ONS BLAD B Engeland, Ierland en Irak 1 Het nieuws van heden De hongersnood in Rusland O’Duffy trotseert De Valera’s verbod De Oise versperd De Rijksdagbrand 1 tl W“ LASTIGE PROBLEMEN DER POLITIEK Brussel pareert DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAÏCLOr i ALKMAAR Scheerkwasten en Scheerzeep DE JAARBEURS TE KONINGSBERGEN Engelsche zorgen van den hongerdood redden Hulpexpedities ZONDAG PARADE TE CORK hemden MET DEN DOOD BEKOCHT Twee nieuwe heiligen Noodweer in de V.S. Vragen en antwoorden Duizenden menschen verdronken PRESIDENT DE CESPEDES 7* Gandhi eet weer De crisis in Mexico e, LINDBERGH OP DE FAROER De H. Vader wil, koste wat kost, de millioenen menschen Sterke troepenmacht te Dublin concentratiekamp zal inrich ten voor de blauw- Hy becritiseert de aarzelende houding der socialisten DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1933 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 281 Ongeveer alle bij de staking be trokken schepen nabij Pon- toise geconcentreerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN LL” ken. nnea InÏÏ? W” *T 7 fcael- 39 Het W^eer,||||||l||||><<>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuinii^ 1 Rede van Blum op het S.A.I.-congres Overstroomingen in China Maatregelen tegen landen, die Belgische vorderingen blokkeeren sul De treinen tusschen Ocean City en Philadelphia moesten stoppen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 De briefwisseling tusschen mr. Branting en den procureur- g ener aal te Leipzig Geheim consistorie op 10 October Men vermoedt dat De Valera een Tor gier krijgt een zelfge kozen verdediger VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD r Lindbergh op de Faroereilanden aangekomen. de vreemdelingen tegen O Een 79 i: (United Press) (V. D.) I) <L_ fctes. KAN Reis van I DUBLIN, 24 Aug. (VB.) Generaal O’Duffy heeft ondanks de door de regeering aangekon- digde verboden besloten, zijn propaganda-actie in het land op de oude wijze voort te zetten. de en Oost-Pruisische Messe te Koningsbergen, die dit twintigste maal wordt gehouden. 0 0 A islon om- sgen. nl. te 138. BOMBAY, 33 Aug. (V. D.) Na zijn invrij heidstelling is Gandhi naar het huis van Lady Thackersey gebracht, waar hij ook gedurende zijn vasten in Mei drie weken heeft doorge bracht. Sandhi heeft weer wat voedsel tot zich genomen. LEIPZIG, 23 Aug. (VB.). De Zweedsche ad vocaat Branting heeft op het schrijven van den proc.-generaal inzake den brand ink^t Ryks- siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirË van bultenlandsche verdedigers van de goedkeuring van het ge in aanmerking zullen van het bekend worden proces Politie - maatregelen uniform. -Belgisch decreet tegen landen, die Belgische vorderingen blokkeeren. Hoogste sttand op Donderdag 1 uur n_m. Vorige stand 745 3307. jzen. 3BN. N" i n ï11-' tU8. WBt rat Tbr. oep, tus. on ers. AFT- rater. uers- nede. il uit. 7t>0 Vrouw bij Middelstem uit een trein gespronge» en aan de gevolgen overleden- REYKJAVIK, 23 Aug. (Reuter) Lindberg is hedenochtend om 11.40 van Groenland naar de Faroër-ei landen vertrokken, waar hij ’s mid dags om 3.45 uur arriveerde. Tot groote verrassing dér aanwezigen kondig de O’Duffy daarop aan. dat Zondag as. te Cork een groote parade der blauwhemden zal worden gehouden, waaraan 40.000 man zullen deelnemen. De zwemster Ruth Litzig-Herne, die na uur achtereen gezwommen te hebben, haar aanval on het wereldduurrecord met den dood moest bekoopen PARIJS, 24 Aug. (VB.) Terwijl de gendar merie er eergisteren met behulp van matrozen in geslaagd was. de versperring, die de stakende binnenschippers met hun schepen in de Seine Hadden gevormd, op te ruimen, hebben thans de stakende schippers op de Oise nabij Pontoise een nieuwe poging tot stopzetting van de rivier- vaart gedaan, die de autoriteiten voor een moei lijke taak stelt. In een schippersvergadeiing werd erop gewe zen. dat de gendarmerie op de Seine gemakke- Hjk kon slagen in het opruimen van de hinder nis. omdat de schippers daar slechts een keten van naast elkaar liggende schepen over de ri vier hadden gevormd. De schippers var de Oise hebben daaruit een les getrokken en hebben de op gelijke wijze op 100 meter afstand van el kaar liggende scheepsversperringen over de Oise naar elkaar toe gebracht, zoodat hedenmorgen vroeg dwars over de Oise een compacte massa van ongeveer drie honderd aken, Tnet een diepte van tien aken achter elkaar, da geheele Oise verspert. Het verzet tegen eventueele pogingen der gendarmerie om de versperring op te rui men kan thans veel doeltreffender worden ge voerd dan met een versperring van slechts een enkele keten van schepen. Aangezien te Pontoise nog geen polltle-ver- sterking is gearriveerd, zetten de schippers hun manoeuvre rustig voort en wordt het blok van schepen hoe langer hoe dikker. Men denkt, tegen den middag alle bij de staking betrokken sche pen. die zich in de buurt van Pontoise bevinden, op één hoop in de Oise te hebben gedreven. BRUSSEL. 23 Aug. (Reuter) Morgen zal een koninklijk besluit worden afgekondtgd betref fende maatregelen, die toepasselijk zijn op lan den. welke de vorderingen van den Belgischen staat of de Belgische burgers blokkeeren. Ten aanzien van een aantal goederen, inge voerd uit bedoelde landen, kan bepaald worden, dat de betaling verricht moet worden bjj de Nationale Bank van België. Eenerzjjds vallen hieronder industrieproduc ten als stoommachines en motoren, welke Duitschland en andere Europeesche landen in- teresseeren. anderzijds behooren er ook toe vee, vleesch. huiden, linnen graan, cacao, koffie, hout enz., bij welke producten vooral de landen- van Lat jjnsch - Amerika en bepaalde Baltlsche staten belang hebben. Momenteel zijn nog onderhandelingen gaan de met de meeste in het decreet bedoelde lan den. Hiervan zal de toepassing van het decreet afhangen. Het tentoonstellingsterrein van jaar voor de een De nieuw gekozen President van Cuba, De Cespedes, dankt den Amerikaanschen gezant voor Amerika’s houding tijdens de revolutie PARIJS, 24 Aug. (Reuter.) Op de Interna tionale Socialistische Conferentie hield Leon Blum een rede, waarin hij wees op den terug gang of liever gezegd de aarzelende houding van de socialistische beweging over de geheele wereld, welke hij toeschreef aan de economische crisis. Door den strijd aan te binden tegen de cri sis zal het Socialisme met te grooter zekerheid het Fascisme kunnen overwinnen. Ten aanzien van het fascisme wees hij op gevaar, dat ge legen was in de aantrekkelijkheid van het voor beeld. Hiertegenover stelde hij als beste strijd middel het aankweeken van den Internationa len geest, waarvan de nationale politiek der diverse landen meer en meer moet doordrongen worden. wla- ers, Gisterenmiddag begaf hfj zich naar Cootshlli. waar zich op een geheim bevel een groot aan tal blauwhemden. gekleed in het blauwe uni- formhemu der lersche fascistische beweging, verzameld had. Bij aankomst te Cootshlli hield O’Duffy een rede, waarin hij verklaarde, dat zijn Nationale Garde thans 45.000 leden in Ierland telde, wharvan ongeveer vier vijfde gedeelte af komstig was uit het graafschap Munster. Het minst vorderde de beweging in het Graafschap Cork. Amerikaanach ultimatum aan de tarweeonfe- rentie. Productiebeperking geëiscbt. VATICAAN-STAD, 24 Aug. (Reuter) hier uit Rusland teruggekeerde Pauselijke af gezant heeft aan Z. H. Paus Pius XI rapport uitgebracht over zijn ervaringen in de Sovjet unie en mededeellng gedaan van den ver- schrlkkelijken winter, dien de bevolking aldaar te wachten staat, met den dreigenden hon gersnood voor oogen. De afgezant vertelde den H. Vader, dat naar schatting IC a 12 millioen menschen den ko menden winter van honger zouden omkomen. By deze mededeellng merkte de afgezant op, dat de Paus zijn tranen niet kon bedwingen. Na een oogenblik van stilte overmeesterde de Paus zichzelf echter en zeide rustig: „Wj moeten een weg vinden om dit, koste wat het kost, te voorkomen”. Men gelooft, dat de H. Vader overweegt hulp expedities naar Rusland te zenden in den geest als dit eenige jaren geleden geschied is. MEXICO CITY. 23 Aug. ReuterLXJnder lei ding van generaal Calles, den ^Rphs de ver volging der Katholieken berucht geworden oud- president. is een zesjaren-plan opgesteld om de hulpbronnen van Mexico volledig te gaan be nutten, teneinde een herstel teweeg te brengen In het economisch leven des lands. Het plan omvat o.a. de mogelijkheid van het aangaan eener handelsovereenkomst met de Vereenigde Staten, ter voorbereiding van wat Calles voorspelt als een „economische staal van oorlog tusschen de continenten”. erwljl men in Engeland rustig en gela ten den toestand in Ierland beziet, toont men groote bezorgdheid voor de gebeurtenissen ia Irak. Engeland is nog altijd de gewichtigste, Christelijke macht in de Mo- hamedaansche wereld. De onderdrukking of vervolging van Christenen of Christelijke volksstammen onder Mohamedaansche heer schappij heeft Engeland reeds dikwijls voor moeilijke problemen geplaatst- In deze tijden van Volkenbond en van politieke waakzaam heid in heel de wereld zijn deze problemen niet meer van de agenda te schuiven door een hu moristische opmerking, sooals indertijd Pal merston maakte, die tjjdens een debat over daggebouw geantwoord, dat hij het een onge woon optreden acht, dat een justitleele autori teit na de sluit.ng van het vooronderzoek en na de opstelling der dagvaarding verder bewijs materiaal aanvraagt bij personen, die niet direct bij 1 proces zjjn betrokken. HIJ twijfelt er echter niet aan of de internationale enquéte-commlssie zal het geheele materiaal onmiddellijk ter be schikking van de verdedigers stellen, wanneer voldoende waarborgen worden gegeven voor een vrije en onafhankelijke verded.g.ng der verdach ten. Hieronder verstaat hij oa toelating der door de verdachten uitgenoodigde buitenland- sche verdedigers en het volledige recht der ver dachten tot besprekingen met hun verdedigers zonder aanwezigheid van derden. In zijn antwoord op den brief van Branting zegt de proc.-generaal o.a., dat hfj bij zijn ver zoek om toezending van het bewijsmateriaal, dat zich bevindt inkhet bezit der commissie, is uitgegaan van het standpunt, dat zooveel moge- iHJk feiten, derhalve ook die, welke ten voordeele van de verdachten pleiten, ter kennis van het gerecht moeten worden gebracht. Overigens constateert hij met voldoening, dat Branting het met hem eens is, dat al het mate riaal, dat inlichtingen kan verschaffen, aan het Reichsgericht moet worden voorgelegd. Hij heeft er daarbij in het geheel geen bezwaar tegen, dat het materiaal door bemiddeling van de verdediging ter kennis van het gerecht wordt gebracht. Verder merkte de procureur-generaal o.a. het volgende op: De toelatipg is afhankelijk recht. Buiténlandsche verdedigers kunnen vol gens wettelUk voorschrift slechts gemeenschap pelijk met een Dultschen verdediger worden toegelaten. Toestemming van den Dultschen verdediger, het proces gemeenschappelijk met Overleg met organisaties over verdere salaris korting voor het Rijkspersoneel. PHILADELPHIA, 24 Aug. (Reuter) Tus schen Ocean City (New Jersey) en Philadelphia moesten de treinen stoppen, omdat de spoorlij nen overstroomd waren. Te Atlantic City werden stukken van de strand-promenade afgerukt en meegesleurd. Dertig hotel-kelders staan onder water. Te Longport en Margate City in New Jersey steeg het water tot de vensterbanken der hui zen, zoodat de bewoners een goed heenkomen moesten zoeken. New York en.omgeving zijn door hevige slag regens geteisterd. De dienst in de zee- en lucht havens werd ernstig belemmerd. De stad Salisbury in Maryland zou door een geweldigen orkaan praktisch van den aardbodem zijn weggevaagd. Een nader telegram meldt echter, dat dit bericht als erg overdreven moet beschouwd worden. Sedert gisteravond is geen bericht ontvangen van het stoomschip „City of Norfolk”, dat op weg was van Baltimore naar Norfolk (Virginië). een buitenlandsch verdediger te voeren, is der halve voorwaarde voor de toelating van den laatste. Na de uitbrenging van de dagvaarding heeft de verdediger het onbeperkte recht van be sprekingen met den verdachte builen tegen woordigheid van derden. De hoofdbehandeling voor het gerecht is prin cipieel openbaar. Den proc -generaal zijn geen omstandigheden bekend, die hem aanleiding zouden kunnen geven, zijnerzijds uitsluiting der openbaarheid te eischen. Het onderstellen van de mogelijkheid, dat de verdachten in de preventieve hechtenis niet „menschwaardig" zouden worden behandeld, wijst hU nadrukkelijk van de hand. Toestemming voor ambtenaren en vroegere ambtenaren tot het afleggen van verklaringen over feiten, die onder hun ambtsgeheim vaiien. kan slechts worden verleend door de betreffen de autoriteiten. De proc.-generaal heeft in zijn antwoord aan Romain Rolland zijn standpunt op dezelfde wyze uiteengezet als in zijn schrijven aan Branting. Verwachting: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets wanner. Hoogste barometerstand: 764 te Rochefort Laagste barometerstand: 743 te Memel. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind heden, 24 Augustus, te 9.50 uur aan de posten van IJmuiden tot Nieuwer- sluis: „Attentiesein neer”. Zon op 5.58, onder 8.05. Licht op 8.35. 28 Aug. Eerste Kwartier. ROME, 23 Aug. (Reuter) Op 16 October zal een geheim consistorie worden gehouden, waar in besloten zal worden tot de heiligverklaring van de Zaligen Bernadette Soublrous en Jean ne Thouret. Algemeen verwacht men, dat De Valera de Blauwhemden-organisatie een termijn van eenige dagen zal geven om zich zelf te ontbin den. Mocht dit niet geschieden, dan zal hij waarschijnlijk direct daarna tot arrestaties over gaan. O’Duffy heeft bij enkele gelegenheden reeds over zijn te verwachten arrestatie gespro- De economische toestand in Mexico. Zesjaren- plan van Calles. De Rijksdagbrand. De briefwisseling tusschen mr. Branting en den procureur-generaal te Leip- »ig. ijna was verleden week in Londen .silly season”, het flauwe seizoen, zoo- als de Engelschen den tijd der zeeslan gen noemen, door de hooge politiek onderbro ken. Het zag daarnaar uit, omdat MacDonald zijn werkelijk verdiende vacantie onderbrak en uit Schotland naar het zomerleege Londen kwam- Hjj bleef er echter maar één dag. om een onderhoud te hebben met den Engelschen gezant in Irak, die van de koele Noorsche ■fjorden naar het heete Bagdad terugkeert om te onderhandelen met de functionarissen van het ..Foreign Office" over de affaire der Duitsche voorschriften op scheepvaart -«devie zen en om wat te praten met den staatssecre taris voor de dominions over Ierland. Daar mede was dit korte politieke intermezzo ten einde en bü het vertrek naar Lossiemouth gaf de secretaris van den premier-minister vra- genden het antwoord, dat de hoop bestond, dat MacDonald thans zijn vacantie ongestoord ten einde zou kunnen brengen, dit wil zeggen tot de derde week in September. PEKING. 24 Aug. (V. D.) De Gele Rivier heeft groote gedeelten van de provincie lïonan overstroomd. Nabij Hwasiën staan 500 dorpen onder water en zijn 300000 menschen dakloos. Zoowel levensmiddelen als kleedlng «n dek ontbreken geheel. In de staa Lioelin verdron ken twee duizend menschen Te Paoteh staat het water ruim drie meter hoog in de straten en honderden huizen zijn er ingestort. Het gerucht loopt, dat Z. H. de Paus zich morgen naar Caste 1 Gandolfo zal begeven, om de restauratiewerkzaamheden op het peuselljk zomerverblijf in oogenschouw te nemen. LEIPZIG. 23 Aug. Naar Wolff verneemt, Is mr. dr. Sack uit Berlijn als door den beklaagde gekozen verdediger voor den in het Rjjksdag- brandproces aangeklaagden voormaligen com- munistischen Rijksdagafgevaardigde Torgler toegelaten. Aanvankelijk was mr. Buber als verdediger toegewezen Het proces zal ten deele in Berlijn worden gevoerd, waar in hoofazaak alls voor de bew jnopnetning komende getuigen in verhoor genomen. Over den aanvang is nog steeds niets definitiefs Ierland betreft, is de Engelsche pers zeer gereserveerd. Zij geeft al leen een kroniek van de gebeurte nissen op het groene eiland. Men krijgt den indruk, dat de Engelschen in het algemeen blij zijn, dat Engeland niet meer de verantwoor delijkheid draagt voor de dingen in Ierland. Men was bevredigd over het verloop der. niettegen staande het verbod van De Valera, toch hier en daar gehouden demonstraties der blauw hemden. De ontwikkeling' heeft zich thans vol trokken zooals te verwachten was. De Valera heeft de organisatie der biauw-hemden verbo den en onwettig verklaard en heeft voor de licten van die zijde een militaire rechtbank in gesteld. die zware straffen, tot zelfs de dood straf toe kan opleggen. Generaal O’Duffy deed het eenige wat hij doen kan: een afwachtende houding aannemen. Het is te hopen, dat door het besluit van De Valera nieuwe woelingen worden voorkomen. Want zou de broederstrijd met de fascisten losbreken, dan zou deze al heel licht kunnen overslaan naar het gebied van Ulster. Daar, In het Zuiden en Westen van het ..onbevrijde Ierland” leeft een sterke Katholieke minder heid. die met ongeduld den dag verwacht, dat Ierland een éénige staat zal worden met één hoofdstad: Dublin. Er zijn daar echter fana tieke protestanten, die van elke gelegenheid gebruik maken, om hun Katholieke medebur gers bij zoogenaamde illoyale demonstraties te overvallen. Men herinnert zich nog wel. hoe ten vorigen jare deze fanatici met steenen en stokslagen tegen de Ulster-Katholieken demon streerden. die naar het Eucharistisch Congres in Dublin wilden gaan. Had het episcopaat in Ierland kerkelijke plechtigheden voor de doode vrijheidshelden niet verboden, dan zouden zulke plechtigheden ook door de Ulster-Katho lieken zijn gehouden en dan zou het zeker weer tot vechtpartijen riet alle gevolgen van dien z<jn gekomen. ken. Blijkbaar verwacht hij daarvan een groot: propagandistische werking voor zijn zakk. Te Dublin is een sterke troepenmacht gecon centreerd. In sommige kringen gelooft men, dat deze bestemd is voor bewaking van een con centratiekamp. dat De Valera zou willen inrich ten ais het aantal gearresteerde blauwhemden te groot mocht worden. - De strijd tusschen de regeering van den ler- schen Vrijstaat en de nationale garde is in vele opzichten een kamp tusschen haar leiders: de premier De Valera eenerzijds en generaal O’Dutfy anderzijds. Laatstgenoemde, in het bui tenland ook bekend als controleur van de be kende lersche swtepstake, behoort tot de popu lairste en meest gehate mannen in Ierland. In den opstand tegen Engeland veroverde O’Dufiy zich een vooraanstaande functie in het lersche leger. Toen het tot een wapenstilstand met En geland kwam, plaatste O Duffy zich aan den kant van Collins en Griffith, die het verdrag met Engeland onderteekenden, en voerde een verbitterden strijd tegen De Valera en zijn Slnn Feiners. Van den vroegeren premier Cosgrave kreeg O’Duffy ojxlracht. de politie in den nieuwen staat te reorganiseeren. Hjj bouwde een uit stekenden politiedienst op, doch kwam al ter stond met De Valera in conflict, toen deze in 1927, uit Amerika teruggekeerd, zijn „repuoll- kelnsch leger” stichtte, dat onmiddellijk were verboden. In 1931 werden de botsingen tusschen de re publikeinen en de politie steeds heviger; het parlement naSi een wet aan tot verzekering der openbare veiligheid, volgens welke het lidmaat schap van de Valera's republikeinsche leger met den dood kon worden gestraft. O’Duffy's geheime politie heeft honderden republikeinen in de gevangenis gebracht, doen de ironie der geschiedenis wilde, dat m 1932 de verkiezingen de Valera aan het bewind brach ten. zoodat O’Duffy met zijn politie plotseling onder den zoo bitter bestreden tegenstander kwam te staan. Aanvankelijk was het niet De Valera's plan O’Duffy uit zijn ambt te ontzetten, doch toen O’Duffy goed vond, dat de partij van Cosgrave een particulier leger, het „witte leger”. ging vormen, werd hij op staanden voet ontslagen Daarmede stonden de twve oude tegenstanders weer fel tegenover elkaar. O’Duffy heeft bij de vorming zijner garde uit--f— drukkelijk ontkend, dat hij de dictatuur wil ol ook n.aar in het algemeen politieke doeleinden nastreeft. Later gaf hij toe. dat zijn beweging toch wel een politiek karakter zou kunnen gaan aannemen; hij sprak zich uit tegen het parle mentarisme en daar De Valera van meening is. dat O’Duify’s beweging beoogt de huidige staatsinstellingen met geweld te wijzigen en niet langs den weg eener verkiezing, heeft hjj deze thans buiten de wet gesteld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 1— Voör buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door'de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem zulk een kwestie zeide. dat er geen lastiger mensch op de wereld was dan een afgevaardig de, die zün vacantie in Azië had doorgebracht. Ditmaal zal wel geen enkele afgevaardigde naar Irak gaan. Er is in Europa genoeg te doen. Maar verwacht wordt niettemin, dat er vele vragen over de Irak-kwestle In het La- gerhuis zullen worden gesteld. Er zijn ook bü i den Volkenbond bezwaren binnengekomen van zijde der Christelijke Assyriers en van de re geering van Irak, die met elkander in strijd zijn. Reeds heeft Irak een telegram aan den Volkenbond.gericht, waarin het verklaart, dat maar een deel der Assyriers in opstand is ge komen en dat de rust weer volkomen is her steld. In Engeland wordt dit telegram zeer sceptisch besproken. De Engelsche regeering staat er op. om met Koning Felsal van Irak tot een principieele overeenkomst te komen. Dit is de taak, die de zoo plotseling naar Bagdad teruggezonden Engelsche gezant beeft te vervullen. Het feit, dat de koning zijn voor genomen reis naar Zwitserland, waar hfj om gezondheidsredenen heen wilde, heeft opgege ven. om den gezant te kunnen ontvangen, is niet alleen maar een hoffelijke geste. Eenige weken geleden bracht Felsal namelijk een staatsbezoek aan Londen. Het hoofddoel van dit bezoek was het verkrijgen van een leenlng. Onder deze omstandigheden kan menzich niet goed keeren tegen Engelsche inmenging. Het probleem is niet eenvoudig. Men moet name lijk trachten aan den ChristelUken strydersstam der Assyriers. die duizenden jaren in de ber gen van Noord-Koe rd is tan heeft gewoond en na den oorlog aan het ..volksverhuizen” is ge gaan, een nieuwe bakennat in het Arabische koninkrijk te verschaffen. Dit eischt ten minste de grijze patriarch-vorst van den stam, dien een Engelsch militair vliegtuig uit Bag dad heeft gehaald, waar hij als gijzelaar gevan gen zat. Bjj de vredesonderhandeling te Parijs in 1919 heeft Lloyd George reeds energiek, maar zonder succes dezen elsch ondersteund. Er werd indertijd ondeugend gemompeld, dat Lloyd George in hoofdzaak dit daarom deed, omdat hü er trotsch op was. een volk te heb ben ontdekt, waarvan de andere leden der „groote vier” nog nooit iets hadden gehoord. In Palestina hebben de Engelschen al bitter ervaren, welke bezwaren, moeilijkheden en complicaties hët”Sï!Hlten van een zelfstandig, autonoom gebied voor elementen, die niet tot het land behooren en een vast aaneengevoegde eenheid vormen temidden eener Arabisch-Mo- hamedaansche wereld met zich medebrengt. Maar het vinden van een oplossing is niet te vermüden en het moet een oplossing worden, die noch het Arabische nationale gevoel, noch de gevoeligheid van het Christelüke Engeland kwetst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9