Nederl. openluchtmuseum M ir HET MIRAKEL 4 NA VIJFTIEN JAREN MAANDAG 4 SEPTEMBER MOTORSPORT MOTORSPORT TE HILVERSUM G. J. Buitenlandsch Varia T Crisis-wetgeving ATHLETIEK De oude Beatrijslegende Gezanten by H. M. de Koningin Nederlandsche Kunstzijde Fabriek Nederland verliest met 4 punten NEDERLAND—NOORD- DUITSCHLAND Te Enkhuiaen u Zondag met eenige feestelijkheid het nieuwe voetbalterrein der E. V. C. geopend. De oud-pastoor van Enkhuiaen» de Zeereertv. heer Van Baaren. verrichtte den - nfaap Een rijke belofte von het Groot Ne derlandsch Tooneel voor een eerbiedvolle vertooning van Dijk en A. Hartman winnen de bekers Ladoumergu NurmiPur je De Zaansche zesstedenloop Kesselmans de oor. dat hoe was Y. P. K. de U K. <L B. GRONINGEN. 3 Sept. Op het athletiekterrein Sportpark Groningen had onder begunstiging Tilly PerinBouwmeester als de Madonna, naar een foto van Godfried de Groot. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de NV. Gemeenschappe lijk Bezit van Aandeelen Nederlandsche Kunst zijde Fabriek is overeenkomstig het voorstel van den raad van beheer met algemeene stem men besloten de naamlooze vennootschap te llquideeren. De liquidatie zal plaats vinden door tegenover leder uitstaand aandeel Ge meenschappelijk Bezit aan den houder een aandeel Nederlandsche Kunstzijde N.V. uit te reiken. *t Is Italië een doom In het breed men de voetbal-organisatle heeft ontwik keld, ’t niet de spits kan voeren van het con tinentale voetbal, en deze eer aan Oostenrijk moet laten. Om ’t eenvoudig te zeggen, dat zit de Italianen heel erg dwars. Nu de Oostenrjjk- sche reputatie zoo niet tanende is, toch merk baar terugloopt, meenen de Italianen dat hun oogenblik Is gekomen om 'n aanval te onderne men op de Europeesche superioriteit. Vandaar de groote activiteit. H.M. de Koningin heeft Zaterdagnamiddag vijf uur ten paleize Noordelnde den heer Wunsz King in gehoor ontvangen, ter over handiging van zijn geloofsbrief als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van China bjj Hr. Ms. Hof en vervolgens te kwart over zes Sir Hubert Montgomery, ter overhan diging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z.M. den Koning van Groot-Brittannië bjj Hr. Ms. Hof. Vogl. de populaire linksbuiten van Admira en misschien wel de beste bezetter voor die plaats van Europa, laboreert nog steeds aan z’n voet- bal-knletje. Zelfs na zijn zomerrast is deze prachtige speler nog niet hersteld, hetgeen voor de Admira-lelders een welkomen oogenblik was hem voor te schrijven zichoperatief Ie laten behandelen. Vogl schijnt er niet veel zin in te hebben, en is de verhouding zoodanig, dat ‘n conflict te verwachten is. De nieuwe Duitsche sport-organisatie is met haar internationaal programma voor de e.k. maanden gereed gekomen. Op 19 October ko men in Hamburg de Belgen, Noorwegen speelt op 5 November in Magdeburg, terwijl Duitsch- land op 19 November naar ZUrich reist om daar de wapens met Zwitserland te krtiisen. Na veel moeite en zorgen, en ook teleurstellin gen, heeft Duitschland thans zijn clubs in de nieuwe competities ingedeeld gekregen. In te genstelling rinet vroeger schijnt 't intusschen hoe langer hoe meer, dat West-Dultschland thans definitief het beste voetbal levert, en dat het met de Zuid-Duitsche superioriteit gebeurd is. Zoowel Fortuna (Dusseldorf), als Schalke (Gelsenkirchen) zijn pas van ’n buitengewoon succesvol tournooi door 't Zuiden teruggekeerd. isschlen is het niet te boud gespro ken, wanneer wij beweren, dat het Nederlandsch Openluchtmuseum nog niet die belangstelling geniet, welke het zeker verdient. De weg van de dagjesmen- schen voert nog steeds hoofdzakelijk naar Sonsbeek en Rosendaal en voor het Open luchtmuseum is er doorgaans geen tijd meer over. Dat is zeer jammer. Ieder moest ei genlijk eens gaan zien, wat er op initiatief van de heeren Hoefer, v. d. Ven en an deren. op den Waterberg buiten Arnhem gewrocht is. Men zal dan ongetwijfeld be wondering krijgen voor hun arbeid en het Openluchtmuseum stellig overal propagee- ren. In April van het jaar 1912 werd te Arnhem opgericht de vereenlging: Het Nederlandsch Openluchtmuseum, waarvan Prins Hendrik beschermheer werd en de heer Hoefer voor zitter. De bekende folklorist, de heer D. J. v. d. Ven, nam naast anderen zitting in het bestuur. We richten onze schreden nu naar een boerenwoning, waarheen al reeds van uit de verte onze belangstelling is gegaan. Eerst even op het bordje gelezen, wat voor soort boerenhuis dit Is. Het is een oude Saksische boerenwoning, afkomstig uit Harreveld, ge meente Lichtenvoorde. Dit is nu een boe- Tfadat wij de vorige "rfTKal In de gelegenheid waren de Zwltsersche plannen te publlceeren op het terrein van internationaal voetbal, blijkt nu. dat ook de reserves, n.l. het B-elftal, niet wordt verwaarloosd. Want op dit oogenblik sloot men al vier wedstrijden af. en wel tegen Luxem burg. Elsas. Frankrijk en Italië, terwijl 't in de bedoeling ligt dit aantal nog uit te breiden. De bellende Weensche vereenlging Admira heeft in Weenen haar nieuw Stadion betrokken, hetgeen werd geopend met een wedstrijd tegen Rapid, welke Admira met 43 won. De stad Weenen heeft hierdoor een up-to-date sport park, hetgeen aan de nieuwste eischen beant woordt, slechts wordt 't betreurd, dat men er geen internationaal milieu van heeft gemaakt, omdat er slechts plaats is voor circa 25.000 toe schouwers. Als doel stelde de vereenlging zich: het be vorderen van de studie der beschaving van de plattelandsbevolking In Nederland, zoo- als die zich uit in woningbouw, dorpsaan leg, kleederdracht, huisraad, werktuigen, enz. Om dit doel te bereiken zou er gesticht en onderhouden worden een verzameling van gebouwen en van alles, wat voor bo vengenoemde studie van belang is. Nu, nadat het vijftien jaar geleden is, dat het museum geopend werd, staan er op het museumterrein al heel wat gebouwen. Het museum kan nu gerust voor den dag komen. Dezelfde meening was de journalist toegedaan, die in de Hannoversche Kurier van November 1927 een waardeerend artikel over het Nederlandsch Openluchtmuseum schreef, ’t Is waar, het is daar aan den Schelmschen weg nog wel geen Skansen bij Stockholm, of Bygdo bij Oslo, maar de ver zameling is toch in ieder geval al belang wekkend. En veel grooter zou de verzame ling ongetwijfeld reeds geweest zijn, als de kas maar niet steeds ontoereikend was ge weest. Had het Nederlandsch Openlucht museum maar eens zulke groote legaten en giften gekregen, zooals het openluchtmu seum te Skansen. Dan zou een boerderij te Voorburg, die het museumbestuur voor de verzameling wilde bezitten, niet voor af braak zijn verkocht. Het boschterreln, genaamd de Waterberg, drie kwartier gaans buiten Arnhem gelegen, achtte men voor de stichting van een open luchtmuseum zeer geschikt. Immers, daar was hoog opgaand geboomte en een zeer groote welde; daar waren beken en vij- De gemeente Arnhem gaf daar 30 van aan de vereenlging in erfpacht van prachtig zomerweer dames-athletiekwedstrUd Duitschland plaats. dan eens omstreden, omdat de geestelijke be- teekenis van Maria’s genade en van den inkeer der zondaresse zou ondergaan in de uiterlijk heid van al het wereldscbe gedoe dat aan het tooneel-wonder voorafgaat. Johan de Meester, die de regie thans voor deze Nederlandsche heropvoering voert, transpo neert het spel evenwel weer meer op de aloude eigende en den vromen zin der middeleeuwen, zooals hjj dien zin in Vlaanderenland als too- neelleider heeft aangevoelda En wanneer de voorteekenen en beloften niet bedriegen, zullen de uitvoeringen van ..Het Mirakel” een oogen- iust, een ooren-verblijding, maar óók een gees telijke winst brengen. Ik kan onzen lezerskring hierbij een nog niet gepubliceerde reproductie toonen van een fraaie foto deer Madonna, door den fotograaf Godfried de Groot vervaardigd. Mevrouw Tilly Perrin- Bouwmeester beeldt deze rol uit. Hierbij moge, zeer beknopt, de inhoud van ’t spel volgen. In de hooge gothische kathedraal van een groot nonnen-klooster aan den Rijn staat een beroemd Maria-beeld, dat vele pelgrims trekt In het 'eerste bedrijf heeft de oude kosteresse en portierster haar taak aan de jonge Beatrijs overgedragen en deze wordt temidden van den toevloed der pelgrims bekoord door den dans der jeugd en het lokken van een jonkman Zwaar is haar strijd. Zjj zoekt hulp bjj Maria’s beeltenis, doch haar hart behoort reeds aan de wereld. Aan de voeten van Maria legt zij man tel en sleutelbos neer. Nauwelijks is Beatrijs verdwenen of langzaam stijgt het Madonna beeld omlaag: Maria zelf wil Beatrijs’ taak overnemen. Als des ochtends de zusters komen, vinden zij wel een vermeende Beatrijs doch geen beeld meer.... In zes tafereelen rolt nu Beatrijs’ wereldsch leven ons voorbij in haar opgang, haar bloei, haar bittere ontgoocheling, haar inkeer en be rouw, haar weer-opgaan tot God en Zijne Moeder En als ten slotte Beatrijs weerkeert, vindt zij mantel en sleutelbos als op den avond van haar vlucht.... en ze herneemt heur taak, zoo lang door Maria vervuld. Het beeld is weer op het voetstukEn als des ochtends de nonnen komen bidden vinden zij o mirakel het Wonderbeeld terug. Maar Gods genade weet van het eigenlijke wonder tusschen Maria en Bea trijs. Moge de uitvoering beantwoorden aan rijke verwachtingen. Zaterdag, den 2en September 1933, zijn af gek ondigd: Stbl. No. 465. Besluit van den len September 1933, tot bepaling van den aanvang van het In artikel 1 van het Crisls-Tulnbouwbeslult 1933 I bedoelde tijdvak ten aanzien van aardappelen. Stbl. No. 466. Besluit van den len Septem ber 1933, tot toepassing van de artikelen 9 en 13 der Landbouw-Crlsiswet 1933 op aardappe len. We hopen, dat er bij een bezoek aan Arn hem ook eens rekening gehouden wordt met dit, ons nationale museum van volkskunst. Het gevolg hiervan zal dan zün, dat de be zoekers een beteren kijk krijgen op de leef wijze, woninginrichting en werktuigen on zer voorouders. En het bestuur wordt dan In staat gesteld, de vele plannen te verwe zenlijken, die het nog heeft sec. volgorde 4.13 2/5, Wegens hadden, won den len prijs P. H J. Kessel- mans (F. N.) te Lutterade, de 2de prijs ge werd J. F. W. Merkelóach (B. 8. A.) te Bul ten veldert. D. Seniores 500 c.M.3 3 manches met pun tentelling, 6 deelnemers. In de le manche was 2e J. C. Houtop (Eysink) in 3.312/5, het eerst kwam aan G. J. v. Dijk (Lady) in 3.27 2/5. In de 2e manche won deze in 3 28 2 5, tweede werd A. van Wingerden (Motosacoche) in 3 46 2 5. In de 3e manche won G. J. v. Dijk in 3.33 4 5. 2e was A. Hartman Royal Enfield) in 3.35 4 5. Volgens de puntentelling won de le prijs G. J. van D(jk (Lady) te Amsterdam met 3 pun- ten: 2e was A. Hartman (Royal Enfield) te Amsterdam met 8 punten. E. Juniores 350 c.M.3, 2 manches met pun tentelling. 6 deelnemers. In de le manche won L. Reehorst in 3.51 1/5 (Royal Enfield). 2e was O. van Ekris (Eysink) in 3.51 3 5. In de 2e man che won weer Reehorst in 4 min. 4/5 sec.; 2e werd J. A. M. van Hoogstraten (Royal Enfield) in 4.012/5. Volgens de puntentelling won den len prijs L. Reehorst (R. E.) te Den Haag met 2 punten; den 2en prijs met 5 punten deelden O. van Ekris (Eysink) te Breukelen en J. A. M v. Hoogstraten (R. E.) te Blerik. F. Nieuwelingen 500 c.M 3 Twee manches met puntentelling, 5 deelnemers. In de le manche Won J. H. lesbertA (Ariel) in 3.47 2,5, 2e was H. Buys (Royal) in 3.47 3/5. In de 2e manche was n.o 1 H. Buys in 3.44, op hem voigde lesberts in 3.52 2/5. Volgens de puntentelling, de beide vlugsten hadden beiden 3 punten, won wegens beteren tijd (8 sec.) len prjjs H. Buys (Douglas) te Rotterdam, 2e prijs J. H. lesbe'ts (Ariel) te Huizen. G. Juniores 500 M3. Twee manches met pun tentelling Vijf deelnemers. In le le manche* won C. Haring (B. 8. A.) in 3.44 2 5, 2e was H Hamers (Royal Enfield) in 3.47 3/5. In de 2e manche won C. Haring in 3.49, tweede werd H. Hamers in 3.51 2/5. Volgens de puntc..Ulling won den len prijs C. Haring (B. 8. A.) te Amsterda met 3 punten; de 2e prijs behaalde H. Hamers <R. E.) te Heerlen. H. Langebaan-race voor seniores 350 c.M.3, 8 baanronden. Voor den winnaar werd in uitzicht gesteld eenm groote zilveren beker met inscrip tie, alsmede de titel: Kampioen grasbaan Hil versum 1933. Van de 7 ingeschreven rijders moes ten er 3 uitvallen wegens ongeval of machine defect, le prijs won G. J. van Dijk (Lady) te Amsterdam in 5 49. 2e werd Jac. Al (Royal En field) in 5.591/5, 3e A. Hartman (Motosacoche) te Amsterdam in 5.59 2,5, 4e J. Westerop (Velo- Cette) Den Haag in 6 min. 1/5 sec. K. Langebaan-race voor seniores 500 c.M.3 8 baanronden. Voor den len prijswinnaar was beschikbaar een groote zilveren beker met in scriptie. waaraan verbonden de titel: kampioen grasbaan Hilversum 1933. Het aantal deelnemers slonk door machinedefecten van 6 tot 3. De le prijs won A. Hartman (Royal Enfield) te Amsterdam in 5.41 4/5; de 2e prjjs A. van Win gerden (Motosacoche) te Dordrecht in 5.50 2 5. De burgemeester, de heer J. H. J. H. Lam- booy, overhandigde de beide bekers resp. aan de heeren Van Dijk en Hartman met eenige toe passelijke bewoordingen, inbegrepen een geluk- wensch van het bestuur wegens de succesvolle wedstrijden. Italië ontwaakt uit den zomerdommel. Allerwege zet men de training in, d wz. spelers hebben hun trainingskampen betrokken, terwijl in wedstrijden tegen provinciale clubs de spieren weer worden soepel gemaakt. Een van de voornaamste punten echter, waarop de leiders het oog gericht hebben, is een zoo sterk mogeljjk Italiaansch elftal voor te bereiden. De gewoonste zaak van de wereld, zult u zeggen, omdat per slot van rekening elk land er buiten- gew’oon prijs op stelt succesvol te strijden. In dit geval zit er echter een addertje onder het gras. Naar verluidt staat het thans vast, dat Ladoumegue. Einar Purje en Paavo Nurmi oen strijd met elkaar zullen aanbinden. Purje zal reeds op 9 September a s. op de 1000 meter te Parijs uitkomen tegen Ladoumegue. Op 10 September zou opnieuw een ontmoeting plaats vinden, en wel te Lyon, doch deze datum is nog niet definitief. Op 16 September komen beide loopers dan weer uit in het Buffalo- Stadion te Parijs, terwijl op 24 September de groote sensatie zal plaats hebben; de ontmoeting tusschen Ladoumegue, Nurml ep Purje, waar schijnlijk over 1000 meter. was de won in 4.17 1/5 vers. HA. tegen een geringe som. Natuurlijk was het inrichten van een openluchtmuseum, dat een monument voor nationale volkskunst zou moeten worden, niet zoo’n gemakkelljke taak. De heer Hoe fer had de Scandinavische openluchtmusea bezocht. Nu ging de heer v. d. Ven een lange studiereis naar de openluchtmusea in Noorwegen en Zweden ondernemen, om zich van de inrichting daarvan eens op de hoog te te stellen. In Buiten, jaargang 1913 pu bliceerde hij, wat hij in de Zweedsche en Noorsche openluchtmusea gezien had. Toen brak de oorlog uit en kon alles vanzelf- sprel^nd maar langzaam voorwaarts gaan. Zoo werd het 13 Juli 1918 vóór de eerste bezoekers op de terreinen van het museum werden toegelaten. In dien tijd viel er nog niet zooveel te zien. Het geheel wa» dusdanig klein, dat de bezoeker nog geen catalogus behoefde. Maar door aankoop en schenking is er veel verworven en nu is de verzameling zoo groot, dat men er zeker een middag aan renhuis van een soort, dat bijna reeds ge heel verdwenen Is. In Ootmarsum staat er nog een, dat ook bezichtigd kan worden. Dit is een z.g. „los hoes”. Bij deze boer derijen leefden mensch en dier In één groo te ruimte tezamen. Een afscheiding tus schen de kamers en de stallen bestond er niet. Het voorhuis is gemeubileerd met haard, kasten, stoelen, tafels, enz., juist, zooals het in Harreveld was. Het kruisbeeld heeft men niet vergeten. Laten we nu eens op de bank gaan zit ten bij den ouden, karakteristieken put, die ook uit Harreveld is meegekomen. Hebben we daar voor ons nu geen prachtig ge zicht? Hoe vredig grazen de koeien daar op de groote tfeide, die van achter wordt afgesloten door hooge boomen. -Ver weg in den hoek staat een hooge, steenen koren molen. Wat staat hij daar mooi in het landschap! Er is nog een boerenhuis uit Beuningen, ook van het Saksische type, doch dit huis dateert uit een vroegere periode dan het huis van Harreveld. De oude Saksische boerenhoeven hadden verscheidene bijgebouwen. Zulk een bijge bouw was bijv, het bakhuis (bakspiker). Hier is een achttiènde-eeuwsch Twentsch bak huis, afkomstig uit Denekamp. Onder een afdak staan naast het bakhuis op een lage bank een rij bijenkorven. Als een welkome afwisseling na al deze gebouwen, beklimmen we de trap van een houten houtzaagmolen, om eens een blik te werpen in het binnenste van den molen. Deze molen, een z.g. paltrokmolen, stond te Numansdorp. Van zijn soort waren er nog maar acht in Nederland aanwezig. We kun nen ohs dus verheugen, dat er één voor het nageslacht bewaard zal blijven. Een andere houten molen, ter bezichtiging opgesteld, is de kleine spinkop windwater molen uit Gorredijk. Hij steekt erg af bij zijn grooten broer, den korenmolen uit Delft. Met steun der Firma Calvé werd deze molen hier opgebouwd. Komaan, laten we eens naar boven klimmen, om te zien, hoe zoo’n molen werkt. De trappen zijn welis waar zeer steil en bij het afdalen zelfs ge vaarlijk, maar daar is de stelling reeds en tot belooning mogen we genieten van een fraai vergezicht. We gaan weer naar binnen en klimmen hooger, tot op den zolder, waar zich de vier stel molensteenen bevinden. We zijn nu nog niet bevredigd; we willen het hoog ste punt van den molen zien. Ook de laatste trap beklimmen we, maar niet verder dan halverwege. We zien de dikke, zware as, die de vier roeden draagt, museum, als hij dit nu zou bezichtigen, kijken nog wat op den zolder rond en dalen dan voorzichtig, heel voorzichtig af. Buiten gekomen zijn onze kleederen erg stoffig, maar we voelen toch geen spijt van onze klimpartij. Als de zon schijnt, wat is het hier dan mooi! Alleen het vertoeven te midden van zulk een prachtige natuur, is al een en tree waard. Verder wandelend worden wij uitgenoo- digd een bezoek te brengen aan de Hinde- looper kamer, aan zoo’n pronkkamer, waar de oogen van elkeen te gast gaan/De ei kenhouten betimmering is overvloedig ver sierd met snijwerk. Onze bewondering gaat eveneens uit naar de zilveren voorwerpen en naar het Chineesche en Japansche por- celein. „Naar den geneeskruiden trein”,‘staat er op een bordje. Daar ook maar even heen! Wat een schat van bloemen en planten be vat hij. En ’t is zoo aardig, hier blijkt, dat verschillende planten, die zoo maar gewoon langs den weg groeien, geneeskracht be zitten. Wat zal ons wachten achter gindsche ge- opende deur? Een Zaansche grutterij; een grutterij, afkomstig van Worrherveer. In het schemerige vertrek merken we op een groot horizontaal rad, dat door twee paarden m beweging kan worden gesteld. Met dit rad staat in verbinding een mechanisme, dat door het heele vertrek loopt. De maalstee nen, andere werktuigen, bakken en lepels zijn naar hier overgebracht en tevens nam men nog mee, een papieren meelzakje, dat aan een balk is gepunaisd en waarop ge drukt staat: G. van Dillewijn, grutter, Wor- merveer. De aandoenlijke oude legende van zuster Bea trijs is op haar schoonst in de oude simpele eenvoudige vertelling van den middeleeuwer. Zoo rustig en zonder onnoodige verfraaiing van haar wereldsch leven komt sterk de goedertie renheid uit van Onze Lieve Vrouwe, die de plaats van de zondige portierster uit het Kloos ter jarenlang inneemt en naar ten slotte terug voert tot God en diens barmhartigheid. Maar wij menschen van een zoo gansch’ an deren tijd willen dit ziele-verhaal van God en zondaresse voor onze oogen uitgesponnen zien tot een vergeestelijkt zinnenspel en vele too- neelschrjjvers hebben het verhaal van 't eeuwig- heidsbegrlp in enkele minuten uitgewerkt tol ’n spel van uren. Ten onzent heeft dr. Felix Rutten zün „Beatrijs” geschreven dat honder den opvoeringen beleefde met mevr. Alida Tartaud -Klein in de titelrol. Dr. Rooyaards heeft meesterlijk op gansch andere wijze Telr- linck’s „Ik Dien” geregisseerd tot een moderne Beatrijs-vermaning en Carl Vollmöller heeft .Het Mirakel” in scène gezet voor een panto mime, die met Engelbert Humperdinck’s muziek en oa. onder regie van den grooten Max Rein hardt een triumf tocht sedert 1911 maakte door de oude en nieuwe wereld. Geweldig als een op zet voor de latere film-openbaringen was des tijds al Reinhardts regie. Thans brengt ons het Groot-Nederlandsch Tooneel (directie Hans van Meerten. Paul Huf, Joh. de Meester en F. van Dijk) „Het Mirakel als hoor-kijkspel met vele medewerkenden on der wie Katholieke dilettanten. In Rotterdam heeft zich een aanbevelingscomité gevormd, oa met den Katholieken wethouder aldaar en te Amsterdam beveelt „Katholiek Amsterdam” al reeds de vertooning aan, waarbij veel Katho lieke dilettanten zullen meewerken. De opvoeringen van 1911 zün indertijd meer Zondagmiddag hield de Hilversumsche gras- saan-motorenvereeniging goedgeslaagde wed strijden op de grasbaan van het sportpark. Voor de veiligheid van het talrijk opgekomen publiek was de baan een 50 M' ingekort bij de bochten, zoodat nu bij lederen wedstrijd de vijf ronden een lengte hadden van ruim 4% K.M De tuimelingen waren eeq paar maal van meer ernst igen aard, daar twee rijders het sleutelbeen braken. De uitslagen zijn als volgt: A. Nieuwelingen 250 c.M.3 Twee manches met puntentelling. In de le manche wint J. v. d. Berg (A. J. 8.) in 4 min. 5 3'5 sec, 2e was J. A. Roos (Ariel) in 4 07 3 5. In de 2e man- ehe won Roos in 4.15, 2e was v. d. Berg in 4.18, zoodat de le prijs moest toegekend wor den wegens het gelijke puntental aan J. A Roos (Arlet) te Hoorn die promoveerde tot de juniores en de 2e prijs aan J. van den Berg (A. J. 8.) te De Lier, beiden met 3 punten, doch met een verschil van één seconde in tijdduur. Van de 3 andere deelnemers kwam er slechts één bij de finish. B. Seniores 350 c M 3 Drie manches met pun tentelling. Zes deenemers. In de le manche wint G. J. van Dijk (Lady) in 3 27 1 5. tevens met de snelste ronde In 39 3 5 sec.. 2c werd Fr. P. van Latum (Lady) In 3.32 3 5; 3c was A. Hartman (Motosacoche) in 3.36 2 5. In de 2e manche was no. 1 Th. P. van La tum in 3.313/5. tweede werd G. J. v.gn Dijk in 3.35 2, 5. In de 3e manche won G. J. v. Dijk (Lady) in 3.312/5, tweede werd Jac. Al (En field) In 3.45 1/5. Met 4 punten won den len prijs G. J. van Djjk te Amsterdam, met 10 punten behaalde den 2en prijs A. Hartman (Motosa coche) te Amsterdam Twee der deelnemers. Th. P. van Latum en C. A. van Dalsum moes ten uitvallen wegens lichaamskwetsuur. C. Nieuwelingen 350 c M.3 Twee manches met puntentelling. Vijf deelnemers. De belde snel- sten reden ’n spannenden wedstrijd. In de le manche won J. F. W. Merkelbach in 4 12. de 2e aankomende P. H. J. Kesselmans, had 2 5 meer noodig. In de 2e manche omgekeerd. Merkelbach werd tweede met korteren tijd, waar beiden 3 punten Hlden. Oostenrijk's vroegere internationale doelwachter, is in z’n niéuwe vaderland. Frank rijk, gearriveerd, doch nu reeds na z’n kort ver blijf getuigen zijn brieven van spijt en ’n onbe zonnen daad! Het is een merkwaardig gebouw, dat daar zoo laag aan den vijver staat. We treden binnen en na eenige oogenbliken zien wij het. We bevinden ons In een ouden Veluw- schen papiermolen, die door waterkracht van een beek in beweging werd gebracht. Nu kunnen we eens gaan zien, hoe het oud-Hollandsche, handgeschepte papier ge maakt werd. Vlak bij de deur staat een hakblok, waar op de lompen werden fijngehakt. In de groote kuip, waarin de schoepen rondwen telden, werden de fijn-verdeelde lompen, met water, tot pap vermalen. Met een em mertje aan een langeft stok schepten de arbeiders de papierpap uit de kuipen op de zeven. Het water liep er nu uit en na eeni- gen tijd gingen de bladen onder de pers. Dan verdween er uit de bladen weer veel vocht. Geheel droog werden ze op den droogzolder, waar ze achter elkaar, in lange rijen, op touwen werden opgehangen. Daar na moesten ze weer onder de pers, om goed vlak te worden. We kijken eens op den droogzolder. Wat *n aardig gezicht, die bladen papier, die daar te drogen hangen. Dan nemen we eehs zoo’n vel papier in onze hand en we zeg gen: „Dit is nu precies het papier, waar van de boeken in de vorige eeuwen werden gemaakt.” Deze papiermojen is een prachtige aan winst voor het museum. Het gebouw met in stallatie werd aan het museumbestuur aan geboden door een groep papierfabrikanten. Eveneens interessant vinden wij een olie molen uit Zieuwent. De rechtopstaande maalsteenen werden door een paard in een ronddraaiende beweging gebracht. Dit paard had in een hoek van den molen zijn stal. De knecht verbleef ook in den molen, hij had daar een kamertje met bedstede. Langs het openlucht-theater, waar wel voorstellingen worden gegeven, komen we dicht bij den uitgang. Een pijl wijst nog naar links. We volgen de aangegeven richting en staan weldra voor een Zuid-Limburgsche boerenhoeve met twee toegangspoorten. Deze hoeve, af komstig van Oeleen, werd op den Water berg opgebouwd met steun van colleges en particulieren. Het leven op zoo’n Frankische boerderij is geheel naar binnen gekeerd. Om de beide plaatsen groepeeren zich het woonhuis, de stallen en de schuren. De mestvaalt ligt uit gestrekt over een deel van de plaats. On regelmatige, zware keien, niet vast aaneen gesloten, vormen het plaveisel, waarover de wagens naar de schuren worden getrokken. Worden de toegangspoorten gesloten, dan ligt de hoeve met erf daar geheel afgeslo ten. Hier op de terreinen van het openlucht museum staat alles open. We kunnen het huis binnengaan, we kunnen de stallen be zichtigen, we kunnen in het bakhok kijken, kortom, we kunnen alles op ons gemak in oogenschouw nemen. Gelukkig zwerven er geen venters rond, die de harmonie in dit schoone oord zeker zouden verstoren. Het loopt naar half zes en we zullen ons naar den uitgang begeven. We hebben de zen middag veel gezien, waarvoor wij ons dankbaar gestemd voelen. Echter vonden wij op onzen tocht over de terreinen van den Waterberg geen oud kerkje met toren, of een oud bidkapelletje. Dit vormt een tegenstelling met het open luchtmuseum te Bygdo, waar de beroemde Stave-kirche van Gol staat opgesteld. Het Ost Preussisches Heimatmuseum in Königs berg, het eerste Duitsche openluchtmuseum, heeft in zijn verzameling een Oost-Prui- sische dorpskerk met kerkhof. Niettemin ge- looven we, dat Hazelius, de vader der open- luchmusea, tevreden zou zijn over de in richting van het Nederlandsch Openlucht- de internationale NederlandNoord- De Nederlandsche ploeg, waarin eenige der beste krachten verhinderd waren uit te komen, kon het tegen haar Dult- schc tegenstandsters niet bolwerken en verloor met 4 punten verschil. De Duitschers behaalden 51% punt, Nederland 47% punt. Mej. Schuurman liep de 100 M in het wereld record van 119 sec., terwijl de Nederlandsche estafetteploeg, bestaande uit de dames Schuur man. Martin, Aalte* en Dalmolen het Neder- landscji record 4 maal 100 M. estafette met 3 «10 sec. verbeterde en bracht op 49 1 sec. In het loopnummer waren de Nederlandsche dames verreweg het sterkste. Deze voorsprong werd evenwel door minder betere prestaties in werp en spnngnummers teniet gedaan. Deze wedstrijd werd vooraf gegaan door internationaal dualmeet tusschen de dames van Brunhllde (Groningen) en de dames van de Bremer 8 po rtf resin de. die eveneens door de Duitsche dames werd gewonnen; zij behaalden 52 punten, de Groningsche dames 47 punten. De Brunhilde-estafetteploeg verbeterde tijdens dezen wedstrijd het Nederlandsch record 4 maal 80 M extafette met 9/10 sec. en bracht dit op 415 sec. Ook de tweede ploeg der Groningers bleef beneden het oude record. kan besteden en als men dat wil, ook wel een heelen dag. Op het terrein bevinden zich twee mu- seumgebouwen. Direct als men zijn toe- gangsbiljet heeft gekocht, treedt men het eerste museumgebouw binnen. Hierin be vinden zich hoofdzakelljk wagens, onder deden van wagens, sleden en tuigen. De wagens zijn dezulke, die de boeren alleen bij feestelijke gelegenheden gebrui ken; het zijn de z.g. speelwagens. Deze wagens zijn mooi beschilderd en van keu rig houtsnijwerk voorzien. sFriesche en Zeeuwsche speelwagens staan daar, met zeer hooge achterwielen en kleinere voor wielen. Op de banken, voorzien van groene kussens, kunnen zeker wel een dozijn men schen zitten. Prachtige arren trekken onze aandacht, evenals een klein, gesloten wagentje, dat gebruikt werd, om gebrekkigen, of ouden van dagen te vervoeren, over een niet te grooten afstand. Zulk een wagentje, veel gelijkend op een toeslede, kon met de hand, of door middel van een paard, qf ezel voortbewogen worden. Is Die open loods ook maar eens binnen- gewandeld. Hier staan karntonnen, een honden-karnmolen, een wanmolen, hand- wannen, dorschvlegels en een oude koren maat, de schepel. Deze werktuigen van den boer, die we vroeger op school op platen zagen, zien wij nu hier in werkelijkheid voor ons. We bereiken een vijver. Veel wa ter staat er niet in, want het is langen tijd droog geweest. Toch komen de vijvers op den Waterberg nooit geheel droog te liggen. Zondag 24 September zal de 5e Zaansche Zes stedenloop. welke weer door de Zaansche Ver een Voor Vreemdelingenverkeer georganiseerd wordt, plaats vinden De start vindt plaats te Assendelft en via de gemeenten Krommenie, Wormerveer. Zaandijk, Koog a. d. Zaan is de finish te Zaandam. Deze wedstrijd mag zich in een steeds stij gende belangstelling verheugen en men ver wacht voor dezen Jubileumloop een groot aantal inschrijvingen. men dit gebouw uit, dan doet men wijs, de pijltjes te volgen. Men komt dan overal en slaat niets over. Wij willen niet alles opnoemen; dan zouden we licht te veel van de aandacht der lezers vorderen. Daar staat een zeer klein visschershutje, afkomstig uit Volendam. Het huisje bevat geen schoorsteen. De rook verdwijnt door een openslaand luik in het dak. De slaap plaats is in hooge mate bekrompen en on der het armoedige, weinige meubilair, neemt het olielampje aan den wand nog een voorname plaats in. Tot onze groote verwondering zien we ver der een half schip op het droge staan. Dit schip werd gebouwd in 1880 te Deventer. Toen het te oud werd, om nog langer vrach ten te vervoeren, kocht het museumbe stuur het aan. Men zaagde het op een werf midden door. Per as werd de achterhelft, naar den Waterberg vervoerd, waar men deze tentoon ging stellen. Ieder gaat na tuurlijk de kajuit binnen, al is ’t'daar dan ook erg laag, om nu eens goed te zien, hoe de schippers toch eigenlijk wonen. Via een plaggenhut uit Onstwedde, die eigenlijk nog beter bewoonbaar is dan de Volendamsche visschershut, bereiken we het tweede museumgebouw. Dit ruime, lichte gebouw bevat kleecfflk drachten uit Zeeland, N - en Z.-Holland, Gelderland, enz. Ze zijn veilig weggeborgen in groote vitrines. „Da’s een mooie schaaf,” zeggen we on willekeurig, als we een groote schaaf aan den wand zien hangen, die van kunstig snij werk is voorzien. Mes- en vorkscheeden be vinden zich hier, dateerend uit het eind van de zestiende en het begin van de zeventien de eeuw, eveneens rijk met snijwerk ver sierd. Mooi besneden klompen zijn er ook. Eigenaardig, die dooden- of lijkborden daar, die dienden, om een sterfhuis aan te dul den. Er zijn antieke bid- en devotieprent jes en beeldjes van de H. Maagd, gemaakt van was, in een houten doos met glazen deksel. O, er Is In dit gebouw zooveel be- zlenswaardigs Onder meer merken we op: zilveren sier- en gebruiksvoorwerpen, een oude Friesche staartklok, tabaksdoozen en brillekokers, koekvormen en palmpaschens en op den zolder een weefgetouw en ten kaaspers. Dit gebouw zal nog verder uitgebreid worden. Een toren zal er tevens verrijzen, zoodra de financiën deze uitgaven veroorlo ven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10