Amsterdam-Hull Amsterdamsche Begrooting Pd nrn-p.pnrp.4.v? <4 Sïrf loei van alken daq Direct uit den nood Kind onder een auto Helpt elkander DOOFSTOMMEN BEDROGEN HANDEL IN AARDAPPELEN MOEDER MAGDALENA Nieuwe luchtlijn K.L.M. Minder buitenlandsche studenten Margarinemonopolie Bescherming der regeering in Overleg met organisatie» Geknoei te Wormerveer DOODSLAG TE ROTTERDAM VIERING KONINGINNEDAG Arbeid in broodbakkerijen Prov. Staten van Zuid-Holland Pater J. J. Zeij S. J. HOLLANDSCHE BOOT VERLOFSTRACTEMENTEN Perscensuur in Indië Reorganisatievoorstellen Koninklijke onderscheidingen Valsche rijwielplaatjes in soorten Bisschopswijding te Uden Salariskorting voor Rijkspersoneel Vreemdelingen in uniform Wetsontwerp binnenkort in behandeling Actie tegen de voorgestelde korting De moord in de Scheveningsche Boschjes VAN RAADSLIDMAATSCHAP ONTHEVEN „Indonesia Moed a” in beslag ge nomen Sluitend zonder belastingverhoo- ging. Voor „crisis” 9% mil- Hoen tekort ORANJE-HERDENKING IN HET BUITENBAND UIT EEN RIJDENDEN TREIN GESPRONGEN Waarschuwing tegen onsociale, duistere praktijken Standbeeld voor de stichteres der Zusters Franciscanessen van Heythuizen Vrijdag 25 Aug. 1933 Soc. dem. minderheid Jonge vrouw aan de gevolgen overleden De Minister geeft instructies aan de politie Aanvragen om erkenning DONDERDAG 24 AUGUSTUS i zaak behoort te blijven. buiten datgeen, dat intern behoort te zijn en te blijven. dist geroepen De het De commissie benoemd door houders van [o- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN VERWIJZEN WIJ LAAR DEN RADIOGIDS nu en 1635 4.20 Sedert bet bekend is geworden, dat er te Rotterdam een groot aantal valsche rljwielbe- lastingmerken in omloop ztfn. komen er dage- De Advocaat-Generaal by het Haagsch Ge rechtshof. mr. J, A. de Visser, eischte gisteren BERLIJN, 419 M. 6 35 Onunoloonmu- Blek. archivaris van het Museum van Orange; het Ridderkruis le klasse aan René Kerdyk, organisator der Theater-feesten te Orange; het Ridderkruis le klasse aan den beer Paul Weidenbach, voorzitter en penningmeester van het Feestcomité te Dillenburg. Het Centraal Stembureau heeft benoemd tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Warnaer, den heer G. van Andel te Zuidland. Voor de rechtbank te Middelburg is drie maan den geëischt tegen een werkman uit Axel, die te Temeuzen twee doofstomme personen heeft be wogen een borgtocht van 1400 te ondertee- kenen. terwijl die menschen niet begrepen, we' zij toekenden. Concert I terzake doodslag. L. A. S., tn éven- Een wetsontwerp tot wijziging van de Hooger Onderwijswet, waardoor beperking van inschrij ving van buitenlandsche studenten, die aan een der hoogescholen college zouden willen loopen. mogelijk gemaakt wordt, heeft het departement verlaten. Het ligt, volgens het „Handelsblad', in de bedoeling, dit wetsontwerp nog vóór de sluiting van de buitengewone zitting van de Staten-Generaal. dus tusschen 5 en 16 Septem ber, door de beide Kamers te doen behandelen. Hjks menschen op het hoofdbureau van politie.* om te informeeren of hun fietsplaatje echt of valsch is. Gebleken is, dat er valsche plaatjes in omloop zijn in zeven soorten. Er zijn er by, die heel gebrekkig werden nagemaakt, maar er zijn er ook, die heel precies zijn vervaardigd. Woensdagochtend is de 24-jarige vrouw van den arbeider Balk uit Garnwerd, die op weg was naar haar ouders, bij de stopplaats Wester- wytwerd uit den in volle vaart zijnden trein gesprongen, toen ze bemerkte, dat de trein daar niet stopte. De vrouw werd met ’n zwaren sche delbreuk opgenomen en naar Groningen ver voerd, waar zij Woensdagmiddag om half zes is overleden. WEENEN. 517 M. 5.35 Sollstenooncert 7.20 Vocaal en instrumentaal concert 8 20 Concert door het Weensche kamer orkest o. 1. v. Auderieth 10.06 Populair concert. 12 20 Gramo- Concert o. 1. v. Kysoldt Tn de parochiekerk te Uden (N. Br.) zal in October as. de plechtige bisschopswijding plaats hebben van Z. H. Exc. Mgr. Leven, benoemd tot bisschop der missie op Flores (Paters van Steijl) De nieuwe bisschop is vijftig jaren oud en geboren te Lank (Duitschland). In 1910 werd Mgr. te Weenen tot priester gewijd. De advocaat-generaal bij het Haagsche Ge rechtshof heeft Woensdag bevestiging gevraagd van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de thans gedetineerde N. J. R. is veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf wegens doodslag, gepleegd' in Januari JJ. in de Spheveningsche Boschjes op mej. Blersch. Het Hof zal over veertien dagen arrest wij zen. Zoodra ter plaatse een geschikt vliegterrein is gevonden, zal de K. L. M. een nieuwe lucht lijn openen tusschen Amsterdam en Huil, aan sluitend op de luchtljjnen naar Manchester, Leeds en Liverpool. De vhegtyd is ongeveer twee uur. Woensdagavond omstreeks half acht had op den Berchemscheweg te Oss een ernstige aan rijding plaats, waarbij het negen-jarig zoontje van den heer van Eme, dat op den weg aan het spelen was. door een auto, bestuurd door den heer v. d. Akker uit Herpen, gegrepen werd. De heer v. d. A. trachtte nog een aanrijding te voorkomen door uit alle macht te remmen, doch dit mocht niet gelukken. Met een ernstige schedelbreuk en een bloedende hoofdwonde werd het knaapje een woning binnengedragen en is later, nadat de eerste hulp was verleend, naar het R K. ziekenhuis te Oss overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Vermoedeiyk treft den bestuurder geen schuld. tegen den 42-jarigen houtbewerker D. C. W. de Rechtbank te Rotterdam was mishande- zijn echt- van het in den namiddag van dien dag, door buren dood op den vloer gevonden, terwijl de gaskraan openstond. Het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank luidde tien jaar. BATAVIA, 23 Aug. (Aneta) Het jeugd- orgaan „Indonesia Moeda" met een oplaag van 4000 is gisteren door de politie Ir. beslag geno men, daar in dit blad een artikel was opge nomen, waarin de jeugd werd opgewekt steun te verleenen nu de leiders door de reactie zijn neergeslagen. MEDAN, 23 Aug. (Aneta) De politie ont dekte in het clubhuis der P. I. een tweede exemplaar van een in roode letters gedrukt ge schrift. getiteld .Bom", hetwelk een afkorting is van „feerdjoean Oentoek Indonesia Mer. dlka”. (De strijd voor een vry Indonesia), waar van bet eerste exemplaar kort geleden in Pe- kalongan werd aangetroffen. SOERABAJA, 23 Aug. (Aneta) De ..Soea- ra Oemoem” meldt, dat de redacteur van de .Bln Tit Po” wordt vervolgd terzake van bey leedlging van den Gouverneur-Generaal, een door hem geschreven artikel, getiteld mok (Spook) der extremisten In Indonesia H. M. de Koningin heeft de volgende onder scheidingen in de Huisorde van Oranje ver leend: het Grootkruis aan den heer E. Daladier, afgevaardigde van Orange, tevens President van den Franschen Ministerraad het Commandeurskruis aan den heer A. Mar ris, Prefect van het Departement Vaucluse; het Officierskruis aan den heer L. Gout, burgemeester van Orange; het Officierskruis aan den heer R. Berton. schrijver van het tooneelstuk „Guillaume ie Taoeturne”; het Ridderkruis le klasse aan den beer M. Palagrand, lid der feestcommissie; het Ridderkruis le klasse aan den heer R. Bruyez, secretaris-generaal van bet theater van Orange; het Ridderkruis le klasse aan den beer A. Desplans, vice-consul der Nederlanden, oud- burgemeester van Oranje; het Ridderkruis le klasse aah den Markies de la Rochethalon et de la Grante; het Officierskruis aan Antoine Yvondella, tot een maximum van f 30.per stuk. De winriverdeellng der gereorganiseerde my eerst Woensdag had In Hotel Olympia te ’lOra- venhage een algemeene vergadering plaats van de Vereeniglng van Indische Verlofgangers onder voorzitterschap van mr. F. A. Janssen van Raay, hoofdzakeiyk ter bespreking van de 17 pCt. korting op de verlofstractementen. Besloten werd, na eenige uitlegging van den voorzitter en den secretaris-penningmeester, den heer D. van Geuns, een request in te die nen by de betreffende autoriteiten en daarvan afschrift te zenden aan den Volksraad. Men hoopt daardoor te bewerkstelligen, dat. Indien een verdere korting op de verlofstractementen onvermydeiyk is, zulks zal geschieden op zoo- danige wijze, dat deze korting naar verhouding niet uitgaat boven de op de actlviteltsbesoldl- gingen toegepaste korting en wel hetzy a. door de verlofstractementen op normale wyze te be rekenen naar de gekorte actlvlteitsbezoldlglng; hetzy b. door op een gedeelte der verlofstracte- menten byvoorbeeld de eerste 150 gulden per maand de korting jilet toe te passen. DA-VENTRY. 1554 M. 12 20 Orgel reci tal 1.05 Concert door het Paramount Astoria-orkest o. 1. v. Anton 2 05 Con cert door net Western Studlo-orkest o. 1. v. Donovan 2 35 Gramofoonmuzlek 3.20 Concert 4 35 Concert door het Metro pole Hotel-orkest o. I. v. Emlle Colombo 7.20 Concert door het Commodore Grand-orkest o. 1. V. Joseph Muscant 8 20 Promenadeconcert 11.20 Harry Roy en zyn band. PARIJS (Elfel). 1444 Kf. 9.20 Concert o 1. v. E. Flament. PARIJS (Radio), 1725 M. 12 50 Gra- mofoonmuzlek 7.40 Idem 8.20 opera en operettefragmenten. MILAAN. 331 M. 7 20 Gramofoonmu zlek 8.00 Gramofoonmuzlek 8 35 Gramofoonmuzlek 8.50 Gevarieerd pro gramma. Te Hulten (N. B.) is de boer der jj van den landbouwer v. d. H. af ge brand. Be halve de gebouwen, de voorraden en bet groot ste deel van den Inboedel, werden ook vyf varkens, talryke kippen en eenig ander klein vee een prooi der vlammen. De Minister van Sociale Zaken heeft in ver band het de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin onder bepaalde voorwaarden goedgevonden, dat in broodbakkeryen In alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuur ders en door bakkersgezellen op Donderdag 31 Augustus om drie uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Boven dien mag op dien dag reeds te één uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het ge reed maken van deeg en ovens, worden begon nen. Het eindcyfer van de gisterenavond versche nen Amsterdamsche Gemeentebegrooting is 114.552.218 dus 517.118 hooger dan verleden jaar. Dit zegt niets omdat er al met een tekort van 1932 1.257.000 begonnen werd. Doordat 't reservefonds was uitgeput, de belastingen, mihder opbrengen enz., moest er alreeds 6100000 méér gevonden worden dan verleden jaan. Daarbij komen de gewone stijging van uitgaven voor een groeiende stad. De meerderheid van B. en W. is uitgegaan van de gedachte, dat de begrooting moest sluiten en geen nieuwe belastingdruk op de burgerij diende gelegd. Daarom zyn verschillende noodige voorzie ningen als uitbreiding van het politiecorps enz. niet getroffen en zyn verder millioenen be zuinigd op alles. Er is sterk versoberd. De gewone begrooting is ten slotte sluitend gemaakt door de volgende maatregelen: 1. Sterke bezuinigingen. 2. Vermindering der subsidies met plm. 15 pét. De sociaal-hygiènische subsidies worden zoo weinig mogelyk aangetast, maar andere ster ker. Sommige subsidies waarby veronder steld mag worden dat de taak door het par ticulier initiatief toch geheel wordt voortge zet worden geheel gestaakt, zooals: St. Ni- colaasfeest, Vacantie-kinderfeest, Albo enz. 3. Wyziging in de arbeidsvoorwaarden van het gemeenteperscneel. In het Georg. Overleg za.' 1 miilioen 4 ton moeten gevonden worden doo- oneffenheden der toeslagen weg te werken er de groepeeringen te herzien. 4. Overbrenging van de aflossingen van de leeningen voor grondexploitatie van den ge wonen dienst naar den kapitaaldlenst. 5. Beschikking over een deel der reserve van het Fonds tot dekking van Brandschade. (Een excedent- verzekering zal worden gesloten en t fonds later geheel worden uitgeput). 6. wyziging in de afschrijvingen by enkele bedrijven electric!teltswerken, Gasfabrieken en Telefoon). 7. Door vermindering van de bydragen aan den kapitaaldlenst voor zoover zy uitgaven be treffen die over meerdere jaren worden ver deeld tot 50 pct. van de aanvankelyk voorge nomen bedragen. Bij de begrooting is gerekend op een verlaging der haventarieven. Begrooting bevat géén bijdrage voor het Crisisfonds. B. en W. achten het drin gend noodig met de regeering hierover te con feree ren. Een soc.-dem. mindehèid in het college kon zich met de begrooting niet vereenigen. Deze minderheid wil „geen sociale afbreuk”, wil niet meer tornen aan de arbeidsvoorwaarden van 't gemeentepersoneel en wil de subsidies aan Bt. Nicolaasfeest. vacantiescholen, vacantie-kinder feest enz., niet verlaagd zien. Ook is ze tegen beperking van het gymnastiek- en handwerk- onderwys. Buiten verscheidene andere bedenkingen heeft de minderheid er ernstig bezwaar tegen, dat thans twee kortingen zouden worden inge voerd, welke een bijzonder principieel karakter dragen: die wegens het ongehuwd zyn en de korting wegens hetogehuwd zyn van de ambte nares. Door het in uitzicht stellen van kinder toeslag worden de bezwaren van de minderheid stellig niet verminderd. De minderheid staat óók op het standpunt dat de begrooting sluitend moet zijn. Maar daarom wil de soc.-dem. minderheid verhooglng van de opcenten voor de Gemeen- tefondsbe las ting tot 100 opcenten hetzy ver- hooging der opcenten op de Personeele be lasting. De minderheid wil dus zware belastingver- hooging. Bovendien wijst zy voor de crisis dekking aan een toeslag van 5 pet. voor hel gebruik van telefoon, waterleiding, gas enelec- triciteit ten bate van het crisisfonds, waar door de armsten juist zouden worden getrof fen. merkt de waarn. wethouder van de fi nanciën de heer Abrahams (Vryz. Dem.) De Algemeene Directeur van het Apostolaat des Gebqds te Rome, de zeerterw. pater Jac. J. Zey S. J. hoopt den 26en Augustus as. zyn zil veren priesterjubileum te herdenken. Pater Jac. Joannes Zey werd geboren te Den Haag op 13 Januari 1876 en studeerdé aan het Seminarie te Culemborg om vervolgens in de Soc. van Jezus te treden (1895). In 1908 werd de eerw. pater Zey tot priester gewyd en was nadien werkzaam aan het Retraitewerk te Venlo. Na eenlgen tyd leeraar te zijn geweest aan het Canisius-College te Nymegen. werd hy benoemd tot superior van het Retraitehuis te Vught (1917). Na gedurende zes jaar secre taris te zyn geweest van het Apostolaat der Ge beds in Nederland en Koloniën, werd de ROME, 441 M. 8.35 Gramofoonmuzlek 9.35 „n cavallo de Trola”, spel van Oreatano 10.20 Dansmuziek. LUXEMBOURG, 1191 M. 7 00 Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlsch concert van gramofoon- platen 8.30 Causerie over een actueel onderwerp in het Nederlandsch 8.40 Lichte gramofoonmuzlek -9 00 Nieuws berichten in het Fransch 9 10 Voort zetting concert lichte gramofoonmuzlek 9 45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (in dlv. pauzes: alotno- teeringen en sportberichten). BRUSSEL. 509 M. 12.20 Gramofoon muzlek 1.30 Concert door het kleine orkest van het N I. R o 1 v P. Leeman» 5.20 Concert door het omroep-sympho- nle-orkest o 1. v. Jean Kumps 6 35 Gramofoonmuzlek -6.50 Pianorecital 7.10 Gramofoonmuzlek 9.20 Concert uit Ostende. De Minister van Justitie heeft allen commis sarissen van politie en den hoofden van ryks- en gepieente-politie instructies gegeven om trent het optreden tegen vreemdelingen in uni form en rp uniform gelykende kleederdrachten. In dit schryven wordt er, yoigens de „Tele graaf”, aan herinnerd, dat een algeheel uni- form-verbod binnenkort zal worden uitgevaar digd. Ten aanzien van vreemdelingen echter beveelt de minister reeds nu maatregelen aan. Bedoeld worden vreemdelingen die een zooge naamde uniform dragen, of op uniform gely kende kleeding of speciale kenteekenen. Dezen moeten worden aangehouden, al kunnen zy niet strafrechteiyk vervolgd worden. Wanneer mocht biyken. dat zy nog niet op de hoogte zyn van dit verbod zal hun een waarschuwing gegeven worden. Voldoen zy hieraan niet en worden zy ten tweeden male aangehouden dan moeten zy over de grens worden gezet. De politie heeft wyders opdracht gekregen een kaartsysteem by te houden van de vreemdelingen, die gewaarschuwd zyn of die uit het land zyn gewezen. In verband met dit „Te!egraaf”-bericht ver nemen wd, dat de aanschryvlng van den Mi nister van Justitie ongeveer tien dagen gele den door alle politie-autorlteiten is ontvangen. Te Amsterdam zyn verleden week reeds eenige vreemdelingen aan politie-bureaux geT bracht. EMkelen, die zonder middelen van be staan waren, zyn over de grens gezet. wy meenen te weten, dat de maatregel van den minister streng zal worden toegepast. Ook aan vergaderingen, welke door buitenlan den in ons land worden belegd en die een po litiek karakter dragen, moet door de politie aandacht worden geschonken. ▼an bevoegde zyde verneemt t „Handelsblad” dat het ook door ons uit „De Volkskrant” over genomen bericht omtrent verdere korting op salarissen van het Rijkspersoneel voorbarig is; plannen, die daarop betrekking hebben, zyn nog in onderzoek. Bovendien geeft het bericht on volledig weer, wat die plannen Inhouden. De „Telegraaf” bericht echter, dat minister Colyn een schrijven heeft gericht tot den voor zitter der Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg, waarin^ gezegd wordt, dat de regeering zich tot haar leedwezen in de nood- zakelljkheid geplaatst ziet, naast de vele overige door haar le nemen harde maatregelen, tol beperking der Ryksuitgaven en tot Verhooglng der Rykslnkomsten, een tydeiyke, zij het, alle omstandigheden In aanmerking genomen, overi gens redelijke verdere verlaging der Rykssalaris- sen in te voeren. In afwachting van de totstandkoming van de door haar voorgenomen algemeene herziening der Rykssalarisregelingen, welke, naar de re geering zich voorstelt, vóór 1 Januari 1935 haar beslag zal kunnen krijgen, om uiteriyk op dien datum in werking te treden, acht de regeering daartoe de thans gepubliceerde, met ingang van 1 Januari 1934 in te voeren maatregelen meest aangewezen. Aangezien met name de wyziging van den •ngehuwden-aftrek meer in het bijzonder van belang is voor het onderwys- en doceerend per soneel by het Lage - en Middelbaar Onderwys, zyn op grond van het bepaalde in art. 27 lid 2 van het Bezoldigingsbesluit burgeriyke rijksambtenaren 1928 de voor dat personeel ingestelde overlegcommissies, onder toezending van een afschrift van het bovenbedoelde minis- terieele schryven. yoor den minister van Onder wys, Kunsten en Wetenschappen uitgenoodigd om uiteriyk 9 September as. van haar gevoelen ter zake te dóén biyken. Minister Colyn heeft ten slotte de centrale commissie voor Georganiseerd Overleg verzophl, deze aangelegenheid zóó tijdig te behandelen, dat haar advies, vergezeld van dat eventueel door genoemde overlegcommissie van onderwys aan haar uitgebracht, ulterhjk 16 September genoemden ministerbereikt. De juridische raadsman van het Comité van Actie van Margarinehandelaren. mr. dr. H F. A. Völlmar, heeft een schrijven gericht aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid met het dringend verzoek, om terstond maat- regehngen te willen nemen, opdat aan den ten eenenmalen onboudbaren toestand in den vrijen margarinehandel een eind kome. Wy ontleenen daaraan het volgende: By de bespreking, welke op 10 Juli JJ. is ge houden tusschen de Commissie van Advies in zake margarine, tezamen met de Contactcom missie voor de Margarlne-lndustrie en de Commissie van Overleg uit de drie midden standsbonden is gelegenheid gegeven de grie ven van groot- en kleinhandelaren naar voren te brengen. Tot eenlgerlel daad van de Crisis- Zulvel-Oentrale heeft deze bespreking echter vooralsnog niet geleld. Naar bekend, heeft deze Contactcommissie tot dusver niets gedaan noch getracht te doen teneinde de gedupeerde margarinehandelaren tegemoet te komen. De geheele margarinehandel wordt thans ge regeerd door het kartel der fabrikanten; de vrije concurrentie is ten eenenmale uitgescha keld. De Crisls-Zulvel-Oentrale. in staat om ten deze in te grijpen, laat na te doen hetgeen haar plicht is, n.l. den financleelen ondergang van een bedryf. waarin naar schatting onge veer 6 i 7000 Nederlanders een bestaan vin den. te stuiten. By de toepassing van de Crisis-Zul vel wet is voor de bestaande margarlnefabrikanten een feitelijk monopolie ontstaan. Angstwekkend had de Crisis-Zul vel-Cent rale er voor behoo- ren te waken, dat het monopolie op geen en kele wyze konde worden uitgebuit. Nu de Crisis-Zulvel-Centrale zulks nalaat, mag een beroep worden gedaan op de regeering. opdat niet langer de vrije hand wordt gelaten aan hen. die zich niet ontzien een monopolistische positie uit te bulten ten nadeele van duizen den middenstander», die in hun moeizaam en jarenlang opgebouwd bedrijf een eeriyk en ge noegzaam bestaan hebben gevonden. Aan dit schrijven is tevens een nadere uit eenzetting toegevoegd van den voorzitter en den economischen raadsman van het comité, den heer G. van Duyn, accountant te Den Haag. KOMGSWl«TEKHAfSEN. 12 35 Gramofoonmuzlek 11.30 Concert. LANGENBERG. 472 M. foonmuzlek 140 C-- 620 SollBtenconcert. Te Ohé en Laak zal as Zondag een stand beeld worden onthuld ter nagedachtenis van Moeder Magdalena Doemen, de stichteres der Zusters Franciscanessen te Heythuizen, 19 November 1787 te Ohé en Laak geboren en op 7 Augustus 1858 in geur vari heiligheid te Heyt huizen overleden. Het standbeeld, ontworpen door den beeld houwer Van Helden uit Waldfeucht, is frap pant van geiykenls en stelt de kloosterlinge voor, op de eene hand dragend het Moederhuis met kapel, in de andere het Regelboek. Het standbeeld Wordt opgericht by de kerk 75 jaren na haar dood. Haar zaligverklaring is in voorbereiding. De onthulling van het standbeeld heeft plaats na het plechtige Lof om 3 uur. De Zeereerw heer Jongen, pastoor-deken te Echt, verricht de inzegening en houdt de gelegenheidsrede. Muziek en zang zullen de plechtigheden op luisteren. Geestelijke en wereldlyke autoriteiten zullen aanwezig zijn. noemd tot Algemeen Directeur van het Apos tolaat des Gebeds, als hoedanig hy naar Rome vertrok. Van de werken, welke van de hand van pater Zeij verschenen, noemen wy: Clericus solide Institutes; De grondslagen van ons Ka tholiek Geloof; De geesel des Heeren; Vrede; Vertroostingen in oorlogstyd; Retraite-souve nir: RecoUectlegedachten; Christus en Satan; Wat een mensch kan en wat hy niet kan; Handboek van de Paroch .Dir. van het Retrai tewerk; De deugd voor iedereen; Vondels Al taargeheimenissen in dertien lezingen; Hand boek van de Toewyding van het Huisgezin, enz. circulaire geestelijken. Wy moeten dus ernstig ontraden met deze bulten elk katholiek verband staande z.g. -or ganisatie in relatie te treden. Intusschen heeft ook de waarnemend hoofd- eommlssaris van politie te Amsterdam de vol gende waarschuwing gepubliceerd tegen den al- gemeenen leider. Willem Hendrik Baarens. geboren te Amster dam. 9 Augustus 1894, wonende Heerengracht 265 I. Hy noemt zich „Algemeen leider” vtm de door hem opgerichte instelling „Nationaal Katholieke Organisatie” en tracht gegadigden te vinden voor de functie van propagandist en probeert dan van dezen een waarborgsom mach tig te worden. die door veroordeeld ling en genoote A. vorige jaar, vyftien jaar gevangenisstraf. De vrouw was in de keuken van haar woning zou volgens dit plan worden als volgt: tot 5 pet. dividend aan aandeelhouders. Van de overwinst wordt 10 pet. besteed voor inkoop of uitloting van de restantbewijzen15 pet. komt aan het reservefonds. 10 pet. aan de di- aan aan- tot We vertrouwen alleen op eigen kracht, we kunnen het zelf best baas, maar er behoeft slechts iets te gebeu ren en onze opzet loopt spaak. We hebben anderen noodig; we zouden die anderen feitelijk al tevoren hebben moeten vragen. Gevolg is, dat wat gedaan moest worden, achterwege blijft, omdat de een' denkt dat de ander het, naar gewoonte, alreeds zal hebben gedaan. Of omdat de andere partij van mea ning is, dat een korte vraag toch min stens zou kunnen zijn gedaan. Als we zóó denken blijven we rond tollen en ronfidraaien in een cirkel. Géén overwegingen, géén points d’honneur. Eerst doen. Dan naderhand desnoods erover spreken. En als we zoo doen, zijn beide par tijen meestal vergeten wat en hoe het gebeurd is. En de buitenwereld, die buiten de zaak behoort te blijven, blijft ook HAMBURG. 372 M. 1150 Populair concert o 1. v. Stablkopf 1.35 Gramo- foonmuzlek 2.30 Idem 420 Concert 10 50 cembalo en vlooi. rectie en commissarissen, terwyl het deelhouders toekomende wordt verhoogd 65 pet. Het feit, dat het bedrijf der H. S. M. zelfs nog een voordeelig exploitatiesaldo vertoont alleen de huidige schuldenlast het voortbestaan der Mij. onmogelyk maakt, wettigt, naar het oerdeel der commissie, de gegronde verwach ting, dat in de toekomst wederom bevredi gende resultaten mogen worden verwacht. Een consortium is gevormd, dat bereid is. Indien aanvulling der geldmiddelen van de gereorgani seerde my. noodig is. voor f 100.000 nieuwe aan- deelen pari te nemen. Mocht, doordat niet voldoende -7 pet. obliga- tiehouders tot deze regeling medewerken, deze reorganisatie niet kunnen worden doorgevoerd, dan zal een daartoe gevormd syndicaat een nieuwe my. oprichten, en trachten het benoo- digde gedeelte van de vloot en de verdere voor de voortzetting van het bedryf benoodigde ac tiva over te nemen. Voor het geval dat de My. genoodzaakt mocht worden, hangende de reorganisatie, surséance van betaling te vragen, heeft de N V. Stoom- vaart-Mij. „Nederland'' de betaling gegaran deerd van alle Vorderingen op onze My. be staande op het oogenblik. dat een bewindvoer der optreedt en welke betreffen voor- en na- vrachten. binnenvrachten. expeditiën. rabatten, voorschotten en remboursementen. verschul digd aan afladers en ontvangen van lading, cargadoors, expediteurs en scheepsagenten. Aangezien in Augustus een uitloting moet plaats hebben, heeft de Trustee der 6 pet. obll- gatiën tegen 29 Augustus as. een vergadering van obllgatlehouders byeengeroepen. uitsluitend teneinde machtiging te vragen de uitloting op te schorten tot uiterlljk 15 November as Mocht tijdig voor dien datum biyken. dat de 7 pet. obllgatlehouders met de voorstellen der di rectie accoord gaan, dan zal een nieuwe verga dering van 6 pet. obllgatlehouders gorden op geroepen. teneinde aan deze de voorstellen der directie voor te. leggen. Mocht echter blijken dat 7 pet. obligatiehouders niet wenschen mede te werken aan de reorganisatie, dan zal de Trustee zoo noodig stappen nemen om. vla den weg van faillissement, den 6 pet. obliga tiehouders hun deel van den boedel te doen toekomen. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20 Strijk orkest o. 1. v. Harald Andersen 3.20 Omroeporkest o. 1. v. Emlle Reesen 9.50 Louis Prell s orkest 11.00 Kamermuziek 11.20 Dansmuziek. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben van hun raadslidmaatschap vervallen ver klaard de heeren J. P. R. en P. K., ingevolge respectieveiyk verboden levering en onvereenig- baarheid van functies. De heer J. P. R. was directeur van de melkfabriek in Wormerveer en had leveringen gedaan aan het Gemeentelyk Ziekenhuis Wormerveer, terwyi de heer eens raadslid, tevens de functie van brandweer commandant bekleedde. Telkens weer komt men in onze dagen tot dé ontdekking, dat er menschen zyn. die. mis bruik makend van fie werkloosheid en den nood der tyden, onder valsche vlag aUerlel acties ontplooien met de meestal gecamoufleerde be doeling daarmede financieel voordeel te berei ken ten koste hunner noodiydende medemen- achen. Zeer dikwyis moet het katholieke Ideaal dato dienen als een lokmiddel voor de argelooze slachtoffers van deze zucht naar geldelyk ge- win. Dezer dagen kregen we een niet onderteeken- de circulaire onder oogen. die de oprichting meldde van de .Nationaal Katholieke Organi satie” gevestigd te Utrecht, Vlietstraat 4 tas. Nog nimmer van gehoord? Wy ook nietl Toch heeft de onbekende leider al geconsta teerd. dat de oprichting dezer organisatie In velerlei dringende behoeften voorziet en óók in de toekomst zal biyken te voorzien! De op richting alleen reeds! De erbarmeiyk samengestelde circulaire doet ons al dadelyk argwaan koesteren. De bedoe ling is. naar hét heet, katholieke propagand s- ten te kweeken. In ruil daarvoor zorgt de or ganisatie voor „spoedigen arbeid” en „voor de toekomst der leden”, daartoe in staat gesteld door invoering van een coöperatief systeem WH men het streven en de werkwijze van deze organisatie leeren kennen, dan moet f 0.50 wor den gestort, waarvóór dan toezending, viermaal achtereen, van een niet genoemd blad.... be loofd wordt, want ons Is een geval bekend, dat de aanvrager nog steeds op het eerste nummer alt te wachten. Voor het geval een werklooze want aan hen wordt de circulaire gestuurd zich aan meldt als propagandist, moet hy terechtko- ■ncn by den algemeenen leider te Amsterdam. De contributie voor het lidmaatschap be- 10.per Jaar. De asplrant-propagan- :taa!t eerst deze contributie en moet dan "n maand op proef werken. Na deze maand volgt dan aanstelling of ontslag. Heeft men echter het geluk te worden aangesteld, dan kan men direct verzekerd zyn van een salaris van mi nimum f 75.per maand. Voor velen zeer aan- lokkelyk. Ook is ons bekend, dat aan een werkloos Jon geman een baantje als chef of reiziger aan een nieuw op te richten sigarenfabriekje werd voor gespiegeld, terwyl de jongeman van dat vak eelfs geen greintje verstand heeft. Rest nog te vermelden, dat volgens den tttel de circulaire fellelyk is gericht aan heeren zeereerw. pater Zey in het najaar van 1930 be- nnomri mt Alcrpm#M»n Directeur van het Anns- pet. obligaties van de Hollandsche Stoomboot My. heeft thans een rapport gepubliceerd, waarin de volgende reorganlsatie-voorstellen Worden gedaan: voor elke 7 pet. obligatie van f 1000, zal aan geboden worden f 7250 in contanten en f 250 nominaal nieuwe aandeelen der Hollandsche gtoomboot- Maatschappij voor elke 6 pet. obligatie van f 1000, zal aan- geboden worden f 94 in contanten en f 450 nominaal nieuwe aandeelen van de Hollandsche Stoomboot Maatschappy. n Op deze wyze zal aan nieuwe aandeelen Hol landsche Stoomboot Maatschappy een bedrag van f 2 805 150 worden geplaatst. De tegenwoordige preferente en gewone aan deelen zullen verdwijnen en omgewisseld wor den in restantbewyzen op een basis van 5 restantbewyzen voor ieder preferent aandeel en een restantbewys per gewoon aandeel, welke geen andere rechten zullen hebben dan op 10 pet. der overwinst nadat een primair dividend van 5 pet. op de nieuwe aandeelen is uitgekeerd. Uit dit bedrag der overwinst zullen de restant- bewijzen worden ingekocht dan wel uitgeloot. te Rotterdam van zware gepleegd op op 25 Juli HÏI.VER8UM. 1875 M. VARA 8 00 Gramofoonmuzlek VPRO 10 00 Morgen wijding VARA 10.15 Voordracht door Janny van Oogen 10 30 Concert door trio 11.10 Voordracht door Janny van Oogen 11 25 trio 11 45 Gramofoon muzlek AVRO 12.00 Tijdsein Avro-klok 12 01 Gramofoonmuzlek 12.30 Paul Ooldwln en zyn orkest 2.15 Gramofoon muzlek 230 Voordracht door Richard Flink 3.00 Gramofoonmuzlek VARA 4 00 De Notenkrakera o 1. V. Daar Wins 4.50 Na achooltyd. Jannv van Oogen ver telt sprookjes 5 30 Vara-kleln-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 6.00 Cor Stem, ac cordeon en Rutger Schoute. plano 8 10 Vara-kleln-orkest oJ. v H de Qroot 6 40 Mr. Reine H. van der Helde: ..Palestina nieuwe arbeid In het oude land”, II 7 00 De Flierefluiters o 1. v. Ray Forest ni m. v. The Twinkling Five, jaza- zangera 7 25 Zang door The Twinkling Five 7 35 De Flierefluiters o. 1. v. Ray Forest m m. v. The Twinkling Five VPRO 8.00 Cursus Leerlingen van Christus Spreker De. w. J. Wegerlf AVRO 8.30 Aansluiting met het Kurhaus te Scheve- nlngen. Symphonle-concert door het Re- aidentle-orkest o. 1. v. Carl Schurlcht. In de pauze (plm 9 00) VPRO. Lezing: ..Mozart’s Zauberflóte als religieuze ope ra". Spreker prof. dr. L. J. van Holk. Pl.m. 10.00 Vryz. Godad. Persbureau en Vaz Dia», pl.m. 10.15 Gramofoonmuzlek. Frag menten uit ,X>le Zauberflöte" 10 45 Gra mofoonmuzlek VARA 11 00 Orgelspel door Johan Jong 11.30 Gramofoonmu zlek 12.00 Tijdsein en sluiting. Ten aanzien van den handel in aardappelen maakt de Minister van Economische Zaken bekend, dat exporteurs, groothandelaren, beurt schippers, commissionairs. winkeliers en venters hun bedrijf slechts zullen kunnen biy- ven uitoefenen, wanneer ze als zoodanig vóór 1 September 1933 erkend zyn door de Voor- loopige Nederlandsche Aardappel Centrale. Aanvragen om erkenning als exporteur, groothandelaar, beurtschipper of commission- nair zyn te richten aan: voor Friet land: den heer Y. C. Schuite- maker. Westersingel 44. Leeuwarden; voor Groningen en Drenthe: dén heer E. Luttmer te Stadskanaal; voor Gelderland. Utrecht en Overysel: resp. de heeren G. Kroezen te Beesd; R. Groeneboer, Oude Gracht 247 te Utrecht en H. K. Koch. Julianastraat 14 te Zwolle. voor- Noord-Brabant, Land van Maas en Waal en Ryk van Nijmegen: den heer W. A v. Heiningen te Kerkdriel en de firma Gebr. van Drlmmelen te Klundert. voor Limburg de heeren H. Peters. Markt- - straat 10 te Roermond en F. Janseen te Tlen- ray-Station; voor Noord- en Zuid-Holland: de heeren G. Kunst,Olympiaplem 63 te Amsterdam-Zuid; P. van Leeuwen. Weenapleln 13 te Rotterdam en C. J. van Zaaien, Z.O. Binnensingel 53 te Den Haag; voor Zeeland: de heeren E. Vermue te 's Gravenpolder en C. D. van Wyck te Ter- neuzen. L. Kerkstraat 18. Aanvragen om erkenning als winkelier of als venter zyn te richten tot den heer Tj. Reitsma. secretaris van den Ned. Bond van Kleinhandelaren. Lusthofstraat 65b te Rot terdam. De bovenbedoelde erkenning geschiedt kos teloos. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Morgen- concert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van da gen door pastoor L. H. Perquin OP. 12 00 Politieberichten 12.15 Het Kro- sextet o. 1. v. Plet Lustenhouwer 2 00 Verzorging zender. 2.15 Gramofoonmu zlek 3.00 Zang- en vloolrecttal door Llda van der Meer©eager, sopraan en Frits Hlnze. viool. A. d vleugel Fred Boa hart 4.15 Orgelconcert door Alphona Drelssen 5 15 De Kro-boys o 1. v. Plet Lustenhouwer. Refrelnzang Jack Moesel met gramofoon-lntermezzo. 7.00 Politie berichten 7.15 Dr A. de* Vries: „Ophel dering van een mlddeleeuwschen moord" 7.35 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Ger ritsen Pl.m. 8.30 Vaz Dlas 8 35 Plerre Francken met Llmburgsche liedjes en de clamatie. A. d. vleugel Fred. Boshart 9.00 Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen m m v. Kees Hartvelu viool 9.30 Plerre Francken met Llmburgsche liedjes sn’ declamatie 10 00 Orkest PI m 10.30 Vaz Dlas 10.35 Gramofoonmuzlek 12 00 Sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14