V Offer gevraagd leed wui eiken daq Groeiend ongeloof RADIOPROGRAMMA u [i 1 WOENSDAG 23 AUGUSTUS Donderdag 24 Aug. 1933 dan Katholieke dissidenten 4 7, Jaardienst Kardinaal van Rossum Geposteerd Oproep om steun Hoog» belangstelling MONUMENTEN TE TILBURG PROF. MR. A. ANEMA Paard loopt op auto in Mevr. Pouly geeft op In alle opzichten geslaagd DOOR EEN AUTO GEGREPEN BEVRACHTINGSZAKEN Invloed arbeidsloon Op kostprijs van producten DUUR BETAALD RECORD GEHEIMZINNIGE INBRAAK CORINTIANS IN ONS LAND Uitvoering saneeringsplan BURGEMEESTER BEDREIGD Drie maanden geëischt ZIEKTE VAN WEIL VOOR DEN ZEEKRIJGSRAAD 1 Hoogere extra-korting voor ongehuwden Auto tegen een tram opgereden Ontstellende cijfers De zwemster Ruth Litzig overleden UITVOER VAN BLOEM BOLLEN Collecte voor de gedupeerden te Ouwerkerk Vyf-jarig jongetje overreden en gedood Een drietal wedstrijden o.m. tegen de Zwaluwen Het bestuur der K. D. A. P. geconstitueerd DERDE ORDE-DAG TE NIJMEGEN Wagen botst tegen boom, waarbij één inzittende gedood Verduistering van f 41.000 Na drie uur zwemmen aanval op duurrecord gestaakt S3 gemeenten voor meer 25 pCt. ongeloovig “V Ontrouw kassier veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voor waardelijk Nieuwe tijdelijke verlaging van vyf procent op de salarissen van het personeel in Ryksdienst ONVOORZICHTIG WIELRIJDER De Raad van Beroep geïnstalleerd Voor den Eerbiedwaardigen jPetrus Donders en Mgr. Zwysen Lid van het Permanent Hof van Arbitrage Van de daders geen spoor 1 van 9 30 Dansmuziek. 7.30 Dansmuziek, opera In vler be- weft i hrrf 9 de d. i en Ai VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN VERWIJZEN WIJ KAAR DEN RADIOGIDS ling van dit voorstel, op onorganisa- iize, door de afd. Den Haag, in de overstak, juist toen hem de auto van den Bots uit Valkens waard achterop reed De bestuurder kon een aanrijding niet voorkomen. De wielrijder werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Ijlings haalde men geneeskundige hulp Het bleek dat de ongelukkige ernstige inwendige kneuzingen., alsmede een zware hersenschud ding bekomen had- Per auto werd hü naar het R. K Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd, waar hem de laaatste H.H. Sacramenten wer den toegediend. Gistermorgen Is hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. S. was gehuwd. om het Dinsdagmorgen stak het vijfjarig jongetje v. O., uit Zuilen, ter hoogte van de St. Ludgerus- kerk aldaar van achter een auto plotseling den Amsterdamschen straatweg over en lette blijk baar niet op een luxe auto, komende uit de tegenovergestelde richting. Het knaapje werd door den auto gegrepen en overreden. Na door de gemeente-artsen 'Frederikse en' Niemeyer voorlooplg verbonden te zijn, is het jongetje, dat ernstig gekwetst was, overgebracht naar het militair hospitaal te Utrecht, waar zijn vader werkzaam is. Daar ia het knaapje na aankomst spoedig overleden. Dinsdagavond omstreeks acht uur is bü de halte Weverslaan te Voorburg een luxe-auto, bestuurd door den ongeveer veertlg-jarigen heer Steinman uit Voorburg, opgereden tegen een in volle vaart rijdende versnelde tram van den dienst Den HaagLeiden, komende uit de rich ting Leiden. De auto werd over een afstand van 40 Meter meegesleurd en geheel vernield. De heer S., de eenige Inzittende, werd zwaar ge wond uit de wrakstukken van den auto te voor schijn gehaald. HU werd naar het ziekenhuis 8t. Antoniushove vervoerd, waar hU kort na aankomst is overleden. Omtrent de toedracht van dit ongeluk ver nemen wU nog. dat de heer S. voor een stil staande tram had gestopt, even later gaf hü weer gas om deze te passeeren, doch blUkbaar zag hij de uit tegenovergestelde richting komen de tram niet naderen, met bovengenoemd droe vig gevolg. WARSCHAU, 1411 M.5.36 Mandoline- muziek. 6.55 Populair concert. 8 20 Con cert door het omroeporkest onder leiding van J. Ozmlnski, 10.20 Dansmuziek. Naar we vernemen is tot lid van het perma nent Hof van arbitrage door H. M. de Koningin aangewezen prof. mr. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrije Universitelt te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Het was reeds eenlgen tijd bekend, dat de regeering van het rijkspersoneel een nieuw offer zou vragen om mede door de aldus verkregen besparing, gevoegd bü nog andere te treffen bezuinigingen, te komen tot een sluitende be groeting. De „Volkskrant" verneemt, dat thans bekend is welk offer de regeering van het rijkspersoneel vraagt. Ook ditmaal zal de gevraagde nieuwe korting een tUdelUke zijn. De regeering stelt voor bij de reeds toegepaste tUdelUke kortingen i nog eene te voegen van vUf procent, zoowel voor de gehuwden als de ongehuwden. Bovendien wil-de regeering de reeds bestaan de extra-3 procent-korting voor de ongehuwden verhoogen en wel met één procent meer voor elk jaar boven den 25-jarlgen leeftijd tot een maximum extra-korting voor ongehuwden zal zün verkregen van tien procent op 32-Jarigen en hoogeren leeftijd. Op 21 Juli werd de burgemeester van Maas tricht, Mr. L. B. J. van Oppen, door den wer<- looze J. A. C. van zUn flets getrokken en be dreigd. Maandag stond verdachte te dezer zake voor de Maastrichtsche Rechtbank. Ten laste werd gelegd bedreiging met dood slag, althans zware mishandeling. Het O.M. eischte tegen verdachte drie maan den gevangenisstraf. ROME. 441 M.: 8.35 Gramofoonmuzlek. 8 05 Gevarieerd concert. WEENEN. 517 M.: 5.45 SolUtenoonoert 10.50 Gramofoonmuzlek. LUXEMBURG. 1191 M-: 7.00 Lichte gra- mofoonmuzlek, 7.45 Weeroverzicht. 7 50 Symphonlsch concert van gramofoonpla- ten. 8 30 Causerie over een actueel onder werp in het Dultsch. 8 40 Lichte gramo- foonmuzlek. 9 00 Nieuwsberichten in het Fransen. 9.10 Voortzetting concert lichte gramofoonmuzlek. 9.45 Nieuwsberichten in het Dultsch. 0.55 Dansmuz.lek en een ge varieerd programma vin gramofoonplaten. In diverse pauzes: Blotnoteerlngen en sport, berichten. KANIGRWÜHTERHAUREN. 1835 M.t 8 30 Populair concert. 4.20 Concert door én orkest van werklooze musici 8 20 Popu lair concert. 11,20'Concert. I.ANGENRERG, 478 M.: 18.00 Populair concert. 13.50 Gramofoonmuzlek, 1.30 Con- s eert onder leiding van Evsoldt. 8.20 8o- llstenconcert, 8.25 Concert onder leiding van Eysoldt, 10.50 Populaire en dansmu ziek. Mevrouw Pouly. de Rotterdamsche zwemster, die Dinsdagochtend te Volendam was gestart voor het doen van een poging om het Neder- landsch uurrecord zwemmen te verbeteren, heeft wegens de onstuimige golven haar toch moeten staken. ZU is van des morgens half elf tot des middags half drie in het water geweest. ZU werd begeleid door een motorboot, waarin zich o. m. haar trainer bevond. Het doel van den tocht was het Keteldlep. In de eerste helft van September zullen te Tilburg de onthullingen plaats hebben ven twee monumenten, die aldaar worden tot stand gebracht. Op den Heikant, «aar destijds de Kerbicdw. Petrus Donders Cj.s.R. werd geboren, zal op 10 September het monument tot diens herin nering worden onthuld. NabU de pastorie „Het Helke" zal twee dagen later de onthulling plaats hebben van het mo nument ter nagedachtenis van Mgr. J. Zwusen. Te Zaandam is bü een ambtenaar der Poste rijen. den heer W. Hertog, de ziekte van Well geconstateerd. In verband met dit eerste geval in Zaandam van de gevreesde ziekte heeft het bestuur van de Zaandamsche Bad- en Zweminrichting, uitbreiding te voorkomen, het badhuis op Eiland In de Voorzaan gesloten. Verder zal het publiek gewezen worden op het besmettingsge vaar en ervoor gewaarschuwd worden in de Zaan en omgevende wateren te gaan baden of zwemmen. Te Zuld-BeUerland aan het Zwartsluisje is een ernstig geval van de ziekte van Well ge constateerd bü een 24-jarigen vlsscher. VUf Jaar geleden is de vader van den zieke, eveneens vlsscher. aan dezelfde ziekte overleden. BBU88EI., 809 M-t 13.20 Gramofoonmu- zlek. 1.10 Concert door het kleine orkest van bet N. I. R. onder leiding van P. Lee mans. 6 30 Populair concert door het Ra- dlo-orkeet onder leiding van Karei Wal pot. 8 35 Gramofoonmuzlek, 8 50 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 8.30 Po pulair concert door het Radlo-orkest, 8 30 Concert uit het caalno te Knocke. KALI’NBBORG. 1153 M.S 18.20 Strijkor kest onder leiding van Max Skalka, 8.00 Pianospel, 3.30 Orkest van „Wlvex" onder leiding van Teddv Petersen. 8 30 Omroep orkest onder leiding van Launv Gröndahl, 9 45 Gramofoonmuzlek. 10.35 Moderne Deensche muziek. 1135 Dar- dek. BERLIJN, 419 M.8.25 Vocaal concert, Tot partU-secretaris der Katholiek Demo cratische Arbeiders PartU is benoemd de heer Koopman te Hilversum. Het Partijbestuur is voorts als volgt samengesteld: Chr. Vocht, Amsterdam, voorzitter; J. van der Tas, Am sterdam; Otten te NUmegen; v. d. Vten te Til burg. Felix Donders, Tilburg; mej. Hondeveld. Enschede; G. Bik. Rotterdam; Reulink. Schie dam; Lamers, Arnhem; Arllnk, Klazinaveen; J. Tardy te Amsterdam en de heer Penninger, Maastricht. De negentien-Jarige zwemster Ruth Litzig te Essen, die het wereldrecord „langzwemmen" op haar naam heeft gebracht door bijna 79 uur in hét water te blüven, en die daarna vol komen uitgeput naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, is Dinsdagmiddag te vier uur overleden. Sedert haar aankomst In het ziekenhuis kon het hart slechts door voort durende kamfer-lnspuitlngen in werking wor den gehouden. Verwacht wordt, dat deeze gebeurtenis nog een naspel zal hebben in de vervolging van hen. die dit ..sportieve" evenement hebben ge- georganiseerd. Dinsdag vond de installatie plaats van den Raad van Beroep voor Bevrachtlngszaken. welke is ingesteld op grond van de wet van 5 Mei 1933 om te komen tot een evenredige vrachtverdee- ling in de binnenvaart. De Raad van Beroep werd namens den Mi nister van Economische Zaken geïnstalleerd door den Dlrecteur-Generaal van Handel en NUverheld aan het Departement van Econo mische Zaken, den heer dr. H. M. Hlrschfeld. In zün rede wees Dr. Hlrschfeld er op, dat deze Raad voor een bü uitstek moeilijke taak komt te staan, daar immers deze wet een ge heel nieuwe materie bevat en toegepast moet worden op verhoudingen, die soms uiterst ge compliceerd kunnen zUn. Het is aan den Raad om door zUn jurisprudentie bü hare toepassing eenheid te scheppen. De heer J. Warner, voorzitter van den Raad van Beroep, die de rede beantwoordde, nam daarna de leiding van de werkzaamheden van den Raad op zich. Wij kunnen nog meedeelen. dat het secre tariaat gevestigd is; Bezuidenhoutschweg 107, 's Gravenhage. In aanvulling van het bericht omtrent den Jaardlenst voor ZUne Eminentie Kardinaal W. M. van Rossum z.g. op 30 Augustus e.k. te Wit- tem*te houden, kan nu worden medegedeeld, dat Z.Em. Kardinaal Fumasoni Biondi, Prefekt van de H. Congregatie der Propaganda, per- soonlljk den jaardlenst zal celebreeren en de plechtige absoute zal geven. Het koor der Wlttemsche studenten zal een Requiem zingen van P. Haagh en een deel der door den bekenden componist Don Praglla uit Rome ter gelegenheid van het eerste Jaargetüde gecomponeerde Mis In memorlam Eml Cardlna- lis G. M. van Rossum. De plechtigheid zal een aanvang nemen om 10 uur. zoodat er nog gelegenheid bestaat Wlt- tem te bereiken. Aankomst tram uit Maastricht 9.18. Autobus uit Maastricht via Valkenburg 10.00. Autobus uit Heerlen 9.45. Behalve Z. H. Exc. Mgr. Lemmens hebben zich reeds aangekondlgd H.H. H.H. Exc. Mgr. Smets en Mgr. Meulenberg. BU hen zullen zich waarschUnlUk andere Bisschoppen voegen. Voor de hoogere autoriteiten, die zich bijtijds aanmelden, zal gelegenheid zUn in Wlttem deel te nemen aan het diner, dat aan ZUne Eminen tie zal worden aangeboden. Met het oog op be perkt logies zullen er geen ultnóodlglngen wor den verstuurd. Zaterdagavond te middernacht reed de siga renfabrikant BchUvens uit Valkenswaard van Weert, waar hü een familiebezoek had afge legd. per fiets huiswaarts, toen hü op den weg tusschen Maarheeze en Leende plotseling <^n De Utrechtache rechtbank veroordeelde Dins dag den 37-Jarigen L. J. v. H., smid te Schalk- wük en voormalig kassier van de Coöperatie ve Boerenleenbank aldaar, wegens verduiste ring van een bedrag van 41.000.ten nadeele van die instelling, tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelük met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de R. K. Reclasseeringsvereeniging. Verdachte had, gelük wU destüds gemeld hebben, in de jaren 1929 tot 1933 verschillende bedragen verduisterd en drie valsche kwitanties geschreven, welke hü getoond had aan het be stuur der boerenleenbank en aan den inspec teur der Raiffeisenbank om er zün malversaties mee te bedekken. Ook in een spaarbankboekje had hü geknoeid. Gistermorgen kwam de Gemeenteraad van Ouwerkerk büeen om maatregelen tot steun te nemen voor hen. die door de windhoos van Maandagavond aanzienlUke schade hebben ge leden aan hun eigendommen. De Raad besloot een comité op te richten, teneinde gelden büeen te zamelen. Een aantal jonge meisjes met busjes gewapend, collecteert op de straten bü degenen, die per auto, motor of rüwiel de geteisterde plaats komen bezoeken. De Raad besloot tot een oproep om hulp en steun aan het geheele Nederlandsche volk. Gelden kunnen worden gegireerd op het giro nummer van den burgemeester 87551. De schade wordt op eenige duizenden geschat. Verschenen is deel III van de publicatie, die de resultaten omvat van de volkstelling van 1930. Dit deel bevat de gegeven van de kerkelüke gezindte der Nederlandsche bevolking. Uit de eüfers blükt, dat er in ons land 1431.298 katholieke mannen en 1.458.724 katho lieke vrouwen woonden. Deze eüfers waren In 1920 resp. 1212.585 en 1323.017. -ypntstellend zün de eüfers, die In dit deel worden medegedeeld over de toename van het ongeloof in Nederland. In totaal behoorden vol gens de telling in 1920 tot geen enkele kerke lüke gezindte 533.714 personen. Volgens de tel ling van 1930 was dit aantal 1.144.393. Het percentage van hen, die tot geen geloofs- belüdenls behoorden, bedroeg voor het RUk 14.42, voor de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners 2739 en voor de provincie Noord-Hol- land 2831. Er zün in ons land 53 gemeenten, waarvan het percentage ongeloovigen boven de 25 uit gaat. De gemeenten Koog a. d. Zaan en Zaan- dük hadden resp een percentage van 5035 en 60.16. In Amsterdam was het aantal Katholieken 77.14^ mannen en 89.379 vrouwen. Het aantal ongeloovigen in Amsterdam bedroeg 139.311 mannen en 124.680 vrouwen, dat is ongeveer een derde van de hoofdstedelüke bevolking. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur had op den Arnhemschenweg, ter hoogte van de Her tenkop bü Leusden bü Amersfoort, een ernstig auto-ongeluk plaats met doodelüken afloop. Toen en auto, bestuurd door den heer T. uit Woudenberg, met matige snelheid een zandweg passeerde, kwam hieruit een paard gerend, dat op hol sloeg en met,een gedeelte van het le- moen achter zich op het voorstuk van den auto sprong. De bestuurder gooide hierop het stuur om, waardoor de wagen tegen een boom botste. Hlerbü liep een dér vier inzittenden, de heer de Greef uit Leusden, een zware hersenschud ding op. Hü werd naar het ziekenhuis de Lich tenberg vervoerd, doch bleek bü aankomst overleden te zün. HUIZEN. 8»fi M.: 8 00 KRO: Morgencon- eert. 10 00 NCRV: Gramofoonmuzlek, 10.15 Morgendienst door Ds. W. Heermans, 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.00 KRO: Gramofoon muzlek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H Perquin O. P„ 12 00 Politie berichten. 12.15 Het Kro-orkest onder lei ding van Johan Gerritsen, 2.00 NCRV: Gra- m^oonplatenconcert 3 30 Verzorging van den eender, 4.00 Bijbellezing door Dr. J. H. Gunning J. Hzn., 5.00 Gramofoonmu zlek. 6 15 Gr /lek 6 45 Cursus knippen en stofversieren. 5.15 Liederenre cital door Miu Dorel, sopraan. Begeleiding Pred. Wolfers. 7.00 Politieberichten, 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt.” door Corn. A. Cravé. 8 00 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Lutherscne kerk. Kloveniersburg wal, Amsterdam, 9.00 Ds. H. v. d Elskamp ..Melchlzedek”. 9 30 Concert door een kwin tet onder leiding van Plet van den Hurk. 10.30 Vaz Dias. 10 40 Gramofoonmuzlek, opera-programma. Daarna gewade muziek, 11.30 Sluiting. veehoudersbedrljf (voor de samenstelling den kostprüs van melk) de varkenshouderij (voor de samenstelling van den kostprüs van xarksns). de verbouw van grove tuinbouwpro ducten. Als gevolg daarop Is verslag gegeven over het onderzoek naar de samenstelling van den kostprüs van enkele artikelen, die zelf of waarvan de grondstoffen uit de hlervoorge- noemde landbouwbedrüven afkomstig zün. t.w. boter, aardappelmeel, brood, suiker, varkens- vleesch, artikelen van den graven tuinbouw (groenten). Voor zoover de ondernemingen, welker mede werking verkregen werd, daartegen geen be zwaar hadden, is In het verslag naast de kost- prUssamenstelilng van het eindproduct, ook de samenstelling van den kostprüs in de afzonder- lüke takken van bedrüf vermeld. A -4,- Dinsdag is het zes-jartg zoontje van den heer Chr. Baas te Tweede Exloërmond bü het naar school gaan in het Hoofddiep gevallen en verdronken. Maandagavond omtrent 11.30 uur brak er brand uit in de woning van de wed. Leest, staande In de Helscheut te Oss, bewoond door de wed. v. d. Leest en M. v. d. Hurk. Een gedeelte van den inboedel van v. d. Hurk werd gered. Deze was niet versekerd. De Inboedel van de wed. v. d. Leest werd een prooi der vlam men. Oorzaak niet bekend. Een groote brand vernietigde 60 petaks te Meester-Comelis. De schade kan nog niet wor den vastgesteld. Er deden zich geen persoonlüke ongelukken voor. Op de motorbaan te Beek trainde de heer Brlejer uit Den Haag met een Ford. Bü het slippen In een bocht poogde hü uit den auto te springen, doch hü kwam terecht onder den omgeslagen wagen. In zorgwekken- den toestand, nierscheurlng en bekkenfractuur, werd hü naar het ziekenhuis gebracht. De 31-jarige H. O. van Is, hotelhouder te Amsterdam, dook in de zweminrichting te Uddel (gemeente Apeldoorn) ondanks waarschuwing van den badmeester op een zeet ondiepe plaats. Hü kwam hoogst ongelukkig terecht. In het ziekenhuis te Apeldoorn overleed hü na eeu dag van smartelük Ujden. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. SOERABAJA, 22 Aug. (Aneta) Dé krijgsraad veroordeelde achttien Inlandsen» schepelingen wegens opzettehjke ongehoorzaam' heid tot acht maanden gevangenisstraf oodCT aftrek van den tijd, doorgebracht in préventiev hechtenis, met ontslag uit den dienst, conf<*m den elsch. HILVERSUM. 1875 M.: 8.00 AVRO: Tüd- Bcixi Avro-klok, 8.01 Gramofoonmuzlek, 10.01 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmu- eiek, 10.30 Ochtendconcert door het en semble Otto Hendriks, 12 00 Tijdsein Avro- klok, 12.01 Lunchconcert door het Om roeporkest onder leiding van Nico Treep, 2.00 Voordracht door Marianne van Dam, 2.30 Kamermuziek door het Residentie- Strljkkwartet, 3 45 Verzorging van den zender. 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Gramofoonmuzlek. 5.00 Voor de kin deren radiotooneel..Op en ton William”, spellelding Kommer Klevn. 5.40 Oramo- foonmuziek, 7.00 Concert door Paul God win en zijn orkest. 7.30 Pianorecital door Ruda Firkusnv, 8 00 Tijdsein Avro-klok, 8 01 Vaz Dias. 8 05 Paul Godwin en zijn orkest. 9.00 Avro-radlo-tooneel. Studio- opvoering van .,De Val”, hoorspel door Axel Burg. Spellelding Kommer Kleyn. 9 25 Klassiek concert door het ommorkest onder leiding van Nico Treep. Solist Her man Kruyt. piano. 10.00 Gramofoonmu- ziek, 10.15 Het omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 11.00 Vaz Dias, 11.10 Gra- mofoonmuziek. 12.00 Tijdsein en sluiting. HAMBURG. 372 M.: 12 40 Concert, 1 35 Populair concert onder leiding van Hart mann. 8.40 Gramofoonmuzlek. 4.80 Con cert. 8.20 „LUnkenlarm". bluapel v. Schu- rek, 9.20 Populair concert onder leiding van Otto Schilling. 10.50 Dansmuziek. In het winkelmagazün van de I.V.A. te Al- phen a. d. RUn heeft een geheimzinnige inbraak plaats gehad. Doordat de winkelchef afwezig was, kwamen Zondagavond laat de drie winkel meisjes de etalageramen sluiten. Zü bemerkten dat er lets met de kassa niet in orde was, door dat deze gedeeltelük open stond. De meisjes kwamen, vertelt het „Volk” gillend naar buiten en veroorzaakten een volksoploop. Dé politie stelde door het geheele pand een nauwkeurig onderzoek, begeleid door de doods bange winkelmeisjes, welke achter elke deur een inbreker vermoedden. Er werd echter geen spoor gevonden. Daar alle deuren en sloten Intact ble ken, tast men in het duister op welke wüze deze ongenoode klanten zich toegang hebben ver schaft. Het raadselachtige van de Inbraak is echter wel dat uit de kassa slechts een gedeelte van het geld is weggenomen. Ook uit een blikken trommel, welke in een linnenkast stond, U een gedeelte ontvreemd. Toen de vrouwelüke winkelchef Maandagmor gen terugkeerde, kon worden vastgesteld dat in totaal 52 is verdwenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Naar aanleiding van het bericht van de afd. Den Haag der R.K.A.P. wordt ons namens het partübestuur der Katholieke Democratische Arbeiders PartU medegedeeld, dat reeds vóór de fusie, welke Jl. Zondag in Apeldoorn tus schen R.K.A.P. en de K.D.P. tot stand kwam, de afd. Den Haag der R.K.A.P. was geschorst bü besluit van het partübestuur van 6 Augustus met instemming van alle afdeellngen der R.K. A.p. en de voorzitter van genoemde afdeellng is geroyeerd. Aanleiding daartoe is het feit, aldus schrüft het bestuur, dat de afd. Den Haag op het Bchiedamsche congres der R.K.A.P. d.d. 11 Juni j-1. een voorstel verdedigde, dat ten doel had, het democratisch karakter der partü te veran deren in een fascistisch karakter, en dat, na de verwtt-pi torlsche wi. overige aldeelingen stemming werd gemaakt, om alsnog het doel te bereiken dat met dit voorstel beoogd werd. De aanleiding tot naamsverandering der R.K.A.P. was voorts niet zoozeer gelegen In de voorwaarden tot fusie, als wel in een schrüven van het Doorluchtig Episcopaat aan het partü- bestuur der R.K.A.P., waarin laatstgenoemde naam werd afgekeurd, en in een schrüven dat namens Z. H. Paus Plus XI aan den partü- voorzitter, den heer Chr. Vocht, is gericht. Voor: Weis (Unites), Vente (Neptunus), Ko per (H. F. O.), Schoemaker (Quick, Haag) Kammeyer Haarlem). Reserves zün Kos (R.C.H Hulsman Vreeke (Haarlem), Perukel (EDO) en van Vilei (H.BJ3.) BU Kon. Besluit is bepaald, dat tot en met 31 Juli 1934 de handel In en aflevering van voor export bestemde bloembollen is verboden, tenzü met door of vanwege den minister van Econo mische Zaken te.verleenen vergunning. In verband hiermede heeft de minister be paald, dat het verleenen van de vergunning en het erkennen als handelaar in voor export bestemde bloembollen (aangeslotene) uitslui tend geschieden door de vereeniging Neder landsche Bloembollenkweekerscentrale", geves tigd te Haarlem. De hoeveelheid bloembollen, die een aange slotene per iedere Rünlandsche Roede van 1428 vierkante meter, door hem blükens de eüfers der vanwege den minister in 1933 gehouden registratie met bloembollen beplant, ten be hoeve of ter beschikking van den export mag afleveren, bedraagt voor: A. Vroege tulpen: 175 stuks bollen, maat 10 c.M. en booger per R. Roede. B. Darwin, Mendel, late en alle andere tul pen: 195 stuks bollen, maat zift 10 en hooger per R. R. C. Hyacinten: a. voor degenen, die reeds In 1932 onder contröle van de vereeniging „de Hyacinth" vrij willig hebben Ingeleverd 13.2 hl. bollen, maat 13 c.M. en hooger per 100 R. R.; b. voor hen, die niet vallen onder 11.2 hl. bollen, maat 13 c.M. en hooger per R. R. Voor de aangegeven hl. hyacinten zal als maatstaf worden aangenomen het onderataand aantal stuks per halven hectoliter: 250 stuks 19 c.M. en op 325 stuks 18 c.M.; 400 stuks 17 c.M.; 475 stuks 16 c.M.; 600 stuks 15 c.M.; 700 stuks.14 cM. en 800 stuks 13 c.M. P. Narcissen: 9 kg. bollen per R. R, C Maandagmorgen werd, zooals gemeld, tweede Nationale Domlnlcaansche Tertiarissen dag in het St. Dominicuscollege te NUmegen geopend. Had in de ochtendvergadering pater Dalma- tlus van der Geest O.P. zün gloedvolle ideëele rede uitgesproken over de richtlünen voor de toekomst, de middagvergadering was gewüdaan de practlrche toepassing van dit onderwerp. Pater Ceslaus Piels, de ziel der Domlnicaan- sche Derde Orde na haar reorganisatie In 1931, onderstreepte nog eens de doeltreffendheid der z.g. werkvergaderingen. Dit zün de maadelük- sch vergaderingen, bulten de kerk, die sinds Mei j.l. een jaar lang bü wijze van proef In de afdeellngen der Derde Orde moeten worden ge houden. Ten slotte werd bepaald, dat de werkvergade ringen voorlooplg nog zooals tot nu toe het ge val was, als een proeve zullen worden be schouwd. Een tweede punt van practlsche beleving der Orde-regel Is het uitdragen van de waarheid. De afdeellng NUmegen kwam met de twee volgende voorstellen: a. In Iedere afdeellng worde een club ge vormd, we*e zich belast met het verspreiden van goede lectuur, b. Het is gewenscht dat de Derde Orde een verplicht eigen diploma Instelt voor degenen, die zich beschikbaar stellen voor het geven van godsdienstonderricht. Omtrent een en ander werd nogal langdurig gediscussieerd, waarbij men tot eindresultaat verkreeg dat de verschillende afdeellngen plaatselük zullen Uveren voor, en het onder houd op zich nemen van de z.g. kerkstalletjes. Het Instellen van een verplicht eigen diploma werd uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering van directeuren, waarop deze kwestie nader zal worden behandeld. Het tüdschrift „St. Dominlcus’ Derde Orde’,, dat dringend flnancleelen steun behoefde, werd op vasteren grond gezet, zoodat het voortbe staan van bet tüdschrift verzekerd la. Een plechtig Lof met „Te Deum", gecelebreerd door Pater O. Piels, promotor provincialie, bracht ’t einde van dezen In alle opcichten ge slaagden dag. Om halt zeven reden de' talrüke busaen vóór, en na goed een uur lag het College weer ver laten en stil in het ondergaande zonlicht. Naar wü vernemen zullen de Engelsche Co rinthians een drietal wedstrüden in ons land komen spelen en wel op 2 September aji. te Arnhem tegen Vltesae, op 3 September te Den Haag een eere-wedstrüd tegen H. V. V. ter ge legenheid van het gouden jubileum der geel zwarten en op 5 September te Haarlem op het R. C. H. terrein, tegen de Zwaluwen. Deze laatste wedstrüd neemt om 6.15 uur een aanvang. Het Zwaluwen-elftal la ala volgt sa mengesteld: v. d. Togt (H. F. C.) doel. Achter: Diepenbeek (Ajax) en Prevost (RCH.) Midden: R. Jongeneel (HJ.O.), Prins en Feyen (Stormvogels IJmulden). De Regeering heeft In 1932 aan het Centraal Bureau voor de Statistiek het onderzoek van den invloed van het arbeidsloon op den kost prüs der producten opgedragen. Het eerste deel van het verslag, dat daaromtrent aan den Minister van Economische Zaken is uitgebracht, zal dezer dagen bü de Algemeene Landsdruk kerij verschünen. Uit dit verslag kan reeds thans het volgende medegedeeld worden: De aanleiding tot dit onderzoek te geweest een motie, die de Hooge Raad van Arbeid in zün vergadering van 4 Juli 1931 heeft aange nomen. Hoewel de motie van den Hoogen Raad van Arbeid van producten bü het verlaten van de fabriek spreekt, zün ook een aantal landbouw producten in het onderzoek opgenomen. In de eerste alinea van de motie van den Hoogen Raad van Arbeid werden drie vraag stukken aan de orde gesteld. Deze zün: A. de invloed van het arbeidsloon op den prijs van het product bü het verlaten van de fabriek. B. de invloed van het arbeidsloon op den winkelprijs. O. de vraag of door stüging van het per arbeider in de industrie belegde kapitaal de factor arbeidsloon aan beteekente gaat in boeten. Uit de vraagstellingen A en B blükt. dat de Hooge Raad van Arbeid de samenstelling van den kostprijs, inzonderheid de grootte van den loonfactor. voor de opeenvolgende phasen van de productie en distributie van eenlg artikel wenschte te kennen. Van het artikel boter b.v. moest dus zoowel de samenstelling van den kostprijs af-zulvel- fabrlek als af-wlnkel berekend worden. Het was evenwel gewenscht nog verder te gaan. De loonquote in het eindproduct (het ge accumuleerde loon) zou moeten omvatten al ondernemingen, die aan het productie- M.: 12 20 DAVENTRY. 15.74 M.: 12.20 Concert. 135 Nl»uw» gramofoonmuzlek. 2 35 Con- eert door het Western Ötudio-orkest onder leiding van Donovan, 4.05 Concert, 6 50 Concert door het B. B C.-orkest, 7.50 Concert. 1050 B. B C -dansorkest onder leiding van Henry Hall. PARIJS Eifel. 1446 M.: 8.50 Gramofoon muzlek. PARIJS R. 1725 M.: 12.50 Gramofoon muzlek, 7.30 Dansmuziek. 8.20 Svmpho- nie-concert. 9.05 idem, 9.50 Concert. MILAAN, 331 M.! 8 00 Gramofoonmuzlek. 8 50 .Andrea Chenier*’, opera in vier be drijven van Giordano. het loon, betaald d< rechtstreeks of aljdell proces hebben deelgenomen. Hlerbü te alleen de beperking gemaakt, dat met loon bedcfeld wordt loon, verdiend in bedrüven. in Nederland gevestigd. De vraagstelling ad C van den Hoogen Raad van Arbeid heeft betrekking het het ratlonall- eatleverachünsel. De rationalisatie bestaat voor een belangrtjk deel In mechanisatie, d.l. ver vanging van arbeid door kapitaal. Als gevolg daarvan zal het vaste kapitaal per arbeider stijgen en zullen de kapilaalskosten een groo- tere plaats in den kostprüs gaan Innemen, waardoor de factor arbeidsloon aan beteekente gaat inboeten. Evenwel te de vraag. In welke mate dit te geschiedi moeiUjk te beantwoorden; hét verschijnsel zelve staat onomstootelljk vast; het In eüfers uit te drukken te evenwel zeer bezwaarlük. In dit eerste Heel van bet verslag zün be handeld: bet akkerbouwbedrüf In de kleistreken (voor de samenstelling van den kostprüs van suikerbieten en tarwe), het veenkoloniaal land- bouwbedrüf (voor de samenstelling van den kostprüs van fabrieksaardappelen), het xnelk- We gebruiken gaarne dit „vreemder woord wanneer we one gekrenkt, wanneer we ons „gepikeerd" gevoelen. Gepasseerd zijn is een onaange naam iets. Indten we op bevordering meenen recht te hebben en we zien ons voorbijgegaan terwijl een jongere wordt benoemd in onze plaats, dan hebben we reden tot spijt. Maar het gebeurt ook zoo dikwijls dat we ons „gepasseerd” gevoelen zonder er eigenlijk reden voor te hebben. Aan een ander is toevallig een taak opgedragen die we zelf wel hadden willen aanvaarden.... en we zien dien ander er boos op aan. We worden naar onze meening niet met de noodige voorkomendheid, met de noodige onderscheiding behandeld.... en we gevoelen ons gepasseerd. We moesten eens wat minder ge voelig voor zulke dingen worden. Het leven is al moeilijk genoeg en er komen genoeg dingen waarqver we ons met reden kunnen ergeren. Laten we ons dus niet te snel gepasseerd" denken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6