Roode protesten naar Aardappelen Engeland De inkomsten van .-het Wegenfonds RADIOPROGRAMMA^ ERNSTIG VLIEGONGELUK BEGINT HET NAJAAR GOED ZATERDAG 2 SEPTEMBER BLOEMENHULDE VAN VERRE Fort,,Haras£ns”bedreigd van DE GOUDCLAUSULE Twee officieren gedood Twee dames verdronken Groote brand te Huil NATIONALE INZAMELWEEK. Onderhoud met mevr. Borel EEN DERDE-ORDE HUIS Plannen in vergevorderd stadium AMSTERDAMSCHE BEURS AARDAPPEL-STEUN Zaterdag gesloten De slaapziekte KLEEDT GOED. PAST GOED. STAAT GOED Rond het overlijden van Henri Borel Uitkeeringen uit het gemeentefonds Onze export opnieuw zwaar getroffen Tendentieue geschrijf ,^let Vaderland" Nog geen verlaging in 1934 te wachten Nieuwe actie van het Nationaal Crisis-Comité Grasbrand ontstaan bij het ont steken van vuurwerk Roeibootje overvaren door een motorboot Op Bulgarije’» staataacholen Een tragiach besluit van de Koninginnedag-viering te Batavia VERTEGENWOORDIGERS VAN NEDERLAND Op het internationaal congres voor pluimveeteelt Frissche zending aan H. M. de Koningin uit Argentinië Onderwijzeressen ont slagen KOOPT EEN De lyken geborgen Alleen de rijwielbelasting is ver geleken bij het vorig jaar verminderd Belangrijke toename Véreeniging voor den Effecten handel Maandag 4 Sept. 1933 Zondag 3 Sept. 1933 1 Totaal 5.062.015 4.889.641 1933 bedroe- ver- Totaal Totaal 13316.157 7.00 Lichte stemmen en twee blanco de uitzending té doen orkest o.l.v. 4.50 omroeporkest van PARUS, Eiffel 1446 M. 9 05 concert. ROME, 441 M. 8.25 gramofoonmuziek; 9 06 populaire muziek. WEENEN, 517 M. 1035 dansmuziek. om- In hout-opslag plaats overeen - 1 Wegenbelasting Rijwielbelasting Juli 33 1.068.340 „3.993.675 beeld van de met Juli van scheiden, der R.K. Kerk". Ook Pastoor P WEENEN. 517 M. 6.10 Gramofoonmu ziek 8.35 Gevarieerd programma 10.35 Zlgeunermuzlek. ROME. 441 M. 8.30 Gramofoonmuziek - 9.05 „Stenterello", opera van Cuaclna. J. Mantel, te Huis ter Helde; Xr. J. O. Tukker, rijksplulmveeteeltconsulent en directeur van het rijkslnstituut voor pluim veeteelt, te Beekbergen, secretaris. beëindigen en B. en W. uit te noodlgen hier aan gevolg te geven. aan van Juli 32 886.951 4 002 690 KRO Aansluiting ter 1153 M. r. Emil Reesen ;roux” reen - ST. LOUIS, 1 Sept. (Reuter) Het aantal gevallen met doodelyken afloop by de alhier heerschende slaapzlekte-epldemie is thans tot 52 gestegen. onge- zes 9 540 849 4.133.163 13.674.011 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS SOFIA. 1 Sept. (Reuter) Met Ing'ang van 1 October as. zullen in Bulgarije alle onderwij zeressen bij de staatsscholen door mannelijke oerkrachten worden vervangen. Verder zullen de vrouwelijke geëmployeerden op het ministerie van Onderwijs door werklooze onderwijzers warden vervangen. Over de eerste 7 maanden van 1932 waren deze bedragen als volgt: Wegenbelasting 9307.422 Rijwielbelasting 4.108.735 DAVENTRY. 1554 M- 13 20 orgelcon cert: 1.05 concert door het Western Studlo- orkest o.l.v. Frank Thomas: 2.05 gramofoon muziek: 3.20 concert: 4.05 concert door 't Schotsche Studlo-orkest o.l.v. Guy 'Dairies 10 35 concert door het BBC-orkest: 11.20 The Orosvener House Band o.l.v. Lipton. LONDON, 1 Sept. (V. D.) Gisterennacht brak in de groote houtopslagplaats van het Alexandra Dock te Hull een reusachtige brand uit, in een voorraad van 50.000 stuks gezaagd Russisch hout. De brandweer- was spoedig ter plaatse en tastte met een groot aantal stralen het vuur aan. De brand breidde zich inmiddels uit tot een der grootste branden, die men in Hull had gekend en de brandweer had de han den vol aan haar pogingen, te voorkomen dat het vuur zich nog verder ultbreidde. Men slaag de er nog in. tachtig wagonladingen hout te redden, dank zij den moed en de tegenwoordig heid van geest van machinist Turner, die te zamen met den stoker Sidwell eenige malen met ’n rangeertrein naar de brandende opslagplaats reed, waar met behulp van een kraan het nöut In de wagons kon worden geladen. Om dit mo gelijk te maken had men op enkele plaatsen ga ten in den grond gegraven, waardoor de slan gen der brandspuiten onder de rails door kon den worden gelegd. WARSCHAU, 1411 M. 10.20 Orkest- concert 3.25 Gramofoonmuziek 4.50 Opera-arla's 6.20 Gramofoonmuziek 8.20 Populaire muziek door het omroep orkest 10.20 Dansmuziek 11.05 Dans muziek. LANGENBERG. 472 M. 1.20 concert o.l.v. Eysoldt; 530 gramofoonmuziek: 6 10 populair concert, 10.50 kamermuziek. In een buitengewone ledenvergadering van de Vereenlglng voor den Effectenhandel te Amsterdam werd het voorstel om Zaterdag 9 September als vacantiedag te beschouwen en dus de effectenbeurs gesloten te houden met 155 stemmen tegen 15 stemmen aangenomen. BEROMUNSTER, 460 M. 5.50 gramo- foonmuzlek; 9.30 radlotooneel. BEROM1NSTER. 460 M. 5 30 Gramo foonmuziek 630 Idem 930 Dansmu ziek. Het Nationaal Crisis Comité heeft een schrij ven gericht aan de Plaatselijke Crisiscomité s in Nederland, waarin wordt medegedeeld, dat het de bedoeling is, van 4 tot 11 October aa. een Nationale Inzamelingsweek te houden en wel dusdanig, dat het aan ieder Comité vrij staat gedurende een of meer dagen dezer week zijn collecte te houden. Daar waar een Plaatselijk Crisiscomité is Ingesteld, komt de opbrengst, behoudens een afdracht van 10 pet. aan de kas van het Nationaal Crisiscomité, aan het Plaat selijk Crisiscomité ten goede. Het dagelijksch bestuur van het Nationaal Crisiscomité zal met alle ten dienste staande middelen het welslagen dezer collecte trachten te bevorderen. De comité's worden tenslotte uitgenoodigd voor 10 September as, te melden of zij een collecte zullen houden. MILAAN. 331 M. 8.00 gramofoonmu ziek; 835 idem; 10.20 kamermuziek. Verschenen is het plan voor de stichting van het Derde Orde Huis, waarvoor verleden jaar de commissie van voorbereiding werd gevormd. Deze commissie van voorbereiding meent een pracht gelegenheid gevonden te hebben in Huize ..Maris Stella” te Wijk aan Zee. De aar dige woningen nabij het hoofdgebouw zullen Ingericht worden voor pension, terwijl het ge- heel gelegenheid zal bieden om eenige dagen rustig door te brengen. Zusters Franciscanessen zullen de bediening waarnemen. De raad ameerd er heid van Ooat- zaan tegen uitzending van werkloozen naar de W ieringermeer Naar aanleiding van het bericht betreffende de contingenteenng van den invoer van aard appelen in Engeland vernemen wij, van welin gelichte zijde, dat de maatregelen der Engelsche regeering. hoewel niet onverwacht komende, toch onzen reeds zoo zwaar getroffen export op nieuw een gevoeligen slag toebrengen. Nederland is steeds het voornaamste export land voor aardappelen naar Engeland geweest. In de vier maanden September tot en met De cember 1930 exporteerde Nederland 34.000.000 Kg. aardappelen naar Engeland. In 1931 kon den wjj onzen export in die maanden ver meerderen tot 80 000 000 Kg. Toen kwam het Engelsche Invoerrecht op aardappelen van 1 pd. st. per ton. waardoor onze export over ge noemde maanden in 1932 slechts 12.000 000 Kg. bedroeg. Hoewel 1932 dus reeds een zeer slecht Jaar voor onzen export is geweest, worden wjj thans gecontlngenteerd op 60 pct. van de ge ëxporteerde hoeveelheid in dat ongunstige Jaar. Zooals reeds gemeld is. mogen wij thans slechts 8.000600 Kg NN¥üappel$n uitvoeren. Toch mogen wij. aldus deelde men ons mede, bij alle bezorgdheid voor de toekomst van onzen export niet ontevreden zijn over het in de hui dige omstandigheden bereikte resultaat. Aan vankelijk wenschte de Engelsche regeering ons slechts een contingent van 4.000.000 Kg. toe te staan. Nadat onderhandelingen met de be trokken autoriteiten, waarbij de Nederlandsche belangen door den landbouwccnsulent te Lon den, dr Gerrisen, werden behartigd.- hadden plaats gehad, heeft met ons echter het dubbele van de ons toegedachte hoeveelheid toegestaan. in het Carolus-Borromaeus Ziekenhuis aldaar. De zusters van het huis begonnen een novene tot de kleine Theresia om genezing voor deze zieke. Mevr. Borel genas inderdaad en sindsdien heeft zij een bijzondere devotie tot de kleine Heilige. Mevrouw Borel bezocht eveneens de bekeerllngen-retraite van pater Jac. van Gln- neken S J. Borel's zoon uit het tweede huwelijk is op anderhalfjarlgen leeftijd eveneens katholiek gedoopt. Zijn dochter ontving op 13-jarlgen leeftijd in Bad Neuenahr (Dultschland) het H Doopsel uit handen van een pater Franciscaan uit Remagen. Gedurende vijf Jaar daarna ver toefde zij In de katholieke meisjesschool te Venray. BERLIJN, 419 M. t o.l.v. Frlckhoffer; 10.15 berichten en dans muziek. _MMBTBG, 372 M. 11.50 populair con- •ert door een symphonleorkest van werk looze musici; 1.35 gramofoonmuziek: 2 30 idem; 430 concert: 830 concert door een kamerorkest; 1035 populair concert. BATAVIA, 31 Aug. (Aneta) Een van de parade op het Waterlooplein, welke werd ge houden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, terugkeerend vliegtuig kwam bij een noodlanding in het meer TjiboeroeJ. nabij Padalarang, terecht. De kapitein der In fanterie i la Dr. Ir. C. P. M. Bogaerts en de luitenant der infanterie J. C. Pols werden gedood. Van het toestel werd de romp afgerukt. BATAVIA, 31 Aug. (Aneta) Omtrent het vliegongeluk wordt nader gemeld, dat vanuit de andere Fokkervllegtuigen werd waargenomen dat het toestel van kapitein Bogaerts plotse ling in het mfeer va.i TjiboeroeJ dook, waaruit een vleugel bleef opsteken. Toen later een hulpbrlgade, welke derwaarts was vertrokken, ter ptaatse was aangekomen, werden beide officieren niet In het toestel aangeftoffen, weshalve onmiddellijk een begin gemaakt werd met dreggen. Dit had tot dusver geen resultaat. De oorzaak van het ongeval Is onbegrijpelijk. De toestand van het vliegtuig is reddeloos. De officier van gezondheid der tweede klasse bij den vllegdienst O. Ouwehand, verplegers en hulppersoneel zijn allen ter plaatse. BANDOENG, 1 Sept. (Aneta) De lijken van de bij het vliegongeluk om het leven ge komen kapitein Bogaerts en luitenant Pols zijn gisteren na elf uur dreggen geborgen, nadat het wrak van het vliegtuig naar den kant was getrokken. Het lijk van luitenant Pols was zeer zwaar vermink*. Beide officieren zijn blijkbaar op het moment dat het vliegtuig op het water terecht kwam* onmiddellijk gedood. Het wrak van het vliegtuig is nog niet ge borgen. De begrafenis vindt heden plaats. Aan een onderhoud, dat de „De Residentie bode” mocht hebben ontleenen wij nog het vol gende: Al vele Jaren was Henri Borel zoekende Zijn hart trok sterk naar het katholicisme. Vele kleine dingen in zijn leven wijzen daarop. Zoo rustte hjj veelal, ziekelijk als hij was, in een fauteuil en kon dan onverwacht het verlangen uiten, dat een priester zou komen en het kruis- teeken over hem zou maken. Hij vond dat een zeer bijzcsidere handeling en hij kon als een kind verrukt zijn op het gezicht, dat een pries ter het H. Kruis teekende. Heel veel behoefte gevoelde hjj ook immer aan gebed. Een reliquie van de Kleine H. Teresla, die hij eens ontving van Soeur Agnèse, de verpleegster van zijn echtgenoote tijdens een typhus-aanval in het Carolusziekenhuis te Batavia, en een eenvou dig houten kruisbeeld verlieten hem niet. Des nachts rustte het kruisbeeld onder zijn hoofd kussen. En toen pastoor Van Dorp tijdens een sijner bezoeken mededeelde, dat Borel toch eigenlijk een kruisbeeld moest hebben, haalde de zieke met een naïef-blij gebaar het beeld vanonder zijn hoofdkussen. Ook zijn hulsgenooten waren reeds meerdere malen in bijzondere aanraking geweest met het katholiek geloof. Zijn tegenwoordige echtgenoote had op reis van China naar Nede indach-Indlë, op de boot, een aanval van typing, gekregen en kwam ern stig ziek te Batavia aan. Zij werd opgenomen van Dorp, die Henri Borel in de katholieke kerk heeft opgenomen, klaart uitdrukkelijk, dat deze, na goede voorbe reiding, met volkomen bewustzijn en in vol maakte overgave de Katholieke Kerk is bin nengegaan. Omtrent het verloop der ziekte en den over- gang tot het Katholicisme van den pas over leden schrijver Henri Borel vernamen wij nog volgende treffende bijzonderheden: Reeds sedert een drietal Jaren was Henri Borel lijdende aan het hart. Hij liep vaak zeer moeilijk en had veel last van hooge koortsen. Daarbij kwam nog een ernstige ontsteking aan den arm. Soms overviel hem de kwaal zoo plot seling dat hij Ineenstortte. De laatste weken trad een verergering in den oesand in. Voor gaande week Zaterdag werd de 63-jarige ver plicht het bed te houden. t, In den loop van den Zondag trad echter een verbetering in en werd de patiënt koortsvrij. In den nerveuzen toestand, waarin Borel re gelmatig verkeerde, vond dr. Beundereh een nog Jeugdige arts te Den Haag, die Borel met veel zorg en hartelijkheid behandelde het raadzaam toe te staan, dat de patiënt eenige beweging nam. Maandagmorgen voelde Borel zich zeer goed en maakte daarom aan stalten voor een kleine wandeling het bed te verlaten. Plotseling overviel hem toen een hooge koorts. De temperatuur steeg tot 40.2. De zieke voelde zijn krachten dermate vermin deren. dat hij verzocht een priester aan zijn legerstede te doen komen. Denzelfden dag be zocht hem pastoor Van Dorp van de Lourdes- kerk te Schevenlngen. Na de noodzakelijke voorbereidingen is dan Woensdagochtend, omstreeks kwart na acht, Henri Borel gedoopt. Als Peter fungeerde de bekende kunstschilder Anton van Welle. Bij volle kennis en met volledige overgave ontving de 63-jarige daarna het H. Oliesel uit handen van pastoor Van Dorp. Helaas was het den patiënt niet mogeiyk ter H. Communie te gaan, daar het slikken zeer moeilijk was. De zieke was intusschen hard achteruitgegaan. Reeds Ut het gesprek met den pastoor kon hy slechts op fluisterenden toon zijn wenschen kenbaar maken en met knepen in de hand beantwoordde hij de verschillende vragen. Hjj was zich echter ten volle bewust, wat hij deed. Onmiddellijk, nadat Henri Borel het H. Olie sel had ontvangen, trad een buitengewone kalmte in, hetgeen ook de hulsgenooten en een broeder van Johannes de Deo, die den zieke de laatste dagen verpleegde, <sterk opviel. Heel stil en. rustig heeft de patiënt den ver deren dag gelegen, tot omstreeks half één in den nacht de laatste oogenbllkken aanbraken. Een uur nadien, half twee 's nachts scheidde Henri Borel zonder noemenswaardig lijden uit dit leven, na zoo pas het katholiek geloof te hebben omhelsd PARIJS, R. 1725 M. 1230 gramofoonmu ziek: 730 Idem; 8.30 variétéprogramma; 9 50 Kamermuziek Ook over de maand Juli vertoonde de wegen belasting een belangrijk accrès. in vergelijking met de opbrengst over dezelfde maand in 1932 De vermeerdering bedraagt 181389. Alleen de rijwielbelasting is, vergeleken by Juli van het vorige Jaar met ruim ƒ9000 gedaald. Onderstaand staatje geeft een inkomsten van het fonds tot en dit Jaar. De vermeerderde opbrengst der wegenbelas ting is verheugend. Zy bewijst, evenals zulks vorige maand kon worden opgemerkt, dat het autobedryf op treffende wyze zich door de cri sis slaat. Het autobedryf toont ook in ons land een biykbaar onweerstaanbare vitaliteit I De teruggang der rywielbelasting over Juli van dit Jaar zal wel verband houden met de toenemende werkloosheid, waardoor aan meer dere werkloozen kosteloos rywielplaatjes moes ten worden verstrekt. Het beeld over de eerste zeven maanden van dit Jaar toont echter een surplus, vergeleken by dat over het gelyke t|jd- vak van 1932. Wanneer de vermeerdering der belasting zich in hetzelfde tempo voortzet, zal, wat de wegen belasting betreft, zeer zeker de raming ad 12.000.000 worden overschreden. De opbrengst der rijwielbelasting is geraamd op 7.000.000. Ook deze raming zal biyken niet t e optimis tisch te zyn geweest. Verbiydende verschijnselen in dezen tijd van inkomstendaling In de Donderdagavond gehouden spoedver gadering van den raad der gemeente Oostzaan is scherpe critiek uitgeoefend op het beleid van B. en W. betreffende het uitzenden van ar beiders naar de Rykswerkverschaffing in den Wieringermeerpolder. Het scheen, volgens ver klaringen van den voorzitter, geheel tot een competentie van B. en W. te behooren, het geen door de S.D AT.-fractie ten sterkste werd tegengesproken. B. en W. hadden destyds een toezegging gedaan om te zyner tijd met voor stellen tot uitzending te komen, doch zy heb ben hieraan geen gevolg gegeven en hebben zonder een besluit af te wachten van den raad zelf de uitzending ter hand genomen. De S.D.A.P.’er Krosse beschuldigde den voor zitter van het verstrekken van verkeerde in lichtingen aan enkele arbeiders, als zou spr 's fractie nimmer een tegenvoorstel tot uitzending hebben ingediend. In een der laatste raads- byeenkomsten is reeds van de zyde van de S. D. A. P. hevig tegen het voornemen van B. en W. geprotesteerd, omdat in de gemeente zelf genoeg werk is voor de werklooze arbei ders. De raad besloot ten slotte met vyf tegen drie Onlangs deelden wij uit betrouwbare bron mede dat; bij de regeering een wetsontwerp in voorbereiding is tot geleideiyke vermindering van de uitkeeringen die uit de Gemeentefonds belasting aan de gemeenten worden gedaan. Zooals men weet zyn die bedragen voor vyf jaren vastgesteld, in 1931 werd de eerste uit- keering verstrekt, in 1935 zal de laatste van deze vyfjarlge periode geschieden. Naar het „Handelsblad" ter oore kwam, gaan de regeeringvoomemens in die richting dat de Fondsuitkeeringen in 1935, in afwyking van het aanvankeiyk bepaalde met 12 procent zullen worden verminderd, voor 1936 zou een booger percentage worden afgetrokken. Is het blad echter goed ingelicht dan zou voor het belastingjaar 1934 aan deze uitkeeringen nog niet worden getornd doch beoogt het spoedig tot wet verheffen van bedoeld ontwerp de ge meentebesturen in de gelegenheid te stellen, met de vermindering van die bron van inkom sten by het opmaken der begrootingen voor 1935 tydig te rekenen. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 strijk orkest o.l.v. A. Bendlx: 3.50 Carl. Rydahl's orkest: 10.35 Deensche muziek. 1130 dans muziek. Het Bestuur bericht, dat het Internationaal Comité tegen de nietigverklaring van de goud- clausule, waarin de Vereenlglng door de Com missie voor de goud-clausules vertegenwoordigd is, de volgende verklaring bekend maakt: Het Internationaal Comité tegen de nietig verklaring van de goudclausule, gevormd door de „Association beige pour la défense des dé- tendeurs de fonds publics”, de „Association Na tionale des jiorteurs francais de valeurs mobl- llères", de „Vereenlglng voor den Effectenhan del" te Amsterdam en de .Association suisse des Banquiers” wenscht met ernst de aandacht te vestigen op de moreele en materieele gevolgen van de pogingen van talryke schuldenaren om de goud-clausule ter zyde te stellen. De goud-clausule is een van de bedingen eener overeenkomst; zy bepaalt het bedrag der schuld, en haar ter zyde stelling, waarvan door sommige Regeeringen het voorbeeld is gege ven, staat gelijk met’ eene willekeurige te niet doening van een gedeelte der schuld. Indien het beginsel dier ter zyde stelling algemeen wordt gevolgd, zoude zulks door het eenzydlg aantasten van tweezydlge komsten, bydragen tot ondermyning van de grondslagen van het bedryfsleven. De toestem ming der partyen, met andere woorden, de wilsovereenstemming, is een wezenlyk onder deel van elke overeenkomst; diezelfde wilsover eenstemming is noodig om een contract te wyzigen of te beëindigen; ware zulks anders, het doen van zaken op handels-, nyverheids- en ander gebied zoude onmogeiyk worden en het crediet zoude verdwynen. Het is pynliik te moeten ondervinden, dat Regeeringen. Gemeen ten, particuliere maatschappyen, die in de te genwoordige bewogen tyden door hare houding het bolwerk van rechtvaardigheid en moraliteit behooren te zyn^lntegendeel zich van de meest gekunstelde juridische spitsvondigheden bedie nen. teneinde zich te onttrekken aan de nako ming van verplichtingen, waarin het publiek by de belegging zyner spaarpenningen vertrou wen heeft gesteld; sommigeRegeeringen hech ten zelfs haar zegel aan de woordbreuk der jiarticuliere maatschappyen. Wat in het by- zonder de buiten de Vereenigde Staten geves tigde schuldenaren betreft, zy opgemerkt, dat dezé zich in dit opzicht niet op de Amerlkaan- sche wetten kunnen beroepen. De door die wet ten beoogde ter zyde stelling van de goud clausule vormt voor bedoelde debiteuren niet de geringste verontschuldiging om hunne ver bintenissen niet na te komen. Het Internationaal Comité voomoemd heeft in zyne laatste vergadering, op grond van een uitvoerig onderzoek, besloten tot het uitlokken van rechteriyke beslissingen, teneinde de ver kregen rechten der schuldeischers te doen eer biedigen. HILVERSUM. 1875 M. 830 Poetdul- venberichten 8.32 Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga„Herfstbloemen” 9.00 Gramofoonmuziek VPRO 10.30 Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijs. Herv. te Haarlem- Spr. dr. J. C. A. Fetter, Den Haag AVRO 12.00 Omroeporkest o. 1. v. H. Treep. afgew. door gramofoonmuziek 2.00 Boekenhalfuurtje. Mr. H. Larsman spreekt over zyn nieuwen roman: .De dood van Angèle ..Degroux” 2.30 Piano recital door Egbert Veen 3 00 Aanslui ting met het Kurhaus te Schevenlngen. Het Residentte-orkest o. 1. v. Ignaz Neu mark. Jo HendrichsZalsman. sopraan. Sally v. d. Berg, cello 4.30 Gramofoon muziek 4.45 Vaz Dlas VARA 5 00 Di lettantenuitzending arbeldersmuziekver. ..P. J. Troelstra”. afd. Amsterdam o. 1. J. Boers 6.00 Arnhemsch Sa Ion orkest o. 1. v. Harry v Mechelen 6.35 De stem des volks, afd. Amsterdam 1. v. Antoon Krelage 6.50 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden: .De wederwaardigheden van Bakker en Tropendult” 7.10 Arnhemsch Salonorkest 7.45 De stem des Volks AVRO 8.00 Vaz Dlas 8.15 Kovacs La Jos 9.15 Gramofoonmuziek 9.30 Omroep orkest o. 1. v. N. Treep. Hélène Cals, so praan 10.15 Gramofoonmuziek 10 30 Omroeporkest 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. Ll’XEMBOURG, 1191 M. gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlsch concert 8.30 Causerie over een actueel onderwerp In het En- ^elsch 8.40 Lichte gramofoonmuziek 9.00 Nieuwsberichten In het Fransch 9.10 Voortzetting concert lichte gramo foonmuziek 9 45 Nieuwsberichten in het Dultsch 9.55 Dansmuziek en gramofoon- piuzlek. In div. pauzes: slotnoteeringen en sportberichten. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Populair con cert door het radio-orkest o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Concert o. 1. v. André Fel- leman 5.20 Concert door het omroep- symphonleorkest o. 1. v. Arthur Meulemans 6.20 Gramofoonmuziek 6.35 Vocaal concert 7.05 Gramofoonmuziek 9.05 idem 9.20 Kurzaal Ostende: Concert. De landbouwers en kweekers in de provin cies Gelderland en Utrecht, die in 1933 meer dan 10 Are aardappelen teelden, kunnen voor aardappel-steun in aanmerking komen Formulieren ter Invulling zijn verkrijgbaar, bij het toestuur afd. Utrecht en Omstreken Bert van Beusekom, Oudegracht, bij wlen ze ui ter lijk 7 Sept. a-s. ingevuld moeten zijn in geleverd. LANGENBERG. 472 M. 12.35 Concert door het Westfaalsche omroeporkest o. 1. v. Wolf 1.05 Concert door het West- Dultsche kamerorkest 4 20 Concert 8.20 Gevarieerd programma. DAVENTRY, 1554 M. 12.50 Concert door het Schotsche Studlo-orkest o. 1. t. Guy Dalnes 1.50 Concert 2.20 Gra mofoonmuziek 3.05 Concert door het Radio Militair orkest '4.05 Vloolrecital -4.35 Concert van B.B.C.-orkest o. 1. Guy Dalnes 10.50 Epiloog. PARIJS (Eifel), 1446 M. 1.50 Concert. Het vuurwerk, dat Donderdagavond op den Steenen Dam te Den Helder ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd afgestoken, Is door brand ontydig afge broken. Een van de eerste nummers, welke het pro gramma vermeldde, een zgn. telegraaf, was oorzaak van de catastrophe, aldus bericht de „Telegraaf”. Aangezien het gras op dpn dam en by het aangrenzende fort „De Harssens" uiterst droog was. waren enkele vonken vol doende een brand te doen uitbreken. Aanvan kelijk dacht men de vlammeiu^nog te kunnen dooven. maar al spoedig greep het vuur snel om zich heen. Het fort stond op drie plaatsen In vlammen gehuld. Het vuur bood een fantastisch gezicht. Honderden Helderschen waren getuige dit schouwspel. Binnen eenige minuten was de sleepboot van het in de haven gemeerde wacht schip ter plaatse met eenige slangen en een spuit. Daar er behalve de Jantjes nog handel^ genoeg waren om te helpen, werd dadelyk met het spuiten begonnen. Op de Harssens was het dik van den rook, waarin men officieren en matrozen zag rennen. Geruchten gingen, dat aich op het fort nog munitie bevond. Deze vrees bleek later grond te zyn. Wel was men bezorgd voor flesschen blauwgas. bestemd voor de haven lichten. welke een gezamenlyken a ftnosfenschen druk bezitten van ongeveer hoaderd drie en twintig atmosferen. Doordat vele handen werkten aan het uittrappen en blusschen van het vuur verminderde dit na een half uur en was het gevaar geweken. Nog lang bleef het evenwel druk In den trek van de haven. De minister van Economische Zaken heeft mede namens den minister van Koloniën, bui ten bezwaar van 's Rijks schatkist aangewezen als vertegenwoordigers van de Nederlandsche Regeering en van Nederlandsch-Indië op het van 6 tot 15 September as te Rome te houden Internationaal congres voor pluimveeteelt: Ir. D. 8. Huizinga, inspecteur van het land- bouw-onderwys, tevens hoofd van den binnen- landschen landbouwvoorlichtingsdlenst, te 's Oravenhage. voorzitter van de delegatie; Dr. J. J. L. van Ryn, lid van het jiermanente comité van het Internationaal Landbouw-ln- stltuut te Rome, plaatsvervangend voorzitter; P. J. van Haaren, voorzitter van de Neder landsche Federatie van vereeniglngen van Be- drijfspluimveehouders. te Tilburg; Dr. B J. C. te Hennepe bacterioloog aan de rüksserumlnrichting te Rotterdam; r- Meer matigheid De dag ontwachct na een luidruch- tigen feestdag voor sommigen met een kater.... We zien het beestje al reeds den avond te voren de liefheb bers achterna loopen. Ze zijn dus ge waarschuwd. Desondanks hoeden ze zich al te weinig voor het dier. Het klinkt zoo leutig en grappig: een kater hebben, maar het is eigen lijk iets erg akeligs en naars. Wat heeft men er aan zich zelf zoo te vergeten met een feestdronk? Dat is toch waarlijk geen pret zich te gaan bedrinken. Men moge er mooie of lee- Hjke, beschaafde of „ordinaire" woor den voor hebben, doch de zaak blijft dezelfde: men vergeet zich zelf zoo zeer dat men zich overgeeft dronkenschap onder de mom feestvieren. Kater of katertje: één pot nat! La ten we de woorden in de beteekenis van de ontgoocheling na een alcoho lische bedwelming uit ons woorden boek schravpen. Meer pret door meer matigheid. Naby Oude-Wetering had Vrijdagnacht een tragisch ongeluk plaats, dat aan twee men- schen het leven heeft gekost. Kort na middernacht keerde de neer D. Turk en de dames C. M. Pecht en C. v. Schagen van het Koninginnefeest te Nieuw-Vennep terug. Te Oude-Wetering trachtten zy met een roeibootje, waaraan de riemen ontbraken, van den Ring- dyk naar Oude-Wetering te komen. Midden op het water werden zy echter door een motor boot. waarvan de bestuurder het bootje door de duisternis niet had opg«T#rkt. overvaren. De drie inzittenden geraakten allen te water. Aan reddingspogingen viel In verband met de heerschende duisternis niet te denken.. Allen waren op zichzelf aangewezen. De heer Turk, die goed kon zwemmen, slaagde erin den over kant te bereiken, maar de beide dames kwamen jammeriyk om het leven. Gisterochtend zyn de beide lyken opgehaald en naar Nlëtiw-Vennep gebracht. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra- mofoöhmuzlek 12.40 Gramofoonmuziek 1.05 Idem 2.20 Concert 6 50 Gra mofoonmuziek 7.20 Concert 8.30 Mu- slc-Hall-programma. MILAAN. 331 M. 730 Gramofoonmu ziek 9 00 ..De jongleur de Nötre-Dame”. opera van Julls Massenet. Over de eerste 7 maanden van gen de ontvangsten: Wegenbelasting Rijwielbelasting HAMBl'RG. 372 M. 1235 Populair concert door het kleine omroeporkest o. 1. v. Eugen Wllcken 330 Concert door het kleine Noragorkest 5.05 Pojvulalr concert o. 1. v. Niemann. WARSCHAU, 1411 M. 430 concert; 5.35 sollstenconcert; 6.55 gramofoonmuziek; 1030 dansmuziek. HUIZEN, M. 8.00 N.CJl.V. Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gram, muziek. 10.30 Morgendienst door Ds. W. J. v. Lokhorst. 11.00 Chr. lectuur „Aan den zoom van het oerwoud" van prof. Dr. Albert Schweitzer. 1130 Gram. muz. 12.00 Pol. her. 12.15 Akademlsche Festouverture van Brahms. (Gr. pl.). 1230 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche kerk Kloveniersburgwal. Amsterdam. 2 00 Uit zending voor de scholen Stemerdlng „Een kind zonder naam”. 2.35 A. J. Herwlg „Behandeling der vroegbloelende bloem bollen". 3.15 Gram. muz. 3.45 Rustpoos. 4.00 Bijbellezing door Ds G. A. Akkerhuis. J. H. Smit Duyzentkunst. zang. H Smit. Duyzentkunst. orgel. 6 00 Gram.muziek. 5.15 Chr. liederenuurtje door Joh. de Heer. W Verver, vlooi. 6 15 Gram muz 6 30 Vra genuurtje. 7.00 Pol.ber. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7 30 Vragenuurtje. 8 00 Concert door het NCRV Harmonle-orkest en het versterkt NCRV klein orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 10.50 Gram muz. 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 1875 M 8 00 VARA Gram, muziek. 10.00 VPRO Morgenwydlng 10 15 VARA Carel Rijken draagt voor. 10 30 Am- sterdamsch Trio o.l.v. B. Bleekrode. 1145 Carel Ryken. 12 00 VARA Klein Orkest o.l. van H. de Groot. 12.45 Ellne Hemrlca, co loratuur sopraan. 1.00 De Notenkrakers o.L vgn D. Wins. 1.45 verv. zang 2 00 Orgel spel door Joh. Jong. 230 Carel Rijken draagt voor. 3.00 Gram. muz. 3.45 Rustpoos 4 00 Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 4.30 Na school tnd Netty Beck draagt voor. 5 00 VARA- kleln orkest o.l.v. H. de Groot. 5 45 Hetty Beck draagt voor. 6 00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 630 Muzikaal babbeltje door F Tlggers 7.00 De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest. 7.30 G. Graadt van.Rogge „De 29ste jaarbeurs". 7.45 De Flierefluiters. 8 00 Her haling S OS.-berichten. 8.02 Vaz Dlas daar na gram muz 8.20 Promenade concert uit de Queens Hall te Londen (Zie Daventry). 9.50 Fr. Nlenhuys draagt voor. 10.05 Voort zetting concert door het B B C. Svmphonle- orkest o l.v. Sir Henry Wood 10 45 Gasper Lajos en zljn Hongaarsche Zlgeunerkapel. 12 00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.00 lichte gra mofoonmuziek; 7.45 weeroverzlcht; 7.50 Symphonlsch concert van gramofoonnlaten; 830 causerie over een actueel onderwerp In het Italtaansch; 8.40 lichte gramofoon muziek: 9.00 Nieuwsberichten In het Fransch; 9.10 voortzetting concert lichte gramofoonmuziek: 9 45 Nieuwsberichten In het Duitsch: 9.55 dansmuziek: In div. pau zes: slotnoteeringen en sportberichten. BRUSSEL. 509 M. 1230 concert door het kleine orkest van het N I.R. o 1 v. P. Leemans: 1.30 gramofoonmuziek; 5 20 con cert door het omroepsymphonleorkest o.l.v. Jean Kumps: 635 gramofoonmuziek: 8 20 Idem; 930 concert ult de Kurzaal te Ost ende. M< hetgeen wy hierboven publiceeren is toch wel zeer in stryd, hetgeen de collega s «an wyien Henri Borel in het Haagsche „Vader land" meenen te moeten berichten. „wy stellen er prijs op mede te deelen, zoo heet het in het blad, „dat gedurende de lange jaren. dat we met hem samenwerkten, onze Indruk steeds is geweest, dat de heer Borel er nimmer over zou denken tot de R.K. Kerk over te gaan, zelfs uit recente gesprekken nog. Maandag j.l. zond de heer Borel ons nog kopy voor de courant. Dinsdag werd ons gemeld, dat hy ziek was, Woensdag dat hy bewusteloos was en in den loop van den nacht, die achter ons ligt, werd ons mededeellng gedaan van het ver- voonzien van de H.H. Sacramenten De Nederlandsche Kolonie in Argentinië heeft het sympathieke plan opgevat en uit gevoerd om op den verjaardag van H. M. de Koningin een bloemenhulde te zenden, geheel van op Hollandschen bodem geteelde en in Ar gentinië tot bloei gebrachte bloembollen. Zy zond, gedeeltelyk via Hamburg, gedeel telik direct op Amsterdam eenige kistjes met hyacinthen, tulpen en narcissen, welke in het vorige seizoen in Buenos Aires geïmporteerd waren, daar ojjgep’ant, in koelkamer terugge houden, en vervolgens getrokken waren tot de bloemen begonnen te kleuren. De verzending had wederom in de koelkamers der schepen plaats, terwyi onderweg aan de ontluikende bloemen de meeste zorg besteed werd. De poging om levende bloemen over een af stand van circa 11000 kilometers te verzenden is uitstekend geslaagd; by aankomst bleken de beide zendingen in uitstekenden staat te verkeeren, zoodat het mogelyk was aan Hare Majesteit een mooie mand met frissche bloe men aan tc bieden; ook de mand en het by- behoorende snygroen werden vanuit Buenos Aires medegezonden, zoodat het geheel wel een zeer byzonclere Hollandsche hulde was van ver ten, vreiemden bodem By de zending was een byzonder keurige, door een der leden van de Hollandsche kolonie gecalligrafeerde ojxiracht gevoegd. De bloemen werden Vrydag aan H. M. de Koningin op den Ruygenhoek aangeboden. De verzending van Hamburg naar Amster dam had plaats per vliegtuig van de K. L. M.. zoodat de bloemen binnen enkele uren na aan komst In Europa in het koelhuis van het abat toir te Den Haag opggslagen stonden, ggch- tend op het tydstip. waarop zij aan Hare Jesteit konden worden aangeboden. De medewerking, ondervonden van scheep vaartmaatschappijen, K. L. M., Douane, Plan- tenzlektenkundlgen Dienst, e.a. heeft veel by- gedragen tot de gunstige resultaten, die be reikt werden. Hl IZEN, 296 M. NCRV 8 30 Mor genwijding o. 1. v. dr. P. Stegenga Azn. KRO 9.30 Gramofoonmuziek 10.00 Hoog mis uit de kerk v. d. H. Clemens Maria Hofbauer te Hilversum 11.30 Gramo- foonjnuziek 12.00 Middenstandskwar- tlertje. Spr. I. Komman 12.15 KRO- orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen 1.50 Gra mofoonmuziek 2.10 Boeken en schrij vers 2.30 KRO-orkest -3.00 Gramo foonmuziek 3.10 Aansluiting met het sportterrein der Paters Augustijnen te Eindhoven. Ged. uitzending v. d. bonds- demonstratie v. d Bosschen Diocesanen Werklledenbond 4.45 GramofoonAuziek NCRV 5.00 Gewijde gramofoonmuziek 5.20 Kerkdienst uit de Ger. kertc Park- laan. Groningen. Voorganger ds. L. Oranje 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 met gebouw Tivoli, Utrecht. Progr. ter gelegenheid van het 40-jarig priesterschap van Z. H. Exc. den Aarts bisschop van Utrecht. J. Vincent, sooraan. S. Luger, alt, L. v. Tulder, tenor, W. Ra- velli, bas. Kath. Koor-comlté. Utrechtsch stedelijk orkest o. 1. v. J. Wlnnubst 10.40 Epiloog door het klein-koor o. 1. Jos. H. Plekkers. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Om roeporkest o. 1. v. Emil Reesen 2.20 Gramofoonmuziek 3.20 Omroepork^tf o. 1. v. Launy Gröndahl 8.20 Louis orkest 11.20 Dansmuziek concert o. il v. Willy Steven 10.20 Berichten en' dansmuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6