Het geluk Groeiend ongeloof 7 Cosmopolitische steden Italiaansche opera 0 VERSTROOMINGSRAMP PRODUCTIE DER MIJNEN N LEEKEPREEKEN be- De mijnstreek Huizen meegesleurd Werkloosheid in Indië Haarden in de grootstad In het Soloschs CONTINGENTEERING VAN BACON Bloedig treffen aan de grens Geen belastingverhooging Een extra-export-kwantum De evenredige vrachtverdeeling I.) Een nieuw muziekinstrument Minister Deckers weer thuis Minder werkloosheid at De indexcijfer» van Juni Te vroeg uitgestapt 0 »r DOOR BIJEN AANGEVALLEN Man en paard ernstig toegetakeld Staatscommissie ontbonden Geheime distilleerder^ ontdekt ZATERDAG 26 AUGUSTUS i Kreet om hulp uit het Zuiden Salariskorting voor Rijkspersoneel Byna vijftienduizend werk zoekenden in Juli Smokkelaar levensgevaarlijk gewond Grove onvoorzichtigheid met den dood bekocht „St. Paulus” bespreekt de voorstel len der Regeering P lik. r», rrs r Bijna een derde van Heerlens volking is vreemdeling De aftakeling onzer Limburgsche steenkoolindustrie blijft aanhouden Bandjirs richtten groote schade aan in de stad Amboina en omgeving De percentages van provincies en gemeentegroepen Cor van der Lucht Melsert super intenddnt tevens directeur van het Vereen. Rotterd. Hofstadtooneel 1 WAT IS B l - A Ril TA ^EN DECALUMEN gecon- Verder nog In de kennis van de waarheid ligt gi ie.4 175 JA» :t □69 30.1 222 wil leel de en SOLO. 25 Aug. (Aneta.) De bandjir van de Kali Temoen in het Batoeredjosche vaagde in Tandjoengsari een, in Saradan een. in Temoen vyf en in Ngesrep drie hulzen weg. Twee personen zijn verdronken. Veel klein vee ging verloren. op een ons geli Vervo waarbej zen gef 85 5 123 29.8 30.8 92 10.7 7.7 35.1 379 25- (24.4) (262) 302 13 28.4 tie, ne, del ton m- >ert >ert de ing oer lak sch ent n»t ren iWerkers bleef ital arbeiders, bedroeg, be- maar 34269 en i-ontslag per 15 de Mijnen Lau- mulagen by andere hts 33914 een ver- 4776 man of bijna 729 163 25- 33- 103 10.8 14.- 34.8 21.4 81.7 153 253 34.- 9.1 10.5 10.- 359 38.6 1) 13.7 303 23- 1.- 163 9- 23.4 23- (23.4) (36.1) üa's, Rem ade. Te Nieuw Weerdlnge werd een inval gedaan in de woning van den arbeider B. die ervan verdacht werd sterke drank te bereiden. Een volledig dlstilleertoestel en een hoeveelheid sterks drank werden in beslag genomen. De grondgedachte van belde heeren om de reeds 37 Jaar bestaande instelling liaansche Opera voor Den Haag groote steden in den lande niet verloren te Een niet alledaagsch voorval deed zich te Bellen voor, aldus bericht de „Telegraaf”. De voerman H. Zinger uit deze gemeente reed met paard en wagen naar het veen om voor een in woner uit Bellen een vracht turf te gaan halen. Nabij Hooghalen werd hy plotseling aangevallen door een groote zwerm bijen, welke zich voor een deel neerzette op zijn hoofd. De man werd zoó toegetakeld, dat hy bewusteloos aan den weg bleef liggen. De zwerm viel ook het paard aan. Kermende van pyn zeeg het dier neer. Voorbygangers riepen onverwyid medische hulp in. De geneesheer-directeur van „Belleroord" gaf last den voerman onmiddeliyk over te bren gen naar het Wilhelmlnaziekenhuis te Assen. Het paard is per vrachtwagen vervoerd. Ver moedelijk moet het dier worden afgemaakt. Gemeld wordt: Door het onderhoud, dat gistermiddag tus schen den president-commbwaris van de Ita llaansche Opera, den heer T. M. van Dorth, en den heer Cor van der Lugt Melsert heeft plaats gevonden, is er klaarheid gebracht in den tot dusver onzekeren toestand van t voort bestaan dér Itallaansche Opera. 58 949 tegen Holland, dat daarna komt. Aan de statistiek op de kerkeiyke gezindte der Nederlandsche bevolking, door het Centraal Bureau opgemaakt uit de resultaten der volks telling ontleenen wy. dat de percentages van het aantal tot geen kerkeiyke gezindten behoo renden bedragen In: Limburg: Noord-Brabant: Gelderland: Zeeland: Drenthe Utrecht: Overijssel: Zuid-Holland: Groningen: Friesland: Noord-Holland: De Minister van Defensie is van ^erlof te ruggekeerd en heeft Vrijdagochtend zyn ambts bezigheden hervat. der het Cen- By EL B. is, met dankbetuiging voor de door haar bewezen belangrijke diensten, ontbonden de Staatscommissie aan welke werd opgedragen het onderzoeken van de vraag, of en, soo ja. in hoeverre en door welke oorzaken In den land- en tuinbouw een wanverhouding bestaat tusschen de bodempryzen en productiekosten eenerzyds en de opbrengst der producten an- derszyds. Aan Ir. J. Wind te Ambt-Hardenberg en aan mr H. J. J. Scholtens te *s Gravenhage, secretarissen van voornoemde commissie, is als zoodanig eervol ontslag verleend. Duitse hers Belgen Franschen Italianen. Oostenrykers Hongaren. Polen Tsjecho-Slowaken 3 Zwitsers. 18 i het ver- als ver- lets den te - onze hand ble- bedroeg rond 144.100, zekérden. Diamantindustrie Drukkersbedryven enz. Bouwbedryven enz. Houtbewerking enz. Kleedinglndustrie Lederindustrie Steenkolenmynen Metaalind., scheepsbouw Textlelnyverheid Voedings- en genotm. bedryven w.o. tabak- en sigarenlnd. 243 Visschery 313 Handclsrelzigers 1.8 Verkeerswezen 3) 27.- Handels- en Kantoorbed. 10.7 Toonkunstenaars 243 Overige klassen (vnl fabrleksarb.) 309 299% 5011000 inwoners: 2.76% 1001—2000 2 95 2001—5000 4.82 5001—10.000 7.17 10.001—20.000 11.76 30.001—50.000 1637 50.001—100.000 12.90 meer dan 100.000 inwoners: 27.59% Oeiyk wy reeds publiceerden bedraagt dit cyfer voor het Ryk 14.42 Hieronder volgen de indexcyfers van d» werk loosheid, zooals deze berekend zyn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkloosheldsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden. Indien geen werkloosheid ware voor gekomen. zyn in hoofdzaak berekend uit op gaven nopens georganiseerde, tegen werkloos heid verzekerde personen; de ongeorganiseerden vallen byna allen bulten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan bedroeg in Juni 1933 rond 521.000. waaronder 513.000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen waaronder 143.100 ver- De door Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage opgemaakte begroeting voor 1934, welke binnenkort verschynt, sluit zonder belastingverhooging. Naar aanleiding van de geruchten dat de mogeiykheio zou bestaan van wyzlglng In de Engelsche politiek van bacon-contingenteenng kunnen wy mededeelen, dat men hië? te lande In welingelichte kringen te dien aanzien wei nig optimistisch is. Wel zyn in den laatsten tyd de prijzen van bacon sterk aangetrokken in Engeland en daarom is de Engelsche Regee ring ertoe overgegaan om aan Nederland en Denemarken eén extra export-kwantum toe te staan. Men hoopt hierdoor de bacon-pryzen eenlgs- zins te drukken. Mede in verband hiermede zyn gisteren de Engelsche baconpryzen met verhoogd. Het extra-kwantum is echter slechts te be schouwen als een voorschot op ons contingent en zal in de komende weken In mindering worden gebracht. der Ita- en andere Donderdagavond maakten wy kennis met een nieuwe muzlekinstrument-comblnatle, welke op initiatief van den heer H. Langerak uit AMBOINA. 25 Aug. (Aneta.) Gedurende 1% etmaal werd hier een record regenval stateerd. De stad is gedeeltelyk overstroomd. Het water drong vele woningen binnen. Drie groote bruggen zyn weggeslagen, ver scheidene bruggen werden beschadigd. De waterleiding functioneert in het geheel niet, hetgeen gedeeltelyk ook het geval is met het electrisch licht. De materieele schade is groot. In de negory Hatlve Besar zyn drie personen, onder wie zich het negory-hoofd bevond, die bezig waren met reddingswerk door een aard storting bedolven. In de negory Soya werden twee schoolkinde ren door een aardstorting bedolven. Het autoverkeer over het geheele eiland is gestoord. De stortbuien duren voort. In de negory Nakoer zyn vier personen door aardstortingen bedolven. Een groot gedeelte van de bygebouwen van de woning van den Gouverneur, oa. de garage, is weggeslagen. De rivieren biyven wassen Een groot aantal isa meegesleurd. ieente wordt getaxeerd van de bevolking op h dit Jaar mynen 23 lit cyfer 23.1 en voor J1931 253. Alleen voor/Óe particuliere mynen bedroeg over Juli van middelde cyfer per myn 18.7y£ geeft wel een duldeiyk beel door vooral de mynwerlyéS voor hetgeen zy prestee; nen van «andere werklië; fen worden cube: Van niet minder dan 30 pCt. rMir het ook met onze mynlndustrie heen f, weten de myndirecties zelf niet. De toe- id wordt nog steeds somberder en nergens gunstiger perspectieven te zien. Dat er hulp xlen moet worden Is zeker. De he ngen der kolenimporteurs tenslotte wegen toch Jet op tegen die van een vitaal bedrijf, als onze mynlndustrie toch is. waar niet alleen 34.000 arbeiders hun dagelyksch brood verdienen, maar waarop een geheele streek des lands met honderdduizenden menschen geheel is aangewe zen. Het is ook een nationaal belang, dat onze mynlndustrie het hoofd boven water houdt. Zy heeft, als vitaal bedryf, recht op waardeering en op steun van Regeering en Volk. De kreet om hulp, welke uit het uiterste Zuiden komt, wordt steeds dringender. Wanneer zal men in Den Haag de hulp, die zoo noodig is. gaan brengen? Kan de aangekondigde wyzlglng der crisls- invoerwet in dezen hulp brengen aan onze' mijn industrie? De netto-productie der gezameniyke steen- koolmynen in Limburg bedroeg, zooals gemeld, gedurende de maand J-U: 1.045298.793 ton. Het totaal aan'al arbeiders bedroeg op 1 Augustus: ondergronds 23.392. bovengronds 10877. totaal 34.269. Het aantal dagen, waarop het bedryf re gelmatig werd uitgeoefend, bedroeg gedurende de maand Juli: Staatsmynen 26 (Wilhelmina 23), Domaniale Myn Maatschappy 25, Mynen Laura Vereenlglng Laura 17 en Julia 19 Oran je Nassau Mynen 19, Mynen Willem Sophia 22. De traditie getrouw zullen wé, nu bovenstaan de cyfers verschenen zyn eens nagaan hoe zich de productie der Limburgsche mynen over de eerste zeven maanden der Jaren 1931, 1932 en 1933 ontwikkeld heeft. De productie bleef ondanks de crisis stygende. Opnieuw moeten wy erop wyzen. dat dit niet het gevolg 1 van de omstandigheid, als zouden de Nederlandsche mynen hun productie niet be perkt hebben. Deze ..beschuldiging" is natuuriyk niet juist. Immers talryke verzulmdienst^n wer den Ingelegd en vele ontslagen vielen. doordat men wegens gebrek aan afzet de productie moest Inkrimpen. Onder normale omstandigheden zoo moet men het vraagstuk bezien zouden de productlecyfers onzer mynen. waarin zich immer een sterken groei afteekende. heel wat hooger geweest zyn, dan nu. Zeker, de productie ^aver de zeven eerste maanden van dit Jaar over treft die dezelfde maanden van het vorige Jaar met ruim een ton. Maar ten aanzien van 1931 een vermindering van ruim 70 000 '-en ten aanzien van 1930 aanzleniyk meer dan een ton. Beschouwt men de maandeiyksche productle cyfers. dan zit er wel ylegelyk een sterke ten- denz tot dalen in. M A wil het zrel eens doen voorkomen en het Is van belang hierop nu te wilzen als zouden de ontslagen en de verziilm- wy ontvingen de reeds aangekondigde pu blicatie van de afdeeling Handel en Nyverheld van het Departement van Economische Zaken betreffende de Evenredige Vrachtverdeeling. Na een overzicht van de totstandkoming van de wet. de uitvoering en het systeem van de evenredige vrachtverdeeling geeft het werkje uitvoerige Inlichtingen hoe schipper en- ver lader onder de nieuwe uitvoering van de wet zullen hebben te handelen. Naast de handelwyze in gewone bevrach- tingszaken vindt men een beschrijving hoe men heeft te handelen in byzondere gevallen als: beurtvaart. vaste relaties, campagne vervoer, tankvaart en vervoer van eigen goederen Ook het beroep wordt uitgebreid behandeld. TT T U hebben den Pu<*t- gelukkig te zyn WW De meeste menschen denken daar nooit aan. zy meenen. dat zy alleen maar het recht hebben, gelukkig te zyn. En dit- Is dlkwyis een vergissing. Want dan verwart men het werkelyke geluk met het schyngeluk en meent, dat men recht heeft op dit laatste. Neen, het ware geluk alleen is ons recht, maar tevens onze plicht. Wy mogen ons er niet aan onttrekken. Wanneer ons de kans op geluk wordt geboden, zyn wy verplicht, die kans aan te grijpen. Wy kunnen de kans verwaarloozen, huizen is door de bandjii De schade van de gemi op 100.000.—, die 50 000. Hier en daar staan de kampongs anderhalve meter onder water. Van buiten de stad wordt gemeld, dat overal bruggen en wegen zeer zyn beschadigd. Utrecht is gemonteerd door den heer Marpe, orgelbouwer te Amsterdam. Het geheel bestaat uit een drietal instrumen ten: accordeon, pyporgel en xylophone. Deze combinaties, tot stand gekomen door beide laatste instrumenten, electrisch met de toetsen van het accordeon te verbinden. De luchttoevoer voor het klein formaat pyporgel geschiedt door een kleinen motor, terwyi de xylophone een rechten vorm heeft. Het geheel is aldus ondergebracht In een kastvormig model, waarvoor de musicus plaats neemt. TTJdens t bespelen van den accordeon wórdt door middel van voetpedalen automatisch een of ander instrument Ingeschakeld. In de byiage is afgedrukt de wet en het reglement van de commissies, benevens voor beelden van formulieren en bewyzen. Een uitgebreid overzicht van de verschillende commissies is eveneens opgenomen In deze byiage treft men onder meer aan de namen van de commissieleden, adressen, telefoonnum mers en kantoortyden der commissie alsmede een lyst van gemeenten, ressorteerende onder de verschillende commissies. In herinnering wordt gebracht, dat het boekje verkrijgbaar is by de bevrachtlngscom- mlssle. agentschappen en by de Algemeene Landsdrukkery. voor den prijs van 10 cent. Naar wy vernemen Is het boekje Dinsdag as. verkrygbaar. 1.03 1.12 6.13 6.25 1129 1159% 11.69 16.45 21.48 23.17% 28.51 Naar groepen van gemeenten zyn de cyfer*: voor gemeenten met: 500 en minder Inwoners: Inwoners Men weet, dat ook de nieuwe crisls-lnvoerwet beoogen zal overmatigen invoer te beperken en waar mogeiyk, exportverlles te compenseeren. Indien men de bepaling van overmatigen in- vöer’ais in het verleden op den voorgrond stelt, dan zal onze myn-lndustrie ook met de wyzl glng niet geholpen zyn. Men. kan in ons land moeliyk spreken van een overmatigen Invoer, al moet worden toegegeven, dat de Invoer van vreemde steenkool op het oogenbllk. nu onze nationale mynen in de behoeften des lands zouden kunnen voorzien, te hoog is. Wanneer men echter voor onze mynlndustrie weer den klemtoon legt op de tweede bedoeling, dan zal zy ongetwyfeld van nut zyn voor de industrie, die toch, als boven betoogd, belang- riike excort-verllezen te boeken beeft. Uit het tweede deel van de Statistiek Volkstelling 1930. uitgegeven door traal Bureau voor de Statistiek biykt. dat Heer len de grootste cosmopolitische stad van ons land is. Byna een derde van de bevolking be hoort tot een andere nationaliteit. Er bevinden zich in Heerlen: 6190 514 59 V 224 509 254 1299 241 6 Engelschen. Russen. 2 Amerikanen. 6 Noren, 6 Luxembur gers en 810 menschen van een andere natio naliteit. In totaal zyn 10265 van de 36 652 Inwoners vreemdëllngen. Ook Kerkrede bergt veel vreemdelingen, nJ. dienste niet het gevolg zyn van gebrek aan afzet, maar van de toenemende rationalisatie en mechanisatie van ons Nederlandsche mynbedryf Dit is ten eenenmale onjuist, In zooverre men ontslag en verzulmdlensten uitsluitend aan de voortschryding der techniek wyt. Ons Neder- la dsche mynbedryf en In het byzonder de par ticuliere mynen zyn voor den afzet van hun product op de bultenlandsche markt aangewezen. Deze bultenlandsche markt is op het oogenbllk voor hen vrywel overal ten deele afgesloten. Frankryk en België, eertyds de landen, waar speciaal onze particuliere mynen het van moes ten hebben, hebben hun grenzen voor het Ne derlandsche product vrywel hadverwege geslo ten. Gebrek aan afzet werd dan ook de oorzaak der huidige malaise in ons mynbedryf, welke nog steeds voortschrijdt. En die malaise mani festeerde zich vooral In ontslag aan arbeiders en door het inleggen van verzuimdiensten. Boven dien zyn onze myndirecties commercieel te goed onderlegd, dan dat zy de domme politiek zouden voeren om ondanks het verlies en belangrijke verlies! aan af set in het buitenland, zouden doorgaan met de productie omhoog te voeren, althans op peil te houden. De winst agn afzet op de blnnenlandsche markt Is vrywel te ver waarloozen tegen het verlies op de buitenland-, sche markt. Triuwens door de totstandgekomen Steenkolenconventie Is uitbreiding van den ajt- zet voor onze mynen op de nationale m: practlsch zoo goed als uitgesloten. In dit band mag zelfs worden opgemerkt, dat een van welke zyde dan ook. om den afzet vaji Nederlandsche product op eigen markt te grooten. nutteloos ig. Wil onze mynlndus(rle compensatie voor hetgeen bulten de grenzen loren werd, op de blnnenlandsche i winnen, dan dienen er Regeeringsmaaf komen, die In welken vorm dan o* mynlndustrie in dezen de helpende den. Ten aanzien van het aantal mUijwei de „aftakeling" voortgaan. Het dat op 1 Februari 1931 nog 38. draagt op 1 Augustus 1933 nog op het oogenbllk. door het mass Augustus by de Staatsmynen er ra en Vereenlglng en enkele mynondememlngen nog sle mindering In 214 jaar van 5000 man. Ruim een Jaar geleden, toen de mo- geiykheld van Regeerlngsmaatregelen uitvoerig 'besproken werd, voerden de tegenstanders o.a. aan. dat er toen nog .slechts” 2000 man waren ontslagen. Nog geen Jaar later bedraagt echter dit getal al byna 5000. wel een bewys. dat de toestand sindsdien summerkeUjk verslechterd is. En geen wonder, van het laatste Jaar dateeren immers de verscherping der contlngenteeringen in Frankryk en België en de vreemde maatrege len van Zwitserland Jegens onze Nederlandsche steenkolen. De miserabele toestand van ons mynbedryf biykt ook nog uit het gemiddeld aantal werkdagen per maand. Over de eerste zeven maanden vi werd per maand gemiddeld by all dagen gewerkt, voor 1932 bedroeg/t VOQ I" 1 rso 1 o E O A 11 a ara w-/vzw 'cllt Jaar het ge- •n dergeiyk cyfer der malaise, waar- i, wier loonen toch ^n ten aanzien der loo ien te laag zyn. getrof- i. Dit cyfer Is voor de arbeiders der partlcufiere mynen een gemiddelde loonsverla ging W| moej stan baar aanvaarden in de bedoeling, waarin ze ge geven werden, kunnen zy ons dieper doen door dringen in de orde. Wanneer v^j ze echter hartstochteiyk najagen zullen wy ons vervreemden van de orde en op den duur zullen zy niet nalaten, ons te ont goochelen. Want het ware geluk ligt niet by deZe zaken' doch by den vrede des harten, die naar het diepzinnige woord van Sint Augusti nus, gelegen te in „de rust der orde”. AD INT. - grootar—percentage. Het aantal vreemdelingenin Limburg was door de aanwezigheid der mynen grooter dan in één der andere provincies: van ons land. Het bedroeg 58.949 tegen 36.149 in Zuld- Donderdagnacht vond in de buurt van Weert een treffen plaats tusschen grenskommiezen en een bende smokkelaars die Belgische mar garine en suiker ons land wilden binnen bren gen. Aan het bevel om halt te houden gaven zy geen gehoor en sloegen op de vlucht. De kommiezen maakten toen gebruik van hun vuurwapenen. waarby een dertlg-jarlge in woner van Nederweert in den rug werd ge troffen- In het ziekenhuis te Weert werd de kogel verwyderd. De overige smokkelaars wisten te ontkomen. Onder voorzitterschap van den heer L. F. Guit was het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus” Don derdag J.l. in buitengewone vergadering te Utrecht bijeen ter bespreking van de voorstel len der Regeering, inhoudende, een nieuwe kor ting op de loonen en salarissen van het Ryks- personeel. Met groote teleurstelling werd van den in houd dezer voorstellen kennis genomen, vooral omdat in voorafgegane Jaren reeds belangryke offers door het Rykspersoneel werdeh gebracht. Overeenstemming werd bereikt ten opzichte van het standpunt, in te nemen by de bespre kingen In de R.K. Centrale van Burgeriyk Overheidspersoneel, waarvan .Bt. Paulus" heel uitmaakt en welke besprekingen in de volgende week zullen plaats vinden. Op deze hoofdbestuursvergadering volgde in. den namiddag een vergadering van afgevaar digden van de centrale groep Rykspersoneel van ..St. Paulus". By de daar gevoerde besprekingen werden de grondgedachten en de practlsche beteekenls der regeerlngsvoorstellen aan ern stige critlek onderworpen, terwyi daarnaast t>y- zonder werd gewezen op de positie van hen, die behooren tot de lagere groepen van het Öyks- personeel De beraadslagingen leidden tot algeheele overeenstemming tusschen bondsleidlng en af gevaardigden. BATAVIA, 25 Aug. (Aneta) Het verslag van het Kantoor van Arbeid over de maand Juli inzake de werkloosheid geeft aan, dat in totaal 14766 werkzoekenden by de onderscheidene arbeidsbeurzen stonden Ingeschreven. De plaatselyke comlté's keerden in den loop van de maand Juli totaal f 64.046.43 uit, ver deeld over 3.767 steuntrekkers. In deze cyfers zyn niet begrepen de uitgaven ten behoeve van in de tehuizen der A. M. V. J„ Leger des Hells en de R. K. Stichting opgeno men personen. Vrydagavond tegen twaalf uur is op den Sloterr traatweg te Amsterdam, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, toen de ongeveer 50- jarige H. Sten, die met 'een autobus van lyn Q huiswaarts keerde, onder het ryden wilde afstappen zonder te voren den bestuurder van de bus van zyn voornemen op de hoogte te hebben gesteld. In de meening. dat de tree plank, welke volgens voorschrift opgeklapt moet zyn, voor hem was neergelaten, wilde Steen afstappen. Hy kwam te vallen, met het droevige gevolg, dat een der achterwielen zyn schedel verbryzelde. zyn lyk is naar het Binnengasthuis overgebracht. doen gaan, is verder uitgewerkt. De fir^-^ ^^d\27-820 dus-een nog iets cleele hervormingen, die dringend noodzakè- lyk waren, zyn in een gunstig stadium geko men, zoodat aan den elsch van den heer van der Lugt Melsert. dat het volgend seizoen rustig gearbeid zal kunnen worden, is vol daan. De heer van der Lugt Melsert zal in leder geval zyn steun aftn de Itallaansche Opera geven. Om echter tegemoet te komen aan de bezwaren der Schouwburgcommlssle. die vreesde, dat door een dubbele functie van den leider van het Rbtterdamsche Hofstad-Too- neel de belangen van dit gezelschap en dus van de Gemeente zouden kunnen worden ge schaad, zal de heer Van der Lugt Melsert op treden als super-intendant en zich voorzien van een zakeiyk leider en een financieel des kundige, zoodat hy zich kan beperken tot het aangeven der groote lynen. De heer Marlo Parentl zal ook du weer de algemeen muzikale leiding voeren en tevens een belangryken Invloed op den artlstleken gang van zaken uitoefenen. Totaal 23.7 (Tot. excl. Diamantlnd.) (23.2) (Totaal Industrie) (24.8) 1) onvolledige opgaven. 2) Excl. havenarbeidsreserve. doch dan zyn «4J strafbaar. Waarin bestaat het geluk, dat ons recht en onze plicht Is? Allereerst in de kennis der waarheid. „Onbe kend maakt onbemind" zegt de wysheld des volks en men zou dit spreekwoord kunnen uit- brelden, door te zeggen: wat wy niet kennen, raakt ons niet. Het geeft ons geen geluk en geen ongeluk. De waarheid moet gekend worden. Dit ligt in haren aard. De waarheid Is iets goeds, en alle goeds in van nature mededeelzaam. Het goede zoekt verbreiding. Het goede wil niet eenzaam zyn en het voelt de gedwongen eenzaamheid als een pyn. Maar bet ligt ook in onzen aard, dat wy de waarheid zoeken, zy is het element van ons ge- dachtenleven, zooals het water het natuuriyk element Is, waarin de vlsch zich beweegt Onw geest vraagt rust en orde en kan deze rust en die orde slechts bekomen door het zuivere in zicht. De dwaling en de onwetendheid plagen ons, de verdulsteiihg van het verstand voelen wy als een gevolg der erfzonde. Van nature zou den wy alles willen kennen, alles willen weten, alles willen begrypen en doorgronden. Het ge heimzinnige verdragen wy niet. Wy vragen van nature om opheldering. Onze onvolledige ken nis voelen wy als een gemis en van nature roepen wy om voorlichting. Wy willen geruch ten vernemen, onderwezen worden, omdat wy gedurig onzen geest willen voeden, die even min zonder spys kan voortbestaan als ons lichaam. Maar de geruchten bevredigen ons niet. Wy willen bevestiging van de geruchten Daarna willen wy nadere berichten. Wy haken naar zekerheid. Heel ons wezen heeft honger en dorst naar waarheid. De kennis der waarheid is een voorwaarde tot bet geluk, maar deze kennis is niet een deel van het geluk. Want de waarheid maakt ons vry, naar het woord van den apostel. Met de waarheid aan onze zyde voelen wy ons veilig Er is echter meer nóodig dan alleen de ken nis Onze kenvermogens maken slechts een deel uit van ons wezen. Zy worden vervolledigd door onxe streefvermogens. Ons verstand is niet veel waard zonder ons hart. Er is een zeer intiem verband tusschen die twee. Zoodra wy iets kennen, ontstaat er een ze kere belangstelling voor het gekende voorwerp Wy willen het zien. Wy willen nagaan, hoe het ta. Wy willen het zoo mogelyk bezitten. Wy willen ons er als het «%re mee vereenigen. .Deze belangstelling is de liefde. ^Kennis kweekt liefde” is het natuuriyke tegenocxl „onbekend maakt onbemind". Wy .kunnen ons hieraan niet onttrekken. Het is een d^epe neiiging van onze natuur als mensch, die hier de 'wet stelt, waaraan wy spontaan ge ms ligt bet in het beminnen van de O, dit is een ryk beminnen, dat on- veredelt en ons hart verwarmt. Een o dat zich uitstort zonder voorbehoud willen de waarheid bezitten als ons eigen dom. Steeds dieper willen wy in haar doordrin gen. Wy willen haar mededeelen aan onze om geving. En vooral: wy streven naar haren oor sprong. Nimmer zyn wy tevreden met een gevolg, wy willen de oorzaak. Dit is het darde. uMarin ons geluk bestaat het streven naar den oorsprong der waarheid, dat is naar God. En elndeiyk vervolmaakt zich ons geluk, wan neer wy ons met den oorsprong der waarheid uil liefde vereenigen. Steeds inniger wordt die vereenlglng.' waarin ons hoogste geluk is gele gen. Neen, zy begint niet eerst in het hierna maals, in de eeuwige zaligheld, waar ons ge luk door niets meer kan worden verstoord. Reeds hier op aarde begint die vereenlglng Baar aanvang is de staat van heillgmakende genade, waardoor wy worden opgenomen in le orde van de waarheid en van het geluk. Haar voortgang is de deugd, die de genade onderhoudt en vermeerdert. Haar voltooiing is de zaligheid, wanneer niets Ons meer kan afhouden van onze vereenlglng met den oorsprong der waarheid. Hoé moeten wy nu al datgene beoordeelen Waarin de aardsche mensch zyn geluk zoekt? Is dit alles verwerpelyk en verkeerd? Geens- üns! Wy moeten het beoordeelen volgens de orde der waarheid. Wanneer het ons vervreemd van deae orde, is het verwerpelyk. Dan is het een zondig geluk, hetwelk geen stand houdt. Wanneer bet ons alleen uitspant, is bet in Ach niet slecht en niet goed, maar het is geoor loofd en by een goed gebruik zal het ten goede ttrekken. Wanneer het ons nader brengt tot de orde fcr waarheid, zooals by voorbeeld het geluk van Oen goed huwelyk, dan is dit aardsche geluk oen onderdeel van het ware geluk en een voor bode van het bemelsche geluk. De onderlinge liefde van echtgenooten, de ouderliefde van een kind, de liefde tot de •ehoonheid, de liefde tot de wetenschap, wan- beer zy niet uit ydele gloriezucht wordt be oefend. brengen ons nader tot de hoogste liefde Zy doen ons deze liefde beter begrypen. omdat «y er een zekere overeenkomst mee vertoonen Ook de ware vriendschap en vooral de vereering öergenen. die vóór ons hebben geleefd in orde der waarheid, verhoogen ons geluk, ■even ons zuiverder inzicht. Aardsche vermaken, allerlei dingen, die Prettig vinden en aangenaam, behoeven wy niet *e ontvluchten, ofschoon wy dit soms veiliger kunnen doen terwifle van een hoogere volmaakt heid. Wanneer wy deze aangename dingen dank-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 21