I •d HEJ-BESTE ii 1 h Sneller vliegen te Beauraing Schip brand Geen Straperlo FABRIKAAT] li l 1 De gebeurtenissen gil 1 ïi F NEDERLANDS® éII m PI till ff 7 jVANir V MAANDAG 21 AUGUSTUS van Nationaal Verbond KJ.M.V. 5 Uitvaart pater Peters Begrafenis te Deventer De schoener verloren Katholieke dissidenten Ernstige vechtpartij De dood aan den weg Opvarende tydig in veiligheid Na de kermisvreugde Vechtpartij met doodelyken afloop Geheele korenvoorraad in asch BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem 31 HOTEL AFGEBRAND BOERDERIJ AFGEBRAND Uitvoer van bloembollen Brand te Haarlem Geheele graanoogst vernietigd VAN HOUT HEEFT SUCCES PARATYPHUS TE HAARLEM Hjj verbetert twee records ZONDERLING MOTORRIJDER In döósjès varijlO en. 20 sl-.üks Trambestuurder onwel geworden Drie boerderijen af» gebrand Is Cóme Tilmant be trouwbaar? Door twintig messteken ernstig mishandeld Het saneeringsplan in werking getreden De wagen reed zonder bestuurder met groote snelheid door Rector Timp tot algemeen moderator benoemd tegen een NAAR KERKELIJKE ERKENNING? Motorjacht verbrand gecombineerd congres tot fusie besloten DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN 1 i ■i - I M h! en één zwaagewonde motorongeluk IBS De eigenaar van „Velserend” gearresteerd Eén doode bij een Spoedig in practijk Nederlandsch stoomschip heeft bemanning en passagiers in volle zee gered W; Resultaten van den eersten dag In een Proeven met verstelbare schroeven maken een kruissnelheid ruim 200 K.M. mogelyk De Gooische actiegroep volksverwildering doet beroep op den Minister Cóme Tilmant J BEAURAING, 18 Augustus 1933. aet wel dig gé door te i evenwel in snelle vaart door, waarbij worden motorrijder Nadat het parket uit Haarlem Vrijdag een zeer langdurig onderzoek had Ingesteld In de puinhoopen van het dezer dagen afgebrande hotel „Velserend” te Haarlem, Is besloten over te gaan tot de arrestatie van den heer W. den eigenaar van het hotel, die verdacht wordt zelf den brand, te hebben aangestoken. De heer W. is nóg Vrijdagavond op last van den officier van justitie Ingesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem. zou op Zondagavond te ongeveer zeven uur is door onbekende oorzaak een explosie ontstaan aan boord van het motorjacht van den heer J. W. Bron wasser te Breukelen, die zich op dat mo ment met zijn vrouw en beide zoontjes op het schip bevond. Het vuur greep snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond het vaartuig in lichterlaaie. De opvarenden wisten zich in veiligheid te brengen. Mevrouw B. en de beide Jongetjes kregen lichte brandwonder.. Zjj wer den binnengebracht bij den heer Bljjdenstein. Na door twee doktoren te zijn 'e-bonden, wer den zij naar hun woning vervoerd. De heer B. bleef ongedeerd. De Loenensche brandweer heeft assistentie verleend, doch kon niet verhinderen, dat het jacht geheel verbrandde. til. er. lu ide in jke ort iet ski Ue. in re je ct lie ub en het de cide Jen nin iale len, este In irde 17- W Ko- rulk lUt- ulp n.L ik- um itie ne pen en, de ®- ich iou Bij en, ?n- ct en MT me Iet iet ad er, ol- lal Ki en en w- je- id. jen ele ts- net öe- re- rte of iar Len tie tin en, de rdt ?e- als >en >en le- nis len art m- rin ng Ede iet ■u- en, pin ro- ion Bij den directeur van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij te Amster dam is Zondag een radiotelegram blnneiige- komen van kapitein H. J. V. Zlndler, gezag voerder van het ss. „Herkules", waarin de red ding wordt gemeld van bemanning en passa giers van de Amerikaansche houten viermast- schoener „Augusta G. Hilton”. De schoener was op weg van Bermuda naar de Azoren en werd in den middag van Vrijdag 18 Augustus bran dende aangetroffen. De zee was kalm zoodat dc redding van 46 personen, passagiers inbegrepen, vlot verliep. De schoener brandde als een fak kel en ging geheel verloren. De „Herkules" was 9 Augustus van Amsterdam vertrokken en is op weg naar Portorlco, waar de schipbreukelingen aan land zullen worden gezet.. Zaterdagnacht onstond brand in de fabriek van leihaken. leinagelsl aschdraad, en de autogenisch en electrische lasscherU van de N. V. Industrie en Handelsenlj. v.h. Hilstrlus Co. aan het Noorder-Buitenspaame te Haarlem. De vader van een der werklieden van de fa briek. die in de nabijheid daarvan woont, werd omstreeks 4 uur gewekt door het aanslaan van zijn waakhond. HU toog op onderzoek uit en ontdekte, dat de vlammen uit het dak van genoemde fabriek sloegen. Een der bewoners van den Spaamdammerweg. aan de overzijde van het Spaarne. had eveneens den brand be merkt. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd. die spoedig ter plaatse was en het vuur met drie stralen op de waterleiding blusch- te._ De pakkerjj en poetser Ij, ongeveer in het midden van het complex gelegen, zijn totaal uitgebrand. Een paktaf-1, draadnagels, embal lage, weegschalen, kleeren en dergeljjke zijn ver brand of zwaar beschadigd. De overige afdeelln- gen kregen brand- en waterschade. De totale ge proeven nam. Een hand, op 3 CM. afstand van de oogen gehouden, deed Cóme Tilmant niet reageeren. Het visioen ging door. Maar een knip van den wijsvinger op denzelfden afstand verschrikte hem. Misschien zegt dit niets, maar het is merkwaardig. Onze zegsman is een vurig vereerder van O. L. Vr. van Beauraing en twij felt niet aan het visioen der kinderen. Wat de genezing van Tilmant betreft: deze is vast ge steld, maar behoeft daarom niet wonderbaar te zijn. Een hoogleeraar te Luik constateerde, dat een patiënt, lijdende aan dezelfde ziekte, plot seling genas.... op het gezicht van de opera tie-werktuigen! Hoe geschiedt het medisch onderzoek der ge nezingen? De heer Malstriaux. geneesheer te Beauraing, constateert de genezing en treedt in consult met de hulsdoktoren van de patiën ten. Bij merkwaardige gevallen maakt hij rap port op, dat mede-onderteekend wordt door de genoemde hulsdoktoren. Gaan de genezenen nog in observatie? Neen, verzekert ons de heer Malstriaux. Wel komen zij doorgaans een dank-bedevaart doen, waarbij zij zich melden. Ik geef te kennen, dat ik, met allen eerbied voor de deskundigheid van den heer Malstriaux, die een frissche jonge kerel is, nochtans deze methode niet de meest volledige acht. Dat is ze ook niet, wordt ons toegegeven, maar alles te Beauraing is nog in voorbereiding. De „besprekingen" zullen zeker dit resultaat opleveren: er komt een constatatie-bureau en er komt een comité van onderzoek. Thans is alles in handen van enkele zeer goede menschen die echter overtuigd zijn van den bovennatuur- lijken aard der feiten. Men mist hier te zeer een „advocatus diaboli". Op 15 Augustus hadden nog 3 merkwaardige genezingen plaats. schade is niet zeer groot en wordt door ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Een weggeworpen sigaret kan den brand niet veroorzaakt hebben, daar de arbeiders, die in twee ploegen werken, den middag van den vo- rigen dag om half 5 naar huls gegaan waren. De fabriek is goed bezet met orders en werkt op volle kracht. De brand heeft slechts weinig stagnatie in het bedrijf veroorzaakt. Het onder zoek naar de oorzaak van den brand wordt voortgezet. Op het terrein van den brand was o.a. de commissaris van politie aanwezig. Zondagochtend om tien minuten voor half elf reed op de Mathenesserdljk nabij de Mathenes- serbrug te Rotterdam de 25-Jarlge J. S. de Bree uit de Busken Huetstraat, met een motorfiets, op de duo waarvan gezeten was zijn 25-jarige verloofde mej. S. Hazelhorst uit de Boomgaard- straat. Van den anderen kant naderde een melkauto, waartegen de motorrijder, die ver- moedelljk de bocht te kort nam, is opgebotst. Belden werden tegen den grond gesmakt, waarbij de motorrijder op slag gedood werd. De duorijdster is met een zware schedelbreuk in hoogst emstlgen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Naar wij vernemen, heeft het Hoogwaardig Episcopaat de statuten goedgekeurd van het Nationaal Verbond van Diocesane Katholieke Jonge Middenstandsorganisaties. Tot moderator van dit Nationaal Verbond is benoemd de zeer- eerw. heer rector J. B. M. Timp, te Haarlem. Momenteel bestaan diocesane bonden van de K.JM.V. in de bisdommen Utrecht. Haarlem en Den Bosch. Zondag 27 Augustus as. zal een bond in het isdom Breda gesticht worden. Bij deze plechtigheid zal oa. aanwezig zijn Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans. Tevens vernemen wjj, dat ook in het bisdom Roermond spoedig resultaten te verwachten zijn. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens heeft rector A. Sneeker van het Mgr. Mutsaersoord te Venlo opdracht gegeven te komen tot stichting van een K-»M.V.-bond in dit diocees. uitvoer van bloembollen, zooals dat sedert be gin Juli 1933 van kracht is geweest. II Zondag heeft op den eersten kermisdag te Boxtel een vechtpartij met doodelljken afloop plaats gehad. Te Anroojl kregen twee bekenden twist. Al spoedig kwamep er messen bij te pas en het duurde niet lang of een der mannen. P., kreeg een steek in den halsslagader. De andere vechtersbaas, W. geheeten. kreeg een snede in de lip. Toen geneeskundige hulp ter plaatse verscheen, bleek P. reeds te zijn dood gebloed. De politie heeft W. gearresteerd. Zaterdagavond heeft de renner Van Hout op de Roermondsche Wielerbaan een officleelen en geslaagden aanval gedaan op het 5 KM.-we- reldrecord van den Zwitser Oscar Egg, waar over deze 6 min. 41 2/5 sec. had gereden. Van Hout verbeterde dit record met 16 2/5 en reed 5 KM in 6 min. 25 sec. Ook sloeg van Hout het 10 K.M.-wereldre cord van den Franschman Archambaud en wel met 23 1/5 sec. De Franschman had dit record tot dusverre op zijn naam gehad met 13 mis. 29 4/5 sec. Van Hout legde dezen afstand af ïn 13 min. 5 3/5 sec. Zaterdag en Zondag is te Apeldoorn een con gres gehouden van de R.K. Arbeiderspartij en de Katholiek-Democratische Arbeiderspartij. WIJ vernamen dat op dit congres is bes'oten tot een fusie der verschillende partijen, waar- oe ook de groep Jacobsen uit Limburg is toe getreden. Het congres werd Zondag gevolgd door een meeting op het landgoed „Marialust”, waar het woord voerden de heeren Bik uit Rotterdam en F. Donders uit Tilburg. Een familie uit de Zomerstraat te Haarlem bracht, de vorige week haar vacantle door in Amsterdam. Deze week zijn zij thlus gekomen, gisteren moesten man. vrouw en twee kinderen met hevige krampen naar bed gaan. Onmld- dellljk werd een dokter geroepen, die bij alle vier patiiënten parathyhus constateerde. De geneeskundige dienst deelde ons hedenmorgen mede, dat men in Haarlem niet ongerust be hoeft te zijn, omdat de gevallen zeer waar schijnlijk uit Rotterdam geïmporteerd zijn. De noodige maatregelen tegen uitbreiding zijn ge nomen. De patiënten zijn naar de barakken ver voerd; de woning is ontsmet. t MevrAiw Sidonie Rals uit Steekene, oud 38 jaar, genas van een gevaarlijke been-tubercu- lose, zoodat zU haar krukken kon wegwerpen. Zij was verscheidene malen vergeefs naar Lourdes geweest. (Deze bijzonderheid verbaast wel eenigszins). De vierjarige Antoine Coptens te Brussel, se dert 14 maanden verlamd, en wiens behandeling nog minstens 3 jaren eischte, genas plotseling, zoodat hij weer kon gaan. WU zijn te Beauraing gebleven om getuige te zijn van het gebed der kinderen. De vier meisjes en de kleine Jongen bidden vóór, de pelgrims bidden zéér godvruchtig na. De kin deren doen erg gewoon. Bijna iets te gewoon. Lachend en pratend komen ze binnen. Bij het gebed kijken ze nu en dan rond. Het oudste meisje glimlacht even als een kindje uit het publiek naast haar komt staan. Een ander meisje leunt tegen het hek tijdens het gebed en staat in ietwat hangerige houding. Reden tot wantrouwen geeft dit alles niet. De tegenstander zegt: „Ze zjjn wat slordig." De voorstander roept uit: „Wat zijn het nog écht kinderen!" Vóór- en tegenstanders vestigen hun mee- nlng op een Indruk. Dit alles zijn tenslotte ge moedsovertuigingen. Het nuchtere verstand constateert een aantal onmiskenbaar merk waardige genezingen, een groote volksdevotie, maar trekt nog geen conclusie. 2ct Het is bekend, dat de huidige constructie van vllegtulgschroeven nog lang niet ideaal is. Bij het starten- en de verschillende vliegsnelhedcn is de stand der schroefbladen vaak ongunstig en het trekvermogen slecht. Een schroef b.v„ die is geconstrueerd In een hoek, welke bij de normale vllegsnelheid een gunstig rendement geeft, werkt nadeellg op het starten en stijgen en omgekeerd: een schroef, dte gunstig gesteld is voor het klimmen, geeft een slecht rendement bij het normale vlieg- tempo. Nadat Amenka reeds was voorgegaan heeft thans ook de technische dienst dit vraagstuk bestudeerd met het resultaat, dat op het-vlieg veld Waalhaven proeven zijn genomen m< ver stelbare schroeven. Deze zijn van staal ver vaardigd en volgens een geheel nieuw sijsteem gelascht. De proeven werden genomen met het Indlë-vllegtuig „Duif" en hebben goed resul taat opgeleverd. De verstelbare schroeven zullen in practijk worden gebracht op de in aanbouw zijnde toe stellen F 22 en F 36. waarbij met de algeheels constiuctie op dit nieuwe systeem wordt gere kend. Men heeft berekend dat deze vliegtuigen een kruissnelheid zullen bereiken van ruim 200 KM. (thans 185 KM.), voorts een grooter draagvermogen en 'n factor, welken men met moet onderschatten minder schroeflawaai. Want wil men het vlieg-comfort vervolmaken, dan zal men toch moeten trachten ook het ru moer te verminderen. De K.LM. heeft dan ook van deze nieuwe constructie de beste verwachtingen. Zondagochtend is te Wildervank de kapitale boerderij van de wed. Wiersma, bewoond door den landbouwer Sulr. door brand verwoest. Het woongedeelte kon worden behouden. De geheele graanoogst werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. De oor zaak van den brand is onbekend. Het parket heeft een onderzoek Ingesteld. Tot verwondering van de politiemannen reed de man op genoemden weg een zijlaan'in. Waar hij het motorrijwiel neerwierp en den polder invluchtte. Het gelukte de politie niet den vluchteling te achterhalen. Het motorrijwiel een Harlèy Davidson is in beslag genomen. Het is met onwaarschijn lijk, dat het voertuig van diefstal afkomstig is. Zaterdagnacht wilden twee gemeente veld- achtera te Schipluiden op den Woudschenweg ■en motorrijder aanhouden, die zopder .lent zwam aanrijden. Inplaats van te stoppen, ’eed de man ^üde hij niet door den overredea. Zaterdagavond -is op de Oostzeedijk te Rot terdam een merkwaardig ongeval gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. Om kwart over negen was een motorwagen van lijn 21 der R.E.T. van het beginpunt aan de Honlgerdijk vertrokken. Op het voorbalcon stond alleen de bestuurder P. Kooyman uit de Pijperstraat. Ter hoogte van pand 180 aan de Oostzeedijk is de bestuurder door een beroerte getroffen en van het voor balcon gevallen, zonder dat iemand daar iets van bemerkt heeft. Aangezien de motoren van den wagen juist waren ingeschakeld, bleef de tram met een vrij groote snelheid doorrijden. Een eind verder reed de tram den 42-Jarigen wielrijder 8. Bracht uit de Polmanstraat aan, zonder dat hij gewond werd. Het rijwiel echter werd geheel vernield. Een voetganger, die van deze aanrijding getuige was, constateerde tot zijn ontzetting, dat er op het voorbalcon van de tram geen bestuurder was Hij begon luidkeels te schreeuwen en trok zoodoende de aandacht van den conducteur, die onmiddellijk een nood signaal gaf. Toen daarop niet gereageerd werd, liep de conducteur naar het Voorbalcon, waar ook hij constateerde, dat de bestuurder verdwe nen was. Hij heeft de tram tot stilstand ge bracht. De conducteur is daarna teruggeloopen en vond op een afstand van 600 meter den be stuurder in bewusteloozen toestand met een groote hoofdwonde op den grond liggen. De man Th. is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter ver pleging opgenomen. Vrijdagmorgen is te Deventer op bijzonder plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Pater J. G. Peters, die in het begin dezer week bij een auto-ongeluk te Ter- schuur om het leven is gekomen De Uitvaartdienst werd gehouden in de Pa rochiekerk van het H. Hart, waarbij de H. Mis werd opgedragen door Pastoor Olthof. met as sistentie van Pater Geelink, als diaken en Pa ter de Looy als subdiaken. De plechtigheid werd o m. bijgewoond Mgr. J. Olav Smit en eenige Witte Paters. De lijkrede werd uitgesproken door Pater de Louw. Procureur der Witte Paters te Boxtel, die herinnerde aan het feit, dat de overledene nog voor kort zijn eerste plechtige H. Mis had opgedragen. Na zooveel studie en voorbereiding en bljjgedragen offers kwam dit einde, dat ide alen van missiegeest deed verdwijnen. Doch, zoo zeide spr., het leven van dezen ontslapene Is niet onvruchtbaar geweest en zal rijke vruch ten dragen. Bij de teraardebestelling werd Pastoor Olthof geassisteerd door de Paters Van Hulsen en de Looy. Zaterdagavond werd op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam een aanvang gemaakt met het verwerken van de nationale kampioenschappen voor dames en heeren. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was zeer matig. Het programma voor heden bestond uit de series 400 meter horden, 100 meter voor dames en heeren, 400 meter voor heeren, 200 meter voor heeren en 4 x 100 meter voor heeren, be nevens de beslissing 1500 meter voor heeren en 1500 meter snelwandelen en eenige werp- en springnummers. De beslissing op ue 1500 meter bracht een gemakkelijke overwinning aan den kampioen van het vorig jaar, den A-A.C.-er Jan Zeegers, met een tijd van 4 mln. 11,2 sec. Een zeer goede prestatie leverde hier de Utrechtenaar Hoogeweg, die tweede werd in 4 mln. 16J sec„ terwijl de B-A.C.-er 9. d. Hoogen derde werd in 4 mln. 17,8 sec. De hlnk-stap-sprong bracht een overwinning aan van Kersen (Haarlem) met 1324 meter. Bij het kogelslingeren was het weer de record houder en kampioen Kamerbeek, die de over winning behaalde met 39.75 meter. Voor het nummer 1500 meter snelwandelen verschenen slechts vier deelnemers aan den start, w.o. Tos- canl van AA.C., die onlangs in Engeland zoo’n schitterend succes had behaald. Hij blijkt ech ter beter op den Ismgen afstand thuis te zijn en eindigde als derde. De eerste plaatsen wer den bezet door de gebroeders P. en M. Engels man (Pro Patria) met 6 min. 43.6 en 6 min 50.6 sec. Het hoogspringen met aanloop was voor den AAC-er Brasser, die het kampioenschap be haalde met een sprong van 180 Meter. Bij het speerwerpen voor dames was de kun- pioene van het vorig jaar. mej. De Koek, we der de favoriete met 34.59 meter. Zaterdagnacht tegen n uur is te Dalen bij Coevorden brand ontstaan in een schuur, staande tusschen de boerderijen van de land bouwers L. Bouwers en R. Kiers. De beide boerderijen werden spoedig door het vuur aan getast. Daarna sloeg het vuur over op het t>find, bewoond door den landbouwer W. Kas pers. De drie kapitale hofsteden werden In korten tijd een prooi der vlammen. Het vuur greep In de met riet bedekte gebouwen zoo snel om zich heen, dat <ie bewoners in nachtgewaad moesten vluchten, terwijl van de Inboedels zoo goed als niets gered werd. De brandweer wist ten slotte uitbreiding van den brand te voorkomen. De inboedels alsmede de pas geoogste hoe veelheden koren en een varken gingen ver loren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Zaterdag is afgekondigd het Koninklijk besluit genaamd „Bloembollensaneerlngs- plan 1933 (export)”, houdende regeling van den uitvoer van bloembollen krachtens de Landbouwcrisiswet 1933 in het leven geroe pen. Hiermede is het bloembollensaneeringsplan 1933 voor zoover het betreft den export van loembollen in werking getreden. Daar dit besluit den tweeden dag na afkon diging werkt zou dus Maandag 21 Augustus as. de uitvoer van bloembollen slechts zijn toege- taan met vergunning van de Ned. Bloembollen- -‘xporteurscentrale, gevestigd te Haarlem, Wil. 'islmlnastraat 41. - Met Ingang van dien datum vervalt het tlj- veldwactitèr" snel ter zijde moest springen, delijk K- B., houdende het algeheele verbod van Het gemeentebestuur van Laren N.H., heeft aan een combinatie toestemming verleend tot het inrichten van een speelgelegenheid, waar het z.g. straperlo-spel of een soortgelijk spel, be oefend zal kunnen worden. Niet minder dan vier speeltafels zullen worden ingericht. Met koortsachtige haast wordt gewerkt, om 15 Sep tember gereed te zijn, teneinde den stroom lief hebbers op te vangen, die. na sluiting van het badseizoen in Zandvoort, Noordwijk en Scheve- nlngen, hun spelhartstocht elders willen uit vieren. De Goolsche actiegroep tegen volksverwllde- ring heeft, nu een verzoek aan het gemeente bestuur zelf zonder uitwerking bleef, en waar onverwijld en krachtig ingrijpen eisch van het oogenbllk is, zich telegrafisch tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend. :<r. In de paar laatste weken hebben het ge meentebestuur van Hilversum niet minder dan -* drie aanvragen bereikt, om toestemming voor een inrichting, waar gelegenheid zou worden gegeven het z.g. strag?rlo-spel eü het gelijk soortige aablllspel te beoefenen. B. en W. hebben op al deze drie aanvragen afwijzend beschikt. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den raad der gemeente Schiebroek is met zes tegen vijf stemmen (rechts tegen links) besloten tot wijziging van de algemeene politieverorde ning, waardoor het straperlo-spel voortaan zal zjjn verboden. De burgemeester had, zooals bekend, reeds vergunning verleend tot het beoefenen van het straperlo-spel. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor: te 's-Gravenhage (H. Liduina) den Weleerw. Heer L. Geldermans; te Heine- kenszand den Weleerw. Heer P. Kleijntjes; te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) den Weleerw. Heer H. Nieuwenhuizen, die kapelaan was te Amsterdam (H. Hart van Jezus). Kapelaan: te den Hoorn-Schipluiden -ten Weleerw. Heer A. Richter, die kapelaan was te Medemblik; te Haarlem (O. L. Vr. Kon. v d. Allerh. Rozenkrans) den Weleerw. Heer Strous; te Loosduinen den Weleerw. Heer K. Vosskühler (Neom —^e Banneux, waar het feest van Maria’s Ten Hemelopneming de groote dag J- zijn, vernamen wij. dat Maria zich dienzelfden dag zou hebben vertoond aan Cóme Tilmant te Beauraing. Dit werd inmid dels door ons bericht. Wij achtten ons echter verplicht, op onderzoek uit te gaan en verheten onmiddellljk Banneux, waar op 15 Augustus niets buitengewoons gebeurd was. om de bjjna 100 K.M. af te leggen, die Banneux van Beau- raing-«helden. Het gerucht, in Nederland vrij algemeen verspreid, dat de plaatsen op korten afstand van elkander liggen, is dus wel wat op timistisch! Hiertegenover staat, dat de reis’ prachtig is. Een weelde van natuurschoon: de Maasvallei in de Ardennen. Het stroomde ech ter van den regen! Den ganschen Woensdag. Eerst bij onze aankomst te Beauraing, door *bandenpech vertraagd, klaarde de lucht weder op en onmiddellljk kwamen de talrijke pelgrims naar den tuin, die ook in den harden regen niet geheel verlaten was geweest. Er heerscht een groot vertrouwen te Beauraing. Dit is zoo dui delijk zichtbaar, dat geen bezoeker der plotse ling beroemd geworden plaats het zal ontken nen. Maar is dit vertrouwen gewettigd? Wat meent de kerkelijke overheid? In België werd Dinsdag het bericht verspreid dat de kardinaal van Mechelen te zamen met den Bisschop van Namen een bezoek aan Beau raing zou hebben gebracht in verband met de aldaar te bouwen basiliek. Te bevoegder plaatse vernamen wij. dat dit bericht als zoo danig onjuist is. De Kerkvorsten zijn noch te Beauraing geweest, noch hebben zij afge vaardigden gezonden. Maar het bericht heeft grond. Het is geen loos gerucht. In de laatste dagen worden zeer ernstige besprekingen ge voerd, die voor de toekomst van Beauraing als pelgrimsoord wellicht beslissend zijn. Uiteraard zijn deze besprekingen strikt geheim en kon ons weinig worden medegedeeld aangaande de resultaten. Toch wel iets. Allereerst inzake de houding van Mgr. Heylen. bisschop van Namen, in wiens diocees Beauraing gelegen is. (Banneux ligt in het bisdom Luik. Thans gaan geruchten over verschijningen in een Waalsch grensdorp van het aartsbisdom Mechelen. Hierover berichten wij nader). Mgr. Heylen dan is op 26 Juni 1933 te Beau raing geweest, teneinde daar het H. Vormsel toe te dienen. Hij heeft de kinderen by zich ontboden op de pastorie en lang met hen ge sproken. Het Jongetje heeft Z. H. Exe. verzocht des avonds bjj de grot te komen, waar dagelijks 1 gezamenlijke rozenhoedje wordt gebeden. Dit verlangen heeft monseigneur niet ingewilligd, wel is de bisschop in den loop van den dag een bezoek gaan brengen aan het pensionaat, in welks tuin de gebeurtenissen zouden plaats ge vonden hebben. Mgr. heeft tijdens dit bezoek gebeden bij de grot, doch niet bij de plaats der verschijningen. Toen de kinderen des avonds in den tuin baden, belde mgr. op. dat zij daar na het rozenhoedje zouden wachten, teneinde het avondgebed te bidden bij de grot. Hierbij was mgr. Heylen tegenwoordig. Hij knielde, terwijl de kinderen stonden. Na het gezamen lijk gebed deed mgr. eenige aanroepingen, welke door alle aanwezigen werden beantwoord. Een dier aanroepingen, luidde: „Notre Dame de Beauraing, priez pour nous”. Sedertdien wordt deze aanroeping eiken avond herhaald. Tot dusver is dit het eenige openbare blijk van ker- keljjke erkenning. Aan Cóme Tilmant zou Maria haar verlangen te kennen gegeven hebben, dat een basiliek ter plaatse verschijnt. Zal dit verlangen worden ingewilligd? Zal de basiliek overeenkomen met de beschrijving, die Tilmant ervan gaf? Teneinde deze vragen beantwoord te krijgen op een afdoende wijze, zou men den stand der geheime besprekingen moeten kennen. Onze In druk is, dat met de voorschriften van Tilmant niet veel rekening zal gehouden worden. Daar enboven hebben wij den Indruk, dat Cóme TU- mant niet mag worden beschouwd als een be- betrouwbaar getuige, zulks in tegenstelling tot de kinderen Voisin en Degeimbre. Reeds onmiddellljk bij aankomst kwamen wij in contact met den boezemvriend van Tll- mant, die min of meer fungeerde als gids, en aan een groep Belgische theologanten uitleg gaf van de jongste gebeurtenissen. De toon. Waarop de man sprak, mag opgewonden heeten. Hij verweet de pers, dat zjj niet voldoende aan dacht besteedt aan een geval, dat dagelijks haar kolommen vult. Zijn nauwkeurige preciseerin- gen van het visioen op 15 Augustus, toen Til- mant Maria zou hebben gezien met het Kindje Jezus, daalden af in belachelijkheden, waaraan niet de geringste geestelijke beteekenis valt toe te kennen. Het kindje Jezus zag er gezond uit. (Allicht!) Het was ongeveer zestien maanden oud. Maria droeg een sjerp zooals in de pro cessie. Op de sjerp was leesbaar .....de Bó- ring” De eerste woorden waren verborgen door het kindje en door een plooi van het kleed.... Evenals bjj het<vlzloen van de basiliek, ont brak iedere verstandelijke Inhoud. Er waren al lerhande vreemde, on-llturglsche en beduldlng- looze bijzonderheden In dit visioen van de ba «illek. De beelden b.v. moeten óp de altaartafel der zijaltaren staan (Waarom?) Het Christus beeld op het hoofdaltaar moet zóó geplaatst zjjn, dat de voeten verdwijnen achter het ta bernakel. (Welken zin heeft dit? Cóme Tilmant weet het niet en niemand anders weet het). Cóme Tilmant is uiterst spraakzaam. HU be hoort zichtbaar tot het nerveuze type. Reeds vóór het visioen is hij zéér aangedaan. Na af loop. 15 Augustus, sloeg zijn pols.... 130 sla gen! Zijn handen waren ijskoud en bezweet. Dit alles werd ons verzekerd door den geneesheer. Ferdinand Cornells uit Luik, die hem tijdens het visioen van 15 Augustus gadesloeg en eenl- Zaterdagavond was L. G. wonende aan den Voedingskanaalweg te Maastricht met zijn kost ganger J. P. op stap gegaan. Toen zij omstreeks één uur ’s nachts thuis kwamen, ontstond er ruzie over den huissleutel en andere kleine zaken. De ruzie ontaardde spoedig in een vechtpartij met het gevolg dat J. P. zijn mes trok en daar mede Zijn kostbaas L. G. 15 tot 20 steken toe bracht in gezicht, hoofd, rug armen en handen. De dader werd gearresteerd, terwijl G. in deer- niswekkenden toestand naar zjjn woning en vervolgens naar het ziekenhuis werd overge bracht. G.’s toestand is zorgwekkend. en na ale •r- ar- en ere as- Brt-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 7