beauraing en banneux Echtscheidingen De ontwikkeling der zeepindustrie st HOUDING DER H, KERK ERVARING VAN TWEE EEUWEN VRIJDAG 25 AUGUSTUS Vóór- en tegenstanders Kindertal per gezin Geheimzinnige vondst Paters Carmelieten Voortgezet Provinciaal Kapittel NIEUWE BEZUINIGINGEN VOOR DE BEAURAING, NAMEN, DINANT EN BRUSSEL DE MISSIO CANONICA ONGEVAL BIJ VUURWERK Chemie en techniek Chemische laboratoria Audiëntie Lijk opgehaald slecht gewasschen Zonne koning DEELNEMERS AAN ONZE WEEK-END REIS NAAR In 10 jaar tyds verdubbelde het aantal van hen, die ge- - scheiden leven Een der toeschouwers ernstig gewond Jongen ernstig gewond by de ont ploffing van een blikken bus Verandering van reisroute toe gestaan ^rakende" zindelijkheid 11 I Derselle Het huis der kinderen. Degeimbre (boerderij) W. A-s. 1 Bij de Nederlandsche Spoorwegen ;el Het huis der kinderen Voisin (verfwinkel). Cultureele reclame Over- De fabricage audiëntie voor ge 1) Uitgevoerd door de N.V. Drukkerij „De SpssroMtsd" te Haarlem. iwe val al zU en schrijdende techniek verbeterde voortdurend. firma Dobbelman onmiddellijk De patiënt den Zuidwal Ml de »ia it. ten een be- het re ien rd, I lit tr- I d- et yn ti en en «U er en iet le* X en ti en lat in in e- in jJ Ie* nd ia en rei an iet én oo ng ou an dr n- U- iet de mt iet er- aal JiK Beschaving en hygiëne gaan hand in hand. Hoe hooger de trap van beschaving, waarop een vólk staat, des te hooger blijkt ook zijn zin voor hygiëne ontwikkeld. Nu is een der eenvoudig ste en doelmatigste middelen ter bevordering der hygiëne zeer zeker zeep. Een beroemd ge schiedschrijver heeft dan ook gemeend de be schaving van een land te moeten afmeten naar het seepverbruik in dat land. Ofschoon niet geheel van een al te eenvoudige beschouwings wijze vrjj te pleiten, heeft deze geschiedschrij ver toch tot op zekere hoogte gelijk. ken aan haar ervaring van twee eeuwen. Wat dit zeggen wil blijkt, wanneer wij de ontwik keling nagaan van de chemie en techniek ge durende die periode, een ontwikkeling, die door deze firma steeds met voortvarenden onder- nemersdurf op den voet is gevolgd. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag verleenen. meer dan gemiddeld zuidelijke Bedenkt slechts, dat de glorieuze Zonnekoning van Frankrijk zijn vorstelijk gelaat en zijn schepter dragende handen wlesch met een pri mitief soort zeep, welke Uit olie en planten- asch werd samengesteld en dat Frederik de Groote van Pruisen over geen ander reinigings middel beschikte dan een groene zeep, waarmee een werkvrouw heden ten dage alleen de mar meren vloeren en hardsteenen stoepen van zijn Paleis te Potsdam zou willen schrobben, en gij krijgt een indruk ervan, hoe het met de zeep fabricage omstreeks 1733 was gesteld. Bu Raadsbesluit van 26 Augustus in dat jaar werd door den Gemeenteraad van de stad Nijmegen aan de heeren de MIst vergunning verleend tot het vestigen van een zeepzieder!), welke gedu rende den tijd van 12 jaar In Nijmegen en het Schependom het monopolie zou bezitten met uitsluiting van alle anderen. Uit dit kleine en primitieve begin Is een Nederlandsche Onder neming gegroeid, welke vooral onder leiding van de heeren Dobbelman een steeds grootere vlucht heeft genomen. Een plaatselyk monopolie het be gin van een belangrijke Ne derlandsche onder neming Vroeger moest op lederen trein minstens één hoofdconducteur aanwezig zijn. In verband met de nieuwe bezuinigingen en verandering der voorschriften, behoeft voortaan, aldus lezen we In het Leidsch Dagblad”, op ledige treinen, posttreinen en goederentreinen, echter niet grooter dan dertig wagens geen hoofdconduc teur meer aanwezig te zijn, maar zullen de werkzaamheden van den hoofdconducteur door den machinist of wagenvoerder vervuld worden. Deze maatregel beteekent een aanzienlijke be zuiniging van treinpersoneel. Deze bepaling Is niet van toepassing op rei zigerstreinen. Niet alleen op Industrieel gebied, maar ook op dat van nuttige en waardevolle reclame Is de firma Dobbelman In den letterlijken zin des woords leiding-gevend geweest. ZU was het. die tientallen jaren geleden het eerst hier te lande op het denkbeeld kwam van reclame door mid del van plaatjes. Haar z.g. zwartjes (kleine foto's) deden toen opgeld by de schoolgaande jeugd. Haar belde plaatjesalbums „Onze Over- zeesche Gewesten” en ..De groote Indische Cul tures”, (1) welke de eerste deelen vormen van een serie ..De Wereld in Beeld” en In korten tijd groote populariteit mochten verwerven, staan thans zoowel door hun uitermate des kundigen en leerrijken tekst als door de be langrijkheid en authenticiteit van het gebruikte fotomateriaal op hoog peil. De hoogste autori teiten op koloniaal gebied betuigden gaarne hun Instemming met deze Instructieve uitgaven, vele openbare bibliotheken en verschillende Rijks- en Provlncle-archleven stelden prijs op het bezit daarvan en zelfs op vele scholen wor den deze albums ter bevordering van de ken nis omtrent onze overzeesche bezittingen als leerboeken gebruikt. Het nieuwe album, dat binnenkort verschijnt, is gewijd aan het land der toekomst, Japan, dat in het Paclflc-gebled. wairln ook onze Indische Archipel gelegen is. een steeds belangrljker wordende positie in neemt. Ook aan dit album zijn kosten noch moeite gespaard. Zoo dient de firma Dobbelman ook In dezen economisch zoo moeilijken tijd naast haar com merciële en Industrleele belangen ook de cul tuur, de hygiëne en de wetenschap. Opgebouwd, uitgebreid en geleld door ondernemingsdurf, gezonde zakelijkheid en zin voor sociale recht vaardigheid Is deze onderneming geworden tot 'n tastbaar en doorslaand argument voor de Juist heid van de leuze „Koopt Nederlandse!) Fabri kaat” I BU haar tweede eeuwgetij verdient de ener gieke en levenskrachtige tweehonderdjarige een nationaal eeresaluut In het oude eenvoudige zeepsiedproces, vol gens hetwelk de zgn. zachte of groene zeep werd vervaardigd, is eigenlijk eerst in 1823 een groote ommekeer gekomen, toen Chevreul het resultaat van zijn wetenschappelijke onderzoe kingen betreffende de vetten publiceerde. Uit deze onderzoekingen bleek, hoe uit alle plant aardige en dierlijke vetten (en dus niet slchts uit olie en plantenasch) zeep kon worden ge maakt. Omstreeks dienzelfden tijd begon ook de soda, bereid volgens de methode van den uitvinder Leblanc een rol van belang In de zeepindustrie te spelen. Onder Invloed van de chemische wetenschap en van de snel voort- het product Elke verbetering werd door de In toepassing gebracht. Zoo was haar fabriek de eerste, die in Nijmegen, en wel den Uden Januari 1845, Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de Missio Canonlca verleend aan de heeren M. Zwarthoed en J. Dudok, onderwijzers aan de R. K. L. O.-school te Argia Paulowna. („St. Bavo”) In het voortgezet Provinciaal Kapittel der Paters Carmelieten te Zenderen werden nog ge kozen tot Asslstens Provinciale Pater Dr. Cy- prianus Verbeek, tot Custos Provlnclae P. Lam- bertus Smeets, tot afgevaardigden der Provin cie naar het Generaal Kapittel P. Aloyslua van der Staay en P. Marcus van Haaren en als hun plaatsvervangers P. Pancratius van Geleuken en P. Plus van de Stegge. tot Procurator der Pro vincie P Modestus Truyen, tot Novicenmeester voor de Fraters P. Plus aan de Stegge. tot Novi cenmeester voor de Broeders P. Angelus Bon- gers, tot Regens Studiorum te Merkelbeek P. Dr. Hubertus Driessen, te Oss P. Modestus Truyen, tot Magister voor de Studenten te Mer kelbeek P. Joannes a Cruce Kerkhof, te Os? P. Modestus Truyen, tot Soclus van den Novicen meester te Boxmeer P. Christophorus Verbal len, tot Soclus van den Magister voor de Stu denten te Merkelbeek P. Dr. Cyrillus Hendriks, tot Profersor In de H. Schrift te Merkelbeek P. Dr. Slardus Veltman. Verder werden gekozen tot Prior te Boxmeer P. Adrlanus Peters, te Zenderen P. Ferdinandus Duyndam, te Oss P Dr Petrus Thomas Ribbert, te Hoogeveen P. Eduardus Duyndam, te Oss P Dr. Petrus Thomas Ribbert. te Hoogeveen P. Eduardus Veenhuls, te Aalsmeer P. Simon Reljnenberg, te Merkelbeek P. Joannes a Cruce Kerkhof, te Oldenzaal P Drs. Ignatius Schwe- ring, te Mainz P. Marcellus Toller/ te Nijmegen P. Amoldus Wjjtenburg. In de plaats van P. Joannes a Cruse Kerkhof die dool zijn verkie zing tot Prior als Deflnitor aftrad, wérd alsnog tot Deflnitor gekozen P Marcus van Haaren. De aandacht van de deelnemers aan onze Week-end-reis wordt er nogmaals op gevestigd, dat de autocars om seven nor precies van de stations te Amsterdam en Haarlem vertrekken. Men neme die plaats in, welke op de toegezonden kaartjes staat aangeduld. De autocars staan In Amsterdam aan den linkerkant van het statiorF dus tegenover de Martelaarsgracht. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat men zelf zeep mede dient te nemen, aangezien het niet gebruikelijk Is, dat zeep In de hotels wordt verstrekt. Men gelieve vooral niet te veel bagage mee te nemen. Wat de grenscontrole betreft, zfj nog opgemerkt, dat per persoon 10 Sigaren of sigaretten mogen worden medegenomen. Bjj voorbaat wenschen wfj den deelnemers een plezierige reis. Donderdagmorgen is uit het Abcouder Meer te Abcoude het Hjk opgehaald van den dertien, jarigen Levi Canes, wonende te Amsterdam. Zondag JX heeft de knaap de ouderlijke wo ning verlaten om te gaan vlsachen in het Ab couder Meer. Aangezien hjj aan toevallen leed, is hij zeer waarschijnlijk tn het water gevallen, met het bekende gevolg. •en, noch degenen, die deze waarachtigheid twijfel trekken, noch ook degenen, die Voortaan zullen reizigers niet meer aan de eenmaal gekozen reisroute gebonden zijn, maar mogen hün reis langs 'n anderen reisweg ver volgen dan op de plaatskaart aangegeven is, meldt het Leldsch Dagblad. Bijv, mag een reiziger met een plaatskaart Utrecht-NlJmegen. zoowel over Ede als over Cu- lemborg, Tiel. Rhenen als Bilthoven reizen. Een reiziger met een plaatskaarf Wassenaar-' Rotterdam, mag zoowel over Ptjnacker als Delft reizen. Een reiziger van Haarlem naar Uitgeest mag zoowel over Amsterdam als Beverwijk rei zen. Een reiziger met een plaatskaart Leiden- Den Haag-Boxtel. mag zoowel over Delft. Lan- geweg. Oisterwjjk als over Voorburg, Vleuten. Culemborg reizen. Overeenkomstig de elschen des tyds kreeg haar onderneming In den loop der jaren een sterk wetenschappelijken Inslag Haar chemi sche laboratoria onder leiding van een doctor In de scheikunde vormen een der belangrijkste onderdeelen van haar bedrijf. Daar wordt van grondstof tot beglnproduct naar elndfabrikaat alles tot In de kleinste bijzonderheden nauw keurig gecontroleerd, zoodat niet enkel de be- standdeelen van de door haar In den handel gebrachte zeepsoorten op zichzelf aan de hoog ste elschen van zuiverheid voldoen, maar ook de samenstelling daarvan beantwoordt aan het gestelde einddoel: een fabrikaat dat reinigend en verzachtend werkt op de huid en niet de minste schadelijke stoffen bevat; voor zoover het de waschzeepen betreft, ook de weefsels volkomen intact laat Behalve de gewone rei nigende eigenschappen bezitten de toiletaeepen Gewoonlijk bevinden zich bjj het afsteken van het vuurwerk te Schevenlngen vele toeschou wers op de Wandelpler. Tijdens het afsteken van het vuurwerk Donderdagavond zat aldaar ook op een der banken de 17-jarige A. de Jong, afkomstig uit Dubbeldam, tijdelijk in den Haag gelogeerd. Plotseling werd de J getroffen door een vuurpijl, die hem In het gelaat trof en de rechterwang gedeeltelijk wegrukte, terwijl ook een kaak verbrijzeld werd. Het slachtoffer werd hevig bloedend op een bank neergelegd in af wachting van de komst van den O. O. en G. D. Inmiddels verleende dr. Roes, aan het Kurhaus verbonden, geneeskundige hulp, werd naar het ziekenhuis aan overgebracht. Naar wij vernemen bracht de patiënt een rustigen nacht door en wordt zijn toestand, gezien de omstandigheden bevredigend geacht. Lourdes, La Salette, Fatima en Pontmaln). In werkelijkheid zijn er twee schrijvers, die denzelfden naam dragen, nX Kanunnik Charles Derselle, doctor theologlae te'Hal ma, en geneesheer Camlel Derselle, doctor med. te Sllenrleux. Zij hebben samenge werkt. Hun copy is onderteekend 14 Januari 1933. Deze brochure lokte velerlei verzet uit, in bladen, tijdschriften en boekjes. Jan Boon, hoofdredacteur van „De Standaard” te Brussel, wiens blad wel haast dagelijks een „Kroniek van Beau raing” bevat, beoordeelde het boekje zeer ongunstig. Kan P. Haflants, schrijver van letterkun dige opstellen en samensteller van verdien stelijke schoolbloemlezingen uit de Fran- sche litteratuur, voorstellingswijze Nauwelijks was het voorwerp onder water ge dompeld of. zoo vertelt „Het Volk”, het ont plofte met hevlgen knal. Een groote vlam steeg uit het water op, waardoor O. Bulten ernstig aan het gelaat werd gewond. Omwonenden kwamen op het gehoor van den knal af en brachten het gewonde knaapje bij de weduwe R. binnen. Dr. Rensing, die do eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis In Arnhem noodzakelUk. Men vreest voor belde oogen. De andere knaap kwam met den schrik vrij. De politie, die hier voor een volkomen raad sel staat, heeft zich inmiddels met den politie deskundige dr. Hessellng uit Arnhem In ver binding gesteld. Het ontplofte voorwerp, dat een Duitsch etiket droeg, moet daar ter plaatse door Iemand zijn neergelegd. Doch wie en met welk doel hij dit heeft gedaan, zijn vragen, over welker beantwoording men tos nu toe vol komen in (iet duister tast. Iets naders kon de politie nog niet mede- deelen. der firma Dobbelman ook een hooge cosme tische waarde. zy bevatten een crème, die voedend werkt op de huid en door massage met het zeepschuim haar Jeugdige frlschheld en spankracht bevordert en behoudt. Een vijftal Jaren geleden nam de firma de Eau de Colognefabriek „Caraba" over en ver wierf sindsdien ook op dit speciale terrein een welverdiende reputatie. scherp verwijtend antwoord aan Derselle De schrijver is, naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, niemand anders dan de deken van Beauraing. Wij betreuren zijn scherp-satyrlschen toon, al geven wij toe, dat hij zich verweert tegen een aanval, die evenzeer afkeurenswaardig grof was. Dr. K. van Acker, directeur van Vlaamsch krankzinnigengesticht, en kend psychiater, concludeert in „Vlaamsch Geneeskundig Tijd schrift” van 10 Juni 1933, dat Albert Voisin een mythomaan zou zijn, die de an dere kinderen zou hebben meegesleept. Prof. Dr. M. de Munnynck O. P. in het Jaarboek 19321933 der R. K. Studenten vereniging „Hollandla” te Freiburg con cludeert: „De gebeurtenissen stichten ons en brengen ons dichter bij Ood. Dit is alles goed en wel, maar het objectieve vraag stuk is nog niet opgelost.” Hij legt nadruk op de vrijheid van meenlng omtrent het karakter der feiten. Mr. dr. J. Brands, in een artikelenreeks: „Wat gebeurt er te Beauraing?”. verschenen tusschen 23 Juli en 9 Augustus in het dagblad „De Schelde” te Antwerpen sluit zich aan bij degenen, die hun wan trouwen staven met argumenten. Over Banneux bestaat veel minder litte ratuur: zij is bijna geheel door overtuigden geschreven. Een „tegenstander” is ons niet bekend. Wij noemen: Armand Gerardin. Verschijningen te Bahneux. Uit.: „Rejc” Leuven. J. v. d. Velde Banneux. Drukkerij C. Govaers, Deurne (31 blz.) Roger Saussus. Notre Dame de Ban neux éd. Rex. Louvain (141 blz (Proza gedichten met korte Inleiding, waarin de feiten worden opgesomd). N. N. Notre Dame 4^ s Pauvres. Verscheen anoniem en is niet in den handel. Felle aanval op allen, die twijfel opperen. Dom van Houtryve C. S. B. Banneux. Critique Interne, éd. Rex. Louvain. (In voorbereiding). Ons land, dat zoowel om zijn zlndellikheid als om zijn beschaving een wereldreputatie ge niet, heeft na de Vereenigde Staten met zijn .Physical culture” bet hoogste zeepverbruik van alle landen der aarde, nJ. 11 KG. per Jaar en per hoofd der bevolking, terwijl het totaal verbruik in ons land aan zeepproducten in 1932 een waarde vertegenwoordigde van niet minder dan ƒ23.000.000. Gezien het feit dat het Nederlandsche publiek in overeenstemming met zijn over de geheele wereld bekende „krakende" zindelijkheid de hoogste elschen stelt aan de kwaliteit van zijn waschmiddelen, behoeft het geen verwondering te wekken, dat de zeepindustrie hier te lande producten vervaardigt, die In kwaliteit die der bultenlandsche firma’s op dit gebied zelfs ver overtreffen. De N.V. Zeepfabrieken „Het Anker” vh. Gebr. Dobbelman te Nijmegen neemt als een der oudste en grootste hierbij een leidende positie in. Deze beeft zl) grootendeelXRe dan- Wij vervolgen hiermee de artikelen reeks van een onzer redacteuren, die, na onderzoek ter plaatse, zich een oordeel heeft trachten te vormen over de opzienbarende gebeurtenissen te Beauraing en. Banneux. Reeds verschenen: „Ons standpunt en onze methode", „Het wetenschap pelijk onderzoek" en „Vizioenen van volwassenen" resp. in ons blad van 22, 23 en 24 dezer. l - llllllllllllllllllUUUlllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllltlIllimitNIllllH kwestie. j h: Van die vrijheid wordt natuurlijk kruik gemaakt, en dit is geenszins afkeu renswaardlg. Noch degenen, die overtuigd *ün van de waarac itlgheid der getuigenis- verzette zich tegen de van Derselle in de „Libre Belgique*. Mgr. Schryrgens verdedigde Beauraing in de „Revue catholique des idéés et des falts”, niet alleen tegen Derselle, maar ook tegen de rapporten oer „Etudes Carmélitainès”, waarover nader. Roger Saussus Le Scandalede BeauraingEd. „Rex" Louvain (63 blz.) schreef een gansche brochure te gen Derselle. De auteur behoort tot de Waalsche katholieke jongere dichters. Zijn polemiek is rijk aan insinuaties. De argu mentatie is vaak uiterst persoonlijk. Het werkje eindigt met een gebed. De inleiding is onderteekend op 30 Januari 1933. Prof. C. Gérard Les 3 3 Appar a- tions de Bejauraingetleurca- ractère Uitg. „Les Grandes Editions” Bruxelles (42 blz.) De schrijver, oogge tuige der feiten, geeft een vluchtig over zicht en besluit tot de betrouwbaarheid der kinderen. Hij houdt zich buiten den penne twist. Zijn brochure dateert uit Januari of Februari. G. Robert Le Miracle de Bea u- r a i n Vlaamsche uitg.Het Wonder van Beauraing Uitg.: Jos. Vermaut Kortrijk (100 blz.) De schrijver is niet geloovig. Hij geeft een poëtische beschrij ving der feiten, waarvan hij ooggetuige was, schrijft met ontroering over de kinde ren, maar ontkent het bovennatuurlijk karakter der feiten. Ook de litterator Th. Fleischman schijnt in dezen zin te hebben geschreven. Wij hebben tot heden zijn ge schrift niet in handen gehad. Zijn drama „Bolell de mlnuit”, dat een geval van col lectieve illusie behandelt, en door sommi gen beschouwd is als een bespotting van Beauraing, heeft hiermede niets te ma ken, daar het zijn eerste opvoering kreeg in September 1932, dus twee maanden vóór de gebeurtenissen. Een vergelijking van de uitkomsten der volkstelling 1930 met die van de vorige maal, leert dat het aantal van hen, die leven In den staat van echtscheiding, bijna is verdubbeld. In 1920 werden als zoodanig geregistreerd: 17 055. In 1930 reeds 30.844. Het gemiddelde kindertal per gezin bedroeg In 1930 2 18 (1966 822 mannelijke en 1.824310 de groote steden inwoners bedroeg per gezin 1.84. In bedroeg hetin meeningsverschlllen om it Binneux. Geen enkel kerkelijk gezag n >iedt deze meeningsver- •chlllen. Wij staat, hier voor een vrije gebruik maakte van stoom als beweegkracht. Dit Initiatief lag geheel in de Ijjn van de tra ditie van bezonnen voortvarendheid, welke steeds door deze firma is hooggehouden tot op den huldigen dag toe. In 1861 oogstte de firma haar eerste ofticleele lauweren in den vorm van een bekroning van haar fabrikaat op een tentoonstelling te Haarlem. Terwijl de chemi sche wetenschap met haar proeven en vindin gen de kwaliteit van de zeepen steeds hooger opvoerde, stond ook de techniek niet stil. Zoo deden in 1863 de eerste Broyeuses en Peloteu- ses hun Intocht in het zeepbedrljf. Er behoorde moed toe om, zonder ondervinding en raad van anderen, deze nieuwe machines te koopen en aan het werk te zeten. De firma Dobbelman had dien moed en werd daarvoor met succes be loond. Haar eerste bekroning Is later door vele gevolgd, o.a. op exposities te Londen, te Am sterdam, te Parijs, te San Salvador en elders. Toen in 1893 de belemmerende accijnswet voor zeep bulten werking werd gesteld, kon de on derneming voor het eerst baar vleugels geheel vrijuit slaan, vooral toen door aanwending van de door Descressonières uitgevonden Broyeuae- Sécheuse A travail contiau de duur van het fabricageproces met eenige weken werd bekort. Behave naar het binnenland richtte de firma Dobbëlman toen ook haar oogen meer dan voor heen naar mogelijke afzetgebieden in den vreemde en binnen enkele jaren werden haar producten bekend en gewild In Oost- en West- Indlë, de Levant, Zuid-Afrlka en Britsch-Indlë, Ja tot in China toe. De directie der iirma bestaat uit de heeren A. Dobbelman en mr. R. Dobbelman, terwijl dr. P. Dobbelman de chemische leiding in han den heeft. De belangrijkste publicatie over beauraing verscheen in het Aprilnummer 1933 van de „Etudes Carmélitainès”, die te Parijs wor den uitgegeven. Dit tijdschrift bracht n. 1. de rapporten der Leuvensche hoogleeraren, voorafgegaan door een studie van Alter Brurto de "Jésus-Marie O.C.D. Een supple ment bracht nieuw materiaal. De studies zijn gebundeld in: Les Faits Mystérieux de Beau raing d. Desclée de Brouwer Paris 195 blz.) Wij gaven reeds de conclusies in onze beschouwing over de visioenen der kinderen. Samenvattend herhalen wij: Pater Bruno de Jésus Marie O- C. D. waarschuwt tegen voorbarig wonder-geroep. Prof. Paul van Genuchten, hoogleeraar in de neurologie, ontkent, dat de kinderen tijdens zijn ongerzoek, 31 Dec., Maria zou den waargenomen hebben. Prof. E. de Greeff, hoogleeraar in de cri minologie, brengt ongunstig rapport uit over de houding der kinderen, en verklaart, dat het onderzoek van Dr. Maistriaux on voldoende is geweest. Prof. Al. Janssens C.I.C-M. ontkent de aanwezigheid van een bovennatuurlijk ka rakter in de feiten. Na deze rapporten verscheen een nieuwe, zeer felle brochure van: Dr. C. Derselle Beauraing La Vérite est en march e. Geen uitgeversnaam (63 blz.) Scherpe uitval tegen alle „voorstanders”, vaak grove toon, voorts een populaire weergave van boven genoemde rapportén. P. Nicaise Vernier Riposte Derselle Geen uitgeversnaam Brussel Juni 1933 (16 blz.) is een - enig katholiek, die zich geen oordeel wil aanmatigen over de gebeurtenis- A’-*- sen te Beauraing en te Banneux, verklaart, dat h|j afwacht, welke beslissing de kerkelijke overheid zal nemen. Zeker 13 dit een verstandiger partij dan het voeren van *n hartstochtelijken pennetwist, zooals in België geschiedt. Doch hoe stelt men vich de beslissing der Kerkelijke Overheid voor? Men moet vooral niet verwachten,! dat de Paus een encycliek zal uitvaardigen, waarbij hij ex cathedra voorschrijft te ge- jooven, dat Maria, de Moeder Gods en Ko ningin des Hemels, werkelijk verschenen is aan de kinderen Voisin, Degeimbre en Béco. „De Kerk, bewaarster van het geloof en ook een beetje van het gezond verstand bij haar getrouwen, gaat in zulk een aangele genheid met traagheid te werk, die de on- feduldigen verbijstert evenzeer als zij bij nadenkende lieden vertrouwen wekt” Khrijft Prof. Dr. M. de Munnynck O. P. in het jaarboek der Nederlandsche studenten van Freiburg en hij vervolgt: „De vast stelling van het bovennatuurlijke, vooral wanneer het de zinnelijk waarneembare or de te boven gaat, kan slechts stapsgewijze geschieden”. Wanneer de kerketijke Overheid der plaats verlof geeft tot het bouwen van een kapel of van een kerk, beteekent dit alleen, dat at) haar goedkeuring hecht aan de gods vrucht des volks, welke daar tot uitdruk king komt, maar het sluit niet in, dat zij den oorsprong dier godsvrucht erkent als wonderbaar. Toen in 1877, dus negentfen jaar na de verschijningen |e Lourdes, de Congregatie der Riten verklaarde, dat een afbeelding van O. L. V. van Lourdes in de kerken mocht worden geplaatst en vereerd, voegde zij daaraan toe: „dat de verschijningen en openbaringen door den Heiligen Stoel niet zijn erkend, noch ook verworpen of veroor deeld, maar dat het geoorloofd is, ze te aan vaarden met een vroom, doch louter men- schelijk geloof.” Voor wat Gourdes betreft, mag men uit de instelling van het feest der verschijning besluiten, dat de H. Kerk de visioenen van Bernadette beschouwt als bijzondere gena den. Maar in de Encycliek „Pascendi” van 1 September 1907 schrijft Paus Pius X: „Wat deze vrome overleveringen aangaat, moet men steeds het volgende voor oogen houden: De Heilige Kerk gaat hierbij te verk met zulk een voorzichtigheid, dat Zij de vermelding dezer overleveringen in open bare geschriften niet toelaat, tenzij er groot voorbehoud wordt gemaakt en tenzij door den schrijver de verklaring wordt afgelegd, welke Paus Urbanus VIII heeft voorge schreven. Zelfs in dit geval geeft de Heili ge Kerk geen verzekering van de waarach tigheid der verhaalde feiten. Alleen belet xU niet, dat men dingen gelooft, die voor het louter menschelijk geloof aannemelijk «n." Het kan geschieden, dat de kerkelijke Overheid verbiedt een bepaalde beeltenis of een bepaalde medaille te vereeren. In zulk een/-geval mag men den oorsprong dier vertering veilig beschouwen als berustend op een ongeloofwaardige getuigenis. In het algemeen echter verzet de H. Kerk zich niet tegen vrome plaatselijke tradities. Doch een beslissende uitspraak, dat Maria werkelijk verschenen zou zijn werd nim mer over eenige bedevaartplaats recht streeks gedaan. Slechts over Lourdes ligt een Indirecte uitspraak opgesloten in de instelling van het Feest der Verschijningen (11 Februari). Te Banneux is een kapel gebouwd en in- tewljd, te Beauraing zal, naar groote waar schijnlijkheid, een kerk ter eere van Onze Lieve Vrouw verrijzen. Dit is niet in tegen spraak met de voorzichtigheid der H. Kerk, immers de godsvrucht mag overal worden uitgeoefend. De geloovigen mogen zich in gebed vereenigen op alle plaatsen van de wereld. Zij hebben daarbij recht van voor keur. Deze voorkeur kan gegrond zijn op menschelljk-geloofwaardlge feiten, b. v.: mededeelingen van betrouwbare getuigen, ervaringen van vrome lieden en zulke. De gronden, waarop die voorkeur berust wor den door de kerkelijke autoriteit niet be oordeeld, het is alleen de godsvrucht als •oodanig, die zij gaarne aanmoedigt. Gewoonlijk betitelt de kerkelijke held de gronden van het volksvertrouwen als „vrome overleveringen” of als „eerbied- waardlge overleveringen”. De devotie tot O. L. van Scherpenheuvel of tot O. L. V. van Kevelaer steunt dus op een vrome over levering. Hoe oud zulk een overlevering Is, doet er niet toe, Indien zij waarlijk eerbied waardig blijkt door de godsvrucht, waaraan «ij ten grondslag ligt. Een officieele kerkelijke erkenning, dat personen te Beauraing en te Banneux in derdaad Maria hebben gezien, is dus niet te verwachten. Hoogstens mag men ver wachten, dat de devotie van deze pelgrims oorden indien zij blijvend is, erkend wordt als een eerbiedwaardige traditie. Verplicht de H. Kerk ons dus niet, te ge- looven aan den bovennatuwlijken oor sprong der fïiten van Beauraing en Ban neux, zij verfedt ons allerminst, geloof te slaan aan de -nededeelingen van betrouw bare pR-sonen Er heerschen trent Beauraing deze waarachtigheid op ernstige gronden ontkennen, mag men beschouwen als slech te katholieken. Dit stellen wij voorop, alvorens een kort overzicht te geven van den pennetwist, die door Beauraing en Banneux,, vooral in België, werd uitgelokt. De eerste schrijvers over de feiten van Beauraing waren de verslaggevers der Bel gische dagbladen, wier relaas klaarblijke lijk niet steeds geheel overeenkwam met de werkelijkheid. Daarom besloot de plaatsc- Hjke geneesheer, sedert 5 December 1932 getuige der feiten, al spoedig tot de uit gave van een boekje, dat in het Fransch en in het Vlaamsch verscheen: Dr. Maistriaux. Wat gebeurt erte Beauraing? Uitgave „Rex Leuven (43 bladzijden). Een rustig rapport, dat echter duidelijk te kennen geeft, hoezeer de schrijver onder den indruk der gebeur tenissen kwam. Dr. Maistriaux is een over tuigde, ofschoon hij in dit werkje niet wil komen tot een positieve gevolgtrekking. De copy is onderteekend op 1 Januari 1933, dus tijdens de periode der verschijningen. Daarom is het boekje onvolledig. Het werd aangevuld in een tweede brochure. Dr. Maistriaux De laatste ver schijn*! ngenvan Beauraing Uit gave „Rex* Leuven (58 blz.) met vele illustraties. Het werkje is geestdriftig ge steld en eindigt met den wensch: „Moge *t Heilig Hart van Maria eerlang de bevesti ging geven van de geheimnisvolle bood schap, die op zekere avonden door de ,3choone Dame van hun visioenen” aan vijf onzer kinderen werd gedaan”. De copy is onderteekend op 10 Januari 1933, dus een week nadat de laatste „verschijning" door de kinderen- werd waargenotnen. Thans kwam de eerste „tegenstander” in het geweer. Er verscheen een werkje: C. Derselle Beauraing Etsl c’étalt le diable? (Als het de dulvel- eens was?) (62 blz.) Uitg.; Ed. Unlverselles S. A. Bruxelles). De schrijver geeft ver schillende gronden aan, waarop hij den bo- vennatuurlijken oorsprong der feiten meent te mogen loochenen. (Het verleden der kin deren, het late uur der verschijningen, de houding der kinderen, het verschil met met meer dan 100.000 het gemiddeld kindertal de zuidelijke provincies Noord-Brabant: 2.72 en In Limburg: 2 69. Deze cijfers geven dus alleen het aantal kinderen, niet het aantal geboorten per gezin. Dit ligt over de heele linie hooger. ■Donderdagavond, omstreeks zeven uur von den de elfjarige G. Bulten en de vijftienjarig» Vespering achter de garage van den heer A. J. Brus. gelegen aan de haven te Doesburg een gesloten blikken bus. De beide knapen waren nieuwsgierig naar den inhoud van de bus en sloegen het deksel er af. Toen een der knapen met natte handen aan het voorwerp in de bus kwam, begon dit te werken. Hierdoor werd hun nieuwsgierigheid nog meer opgewekt en G. Bulten dompelde de bus onder water.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17