De Tongerloo-abdij 800 jaar Het actie-program NA DE RESTAURATIE •a DINSDAG 22 AUGUSTUS RADIO-ONTVANGTOESTEL IN EEN AUTO Aan het werk BENOEMINGEN Eijna 79 uur ge- „DE STORMER” VERBODEN Spionnage aan de grens zwommen i; UITVOER VAN BACON Onderhandelingen met Engeland Nieuwe arrestatie van - communisten DRAMA TE NIEUWKOOP Veldwachter vindt geen rust Dorschlocomobiel ont ploft Verkapte Nazi-bonden? CIRCUSWAGEN IN VLAMMEN Bij de patere Augustijnen INDISCHE PENSIOENEN Geen audiëntie Een uniek orgel BIJZONDER PRIESTERFEEST Mgr. Dr. Hugo Lamy I Internationale graan- conferentie Het blijft woelig op Cuba Voorloopig vrede in de staalindustrie Hevige orkaan boven München Bevolking neemt wraak op Machado’s vrienden Terug naar de Moeder kerk Reunie bij de Dominicanen te Neerbosch Zeven millioen Roethenen wen- schen in de Katholieke Kerk te worden opgenomen Therèse Neumann ver- eeijt den H. Rok Nationaal huldigings- défilé Twee dooden en twee zwaar gewonden Het eeuwfeest gevierd in tegen woordigheid van Z.Em. Kar dinaal Van Roey Zwemster in ellendigen toestand naar het ziekenhuis In het Aartsbisdom By korting een besparing van zeven millioen gulden --- - DERDE ORDE-DAGEN De plechtige eerste H. Mis van Pater Th. Piket S.J. Voor militairen op de zwarte lijst Kippen- en eendenhouderq Gevoelig verliet voor den eigenaar Waakzaamheid aan beide zijden Deum werd de B. W. II Op de tiende Duitsche radio-tentoonstelling te Berlijn, wordt dit nieuw geconstrueerde radio-ontvangtoestel in den auto gedemonstreerd De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 25 Augustus as. niet plaats hebben. COALDALE PenneyIvanië). 21 Aug. (Reuter). 15000 stakende mijnwerkers hebben toegestemd het werk te hervatten, nadat hun bzloofd was, dat staats- en federale autoriteiten hun grieven zullen onderzoeken. LONDEN, 21 Aug. (V. D.) Hedenmorgen be gint in het gebouw der Canadeeache regeering te Londen de internationale Graanconferentle, waarbij 31 mogendheden vertegenwoordigd sul len zijn. De Londensche pen verwacht, dat waarschijnlijk binnen een week een overeen stemming tot stand zal komen. De leider der Amerikaanache afdeeling. Mur phy. verklaarde aan de .Daily Express", dat Amerika zijn aankoopen in Europa zal staken, wanneer Europa Amerika niet helpt, zijn 280 millioen bushel bedragenden overtoUigen tarwe- 1 Zater- f eestelijk en ka pelaan L. Gudde, die tevens adviseur is van De uit Nieuwkoop gevluchte veldwachter die zich tUdelUk bij een o I H De aanvang van het huldlgingsdefilé, te hou den in het Olympisch Stadion te Amsterdam, op 9 Septemer as., is vasgesteld op des middags half drie. In de eerste plaats verzoekt het comité de besturen van de Landelijke Rulter- vereenigingen in Nederland, die nog niet geant woord hebben, om vóór 26 Augustus as. in elk geval te berichten of zf) komen ja dan neen. In de tweede plaats legt het comité er den na druk op. dat het hoopt, dat zooveel mogelijk muziekvereenlgingen uit den lande zullen opko men en tevens den muziek. Ten derde. Indien eenigszins mogelijk, zag het comité gaarne, dat de vereenigingen hare opgaven instuurden vóór 28 Augustus en wil er ten overvloede nogmaals op wijzen, dat het aantal deelnemers onbeperkt is en verwacht het dat men uit alle deelen des lands in zoo groot mogelljken getale zal komen. Ten slótte zij voor hen, die dien 'dag als toe schouwer in het Stadion willen komen, medege deeld. dat plaatskaarten reeds nu te bestellen zijn, ten eerste op bestelkaazten toE het aanvra gen van plaatsbewijzen, verkrijgbaar aan alle stations van de Nederlandsche Spoorwegen, ten tweede aan het Stadion te Amsterdam, ten derde aan het secretariaat van het Nationaal Huldlgingsdefilé. Koninginneweg 7 te Amster dam, telefoon 22833. WEENEN. 21 Aug. Wolff meldt, dat zich in polltle-arrest bevinden verscheidene leden van vereenigingen. waarvan men verkapte nat. soc. actie vermoedt. In het Prater is een vergadering van den „Bond van zonnevrienden" ontbonden. De leiders werden gearresteerd. Te Salzburg zijn in verband met de Incidenten bjj de begrafenis van een nat-socialist de vroe gere burgemeester van Zell am See en een vroeger gemeenteraadslid gearresteerd. DARMSTADT. 21 Aug. (V.D.). De Hesslsche politie heeft te Heppenheim een groote commu nistische bergplaats voor wapens en munitie onMekt. Alle communisten die bij deze affaire waren betrokken, zijn gearresteerd. Te Wupperthal is een communistische berlch- tencentrale ontdekt. Vijftien personen zijn ge arresteerd. Tevens zijn 12 communisten gear resteerd. die den bond van Roodfrontstrijders weder tot nieuw leven wilden roepen. Het on derzoek der politie is nog niet beëindigd. HAVANA. 21 Aug. (Reuter) De staking Is nog niet verminderd; de havenarbeiders blijven vasthouden aan hun eiscnen. Tengevolge hiervan worden de voedselvoor raden schaarsch, terwijl de kranten slechts in kleine oplagen verschijnen, aangezien zij bijna geen papier en ander matei >aal kunnen ver krijgen. Het is gebleken, dat de vier lijken, die <n het fort Atares zijn gevonden, van politieke tegen standers van Machado zijn, die op bevel van het Machado-bewind zijn gemarteld en gedood. De commissie van onderzoek verklaart, dat in totaal meer dan 300 personen worden vermist. De chef van de politie onder Machado Ain- cla. bijgenaamd Machado’s slager, heeft zelf moord gepleegd, uit vrees gearresteerd te wor den. het dien bond en van Vrijdagmiddag vereerde Therèse Neumann den H. Rok in Trier. Zij bezocht twee keer de Domkerk in gezelschap van baar broer en den pastoor van Konnersreuth. WARSCHAU (K. W. P.). Mgr. Mannaggl. de Pauselijke Nuntius in Polen, heeft tijdens zijn verblijf in zijn vacantieoord Krynlca in het Tatra-gebergte een bezoek ontvangen van Mgr. Stanislaus, een Bisschop der Orthodoxe Roe- theensche Kerk, die hem kwam verzoeken, zij ne bemiddeling te willen verleenen bjj het aan- knoopen van onderhandelingen met Rome in zake de opneming der Orthodoxe Roethenen in de oude Moederkerk. Indien deze onderhande lingen naar wensch verloopen. zullen zeven millioen Roethenen terugkeeren tot de Katho lieke Kerk. Onder dwang van de Czarenregeerlng zijn de Roethenen in den loop der negentiende eeuw geleidelijk overgegaan tot de Grieksche Ortho doxe Kerk. De Roethenen of Klein-Russen -werden tot het christelijk geloof bekeerd door de Heiligen Cyrlllus en Methodius. Hunne hoofdstad Kief was eeuwenlang het staatskundig en godsdien stig centrum van Rusland. T„ familielid te Leiden heeft gevestigd, wordt door de Nleuwkoopsche burgerij ook daar lastig gevallen. Maandag nacht hebben een vijftigtal ingezetenen van Nieuwkoop den man opgezocht en medege deeld. dat men hem ook in Leiden niet met rust zal laten. de" registers, als Gamba en Viola, benevens de nieuwere overblazende registers geheel geweerd worden. De klankkleuren worden hier bereikt met klankpyramldes op te bouwen, d.w.z. door gebruik van registers die de boventonen geven, waarbij er zijn met 5 koren, zoo een door Klals ontworpen mixtuur „Progresslo", die, wanneer men op de klavlatuur c-1 aanslaat, te hooren waarbij de verfijnde NEUHALDENSLEBEN, 21 Aug. (V.D) Heden morgen tegen zes uur is te Alvensieben in het district Neuhaldensleben een locomobiel, die ge bruikt werd voor het aandrijven van een dorach- machlne geëxplodeerd. De ketel vloog met kracht door den muur van de schuur naar bulten en de schuur zelf raakte 7n brand en brandde tot den grond toe af. De machinist Seevogel, die de locomobiel bediende, werd den tuin in ge slingerd en was op slag dood. Belde beenen wa ren hem afgeruk. Een vrouw., die bU de dorsch- machlne werkte, werd onder de puinhoopen be dolven Haar lijk kon nog niet worden geborgen. De tweede machinist en de landbouwer zelf werden ernstig gewond en zijn met zware brand wonden in hopeloozen toestand in het zieken huis te Neuhaldensleben opgenomen. Men ver moedt dat de ketel tengevolge van overdruk ont ploft is. Op voordracht van den Provinciaal der Paters Augustijnen heeft Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot kapelaan in de pa rochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Utrecht Pater Eugenius Ruys. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan in de parochie van den H. Augustinus te Amsterdam Pater Hllarius van den Broek en aan Pater Ruys eervol ontslag als zoodanig verleend. - Verder heeft de Provinciaal geplaatst in hef klooster Mariënhage te Eindhoven Pater Ge rardus Langemeijer, en aan het Gymnasium te Eindhoven Pater Gregorius van Bohemer», geetf c2. g2, c3, e3, b3, hooge septiem een merkwaardig scherpte aan het klankgehalte geeft. Zooals het orgel nu is, heeft het 57 stemmen; in voorbe reiding zjjn nog een twintigtal stemmen, waar voor op de speeltafel reeds alle betreffende knop pen zijn aangebracht. Deze speeltafel zelf is een wonder van techniek. De drie vrije combinaties kunnen telkenmale worden turuggeroepen, ter wijl tijdens het spelen door een eenvoudigen druk op een voetknop een gedeelte van elke bestaande registratie naar believen kan laten vervallen,of opnieuw gebruiken. Voor den leek ziet zulk een speeltafel er verbazend Ingewikkeld uit, echter is ze zeer logisch volgens een eenvoudig systeem Maandag werd in het St. Dominicus College te Nijmegen geopend de tweede Nationale Do- minicaansche Tertiarissendag ter bespreking van de etische en sociale belangen, welke er verbonden zijn aan de actie van de Derde Orde van St. Dominicus. De Hoogeerw. Pater Basilius Schaap, provin ciaal der Dominicanen in Nederland, droeg tot intentie van den bloei der Derde Orde een plechtige H. MIs op in de kloosterkapel. Om half 11 werd het congres geopend door den pro motor provinclalte, Pater Ceslaus Piels. In de ochtendvergadering sprak Pater Dalmatus van der Geest O.P., pastoor te Rotterdam en direc teur van de Derde Orde-afdeeling te Den Haag, de congresrede uit. Spr. gaf in begeesterende woorden de richtlijnen aan, waarlangs de Der de Orde zich in de naaste toekomst zal moeten ontwikkelen. Vooral belichtte spreker den idlee- len kant van de geestelijke activiteit, welke van Naar ons ter oore komt, zijn er in den laat- sten tijd onderhandelingen gevoerd met Enge land in verband met de contingenteering van den invoer van bacon, aangezien, naar men weet, de overeenkomst, welke wij ten dezer zake met de Engelsche regeering hadden, medio Sep tember a.s. afloopt. Voorts vernamen we, dat gebleken is, dat de Engelsche regeering het voornemen heeft den import van bacon aanzienlijk te beperken, zoo- dat ook ons contingent een niet onbelangrijke reductie zal ondergaan. WASHINGTON. 21 Aug. (Reuter). Roosevelt heeft t wetsontwerp, waarbij de arbeidsvoor waarden in de petroleum- en staalindustrie wor den geregeld, onderteekend voot den tijd van drie maanden. Vervolgens is hij naar Hydepark teruggekeerd. De petrgleum-industrieelen hebben Jahnson beloofd uit vaderlandsliefde de wet na te leven, hoewel zij ontevreden zifn over de prijs-regenng. Bovendien heeft Roosevelt nog een wet tot regeling van de productie van timmerhout on derteekend en tevens den maxlmum-prijs hier voor vastgesteld. Men schat dat thans 12 millioen werklieden, dit is ongeveer een derde van de werklieden van de Vereenigde Staten overeenkomstig dtze nieu we wetten werken. NEW-YORK, 21 Aug. (Reuter). De directie van de graanbeurs van Chicago heeft besloten de beslissing over de regeling van de graanprij zen, welke heden verwacht werd, tot morgen uit te stellen. Namens den Minister van Economische Zaken maakt de Regeerlngscommtesarte voor de uit voering van de garantieregeling 1933 ten be hoeve van de kippen- en eendenhouderjj be kend, dat besloten is. de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 kg. per 1000 stuks voor de week van 21 t/m 26 Aug. a.s. gedeeltelijk over te nemen, ten bedrage van 30 cents per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor een deneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 30 cento per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren, voorraad, kljt te raken. BU ministerieele beschikking is aan de lijst van verboden geschriften, waarvan het in bezit hebben of verspreiden aan de militairen is ver boden. toegevoegd het veertiendaags verschij nende geschrift: „De Stormer". orgaan van de R. K. Stormtroepen in Nederland. HAVANA. 21 Aug. (Reuter) Zoodra de be volking van Havana vernam dat de .slager van Machado zelfmoord had gepleegd, haalde zij het stoffelijk overschot uit het lijkenhuis en hing het op aan een lantaarnpaal, waaronder een vuur werd ontstoken. Het lichaam viel in de vlammen en werd ge heel tot asch verteerd onder de juichkreten van de vele toeschouwers. De St. Joeeph-parochle te Lelden heeft Za terdagavond en Zondag een bijzonder treffende Plechtigheid medegemaakt, wijl aldaar een jong Priester zijn intrede deed, die uit geloovig pro- testantsche ouders geboren werd en van 1915 tot 1923 commies was bjj de Ned. Spoorwegen te Leiden. Pater Th. Piket S. J., die 15 Augustus j.l. te Maastricht priester werd gewijd, werd - dagavond aan het station te Leiden f' Ingehaald door pastoor J. A. Vijverberg r- ____T -- de afdeeling Leiden van „St. Raphaël”. Leldsche afdeellngsbestuur van él— - - den algemeenen voorzitter en secretaris •St- Raphaël”. de leden der Derde Orde moet uitgaan in dezen Wd van verregaand materialisme en verzwakt geestelijk sociaal leven. Wij maken een tijd door van moreele en sociale decadentie, waarin juist de groote en gestaalde karakters, welke hun activiteit gronden op Innige geestelijke overtui ging ’n machtigen reorganiseerenden invloed ten goede moeten uitoefenen. Bpr. wekte de geest drift der congressisten op en spoorde hen aan om de vruchtbaarheid van dit congres te ver- hoogen door het nemen van practlsche beslui ten, welke kunnen lelden tot hervormende da den in algemeen katholiek godsdienstig en gees telijk belang. De middagvergadering werd besteed aan ge. dachtenwisseling over de rede van pastoor Van der Geest en over de bespreking van verschil lende afdeelingsvoorstellen. samengestelde Verder bezit het orgel een rol-cres- cendo en één (wanneer het geheel gereed is twee) zwelkast. Geheel het regeerwerk, d.w.z. de Installatie die noodig is om den pijp aan het .spreken" te krijgen, is electrlsch. doch in tijd J van «lood is het orgel met acht spelen vanaf een afzonderlijk handklavler bespeelbaar, terwijl de windtoevoer dan door voetkracht wordt verzorgd. Op deze wijze is een monumentaal geheel ont staan, dat qua klank alle nieuwe orgels in schoonheid vèr, vér overtreft. En daar komt het toch op aan. De klank is mild zonder dik, helder zonder schrijnend te zijn, forsch zonder ruwheid te geven. Na de inwijding werd een bespeling gegeven door Flor Peetere, organist van de Mechelsche Kathedraal, E. H. Kanunnik Jules Borremaus. oud-organlst der Abdij, en E. H. Cam. Jacquemin, kapelmeester van het Seminarie te Floreffe. In alle stukken hadden wij gelegenheid, de pracht van klankkleuren te bewonderen. De heer Peetere speelde werken van Bach (Fantasie en fuga in g. kl. t. en een koraalvoor- spel Carelli, Dacquln (Kerstlied met variaties) Lemmens (5 st. Preludium), Ch. Toumemlre," Reger en Guilmant. terwijl hij een eerste uitvoe ring gaf van zijn nieuw werk: Toccata, fuga en hymnus op .Ave Maris Stella”, een frisch en duidelijk geschreven werk evenwaardig aan het statige gregoriaansche thema. Kanunnik Borre mans bracht, met een koor gevormd door kloos terlingen, een versierd koraal ten gehoore, van eigen compositie, benevens een adagio van Cesar Franck en de Toccata van Dubois, E.H. Jacque min werken van Duruflé, Buxtehude, Bach, Jac quemin en Vleme. Dit programma bewees ten volle de juistheid van de inzichten van den orgelbouwer. Zaterdag werden de feesten voortgezet met een pontificale MIs, gecelebreerd door Z.H. Excellen tie Mgr. Heylen, terwijl Zondag, de groote dag van het feest was, waarop des morgens Z. Em. Kard. van Roey pontificeerde en tal van hoog- waardlgheldsbekleeders aanwezig waren. PIET VISSER. BATAVIA, 21 Aug. (Aneta) BU den Volks raad is ingediend een wetsontwerp inzaKe korten op de Indische pensioenen. In Ned.-Indlë blüven de eerste f 200.van de pensioenen tot en met f 2100.kortings vrij (buiten Ned.-Indlë is dit het geval met de eerste f 500.doch alle hoogere pensioenen worden Integraal 17 pet. gekort. De pensioenen van f 300.tot f 2100.wor den gekort met 18 pct. van het belastbare deel (buiten Ned.-Indlë met 22 pet.). Een verlichting is aangebracht door middel van kindertoeslag. De korting treedt in werking met ingang van 1 Januari 1934 en blijft van kracht tot 1 Janua ri 1936. met bepaling, dat van 1 Januari 1934 tot 1 April 1934 de korting slechts voor 3/5 deel zal worden toegepast. Het onderzoek In de afdeelingen Inzake dit ontwerp vindt plaats op 24 Augustus. Aan den Volksraad is verzocht vóór 12 September a.s. advies uit te brengen. In de Memorie van Toelichting wordt ver klaard, dat na de stopzetting van de ultkee- rlng aan de pensioenfondsen de directe pen sioenverplichtingen in 1934 nog rond f 57.000.000 vergen op een middelenbudget, dat na opvoe ring met niet minder dan f 31.000.000.door nieuwe heffingen en verzwaring van bestaande belastingen slechts een bedrag van f 285.000000.— bereikt. Het belang, dat ook de gepenslonneerden hebben bU het verhoeden van de ramp eener flnancleele ineenstorting van den Staat, moet hier zwaarder wegen dan de bezwaren, welke tegen de korting op-eens toegekende pensioenen en gagementen kunnen worden aangevoerd. De thans voorgestelde lijdelijke korting blUft aanzienlijk achter bij de daling van de index- cUfers der kosten van levensonderhoud, terwijl ze ongeveer gelUken tred houdt met de prijs daling. die zich tengevolge van de huidige crisis hier te lande heeft voltrokken. De opbrengst van de korting wordt globaal geraamd op f 7.000.000.per jaar. MÜNCHEN. 21 Aug. (V.D.) Boven Mün chen heeft Zondagmiddag een storm met or- kaankracht gewoed, welke in het bijzonder een kamp van de Hitlerjeugd heeft geteisterd. Eenl- ge groote tenten konden niet overeind blUven en werden geheel vernield. Groote balken wer den hoog door de lucht geslingerd. Eenige Hitler-Jongens hadden tegen den plotseling op gekomen regen in de tenten een schuilplaats gezocht. Juist deze tenten werden getroffen. Zeven Jongens werden overgebracht naar het ziekenhuis waar één hunner bij aankomst is overleden. In de Infanteriestrasse werd een boom door den storm ontworteld. Een S A. man werd ern stig gewond. In de Adalbertstrasse kon een vrouw niet stand houden tegen den hevlgen wind. ZU kwam voor een auto te vallen en werd overreden en gedood. Een politieagent, die de vrouw nog wilde grijpen werd licht gekwetst. ESSEN, 21 Aug. (V.D.) De zwemster Ruth Litzig uit Herne, die Zaterdagavond, na bijna 79 uur in het water te hebben vertoefd, volkomen uitgeput uit de Baldenaysee werd getrokken, ligt thans In bedenkelijken toestand In een zie kenhuis te Essen. De zwemster, die zich in de laatste uren repds nauwelijks kon bewegen en die slechts door muziek, geroep en lawaai steeds weer weid opgewekt, moest, in watten en doeken gepakt, naar dat ziekenhuis worden overge bracht. Gevaarlijke verschijnselen, o.a. van ademnood en hartbeklemming. doen zich voor. Hoe weinig men zich aanvankelijk bewust was van den ernst van haar toestand, blijkt uit het trotsche gezegde van de moeder, toen zij haar dochter in het ziekenhuis bracht: „Hier breng ik U de beste zwemster ter wereld”. hier P^nFede?' yie had kunnen droomen dat een het erts van de spoorstaven w^eileïmt schetste spr. vervolgens dat et P^^rleven te, hoe verder dmr Si u met/*n “n den hefboom (X>r God te omgeschakeld, terwijl hjj besloot m«tde gebruikelijke gelukwenschen geh^rt«ddagS Werd “H druk bezochte receptie C^gd iieTa^„^1RaPhaèr' niet on- oetuigd liet en velen den jongen priester kwamen gelukwenschen. pnester Met een plechtig Lof met Té schoone dag besloten. Z H. Exc. de heeft benoemd Lyceum O. r. Vr. Zeereerw. Heer W Hee^n00» Pranc Xav.) den «eer c. B. W. van Boxtel; tot Rector v h At Josephgreticht te Lent den Weleerw Heer G E NienY de.WaeI; kapelaan te Utrecht (H tot den.Weleerw. Heer R G. Lommerse; H1 ‘f De!den 06,1 Weleerw. Heer W. WeWrwbeH8: 2 kappan te Westervoort den Weleerw. Heer H. J. Beltman; tot kapelaan te Loenereloot den Weleerw. Heer J. F. M. A. J^sssem (neom tot kapelaan te Groningen den Weleerw. Heer P. P. A. Braam; tot kape laan te Groenlo den Weleerw. Heer A A Korrel; tot kapelaan te Velp (G.) den Wel eerw. Heer A. B. de Jong; tot kapelaan te Mun- sterscheveld den Weleerw. Heer P. J. Röling (neom tot kapelaan te Kampen den Weleerw Heer G. J. A. Leussink; tot kapelaan te Enschede (H. Jacobus) den Weleerw. Heer J A van den Hoven; tot kapelaan te Winterswijk den Weleerw. Heer B. H. Benneker; tot kapelaan te Ankeveen den Weleerw. Heer P. F. A. Hile mans (neom); tot kapelaan te Oldenzaal (H. Plechelmus) den Weleerw. Heer W. H. Kohl- mann; tot kapelaan te Achteveld den Weleerw. Heer J. C. J. M. Poell (neom); tot kapelaan te Apeldoorn (O. L. Vr. ten Hemelopn.) den Weleerw. Heer F. X. M. van Blaricum; tot kapelaan te Veenhuizen den Weleerw. Heer J. J. Andrlessen (neom tot kapelaan te Hilver sum (H. Hart van Jezus) den Weleerw. Heer J. L. A Heinink; tot kapelaan te IJsselsteln den Weleerw. Heer A. Bouwmeester; tot kape laan te Soest (H.H. Petrus en Paulus) den Weleerw. Heer J. W Oost veen; tot kapelaan te Ootmarsum den Weleerw. Heer J. J. van Ros- sum; tot kapelaan te Zandberg den Weleerw. Heer B. K. M. Kloppen borg (neom); tot kape laan te Schalkwijk den Weleerw. Heer A. C. de Greef; tot kapelaan te Lutte of Slagharen den Weleerw. Heer K. G. Th. Meurs (neom.); tot kapelaan te Losser den Weleerw. Heer G. J. Woertman; tot kapelaan te Compascuum den Weleerw. Heer H. A. J. Groothuis (neom.); tot kapelaan te Kejjenburg den Weleerw. Heer A. E. F. G. Wolfs (neom); tot kapelaan te Kleine- meer den Weleerw. Heer A. J. E. van den Muy- senbergh (neom); tot kapelaan te Herveld den Weleerw. Heer Th. C. A. A. M. van Rjjckevor- sel (neom.); tot kapelaan te Pannerden den Weleerw. Heer Ch. C. M Breukel (neom); tot kapelaan te Herwen en Aerdt den Weleerw. Heer H. Th. A. Wouters (neom); tot kapelaan te Beek den Weleerw. Heer F. E. M. Stemeberg ineom.); tot assistent te Benschop den Wel eerw. Heer Th Scholten (neom.); tot assistent te Haarle den Weleerw. Heer H. *G. J. Bless (neom.); tot assistent te Lathum den Weleerw. Heer G. A. van Schalk (neom.) en tot kapelaan te Vasse en Mander den Weleerw. Heer W. M. Ch. M. Gerritsen (neom.) Men schrijft ons uit het rijk van Nijmegen: Naarmate de toestand in het Duitsche grens gebied scherper wordt en van Nederlandsche zijde meer gewaakt wordt tegen indringen van ongewenschte Duitsche gasten, die in de grens zone propaganda willen voeren voor de Dultsch Nationaal-Sociallstische beweging, wordt ook van de zijde van Duitsche autoritei, ten meer gelet op Nederlanders, die relaties on derhouden met Duitsche grensbewoners. Het nieuwe commissariaat van politie te Kleef, onder leiding van de Inspecteurs Peters en Neumeyer, hebben aan hun ondergeschikten opdracht gegeven om meer controle uit te oefenen op handelingen en propaganda welke van Nederlandsche zijde wordt gevoerd tegen het huidige regime. De controle aan de grens is dan ook versterkt en zoo kon het gebeuren, dat twee sociaal-democraten uit Nijmegen, die verdacht werden van invoer van verboden kranten, in Kleef werden gearresteerd. Een van hen zit nu nog vast en de rechter van instruc tie wacht nu op het juridisch bewijs, dat de aangehoudene, lid van den Njjmeegschen Be- stuurdersbor.d. de hand gehad heeft in de ver spreiding van de Freie Presse In Kleef en om geving. In het grensgebied zijn de laatste dagen zoowel Nederlanders als Dultschers aangehou den, die niet van voldoende papieren voorzien waren en daaronder pakte de Kleefsche politie zelfs een notaris uit Dortmund, die verdacht werd van malversaties. Verschillende Nijmegenaars, die blijkbaar In Dultschland minder goed bekend stonden als tegenstanders van het huidige regime, kregen waarschuwingen, dat zij op de z.g. „zwarte lijst" waren gezet en zelfs de beide NUmeegsche bladen mochten in dg afgeloopen week niet meer over de grens gebracht worden, wat ven- moedelijk verband hield met de mislukte „bruinhetr.den" invasie van Zaterdag 12 Augus tus in Nijmegen. Zoo heerecht er aan de grens een zekere gespannen toestand, welke vooral de Nederlanders weerhoudt om naar Kleef en elders te gaan. Het te dan ook opvallend stil in het Nederrjjngebied. En zjj, die meermalen over de grens gaan, blijken vaak deviezen-smokke laars te zijn, waarvan er nog pas een< uit Huls- sen, (Betuwe) werd veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf en 1000 R.M. boete, bene vens verbeurdverklaring van de gesmokkelde marken. Zondagavond omstreeks acht uur te een groote materiaalwagen van het circus Mullens te Zaandam in brand geraakt. De brand verliep zoo snel, dat, toen de brandweer arriveerde de wagen met een Inhoud van ruim tweeduizend gulden, reeds bijna geheel verloren was. De oorzaak van dezen voor den eigenaar, die zjjn wagen niet verzekerd had, funesten brand is waarschijnlijk te zoeken in de baldadigheid van enkele jongens. e onwetendheid en vooral de kritl- I J kasterij die weken en weken in twijfels J-e' en kankeren aan het woord zijn ge weest, kunnen niet meer vragen: en waar blijft de leiding van de R.K. Staatspartij? Die leiding is er. zij geeft duidelijk rich ting, wenken en bevelen, zij organiseert de directe actie der partij op een concreet program. Reeds onmiddellijk na de verkiezingen be reidde zij welbewust deze actie voor en zette de bittere verkiezingslessen in een leering voor alle katholieke kiezers om. Krachtig en doelbewust roept zij thans om vernieu wing en verdieping tot al degenen, die uit het teeken van den tijd de nieuwe daad hebben verstaan. Zij leeft niet geïsoleerd van de kiezers, zij erkent, dat ook voor haar de Amersfoortsche Kaderdag buitengewoon leerzaam en nuttig is geweest. Maar in de wisselwerking met de partij en het bewust zijn van haar verantwoordelijkheid vraagt zij het volle vertrouwen en de onvoorwaar delijke medewerking, waarvan de ovatie aan het slot van den Kaderdag de belofte was. Wij publiceerden reeds het werkplan, een volledig program van actie met een oproep, om de uitvoering er van zoo snel mogelijk aan te pakken. Want noch de voortschie tende gebeurtenissen rondom ons. nocli de voortvarendheid van het Partijbestuur laten veel respijt. Men heeft om vladen gevraagd, maar zal men nu ook inspanningen geven voor degezamenlijke daad? Want het staatkundig register moet ver diept, een grooter beweeglijkheid der partij verkregen worden, z’yt gij bereid uw tijd en talent te geven aan de hervorming, de komende gewestelijke kaderdagen. het ver- frisschen der partij met nieuw bloed, het inlijven der jongeren tot actie en het aan- zetten der oude krachten? Oij krijgt mate riaal, vlugschriften, voorlichting in over vloed, uwerzijds zal geen enkele raad, geen gewenscht overleg of vereenigde actie wor den voorbijgegaan. De pers, de jeugd-cen- trales, de partij-fracties worden in de ge meenschappelijke werkzaamheid betrokken, als bij de a.s. behandeling der begrooting zal blijken, dat het beroep op een prac- tische actueele politiek van de R.K. Staats partij dadelijke gevolgen heeft gehad. Maar het resultaat van den nieuwen aan loop kan alleen worden bereikt met uw volle medewerking. Zonder u dan niet af, kanker niet achter den rug der werkers, help de groote partijdaad gelukken, opdat ge later kunt zeggen; ook ik ben er bij geweest! Bij de St. Joseph-kerk aan den Heerensingel *erd de neomist door een stoet van bruidjes ontvangen en naar het altaar geleid. Daarna hield pastoor Vijverberg een kort welkomst woord, waarin hjj als vader der gansche familie, die b(j deze plechtige ontvangst tegenwoordig Was, den zegen van den neomist afsmeekte. Na dat deze gegeven was, celebreerde de jonge Priester een kort Lof, waarmede de avond werd hesloten. Zondag droeg pater Piket een plechtig gezon- •ta H. Mis op, daarbij geassisteerd door pas- »or J. a. Vijverberg als presbyter asstetens, ka- Pelaan L. uudde en den eerw. heer van Teylin- •on, theologant van Warmond, reap, als diaken *n subdiaken, terwijl frater Brandenburg van de Orde der Norbertijnen ais oeremonlarlus ■a iren zou In dezen tijd van drukke eeuwfees- l\/| ten en jubilea geneigd zijp, om er hier AvA oj daar over het hoofd te zien. Echter te een achthonderdjarig bestaan van een abdij in onze Nederlanden een feit, dat belangstelling verdient, mede om het cultureel belang, dat een abdij van een der oude orden nog steeds heeft. Dit achtste eeuwfeest is ingezet met een poril tificale Hoogmis, gecelebreerd door den Hoog» -erw. Heer Mgr. Hugo Lamy, Abt van Tongerloo. waarna in den middag de inwijding plaats had L van het nieuwe orlgog, dat het door den nood- lottigen brand van Mei 1929 vernietigde schoone instrument heeft vervangen. Na een feestelijken maaltijd in den 0 refter, waar mede aanzaten Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, Hoogw. Heer Pre laat van de kortgeleden her-stichte Abdij van Leffe (b(j Dinapt) benevens een groot aantal ge- noodlgden, verzamelden zich kloosterlingen, gas ten benevens een talrijk publiek van helAde en verre, In de kerk, waar Mgr. Hugo Lamy, de liturgische inwijding verrichtte. Dit orgel, dat door den onvermoeiden ijver van den secretaris van Namens bisdom. Kanunnik Tarcisius Bootsma O. Praem. tot stand! te kun nen komen te volgens nieuwe principes, ontleend evenwel aan de orgels van Gothiek, Renaissance en Barok, gebouwd door de firma Johannes Klals. te Bonn, welk huls in 902 het door den brand vernielde Instrument had geplaatst. Het terug grijpen op de oude disposities te niet een greep op goed geluk of geweest, maar te het resultaat van een lange reeks wetenschappelijke experi menten op het gebied van loonvorming en ac- coustl.k ta de ateliers en laboratoria van de firma Klals. Deze orgelbouwers richten hun dte- oosltle in volgens het systeem van grondstem men. vutetemmen en héél weinig tongwerken, terwijl de in de romantiek zoo geliefde ^trjjken- Aartsbisschop van Utrecht tot Rector van het Meisjes ter Eem te Amersfoort den J Tempelman, tot kapelaan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5