inwijding plaats had van het nieuwe orlgog, dat het door den nood- lottigen brand van Mei 1929 vernietigde schoone instrument heeft vervangen. Na een feesteljjken maaltijd in den refter, waar mede aanzaten Z. Hoogw, Excellentie Mgr. Heylën, Blsschop van Namen. Hoogw. Heer Pre laat van de kortgeleden her-stlchte Abdij van Leffe (bij Dinant) benevens een groot aantal ge- noodigden, verzamelden zich kloosterlingen, gas ten benevens een talrijk publiek van heinde en verre, in de kerk, waar Mgr. Hugo Lamy, de liturgische inwijding verrichtte. Dit orgel, dat door den onvermoeiden ijver van den secretaris van Namens bisdom. Kanunnik Tarcislus Bootsma O. Praem. tot standi is kun nen komen is volgens nieuwe principes, ontleend evenwel aan de orgels van Gothiek. Renaissance en Barok, gebouwd door de firma Johannes Klais. te Bonn, welk huls in 902 het door den brand vernielde instrument had geplaatst. Het terug grijpen op de oude disposities is niet een greep op goed geluk of geweest, maar is het resultaat van een lange reeks wetenschappelijke experi menten op het gebied van loonvorming en ac- coustiek in de ateliers en laboratoria van de firma Klais. Deze orgelbouwers richten hun dis positie in volgens het systeem van grondstem men, vulstemmen en héél weinig tongwerken, terwijl de in de romantiek zoo geliefde „strijken- samengesteld. Vyrder bezit ^het orgel een rol-cï%s- cendo en één (wanneer het geheel gereed is twee) zwelkast. Geheel het regeerwerk, d wz. de Installatie die noodig is om den pijp aan het .spreken” te krijgen, is electrisch, doch in Ujd van nood is het orgel met acht spelen vanaf een afzonderlijk handklavier bespeelbaar?'terwijl de windtoevoer dan door voetkracht wordt verzorgd. Op deze wijze is een monumentaal geheel ont staan, dat qua klank alle nieuwe orgels in schoonheid vér, vér overtreft. En daar komt het toch op aan. De klank is mild zonder dik, helder zonder schrijnend te zjjn, forsch zonder ruwheid te geven. 1 Na de. kn door FlorTPi Kathedraal. de” registers, als Gamba en Viola, benevens de nieuwere overblazende registers geheel geweerd worden. De klankkleuren worden hier bereikt met klankpyramides op te bouwen, d.w.z. door gebruik van registers die de boventonen geven, waarbij er zijn met 5 koren, zoo een door Klais ontworpen mixtuur „Progressio”, die, wanneer men op de klaviatuur c-1 aanslaat, te hooren waarbij de verfijnde Nijmegen geopend de tweede Nationale Do- minlcaansche Tertiarissendag ter bespreking van de etische en sociale belangen, welke er herbonden zijn aan de actie van de Derde Orde van st. Dominlcus. De Hoogeerw. Pater Basilius Schaap, provin ciaal der Dominicanen in Nederland, droeg tot intentie van den bloei der Derde Orde een Plechtige H. Mis op in de kloosterkapel. Om half 11 werd het congres geopend door den pro motor provinclalls, Pater Ceslaus Piels. In de ochtendvergadering sprak Pater Dalmatus van der Geest OF, pastoor te Rotterdam en direc teur van de Derde Orde-afdeeling te Den Haag, «ie congresrede uit. Spr. gaf in begeesterende *oorden de richtlijnen aan, waarlangs de Der- <ie Orde zich In de naaste toekomst zal moeten ontwikkelen. Vooral belichtte spreker den idiee- lea kant van de geestelijke activiteit, welke van Kippen- en eendenhouderij is dan ook versterkt en zoo kon het gebeuren, dat twee sociaal-democraten uit Nijmegen, die verdacht werden van invoer van verboden kranten, in Kleef werden gearresteerd. Een van hen zit nu nog vast en de rechter van instruc tie wacht nu op het juridisch bewijs, dat de aangehoudene, lid van den Nymeegschen Be- stuurdersbond. de hand gehad heeft in de ver spreiding van de Freie Presse in Kleef en om geving. In het grensgebied zijn de laatste dagen zoowel Nederlanders als Duitschers aangehou den, die niet van voldoende papieren voorzien waren en daaronder pakte de Kleefsche politie zelfs een notaris uit Dortmund, die verdacht werd van malversaties. Verschillende Nijmegenaars. die blijkbaar in Duitschland minder goed bekend stonden als tegenstanders van het huidige regime, kregen waarschuwingen, dat zij op de z.g. ..zwarte lijst” waren gezet en zelfs de beide Niimeegsche bladen mochten in de afgeloopen week niet meer over de grens gebracht worden, wat ver- moedelijk verband hield met de mislukte brulnhemden” invasie van Zaterdag 12 Mugus- tus in Nijmegen. Zoo heerscht er aan de grens een zekere gespannen toestand, welke vooral de Nederlanders weerhoudt om naar Kleef en elders te gaan. Het is dan ook opvallend stil in het Nederrijngebled. En zjj, die meermalen over de grens gaan, blijken vaak devlezen-smokke- laars te zijn, waarvan er nog pas een, uit Huis- sen, (Betuwe) werd veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf en 1000 R M. boete, bene vens verbeurdverklaring van de marken. Zaterdagnacht wilden twee gemeente-veld wachters te Schipluiden op den Woudschenweg een motorrijder aanhouden, die zonder uent kwam aanrijden. Inplaats van te stoppen, reed de man evenwel in snelle vaart door, waarbij een veldwachter snel ter zijde moest springen, wilde hij niet door i?n motorrijder worden overreden. Tot verwondering van de pc utiemannen reed de man op genoemden weg een zijlaan in, waar hij ,het motorrijwiel neerwierp en den polder invluchtte. Het gelukte de politie niet den vluchteling te achter Puien. Het motorrijwiel een Harley Davidson is in beslag genomen. Het is met onwaarschijn lijk. dat het voertuig van diefstal afkomstig la. Zondagochtend is te Wildervank de kapitale boerderij van de wed. Wiersma, bewoond door den landbouwer Suir. door brand verwoest. Het woongedeelte kon worden behouden. De geheele graanoogst werd een prooi dei'ylammen. De schade wordt door verzekenngJpfciekt. De oor zaak van den brand is onbekerttt. Het parket heeft een onderzoek ingesteld.' 7 Waakzaamheid adn beide zijden Men schrijft ons uit het rijk van Nijmegen: Naarmate de toestand in het Duitsche grens gebied scherper wordt en van Nederlandsche zijde meer gewaakt wordt tegen Indringen van ongewenschte Duitsche gasten, die in de grens- zóne propaganda willen voeren voor de Duitsch Nationaal-SocialistLsche beweging, wordt ook van de zijde van Duitsche autoritei, ten meer gelet op Nederlanders, cjle relaties on derhouden met Duitsche grensbewoners. Het nieuwe commissariaat van politie te Kleef, onder leiding van de inspecteurs Peters en Neumeyer, hebben aan hun ondergeschikten opdracht gegeven om meer controle uit te oefenen op handelingen en propaganda welke van Nederlandsche zijde wordt gevoerd tegen Zaterdag en Zondag is te Apeldoorn een con gres gehouden van de R.K. Arbeiderspartij en de Katholiek-Democratische Arbeiderspartij Wij vernamen dat op dit congres is bes'oten tot éen fusie der verschillende partijen, waar toe ook de groep Jacobsen uit Limburg Is toe getreden. Het congres werd Zondag gevolgd door een meeting op het landgoed .Maria lust”, waar het woord voerden de heeren Bik uit Rotterdam en F. Donders uit Tilburg. eonwetendheid en vooral de kritl- 1 kasterij die weken en weken in twijfels en kankeren aan het woord zjjn ge weest, kunnen niet meer vragen: en waar blijft de leiding van de R.K. Staatspartij? Die leiding is er, zij geeft duidelijk rich ting, wenken en bevelen, zij organiseert de directe actie der partij op een concreet program. Reeds onmiddellijk na de verkiezingen be reidde zij welbewust deze actie voor en zette de bittere verklezingslessen in een leering voor alle katholieke kiezers» om. Krachtig en doelbewust roept zij thans om vernieu wing en verdieping tot al degenen, die uit het teeken van den tijd de nieuwe daad hebben verstaan. Zjj leeft niet geïsoleerd van de kiezers, zjj erkent, dat ook voor haar de Amersfoortsche Kaderdag buitengewoon leerzaam en nuttig is geweest. Maar in de wisselwerking met de partij en het bewust zijn van haar verantwoordelijkheid i igt zij het volle vertrouwen en de onvoorwaar- delijke medewerking, waarvan de ovatie aan het slot van den Kaderdag de belofte was. Wij publiceerden reeds het werkplan, een volledig program van actie met een oproep, om de «itvoering er van zoo snel mogelijk aan te pakken. Want noch de voortschie tende gebeurtenissen rondom ons. noch de voortvarendheid van het Partijbestuur laten veel respijt. Men heeft om daden gevraagd, maar zal men nu ook inspanningen geven voor de geza menljj ke daad? Want het staatkundig register moet ver diept, een grooter beweeglijkheid der partij verkregen worden, zjjt gij bereid uw tijd en talent te geven aan de hervorming, de komende gewestelijke kaderdagen, het ver- frisschen der partij met nieuw bloed, het inlijven der Jongeren tot actie en het aan zetten der oude krachten? Gij krijgt mate riaal, vlugschriften, voorlichting in over vloed, uwerzijds zal geen enkele raad, geen gewenscht overleg of vereenigde actie wor den voorbijgegaan. De pers, de jeugd-cen- trales, de partij-fracties worden in de ge meenschappelijke werkzaamheid betrokken, als bij de a.s. behandeling der begrooting zal blijken, dat het beroep op een prac tische actueele politiek van de R.K. Staats partij dadelijke gevolgen heeft gehad. Maar het resultaat van den nieuwen aan loop kan alleen worden bereikt met uw volle medewerking. Zonder u dan niet af, kanker niet achter den rug der werkers, help de groote partijdaad gelukken, opdat ge later kunt zeggen: ook ik ben er bij geweest! Hater Th. Piket S. J., die 15 Augustus J.1, te Maastricht priester werd gewjjd, werd Zater- -1 feestelijk peiaan L. Gudde. die tevens adviseur is de afdeeling Leiden van „St. Raphaël”, Leidsche afdeelingsbestuur van dien bond den algetneenen voorzitter en secretaris ..St. Raphaël”. Bq de St. Joseph-kerk aan den Heerensingel De St. Joseph-parochie te Leiden heeft Za terdagavond en Zondag een bijzonder treffende plechtigheid medegemaakt, wijl aldaar een Jong priester zijn Intrede deed, die uit geloovig pro- testantsche ouders geboren werd en van 1915 tot 1923 commies was bij de Ned. Spoorwegen te Leiden. Pater Th. Piket S. J., die 15 Augustus J.1. dagavond aan het station te Leiden d2°r Pastoor J- A. Vijverberg en ka- van het en van 1 alv.l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15