ONS BLAD Oostenrijks onafhankelijkheid I V Het nieuws van heden Predappio waar de Duce geboren is 4 T DE TARWECONFERENTIE EEN NATIONAAL BEDE VAARTSOORD DE BAROMETER JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Dollfuss weer thuis Chamberlain’s reis naar Rome Willi Knirsch terecht gesteld De Blériot-fabrieken gesloten Met de byl A Wegen» gebrek Chineesche trein ont spoord VIVA IL DUCEl Het nieuwe Amerika De in Ierland Slaapziekte Vyftien dood en Gandhi’s vrouw in vrijheid Congrcavoor zifter gearreateerd Een bezoek aan de oude smidse Bereidt Duitschland zich op een oorlog voor? De staking der Fransche schippers Een millioen pelgrims te Trier HET PROBLEEM VAN CENTRAAL-EUROPA Een acherpe rede van maarachalk Lyautey Vrijwillige verbinteniaaen der invoerlanden? DINSDAG 22 AUGUSTUS 1933 Hoog ere loonen voor 60.000 New-Yorkera Buitengewoon voldaan over zyn reis naar Italië Zeatig dood en, tweehonderd gewonden Zal De Valera vandaag de organi- aatie verbieden? I I PAYGLOP 3 ALKMAAR Moderne Barometers Mussolini’s plannen DE „COPPA ACERBO” Zet hy een gezamenlijke actie tegen Hitler op touw? Op verzoek van Muaaolini nog geen gedenkplaat: ,Jk ben waar achtig nog niet dood!” Het Weer,||||ll||||||||'i||||>iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuii „blauwhemden” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN .(United Press Nadruk verboden). aan ordera 5^0 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Ie transfer* Roemenle's Gandhi's echtgenoot* in vrijheid gesteld. I Voortbestaan der KNIL.M. verzekerd. Windhoos te Oawerkerk. Benoemingen in het Aartsbisdom. O i DOS Un szluto al Duce. I (United Press). ia •WJVj Zal de blauwhemden-organisatie vandaag h» Ierland worden verboden? ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 279 rijsche bladen zijn van mee- collectleve actie bij den Vol te te Bi een autobotsing te Wilmington rijn 8 perso nen gedood en 26 gewond. Or. Dollfuss zeer voldaan uit Italië terugge keerd. tn la la u» LAHORE, 21 Aug. (Reuter). De politie heeft heden den president ad interim van het Pan- Indische Congres, Singh Caveeshar, gearres teerd, toen hij postte voor winkels, welke bul- tenlandsche goederen verkoopen. Voor zün ar restatie verklaarde Slngh dat hij aftrad als pre sident, welke functie thans overgaat op Vallab- hai Patel, die te Naslk gevangen git. united Press meldt dat mevrouw Gandhi on- voorwaardelljk In vrijheid Is gesteld, opdat zü haar echtgenoot In bet ziekenhuis kan verplegen, De Blériot-fabrieken wegena gebrek aan order! gesloten. Chineesche trein gederailleerd; zestig dooden, 200 gewonden. Vergadering der S.A.I. te Partys. Van der Velde voor boycot van Duitsche waren. Ruim een millioen pelgrims ie Trier In enkele weken. Scherpe rede van maarschalk Lyautey tegen het nieuwe Duitschland. Fransch protest tegen moratorium. O le ar !T n ko I- n n 13 18 n FRANKFURT am MAIN. 22 Aug. (VX>.). De auto-monteur Willi Knirsch. die op 1 December van het vorige Jaar te Frankfurt een roof moord pleegde op een postlooper en op 14 Jan. j.l. door de rechtbank ter dood werd veroor deeld. is hedenmorgen te 6 uur In de straf gevangenis Preungeshelm te Frankfurt met de bijl onthoofd. Dit was de eerste terechtstelling in Frankfurt sedert 23 Maart 1914, toen aldaar de gifmenger Karl Hopf ter dood werd ge bracht. NEW-YORK, 21 Aug. Zestigduizend arbeiden In de confectle-industrie zullen morgen weer aan het werk gaan, daar hun elschen tot loons- veghooglng en verbetering der arbeidsvoorwaar den zjjn Ingewillfgd. Men hoopt, dat thans te vens 10.000 nieuwe werkkrachten te werk kun nen worden gesteld. Te Chicago zün 10.000 arbeiders in de con fectle-industrie in staking gegaan, om hoogere loonen en. betere arbeidsvoorwaarden te ver krijgen. Nieuwe en ongewone bezuinigingsmaatregel in overweging bü de Regeering. MUSSÓLINI. de vriend der kinderen (Bladzijde uit een Italiaanse!) schoolleesboek Je) steekt scherp lint. Het maakt een meer een de der familie Mussolini die alle De tarweconferentie. Vrijwillige verbinteniaaen der invoerlanden? Hoogste stand op Dinsdag 1 mar nun.; 74&S .Vorig» stand 756 ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII^ ST. VoUIS. 21 Aug. CV. D.) De slaapziekte te 8t. Louis breidt zich meer en meer uit. In de afgeloopen dagen zijn 15 dezer 135 zieken overleden. dienst te doen in de campagne tegen de Roode Chineesche strijdkrachten, is ontspoord. Twee wagons met tweehonderd leerlingen stortten in de rivier. In totaal werden zestig passagiers gewond. De oorzaak van de ramp is. naar men zegt, te wijten aan zorgeloosheid van de baanwer- kers, die de rails gelegd hadden, doch ook acht men sabotage van de Roode strijdkrachten mo- geljjk De passagiers, die ongedeerd gebleven waren koelden hun woede op de baanwerkers. door zich van deze lieden meester te maken en op staanden voet te executeeren. PARIJS, 22 Aug. (Reuter) Stakende schip pers in de binnenvaart hebben gisteravond de Seine met hun vaartuigen afgezet. Binnen den tjjd van 7 minuten vormden zij met hun scha pen een dam in de rivier, waar niets dooi- heen kon. Toen de rivierpolitie met slrene-sig- nalen vrije doorvaart eischte, ging nog een tweede rij schepen dwars over den stroom lig gen. Gisteravond heeft de politie tegen de af zetting niets meer ondernomen. LONDEN, 22 Aug. (V.D.) De diplomatieke medewerker van de ..Dally Herald vermoedt, dat het bezoek van Sir Austin Chamberlain aan Rome een polltieken achtergrond heeft en dat de Engelsche regeering hem met een par ticuliere missie heeft belast, nJ. een bespre king met Mussolini over een eventueele geza menlijke actie met Frankrijk en Engeland te gen Hitler. 'trier. 21 Aug. (VD.). Het totale aantal der bedevaartgangers, die In de laatste vier weken een bezoek aan Trier hebben gebracht, bedroeg Zaterdagavond 1.026.777. Onder de pel grims van Zondag bevonden zich de blsschop van Aken. Mgr. Vogt. en de apostolische nun tius te Brussel. Mgr. Ni cara. n het Grand Hotel te Riccione hebben Mus solini en Dollfuss den toestand voor de zoo- veelste maal besproken. De Oostenrijksche staatsman toont zich zeer bevredigd over het verloop der onderhandelingen. Het kardinale punt is, dat hjj aan de wereld kon verkondi gen, dat Mussolini levendige belangstelling heeft voor een vrij en onafhankelijk Oostenrijk. Dit is voorloopig de hoofdzaak. In welke rich ting Mussolini’s plannen gaan naar een rege ling met de Kleine Entente en met het stich ten van de een of andere Donau-combinatie, blijft voorshands nog in het duister. Het is daarom niet te verwonderen, dat men in En geland en Frankrijk met spanning de offlci- eele rapporten afwacht, die uitsluitsel geven, tot welke conclusies de twee staatslieden zijn gekomen. De houding van Mussolini tegenover Duitschland, dat steeds doorgaat, trots vroe- geren beloften, van München uit, bij monde van den heer Habicht, den radlo-oorlog tegen Oostenrijk voort te zetten, staat daarbij In het middelpunt der belangstelling. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat er een' verdere gedach tenwisseling zal volgen tusschen Rome, Londen en Parijs over de beste middelen, om op te tre den in verband met het Oostenrijksch-Duit- sche geschil en de economische moeilijkheden van Oostenrijk. Waarschijnlijk zal Italië voor stellen, aan Oostnrijk weer een nieuwe leening te verstrekken, om de depressie In dat land te milderen. Tevens verwacht men, dat Mussolini voor de derde maal een „vriendschappelijke waarschuwing" aan Duitschland zal richten. Zeker is, dat het de wensch is zoowel van Mus solini als van Dollfuss, dat onder alle omstan digheden een conflict omet worden vermeden en dat het gezond verstand moet zegevieren. Rijkskansclier Adolf Hitler is te Nürnberg aangekomen, om de voorbereidingen voor den komenden partijdag der NSDA/. te controleeren BOEDAPEST. 21 Aug. (VD) Naar aanleiding van artikelen in de Fransche pers verklaart de .Fester Lloyd”, dat een nauwer verband tus schen Oostenrijk en Hongarije In het geheel niet noodzakelijk is. De betrekkingen tusschen de belde Staten zijn reeds thans vertrouwelijk en vriendschappelijk. Meest matige. Zuidelijke tot Zuid-Wes- telijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk opklarend, opnieuw regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 762.8 te Biaritz. Laagste stand: 748.9 te Larwick. Zon op 5.54 onder 8.10. Licht op 8.40. 28 Aug. Eerste Kwartier. LONDEN. 21 Aug. In het Canada House Is hedenmorgen de Inte-rntlonale Tarweconfe rentie geopend, in aanwezigheid van vertegen woordigers van 29 graan In- of uitvoerende lan den. Met algemeene stemmen werd de Cana- deesche Minister-President tot voorzitter ge kozen. Rusland zou te kennen hebben gegeven, dat het bereid is aan een plan deel te nemen, wan neer daarvoor een principleele overeenkomst is gevonden. Na de middagzitting werd de ontwerp tekst voor een overeenkomst gepubliceerd, dat moet dienen als basis der besprekingen. Teneinde productie en consumptie met elkaar In evenwicht te brengen aldus het ontwerp zullen de tarwe-invoerende landen .geen enkelen maatregel nemen om de blnnenland- sohe tarweproductie uit te breiden en zullen zij alles doen, om de consumptie te verhoogen- Teneinde een merkbare verbetering der tarwe- prijzen te krijgen zullen de invoerlanden de douanerechten op tarwe verlagen, terwijl er voor een bepaalde periode een Internationale ihrweprüs zal worden gehandhaafd. De Invoer landen aanvaarden het beginsel van de wen- schelijkheid van wijziging In het algemeene stelsel van invoerrestricties als gevolg van der gelijke tariefverlaglngen De Amerikaan Mupruy ontkende stellig de geruchten, als zou Amerika een dumping wil len beginnen. Er zijn twee subcommissies Ingesteld, die de conferentie Woensdag verslag zullen uitbrengen BENITO MUSSOLINI ama moilo i bambiui. I Limbi d’Ilalta atnano moilo >1 Duce. an de kwestie met Duitschland afgezien, schijnt Mussolini nog altijd de plannen te volgen, die hem, na herziening der ver dragen, de leiding der midden-Europeesche De start der renwagens in de „Coppa Acerbo”, die bij Pescara in Italië werden gehou den en door 50.000 toeschouwers werden bij gewoond. Winnaar werd de Italiaan Fagioli. PARIJS, 21 Aug. Het „Journal" stelt met leedwezen vast, dat Mussolini er niet aan denkt, de „pangermanistlsche bedreigingen” met vast beradenheid tegen te gaan. Verscheidene Fai nlng, dat van ren ken bond thans geen sprake meer zijn kan. ROME, 21 Aug. (VD) De Itallaansche pers legt in haar commentaar op de besprekingen te Riccione den nadruk op de noodzakelijkheid van een onafhankelijk Oostenrijk, maar tevens op de noodzakelijkheid van een verdere ont spanning der verhoudingen tusschen Duitsch- land en Oostenrijk en samenwerking tusschen Oostenrijk en al zijn naburen. ..Lavoro Fascls- te” wijst een gemeenschappelijken stap bij den Volkenbond af. De mogelijkheid van een groo- ter verkeer over de haven van Triest moet be studeerd worden. PARIJS, 22 Aug. (V.D.). Tijdens de inwijding van een vaandel te Nancy heeft maarschalk Lyautey een rede gehouden, die scherp gericht was tegen het nieuwe Duitschland. HU ver klaarde o.a dat de bewoners van Oost-Frank- rük het beste wisten wat een oorlog kost, want juist daar waren de heele geschiedenis door de dorpen verbrand en grUsaards, vrouwen en kinderen vermoord. Men zou met blindheid geslagen moeten zUn wanneer men niet zag. dat alle activiteit in Duitschland gericht was op de voorbereiding van een vergeldlngsoor- log. Lyautey verklaarde, dat hü gedurende zUn 30-jarige werkzaamheid altüd had gehandeld naar het beginsel, dat men zUn macht moet toonen, teneinde haar niet te moeten gebrui ken. PARIJS. 22 Aug. (V. D.) NauwelUks vier weken, nadat Codos en Rossi door hun lange afstandsvlucht een wereldrecord op naam van een product der Blériot-fabrieken hebben gebracht, kondigt Louis Blériot aan. dat hu zUn vliegtuigfabrieken te Suresnes zal moeten slui ten wegens gebrek aan orders. Reeds geruimen tijd hadden de fabrieken nauwelUks Iets te doen en waren er nog slechts tien man aan het werk. Predappio Nuova, Augustus. «-.-■oen Benito Mussolini hier vUftlg Jaren ge- A leden gebpren werd, heette dit dorp nog X Dovla. Uit het kleine kind groeide de groote „duce” en uit het onaanzienlUke Dovla groeide het gelukkige plaatsje van Italië. Pre dappio Nuova, 'dat thans zelfs stadsrechten verkregen heeft, van den grond af nieuw is opgebouwd en tot een nationaal bedevaartsoord "leen goede weg voert door de Valle del Rabbi van Forll dat op zestien kilometer afstand ge legen Is naar Predappio Nuova. Te midden van nieuwe' ’Wzen, naast het nieuwe raadhuis, de nieuwe kerk en het nieuwe schoolgebouw een oude vervallen woning al heel af. Dit is het geboortehuis van Musso- --- dan eenvoudigen In druk, maar tusschen zoo veel nieuwe gebouwen WEENEN. 21 Aug. (W.B.) Ministerpresident Dollfuss is hedenavond uit Riccione te Salz burg aangekomen, waar de minister van Handel reeds vertoefde. Dr. Dollfuss vloog in verband met het slechte weer via Weenen. TUdens zUn oponthoud op het Weensche vliegveld liet hü zich, naar de Politieke Cdkrespondentle bericht, buitengewoon bevredigend uit over het resul taat zUner Italië-rels. Zichtbaar voldaan wees hij er op, dat hü ook dit maal weer bü den Itallaanschen regeeringschef niet alleen een volledig begrip voor Oostenrüks toestand en behoeften heeft gevonden, maar er zich ook opnieuw van heeft hunnen overtuigen. dat Mussolini een warm en werkzaam belang hecht aan het gedüen van een vrU en onafhankelük Oostenrük. In Venetië was de bondskanselier afgehaald door vorst «Starhemberg. De heeren ontbeten in hotel .Les Bains”, waarbü actueele politieke problemen werden besproken. Naar verluidt, duurde het onderhoud met Starhemberg drie uur. ven. In het midden was de familie Mussolini gehuisvest en dit deel van het huis Is tot na tionaal monument verklaard. Links bevinden zich de werkplaats en de woning van een tim merman, rechts huist een eenvoudig landbou wersgezin. Wanneer het van de plaatselüke autoriteiten afgehangen had, was heel het ge bouw monument geworden. Mussolini wilde ech ter niet dat zün voormalige buren uit hun huis werden gezet. De gelükvloersche verdieping van de woning der familie Mussoluni wordt door een muur in twee gelüke helften verdeeld. Aan den eenen kant van dezen muur had Mussolini’s vader vroeger zün smederü. terwül aan den anderen kant zün moeder als dorpsschooljuffrouw de kinderen der boeren in de geheimen van het ABC inleidde. De zware balken waarop het plafond rust, zün nog altüd zwart en vet van den rook der smidse. Tegen den buitenmuur van het huls is steenen trap aangebracht welke leidt naar woonvertrekken op een gang uitkomen. In de eerste kamer werd de „duce" geboren. Het kleine vertrek wordt büna geheel gevuld door een enorm bed dat met een bont gekleurde boerensprei is toegedekt. Aan het hoofdeinde hangt een plaat van de Madonna welke met spükers aan den muur bevestigd Is. Tegenover deze kaïder ligt een kleine keuken met In een hoek een primitieven haarg zooals men dien heden ten dage nog veelal In de hui zen der Romagna aantreft. Dan volgt de kamer van Benito en Arnaldo Mussolini. Het üzeren ledikant dat door vader Mussolini zelf gesmeed werd en waarin de twee broers samen sliepen, staat nog op zün plaats De Inrichters van het Mussollnl-museum had den gemeend op dit bed een matras te moeten neerleggen. Toen de ..duce” echter bü een be zoek aan Predappio Nuova zün geboortehuis be zichtigde, bleek hü daarmee niet tevreden. „Wanneer u alles wilt laten zien zooals het was, daa moet u de matras wegnemen en er politiek in handen zullen geven. Het door hem gelanceerde pact der vier gj-oot* mogendhe den. Frankrük, Engeland, Duitschland en Ita lië, werd geïnspireerd door het verlangen, een verdragsherziening door te voeren. Deze zou dan moeten beginnen bü Centraal-Europa. Zü be staat daarin dat Oostenrük een deel zou wor den van ren centraal organisme, waarvan Hongaüe een ander belangrük deel vormt. De kneep Is nu alleen maar, dat Mussolini door deze plannen niet in staat is, een energieke politiek te voeren tegen het Hitleriaansche Duitschland. Deze tweeslachtigheid Is de oor zaak van de onrust, die In Europa blüft heer- schen.'De oplossing zal zeer moeilük zün. Het is niet meer dan natuurlük, dat Duitschland vasthoudt aan een zeer nauwe verbinding met Oostenrük, dat. werden er verkiezingen uitge schreven, er zeer duidelük blük van zou ge ven, deze verbinding op prüs te stellen. Maar dit wil Juist Mussolini niet, om van de andere mogendheden te zwügen. Daarom zal de tegen woordige toestand nog wel lang voortduren, wanneer tenminste niet opeens "een'inelle ont wikkeling in de eene of andere richtig op la- *wine-achtlge wüze intreedt. In ieder geval, de Oostenrüksche David staat nog altüd In het strüdperk. HU kan zün slinger nog niet weg werpen en hü zal nog heel wat steenen in den Donau moeten zoeken, om zün Goliath te vellen. NANTSJANG (Chineesche provincie Klangsi) 22 Aug. (Reuter) In de nabüheld van een brug over de rivier de Siau is gisteren een ernstig treinongeluk gebeurd, dat zestig men- schenlevens heeft geëischt en waarbü twee honderd personen gewond zün. Een express-treln uit Kiangsi, die 500 leerlin gen van de opleidingsschool voor officieren naar Kloekkiang en Nantsjang vervoerde, om actief een stroozak voor In de plaats leggen." Dit geschiedde. Het laatste vertrek is de „mooie kamer” waar de familie gezamenlük at en welke even een voudig is ingericht als de rest van het huis Tegenwoordig ligt er een boek waarin de be zoekers hun handteekenlng plaatsen. Oorspronkelük had men een marmeren plaat met een daverend opschrift in den voorgevel gemetseld. Op verzoek van Mussolini werd die echter verwüderd. „Wanneer u het absoluut noodlg vindt hier een gedenkplaat op te hangen, beitel er dan de zen tekst In: „Hier hing een gedenkplaat welke op verzoek van den geëerde werd weg geno men I” Ik ben toch waarachtig nog niet dood?' Het volk der Romagna spreekt over Mussoli ni als over een goeden bekende. Iedere „Romag- nolo" beschouwt hem. om zoo te zeggen, een beetje als verre familie. Natuurlük Is het niet moeilük ld Predappio Nuova tientallen menschen te ontmoeten die met Mussolini op school zün geweest of In hun vrüen tüd onder zün aanvoering velerlei kwa jongensstreken pleegden. Zü vertellen er nog gaarne van hoe Benito al vroeg, zün handen uit de mouwen moest steken en hoe hü als klei ne jongen büna krom liep onder de kist met gereedschappen van Allessandro Mussolini, zün vader, wanneer deze hier of daar een karweitje had op te knappen. Ook de ouders van den „duce" herinnert men zich in deze omgeving nog heel goed. Zün va der bewoog zich druk op politiek terrein en was een kort aangebonden man die misschien alle deugden bezeten heeft, behalve die van ge duld. Zün moeder wordt thans algemeen beti teld als „la Santa", de Heilige. Zü stond altüd klaar om een leder te helpen en zü verdroeg veeL De familie Mussolini was alles behalve ver mogend en signora Rosa, Mussolini’s moeder had eigenlük beter steun kunnen ontvangen dan dat ze dien aan anderen verleende. De smederü leverde heel weinig op en zü zelf verdiende maar vter-en-vüftlg lire in de maand met haar school. Meermalen moest ze haar kinderen 's middags aanmanen om niet al te gulzig wez»" wanneer zü 's avonds ook nog wat eten wilden hebben. Tcrügt het lets van de eerbiedwaardigheid eener slotruïne. Vroeger werd het huls In drieën bewoond en deze toestand is onveranderd bewaard geble- DUBLIN. 22 Aug. (V. D). Met groote spanning wacht men vandaag in geheel Ier land af of De Valera na de kabinetszlttlng. die heden wordt gehouden, de organisatie der fascistische blauwhemden zal verbieden. De lersche Minister van Defensie heeft voor alle officieren en manschappen van het leger en de militaire reserve het lidmaatschap van dc Blauwhemden-beweging of eenige andere militaire of halfmilitaire organisatie verboden. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Adminijtratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal voor Alkmaar f X Voor buiten Alkmaar f 2 85 /Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem e strijd van David tegen Goliath wordt I 1 tegenwoordig in binnen- en buitenland- sche pers vaak aangehaald als vergelü- kingsobject van den kamp dien op het oogenbllk Oostenrük voert tegen Duitschland. Men ziet bü deze vergelüklng mfet het Bijbelsche verhaal over het hoofd, dat in ht Boek der boeken als feit vast staat, dat David overwonnen heeft, maar dat het allesbehalve zeker is. dat ook dit thans reeds van den kleinen, dapperen Dollfuss is te zeggen. Met sympathie ziet de wereld naar de pogingen, die de Oostenrüksche tx>ndskanselier doet, om de onafhankelükheid van zün land te handhaven. Naar buiten is de strüd relatief nog het gemakkelükste. De he vigste strüd wordt in het binnenland gestre den, want het valt niet te ontkennen, dat een zeer groot deel der bevolking van het arme, verminkte, zoo weinig levenskrachtige Oosten rük alleen nog heil ziet voor de toekomst in aansluiting aan het Duitsche Rijk, in aanslui ting met het tegenwoordige régimëTn dat Rük. Dit moet noodzakelük voorop worden gezet, wil men begrüpen, welken tegenstander Dollfuss heeft te overwinnen. Zün positie zou reeds lang onmogelük zün, wanneer hü geen daadwerke- lüken en moreelen steun kreeg van het buiten land. De hoop van hen, die Oostenrük als souverein land gehandhaafd willen zien, is ge baseerd op velerlei factoren, waarvan de hou ding van Mussolini de voornaamste is. De Itallaansche dictator verkeert echter in een zeer moeilüke positie. Natuurlük staat hü zeer sympathiek tegenover het fascistische Duitsch-, land, maar van den anderen kant is het voor hem en zün land een levensbelang, dat er in Centraal Europa ren machtsgroep Is. die een stootblok vormt tegen Duitschland. En Duitschland, dat Oostenrük In zich heeft opgenomen, is een buur, die voor Italië niet alleeix ongewenscht, maar onder de huidige omstandigheden zelfs onduldbaar is. De positie van Mussolini is dus uitermate moeilük. ij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9