beauraing en banneux t V De ontwikkeling der zeepindustrie De verandering van het weer ERVARING VAN TWEE EEUWEN „VIZI0ENEN” VAN VOL WASSENEN Het z.g. zonnewonder VOOR DE Chemie en techniek Nationale feestdag ,JCrakende” zindelijkheid Het huldigingsdéfilé op 9 Sept. Chemiache laboratoria De fabricage Audiëntie I DEELNEMERS AAN ONZE WEEK-END REIS NAAR BEAURAING, NAMEN, DINANT EN BRUSSEL Slecht gewasschen Zonne koning VRDDAG 25 AUGUSTUS fflimiT e- iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiG an van Beauraing. van Na (Nadruk verboden) heel Cultureele reclame W. A t U'I Een plaatselijk monopolie het be gin van een belangrijke Ne derlandse he onder neming „Onze Lieve Vrouw der Armen”, (ajficieele beeltenis te Banneux). vorm op een overgeslagen op de 200 aanwezigen, die in de omgeving van rector Stubbe stonden- en mede waarnamen, wat aan 20.000 andere toeschouwers verborgen bleef. Z. H Exc. de Aartsbisschop van Utrecht ad de volgende week alleen Maandag audittie ver- ■M don 'ui- met één ling, zoo ling zou van Van ter- ide” lend X ia gen, zeg. ■den rwel man De aandacht van de deelnemers aan onze Week-end-reis wordt er nogmaals op gevestigd, dat de autocars om seven uur precies van de stations te Amsterdam en Haarlem vertrekken. Men neml die plaats in, welke op de toegezonden kaartjes staat aangeduid. De autocars staan in Amsterdam aan den linkerkant van het station, dus tegenover de Martelaarsgracht. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat men zelf zeep mede dient te nemen, aangezien het niet gebruikelijk is, dat zeep in de hotels wordt verstrekt. Men gelieve vooral niet te veel bagage mee te nemen. Wat de grenscontrole betreft, zij nog opgei sigaren of sigaretten mogen worden medegei Bij voorbaat wenschen wij den deelnemers art- van r r de reis cht, jgen igen zU t er een niet ide” chen laten nie* terwijl in han- BY, 'log eld- het et je, :hen on een dat C in irin ske- t in raai 1 en t al x zij en :lair jen- rrij- het mk- r de 'kt, dat per persoon 10 ien. plezierige reis. rant het ver staal >ruik woond, verhaalde ons, dat Tilmant, naar zijn eigen zeggen, reeds vroeger het voor werp zou geweest zijn eener bijzondere hemelsche begunstiging. In 1929 had hij nJ. pijn aan zijn hand. Hij bad' tot de H. Theresia van Lisleux. Deze verscheen hem in een visioen. De hand was genezen. Een rapport over deze genezing van 1929 schijnt niet te bestaan. Wij weten niet, of zij door eenig geneesheer is geconstateerd. Spondylitis, de ziekte, waarvan Tilmant genezen zou zijn op 11 Juni 1933 bij een verschijning der Heilige Maagd te Beau raing, is een aandoening van de wervel kolom, waarbij de wervels hun gewonen af- geronden vorm verliezen en scherpe uit steeksels vertoonen, die pijn veroorzaken bij iedere aanraking met de zenuwen. Deze vergroeiing der wervels is te constateeren met X-stralen. Zij Is bij Tilmant geconsta teerd. De hevigheid der veroorzaakte pijn loopt bij verschillende patiënten zeer uiteen. Bij Cóme Tilmant zou de pijn zoo hevig zijn geweest, dat zij hem vrijwel verlamde. Nochtans beweert zijn buurman te Pon- taury, dat hij den „verlamden” Tilmant op 10 Juni 1933, dus daags vóór zijn reis naar Beauraing, des morgens om 4 uur gras heeft zien maaien op de weide bij zijn huis. De buurman zelf maaide tezelfder tijd ook gras in zijn aangrenzende wei. Cóme Tilmant leende den slijpsteen van den buurman en vertelde, dat hij weldra wijze vrij te pleiten, heeft deze geschiedschrij ver toch tot op zekere hoogte gelijk. vraagt, waarin nu eigenlijk ,Ja gloire de la Belgique” bestaat, en tegen welke „over- rompelaars” België thans verdedigd moet worden. Wil men er misschien In lezen, dat Maria in Walenland verschijnt, om te pro- testeeren tegen den modernen Vlaamschen strijd? Met dit alles Is niet gezegd, dat Cóme Tilmant een bewust en kwaadwillig bedrie ger zou wezen. De man kan oprecht zijn en lijden aan zinsbegoocheling. Maar een bovennatuurlijke begenadiging in den zin, dien hij voorgeeft, is niet waarschijnlijk, zij ze dan niet volstrekt uitgesloten. In den nacht van 5 op 6 Augustus zou Maria verschenen zijn aan Gerard Backx een 25-jarigen schildersgezel uit Steenber gen in Noord-Brabant. De man was des morgens om kwart voor vijf per fiets ver trokken, had te Esschen den trein geno men, kwam te Beauraing tegen den middag en begaf zich onmiddellijk onder de pel grims. Hij at dien dag (5 Aug.) weinig en onregelmatig, was daarenboven behulpzaam bij het vervoer van een zieke naar een auto, die gezocht moest worden. Reeds des avonds werd hjj, zonder iets te zien, zoo sterk aan gegrepen, dat zijn toestand opviel aan de omstanders. Hij kreeg asperine. Toen er geen nachtlogies was, doorwaakte hij den nacht bij de grot. Om twaalf uur manifes teerde zich de verschijning. Ze was niet een volledige verschijning, verzekerde ons de heer Backx. Slechts het bovenlichaam werd zichtbaar. Maria sprak niet. De ver schijning herhaalde zich tweemaal duidelijk. Wij meenen dit geval, overkomen aan een vroom en oprecht jong man, die echter in zijn geboortestadje bekend staat als spraak zaam en zelfs praatgraag, te mogen toe schrijven aan oververmoeidheid, vergezeld van zenuwspanning, wat niet uitsluit, dat de heer Backx volkomen te goeder trouw is. In leder geval heeft dit feit geen waar neembare beteekenis, die verder zou strek ken dan het particuliere leven van den heer Backx. Voor de gemeenschap der geloovigen is dit voorval niet belangrijk. der firma Dobbelman ook een hooge cosme tische waarde. Zij bevatten een crème, die voedend werkt op de huid en door massage met het zeepschuim haar jeugdige frischheid en spankracht bevordert en behoudt. Een vijftal jaren geleden nam de firma de Eau de Colognefabriek „Caraba" over en ver wierf sindsdien ook op dit speciale terrein een welverdiende reputatie. Beschaving en hygiëne gaan hand in hand. Hoe hooger de trap van beschaving, waarop een volk staat, des te hooger blijkt ook zijn zin voor hygiëne ontwikkeld. Nu is een der eenvoudig ste en doelmatigste middelen ter bevordering der hygiëne zeer zeker zeep. Een beroemd ge schiedschrijver heeft dan ook gemeend de be schaving van een land te moeten afmeten naar het zeepverbruik in dat land. Ofschoon niet geheel van een al te eenvoudige beschouwings- ken aan haar ervaring van twee eeuwen. Wat dit zeggen wil blijkt, wanneer wij de ontwik keling nagaan van de chemie en techniek ge durende die periode, een ontwikkeling, die door deze firma steeds met voortvarenden onder- nemersdurf op den voet is gevolgd. Het Uitvoerend Comité voor het Nationaal Huldigingsdéfilé in het Stadion te Amsterdam op 9 September as. doet een oproep aan alle werkgevers in Nederland om het personeel in de gelegenheid te stellen van hun hulde aan het Huls van Oranje op Zaterdagmiddag 9 September te kunnen doen blijken en zou het daarom op prijs stellen, Indien vele zaken de zen dag vroeger hun arbeid zouden beëindigen. gerucht verspreidt over een bovennatuur lijke begenadiging, kunt gij ervan ver- Kkerd zijn, dat deze „begenadiging” zich spoedig zal herhalen aan andere personen, die niet altijd te kwader trouw zijn, maar toch ook niet altijd betrouwbaar. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat bijzondere genaden in een kort tijdsbestek aan ver schillenden worden verleend, maar wan neer niet alle redenen aanwezig zijn om in een bepaald geval de herhalingen als uiterst ernstig te beschouwen, moet men ze zeer critisch bezien. Dit heeft de ondervinding geleerd. Een duidelijk voorbeeld leveren de gebeurtenissen te Pont-Main in 1871. Al vorens de „visioenen” te behandelen, die te geweest zijn willen wjj in tuvre je val jken re nten ierd. Wü vervolgen hiermee de artikelen reeks van een onzer redacteuren, die, na onderzoek ter plaatse, zich een heeft trachten te vormen over enbarende gebeurtenissen te Bedenkt slechts, dat de glorieuze Zonnekoning van Frankrijk zijn vorstelijk gelaat en zijn schepter dragende handen wiesch met een pri mitief soort zeep, welke uit olie en planten- asch werd samengesteld en dat Frederik de Groote van Pruisen over geen ander reinigings middel beschikte dan een groene zeep, waarmee een werkvrouw heden ten dage alleen de mar meren vloeren en hardsteenen stoepen van zijn Paleis te Potsdam zou willen schrobben, en gij krijgt een indruk ervan, hoe het met de zeep fabricage omstreeks 1733 was gesteld. Bij Raadsbesluit van 26 Augustus in dat jaar werd door den Gemeenteraad van de stad Nijmegen aan de heeren de Mist vergunning verleend tot het vestigen van een zeepzieder!)welke gedu rende den tijd van 12 jaar in Nijmegen en het Schependom het monopolie zou bezitten met uitsluiting van alle anderen. Uit dit kleine en primitieve begin is een Nederlandsche Onder neming gegroeid, welke vooral onder leiding 'van de heeren Dobbelman een steeds grootere vlucht heeft genomen. In het oude eenvoudige zeepeiedproces, vol gens hetwelk de z.gn. zachte of groene zeep werd vervaardigd, is eigenlijk eerst in 1823 een groote ommekeer gekomen, toen Chevreul het resultaat van zijn wetenschappelijke onderzoe kingen betreffende de vetten publiceerde. Uit deze onderzoekingen bleek, hoe uit alle plant aardige en dierlijke vetten (en dus niet slchts uit olie en plantenasch) zeep kon worden ge maakt. Omstreeks dienzelfden tijd begon ook de soda, bereid volgens de methode van den uitvinder Leblanc een rol van belang In de zeepindustrie te spelen. Onder invloed van de chemische wetenschap en van de snel voort schrijdende techniek verbeterde voortdurend, firma Dobbelman onmlddellijk gebracht. Zoo was haar fabriek de eerste, die la Nijmegen, ea wei den lóden Januari 1845, Niet alleen op industrieel gebied, maar ook op dat van nuttige en waardevoile reclame is de firma Dobbelman in den letterlijken zin des woords lelding-gevend geweest. ZD was het, die tientallen jaren geleden het eerst hier te lande op het denkbeeld kwam van reclame door mid del van plaatjes. Haar z.g. zwartjes (kleine foto’s) deden toen opgeld bij de schoolgaande jeugd. Haar beide plaatjesalbums „Onze Over- zeesche Gewesten” en „De groote Indische Cul tures”, (1) welke de eerste deelen vormen van een serie „De Wereld in Beeld” en In korten tijd groote populariteit .mochten verwerven, staan thans zoowel door hun uitermate des kundigen en leerrijken tekst als door de be langrijkheid en authenticiteit van het gebruikte fotomateriaal op hoog peil. De hoogste autori teiten op koloniaal gebied betuigden gaarne hun instemming met deze instructieve uitgaven, vele openbare bibliotheken en verschillende Rijks- en Provincie-archieven stelden prijs op het bezit daarvan en zelfs op vele scholen wor den deze albums ter bevordering van de ken nis omtrent onze overzeesche bezittingen als leerboeken gebruikt. Het nieuwe album, dat binnenkort verschijnt, is gewijd aan het land der toekomst, Japan, dat in het Paclfic-gebied, waarin ook onze Indische Archipel gelegen is, een steeds belangrijker wordende positie in neemt. Ook aan dit album zijn kosten noch moeite gespaard. Zoo dient de firma Dobbelman ook in dezen economisch zoo moeilijken tijd naast haar com- mercieele en> industrieele belangen ook de cul tuur, de hygiëne en de wetenschap. Opgebouwd, uitgebreid en geleid door ondernemingsdurf, gezonde zakelijkheid en zin voor sociale recht vaardigheid Is deze onderneming geworden tot "n tastbaar en doorslaand argument voor de juist heid van de leuze „Koopt Nederlandsch Fabri kaat"! Bij haar tweede eeuwgetij verdient de ener gieke en levenskrachtige tweehonderdjarige een nationaal eeresaluut. het product Elke verbetering werd door de in toepassing Overeenkomstig de eischen des tijds kreeg haar onderneming in den loop der jaren een sterk wetenschappelijken inslag. Haar chemi sche laboratoria onder leiding van een doctor in de scheikunde vormen een der belangrijkste onderdeden van haar bedrijf. Daar wordt van grondstof tot begtnproduct naar eindfabrikaat alles tot in de kleinste bijzonderheden nauw keurig gecontroleerd, zoodat niet enkel de be- standdeelen van de door haar in den handel gebrachte zeepsoorten op zichzelf aan de hoog ste eischen van zuiverheid voldoen, maar ook de samenstelling daarvan beantwoordt aan het gestelde einddoel: een fabrikaat dat reinigend en verzachtend werkt op de huid en niet de minste schadelijke stoffen bevat; voor zoover het de waschzeepen betreft, ook de weefsels volkomen intact laat Behalve de gewone rei nigende eigenschappen bezitten de toileUeepen oordeel de op; Beauraing en Bartneux. Reeds verschenen: „Ons standpunt en onze methode” en „Het weten schappelijk onderzoek" resp. in on/ (blad van eergisteren en gisteren. Eindelijk het „zonnewonder” dat op 6 Augustus waargenomen zou zijn door aal moezenier Blondeel, en waarover wij bericht gaven in ons avondblad van 10 Augustus. Het zonnewonder zou zich gemanifesteerd hebben des morgens om 7 uur en om 9 uur. Om 7 uur werd het o.a. waargenomen door den heer G. Backx. Om 9 uur door aal moezenier Blondeel, die verklaart, dat hij teekenaar en schilder Is. Alles Is mogelijk, maar men is niet ver plicht, alles te gelooven. Wie in Augustus recht in de zon kijkt, heeft een eigenaardige reactie van het netvlies te wachten, zeker om 9 uur, wanneer de zon reeds volop warmte geeft (6 Augustus was een stralepde dag). Wat echter vooral onzen argwaan wekt. Is de overeenkomst van dit verschijnsel met het massa-wonder, geconstateerd te Fatima in Portugal op 13 October 1917, toen 70.000 personen gedurende 10 minuten zonnever- schljnselen waarnamen, van denzelfden aard als beschreven dooi aalmoezenier Blondeel. Hebben wij ook hier niet te doen met 'n geval van „besmetting”, overeenkom stig de gevallen, die volgden na de feiten te Pont-Maln? De waarnemingen van rector Stubbe, aalmoezenier Blondeel en de twee honderd vrome personen uit hun gezelschap, kunnen van waarde zijn voor het particu liere leven dezer menschen, zoolang ze geen nader gevolg hebben, zjjn ze voor de ge meenschap der geloovigen niet van betee kenis. Zij hebben niet een zoodanig karak ter, dat zij de waarachtigheid der voor gaande en meer merkwaardige gebeur tenissen verzekeren. De groote weersverandering is spoediger ge komen dan verwacht kon worden, hoewel zij geheel hetzelfde karakter draagt als in een vorige beschouwing is aangegeven. Het gebied van hoogen druk en mooi weer heeft zich inder daad nog verder naar het Zuiden van Europa teruggetrokken en heeft zijn Invloed op de weersgesteldheid bij ons geheel verloren. De depressies zijn thans zoo Zuidelijk gekomen, dat zü het weer bij ons geheel beheerschen. Zondag, Maandag en Dinsdag trok een vrij diepe depressie over de Noordzee voorbij. Dit gaf aanleiding tot een plotsellngen weersomslag met talrijke onweders, die waarschijnlijk ver oorzaakt werden doordat de koele N.W.-wlnd van de Westelijke helft der depressie zich an der den wann-vochtigen Zuld-Westelijken lucht stroom van de Z.O.-ljjke helft drong en deze in de hoogte stuwde. Het optillen van groote massa’s warm-vochtige lucht geeft altijd aan leiding tot sterke condensatie van waterdamp en in den zomer tot de Ontwikkeling van on weersbuien. De eerste gevolgen van dit in de hoogte stu wen van de vochtig-warme lucht kon een op merkzaam waarnemer Zondag in den laten na middag opmerken toen na een tamelijk sterken wind de stapelwolken naar boven begonnen door te breken en hooge toppen begonnen te vormen. Het kwam daarbij spoedig tot de ontwikkeling van plaatselijke onweersbuitjes met vrij veel regen. In den nacht van Zondag op Maandag kwam het tot een herhaling, maar de eigen lijke onweerstoestand was nog niet tot volle ontwikkeling gekomen. Dit gebeurde pas In den loop van Maandagnamiddag toen zich plotseling een reeks van opeenvolgende onweersbuien vormde, die nogal hevig waren. Te Ouwerkerk kwam het zelfs tot een windhoos met verwoes tende werkingen en over het geheele land vielen zware regens en kwamen nogal wat gevallen van bliksem-lnslag voor. Na een kort durende weersverbetering op Dinsdag Is het in den avond van dien dag opnieuw onweersachtlg geworden en viel er in den avond en In den nacht van Dinsdag op Woensdag weer veel regen. Er is dus heel wat actie In den dampkring gekomen, waarvan het gevolg een sto^^^hter- uitgang van het weer Is. Vooral de vrij sterke afkoeling, die een gevolg is van den inval van den koelen Noordwestelijken luchtstroom, heeft aan het weer een. geheel ander karakter ge geven, zoodat algemeen gezegd wordt: het is afgelóopen met dën zomer. Jammer genoeg-valt dit niet tegen te spreken. Het mooie zomerweer heeft afgedaan. Daar bet na zoo’n langen tijd van mooi weer moeilijk valt zich daarin te schikken, troosten velen zich met de gedachte, dat het misschien weer gauw zal opknappen. Dat kan natuurlijk wel, maar helaas ziet de algemeene weerstoestand in een groot gebied rondom ons er niet naar uit, althans niet dat een groote verbetering heel spoedig zal in treden en als deze lang op zich laat wachten, is de nazomer zoover gevorderd, dat de kans op warm weer wel heel gering wordt. 1) Uitgevoerd door de N.V. Drukkerij ,JDe Spaarnestad" te Haarlem. De Pruisische overheid verbiedt daarna, dat men de plaats der verschijningen nog bezoekt. Dit maakt een eind aan de visi oenen. In 1873 herhaalt zich de verschijning te Walbach. wordt waargenomen door een kloosterbroeder. Frère Joseph. Maria zou voorspellingen hebben gedaan. Ze werden niet vervuld. In hetzelfde jaar hebben de kinderen Vallet en Fontès een soortgelijke verschij ning in de parochie van Sairite Marie des Bastignolles te Parijs; zij verklaren zich genezen van de ziekte, waaraan zij leden. Pelgrims stroomen toe, de pers geeft uit voerige berichten, maar het pelgrimsoord verloopt, men hoort, er niets meer van. Eveneens in 1873 neemt een boerenmeisje Berguille Bergadieu verschijningen van Maria waar te Fontet bij La Réole, maar de voorspellingen, die Maria haar zou heb ben gedaan, komen niet uit. Dat zjjn vijf verschijningen of groepen, van verschijningen, in drie jaar tijds. Ze staan met elkaar in waarneembaar ver band, deze „verschijningen”. Het gerucht van Port-Main heeft invloed gehad op de vermeende zieners der andere plaatsen. Ons land, dat zoowel om zijn zindelijkheid als om Zijn beschaving een wereldreputatie ge niet. heeft na de Vereenigde Staten met zijn .Physical culture’' het hoogste zeepverbruik van alle landen der aarde, n.I. 11 K.G. per jaar en per hoofd der bevolking, terwijl het totaal verbruik In ons land aan zeepproducten in 1932 een waarde vertegenwoordigde van niet minder dan 23.000.000. Gezien het feit dat het Nederlandsche publiek In overeenstemming met zijn over de geheele wereld bekende „krakende” zindelijkheid de hoogste eischen stelt aan de kwaliteit^ van zijn te wekken, dat de zeepindustrie hier te lande producten vervaardigt, die in kwaliteit die der buitenlandsche firma’s op dit gebied zelfs ver overtreffen. De N.V. Zeepfabrieken „Het Anker” vil Gebr Dobbelman te Nijmegen neemt als een der oudste en grootste hierbij een leidende positie in. Deze heeft zij grootendeels te dan- Rector Stubbe van Izeghem zou Maria hebben gezien, des morgens op 6 Augustus. Een der aanwezige geneesheeren verklaart, dat de rector bij dit feit alle zelfbeheer - schlng verloor en letterlijk „te keer ging”, zoodat hij uit de menigte werd weggevoerd. Een Nederlandsch priester, die aanwezig was bij de feiten, bericht ons: „Wat aan de echtheid dezer verschijning, waarvan nog 200 andere personen mede- getuigen zouden geweest zijn, doet twijfelen, is het feit dat, terwijl de verschijning (de H. Maagd met het Kind Jezus op den arm) nog aanhield, de E. H. Stubbe, volgens zijn eigen verklaring, de plaats der verschijning verliet, om zich naar Banneux te begeven. Ook is het een feit, dat de Zuster-Overste van het klooster te Beauraing den eerw. heer Stubbe in ’t openbaar verzocht heeft op te houden „met zijn gekke kuren”, waar door wanorde werd gesticht onder de bede vaartgangers. Tevens verdient vermelding dat hij, al hoewel Belgisch priester, zich aan de Zuster- kosteres, volgens dezer getuigenis, heeft voorgesteld als een Engelsch geestelijke. Dat noemt men jokken. Eindelijk doet het vreemd aan, dat de E. H. Stubbe en de 200 andere personen, die gedurende anderhalf uur de H. Maagd mochten aanschouwen, niet op het denk beeld kwamen de 20.000 andere bedevaart gangers, die zich in de onmiddellijke nabij heid bevonden, even attent te maken op de verschijning, wat nochtans voor de hand lag. Ze hadden daarvoor meer dan anderhalf uur tijd.” Wij meenen rustig te mogen concludee- ren, dat wij hier te maken hebben met een geval van de „besmetting”, waarover wij spraken. Deze „besmetting” zou dan zijn Beauraing het deel zouden van een aantal volwassenen, even de geschiedenis van Pont-Main herinnering brengen. 17 Januari 1871, tegen het einde van den Fransch-Dultschen oorlog, zou Maria In het grensdorp Pont-Maln verschenen zijn en aan de kinderen, die Haar waarnamen, be loofd hebben, dat Frankrijks nood spoedig een einde nam. Deze voorspelling werd Inderdaad vervuld. In de nabuurschap van Pont-Main werden denzelfden dag de Duit- schers teruggeslagen. Het bleef te Pont- Main bU dit ééne visioen, doch elders her haalde het zich: 7 Juli 1872 zien vier kinderen te Neubols in den Elzas, des avonds na de vespers de verschijning van een heerlijk lichtende, witgekleede vrouwe, die met goud gekroond is en een zwaard draagt. De verschijning herhaalt zich op 11, op 12 en op 14 Juli. Dr. Maistriaux, de plaatselijke geneesheer verbiedt gebruik maakte van stoom als beweegkracht. Dit initiatief lag geheel in de lijn van de tra ditie van bezonnen voortvarendheid, welke steeds door deze firma is hooggehouden tot op den huldigen dag toe. In 1861 oogstte de firma haar eerste officieele lauweren in den van een bekroning van haar fabrikaat c„ tentoonstelling te Haarlem. Terwijl de chemi sche wetenschap met haar proeven en vindin gen de kwaliteit van de zeepen steeds hooger opvoerde, stond ook de techniek niet stil. Zoo deden in 1863 de eerste Broyeuses en Peloteu- ses hun Intocht in het zeepbedryf. Er behoorde moed toe om, zonder ondervinding en raad van anderen, deze nieuwe machines te koopen en aan het werk te ze ten. De firma Dobbelman had dien moed en werd daarvoor met succes be-* loond. Haar eerste bekroning is later door vele gevolgd, o.a. op exposities te Londen, te Am sterdam. te Parijs, te San Salvador en elders. Toen in 1893 de belemmerende accjjnswet voor zeep buiten werking werd gesteld, kon de on derneming voor het eerst haar vleugels geheel vrijuit slaan, vooral toen door aanwending van de door Descressoniéres uitgevonden Broyeuse- Sécheuse h travail continu de duur van het fabricageproces met eenige weken wprd bekort. Behalve naar het binnenland richtte de firma Dobbelman toen ook haar oogen meer dan voor heen naar mogelijke afzetgebieden in den vreemde en binnen enkele jaren werden haar producten bekend en gewild In Oost- en West- Indië, de Levant, Zuid-Afrika en Britsch-Indië, ja tot In China toe. De directie der firma bestaat uft-'de heeren A. Dobbelman en mr. R. Dobbelmi dr. P. Dobbelman de chemische leidjz den heeft. 15 Augustus zijn pols niet minder dan 130 slagen. Zijn handen waren Ijskoud en be zweet. De mededeelingen, die de verschijning hem zou hebben gedaan, wekken argwaan. Zulks om vier redenen. lo. Omdat Cóme Tilmant zelf een groote rol speelt In die mededeelingen. Hij krijgt opdracht, zich te vertoonen onder de men schen (wat hij vooral niet nalaat, te doen). Door zijn mond spoort Maria aan tot eer bied voor de priesters, voor de kinderen en voor.... Cóme Tilmant; 2o. omdat hij een „geheim” belooft, het welk bij openbaring niets geheimzinnigs heeft, maar eenvoudig den bouw betreft van een groote kerk, opgeluisterd door plastische details, niet overeenkomstig de voorschriften der liturgie, en wier beteeke nis niemand doorgrond; 3o. omdat hij op 5 Augustus verzekert, de laatste verschijning te hebben gehad. f terwijl hij op 15 Augustus een nieuwe ver schijning waarneemt, waarbij Maria af scheid van hem neemt. Dit wekt te meer argwaan, omdat hij op 5 Augustus de vraag: „waarom nam zij geen afscheid?’’ beantwoordde: „Dit was niet'noodig, want Zij. heeft gezegd: ik zal altijd en overal met u zijn.” Heeft hij dit antwoord nadien onbevredigend gevonden?; 4o. omdat de „boodschap” van Maria sterk Belgisch-nationalistisch gekleurd Is, terwijl menigeen in het Zuiden zich af- Na de „verschijningen” aan de kinderen Voisin en Degeimbre te Beauraing volgden de „verschijningen” aan Marietjé Béco te Banneux. Zij namen een einde op 2 Maart 1933. Door den kapelaan der plaats, den eerw. heer Louis Jamin, werden zij be schouwd als een hemelsche bevestiging der feiten van Beauraing. ter bedevaart zou gaan naar Beauraing. Het volk, vooral het arme volk, stroomt toe te Banneux. Een dertigtal mln of meer merkwaardige genezingen worden er dank baar waargenomen. Toch krijgt Banneux niet de vruchtbaarheid van Beauraing. Er komt geen pers-bureau te Banneux. Of schoon alles er een evangelischen eenvoud schijnt te ademen, hecht het groote publiek aan de feiten van Banneux niet dezelfde waarde als aan de feiten van Beauraing. Hier blijven de pelgrims toestroomen. Men blijft er spreken van genezingen. Evenals te Banneux hebben er vele bekeerlngen plaats. De biechtstoelen worden bestormd. De Trappisten van het naburige Rochefort krijgen per dag meer biechtelingen dan in gewone omstandigheden jjpdurende de Paaschweek. Het Zondagsche kerkverzuim, dat ook te Beauraing vrij algemeen was, vermindert zienderoogen. De gansche sfeer rond Beauraing is geladen met het won derbare. Doch een duidelijke, objectieve bevestiging der „verschijningen” heeft de hemel nog niet verleend. Sedert 2 Maart, den dag der laatste verschijning van Ban neux, wórdt het iets rustiger. Wel spreekt men nog van genezingen, wel blijven de pelgrims komen, dóch de belangstelling luwt. Dan verschijnt plotseling de figuur van Cóme Tilmant. Zijn geval verschilt, voor wat het onder koek betreft, aanmerkelijk van het geval der kinderen. Immers bij hem kwam de wetenschap op tijd. Hij was lijdend aan spondylitis; dit was geconstateerd. Hij beweerde op 11 Juni genezen te zijn. Ook dit kon dadelijk worden onderzocht. Daar enboven is hij een volwassene. Hij heeft een voorgeschiedenis, die kan worden na geplozen. Ten slotte waren er mannen van wetenschap tegenwoordig bij al zijn visi oenen. Hier staat het onderzoek dus in gunstige conditie. Laten we de resultaten samenvatten, die het heeft opgeleverd. Cosmas Tilmant, in België „Tilmant Cóme” genoemd, naar de landsgewoonte, waschmlddelen, behoeft het geen verwondering die den vóórnaam achter den familie-naam plaatst, is ’n werkman uit Pontaury-Mettet nabij Beauraing. Hij is 58 jaar oud. Tijdens de Duitsche bezetting fungeerde hij als hulpveldwachter en was hjj behulpzaam bij de huiszoekingen naar levensmiddelen 1b •rschijningen zijn „besmettelijk” leert de ervaring, die zelfs te Lourdes in I 1858 niet uitbleef. Zoodra zich het I de omgeving zijner woonplaats. Dit werkte niet mee om hem populair te maken bij zijn streekgenooten. Eenigen, die hem als een „landsverrader” beschouwen, gaven ons hun verontwaardiging te kennen over het feit, dat juist deze man moest aan komen met de boodschap der Lieve Vrouw: ,4e suis venue pour la gloire de la Bel gique”. (,Jk ben gekomen voor de glorie van België”). Menigeen beschouwt hem als ongeloofwaardig. De deken van Beau raing, daarentegen, schijnt dit wantrou wen niet te deelen. In een brochure schrijft h)j onder schuilnaam: „Cóme Tilmant maakt op allen den indruk van volstrekte eerlijkheid”. De geneesheer Fernand Cornélls uit Luik, die te Beauraing het geheele geval Tilmant van begin tot eind heeft bijge- Van dit feit en dit gesprek zou aangifte zijn gedaan bij de overheid te Dlnant. Het bericht wordt medegedeeld door dr. J. Brans in het dagblad „De Schelde” van 9 Augustus 1933. Op 11 Juni vertrok Tilmant naar Beau raing. Hij bidt er bij de grot, dus niet bij den „boom der verschijningen”, die op eenige meters afstand van de grot staat. Op eens verbleekt hij en zegt: .Merci”. Hij verklaart, dat hij genezen is en dat hij de Heilige Haagd heeft gezien, die hem zeide: „Tot morgen”. Bij zijn genezing zou hij een stroom van warmte hebben gevoeld door heel zijn lichaam. Er volgden verschijningen aan Cóme Tilmant op 12 Jtffil, 15, 18, 25 en 30 Juni, 6 Juli, 9 Juli en eindelijk twee ruchtbare verschijningen op 5 Augustus en 15 Aug. De belangrijkste vraag is: genas Cóme Tilmant werkelijk? De wetenschap antwoordt: Neen. Het symptoom der vergroeiing van de wervels is niet weggenomen, alleen de pijn schijnt zich niet meer te laten gelden. De vergroeiing is op Röntgen-foto’s, na de ge nezing genomen, nog even zichtbaar als te voren. Kan de pijn dan op natuurlijke wijze plotseling verdwijnen? De wetenschap ant woordt: Ja. Zij geeft hiervan de volgende verklaring Rond de wervels ligt het zenuwrijke vleesch. Telkens als dit geraakt wordt, ver oorzaakt die aanraking pijn, soms hevige pijn. Maar de mogelijkheid bestaat, dat zich rond de wervels een ongevoelige plaats vormt. Het schijnt niet uitgesloten, dat dit plotseling geschiedt, als gevolg eener he vige zenuw-reactie. A. Janssens, missionaris van Scheut, en professor in de dogmatiek, heeft inlichtin gen gevraagd op het consultatle-bureau te Lourdes en kreeg daar ten antwoord, dat een genezing als die van Tilmant te Lour des nimmer wordt erkend als wonder. Een hoogleeraar te Luik verzekerde aan Fernand Cornélls, dat hij een plotselinge genezing van spondylitis had bijgewoond, welke zich voltrok op het gezicht der.... operatietafel. De medische wetenschap concludeert, dat de genezing van Cóme Tilmant zeer wel na tuurlijk verklaarbaar is, zoodat wij niet onze toevlucht behoeven te nemen tot het aan vaarden van een bofennatuurlijke oor zaak. Tijdens de visioenen is Cóme Tilmant ten prooi q^n een duidelijk waarneembare crisis der zenuwen, die zich reeds te voren openbaart. Zijn visioenen openbaren zich op zijn verwachting. Na afloop sloeg

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5