ONS BLAD De Valera’s positie in Ierland H Het congres van Neurenberg H on I heden Het nieuws van Mgr. dr. Schreiber overleden dè voor IS f L „Azië Aziaten” RADIO RECORD O’DUFFY IN BEDWANG GEHOUDEN INSTORTINGSRAMP IN INDIE HET NIEUWE AMERIKA EEN REDE VAN HITLER DE BAROMETER d JOH. LAUWERS rsTctor s ALKMAAR Fototasschen leer goedkoop f ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS DE PARTIJDAG DER N.S.D.A.P. TE NEURENBERG Ultimatum van het I.R.A. lius ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 Cyclbon teistert N.Cuba N.V. Gloeilampenfabriek ilsie KONING BORIS BIJ DALADÏER Mgr. Schreiber er De brand in den Rijksdag NIEUWE MOÏ)E Zal Communisten ter dood veroordeeld In Joego-Slavië 5 Nederlander aan de grens gearresteerd De Joden hebben geen eigen kunst Tegen Europa en Amerika Oostenrijksche profs tegen Dollfuss Inwoner» van Havanna wachten angstig af Sinds Augustus 1930 was de thans ontslapene bisschop van Berlijn „Roosevelt’s plan niet in stryd met de grondwet” Herdenking van de aard beving van 1923 De uitwerking der nationaal-socia- listische revolutie valt nog niet te schatten Zestien dooden, vele zwaar gewonden Ier ip ac DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN MV. Ned. Verzek.-Maatschappij St. Willibrordus Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242. Tel. 82797 Kapitaal- ea Volksverzekering tES os L, en Explosie op een tank- schip Nederlandsche journalisten te Neurenberg Hy trachtte 1000 M. over de grens te smokkelen „Ridi»” mr. Pauyiels Van der Lubbe mogen verdedigen? c Groot-Aziatische Jeugdliga opgericht» Roosevelt’s plan niet In strijd met de grondwet. Cycloon teistert Cuba. De Inkomsten ran het Wegenfonds. O O EBER. stuk- listen I .St. V iwen. ZEN. eng raat o Een pensioenfinancieringscommiseie voor Ne derlandse hl rulle. ALIVAR. 1 Sept. (Reuter). Tijdens een reli gieuze plechtigheid is een veranda Ingestort met het gevolg, dat 16 personen werden gedood en talrijke anderen zware verwondingen op liepen. igeh.) nisten -«K -11S i 7 et 9 et 1 NEURENBERG. 1 Sept. RIJkskanseller Adolf Hitler heeft hedenmiddag op de groote cultuur - vergadering een rede gehouden, waarin hy o.a. zeide: substanties van verschillende rassen zijn. Het nat -soc. stelt zich op het heroïsche standpunt van do waardeering van bet bloed, van ras en TOKIO. 1 Sept. De consulaire rapporten, gepubliceerd door het ministerie van buiten- De teraardebestelling van oud-minister mr. H. van der Vegte. Olü/proen sportcostuum met een hoed, in dezelfde kleur, de mode van het komende herfstseizoen SOFIA, 1 Sept. (Reuter) Wegens commu nistische propaganda en poging tot opruiing van soldaten zijn S personen ter dood veroor deeld, twee tot 10 jaar, vf tot 7j$ jaar en twee tot 7 jaar tuchthuisstraf. Dne personen zijn vrijgesproken. TOKIO, 1 Sept. (VJD.) Heden werd te Tokio en te Yokohama de aardbeving herdacht, die tien jaar geieden suike groote verwoestingen aanrichtte. APe burgers herdachten te 11 uur 58 zwijgend de tallooze slachtoffers, terwijl het verkeer een halve minuut stil stond. Mijn ■gelijke n uit- igeh.) innen vlooien, me met I meer? jen den ien so wn om oi weer je mag en kan - n ijsco, •rtjes.. L. Alles n-dt en nen te rkietjea »kt in ekomst 1 wan en rul- door e aan- trouwd djn en egt nu Pater arden? lensch ter. i soms ehuls? moe. aoud- ■ën. RK. ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 289 BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voer buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 booger Dagblad uitgegeven door de N V Drukkerij De Spaarnestad Haarlem PARIJS, 1 Sept. (Reuter). Konlng Boris van Bulgarije heeft hedenmiddag een onderhoud gFhad met minister-president Daladier en den minister van Buitenl. Zaken Paul-Boncour. De bisschoppelijke beschikking van Z.H. ba. Mgr. Diepen inzake de houding van den schrijver Ernest MicheL Foto, genomen tijdens de openingszitting (van links naar rechts)Generaal Von Epp, Minister-President Goering, Rudolf Hess. Rijkskanselier Adolf Hitler, Opper burgemeester Liebel REILENKIRCHEN, 1 Sept. (V. D.) Hier te een Nederlander gearresteerd, die er van be schuldigd werd, het voornemen te hebben, on geveer 1000 mark, verkregen op een relschèque, over de Nederlandsche grens te smokkelen. De marken zyn in beslag genomen. Amerika’s „attoney-general" ontkende gis teren, dat bet herstelplan van Roosevelt Inbreuk maakt op de Amerikaansche grondwet. Er is geen sprake van machtsusurpatie. De regeerlng was ook niet van plan de politiemacht federatief te organiseeren. Het Nazl-eongres te Neurenberg: Hitler houdt een groote rede. De bisschop van Beritjn Mgr. Dr. C. Schreiber overleden. Hoogste stand op Zaterdag ara VJB.: TM Vorige stand 7M BERLIJN, 1 Sept. (W. B.) De bisschop van Berlijn Mgr. dr. Christian Schreiber is hedennacht tegen twaalf uur overleden. WEENEN. 1 Sept. (V. D.) Tien hoogieeraren en docenten aan de universlteit van Weenen richten in een te Berlijn uitgegeven geschrift scherpe aanvallen tegen de politiek van Dollfusa. Dr Schreiber werd den 3en Augustus 1872 In Bombom bij Golnhausen als zoon van een tim merman geboren. Na het humanistisch gymna sium te Fulda te hebben afgeloopen. studeer de hij philosophic en theologie aan het semi narie in Fulda, waarna hij zeven jaren de col leges volgde aan de Gregoriaansche Umversl- teit te Rome. In October van het Jaar 1898 ont ving de thans ontslapene in Rome de H Pries terwijding om ongeveer een jaar later als doc tor in de philosophic en de theologie in zijn vaderland terug te keeren. Op zeven-en-twintigjarigen leeftijd 1 Oc tober 1899 werd dr. Schreiber benoemd tot professor in de philosophisch-theologische fa culteit te Pulda. Nadat hjj in deze stad van den H. Bonifacius veertien jaren vruchtbaar werk had verricht werd de thans overledene den 18en September 1921 tot bisschop van Meissen ge wijd. Door een pauselijke bu) werd dr. Schreiber den 25en Augustus 1930 benoemd tot bosschop van het nieuwe diocees Berlijn, dat de provin cies Brandenburg en Pommeren omvat. Werkend in de hoofdstad van het Duitsche rijk, mocht Mgr. Schreiber al gauw het ver trouwen winnen van de katholieke bevolking, en ofschoon hij spoedig na zijn benoeming te Berlijn ziekelijk werd en daardoor vaak het bed moest houden, wist hy zich toch b(j uitstek tot den volksbisschop te maken, zooals hjj dat in zijn eersten brief aan zijn diocesanen be loofde. LONDEN, 1 Sept. (Reuter) Naar uit Yoko hama gemeld wordt zijn vijf Engelsche ma treeën by een explosie bp een tankschip, dat voor Yokohama lag. en afkomstig was uit Li verpool, gedood. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD HAVANNA, 1 Sept. (Reuter.) De cyclopn, die de bevolking van Havanna met zooveel vrees en angst zag aankomen, heeft aardig in de stad huisgehouden. Talrijke deuren werden door den orkaan, die een snelheid had van 60 mijl per uur. ingedrukt. Vele daken zijn ingestort. De weinige berichten, die van de kustplaat sin komen, maken melding van een groote verwoesting tengevolge van een vloedgolf. Te Mantanzas zijn een brandweerpost en vele hui zen vernield. Een aantal Nederlandsche journalisten, die een reis door het Roergebied hebben gemaakt, zfjn gisteren in Neurenberg aangekomen om deel te nemen aan het partijcongres der N. S. D. A. P. Aan het station werden zy verwel komd door twee vertegenwoordigers van het ministerie voor Volksvoorlichting en Propa ganda. Des avonds vond een indrukwekkends begroeting der Nederlandsche gasten plaats, die wegens den verjaardag van Koningin Wil helmina ■een bijzonder cachet droeg. Een ver tegenwoordiger van het Wolffbureau herdacht in warm; bewoordingen den verjaardag van het staatshoofd der bevriende Nederlandsche natie. De bijeenkomst werd met het zingen van het Wilhelmus besloten. sn D. v. ikmaart cerhout; lerghuis, Ixstraat, apman- geval zullen wjj de cultureele uitingen van ons Rijk laten verva’schen door deze elemen ten. want de staat is van ons en niet van hen Deze nieuwe staat zal echter aan de verzor ging van de cultuur een geheel andere opmerk zaamheid schenken dan de oude. Mogen de Dultscbe kunstenaars zich bewust zijn van de taak, die de natie hun toevertrouwt. Daar dwaasheid en onrecht de wereld schijnt te be- heerschen, roepen wjj hen op. mede te werken aan de trotsche verdediging van het Duitsche volk door de Duitsche kunst. 'i r De Regeerlng keurt den boycot van Duitaehe waren af. ■MIAMI, 1 Sept. (Reuter.) Een cycloon nadert met een snelheid van 60 mijl per uur Havanna, waar de bewonen reeds hun hulzen, in af wachting van hetgeen gebeuren aal, versterken. Reeds heeft de cycloon de kust van Noord Cube bereikt. De bewoners vluchten naar hfet bin nenland; de telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken. De Engelsche vrachtboot „Josephine Gray" is in den orkaan geraakt en vraagt om hulp. Tiet schip heeft 28 personen aan boord. Verwachting: Meest matige Noordweste- ■Üke tot Zuidwestelyken wind, gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regen buitjes, weinig verandering in tempera tuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. ^iiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiiiiiiintiiiiiuiiiimiiiiiiiiimiimiNwiiiiuiiifli^ et schijnt met de actie van generaal O’Duffy’s blauwhemdenorganisatie tegen het bewind van de Valera in Ierland voorloopig niet zoo voorspoedig te gaan, als de leider van de lersche fascisten wel meende er beweerde. Na veel grootspraak over een onwe- derstaanbaren groei van zijn partij en over zijn onverzettelljken wil tot het dóórzetten van een massale cenotaaf Griffith, telkens zich een man toonde, met wien niet te spotten viel. O’Duffy gelastte op het laatste oogenblik de voorgenomen en door de regeenng verboden demonstratie af, en van de plaatselijke manifes taties, vrelke hij in bet vooruitzicht had gesteld, kwunjiw veel terecht. Zijn beweging en pres tige moeten door dezen gang van zaken een ern stlg moreel échec hebben geleden, ook al moti veerde O’Duffy het intrekken van zijn met zoo veel oravour gegeven orders met 't nobele motief geen aanleiding tot bloedvergieten te willen geven. Zooals de toestand zich thans laat aan zien. schijnt het de Valera, die over de machts middelen van den staat beschikt, wel te zullen gelukken O’Duffy en diens blauwhemden althans voorloopig in bedwang te houden. Hy heeft de organisatie van den fascistisch gezinden anti par lemen tarlstlschen generaal verboden en spe ciale rechtbanken Ingesteld om de eventueele overtreders van dit verbod te berechten. De wet ter bescherming van den Vrijstaat, indertijd door president Cosgrave doorgevoerd tegen de feilt oppositie van de Valera in, komt de Valera zelf thans goed van pas om zijn gezag te handhaven en te beschermen. Dat bet O’Duffy niet zoo bijster voor den wind gaat, stelt Engeland na tuurlijk diep te leur, want elke lersche beweging, die er- op gericht is de Valera afbreuk te doen, kan alleen daardoor reeds verzekerd zijn ven de sympathie der Engelschen. Zooals men weet, is de Valera’s streven erop gericht Ierland zoowel politiek als economisch van Engeland onafhan kelijk te maken en dan in goede, maar vrije na buurschap met den vroegeren overheerscher te leven. Om dit doel te bereiken wil hij langs lijnen van geleidelijkheid wandelen. LEIPZIG, 1 Sept. (W. B.) In de Duitsche pers werd gisteren een uit Amsterdam afkom stig bericht verspreid, waarin het heet, dat d«- familie van Van der Lubbe, den Nederlandscher advocaat Francois Pauwels verzocht heeft den beklaagde voor de rechtbank te Leipzig te ver dedigen. Mr. Pauwels heeft dit verzoek Inge willigd. Naar wü van bevoegde zijde vernemen Is tot nu toe geen verzoek dienaangaande, noch ty den offlcieelen verdediger van Van der Lubbe, noch bij den vierden strafsenaat van het RJjks- gerechtshof. door genoemden Nederlandschen advocaat Ingediend. Een buitenlandsche advocaat kan slechts met goedvinden van den verdediger optreden en zelfs indien deze zfjn toestemming dautoe geeft, heeft nog uitsluitend de rechtbank de bevoegd heid heen al of niet toe te laten. De laatste weken heeft een groot aantal bul- tenlandsche advocaten zich met de verdedi ging der beklaagden in het Rijksdagproces be moeid. Voor bet toelaten van deze, meestal com munistische advocaten, bestaat des te minder aanleiding daar zij noch landgenooten van de beklaagden zijn, noch de Duitsche taal beheer- schen. 1922 een resultaat ziet, waarmee Ierland tevre den kap zijn, bestreden. Cosgrave ziet geen an dere bevredigende oplossing van het lersche eco nomische en politieke vraagstuk dan In bet be ëindigen van den economischer) oorlog met En geland en het handhaven en naleven van het door hem onderteekende verdrag van Westmin ster. Ook O’Duffy, wiens politieke verlangens vooral uitgaan naar een opheffing van de po- tieke partij-verdeeldheid en de afdanking van het parlement, is voorstander van een vriend schappelijke gezindheid'tegenover Engeland. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er plan nen bestaan voor een samengaan van O’Duffy en Cosgrave In- een nieuwe partij, welke zich de nationale party zou noemen. Behalve tegen deze oppositie heeft de Valera zich ook te weer te stellen tegen het lersch republlkeinscpe leger (Net I. R. A.), dat zeer extremistisch gezind is en een onmiddeliyke en radicale breuk met En geland eischt en niets voor de Valera's gelel- delykheidsmethode om te komen tot een eco nomisch en politiek volkomen zelfstandig Ierland voelt. Daar de Valera evenals bij O’Duffy ook bjj leden van het „Irish Republican Army" huiszoekingen heeft laten verrichten, is de ver houding tussenen hem en deze extremistisch re- publikelnsche organisatie ernstig verscherpt. Volgens de laatste berichten heeft de legerraad van het lerqphe republlkeinsche leger de Va lera een ultimatum gesteld, waarin geeischt wordt, dat hij het Engelsch-Iersche verdrag zal annuleeren en zich zal aansluiten by het stre ven naar de onmiddeliyke vorming van een lersche republiek. De oppositie tegen de Valera is dus wel sterk en principieel verdeeld en het lykt ons niet onwaarschynlyk. dat hy juist daardoor de kans krygt om duurzaam te heerschen. HSINKING (Mandsjoekwo), 1 Sept. (Reuter.) Naar aanleiding van een bezoek dat 1200 stu denten van Japansche unlversiteiten aan Mandsjoekwo gebracht hébben is een nieuwe politieke organisatie opgericht, genaamd de Groot-Aziat.sche Jeugdliga. Talruke jeugdige personen uit Mandsjoekwo zyn lid van deze nieuwe vereeniglng geworden, wier slagwoord is „Azië voor de Aziaten". Het doel der veraenigmg is: lo. Het verbreken van het internationale be stel dat onder Europeesche en Amerikaansche machten is opgesteld. 2o. Het teeken te geven voor den opstand van Azië tegen Europa en Amerika, welke de ware mnschelij^e natuur hebben verstikt en on lusten en complicaties in elk deel der wereld hebben verwekt. 3o Te werken voor den wereldvrede en de wedergeboorte van Azië. Hldejlro Nagata, de vroegere burgemeester van Tokio en leider der Japansche studenten delegatie. heeft gewezen op de ware beteeke- nis van de financieele hulp van Amerikaan de Europeesche landen. Deze buitenlandsche hulp legt aan China nieuwe buitenlandsche verplichtingen op en be lemmert de ontwikkeling van het nationale ge voel. Daarom kan Japan hiertegenover niet onver schillig blyven. Het is noodzakeiyk de aandacht van de in- tellectueele Chlneezen te vestigen op de geva ren van een internationale contröle op hun land. De jeugd van Japan, China en Mandsjoekwo moet zich daarom aaneensluiten, om geesteiyke en economische banden tusschen de drie lan den tot stand te brengen. Jeugd van Japan, China en Mand sjoekwo sluit zich aan by de Groot-Aziatische Liga Op 30 Januari 1933 werd de nat.-soc. party de politieke leiding van het Ryk toevertrouwd Eind Maart was de nat.-soc. revolutie uiteriyk voltooid. Alleen hy, die de geweldige worste ling niet heeft begrepen, kan meenen, dat daarmede de stryd der wereldbeschouwingen geëindigd is. Reeds in het woord „wereldbe schouwing" ligt de plechtige proclamatie van het besluit, aan alle handelingen een bepaalde opvatting ten grondslag te leggen. Het onverdorven primitieve volk draagt In ztjn instinct de natuuriyke wereldbeschouwing. Alle historisch aantoonbare wereldbeschouwin gen zyn slechts te begrypen in haar verband met het levensdoel en de levensopvatting van zekere rassen. Het nat.-socialisme is een wereldbeschou wing. Het wordt de party dergenen, die eigen- lyk naar hun wezen by een bepaald ras be- hooren. Het erkent daarby ook, dat in ons volk landsche zaken, die zich bezig houden met den strijd tegen het bandietisme in Mandsjoekwo. werpen een gunstig licht op den huldigen toe- stand. Het rapport uit Kirin verklaart, dat terwyi net aantal gevallen in de eerste helft van het vorige jaar 47S bedroeg, dit getal voer dezelfde p-rlode van dit jaar is teruggeloopen tot 86. hoewel Kirin en Toengboea berucht zyn als tandiet'ndistrieten. Ook uit Charbln wordt een belangrijke verbetering in den toe stand gemeld. blauwhemden-demonstratie by de van de lersche vryheidskampioenen Collins en O'Higgins. heeft O’Duffy bakzeil moeten halen, daar de Valera WASHINGTON. 1 Sept. (Reuter) Het aantal Amerikaansche Industrieën, dat de arbeids- codes tydeiyk heeft aanvaard, is weer m$t acht verhoogd. De staking van de arbeiders der zydefabrieken te New York, waarby 40.000 werknemers be trokken zouden worden, is afgelast ten gevolge van de tusschenkomst van den National Labour Board. De employé's elschten hoogere loonen en een korteren werkdag, dan hun in de ar- beidscode werd verleend. In North Carolina, den staat met de grootste tabaksproductie der V. 8.. is de vrije tabaks- markt voor onbepaalden tyd gesloten, daar de producenten hoogere pryzen elschen. -e afschaffing van den eed van trouw aan I 1 de Engelschen kroo, de opschorting der betaling van de landannuïtelten, en de aanvaarding van den economischen oorlog tegen Engeland zyn de eerste schreden geweest» op dezen moeiiyken wieg. Ofschoon de Valera’s politiek van het lersche volk groote stoffelyke offers vraagt, behoeft het toch niet betwyfeld te worden, dat de meerderheid evenals by de jongste verkiezingen nog steeds achter hem staat. In den loop dey geschiedenis heeft het lersche volk bewezen' martelaarsbloed in de aderen te hebben en aan deze traditie is het tot op beden nog niet ontrouw geworden. De oppositie van Cosgrave, die politieke munt tracht te slaan uit den funesten invloed van de Valera’s polltlïk op den economischen toestand van Ier land, beeft tot nu toe weinig succes gehad, om dat men inziet, dat de verlossing van Ierland uit den economischen machtsgreep van Engeland noodzakelykerwyze met tUdeiyke smarten ge paard moet ga'-i. Tot nog toe avas het nagenoeg uitsluitend agrarische Ierland voor zyn export vrywel en kel en alleen aangewezen op Engeland. Maar daarin wil de Valera juist verandering brengen door het vormen van een onafhankeiyke groep vn kl^ne boeren met eigen landeryen en van een als evenwichtigpendant daarvan dienende plaatselyke kleln-industrie. Of hy ooit in een dergeiyke totale omzetting van de economische constellatie zal kunnen slagen, wordt door Cos grave, die in het Engelsch-Iersche verdrag van persooniykheid. Die wereldbeschouwing leidt noodzakeiyk tot een nieuwe orienteering op byna alle gebieden van het völksleven. De grootte van de uitwerking dezer geweldige re volutie laat zich echter nog niet schatten. .•Uitgaand van de.meening dat op den duur al het geschapene slechts in stand kan worden gehouden door dezelfde krachten, die tevoren de dragers der schepping waren, zal het nat.- soc. in het Duitsche volk domineerenden in vloed verschaffen aan de bestanddeelen van het volk, die eeuwen lang deel hebben gehad aan de vorming van het Duitsche volk. Het is de taak van het nat.-socialisme den Duitschen mensch uit de diepte van een slechts materialistische levensopvatting te ver heffen. Er is tweed Jicht ontstaan onder de volkeren, waarin twee in wezen verschillende rassen zicl*«iaast elkander wilden uitleven De mensch. die tot bevrediging van zyn leven niets anders noodig heeft dan eten en drinken, heeft nooit hem begrepen, die liever het da- geiyksch brood ontbeert om den dorst van zyn ziel en den honger van zyn geest te bevredigen. Ook het cultureele beeld van een volk moet worden gevormd haar zyn beste bestanddeelen. Wat den daartoe niet behoorenden ontbreekt aan inneriyk begrip, dat moet door opvoeding tenminste veranderd worden in schuw respect. De wereldbeschouwingen hebben te allen tyde niet slechts het beeld van de politiek, maar ook dat van het cultureele leven gevormd. Want men kan den mensch nooit van dè kunst schei den. Het slagwoord, dat juist de kunst interna tionaal is. is nol en dom Ieder ras heeft tn het boek van de kunst zyn eigen handteeke- nlng. voor zoover het niet, zooals b.v. het Jo dendom. zonder eigen artistieke productieve capaciteit is. Het ras. dat zyn stempel drukt op het ge- heele leven van een volk, ziet dan ook de taak der kunst met zyn eigen oog en. De nat.-soc. beweging en regeerlng kan ook op cultureel gebied niet dulden, dat char atans plotseling van vlag veranderen en in den nieu wen staat het hoogste woord voeren op net gebied van kunst en cultuurpolitiek. In geen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1