RADIOPROGRAMMA Wonderbare genezingen te Trier leed wui eiken daq De toedracht van één der gevallen DINSDAG 22 AUGUSTUS Father W. ten Brink Wielrijdster gevallen Woensdag 23 Aug. 1933 NIET BEMOEDIGEND Paters Carmelieten Man doodgestoken Provinciaal Kapittel byeen De tweede dag CONTRACT GETEEKEND INDISCHE LUCHTVAART l Een «chijn-eenheid Door Japansche zwemster LANDBOUW-CRISISWET Roggesteun 1933 Het opsporen van overtredingen GEVAARVOLLE VLUCHT INVOER ONDERKLEEDING UIT DE PLATEELINDUSTRIE BROEDERS VAN HUYBERGEN OVERHEIDSPERSONEEL Het generaal kapittel DE MARGARINE-PRODUCTIE ONDER ZAND BEDOLVEN Rector J. Dullaert t Driejarig jongetje gestikt Pastoor Thomann geridderd Kardinaal Fumasoni Biondii WINDHOOS TE OUWERKERK Tijdelijke graan-centrale LICHTE AARDDREUNING? E. N ij pel» overleden e Sociale maatregel door concur rentie onmogelijk Overeenstemming tusschen K.N'J.L.M. en Regeering Een bepaalde prijsverhooging noodzakeljjk De leden der R.K. Arbeiderspartij willen geen fusie In hooger beroep vier jaren geëischt JENNY KASTEIN’S WERELD RECORD GEBROKEN Door den bliksem getroffen en gedood Een gouden-priester-jubilaris dié vergeten wordt »St. Paulus” en de aangekondigde salarisverlaging F L vrachtauto overreden en gedood En door een „St. Stephanus” bond Bij Van Gend en Loos ---t Uitvoer van bloembollen Pastoor J. van Groeningen Overeenstemming bij ,,Zuid- Holland” te Gouda STAKING VOORKOMEN Overeenstemming bereikt in de Goudsche waschinduttrie tekende Trapplaten Abdy r .1: Wakker! I 2? Augustus 1883 dus /voor vijftig jaar van c i t f le Zondagmiddag Te Zeeland (NU.) paard gevallen lijn gen van de De ongelukkige werd In zorgwekkenden toe- stand naar het RK. ziekenhuis vervoerd. VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS Het dorp Ouwerkerk op Schouwen-Dulveland is Maandagavond om zes uur door een bevigen windhoos geteisterd. Er werd groote schade toegebracht aan gebouwen en hulzen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In den ouderdom van 58 jaren Is overleden de weleerw. pater J. A. Dullaert. van de con gregatie der Lazaristen, rector van het Gezel lenhuis te Lutterade. Het bestuur van de afd. Den Haag van de R. K. Arbeiderspartij deelt mede, dat het van zijn leden opdracht heeft gekregen' in velband met hetgeen wat op het Zondag te Apeldoorn gehouden congres heeft plaats gehad, zich niet als afdeeling van de K D. A. P. te beschouwen, zich daarbij beroepende op de beginselverkla ring van 2 Juli 1932. De afd. Den Haag wenscht op den daarin aangegeven weg voort te gaan. De R. K. Arbeiderspartij blijft met negen af- deelingen bestaan. Ook de partlj-secretaris, de heer F. Hoogduin, zal voorlooplg het partjj- secretarlaat blijven waarnemen. Op een vergadering van den Kring Bredi van den Noord-Brabantschen Christelijken Boe renbond (N.C.B.) Is medegedeeld, dat het indi bedoeling van de regeering ligt de steunmaap regelen voor rogge op den geheelen oogst 193: toe te passen. 7 20 Gramofoonmuz. 8.50 Radlotooneel. Te Gerwen bij Eindhoven) is de boerderij annex herberg van den heer Hendriks af- gebrand. Alles stond spoedig in vlammen. Het grootste gedeelte van den landbouw- en hulshoudlnventaris, alsmede een kalf, verbrand de. De schade wordt door verzekering gedekt. MILAAN, 331 M. 8 uur Idem ROME. 441 M. 8.50 „La grotto dl Tro- fonlo” vroolljke opera van Salelra. HAMBURG, 372 M. 1.35 Gramofoonmuzlek Tijdens een kort maar hevig onweer dat zich Maandagmiddag boven provincie en stad Gro ningen ontlastte, werd de zevenjarige Renkéma uit Zevenhuizen, gemeente Leek, die boven op een boerenkar zat, door den bliksem getroffen en gedood. Te Mlerlo is een anderhalf jarig kind een tafel gevallen. De kleine bekwam een schedelbreuk en is aan de gevolgen overleden. 1635 M. 4.20 Populair In de te Gouda gehouden vergadering van de aardewerkers heeft de heer A. Redegeld ver slag uitgebracht van de met de directie der Plateelbakkerij ZuldTHolland gevoerde bespre kingen over de aangekondlgde loonsverlaging. De directie der fabriek,'die aanvankelijk een loonsvermindering van 10 pet. wilde Invoeren, wijzigde als gevolg van de conferentie haar Even over half elf werd Zondagavond te De venter een vrij zware dreuning gevoeld, welke slechts enkele seconden aanhield. Men ver onderstelt, dat het een lichte aarddreuning was. Maandagnamiddag omstreeks half 6, toen de boomen van flen Woenselschen overweg open gingen. heerschte er een geweldige drukte. De 33-jarige gehuwde vrouw C. Pennlngsvan de Goorberg, wonende te Eindhoven, werd, midden tussqhen de menschenmenigte fietsende, blijk baar zenuwachtig en kwam te vallen met het droevig gevolg, dat zjj met haar lichaam onder het linker achterwiel van een passeerend vrachtauto terecht kwam en werd overreden. Zij is naar het R. K. Binnengasthuis overge bracht en kort daarop, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, overleden. Zij laat een man met één kind achter. Achter op haar flets zat een kind, dat won derlijk genoeg geen letsel bekwam. Te Maastricht is op 80-jarlgen leeftijd over leden de in de Nederlandsche drukkerswereld zeer bekende heer E. Nijpels, stlchtr van de drukkerij Leyter-Nypels te Maastricht. trage bij een loongeschil- niet zullen worden aanvaard alvorens de betrokken arbeiders (leden) daarover hunne meenlng hebben kenbaar ge maakt. In een zeer uitvoerig prae-advies en bij monde van jden voorzitter zegde het hoofdbestuur toe, met de In deze voorstellen geuite wenschen re kening te zullen houden. Het prae-advies werd aanvaard. De beschrijvingsbrief vermeldde een dertien tal afdeellngsvoorstellen, waarin op contributie verlaging werd aangedrongen. Het hoofdbestuur adviseerde tot handhaving der tegenwoordige contributie-regellng. Hierop trokken verschillende afdeellngsafge- vaardigden de voorstellen in. Ten slotte bleef de contrlbutie-verlaging achterwege. Voorgesteld werd, bij de regeering stappen te ondernemen, ten einde het aantal wachtdagen terug te brengen van zes op drie. In het prae-advies betuigde het hoofdbestuur hiervoor zijn sympathie, doch was van meehing, dat onder de huidige omstandigheden niet op verbeteringen van dien aard kan worden gere kend. Het hoofbestuur nam echter de door de afd. Tilburg gelanceerde gedachte over, het mogelijk te maken, om de wachtdagen in een bepaalden termijn samen te voegen. Vele afgevaardigden uitten hun verontwaar diging over eenige voorstellen, welke de salaris sen der gesalarieerde bestuurders wilden zien verlaagd. Ook de geestelijke adviseur, als voorzitter der salaris-commissle het woord nemend, gaf onder bijvalsbetuigingen uiting aan zijn verontwaardi ging over deze voorstellen. Vervolgens werden behandeld de voorstellen over Inwendige organisatie. Om half twee des middags ongeveer werd na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, de vergadering gesloten. 11.50 Concert 2.30 Kamermuz. 4 20 Concert 8 45 „Johanna von Or leans" 11.30 Concert. LANGF.NBERG. 472 M. 12 20 'Gramo- foonmuzlek 12.50 Concert o.l.v. Eysoldt 1*40 Gramofoonmuzlek 5.20 Populair concert 6 20 Concert o.l.v. Eysoldt 10.50 Concert. Door het generaal kapittel der Congregatie van de Eerw. Broeders van Huybergen, onder voorzitterschap van Z. H. Exc. Mgr. P. Hop mans, bisschop van Breda, zijn gekozen: tot al gemeen overste Broeder Silvester, tot vicaris Broeder Silverius, en tot assistenten de Broe ders Ellgius, Cyrillis en Amandus. het vasteland teruq te keeren. -Sedert slijt hij, den avond zijns levens in de bekende Trappisten Abdij Koningshoeve te s, r- ge. zeer zal Het niet erkennen van andere margarinefa- brikanten als producenten in den zin der Cri- sis-Zuivelwet 1932 dan degenen, die op het tijd stip der inwerkingtreding dezer wet margarine Vervaardigden, Is geheel In overeenstemming met hetgeen de minister bij de behandeling in de belde Kamers der Staten-Generaal dienaan gaande In uitzicht heeft gesteld. Handhaving van dezen stelregel is te meer noodig, nu de productie der margarine op 1050 ton is gecon- tingenteerd; de verdeellng dezer 1050 ton heeft plaats gevonden in- verhouding tot de produc tie van de onderscheidene bedrijven vóór de invoering van de Crisis-Zulvelwet. Onjuist is de geuite meenlng, dat het aandeel der Margari- De-Unle 80 pCt. bedraagt. Het welslagen van de Crisis-Zulvelwet maakt het voorts noodzakelijk, dat een bepaalde ver houding tusschen de prijzen van boter en mar garine bewaard blijft. Bij de behandeling der Crisis-Zulvelwet Is het voornemen te kennen gegeven die verhouding te stellen als 3:2. Ten einde te bereiken, dat deze prijsverhou ding bewaard blijft, wordt oa. een .heffing" op de margarine gelegd. Deze heffing is dan ook verhoogd, toen kort na de inwerkingtreding der wet bleek, dat de prijsverhouding 3:2 niet bereikt werd, en zal zoo noodig verhoogd wor den om de bedoelde prijsverhouding te blijven handhaven. De meenlng, dat by sluiting van een fabriek het door haar gefabriceerde quantum automa tisch vervalt en zoodoende de productie weder om wordt verminderd, is niet juist; automatisch toch wordt de productie der overige fabrieken daardoor verhoogd, zoodat uit dezen hoofde geen nadeelen voor de verbruikers kunnen ontstaan. De meenlng, dat er bjj een verkoopprijs van T 1 voor de fabrieken een winstbedrag van f 0.20 zou overschieten wordt door den minister niet gedeeld. Die verkoopprijs Is bU kleine hoeveelhe den f 0.98; bij leveringen van eenlgszlns groo- te hoeveelheden worden allerlei prijsreducties toegepast, zoodat de gemiddelde opbrengst plet Bepoemd tot ridder Oranje-Nassau-Orde H. J. Ph. Thomann, pastoor te Lisse voornemen aldus: 5 pet. verlaging voor werk nemers beneden 23 jaar en voor het vrouwe lijk personeel; voor personen boven 23 jaar 3 pet. verlaging op de loonen van 23—24 met een minimum van /23; 4 pet. korting op de loonen van 2426 en 5 pet. op de loonen van 2628 en hooger. De werknemers besloten de voorstellen zeer uitvoerig en besloten ten laatste deze te aan vaarden. WEENEN. 517 M. 5 40 Sollstenconcert 7.20 Populair concert 10.15 Dansmuz. In aansluiting op het dezer dagen gepubli ceerde bericht omtrent de met 12 Augustus 1933 ingevoerde algemeene Zondagsrust en negen- urige nachtrust op de z.g. benedenvaart. d.w.t Nederland—België vice versa, vernemen wij thans, dat de Onderling Verbonden Sleepboot- eigenaren (O. V 8.) de betreffende regeling voor dit traject weer heeft moeten opheffen, aangezien een deel der reeders en een deel der met hen samenwerkende particulieren hierin een speciale gelegenheid hebben gezien om overdreven scherp te concurreeren. De stopzet ting is voorlooplg en zal worden herroepen, zoo- dra de toestand daartoe gunstig Is. HILVERSUM. IrtFM. 8 uur VARA- Gramofponrauzlek 9 uur Vara-kleln-or- kest o.l v. Hugo de Groot 10 uur VPRO morgenwijding 10.15 Vara uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven, m.m.v. Adolf Bouwmeester, voordracht en het Vara-kleln-orkest o.l v. Hugo de Groot 12 uur De Notenkrakers o.l.v. Daal Wins -2 uur Gramofoonmuzlek 2.30 Orgel spel door Johan Jong 3 uur Voor de kinderen m.m.v Vara-tooneel o.l.v. Willem van Cappellen. Marinus Aarssee. harmonica, Oom Henk, vragenuurtje en gramofoon muzlek 5 30 Albert de Booy zingt met pianobegeleiding van Cor Stcyn 6.30 RVU Mevr F. Groote-Gerrese draagt voor 7 uur VARA. De oude heer Smit draait In z'n huiskamer een pulk platenprogram ma 7.45 Rhythmlsche plano-soll door Rutger Schoute 8 uur Vaz Dlas en Va ria 8 15 Herhaling SOS-berlchten 8 17 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 9 uur „Vacantlerels". hoorspelletje van Frank van Duin, op te voeren door het Vara-tooneel o 1 v Willem van Cappellen 9 30 Vara- orkest o.l.v. Hugo de Groot 10 uur Dub belmannenkwartet o.l.v. Jac. Zwaan 10.20 Een keur uit moderne Jazz door de Flierefluiters o.l.v. Ray Forest 11.15 Gra mofoonmuzlek 12 uur Tijdsein en slui ting In verband met de door de regeering aan de Orde gestelde voorstellen tot salarisverlaging, Welke waarschijnlijk op 12 September In het Georganiseerd Overleg komen, wordt Donder dag 24 Augustus een buitengewone hoofdbe stuursvergadering van den Ned. R. K. Bond van Overneidspersoneel ,JSt. Paulus" gehouden. Bovendien Is er dien dag een centrale groeps vergadering voor het Rijkspersoneel. Op deze bijeenkomsten zal het standpunt door „St. Paulus’’ worden vastgesteld. Zondagavond is onder Opheusden bij Wa- genlngen de 22-jarige mej. J. Methorst uit Me, die In gezelschap van haar verloofde in den Rjjn was gaan baden, door den stroom mee gesleurd en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Di wekker rinkeltde wekker roept „ontwaakt". Wakker! 's Avonds stellen we ons eigen uur. Kan het gemakkelijker. 's Avonds zetten we den wekker op het tijdstip van ons opstaan. Maar ’s morgens is het vaak zoo lastig om onzen eigen wil te gehoorzamen. We schelden het doode machine- rietje uit voor veel leelijks, zonder ons te bedenken dat het ons eigene roepstem is. Wakker.' We moeten opstaan. Het it onze eigene wil van den vorigen avond die tot ons spreekt. En tochhoe weinig wordt vaak aan gehoorzaamd. De wekker moet ons leeren aan eigen wil beter onderworpen te zijn. Op het strand te Schevenlngen Is Zaterdag aangespoeld het lij k van een 23-Jarlgen Inwoner van Rotterdam, die op 15 Augustus JL aan het strand te ’s-Gravenzande bij het baden in zee was verdronken. Dezer dagen brachten twee marechaussees per trein een Belg naar de grens om als onge- wenschte vreemdeling te warden uitgewezen. Nabij Zevenbergen, zoo vertelt het Handels- blad. begaf de man zich naar het tollet Hij kroop daar door den trechter van de W C. en Het zich uit den trein vallen. De roekelooze ontvluchting liep voor den Belg zonder arm- of beenbreuken af. Wat versuft en met eenige Uchte ontvellingen aan het hoofd kwam hij er af. Maar hij lag vlak voor een wachtpost De dienstdoende baanwachter was aanstonds bjj de hand om den reiziger, dien hij verongelukt waande, hulp te verleenen Op de vraag hoe hij zoo plotseling onder den trein vandaan kwam, gaf de Belg voor, uit de coupé te zijn gevallen. Deze mededeellng wekte eenig wan trouwen. De volgende vraag van den baan wachter gold daarom het kaartje van den „ver ongelukte". Maar dat had papa, die In den voorsten wagen van den trein zat. Gauw een telefoontje naar Oudenbosch waar de trein moest stoppen. ^Baanwachters verslag van het gebeurde gaf aanleiding tot een onderzoek en daar vond men de twee marechaussees, die nog steeds de wacht hielden voor*- het deurtje, waarvan het opschrift „bezet” hen In de over tuiging hield, dat hun arrestant nog altijd bin nen was. De Minister van Economische Zaken heen Bepaald, dat met het opsporen van overtredin gen van voorschriften bij of krachtens de Landbouw-Crisiswet 1933 gegeven, belast zijn, behalve de reeds aangewezen ambtenaren de controleurs-tarwewet. crlsis-varkenswet en cri- sis-zulvelwet. alsmede de controleurs Land- bouw-crisiswet 1931, die als zoodanig door den met de zaken van den Landbouw belasten Mi nister zün aangesteld. Maandagnacht is de boerderij van den heer J. Eling te Oosterhout (O.) afgebrand. De bewoners konden zich slechts met moeite in nachtgewaad redden. De zoon des huizes kon de brandende trap niet meer af en sprong uit het raam. Zwaar gewond werd hij opgenomen. Het vee kon tijdig worden gered. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. BANDOENG, 21 Aug. (Aneta). Het „AID. de Preangerbode” meldt, dat de Minister van Ko loniën en de bedrijfsraad der K.N.I.L.M. tot overeeijRemming kwamen, waardoor het voort- bestaanrvan de K.N.I.L.M. op basis van een Jaarsubsldle van f400 000.— Is verzekerd. Tengevolge hiervan zal uit de bedrijfswinsten over 1932 en 1933 slechts aan de Regeering wor- d i uitgekeerd het bedrag, dat onder dit hoofd op de begroeting voorkomt, n.l. voor 1932 f 100.000.— en voor 1933 f120.000.—. De verschillen tusschen dez' ultkeeringen en driekwart van de betreffende bedrijfswinsten, die eigenlijk aan de Regeering moesten worden uit gekeerd, zullen door de K.N.IX.M. worden gere serveerd voor de komende jaren, die uiteraard veriles zullen geven. De „Stscrt.” van Maandagavond bevat handelsbeschlkklng en de exportbeschikklng van den Minister van Economische Zaken, ter uitvoering van het Bloembollen-saneeringsplan 1933. Naar „Het Huisgezin" meldt, zal kardinaal Fumosoni Blond 11, prefect der Propaganda, op volger van kardinaal Van Rossum, een officieel bezoek brengen aan Den Bosch. Den kardinaal wordt een groote ontvangst voorbereid, terwijl vermoedelijk in het Concertgebouw te Den Bosch een vergadering zal worden gehouden. HUIZEN. 296 M. 8 uur NCRV Schrift lezing en meditatie 8 15 Gramofoonmuz 10.30 Morgendienst door ds. J. Verkuyl 11 uur Concert door het ensemble .van der Horst -12 uur Politieberichten 12 15 Gramofoonmuzlek 1230 Ensemble van der Horst 1.15 Pianorecital door To de Vries 2 uur Verzorging zender 2.30 Gramofoonmuzlek 3 uur Lezen van Chr. lectuur-3.30 Bespeling van het^Studlo- orgel door Ferd. Kloek 4 uur Et n half uur kinderzang (gram.muz.) 4.30 Voort zetting orgelconcert 5 uur Klnderuurtje door C. West ra Mzn. Zang en plano 6 u. Gramofoonmuzlek. Opera-programma 6.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 7 uur Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Qramofoonmuziek 7.45 A. Stapelkamp, secretaris van Het Chr. Nat. Vakverbonds spreekt 8 UUr Staf- muzVk van het 6de Regiment Infanterie te Breda o.l.v. Louis Morée 9 uur Mr. H. Bavlnck „Staatsbeschouwing en het straf recht” 9 30 Vervolg concert Pl.m. 10 uur Vaz Dlas 10.30 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. Zondag is te Utrecht de vergadertrtg van den R. K. Steenfabrieksarbeidersbond „St. Stepha- nus” voortgezet. De tweede dag werd begonnen met het bij wo nen eener H. Mis, opgedragen door’ den geeste lijken adviseur. Om 9 uur In den morgen werd de vergadering heropend. Aan de orde kwamen nu de afdeellngsvoor stellen, 55 In getal. Behandeld werden drie on geveer gelijkluidende voorstellen der afdeëlin- gen Loblth, Herven en Didam. waarin tot uit drukking was gebracht, dat voorstallen tot arbi- dat de parochieherder haar de H.H. Sacra menten der Stervenden moest toedienen, zich nog slechts uiterst moeilijk met behulp van krukken en stokken voortbewegen. Doordat haar beendèrmerg indroogde, leed de vrouw maandenlang schier ondraaglijke pijnen. Voor al in de eerste week van Augustus werd haar toestand dermate critiek, dat de haar behan delende geneesheer een reis naar Trier abso luut niet voor zijn verantwoording wenschte te nemen. Ondanks alles liet de doodzieke vrouw zich niet afschxh^ken. nam alle risico voor haar rekening en reisde met den pel- grimsstoet van Mutterstadt naar Trier, waar ze werd toegelaten tot het aanraken van den H. Rok met het gevolg, dat zij van haar on draaglijke pijnen op hetzelfde oogenbllk werd verlost. De heer Willmann verklaart, dat hij aan vankelijk van de geheele toedracht niet het minste heeft gemerkt, ofschoon hij vlak ach ter zijn vrouw heeft gestaan. Geen mensch is in staat een beschrijving van de wonderbare gebeurtenis te geven. Hij zelf merkte het.won derbaarlijke pas, toen zijn vrouw, hoewel uiter aard zeer langzaam (ten gevolge van de vree- selüke inspanning, die de aanraking van den Heiligen Rok haar had gekost) doch met vasten tred en volkomen zonder pijn te voelen, zonder eenige assistentie van Roode-Kruis-hel- perS' de treden van het altaar weer afdaaldel De genezing werd door de geestelijkheid en de omstanders terstond ontdekt en maakte een geweldigen Indruk op de ooggetuigen. Direct werden doktoren opgebeld, om mevrouw Will mann aan een uiterst nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Op een tot hen gerichte vraag, welken wensch zij thans na deze wonderbare genezing zouden vervuld willen zien, antwoordden de echtelieden Willmann, dat zij gaame In den Dom zouden willen biechten en communicee- ren. En hoewel het gedurende de uitstelling van den H. Rek streng verboden Is in den Dom te biechten of te communiceeren, heeft mgr Borne wasser in dit speciale geval de vergun ning verleend. Dezelfde vrouw Willmann. die sinds jaren nooit meer had kunnen knielen, knielde in den biechtstoel, in haar bidbank en aan de communiebank, alsof ze nooit ziek was geweest. Naar aanleiding van het bovenstaande, dat wij uiteraard zonder commentaar onzerzijds weergeven, willen we ten slotte nog een be langrijke opmerking plaatsen en wel deze: De H. Rok mag uitsluitend en alléén door zwaar zieken worden aangeraakt en zelfs deze wor den alléén toegelaten, indien ze in 't bezit zijn van een toelatingsbewijs, dat wordt verstrekt door het hoofdbestuur van het bedevaartsco- mité in Trier l En vóórdat deze toelatingsbe wijzen worden verstrekt, moet men ziekte- attesten kunnen overleggen, ten eerste van den parochlepastoor, waaronder de zieke res sorteert en ten tweede van den behandelenden geneesheer! De genezen vrouw Willmann was in het bezit van zulk een toelatingsbewijs Transportarbeider’’ deelt mede, dat thans liet contract tusschen de directie van Van Gend en Loos en de betrokken vakorganisaties is ge weekend. Liever dan een contractions tijdperk in te gaan, hebben de bonden de clausule aanvaard arbeiders tot en met 20 jaar kunnen, indien gefn vacature voor koetsier of besteller bestaat, Werkzaam blijven op het loon, dat zij dan ge sleten. Voor de leden van den Katholieken en cen traler! txrnd van transportarbeiders geldt daarbij de bepaling van „ten hoogste één Jaar.” KALUNDBORO. 1153 M. 12.20 Strijk orkest o.l.v. A Bendlx van „Wlvex" 3 20 Gramofoonmuzlek 3.50 Omroeporkest o.l.v. Launy Gróndahl 8.20 Omroep orkest o.l.v. Emll Reesen. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN Maandagmorgen omstreeks tien uur beeft te Wassenaar een droevig ongeluk met doodeljj- ken afloop plaats gehad bij de zandafgravingen op DuinreU aan den weg naar het Wassenaar- sche Slag. Het drie-jarig knaapje V. M. O. uit Oegstgeest, dat tusschen een zandauto en een afgegraven duin speelde, werd plotseling, door dat een zandversc^iuivlng boven aan den top van het duin plaats had, onder het zand be dolven. Hoewel men het hoofdje van het kind vrij spoedig te voorschijn kon brengen, duur de het nog ongeveer een uur voor men het ge heele Hchaampje had uitgegraven. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Voorzoover is komen vast te staan, heeft niemand aan het ongeval schuld. Maandag stond voor het Gerechtshof te Den Bosch terecht, de 19-jarlge opperman L. de L. uit Rosmalen, terzake dat hij op 28 Februari JJ. in een café den 22-jarigen O. D. H. door eenige' messteken van het leven heeft beroofd. De Rechtbank heeft hem indertijd veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, doch de Officier van Justitie teekende hooger beroep aan. Maandag eischte de Advocaat-Generaal we gens doodslag een gevangenisstraf van vier Jaren. Uitspraak over 14 dagen. BRUSSEL, M. 12 20 Populair eon- eert door het •.adio-orkest o.l.v. Karei Wal pot 1.30 Concert door het omroepsym- phonleorkest o.l.v. Jean Kumps 6.35 Gramofoonmuzlek 8.20 Idem 9.20 Concert. Onder de Haarlemsche Priesters, die op 19 AtTgustus 1883 dus „voor vijftig jaar de H. Priesterwijding ontvingen, behoort ook de HoogEerw. Heer W Ten Brink. Amsterdammer van geboorte en nóg Amsterdammer in zijn WARSCHAU. 1411 M. 5 35 Sollsten concert 7.25 Gramofoonmuzlek 8.20 Pianorecital 9.30 Populair concert 10.20 Dansmuziek. In het gisteren onder voorzitterschap van den Prior-Generaal, patèr Hilarius Doswald, te Zenderen geopend provinciaal kapittel der paters Carmelieten werd als provinciaal her kozen dr. Athanasius van Rijswijck en werden gekozen als deflnltores prof. dr. Tltus Brands- ma, Johannes Kerkhofs, Fidelis Metternich en drs. Herman Josef Denteneer. PARUS (EIFFEL), 1446 M. 8.50 Con cert o.l.v. Ed. Flament. PARUS. (R4DIO). 1725 M. 8 05 Gra mofoonmuzlek 12 35 Gramofoonmuzlek 7.30 Idem 9.05 Operetteprogramma. Te Rotterdam is Maandag in de Rotte een roeiboot, waarin vier kinderen aan het spe levaren waren, aangevaren door de motor sloep „Corrie”. Er ontstond een groot gat in het bootje, dat daarop onmiddelHJk zonk. De twaalfjarige P. O. Blans kon nog juist op de motorboot springen. Twee meisjes werden door opvarenden van de „Corrie” gered, doch het tienjarige Jongetje A. E. Blans, sloeg over boord en verdween in de diepte. Gelukkig slaagde men met veel moeite erin, den jeugdigen drenkeling te redden. LUXEMBURG, 1191 M. 7 uur Licht* gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlsch concert van gramofoon- platen 8 30 Causerie over een actueel onderwerp In het Fransch 9.10 Lichte gramofoonmuzlek 9.45 Nieuwsberichten In het Duttsch 9.55 Dansmuziek en een gevarieerd programma van gramofoonmuz In dlv. pauzes slotnoteerlngcn en portbe- rlchten. De „Stcrt.” van Maandagavond bevat de Mlnisterieele beschikkingen in verbaad met de stichting van de thdeiyke^ graan-centrale. het handelsreglement. de statuten en het huis houdelijk reglement dezer centrale. Zondagochtend is het één-jarig van den heer Bourskes te Te gelen in een DeeK gevallen en verdronken. KilNTGSWl STERIIA1SEN, 12.20 Gramofoonmuzlek concert 11.20 Concert. De weleerw heer J. C. J. van Groeningen, sedert 1914 pastoor te Spijk by Lobith, is 54 jaren oud, overleden. Z.Eerw. werd 29 Mei 1879 te Utrecht geboren en 15 Augustus 1903 priester gewijd, waarna hij achtereenvolgens als assistent of kapelaan werkzaam was te Lettele, Hamersveld, Schalk wijk en Lobith. hooger gesteld kan worden dan circa f 0.95. Uit dit bedrag moeten In de eerste plaats bestreden worden de heffing van f 0.24 per K. G„ bene- vens de kosten van 25 pet. natuurboter, waar van de prjjs schommelt om f 1.60 per K. G., zoodat ten slotte voor 75 pet., margarlnegrond- stof, benevens kosten van verwerking, verpak king, transport, ^istnbutle. incasso e. d. over bluft een bedrag van even 30 cents. Het is dui delijk. dat bij een aldus berekende opbrengst van 30 cents een winst van 20 cents is buiten gesloten. Bij de behandeling der Landbouw-Crisiswet 1933 heeft de Minister medegedeeld, dat het in zijn voornemen lag aan den Crisls-Accountants- dienst op te dragen een onderzoek in te stellen naar de winsten van de margarinefabrikanten Zouden deze winsten onredelijk blijken, dan zal door verhooglng van de heffing de winst ver laagd worden; de prijsverhouding van boter en margarine als van 3:2 blijft evenwel gehand haafd. wat in zich sluit, dat de verlaging van de winst niet aan de verbruikers van marga rine, doch aa de melkveehouders ten goede zou komen. Slechts ten aanzien van de marga rine, voor de werkloozen bestemd, zou een verlaging der winst tot uitdrukking kunnen ko men in den prijs voor den verbruiker.) TRIER, 18 Augustus, eregeld doen hier in Trier berichten en f -j- verhalen de ronde van wonderbare ge- nezingen. die door aanraking van den H. Rok zouden zijn teweeg gebracht. Zelfs zeer ernstige zieken moeten onder de als ge nezen beschouwde personen worden geteld. Het kost echter zeer veel moeite, om over deze gevallen iets positiefs te weten te komen, want zoowel het Domkapittel als de „Wall- fahrtsleitung” houden zich zeer gereserveerd achteraf met hun InUchtingen aan de Pers en andere belangstellenden. Al de reeds plaats gehad hebbende, niet direct langs natuurlijken weg te verklaren gebeurtenissen worden door de kerkelijke autoriteiten zeer terecht aan een zorgvuldige medische critiek onderworpen en vervolgens nogmaals in streng besloten ge dachtenwisselingen behandeld, waarmede na tuurlijk weken en zelfs maanden gemoeid kunnen zijn. Deze onderzoekingen worden ver richt vanaf, het moment, dat de ziekte gecon stateerd werd tot aan het tweede moment, waarop de genezing zou hebben plaats gehad, waarna het geheele verdere ziekteverloop wordt nagegaan, alsmede de verdere gedragin gen van den persoon in kwestie, reeds weken nadat de genezing werd geconstateerd. Zoolang de medische contröle niet geheel in al hare flnessen heeft plaats gehad en tot resultaat heeft, dat inderdaad een bedild geval niet langs natuurlijken weg kan worden verklaard, zoolang wordt van ne zijde der kerkelijke overheden in geen geval melding gemaakt, laat staan openbare mededeellng gedaan van de wonderbare genezingen. Zonder dat de kerkelijke overheden óók maar iets hiertoe hebben bijgedragen of de publicatie hebben kunnen verhinderen, is het hieronder medegedeelde geval in de Duitsche Pers terecht gekomen betreffei.de de plotse linge genezing van mevrouw Willmann uit Mutterstadt in de Palts. Het geval droeg zich als volgt toe op Jl. Zondagochtend, 13 Augustus. Op dien dag is de 56-jarige Catharina Willmann, geboren op 22 Januari 1877 te Lautersheim (Bezirksamt Kirchheimbolanden), echtgenoote van den spoorwegambtenaar Heinrich Willmann. met een pelgrlmsstoet naar Trier gereisd, waar ze by de aanraking van den H. Rok op Zondag middag op staanden voet van hare ziekte werd genezen. Een arts uit Trier, dr. Rosen, die de vrouw terstond daarna onderzocht, zond aan den pastoor van Mutterstadt. Pfarrer Schttfer, een telegram van den volgenden inhoud: .Me vrouw Catharina Willmann genezen, (w.g.) dr. Rosen.’’ Sinds drie Jaren kon mevrouw Willmann ten gevolge van een ernstige ziekte, die zich in de afgeloopen week dusdanig verergerde, Op de vragen van het Kamerlid Wynkoop betreffende het niet meer verstrekken van ver gunningen voor het fabrlceeren van margarine, den verkoopsprys van margarine en de door de fabrikanten van dit verbrulksartikel gemaakte Winst heeft Minister Verschuur het volgende geantwoord: DAVENTRY. 1554 M. 12 20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Stu- dlo-orkest 1.50 Concert 2.35 Dans muziek 3.20 Pianospel 3.35 Concert 6.50 Concert door het B.B.C.-orkest 10.20 Concert. By Zondag te Nagoyas In Japan gehouden dames-zwemwedstryden heeft de Japansche zwemster uyamaehata een nieuw wereldrecord gevestigd op de 400 Meter schoolslag voor da mes. zy zwom den afstand In 6 minuten 37.6 sec. en verbeterde daardoor het oude record, dat sinds 1932 op naam stond van Jenny Kastein met 0.8 sec. Mej. Kazue Koehima vestigde een nieuw Ja- panach record op de 400 Meter vry* slag met een tyd van 5 minj|53 sec. Te Zeeland (NB.) is Zondagmiddag bU patrouille-rtfden de commandant der Uden- sche rijvereeniglng, A. Verkuyten, bü het sprin gen van zijn paard gevallen vlak voor de volgende ruiters, die hun paarden niet meer konden Inhouden. BERLIJN. 419 M. 10 20 Concert door het omroeprokest o. 1. vl Andre 11.40 Dansmuziek. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het bedrag waarvoor by den In- \voer van onderkleeding alsnog toewyzing zal Worden verstrekt, vastgesteld wordt op 25 pCt. «Sn het bedrag waarop de aanvragers, over eenkomstig de gestelde regelen, ten hoogste aanspraak kunnen maken. Tengevolge van het feit, dat Zaterdagmiddag overeenstemming, kon worden bereikt tusschen werkgevers en Werknemers In de Goudsche waschlndustrle, is lieden de aangekondigde sta king niet doorgegaan. Beide partyen hebben elkaar gevonden op een voorstel van den heer Kamerbleek, om een vyf pet. loonsverlaging toe te passen alleen op het manneiyk personeel. De eerste eischen wa ren een loonsverlaging van tien pet. voor het manneiyk personeel, vyf pet. voor het vrouwe- lljk (vorig jaar werd voor haar reeds een ver mindering van vyf pet. toegepast) en intrekking van den vacantletoeslag. De nieuwe overeenkomst zal geldig zHn tot 30 Juni van het volgend jaar. bart. Na eenlgen tyd kapelaan te zyn geweest in Behagen, Vlaardingen en Wesler-Blokker. ver trok hy in 1887 naar het diocees Natchez (VS. Noord-Amerika) waar destyds een Nederlan der. Mgr. Is. Tfanssens, bisschop was. Aanvankelyk wydde hy zich daar, samen toet father Bakkers, óók een Haarlemschen priester, die enkele jaren vroeger naar Amerika gegaan Iwas. aan de bekeering van een paar Indianen-stammen. Dank zy de toewyding en de groote offervaardigheid dezer t>eide pries ters, slaagde het bekeeringswerk uitstekend. Maar toen na eenige jaren het moeitevolle pionierswerk volbracht was. besloot de Bis schop deze Indianen-Missie aan een religieuze Congregatie toe te vertrouwen, i Toen is Father Ten Brink achtereenvolgens _pastoor geworden in Watervehy. Scranton en Meridian, waar zyn langjarigen arbeid door den Bisschop zóó hoog werd gewaardeerd, dat z^eze hem benoemde tot consultor van het Bis dom en Eere-Kanunnik In 1923, dus na 36 Jaren priesteriyken 1 In 1923, dus na 36 Jaren priesteriyken ar beid in de nieuwe wereld. za£ father Ten Brink tiph om gezondheidsredenen gedwongen zijta pastoraat in Meridian neer te leggen en naar teru^ te keeren. Tilburg, waar hy Woensdag 23 dezer, met paste kerkelijke plechtigheid eh verder in intiemen kring zyn gouden priesterfeest Vieren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14