Het geluk r Groeiend ongeloof 7 Cosmopolitische steden Italiaansche opera 0 VERSTROOMINGSRAMP Geen belastingverhooging PRODUCTIE DER MIJNEN iï ZATERDAG 26 AUGUSTUS LEEKEP KEN De mijnstreek van Huizen meegesleurd Werkloosheid in Indië Haarden in de grootstad In het Solosche CONTINGENTEERING VAN BACON Bloedig treffen aan de grens Een extra-export-kwantum De evenredige vrachtverdeeling Een nieuw muziekinstrument thuis Minder werkloosheid t De indexcijfers van Juni Te vroeg uitgestapt 1 r i DOOR BIJEN AANGEVALLEN Man Staatscommissie ontbonden Geheime distilleerderij ontdekt I 11 i I Salariskorting voor Rijkspersoneel Kreet om hulp uit het Zuiden Byna vijftienduizend werk zoekenden in Juli Smokkelaar levensgevaarlijk gewond Grove onvoorzichtigheid met den dood bekocht „St. Paulus” bespreekt de voorstel len der Regeering i i i t r k te it 4 s sla. f», m- de. Bandjirs richtten groote schade aan in de stad Amboina omgeving De aftakeling onzer Limburgsche steenkoolindustrie blijft aanhouden Byna een derde van Heerlens be volking is vreemdeling en paard ernstig toegetakeld Minister Deckers weer Cor van der Lucht Melsert super- intendant tevens directeur het Vereen. Rotterd. H of st ad tooneel De percentages van provincies en gemeentegroepen EN DECALUMEN I des Verder nog bestaan der Italiaansche laar staan de kampongs anderhalve waaronder 143.100 ver- t. 16.4 r 9 269 20.1 223 t I Wij I de en SOLO. 25 Aug. (Aneta.) De bandjir ran de Kall Temoen In het Batoeredjosche vaagde in Tandjoengsarl een. In Saradan een, in Temoen vijf en in Ngesrep drie hulzen weg. Twee personen zijn verdronken. Veel klein vee ging verloren. 23.7 (23 2) (24.8) 23- (22.4) (26.1) 13.7 20.3 23- I op een Bij K. B. is, met dankbetuiging voor de door haar bewezen belangrijke diensten, ontbonden de Staatscommissie aan welke werd opgedragen het onderzoeken van de vraag, of en. zoo ja. in hoeverre en door welke oorzaken in den land- en tuinbouw een wanverhouding bestaat tusschen de bodemprijzen en productiekosten eenerzjjds en de opbrengst der producten an- derszljds. Aan Ir. J. Wind te Ambt-Hardenberg en aan rnr. H. J. J. Scholtens te 's Oravenhage, secretarissen van voornoemde commissie, is als zoodanig eervol ontslag verleend. 85.5 12.9 29.8 30.6 9.2 10.7 7.7 35 1 279 17.5 26 4 302 12 28.4 r» rt Ie g r Bi n de de tus- Ita- I 81.7 15.8 25.8 34- 9.1 10.5 10.- 359 28.6 1) 729 Kj.2 25- 33- 10.2 10.8 14.- 34.8 21.4 16.5 9.- 23.4 25.- (24.4) (262) Te Nieuw Weerdinge werd een inval gedaan in de woning van den arbeider B., die ervan verdacht werd sterke drank te bereiden. Een volledig dlstilleertoestel en een hoeveelheid sterke drank werden in beslag genomen. Aan de statistiek op de kerkelijke gezindte der Nederlandsche bevolking, door het Centraal Bureau opgemaakt uit de resultaten der volks telling ontleenen wij, dat de percentages van het aantal tot geen kerkeljjke gezindte behoo renden bedragen in: Limburg: Noord- Brabant Gelderland: Zeeland Drenthe Utrecht: Overijssel: Zuid-Holland: Groningen: Friesland: Noord-Holland De Minister van Defensie is van verlof te ruggekeerd en heeft Vrijdagochtend zijn ambts bezigheden hervat. Dultschers Belgen Franschen Italianen. Oostenrijkers Hongaren. Polen Tsjecho-Slowaken 2 Zwitsers. 18 1.03 1.12 6.13 6 25% 11.29 11.59 11.69 16 45 21.48% 23 17 28.51 Naar groepen van gemeenten zijn de cijfers: voor gemeenten met: 500 en minder Inwoners: inwoners Totaal (Tot. excl. Diamantlnd.) (Totaal industrie) 1) onvolledige opgaven. 2) Excl. havenarbeidsresecve. 299 5011000 Inwoners: 2.76% 10012000 2 95 2001—5000 4.82 5001—10.000 7.17 10.001—20.000 11.76 20.001—50.000 1627 50 001—100.000 12.90 meer dan 100.000 Inwoners: 27.59 Gelijk wij reeds publiceerden bedraagt dit cijfer voor het Rijk 14.42 der het Cen- Hleronder volgen de indexcijfers van da werk loosheid. zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers, weergevende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden. Indien geen werkloosheid ware voor gekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit op gaven nopens georganiseerde, tegen werkloos heid verzekerde personen: de ongeorganiseerden vallen bijna allen buiten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid Is nagegaan bedroeg in Juni 1933 rond 521.000. waaronder 513.000 tegen werkloosheid verzekerden: het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 144.100, zekerden. Diamantindustrie Drukkersbedrjjven enz. Bouwbedrijven enz. Houtbewerking enz. Kleed ingindus trie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalind., scheepsbouw Textielnijverheid Voedings- en genotm. bedrijven w.o. tabak- en slgarenind. 24.2 Visscherü 212 Handelsrelzlgers 1.8 Verkeerswezen 2) 27.- Handels- en Kantoorbed. 10.7 Toonkunstenaars 242 Overige klassen (vnl. fabrleksarb.) 20.9 Een niet alledaagsch voorval deed zich te Bellen voor, aldus bericht de „Telegraaf". De voerman H. Zfriger uit deze gemeente reed met paard en wagen naar het veen om voor een In woner uit Bellen een vracht turf te gaan halen. Nabij Hooghalen werd hij plotseling aangevallen door een groote zwerm bijen, welke zich voor een deel neerzette op zijn hoofd. De man werd zoo toegetakeld, dat hij bewusteloos aan den weg bleef liggen. De zwerm viel ook het paard aan. Kermende van pijn zeeg het dier neer. Voorbijgangers riepen onverwijld medische hulp in. De geneesheer-directeur van „Belleroord” gaf last den voerman onmiddellijk over te bren gen naar het Wllhelmfnaziekenhuls te Assen. Het paard Is per vrachtwagen vervoerd. Ver- moedelijk moet het dier worden afgemaakt. hit hlerna- 'aar ons ge- Naar aanleiding van de geruchten dat mogelijkheid zou bestaan van wijziging in Engelsche politiek van bacon-contlngenteerlng kunnen wu mededeelen, dat men hier te lande In welingelichte kringen te dien aanzien wei nig optimistisch is. Wel zijn in den laatsten tijd de prijzen van bacon sterk aangetrokken tn Enge'aad en daarom is de Engelsche Regee ring ertoe overgegaan om aan Nederland en Denemarken een extra export-kwanlum toe te staan. Men hoopt hierdoor de bacon-prijzen eenlgs- zlns te drukken. Mede In verband hiermede zijn gisteren de Engelsche baconprljzen mei verhoogd. Het extra-kwantum is echter slechts te be schouwen als een voorschot op ons contingent en zal in de komende weken In mindering worden gebracht. Donderdagavond maakten wij kennis met een nieuwe muzleklnstrument-comblnatle. welke op Initiatief van den heer H. Langerak uit AMBOINA. 25 Aug. (Aneta.) Gedurende 1H etmaal werd hier een record regenval gecon stateerd. De stad is gedeeltelijk overstroomd. Het water drong vele woningen binnen. Drie groote bruggen zijn weggeslagen, ver scheidene bruggen werden beschadigd. De waterleiding functioneert in het geheel niet, hetgeen gedeeltelijk ook het geval is met het electrisch licht. De materieele schade is groot. In de negorij Hatlve Besar zijn drie personen, onder wie ,zlch het negorij-hoofd bevond, die bezig waren met reddingswerk door een* aard storting bedolven. In de negorij Soya werden twee schoolkinde ren door een aardstorting bedolven. Het autoverkeer over het geheele eiland is gestoord. De stortbuien duren voort. In de negorij Nakoer zijn vier personen door aardstortingen bedolven. Een groot gedeelte van de bijgebouwen van de woning van den Gouverneur, os. de garage, is weggeslagen. De rivieren blijven wassen Een groot aantal hulzen is door de bandjirs meegesleurd. De schade van de gemeente wordt getaxeerd op 100 (XXl-a_-jdh- van de bevolking op f50 000. Hleij metef'onder water. Van buiten de stad wordt gemeld, dat overal bruggen en wegen zeer zijn beschadigd. De netto-productle der gezamenlijke steen koolmijnen in Limburg bedroeg, zooals gemeld, gedurende de maand-J’’ll: 1.045298.793 ton. Het totaal aan'al arbeiders bedroeg op 1 Augustus: ondergronds 23.392. bovengronds 10.877. totaal 34.269. Het aantal dagen, waarop het bedrijf re gelmatig werd uitgeoefend., bedroeg gedurende de maand Juli: Staatsmijnen 26 (Wilhelmina 23), Domaniale Mijn Maatschappij 25. Mijnen Laura Vereeniglng Laura 17 en Julia 19 Oran je Nassau Mijnen 19, Mijnen Willem Sophia 22. De traditie getrouw zullen we, nu bovenstaan de cijfers verschenen zijn eens nagaan hoe zich de productie der Limburgsche mijnen over de eerste zeven maanden der jaren 1931, 1932 en 1933 ontwikkeld heeft. De productie bleef ondanks de crisis stijgende. Opnieuw moeten wij erop wijzen, dat dit niet het gevolg 1 van de omstandigheid, als zouden de Nederlandsche mijnen hun productie niet be perkt hebben. Deze „beschuldiging" is natuurlijk niet juist. Immers talrijke verzulmdlensten wer den ingelegd en vele ontslagen vielen, doordat men wegens gebrek aan afzet de productie moest Inkrimpen. Onder normale omstandigheden zoo moet men het vraagstuk bezien zouden de productiecijfers onzer mijnen, waarin zich Immer een sterken groei afteekende, heel wat hooger geweest zijn, dan nu. Zeker, de productie over de zeven eerste maanden van dit jaar over treft die dezelfde maanden van het vorige jaar met ruim een ton. Maar ten aanzien van 1931 een vermindering van ruim 70.000 en ten aanzien van 1930 aanzienlijk meer dan een ton. Beschouwt men de maandeliJksche productie cijfers. dan zit er wel degelijk een sterke ten- denz tot dalen In. M i wil het wel eens doen voorkomen en het Is van belang hierop nu te wlizen als zouden de ontslagen en de verzulm- Wij ontvingen de reeds aangekondlgde pu blicatie van de afdeellng Handel en Nijverheid van het Departement van Economische Zaken betreffende de Evenredige Vrachtverdeeling. Na een overzicht van de totstandkoming van de wet. de uitvoering en het systeem van de evenredige vrachtverdeeling geeft het werkje uitvoerige Inlichtingen hoe schipper en ver lader onder de nieuwe uitvoering van de wet zullen hebben te handelen. Naast de handelwijze in gewone bevrach- tingszaken vindt men een beschrijving hoe men heeft te handelen In bijzondere gevallen als: beurtvaart, vaste relaties, campagne vervoer, tankvaart en vervoer van eigen goederen Ook het beroep wordt uitgebreid behandeld. dienste niet het gevolg zijn van gebrek aan afzet, maar van de toenemende rationalisatie en mechanisatie van ons Nederlandsche mijnbedrijf. Dit is ten eenenmale onjuist, in zooverre men ontslag en verzulmdlensten uitsluitend aan de voortschrijding der techniek wijt. Ons Neder- ladsche mijnbedrijf en In het bijzonder de par ticuliere mijnen zijn voor den afzet van hun product op de bultenlandsche markt aangewezen. Deze bultenlandsche markt Is op het oogenbllk voor hen vrijwel overal ten deele afgesloten. Frankrijk en België, eertijds de landen, waar speciaal onze particuliere mijnen het van moes ten hebben, hebben hun grenzen voor het Ne derlandsche product vrijwel hadverwege geslo ten." Gebrek aan afzet werd dan ook de oorzaak der huidige malaise In ons mijnbedrijf, welke nog steeds voortschrijdt. En die malaise mani festeerde zich vooral In ontslag aan arbeiders en door het Inleggen van verzulmdlensten. Boven dien zijn onze mijndirecties commercieel te goed onderlegd, dan dat zij de domme politiek zouden voeren om ondanks het verlies en belangrijke verlies I aan afzet In het buitenland, zouden doorgaan met de productie omhoog te voeren, althans op peil te houden. De winst aan afzet op de blnnenjandsche markt Is vrijwel te ver- waarloozen tegen het verlies op de bultenland sche markt. Trniwens door de totstandgekomen Steenkolenconventle is uitbreiding van den af zet voor onze mijnen op de nationale markt practlsch zoo goed als uitgesloten. In dit ver band mag zelfs worden opgemerkt, dat een actie, van welke zijde dan ook. om den afzet van het Nederlandsche product op eigen markt te ver- grooten, nutteloos Is. Wil onze mijnindustrie, als compensatie voor hetgeen bulten de grenzen ver loren werd, op de binnenlandsche markt Iets winnen, dan dienen er Regeeringsmaatregelen te komen, die in welken vorm dan ook onze mijnindustrie In dezen de helpende hand bie den. Ten aanzien van het aantal mijnwerkers bleef de „aftakeling" voortgaan. Het aantal arbeiders, dat op 1 Februari 1931 nog 38.690 bedroeg, be draagt op 1 Augustus 1933 nog maar 34.269 en op het oogenbllk. door het massa-ontslag per 15 Augustus bij de Staatsmijnen, en de Mijnen Lau ra en Vereeniglng en enkele ontslagen bij andere mijnondernemingen nog slechts 33214. een ver mindering In 2% jaar van 4776 man of bijna 5000 man. Ruim een jaar geleden, toen de mo gelijkheid van Regeeringsmaatregelen uitvoerig besproken werd, voerden de tegenstanders o.a. aan. dat er toen nog .slechts" 2000 man waren ontslagen. Nog geen jaar later bedraagt echter dit getal al bijna 5000. wel een bewijs, dat de toestand sindsdien aanmerkelijk verslechterd Is. De door Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage opgemaakte begroeting voor 1934, welke binnenkort verschijnt, sluit zonder belastingverhooging. En geen wonder, van het laatste jaar dateeren immers de verscherping der contlngenteeringen in Frankrijk en België en de vreemde maatrege len van Zwitserland jegens onze Nederlandsche steenkolen. De miserabele toestand van ons mijnbedrijf blijkt ook nog uit het gemiddeld aantal werkdagen per maand. Over de eerste zeven maanden van dit jaar werd per maand gemiddeld bij alle mijnen 23 dagen gewerkt, voor 1932 bedroeg dit cijfer 23.1 en voor 1931 252. Alleen voor de particuliere mijnen bedroeg over Juli van dit jaar het ge middelde cljferpër mijn 18,7. Een dergelijk cijfer geeft wel een duidelijk beeld der malaise, waar door vooral de mijnwerkers, wier loonen toch voor hetgeen zij presteeren ten aanzien der loo nen van andere werklieden te laag zijn, getrof fen worden. Dit cijfer Is voor de arbeiders der particuliere mijnen een gemiddelde loonsverla ging van niet minder dan 30 pCt. Waar het ook met onze mijnindustrie heen moet, weten de mijndirecties zelf niet. De toe stand wordt nog steeds somberder en nergens zijn gunstiger perspectieven te zien. Dat er hulp geboden moet worden is zeker. De be langen der kolenimporteurs tenslotte wegen toch niet op tegen die van een vitaal bedrijf, als onze mijnindustrie toch is, waar niet alleen 34.000 arbeiders hun dageljjksch brood verdienen, maar waarop een geheele streek des lands met honderdduizenden menschen geheel is aangewe zen. Het is ook een nationaal belang, dat onze mijnindustrie het hoofd boven water houdt. Zu heeft, als vitaal bedrijf, recht op waardeerlng en op steun van Regeering en Volk. De kreet om hulp, welke uit het uiterste Zuiden komt, wordt steeds dringender. Wanneer zal men in Den Haag de hulp, die zoo noodlg is. gaan brengen? Kan de aangekondlgde wijziging der crisls- invoerwet in dezen hulp brengen aan onze mijn industrie? Donderdagnacht vond in de buurt van Weert een treffen plaats tusschen grenskommlezen en een bende smokkelaars die Belgische mar garine en suiker ons land wilden binnen bren gen. Aan het bevel om halt te houden gaven zjj geen gehoor en sloegen op de vlucht. De kommiezei) maakten toen gebruik van hun vuurwapenerfc—wMwfefF-wen dertig-Jarlge in woner van Nederweert in den rug werd ge troffen. In het ziekenhuis te Weert werd de kogel verwijderd. De overige smpkkelaars wisten te ontkomen. BATAVIA, 25 Aug. (Aneta) Het verslag van het Kantoor van Arbeid over de maand Juli inzake de werkloosheid geeft aan, dat in totaal 14 766 werkzoekenden bij onderscheidene arbeidsbeurzen stonden Ingeschreven. De plaatselijke comités keerden in d<*n loop van de maand Juli totaal f 64.046.43 uit, ver deeld over 3.767 steuntrekkers. In deze cijfers zijn niet begrepen de uitgaven ten behoeve van in de tehuizen der A. M. V. J„ Leger des Hells en de R. K Stichting opgeno men personen. Onder voorzitterschap van den heer L. F. Guit was het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel ..St. Paulus" Don derdag jl. in buitengewone vergadering te Utrecht bijeen ter bespreking van de voorstel len der Regeering, inhoudende, een nieuwe kor ting op de loonen en salarissen van het Rijks personeel. Met groote teleurstelling werd van den in houd dezer voorstellen kennis genomen, vooral omdat in voorafgegane jaren reeds belangrijke offers door het Rijkspersoneel werden gebracht. Overeenstemming werd bereikt ten opzichte van het standpunt, in te nemen bij de bespre kingen in de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, waarvan ,JBt. Paulus" deel uitmaakt en welke besprekingen in de volgende week zullen plaats vinden. Op deze hoofdbestuursvergadering volgde tn den namiddag een vergadering van afgevaar digden van de centrale groep Rijkspersoneel van ..St. Paulus". Bij de daar gevoerde besprekingen werden de grondgedachten en de practische beteekenls der regeerlngsvoorstellen aan ern stige crltlek onderworpen, terwijl daarnaast bij zonder werd gewezen op de positie van hen, die behooren tot de lagere groepen van het Rijks personeel De beraadslagingen leidden tot algeheele overeenstemming tusschen bondsleldlng en af gevaardigden. belde heeren om de instelling der Ita- andete Men weet, dat ook de nieuwe crisls-lnvoerwet beoogen zal overmatigen Invoer te beperken en waar mogeUJk, exportverlles te compenseeren. Indien men de bepaling van overmatlgen In voer als in het verleden op den voorgrond stelt, dan zal onze mijn-lndustrie ook met de wijzi ging niet geholpen zijn. Men kan in ons land moeilijk spreken van een overmatigen invoer, al moet worden toegegeven, dat de Invoer van vreemde steenkool op het oogenbllk. nu onze nationale mijnen in de behoeften des lands zouden kunnen voorzien, te hoog is. Wanneer men echter voor onze mijnindustrie weer den klemtoon legt op de tweede bedoeling, dan zal zij ongetwijfeld van nut zijn voor de industrie, die toch, als boven betoogd, belang rijke exnort-verliezen te boeken heeft. een pijn. Maar het ligt ook in onzen aard, dat wij de waarheid zoeken. ZIJ is het element van ons ge- dachtenieven, zooals het water het natuurlijk element is. waarin de vlsch zich beweegt Onze geest vraagt rust en orde en kan deze rust en die orde slechts bekomen door het zuivere In zicht. De dwaling en de onwetendheid plagen ons, de veAiuisterlng van het verstand voelen Wij als een gevolg der erfzonde. Van nature zou den wij alles willen kennen, alles willen weten, alles willen begrijpen en doorgronden. Het ge heimzinnige veiidragep wij niet. Wij vragen van nature om opheldering. Onze onvolledige ken nis voelen wij’als een gemis en van nature roepen wij om voorlichting. Wij willen geruch- ten vernemen, onderwezen worden, omdat wij gedurig onzen geest willen voeden, die even min zonder spijs kan voortbestaan als ons lichaam. Maar de geruchten bevredigen ons niet. Wij willen bevestiging van de geruchten Daarna willen wij nadere berichten. Wjj haken naar zekerheid. Heel ons wezen heeft honger en dorst naar Waarheid. De kennis der waarheid is een voorwaarde tot het geluk, maar deze kennis is niet een deel van het geluk. Want de waarheid maakt ons vrij, naar het woord van den apostel. Met de waarheid aan onze zijde voelen wij ons veilig Er is echter meer noodlg dan alleen de ken nis. Onze kenvermogens maken slechts een deel uit van ons wezen Zjj worden vervolledigd door onze streefvermogens. Ons verstand is niet veel waard zonder ons hart. Er is een zeer intiem verband tusschen die twee. Zoodra wij iets kennen, ontstaat er een ze kere belangstelling voor het gekende voorwerp Wjj willen het zien. Wij willen nagaan, hoe het te. Wij willen het zoo mogelijk bezitten. Wjj willen ons er als het wtire mee vereenlgen. Deze belangstelling is de liefde. „Kennis kweekt liefde” is het natuurlijke tegendeel van „onbekend maakt onbemind". Wij kunnen ons hieraan niet onttrekken. Het is een diepe neiging van onze natuur als mensch, die hier de wet stelt, waaraan wij spontaan ge hoorzamen. Allereerst in de kennis van de waarheid ligt ons geluk. Vervolgens ligt het in het beminnen van de waarheid. O, dit is een rijk beminnen, dat on zen geest veredelt en ons hart verwarmt. Een beminnen, dat zich uitstort zonder voorbehoud Wij willen de waarheid bezitten als ons eigen dom. Steeds dieper willen wjj In haar doordrin gen. Wjj willen haar mededeelen aan onze om geving. En vooral: wjj streven naar haren oor sprong. Nimmer zijn wjj tevreden met een gevolg, wij willen de oorzaak. Dit is het derde, wtaarln ons geluk bestaat: het streven naar den oorsprong der waarheid, dat is naar God. En eindelijk vervolmaakt zich ons geluk, wan neer wij ons met den oorsprong der waarheid uit liefde vereenlgen. Steeds inniger wordt die vereeniglng, waarin ons hoogste geluk Is gele gen. Neen, zij begint niet eerst in maals, In de eeuwige zaligheld, wi luk door niets meer kan worden verstoord. Reeds hier op aarde begint die vereeniglng. Haar aanvang Is de staat van heiligmakende genade, waardoor wij worden opgenomen in le orde van de waarheid en van het geluk. Haar voortgang is de deugd, die de genade onderhoudt en vermeerdert. Haar voltooiing is de zaligheid, wanneer niets ons meer kan afhouden van onze vereeniglng Biet den oorsprong der waarheid. Hoe moeten wij nu al datgene beoordeelen. Waarin de aardsche mensch zijn geluk zoekt? Is dit alles verwerpelijk en verkeerd? Geens zins! WJJ moeten het beoordeelen volgens de orde der wfearheld. Wanneer het ons vervreemd van deze orde, is het verwerpelijk. Dan is het een zondig geluk, hetwelk geen stand houdt. Wanneer het ons alleen ontspant, is het In tfch niet slecht en niet goed, maar het is geoor loofd en bij een goed gebruik zal het ten goede •trekken. Wanneer het ons nader brengt tot de orde der waarheid, zooals bi) voorbeeld het geluk van een goed huwelijk, dan is dit aardsche geluk een onderdeel van het ware geluk en een voor bode van het hemelsche geluk. *De onderlinge liefde van echtgenooten, de ouderliefde van een kind, de liefde tot de ■choonheid, de liefde tot de wetenschap, wan neer zjj niet uit ijdele gloriezucht wordt be oefend. brengen ons nader tot de hoogste liefde. Zij doen ons deze liefde beter begrijpen, omdat zij er een zekere overeenkomst mee vertoonen. Ook de ware vriendschap en vooral de vereering dergenen, die vóór ons hebben geleefd in orde der waarheid, verhoogen ons geluk, geven ons zuiverder inzicht. Aardsche vermaken, allerlei dingen, die prettig vinden en aangenaam, behoeven wij niet te ontvluchten, ofschoon wij dit soms veiliger kunnen doen terwille van een hoogere volmaakt heid. Wanneer wij deze aangename dingen dank- Gemeld wordt: Door het onderhoud, dat gistermiddag schen den presldent-commissaris van de liaansche Opera, den heer T. M. van Dorth, en den heer Cor van der Lugt Melsert heeft plaats gevonden, is er klaarheid gebracht .n den tot dusver onzekeren toestand van ’t voort- Opera. Vrijdagavond tegen twaalf uur is op den Sloterstraatweg te Amsterdam. een zeer ernstig ongeluk gebeurd, toen de ongeveer 50- jarlge H. Sten, die met een autobus van lijn G huiswaarts keerde, onder het rijden wilde afstappen zonder te voren den bestuurder van de bus van zijn voornemen op de hoogte te hebben gesteld. In de meenlng, dat de tree plank. welke volgens voorschrift opgeklapt moet zijn, voor hem was neergelaten, wilde Steen afstapten. Hij kwam te vallen, met het droevige gevolg, dat een der achterwielen zijn schedel verbrijzelde. Zijn lijk is naar het Binnengasthuis overgebracht. baar aanvaarden in de bedoeling, waarin ze ge- geven werden, kunnen ons dieper doen door dringen In de orde. Wanneer WU ze echter hartstochtelijk najagen zullen wU ons vervreemden van de orde en op den duur zullen zU niet nalaten, ons te ont goochelen. Want het ware geluk ligt niet bij deze zaken, doch bij den vrede des harten, die naar het diepzinnige woord van Bint Augusti nus, gelegen te in „de rust der orde". AD INT. De grondgedachte van reeds 37 Jaar bestaande liaansche Opera voor Den Haag en groote steden in den lande niet verloren te doen gaan, is verder uitgewerkt. De flnan- cieele hervormingen, die dringend noodzake lijk waren, zijn in een gunstig stadium geko men, zoodat aan den elsch van den heer van der Lugt Melsert. dat het volgend seizoen rustig gearbeid zal kunnen worden, te vol daan. De heer van der Lugt Melsert zal in leder geval zijn steun aan de Italiaansche Opera geven. Om echter tegemoet te komen aan de bezwaren der Schouwburgcommissle, die vreesde, dat door een dubbele functie van den leider van het Rotterdamsche Hofstad-Too- neel de belangen van dit gezelschap en dus van de Gemeente zouden kunnen worden ge schaad, zal de heer Van der Lugt Melsert op treden als super-lntendant en zich voorzien van een zakelijk leider en een financieel des kundige. zoodat hij zich kan beperken tot het aangeven der groote lijnen. De heer Mario Parent! zal ook nu weer de algemeen muzikale leiding voeren en tevens een belangrijken Invloed op den artlstleken gang van zaken uitoefenen. In de bijlage te afgedrukt de wet en het reglement van de commissies, benevens voor beelden van formulieren en bewijzen. Een uitgebreid overzicht van de verschillende commissies ia eveneens opgenomen In deze bijlage treft men onder meer aan de namen van de commissieleden, adressen, telefoonnum mers en kantoortijden der commissie, alsmede een lijst van gemeenten, ressorteerende onder de verschillende commissies In herinnering wordt gebracht, dat het boekje verkrijgbaar is bij de bevrachtlngacom- mlssle. agentschappen en bij de Algemeens Landsdrukkerij, voor den prijs van 10 cent. Naar wjj vernemen te het boekje Dinsdag as. verkrijgbaar. er -y y V hebben den plicht, gelukkig te zijn \A/ De meeste menschen denken daar v v nooit aan. ZU meenen. dat zij alleen maar het recht hebben, gelukkig te z0n. En dit te dikwijls een vergissing. Want dan verwart nten het werkelUke geluk met het schijngeluk en meent, dat men recht heeft op dit laatste. Neen, het ware geluk alleen is ons recht, maar tevens onze plicht. Wij mogen ons er niet aan onttrekken. Wanneer ons de kans op geluk wordt geboden, zijn wjj verplicht, die kans aan te grijpen. WU kunnen de kans verwaarloozen. doch dan zUn WU strafbaar. Waarin bestaat het geluk, dat ons recht en onze plicht is? Allereerst in de kennis der waarheid. „Onbe kend maakt onbemind" zegt de wUsheld -volks en men zou dit spreekwoord kunnen ult- brelden. door te zeggen: wat wU niet kennen, raakt ons niet. Het geeft ons geen geluk en geen ongeluk. De waarheid moet gekend worden. Dit ligt in haren aard. De waarheid is iets goeds, en alle goeds In van nature mededeelzaam. Het goede zoekt verbreiding. Het goede wil niet eenzaam zUn en het voelt de gedwongen eenzaamheid als Utrecht is gemonteerd door den hdlr Marpe. orgelbouwer te Amsterdam. Het geheel bestaat uit een drietal instrumen ten: accordeon. pUporge! en xylophone. Deze combinaties, tot stand gekomen door beide laatste Instrumenten, electrisch met de toetsen van het accordeon te verbinden. De luchttoevoer voor het klein formaat pUporgel geschiedt door een kleinen motor, terwUl de xylophone een rechten vorm heeft. Het geheel is aldus ondergebracht in een kastvormlg model, waarvoor de musicus plaats neemt. TUdens t bespelen van den accordeon wordt door middel van voetpedalen automatisch een of ander instrument ingeschakeld. Uit het tweede deel van de Statistiek Volkstelling 1930. uitgegeven door traal Bureau voor de Statistiek blUkt. dat Heer len de grootste cosmopolitische stad van ons land is. BUna een derde van de bevolking be hoort tot een andere nationaliteit. Er bevinden zich In Heerlen: 6190 514 59 224 509 254 1299 241 6 Engelschen. Russen. 2 Amerikanen. 6 Noren, 6 Luxembur gers en 810 menschen van een andere natio naliteit. In totaal zUn 10.265 van de 36 652 inwoners vreemdelingen. Ook Kerkrade bergt veel vreemdelingen. nJ. 8.885 op de 27220 Inwoners, dus een nog Iets grooter percentage. Het aantal vreemdelingen In Limburg was door de aanwezigheid der mijnen grooter dan In één der andere provincies van ons land. Het bedroeg 58 949 tegen 36.149 in Zuld- Holland, dat daarna komt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5