3 BEAURAING EN BANNEUX I PAEDAGOGISCHE WEEK lij i VIZI0ENEN” VAN VOL WASSENEN DONDERDAG 24 AUGUSTUS Nationale feestdag Veel belangstelling Het z.g. zonnewonder Het huid i ging ad filé op 9 Sept. UITGAVEN VERMINDERD ACTIE IN HET GOOI tegen HET WORDT INTERESSANT GEBREK AAN MARGARINE In geheel Dieren niet te krijgen Buitenlandsch fruit Monopoliaering van den invoer? INBRAKEN NABIJ DEVENTER Zorg voor Uw pas Het dagblad „De Morgen” I Inwoner uit Hengelo bracht drie weken door in voorloopige hechtenia Katholieke vereenigingen stichting van een speelbank Indiache Marinebegrooting aangenomen EX-KONINGIN VAN SPANJE IN DEN HAAG Kind verdronken - Mr. C. J. Graadt van Roggen t De toekomstige generatie zal be hoefte hebben aan gedegen vorming Straperlo te Schiebroek •Onze Lieve Vrouw der Armen", (officieele beeltenis te Banneux). De Kruidenieravereeniging te Dieren heeft zich met een telegram tot Minister Verschuur gewend, waarin wordt medegedeeld, dat er in geheel Dieren thans geen margarine verkrijg baar is. Verzocht wordt in het belang ook der talrijke wcrkloozen, terstond in te grijpen. meenschap der geloovigen niet van betee- kenls. Zij hebben niet een zoodanig karak ter, dat zij de waarachtigheid der voor gaande en meer merkwaardige gebeur tenissen verzekeren. Woensdagavond om half 7 toen eenige kin deren van den Middenweg te Heer-Hugowaard voor de woning van den heer Groenland aan het spelen waren, geraakte het 4-jarig zoontje van den heer O. te water. De moeder slaagde erin het kir.d uit het water te halen, doch oe levensgeesten bleken reeds geweken. Noch kunstmatige ademhaling noch toepas sing van zuurstofapparaat mocht baten. Als' tragische bijzonderheid vermelden wij, dat 6 Jaar geleden uit hetzelfde gezin een kindje is verdronken. er ld. In den nacht yan 5 op 6 Augustus zou Maria verschenen zijn aan Oerard Backx een 25jarigen schildersgezel uit Steenber gen in Noord-Brabant. De man was des morgens om. kwart voor vijf per fïëts ver trokken, had te Esschen den trein geno men, kwam te Beauraing tegen den middag en begaf zich onmiddellijk onder de pel grims. Hij at dien dag (5 Aug.) weinig en onregelmatig, was daarenboven behulpzaam bij het vervoer van een zieke naar een auto, die gezocht moest worden. Reeds des avonds werd hij, zonder iets te zien, zoo sterk aan gegrepen, dat zijn toestand opviel aan de omstanders. Hij kreeg asperine. Toen er De heer W. uit Hengelo, die voor enkele we ken terug zich met zijn vrienden over de grens begaf, werd In Duitschland gearresteerd en se dert opgesloten gehouden. Hjj werd geschuldigd van beleedlglng van den rjjkskanseller Hitler. Tegen hem werd een eisch van 9 maanden ge vangenisstraf uitgesproken, doch de rechtbank te Goesfeld sprak hem dezer dagen van het hem ten laste gelegde vrij. Intusschen heeft hij een maand gevangenisstraf gekregen we gens het zich in Duitschland bevinden zonder in het bezit te zjjn van een geldige pas. De heer W. die thans weer thuis is, heeft indrukken over zijn arrestatie weergegeven. HU toonde verschillende litteekens. die naar hij zeide van mishandeling afkomstig waren. Van het politiebureau was hij overgebracht naar de gevangenis te Gronau. De behandeling en verblijfplaats waren daar vrij goed, maar het eten allerslecht. Zijn familieleden hadden er voor gezorgd, dat een advocaat uit Gronau hem voor de rechtbank te Goesfeld rechtskun digen bijstand verleende. Dank zij diens krachtig pleidooi werd verdachte vrij gesproken en al leen veroordeeld tot 10 Mk. boete wegens het niet in bezit zjjn van een pas. Dit bedrag be hoeft hij echter niet te betalen, omdat hl) 24 dagen in voorloopige hechtenis had doorge bracht. Deels te voet en deels per auto kwam W. in Hengelo aan. Eerst thans wordt bekend, dat de gewezen koningin van Spanje, Victoria Eugenia, van 16 dezer tot Woensdag met haar dochter en schoonzoon, de hertogin en hertog de Lecera in hotel Du vieux Doelen te 's-Gravenhage hebben gelogeerd. Van Den Haag uit hebben de hooge gasten, die streng incognito reizen, excursies door ge heel Nederland ondernomen. geen nachtlogies was, doorwaakte hij den nacht bij de grot. Om twaalf uur manifes teerde zich de verschijning. Ze was niet een volledige verschijning, verzekerde ons de heer Backx. Slechts het bovenlichaam werd zichtbaar. Maria sprak niet. De ver schijning herhaalde zich tweemaal duidelijk. Wij meenen dit geval, overkomen aan een vroom en oprecht jong man, die echter in zijn geboortestadje bekend staat als spraak zaam en zelfs praatgraag, te mogen toe schrijven aan oververmoeidheid, vergezeld van zenuwspanning, wat niet uitsluit, dat de heer Backx volkomen te goeder trouw is. In ieder geval heeft dit feit geen waar neembare beteekenis, die verder zou strek ken dan het particuliere leven van den heer Backx. Voor de gemeenschap der geloovigen is dit voorval filet belangrijk. Naar aanleiding van een bericht in „Ons Noorden" van Woensdagavond, dat „De Mor gen” met ingang van 1 October niet meer zal verschijnen, kunnen wjj op gezag van de direc tie van „De Morgen” mededeelen, dat genoemd bericht totaal uit de lucht is gegrepen. Te Rotterdam is Woensdag op 29-jarigen leeftijd overleden mr. C. J. Graadt van Roggen, redacteur van de N. R. Crt| Van hem Is vooral bekend het lustrumspel der Utrechtsche stu denten „Ichnaton”. Ook de film als kuntuitlng had zijn volle belangstelling. Woensdagavond heeft de politie te Schiebroek proces-verbaal tegen den exploitant van het Straperlo-spel aldaar. Dit tengevolge van het j.l. Vrijdag genomen raadsbesluit. Blijkbaar op Instigatie van den burgemeester is tevens proces-verbaal opgemaakt tegen den eigenaar van een café, omdat aldaar verschil lende spelen, zooals schaken, kaarten en biljar ten «werden uitgeoefend. Volgens het oordeel van den burgemeester is door de beslissing van den raad' ook dat soort spelen in café's verboden. Voor den .rechter, die hierover de beslissing zal hebben te nemen, een interessant geval. Eindelijk het „zonnewonder” dat op 6 Augustus waargenomen zou zijn door aal moezenier Blondeel, en waarover wij bericht gaven in ons avondblad van 10 Augustus. Het zonnewonder zou zich gemanifesteerd hebben des morgens om 7 uur en om 9 uur. Om 7 uur werd het o.a. waargenomen door den heer G. Backx. Om 9 uur door aal moezenier Blondeel, die verklaart, dat hjj teekenaar en schilder is. Alles is mogelijk, maar men is niet ver plicht, alles te gelooven. Wie in Augustus recht in de zon kijkt, heeft een eigenaardige reactie van het netvlies te wachten, zeker om 9 uur, wanneer de zon reeds volop warmte geeft (6 Augustus was een stralende dag). Wat echter vooral onze argwaan wekt, Is de overeenkomst van dit verschijnsel met het massa-wonder, geconstateerd te Fatima in Portugal op 13 October 1917, toen 70.000 personen gedurende 10 minuten zonnever- schjjnselen waarnamen, van denzelfden aard als beschreven door aalmoezenier Blondeel. Hebben wij ook hier niet te doen met ’n geval van „besmetting”, overeenkom stig de gevallen, die volgden na de feiten te Pont-Main? De waarnemingen van rector Stubbe, aalmoezenier Blondeel en de twee honderd vrome personen uit hun gezelschap, kunnen van waarde zijn voor het particu liere leven dezer menschen, zoolang ze geen nader gevolg hebben, zUn ze voor de ge- w werschljningen zijn „besmettelijk”, leert VZ de ervaring, die zelfs te Lourdes in 4858 niet uitbleef. Zoodra zich het gerucht verspreidt over een bovennatuur lijke begenadiging, kunt gij ervan ver zekerd zijn, dat deze „begenadiging” zich spoedig zal herhalen aan andere personen, die niet altijd te kwader trouw zijn, maar toch ook niet altijd betrouwbaar. Het is natuurlijk niet ónmogelijk, dat bijzondere genaden in een kort tijdsbestek aan ver schillenden worden verleend, maar wan neer niet alle redenen aanwezig zijn om in een bepaald geval de herhalingen als uiterst ernstig te beschouwen, moet men ze zeer critisch bezien.. Dit heeft de ondervinding geleerd. Een duidelijk voorbeeld leveren de gebeurtenissen te Pont-Main in 1871 Al vorens de „visioenen” te behandelen, die te geweest zijn willen wij in BATAVIA, 24 Aug. (Aneta.) De Volksraad heeft het amendement-Soeroso. waarbij wordt voorgesteld de post Militaire Marine van de begroeting der Marine met ƒ1 490 000.te ver minderen, aangenomen met 29 tegen 28 stem men? Het amendement-Soeroso. waarbij werd voor gesteld de post Algemeene Uitgaven van die begroeting van 610 500.te verminderen, werd aangenomen niet 33 tegen 24 stemmen. Het amendertient-De Dreu, beoogend een voor Ned.-Indié gunstiger verdeeHng van de kosten der zeemacht, tusschen de Rijks- en Indische begrotingen te verkrijgen, werd aangenomen met 49 tegen 8 stemmen. De begrooting voor de Marine werd vervol gens zonder hoofdelUke stemming aangenomen. Na de „verschijningen” aan de kinderen Voisin en Degeimbre te Beauraing vplgden de „verschijningen" aan Marietje Béco te Banneux. Zij namen een einde op 2 Maart 1933. Door den kapelaan der plaats, den eerw. heer Louis Jamin, werden zij be schouwd als een hemelsche bevestiging der feiten van Beauraing. Het volk, vooral het arme volk, stroomt toe te Banneux. Een dertigtal min of meer merkwaardige genezingen worden er dank baar waargenomen. Toch krijgt Banneux niet de vruchtbaarheid van Beauraing. Er komt geen pers-bureau te Banneux. Of schoon alles er een evangelischen eenvoud schijnt te ademen, hecht het groote publiek aan de feiten van Banneux niet dezelfde waarde als aan de feiten van Beauraing. Hier blijven de pelgrims toestroomen Men blijft er spreken van genezingen. Evenals te Banneux hebben er vele bekeeringen plaats. De biechtstoelen worden bestormd. De Trappisten van het naburige Rochefort krijgen per dag meer biechtelingen dan in gewone omstandigheden gedurende de Paaschweek. Het Zondagsche kerkverzuim. dat ook te Beauraing vrij algemeen was, vermindert zienderoogen. De gansche sfeer rond Beauraing is geladen met het won derbare. Doch een duidelijke, objectieve bevestiging der „verschijningen” heeft de hemel nog niet verleend. Sedert 2 Maart, den dag der laatste verschijning van Ban neux, wordt het iets rustiger. Wel spreekt "minium, Wij vervolgen hiermee de artikelen- g reeks van een onzer redacteuren, die, na onderzoek ter plaatse, zich een oordeel heeft trachten te vormen over de opzienbarende gebeurtenissen te g Beauraing en Banneux. Reeds verschenen „Ons standpunt g en onze methode” en „Het weten- schappelijk onderzoek" resp. in ons g avondblad van eergisteren en gisteren. Dr. Maistriaux, de plaatselijke geneesheer van Beauraing. Waarschijnlijk is zeer binnenkort een besluit te wachten, waarbij de invoer van fruit wordt gemonopoliseerd en invoer slechts toegestaan is aan houders van bewijzen, welke verstrekt wor den na betaling van een vastgesteld bedrag. De regeling zal, naar de „Msb." meent te weten, gelijksoortig zUn aan die welke onlangs ten aanzien van de bultenlandsche granen is getroffen. Eenige besturen van Katholieke vereenigin gen te Laren hebben het volgende telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden De besturen van de R.K. vereenigingen van Laren, n.l. R.K. Vrouwenbond. R.K. Klesver- eeniging. R.K. Werkliedenvereenlging„ R.K Middenstandsvereeniging en R.K. Jeugdorgani saties betuigen adhaesie aan het telegram der Gooische actiegroep inzake speelbankaangele- genheid en verzoeken uw tusschenkomst in het belang der Larensche bevolkipg, opdat geen uitvoering wordt gegeven aan de stichting van een speelbank. Het Uitvoerend Comité voor het Nationaal Hu'.diglngsdéfllé In het Stadion te Amsterdam op 9 September as. doet een oproep aan alle werkgevers In Nederland om het personeel In de gelegenheid te stellen van hun hulde aan het Huis van Oranje op Zaterdagmiddag 9 September te kunnen doen blijken en zou het daarom op prijs stellen, indien vele zaken de zen dag vroeger hun arbeid zouden beëindigen. Onbekende personen hebben zich toegang verschaft tot het hulppostkantoor te Gorsel en aldaar een bedrag aan geld buit gemaakt. Voorts hebben zij een bezoek gebracht bjj den winkelier H., waar zjj zich aan een flesch ad vocaat hebben te goed gedaan. Tenslotte is Ingebroken bjj den bakker P. in het naburig Eefde. waar drie rljwielbelasting- plaatjes worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. Rector Stubbe van Izeghem zou Maria hebben gezien, des morgens op 6 Augustus. Een der aanwezige geneesheeren verklaart, dat de rector bij dit feit alle zelfbeheer- sching verloor en letterlijk „te keer ging”, zoodat hij uit de menigte werd weggevoerd. Een Nederlandsch priester, dieaanwezig was bij de feiten, bericht ons: „Wat aan de echtheid dezer verschijning, waarvan nog 200 andere personen mede- getuigen zouden geweest zijn, doet twijfelen, is het feit dat, terwijl de verschijning <de H. Maagd met het Kind Jezus op den arm) nog aanhield, de E. H. Stubbe, volgens zijn eigen verklaring, de plaats der verschljfiing verliet, om zich naar Banneux te begeven. Ook is het een feit, dat de Zuster-Overste van het klooster te Beauraing den eerw. heer Stubbe in ’t openbaar verzocht heeft op te houden „met zijn gekke kuren", waar door wanorde werd gesticht onder de bede vaartgangers. Tevens verdient vermelding dat hjj, al hoewel Belgisch priester, zich aan de Zuster- kosteres, volgens dezer getuigenis, heeft voorgesteld als een Engelsch geestelijke. Dat noemt men jokken. Eindelijk doet het vreemd aan, dat de E. H. Stubbe en de 200 andere personen, die gedurende anderhalf uur de H. Maagd mochten aanschouwen, niet op het denk beeld kwamen de 20.000 andere bedevaart gangers, die zich in de onmiddellijke nabij heid bevonden, even attent te maken op de verschijning, wat nochtans voor de hand lag. Ze hadden daarvoor meer dan anderhalf uur tijd.” Wij meenen rustig te mogen concludee- ren, dat wij hier te maken hebben met een geval van de „besmetting”, waarover wij spraken. Deze „besmetting” zou dan zijn overgeslagen op de 200 aanwezigen, die in de omgeving van rector Stubbe stonden en mede waarnamen, wat aan 20.000 andere toeschouwers verbórgen bleef. ten prooi aan een duidelijk waarneembare crisis der zenuwen, die zich reeds te voren openbaart. Zijn visioenen openbaren zich op zijn verwachting. Na afloop sloeg 15 Augustus zijn pols niet minder dan 130 slagen. Zijn handen waren ijskoud en be zweet. De mededeellngen, die de verschijning hem zou hebben gedaan, wekken argwaan. Zulks om vier redenen. lo. Omdat Cöme Tilmant zelf een groote rol speelt in die mededeellngen. Hij krijgt opdracht, zich te vertoonen onder de men schen (wat hij vooral niet nalaat, te doen). Door zijn mond spoort Maria aan tot eer bied voor de priesters, voor de kinderen en voor.... Cöme Tilmant; 2o. omdat hij een „geheim” belooft, het welk bij openbaring niets geheimzinnigs heeft, maar eenvoudig den bouw betreft van een groote kerk, opgelulsterd door plastische details, niet overeenkomstig de voorschriften der liturgie, en wier beteeke nis niemand doorgrond; 3o. omdat hij op 5 Augustus verzekert, de laatste verschijning te hebben gehad, terwijl hij op 15 Augustus een nieuwe ver schijning waarneemt, waarbij Maria af scheid van hem neemt. Dit wekt te meer argwaan, omdat hij op 5 Augustus de vraag: „waarom nam zij geen afscheid?” beantwoordde: „Dit was niet noodig, want Zij heeft gezegd: ik zal altijd en overal met u zijn.” Heeft hij dit antwoord nadien onbevredigend gevonden?; 4o. omdat de „boodschap" van Maria sterk Belgisch-nationallstisch gekleurd is, terwijl menigeen in het Zuiden zich af vraagt, waarin nu eigenlijk ,Ja gloire de la Belgique” bestaat, en tegen welke „over- rompelaars” België thans verdedigd moet worden. Wil men er misschien in lezen, dat Maria in Walenland verschijnt om té pro- testeeren tegen den modernen Vlaamschen strijd? Met dit alles is niet gezegd, dat Cöme Tilmant een bewust en kwaadwillig bedrie ger zou wezen. De man kan oprecht zijn en lijden aan zinsbegoocheling. Maar een bovennatuurlijke begenadiging in den zin, dien hij voorgeeft, is /liet waarschijnlijk, zij ze dan niet volstrekt uitgesloten. het feit, dat juist deze man moest aan komen met de boodschap der Lieve Vrouw: .Je suis venue pour la gloire de la Bel gique”. („Ik ben gekomen voor de glorie van België”). Menigeen beschouwt hem als ongeloofwaardig. De deken van Beau raing, daarentegen, schijnt dit wantrou wen niet te deelen. In een brochure schrijft hij onder schuilnaam: „Cöme Tilmant maakt op allen den indruk van volstrekte eerlijkheid”. De geneesheer Fernand Cornélis uit Luik, die te Beauraing het geheele geval Tilmant van begin tot eind heeft bijge woond, verhaalde ons, dat Tilmant, naar zijn eigen zeggen, reeds vroeger het voor werp zou geweest zijn eener bijzondere hemelsche begunstiging. In 1929 had hij n.l. pijn aan zijn hand. Hjj bad tot de H.’ Theresia van Lisieux. Deze verscheen hem in een visioen. De hand was genezen. Een rapport over deze genezing van 1929 schijnt niet te bestaan. Wij weten niet, of zij door eenig geneesheer is geconstateerd. Spondylitis, de ziekte, waarvan Tilmant genezen zou zijn op II Juni 1933 bij een verschijning der Heilige Maagd te Beau raing, is Ven aandoening van de wervel kolom, waarbij de wervels hun gewonen, af- geronden vorm verliezen eri scherpe uit steeksels vertoonen, die pijn veroorzaken bij iedere aanraking met de zenuwen. Deze vergroeiing der wervels is te constateeren met X-stralen. Zij is bij Tilmant geconsta teerd. De hevigheid der veroorzaakte pijn loopt bij verschillende patiënten zeer uiteen. Bij Cöme Tilmant zou de pijn zoo hevig zijn geweest, dat zij hem vrijwel verlamde. Nochtans beweert zijn buurman te Pon- taury, dat hij den „verlamden” Tilmant op 10 Juni 1933, dus daags vóór zijn reis naar Beauraing, des morgens om 4 uur gras heeft zien maaien op de weide bij zijn huis. De buurman zelf maaide tezelfder tijd ook gras in zijn aangrenzende wei Cöme Tilmant leende den slijpsteen van den buurman en vertelde, dat hij weldra ter bedevaart zou gaan naar Beauraing. Van dit feit en dit gesprek zou aangifte zijn gedaan bij de overheid te Dinant. Het bericht wordt medegedeeld door dr. J. Brans in het dagblad „De Schelde", van 9 Augustus 1933. Op 11 Juni vertrok Tilmant naar Beau raing. Hij bidt er bij de grot, dus niet bij den „boom der verschijningen”, die op eenige metërs afstand van de grot staat. Op eens verbleekt hij en zegt: „Merci”. Hij /De van 31 tot 23 Augustus te Tilburg geheu- o?n Pedagogische Week georganiseerd door het Psyche logisch Paedagogisch Instituut der R K. L‘er"jr.gen was weer drukker bezocht dar haar voorgangster, zoodat Mgr Prof. Dr. Th. Goos- sens in zijn openingswoord terecht mocht con- stateeren dat het instituut der R. K Paedago gische weken zijn bestaansrecht heeft bewezen. Mgr. Goossens mocht dit openingswoord spreken In tegenwoordigheid van den voorzitter en on der-voorzitter van het curatorium der R. K. Leergangen, mr. Baron van Wijnbergen en het Eerste Kamerlid H. M. J. Blomjous, Mgr. dr. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gra- venhage, den voorzitter van den R. K. School raad. het Eerste Kamerlid, den heer P W. de Joeg, de Hoofdinspecteurs en inspecteurs bij bet L. O., mr. P. Truyen. J. Verbeeten. J. Bellen, G. Widdershoven en mej. Op de Coul, pater dr. Larners 8.J., frater M. Tarcius. Superior gene raal der Fraters van Tilburg, de heer v. d. Ligt, voorzitter van den R.K.O.B.. den burgemeester van Tilburg, mr. dr. Vonk de Both en wethou der van RUzewljk. zoodat de officieele belang stelling ook niets te wenschen overliet. Baron van Wijnbergen, die de ter gelegenheid van de Paedagogische Week in Scala georgani seerde tentoonstelling van leermiddelen opende, zeide. wijzende op het nut van de Paedagogische wekenHet woord crisis beteekent voor de massa allen maar economische exisis, maar veel erger is de geestelijke crisis. Als aan de oplossing van die geestelijke crisis niet gewerkt werd, zou het kunnen gebeuren dat we na de economische cri sis overwonnen te hebben, nog met de geestelijke ontreddering zitten opgescheept. Spr. juichte in het bijzonder deze weken toe, omdat de komen de generatie zoo zeer behoefte zal hebben aan gedegen vorming door kundige vrouwen en man nen. Prof. Goossens wees er nog op dat deze dagen werkdagen moeten zijn: dagen van studie. Onmidaellljk na de begrootingsrede werd be gonnen met de studie. Pater dr. Joannes O.M C„ Docent aan bet Psychologisch Instituut der R.K. Leergangen beantwoordde de vraag: Wat Is didactiek en bewees het noodzakeljjk verband tusschen de didactiek en de Katholieke levens beschouwing. De tweede dag werd voor een groot deel in besla/ genomen door de interessante voordrach ten van Prof. dr. F. G. Raederscheidt, directeur van de Paedagogische Akademle Ce Bonn en professor te Keulen over: De plaats van de volks school in de tegenwoordige maatschappij. De sectie L. O. werd gepresideerd door in specteur Verbeeten. Dr. Br. M. Denijs uit Oost- akker behandelde het globalisatlebeginsel In be trekking met opvoeding en onderwijs. Des middags werden twee excursies gemaakt. Een gedeelte der cursisten ging naar Breda en Ginneken, wwar op kasteel Bouvigne de organi satie en de werkwijze van de K. J. V. werd be studeerd. de anderen maakten een tocht door Midden-Brabant, waarbij oa Olrschot werd be zocht en de gothlscbe kapittelkerk werd bezich tigd. het Kasteel van Heeswjjk en andere be zienswaardigheden van Brabant. Des avonds heeft de heer D. van Staveren, voorzitter der Centrale Commissie voor Fllmkeu- ring in een ook door nlet-curslsten bijgewoon de vergadering getracht veel vooroordeelen tegen de film als onderwijsmiddel uit de wereld te hel pen. HU verluchtte zün causerie over: „De be teekenis van de film voor cultuur en weten schap" met een aantal goed gekozen fragmen ten uit cultureele films der N. V. Multifilm. 's Woensdags heeft Dr. J. Moorman, docent aan de R. K. Leergangen te Nijmegen gespro ken over: „Het Onderwijs In de moedertaal op de Middelbare School” De spreker ontwikkelde een aantal eischen die moeten worden gesteld aan dit allervoornaamste vak. Voor de sectie Buitengewoon Lager Onderwijs heeft de bekende Zuster Marie van de Congre gatie Dochters van Maria en Jozef uit Uden- hout. het Globalisatie-beginsel bü het buiten gewoon lager onderwUs besproken. In een gecombineerde sectie-vergadering heeft Prof. dr. Th. Rutten uit Nijmegen gespro ken over de gegevens der psychologie en het globalisatlebeginsel. Het slotwoord was aan Prof. Feron van het Groot Seminarie te Roermond, die sprak over Onderwijs overtuiging en leven, en wees op de taak van het echte christelijke onderwUs die is: den Christen te leeren leven uit het geloof.” Met een dankwoord van prof. Goossens tot de docenten voor hun voordrachten en tot de cur sisten voor den betoonden Uver werd de zeven de R. K. Paedagogische Week gesloten. een genezing als die van Tilmant te Lour des nimmer wordt erkend als wonder. Een hoogleeraar te Luik verzekerde aan Fernand Cornélis, dat hij een plotselinge genezing van spondylitis had' bijgewoond, welke zich voltrok op het gezicht der.... operatietafel. De medische wetenschap concludeert, dat de genezing van Cöme Tilmant zeer wel na tuurlijk verklaarbaar is. zoodat wij niet onze toevlucht behoeven te nemen tot het aan vaarden van een bovennatuurlijke oor zaak. Tijdens de visioenen is Cöme Tilmant men nog van genezingen, wel blijven de pelgrims komen, doch de belangstelling luwt. Dan verschijnt plotseling de figuur van Cöme Tilmant. Zijn geval verschilt, voor wat het onder7 zoek betreft, aanmerkelijk van het gevaj der kinderen-. Immers bij hem kwam de wetenschap op tijd. Hjj was lijdend aan spondylitis; dit was geconstateerd. Hij beweerde op 11 Juni genezen te zijn. Ook dit kon dadelijk worden onderzocht. Daar enboven is hij een volwassene. Hij heeft een voorgeschiedenis, die kan worden na geplozen. Ten slotte waren er mannen van wetenschap tegenwoordig bij al zijn visi oenen. Hier staat het onderzoek dus in gunstige conditie. Laten we de resultaten samenvatten, die het heeft opgeleverd. Cosmas Tilmant, in België „Tilmant Cöme” genoemd, naar de landsgewoonte, die den vóórnaam achter den familie-naam plaatst, is ’n werkman uit Pontaury-Mettet nabij Beauraing. Hij is 58 jaar oud. Tijdens de Duitsche bezetting fungeerde hij als hulpveldwachter en was hij behulpzaam bjj de huiszoekingen naar levensmiddelen in de omgeving zijner woonplaats. Dit werkte niet mee om hem populair te maken bij zijn streekgenooten. Eenigen, die hem als een „landsverrader” beschouwen, gaveq verklaart, dat hij genezen ig en dat hij de Heilige Haagd heeft gezien, die*hem zeide: „Tot morgen". Bij zijn genezing zou hij een stroom van warmte hebben gevoeld door heel zijn lichaam. Er volgden verschijningen aan Cöme Tilmant. op 12 Juni, 15, 18, 25 en 30 Juni, 6 Juli, 9 Juli en eindelijk twee ruchtbare verschijningen op 5 Augustus en 15 Aug. De belangrijkste vraag Is: genas Cöme Tilmant werkelijk? De wetenschap antwoordt: Neen. Het symptoom der vergroeiing van de wervels is niet weggenomen, alleen de pijn schijnt zich niet meer te laten gelden. De vergroeiing is op Röntgen-foto’s, na de ge nezing genomen, nog even zichtbaar als te voren. Kan de pijn dan op natuurlijke wijze plotseling verdwijnen? De wetenschap ant woordt. Ja. Zij geeft hiervan de volgende verklaring: Rond de wervels ligt het zenuwrijke vleesch. Telkens als dit geraakt wordt, ver oorzaakt die aanraking pijn, soms hevige pijn. Maar de mogelijkheid bestaat, dat zich rond de wervels een ongevoelige plaats vormt. Het schijnt niet uitgesloten, dat dit plotseling geschiedt, als gevolg eener he vige zenuw-reactie. A. Janssens, missionaris van Scheut, en professor in de dogmatiek, heeft inlichtin gen gevraagd op het consultatie-bureau te Lourdes en kreeg daar ten antwoord, dat Beauraing het deel zouden van een aantal volwassenen, even de geschiedenis van Pont-Main herinnering brengen. 17 Januari 1871, tegen het einde van den fransch-Duitschen oorlog, zou Maria in het grensdorp Pont-Main verschenen zijn en aan de kinderen, die Haar waarnamen, be loofd hebben, dat Frankrijks nood spoedig een einde nam. Deze voorspelling werd inderdaad vervuld. In de nabuurschap van Pont-Main werden denzelfden dag de Duit- schers teruggeslagen. Het bleef te Pont- Main bij dit ééne visioen, doch elders her haalde het zich: 7 Juli 1872 Zien vier kinderen te Neubois in den Elsas, des avonds na de vespers de verschijning van een heerlijk lichtende, ons hun verontwaardiging te kennen over witgekleede vrouwe, die met goud gekroond is en een zwaard draagt. De verschijning herhaalt zich op 11, op 12 en op 14 Juli. De Pruisische overheid verbiedt daarna, dat men de plaats der verschijningen nog bezoekt. Dit maakt een eind aan de visi oenen. In 1873 herhaalt zich de verschijning te Walbach. Zij wordt waargenomen door een kloosterbroeder. Frère Joseph. Maria zou voorspellingen hebben gedaan. Ze werden niet vervuld. In hetzelfde jaar hebben de kinderen Vallet en Fontes een soortgelijke verschij ning in de parochie van Sainte Marie des Bastignolles te Parijs; zij verklaren zich genezen van de ziekte, waaraan zij leden. Pelgrims stroomen toe, de pers geeft uit voerige berichten, maar het pelgrimsoord verloopt, men hoort er niets meer van. Eveneens in 1873 neemt een boerenmeisje Berguille Bergadieu verschijningen van Maria waar te Fontet bij La Rëole, maar de voorspellingen, die Maria haar zou heb ben gedaan, komen niet uit. Dat zijn vjjf verschijningen of groepen, van verschijQingen, in drie jaar tijds. Ze staan met elkaar in waarneembaar ver band,. deze „verschijningen”. Het gerucht van Port-Main heeft invloed gehad op de vermeende zieners der andere plaatsen. A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13