IVO ROL pehedej^andsdre Jandpasta. I POOS 20 CT.—TUBE 35 EN 60 CT, u&fiaal uan den dag Met de „Costa Rica” naar Skandinavië I H DE APOTHEEK DE WITTE ZWAAN EEN NIEUWE REISVORM ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Wie stevig in zijn schoenen wil staan Hij trekke ROBINSONschoenen aan -J** nOg Wel nlet 8eheel voorb« maar hy heeft byna uitgediend. WIJ VERLIEZEN! ZATERDAG 2 SEPTEMBER Braziliaansche wonder- doktoren Hongarije’s scheepvaart Venezolaansche haven Italiaansch in Albanië l Draineeringswerken te Buenos-Aires Geen cabarets en geen dancings Het Weensche koffie huis jubileert Pluimveecongres te Rome NAAR HET DU1TSCH VAN RUDOLF HERZOG Restaurant DORRI De man met de negen teenen UTRECHT Een trip par luxe paaaagieraachip kan den meeat verf y nd en reisliefhebber volkomen bevredigen Het drijvende „home” AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL ARTE laar zyn behoefte.' verdiend de Jk Is Engelsch Robbie en Topsy wandelden langs zachte stemmen dillen. Een van hen was aan het schomme- „Nou is het mijn beurt,” riep het aardmannetje, dat een stok droeg. Nadat het aardmannetje van den I schommel was gekomen, trokken de krokodillen het touw strak aan. Hler- I - op begon het aardmannetje met den stok over het gespannen touw te loo- pen en te balanceeren, alsof hy In een circus was. „De krokodillen maken altijd ple zier met de aardmannetjes," zei Rob bie. (Maandagavond vervolg) en (Wordt vervolgd). len op een touw, vastgebonden aan de staarten van de krokodillen. De communlcatle- dat wer en (Ingezonden Mededeeling) I In antwoord op een hem door Journalisten gestelde vraag, waarom in de stad Peking ca barets en dancings verboden zijn, antwoordde Majoor Joean Llang. dat Westerlingen wel bjj wijze van tijdverdrijf zich konden amuseeren met dansen, maar dat China te kampen heeft met een der ergste crises uit haar geschiedenis en dat derhalve geen enkele vaderlandslieven de burger zich thans aan zulk een vermaak mag te buitym gaan. N.Z. Voorburgwal b.h. Spui PLATS DU JOUR EN a LA d Kers, overhandigde de poeder in. Ook hy lust en buurde BOEDAPEST. 31 Aug (V. D.) Bij de opening van de graamentoonstelling te Szolnok hield de Ryksdagregent Hprthy een rede, waarin hij o. a. de bevaarbaarmaking van den bovenloop van de Theiss aankondigde. HU zei o. a.: „Er is zooveel van de beste kwaliteit in Hongarije te vinden: wijn, paarden, tarwe, fruit. Er ont breekt slechts de geschikte gelegenheid om het in binnen- en buitenland aan den man te bren gen. Daarop moet al ons streven gericht zijn. Een der middelen hiertoe is de uitbreiding van de Donauhaven te Boedapest en de bevaar baarmaking van de Theiss.” zijn oudere vriend op zijn eigen leven kon heb ben. Tot laat in den avond spraken ze nog over het concert dat Melnard Zaterdagavond zou geven in de concertzaal. Vllma zou hem begeleiden en een paar door den ouden heer gecomponeerde kleine liederen zingen. De vioolmuziek klonk nog in de woonkamer, toen Heinrich afscheid van zijn meisje nam om naar de „Witte Zwaan” terug te gaan. 's Avonds zaten Kers en Kets In een bar te Maassluis. De vreemdeling van het schip trad binnen. .Ah. jullie zijn er al!” riep hij uit en zette f bij levenslange geheele on, f 1/1/ verlies van belde armen. Eindelijk was het dan Zaterdag. Met klop pend hart was Heinrich in een rijtuig gestapt om de solisten af te halen en naar de zaal te rijden. Hij was dien dag dubbel opgewonden. Bjj zijn angstige spanning hoe het dien avond zou gaan, kwam het verheugende nieuws, dat Bd- renfeld geschreven had, dat hij den volgenden dag zou komen. Hy had den'brief van mevrouw Friedrich bijzonder vriéndelijk beantwoord en zich bereid verklaard zijn best te doen om de verloopen zaak er weer boven op te helpen. Het rijtuig hield voor Meinard’s huis stil. Va der en dochter stapten in. Ze spraken alle drie weinig. Heinrich ging, nadat hij de beide solisten tot in de garderobe vergezeld had, naar de zaal, die dank zij Schöner’s reclame vrjj goed bezet was. Toen hy tusschen al die babbelende en 'achende menschenplaats nam, voelde hjj zich erg beklemd en dit gevoel werd met de minuut erger. Hoe zouden de oude musicus en Vllma zich houden voor dit groot en uitgelezen audi torium? Hjj kreeg het benauwende gevoel, dat alle oogen op hem gericht waren. Een tikje op zijn schouder bracht hem tot de werkelijkheid terug: hij keerde zich om en zag achter zich graaf Schoner zittene, die hem aan zijn meisje voorstelde. Fraulein von Wald in formeerde dadelijk of Konrad Barenfeld terug- .jltam en hiermede was het ijs gebroken. Toen trad er opeens een diepe stilte in. Hein rich wist, wat dat beteekende. Al zijn bloed stroomde hem naar het hoofd en hij durfde van angst bijna niet op zien. Eerst toen hij een be wonderend gemompel hoorde, richtte hij zijn hoofd op. De oude Mein >ra was. de viool in zijn rech terhand en met de linker zijn dochter gelei dend. op het podium gekomen. Zijn verschijning maakte Indruk door zijn rustige waardigheid. De musicus was in rok en witte dsa en zijn mar kante kop deed denken aan een bard uit den ouden tijd. Vllma droeg een eenvoudige wlt- voile japon, met heel bescheiden décolleté; ze bad een paar witte rozen in de hand, die Hein rich voor haar had meegebracht. Het bleeke interessante gezichtje onder het donkere haar trok in hooge mate de aandacht van *t publiek en veroverde terstond vele harten. Vllma opende het concert. Met beheersching en virtuositeit speelde ze de Pathetlque van Beethoven. Van dit oogenbllk af was het heele- maal met Heinrich gedaan. Hyzag en hoorde niets meer.. Hij hoorde niet het applaus van het enthousiaste publiek, niet de geliefde viool, die onder Meinard’s prach- tlgen streek jubelde en klaagde, toen hjj Beet hoven en Brahms speelde en evenmin hoorde bij verlies van 'n anderen vinger ZIEKENHUIS EN PENSION Broeders J3T JOANNES DE DEO” Opname van mannelijke patiënten van alle gezindten en leeftijd. Vllma, vroeg Heinrich zacht, heb je ver driet? Ze schudde ontkennend het hoofd. Ik ben gelukkig, zei ze. Al zou het ook het laatste succes van vader zijn. - 't Zal niet het laatste zijn, zei Heinrich zacht. Graaf Schöner heeft me beloofd, dat hij in overleg zou treden met de opera hier, als je vader succes heeft en daaraan twijfel ik niet. Stramm heeft ons de huur opgezegd, vertelde ze plotseling. Wat doet dat er toe? antwoordde Hein rich lachend. Dan behoef jullie hém niet op te zeggen. Of doet het afscheid van dien braven man je verdriet? Behalve van vader, houd ik alleen van Jou, zei ze eenvoudig. Vllma, juichte hij en hjj sloeg zijn arm om haar hals en trok haar naar zich toe. Zij vleide zich als een vogeltje, dat een veilig nestje heeft gevonden, in zijn arm. Toen begon hij enthou siast over zijn toekomstplannen. Vier jaar moes ten ze nog wachten, maar wat beteekenden vier jaren voor jonge menschen ais zjj elkaar zoo lief hadden als zij? Ik ben net zoo oud als jij, zei ze naden kend. Des te beter, antwoordde hij overmoedig. Dan krijg ik een vrouw met levenservaring. Hjj vertelde verder. Van Barenfeld, die terug zou komen, van Barenfeld’s liefde voor Lisa Friedrich, van zijn hoog^dat het wat zou wor den tusschen die twee en van den Invloed, dien Ja, zelfs schoenen, dus men voelt niet Als men kousenvoets moet gaan! Het binnenkort te Rome te houden wereld congres voor pluimveeteelt zal plaatsvinden op het onlangs gerestaureerde Forum van Traja nus. In verband hiermede wordt het antieke marktplein, eertijds het centrum van heel den handel, zoo getrouw mogelijk, naar Romelnsch voorbeeld gereconstrueerd. Dit congres, waaraan een uitgebreide ten- i «toonstelling is verbonden, duurt van 516 Sep tember. De tentoonstelling wordt onderverdeeld in 1063 groepen en vele landen, o. a. <¥>k Ne derland. zijn hierbij met belangryke^MwBdin- gen vertegenwoordigd. zich aan hun tafeltje. „Hoeveel poeders heb je verkocht?" „Twee-en-zeventlg 1 „Goed zoo. 72 maal 2% gulden is 180 gulden. Dat is voor leder van ons zestig gulden." „Gemakkelyk verdiend geld,” lachte vreemde. „Voor jou. ja Maar wij hebben moeten wer ken. Of denk je soms, dat het zoo’n pleziertje is. zich voor alle menschen ziek te houden, gri massen te makenden zich te laten uitlachen? Nu echter vlug voor aardappelmeel en zout ge zorgd om nieuwe poeders te maken, want mor gen. voor de terugreis, moeten we weer voor raad hebben 32 Heinrich dankte hartelijk en sprak met hem af, dat hij hem den volgenden dag zou komen zeggen, wanneer het concert zou plaats hebben. Hy dacht dat het Zaterdag zou zijn. Misschien, dat het vandaag al geadverteerd werd. De en- trée-kaarten worden ook door verschillende par ticulieren verkocht. Wel, zei de Graaf, dan hebben we niet veel tijd meer. We laten het dus op Zaterdagavond. Ik zal nog gauw een paar regels voor het avond blad schrijven over het prachtige instrument, dat de violist bij zijn optreden zal bespelen. Neem voor den ouden heer voorloopig het num mer van gisteren maar mee. ’s Avonds zat de jonge man in de woonkamer van Melnard naast Vllma, wier hand in de zijne rustte, op de sofa; beiden keken vol spanning naar het gezicht van den ouden musicus, die het artikel las; het scheen alsof deze zijn vroe- geren roem niet vaak genoeg opnieuw kon door leven. Het reeds geruimen tijd ontworpen doch her- haaldeljjk weer uitgestelde plan voor een nieu we haven te Turiamo in Venezuela, zal in Sep tember eindelijk uitgevoerd worden. Begonnen zal worden met den bouw van een pier, waar aan minstens twee groote schepen een goed beschermde ligplaats kunnen vinden Het werk is gegund aan een Amerikaansche firma, die het op 19 December as., den lüOsten geboorte dag van Simon Bolivar en den 25sten verjafar- dag van het dictatorschap van generaal Go mez, moet afleveren. Als men kousenvoets moet gaan! Wij verliezen.' ja. warempel, Of u ’t graag of niet gelooft, Wij verliezen als wij loopen Inderdaad daarbij ons hoofd! MARTIN BERDEN (Natfruk verboden) magersjassen, acietasscnen En ons foto-apparaat Rijwielketting.' en dan vraagt u, Maar, hoe kwam de man dan thuis? Regenjassen, gouden ringen, Doch nooit met de vrouw incluis! Ondergoed! hoe is het moog’lijk, Hoe, hoe krijg je dat gedaan! Niet wanneer er wordt gevoetbald Of gezwommen of geraced. Altijd zijn wij zéér succesvol Op het sportterrein geweest! Zelfs wanneer 1 In uitheemsche loterij Is er altijd wel een prijsje Voor den een of ander bij. Dit is alles wel in orde. Neen, bij ons schuilt enkel pech Bij hetgeen wij graag verliezen Op den openbaren weg! Lees maar dagelijks het lijstje. Dat ze plaatsen in de krant En dan ziet u: de verliezen Zijn opmerk'Ujk en frappant! Wij verliezen bankbiljetten. Zoo maar in de tram of straat, Slagersjassen. actetasschen vriendefl telt, wordt wel bewezen door het feit, dat het fraaie schip voor deze reis totaal uit verkocht was, lang voor den datum van ver trek. Het is een bont gezelschap, dat de met voel me als dat poeder Zooals bij lederen kijnstenaar het geval is, 'adder, ook by den vroegeren concertmeester de zwarte drukletters een wonderbaarlijke uit werking. Een trotsch gevoel ging door hem heen >n bjj het lezen van sommige zinnen schudde hij heftig met’ zijn hoofd en sloeg met de knok kels van zijn vingers op de tafel. Het was pre cies zoo geweest, als in de krant stond, precies zoo. En zou hij dat nu niet meer kunnen? Plotseling stond hij op, richtte zich fier op en ging langzaam naar zijn vioolkist. Neem mijn viool, bood Heinrich aan. Fn, uiting gevend aan een spontaan gevoel, voegde h(j er bij: Beschouw het instrument als uw eigendom. Dat mag u niet weigererj. Als ik u mocht overleven, dan erf ik de viool wel weer van u. De oude musicus was biyven staan. Pfalz- dorf’s wonderviool? stamelde hij. HU kwam op Heinrich toe en legde hem de handen op zijn schouder. Heinrich, zei hjj. ik kan je niet genoeg danken. Als ik mijn heele leven niet steeds van je zal houden en na mijn aood Vllma niet, dan heet ik geen Melnard meer. Kinderen, zei hij na een korte pauze, gaan jullie naar de keuken. Ik zou wel eens willen probeeren of die meneer, die dat artikeltje'’in de krant heeft geschreven, gelijk heeft. Vllma was al eerder de kamer uitgegaan en Heinrich volgde haar. Ze zat op de bank*In de keuken te piekeren en Heinrich ging naast haar zitten. Uit de woonkamer klonken de tonen van de viool. hjj iets van de eenvoudige zangen, die Mei- nard zelf gecomponeerd had en Vilmi’s niet- omvangrijke, maar prettig klinkende stem, die de toehoorders onder een eigenaardige bekoring bracht. Hu keek maar strak voor zich uit, vlak op den rug van een dame, die een Schotsche zij den japon droeg en hij telde met ongeloofelijk geduld de kleurnuances en de vierkantjes van dit costuum. t Was hem, alsof hij wegzonk in een zee, waarvan de hooge golven zich boven zjjn hoofd sloten, zoodat het dof werd in ztfa hersens. Hij wist niet, dat -hij wel anderhalf uur zoo had gezeten. Plotseling schrak hy op, omdat de laatste toon van Meinard’s viool wegstierf en liet auditorium losbrak in een storm van luid n aanhoudend applaus, dat den kunstenaar ong het laatste stuk da capo te spelen. Mijn gelukwensch met uw vrienden, me neer Pfalzdorf, hoorde hy Schöner’s stem naast 'ich. Van veel dingen, die ik in den loop van len tijd in de krant geschreven heb, heb ik wel eens spUt gehad, maar nu ben ik trotsch op wat gedaan heb. Toen sprak Gertrud Von Wald hem ook aan. Ook zij wenschte hem geluk met het succes van Melnard en zijn dochter en zij sprak den wensch uit, samen met hen nog een uurtje te nogen doorbrengen. De geheele Italiaansche pers maakt gewag van een besluit der Albaneesche regeering. waarbij de Invoering van het Italiaansch als verplicht leervak op de Albaneesche scholen wordt voorgeschreven. Dit besluit berust op 'de nauwe politieke en economische betrekkin gen tusschen de beide- landen aldus de Ita liaansche bladen en op het feit, dat vele Albaneesche scholieren Italiaansche hoogere scholen bezoeken. Tegenwoordig geven de Braziliaansche won- derdoktoren de politie heel wat te doen. Er vergaat geen dag of er worden in Brazilië één of twee wonderdoktoren veroordeeld. Deze uit buiters van het bygeloof. dat nog by het volk bestaat, zyn tot een publiek gevaar geworden. Bovendien heerscht nog het Afrikaansche fe- tischisme. dat tegenwoordig nog door negen tiende van de Chrlsteiyke negers wordt gehul digd. Zoo worden byvoorbeeld nog levende ha nen begraven; aan de „koningin der zee" brengt men rykelyk versierde en gekleede pop pen als offerande. Fetlschuié^St en de Vuur proef als aanwyzing van een schuldige zyn nog steeds in trek. De slaveroy werd in Bra zilië in 1871 gedeeltelyk en in 1883 volledig op geheven, maar de invoer van slaven uit West- Afrlka in de 16e eeuw heeft zulke diepgaande sporen achtergelaten, dat zy tot heden nog niet uitgewischt zyn. Zooals men weet, hebben de Turken, na het ontzet en de bevryding van de stad Weenen in wilde vlucht terugtrekkehd, niet alleen ontel bare schatten achtergelaten, maar ook honder den balen koffie. Het schenken van dezen toen nog byna on bekenden drank werd aan den dapperen Kolschitzky, een Pool, ter beloonlng voor zjjn goede spionnagediensten toegestaan. Het jaar 1683 moet dus als het geboortejaar van het Weensche koffiehuis worden beschouwd en deze inrichting, die op het maatschappeiyke en cultureele leven van Weenen grooten in vloed heeft uitgeoefend, viert nu haar 250sten verjaardag! Dit feit is voor de „Wiener Kaffeehausbesit- zer" een aanleiding geweest om op de Weensche jaarbeurs voor het eerst een groote tentoon stelling te organiseeren. waar de historische ontwikkeling en het hedendaagsche peil van het Weensche Café duideiyk voor oogen worden gesteld. In de eerste afdeeling. betrekking hebbende op de geschiedenis van het Weensche koffie huis, is de keuken van het door Kolschitzky gesticht^ koffiehuis „Zur blaue’n Flasche” (In de blauwe Flesch), die nog geheel onveranderd gebleven is, te zien, evenals de oorspronkelijke inrichting van een ouderwetsch kofflehwia'dk den „Biedermeler”-tyd. y Er bestaan ook nog enkele voorwerpen en meubelen uit zekere Weensche koffiehuizen, die genoemd worden in de Oostenrijksche littera tuur, zooals byv. het Café Gabesam. stamcafé van den dichter Anzengruber of Café Grien- steidl. die onveranderd tot onze dagen zijn bewaard gebleven. Deze inboedels zyn, dank zy de medewerking van de stedelijke verzame lingen, op de tentoonstelling te bezichtigen. Uit verschillende oude oorkonden kan men de strengheid der bedryfsverordeningen en der ar beidswetten zien, waaraan de caféhouders des tijds onderworpen waren. De tweede afdeeling van de tenoonstelllng ver toont een hedendaagsch model-café naar de plannen van een vooraanstaand architect. Ook de keuken, geheel met moderne technische hulpmiddelen ingericht, is voor het publiek toe gankelijk en laat zien hoe zorgvuldig en onbe rispelijk hygiënisch de spyzen en dranken daar worden toebereid. De derde afdeeling is gewijd aan de indus trie en houdt verband .met alles v. at op de in richting en het koffiehuisbedryf betrekking heeft. De Argentynsche Kamer heeft de voorstellen tot uitvoering van groote draineeringswerken van de laag gelegen stadsdeelen en districten van Buenos-Aires, nl Belgmno, Palermo, Nueva Popeya, Boca, Barracas en Parque Pa tricios. die herhaaldelyk by hoog water over stroomd worden, welk euvel naar men zegt zelfs erger is dan twintig'jEp’geleden, goedgekeurd. De kosten worden geschat op 120 mlllloen pesos. Een deel van het werk zal in werkver schaffing door' werkloozen worden uitgevoerd. f t^d' dat het den „bon ton” F1./ ^hoorde, om de keus op te trekken voor een gezelschapsreis. Het gaf^de allure van hevige berelsdheid. wanneer men met zelf genoegzaam „dédain" sprak over kudde-trans- porten en touristen-vervoer engros middelen zyn zóó geperfectlonneerd, keiykleder die daar lust toe gevoélt en een spaarpotje gekweekt heeft, dat dik genoeg is, zelfstandig op reis kan gaan. Velen hebben dat hoogst eigenhandig geprobeerd en.... leergeld betaald. Inderdaad, daar zit iets sportiefs in, om zóó maar in den trein of op de boot te stappen en parmantig koers te zetten, naar het doel, dat men op de oude getrouwe Bos’ atlas heeft uitgezocht en dat men met behulp van een in ternationalen reisgids wat nader heeft ge- bracht onder het bereik van de verkeersvoor- stelling, die leder gewoon mensebenkind zoo in zyn geheugenarsenaal mee ronddraagt. Maar al spoedig volgen de bezwaren, niet alleen op het gebied der verkeerstechniek, passen- en visumsrompslomp, niet alleen op het hotel- en restaurantgebied, maar vooral ter zake van het reisgenot zelve. En hieronder verstaan wy het hoogste rendement aan ontwikkeling en ont spanning, dat wy op een vacantierels kunnen behalen Enfin, het is voor velen onzer lezers geen nieuws, wat wy hier neerschryven. al kan het voor bepaalde categorieën, die juist aan het reizen toe gekomen gekomen zyn. zyn nut heb ben een en ander weer eens op te halen. Ver schillende reisvereenigingen en -bureaux danken hun bestaan en bloei aan het groeiend besef bij het reislustig publiek, dat men beter en voordeellger de beslommeringen van het reizen an de vakmensehen kan overdragen en dat mén meer geniet wanneer men op aangename wijze door een deskundigen gids wegwijs wordt ge maakt In den vreemde. Onder de diverse vormen der gezelschappe- lyke reizen is er één die vooral in dezen tyd belangstelling verdient en dan ook heeft. Dit is het maken van korte of lange ontspannlngs- en ontwikkelingsreizen per luxe passagiersschip. Per Nederlandsch passagiersschip, wel te verstaan. En wel om de eenvoudige reden, dat men daarmede, ook al verkeert men in den verren vreemde-, toch het geld in eigen land verteert. Want dat stukje dryvende bodem waarboven onze driekleur wappert, dat is in den meest essentieelen zin een stukje van ons eigen land. Bovendien reist men rustig. Men heeft gedu rende den geheelen „trip” zyn eigen cabine, waarin men gemakkeiyk een zeer uitgebreide garderobe stouwen kan. zonder het vervelende gesleep met groote koffers. Voorts riskeert men geen bedorven maag en daarmede een be dorven vacantierels! door het eten van vreemde kostjes, want aan boord houdt men onze voortreffelyke Hoilandsche keuken. Ten slotte is ten allen tyde alle hulp by de hand in dat dryvende hotel, dat ons niet alleen ver voert naar de oorden van ons verlangen, maar dat ook in de haven van elke stad waar wy afgestapt zyn, trouw de wacht houdt. Kortom, het maken .van een gezellige trip pen luxe passagiersschip kan ook den meest verfynden reisliefhebber volkomen bevredigen. Onder de groote Nederlandsche reederyen, die deze vacantierelzen organiseeren, neemt sinds eenlge Jaren de Koninkiyke Nederland sche Stoombootmaatschappy te Amsterdam een zeer prominente plaats in. Met haar prachtige, moderne luxe-stoomers „Venezuela”. Simon Bolivar”, „Colombia” en ..Costa Rica”, die zoo als dien weet de verbinding onderhouden met Zuid-Amerika, maakt zy gedurende den tyd tusschen twee reizen in, die anders ongebruikt in de Amsterdamsche haven verloren ging, uit stapjes naar verschillende richtingen. En het is op een dezer uitstapjes, die momenteel de „Costa Rica” maakt, dat een onzer medewer kers is medegegaan, om eenige Indrukken te verzamelen van de genoegens, die deze mo derne vorm van reizen biedt. Wy laten dezen medewerker dan ook verder aan het woord De „Costa Rica” vertrok Woensdag 23 dezer uit Amsterdam, met een aardig reisprogramma, waarin de steden Hamburg, Kopenhagen. Vlshby en Stockholm de vaste punten vormen, waarlangs zich de verdere route-variaties be wegen. Dat de nieuwe reisvorm reeds vele wij naarstig gokken f lekker. nlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiii(iinn fabrikaat en wordt niet in Nederland ingevoerd. Ik heb het uit Londen meegebracht.” „Wilt u my nog een poeder voor de terug reis verkoopen?” „We! natuuriyk. meneer." ,Jdy ook. asjeblieft.” den ryksdaalder en slik was na vyf minuten van zyn euvel liep verheugd op het schip rond.^ niet lang, of de ■HIXIIIIIIIIIItlIlllllllllllllllllUllltlIMUIHIff andere passagiers kwamen op den i iedereen kocht Het middel l een of twee of j meer poeders, al 1 nrt is een oonc gezelschap, dat de met zoo veel luxe en smaak ingerichte cabines bevolkt. Ook enkele buitenlanders zyn er onder, een paar Fransche en Zwltsersche families Doch hoe divers de pluimage ook al moge zyn. al- spoedig ontstaat er die gezellige harmonie, die alleen maar aan boord van een schip gebóden wordt. Het is trouwens wonderiyk telkens ween. te ervaren, wanneer Hollanders in gesprek ge raken. hoe spoedig zy ontdekken ergens nog een gemeenschappelyken vriend te bezitten of zelfs in de verte nog familie van elkander te zyn. Het duurt dan ook niet lang of de ge heele bevolking van het schip voelt zich min of meer verwant en die paar buitenlanders waarvan die Fransche meneer zoo hoffelyk is en waarvan die Zwltsersche dame zoo grappig Duitsch-Hollandsch spreekt worden op den koop toe in de scheepsfamilie opgenomen. Alvorens nu iets naders van de reisgeneuchten zelve te onthullen, willen we nog even iets zeg gen over ons reizend hotel, ons dryvende „ho me". De Koninkiyke 'Nederlandsche Stoomboot maatschappy, komt een oprecht woord van waardeering toe voor de gedétallleerde verzor ging van het geheele schip. Elke cabine is tot in de uiterste hoekjes proper. Heeriyke frissche lakens liggen op gemakkelijke bedden gedekt door reine, weelderig-wollen dekens. Juist in de kleinigheden herkent men de liefderijke ver zorging. En die kleinigheden zün tot het denk bare uiterste gesoigneerd. In elk inktjxitje dat zich in de knusse schryftafeltjes bevindt, welke langs de wanden van den rooksalon zijn ge plaatst. is ook werkeiyk zuivere inkt zonder haren of klonters. Daarnaast liggen penhou ders met goede nieuwe pennen. Voorts ligt er een nieuw vel vloeipapier als onderlegger klaar en hoeft men maar voor zich uit te grypen in een der vakjes van het schryftafeltje, om keurige enveloppen, briefpapier, kaarten enz. gereed te vinden Zie, dat alles is typeerend voor ons Nederlandsche schip. Een andere bijzonderheid Het geheele schip is electrisch verlicht. Elke cabine heeft diverse lichtpunten en extra-leeslampjes boven de bed den. Maar wy hebben de steekproef geno men er is geen enkel lampje, of het is ook werkeiyk Intact en wy konden geen enkel scha kelaartje ontdekken, dat niet goed functlon- neerde. Belangstellende lezer, het luxe-stoomschip „Costa Rica” bevat vele honderden vertrekken en vertrekjes en vele duizenden lichtpunten en het eigen huis maar enkele vertrekken met een beperkt aantal lampen, maar kunt gij ook met een gerust gevoelen verzekeren, dat ieder schakelaartje in uw huis keurig intact is en dat er geen electrisch lichtje stuk is, zelfs niet in het lampje op de piano? Doch ter zake, wij waren op reis. De Noord zee lag in een heeriyk kleurengamma uitge- spreid onder een Augustjshemel, waarin de witte en gryze wolken met elkander stoeiden. De boeg van het snelle schip sneed een helder witte en schuimende V ‘in het geonduleerde watervlak. De dames lager, op de luie dekstoe- len en de heeren lagen daarnaast, ook op luie dekstoelen. Overmoedige jeugd speelde boven op het sloependek tennis, of stoeide in het voor schip. zoodat kapitein Ten Klooster op de brug zyn eigen commando’s niet meer verstaan kon. Een kwartet oude zee-kapiteins, die ook weer eens meevaarden het bloed kruipt waar het niet gaan kan! zaten in de bar en speelden bridge onder het genot van een borrel, zy doen dat nu al een etmaal aan één stuk. In een hoekje van de waranda, die rondom den slaon loopt en met zyn palmen aandoet als een wintertuin, zit een jonge vrouw, die den indruk tracht te wekken van zeeziek te zyn. Niemand gelooft het. Zy zelf ook niet, zooals biykt uit haar aanval op het volumineuze di ner. dat den meest verfynden gourmand moet doen waterrtanden. De zee is kalm en het goed-gebouwde schip ligt overigens zóó stabiel, dat het een stevige deining kan overwinnen, zonder zyn passagiers de illusie van een mallemolen te bezorgen. Onhoorbaar en hulpvaardig loopen de goed- gedlsciplineerde stewards af en aan. om vooral ieder het zijne te geven. Na tafel komt, de mooie avond. Een goede scheepsbdnd speelt pittige foxtrots, dromerige „slow-fox” mee- sleepende Engelsche waslmuziek en elastische tango's. De jeugd danst over het algemeen slecht. De volwassen jeugd zit in den salon aan de koffie met een poesje. Hier en daar klatert over de wyde avondzee een luide lach, om een goede mop* De oude heeren biyven bridge spelen en de bar-steward vult plichtsgetrouw hun glaasje byHeerlijk moe van de zware zeelucht zoekt tenslotte de een na den ander zyn kooi op. De lichtjes in de cabine worden gedoofd. Alleen boven in de stuurhut waakt de gezag voerder en zyn stuurlieden over aller welzyn. Het groote schip snydt rulschend door het donkere water. Aan stuurboord, ver weg in den duisteren horizon pinken lichtjes op. De vuur torens op de Hoilandsche en Friesche wadden eilanden en eenige uren later van de Duitsche kust. Het is reeds tegen het morgengrüs wanneer het schip de haven van Hamburg binnenglydt, om diep in de std ligplaats te kiezen Als straks de passagiers ontwaken en de gong hen naar de ontbyttafel zal heben geroepen, dan zullen ze gaan passagieren. De gezellige touringcars waarin ze Hamburg zullen gaan doorkruisen staan al gereed. Doch daarover in myn volgenden brief. et w%s stormachtig weer op zee. Kets en Kers zaten op de boot, die, een dageiyk- schen dienst onderhoudt tusschen Har wich en Vlissingen. „Hoe lang nog?" vroeg Kers. „Twee uur." antwoordde Kets. „In dien tyd ga Ik dood. Ik voel me niets En jy?" „Ik maak het ook niet lang meer," ant woordde Kets weer, die zeer bleekf a^ig. Deze paar woorden werden luid gesproken, waar door de medepassagiers om hen heen kwamen staan, behagen scheppend in het leed van de twee vrienden. .Jullie moeten een cognac nemen, jongelui,” ried een der -omstanders aan. Maar een ander wist beter: „Neen, geen al cohol!.Tegen zeeziekte helpt alleen veel eten." „Onzin! Veel eten is tiet grootste vergif Niets eten, een leege maag is het beste. Drinken jul lie maar een kop sterke koffie.” „Dat zal ook niet veel helpen. Alleen maar rustig biyvën zitten en recht voor je ultkyken,” meende weer een vierde. Kets en Kers bleven echter niet zitten. Zy vlogen zoo vlug mogelyk naar beneden. De zee eischte het hare. Na een poosje kwamen ze terug. Vaalbleek, nauweiyks te herkennen. Maar nu waren ze niet meer allesn Andere passagiers waren er nu ook door aangestoken en de meeslen zag men niet meer op het dek terug, als ze naar beneden waren gegaan, zy, die nog boven wa ren, hapten naar lucht en knipperden met de oogen. Ineens vlogen Kets en Kers weer naar be neden. Toen ze weer boven kwamen, zat een heer op hun plaats. „Pardon, mynheer.” zei Kers. ..Sorry, ik wist niet, dat de stoel bezet was.” en de vreemde stond dadelyk beleefd op. .het schijnt den heeren niet al te goed te gaan?” „Niet bepaald,” antwoordde Kers, .sterven zou me nu heel aangenaam zyn." „Wilt u Iets tegen zeeziekte innemen?" „Heeft u iets?" „Ja," knikte de vreemde, „ik heb op reis al- tyd een middeltje by me.” „En dan wordt u nooit zeeziek?” „Nooit. Helaas is het middeltje wat duur Een poeder kost een ryksdaalder. Maar het is het beste, wat er is." Kets haalde zwygend zyn beurs te voorschyn. Spreken kon hy byna niet meer. Hy legde een ryksdaalder op de tafel. De vreemde man nam een klein doosje uit zyn actentasch. Hy open de het en haalde er een papiertje uit, dat de poeder bevatte. „U ook?” vroeg hy Kers. „Ik moet eerst tens zien of het helpt." zei Kers, voorzichtig. Kets snoof wantrouwig, dan echter slikte hij het in. Alle medepassagiers, die nog op het dek waren, hadden het voorval nieuwsgierig gade geslagen en keken belangstellend naar Kets. Na een paar minuten kreeg Kets kleur. Zyn natte oogen werden weder levendig, zyn lippen weer rood, en spoedig gleed een lach over zyn gezicht. ..Prachtig!” riep hy ,ult, nieuw geboren. Waar kan men koopen?" De vreemde antwoordde: „Het de rivier, toen ze hoorden. Al spoedig kwamen ze by een plaats, waar drie aardmannetjes aan het spelen waren met twee kroko- Twee en een half jaar geleden werd een in woner van Singapore aangevallen door een Chi- neeschen bandiet. Het slachtoffer kon zich zyn aanvaller niet herinneren, doch kon alleen met zekerheid zeg gen. dat de Chinees maar negen teenen had. Eerst thans heeft de politie dezen Chinees gevonden. Hy bekende den overval te hebben gepleegd, en is tot gevangenisstraf veroordeeld. 1 op dit blad zijn Ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen f bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f '7Cfl by een ongeval met 9C/I verlies van een hand Z 1 *2C oy verlies van een Z C/l bfl een breuk van Z Z/> A lie CL D On. TIC S ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen f 1/verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen f <«/</.-doodeiy ken afloop I uVt’ een voet of een oog f 1 duim of wijsvinger T O U, been of arm f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9