De Aardappel-steunregeling py De omzetbelasting Het vliegongeluk in Indië L RADIOPROGRAMMA Haar uitvoering TE VROEG GEJUICHT? SALARISKORTING VOOR RIJKSAMBTENAREN MAANDAG 4 SEPTEMBER Zondag Punten der regeling De omzetbelasting a Voor groote gezinnen l De pryzen atygen aterk BENEDICTIJNEN TE EGMOND HET OVERLIJDEN VAN BOREL Ultimatum verlengd WIJZIGING COLLEGE-GELDEN Jhr. mr. C. Feith eervol ontslagen EEN SUCCESVOLLE REIS NIEUWE BEZUINIGING MGR. C. VAN DER PAS GECOMPLICEERD GEVAL DE KATH. DEM. PARTIJ MEISJE ERNSTIG GEWOND RONDE VAN ZWITSERLAND bran- MILITAIREN IN DE N.S. B. if Naar overeenstemming wordt gestreefd De vleeschvergiftiging te Overloon Een aantal amendementen inge diend door den heer Van IJaaelmuiden Tegen de regeeringavooratellen beataan by het chriatelyk over heidaperaoneel bezwaren TEKORT AAN RAUW RUND EN VARKENSVET Nog drie alachtoffera naar het ziekénhuia s Opgedragen aan Nederlandsche Aardappel Centrale te Gravenhage Als aecretaria-generaal van het Departement van Onder- .wya, K. en W. Nieuwe bezwaren uit de kringen van land- en tuinbouw Zy wilde de varkena uit een dende achuur heden saiooiavü nsnsitohivu „Onze Vaan” onder nieuwe hoofdleiding De beide alachtoffera onder hooge belangstelling en deelneming ter aarde besteld Dr. W. G. N. van der Sleen keert •- terug naar Nederland Deelneming van den landvoogd Een nagelaten werk over de Kleine Theresia HET DREIGEND CONFLICT TE MAASTRICHT Terug naar zijn missiegebied Bijdragen voor het bouwfonds Reeda in 1934 heeft een vermin dering der uitkeeringen uit het Gemeente fond a plaat a Dinsdag 5 Sept. 1933 orkest Omroeporkest ^i=J IJsselmuiden in te A i i l De heer Van IJsselmuiden heeft een aantal amendementen ingediend op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. en bevat verder het co der Katholiek-Democrai het en 12.20 Orgelcon- het Commodore .Z H. Exc. Mgr. Clemens van der Pas, van de Orde der Carmelieten, Apostolisch Prefect van Malang, zal Donderdag 7 September a s., na een half Jaar verbluf in het vaderland, we der naar zyn Missiegebied terugkeeren. BERICHTEN OPGENOMEN IN EEN DEEL ONZER VORIGE OPLAAG i mist tyd - ontslag grond, al ROME. 441 M. 8.35 Gramofoonmuzlek 9.05 ..La leggenda dl Sakuntala". Zaterdagmiddag heeft onder leiding van den rUksbemlddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse een conferentie plaats gehad met de partijen, betrokken by het dreigend conflict by de Kon. Nederlandsche Papierfabriek te Maastricht. Op voorstel van den rUksbemlddelaar is het door de werknemers gestelde ultimatum met acht dagen verlengd, opdat partyen zich nader kunnen beraden. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den Minister van Zaken vragen VERWIJZEN WIJ NAAR DEN N3a3HH3dNOZHa SHSaVN &&OA BATAVIA. 2 Sept. (Aneta.) De Oouverneur- Oeneraal van Ned -Indië betuigde telegrafisch zyn deelneming aan de Luchtvaartafdeeling en de nabestaanden van wyien kapitein Bogaerts en luitenant Pols. In verband met een tot stand gekomen Kon. Besluit, regelende de bevoegdheden van de Ne derlandsche Aardappel Centrale, Kazernestraat 3, Den Haag, telefoon 180934. deelt de Nederl. Aardappël Centrale mede, dat haar de uitvoe ring van de steunregeling oogst 1933 is opge dragen. WEENEN. 517 M. 7 20 Pianorecital 8 40 Omroeporkest 10.20 Oramofoonmu- zlek. Dr. W. O N. van der Sleen, die op 24 Maart met de „Columbia” van de K N S M. ons land verliet, zal op 19 September met de „Crynssen” van dezelfde maatschappy weer op Nederlandschen bodem terugkeeren. Dr. van der Sleen heeft dit Jaar voornameiyk bezocht Chili, Bolivia, Peru en Canada, ter bestudeering van de resten der oude beschavingen Hij heeft vele by zonderheden a*kn het licht gebracht door eigen opgravingen. Verder bezocht dr. van der Sleen Venezuela, voornameiyk de aan krokodillen ryke wouden en Curacao. Hy maakte in Quracao plannen voor een bezoek aan Curacao en Suriname door Nederlandsche toeristen in de maanden Juli en Augustus van het volgend Jaar ter gelegen heid van het 300ste Jaarfeest van Curacao. Dr. van der Sleen brengt een schat van fbto’s en films mede en zal daarmede propaganda maken voor deze toeristenreis. 9 45 Nieuwsberichten In het Duttsch 9.55 Dansmuziek (In dlv. pauzes: slotno- teertngen en sportberichten). BANDOENG, 12 Sept. (Aneta.) Gistermiddag vond de uitvaart van wyien kapitein Bogaerts en luitenant Pols plaats onder gewapend en ongewapend geleide en met militaire muziek. Officieren fungeerden als- slippendragers Er waren vyf volgauto’s.volbeladen met kransen. In Leger-order 267 (21 Aug. 1933). ondertee- kend door den Minister-president H. Coiyn, is het verbod van het lidmaatschap van de Na- tlonaal-Sociallstische Beweging in Nederland voor hen. die tot de Militaire Weermacht behoo- ren, ingetrokken. LCXEMROl RG, 119! M. 7 00 Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlsch concert van gramo- foonplaten 8.30 Causerie over een ac tueel onderwerp in het Fransch 8 40 Lichte gramofoonmuzlek 9.00 Nieuws berichten in het Fransch 9 10 Voortzet ting concert lichte gramofoonmuzlek MILAAN. 331 M. 8.00 Gramofoonmu zlek 10.35 Dansmuziek. BRTSREL, 509 M. 12 20 Concert door het kleln-orkest van het N I R. o 1 v. P. Leemans 8 20 Gramofoonmuzlek 8.50 Programma van Berlijn. Donderdag is het permanent comité van christeiyke organisaties van personeel in pu- blieken dienst te ’s-Gravenhage in vergadering byeen gekomen ter bespreking van de voorstel len der regeering inzake een korting op de salarissen van het rykspersoneel. By K. B. is met ingang van 1 September 1933 aan Jhr. Mr. O. Feith eervol ontslag ver leend als Secretaris-Generaal van het Depar tement van Onderwys. Kunsten en Wetenschap pen, wegens verandering In de inrichting van den dienst aan dat Departement, waardoor zyn werkzaamheden overbodig zyn geworden, met dankbetuiging voor zyn aan den lande lang durig bewezen diensten. BEKOMCNSTER, 480 M. 5 20 Orkest- concert 5.50 Gramofoonmuzlek 7.30 Omroeporkest 8.50 Programma van Berlyn. - Voorts stelt de heer van IJsselmuiden voor, in artikel 8 na de 2e alinea in te lasschen: ..Indien de verkoopprijs beneden 0.50 blijft is geen belasting verschuldigd” Ter toelichting hiervan wordt gezegd: De thans bestaande mo gelijkheid, dat ook kleinbedryven (bakkers restaurateurs e.d.) tot de fabrikanten gerekend zullen moeten worden en waarby het over zeer kleine bedragen zal kunnen gaan, doet het billyk schynen de allerkleinste bedragen uit te schakelen. Tenslotte wordt voorgesteld artikel 5 aan het slot aan te vullen met: .Ten aanzien van ar tikelen, welke voor gedeelten naar verschillen de tarieven behooren te worden belast, wor den door Onzen Minister van Financiën rege len gesteld.” Op 16 Augustus hebben wy uit betrouwbare bron gemeld, dat het in het voornemen der Regeering ligt te bevorderen, dat by de in diening van de Ryksbegrooting voor 1934 een wetsontwerp zal worden aanhangig gemaakt, strekkende om een geleidelyken overgang te bewerkstelligen van de hooge ultkeerlngen. wel ke aan de Gemeenten In de loopende vyf-Jari- ge periode uit het Gemeentefonds toekomen naar de lagere uitkeeringen, waarop de Ge meenten in de volgende vyf-Jarlge periode wel ke in 1936 aanvangt, aanspraak zullen hebben. De ultkeerlngen over het Jaar 19341935 zou den van dezen maatregel reeds den invloed on dervinden. terwyl de ultkeerlngen nA 1933 dan minder scherp zullen vallen dan anders het ge val zou zyn geweest. In het ..Handelsblad” van 1 September is nu, zooals bekend, bericht, dat de voornemens der Regeering in zooverre zouden zyn gewyzigd. dat voor het belastingjaar 1934 aan deze uitkee ringen nog niet zou worden getornd, zoodat eerst de Gem.-begroetingen van 1935 Invloed van de vermindering van bedoelde bron van in komsten zouden ondervinden. Naar aanleiding van dit bericht heeft het Ned. Corr. Bureau te bevoegder plaatse inlich tingen Ingewonnen en daarby M vernomen, dat het oorspronkelyke bericht nog In alle opzichten weergeeft, wat tn het voornemen der Regee ring ligt. Voorts, dat de voorbereiding van het aangekondigde wetsontwerp in het stadium ver keert, dat de adviezen van den Raad van State en van de Rijks Commissie van Advies voor de Gemeente Financiën dezer dagen het betrok ken departement hebben bereikt. digde heffingen en den grossiers toeslag plaats vinden. Anders wordt geen vervoerbawys ver strekt. 17. Alle eventueel door de Centrale over te nemen aardappelen moeten worden gedena tureerd en mogen niet meer voor consumptie worden verhandeld of aan een fabriek worden afgeleverd. De denatureerlng geschiedt door en voor rekening van den houder onde? toezicht der contr^eurs van de gewesteiyke aardappel- organisaties of van de Centrale. 18. Overtreding van de voorschriften of be palingen van de Centrale of Gewestelyke Aardappel Organisatie kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 10.000 of intrekking van erkenning als teler of hande laar voor den tyd van 1 tot 10 Jaar. Nadere Inlichtingen zyn te verkrygen op d- Districtskantoren, Gewestelyke kantoren of de Centrale. geven, toen het brandende dak Instortte. De kleeren van MeJ. Nyhof vatten vlam en hoewel zy kans zag uit het brandende gebouwtje te vluchten, en omstanders de vlammende kleeren spoedig doofden, had zy zware brandwonden opgeloopen. Dr. van-Zanten uit Emmen behan delde haar ter plaatse; hoewel haar verwondin gen ernstig zyn is er geen direct levensgevaar aanwezig. De boerdery is geheel afgebrand Een achttal varkens een paar kalveren zyn mede in de vlam men omgekomen, terwyl de geheele oogst ver loren Is gegaan. De verzekeringssom was Juist eenlge dagen gei leden door den eigenaar der boerdery. in ver band met het terugloopen van de pryzen ver*- laagd. Dientengevolge is het verbrande slechts laag verzekerd. Tot dusver is de oorzaak van den brand on bekend. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de generaal-majoor van den Generalen Staf M. Boerstra, de lultenant-kolonel van den Gene ralen Staf, hoofd van de Luchtvaartafdeeling, G. A. Ilgen, de Commandant van het leger in Ned.-Indië luitenant-generaal J. C. Koster, tal- looze officieren en vooraanstaande persoonlyk- heden uit handel, bedryf, wetenschap en gees- telykheid. Het woord werd gevoerd door generaal Boer stra, een vertegenwoordiger van de Zeemacht, luitenant-kolonel Ilgen en familieleden van de overledenen. BERLIJN, 41» M. 4 o. 1. v. Stlenkopf 5.35 Omroeporkest 8.50 Europeesch concert 10.20 Concert. Geheel conform een nieuw artikel in de Ge meentewet heeft de raad der gemeente Nleuw- veen besloten de gemeentepolitie te vervangen door rykspolltie waardoor, naar men hoopt, niet alleen circa f 1000 per Jaar zal worden be zuinigd inaar tevens een betere politiedienst zal worden verkregen. Verschenen is het eerste nummer van „Onze Vaan” als orgaan van de Kathoüek-Democra- tische Party in Nederland en onder redactie ▼an prof. dr. J. A. Veraart, mr. A. Peters en C. D. Wesseling. Het nummer opent met een artikel van prof Veraart: „Katholieke democraten op marsch!” it politiek program ie- Party, den be- •chryvlngsbrief voor de eerste Jaariyksche al- gemeene vergadering dier party en de concept statuten der party. De laatste etappe van de ronde door Zwit serland werd gewonnen door Altenburger in 6 uur 56 mln. 22 sec., 2. Romanetti 7.02.23; X Antenen 7 03.50 4. Benoit Faure; 5. Rinaldi; 6. Frantz; 7. Adam en nog 24 renners, allen in den tyd van Antenen. Het eindklassement van de ronde door Zwit- serland luidt: 1. Max Bulla 39 46.46 2. Buechli; 3. Rinaldi; 4. Faure; Gromo, Adam, Romanetti, Orecchla, Blatmann, Buse. 8 50 Pry- 8 05 Gra- 7 30 Gra- Te Noord Barge, gemeente Emmen is Zater dagmorgen de boerdery, bewoond door de fa milie Nyhof, afgebrand. Tydens den brand wilde de ongeveer 20-jarige dochter des huizes MeJ. H. Nyhof uit de bran dende schuur een aantal varkens bevryden. Het meisje had zich daartoe juist in de schuur be- De toelichting hierby luidt als volgt: Te za- men met enkele van de zeer hooge accynzen (ook de sterk opgevoerde piersonctle belas ting en gemeenteiyke tarieven hebben een soortgeiyke werking) zal de nu voorgestelde omzetbelasting niet het minst zwaar drukken op de groote gezinnen. Om de werking van deze belastingen voor hen te corrlgeeren zal restitutie of de Instelling van het Rykskinder- fonds het meest doeltreffend zyn. Het begin zal daarby wel moeten zy, dat daarvoor voor af een fonds gevormd wordt Om nu deze mid delen te verkrygen, worden deze aanvullingen voorgesteld. De besteding der door deze heffing verkregen middelen zal door de regeering nader zyn te bezien (by voorkeur voor de vorming van het zoo noodzakeiyke RykSkinderfonds). Naar we vernemen, zyn Vrydag ook de drie andere slachtoffers van de vleeschvergifti ging te Overloon naar het St. Canisius-zie- kenhuls te Nymegen overgebracht, daar in hun toestand plotseling een verergering was Ingetreden. Direct levensgevaar is evenwel niet aanwezig. Biykens ingewonnen Inlichtingen ir gerucht, dat ambtenaren wier dlgifett: leeftyd te zamen 90 jaar vormen, /voor in aanmerking zullen komen all/n gr bestaat er by de regeering het vwrnemen om door ontslag van oudere ambtefi^en de werk loosheid onder de Jeugdige arbeidskrachten te bestryden. bestaat rund- waardoor van deze sterk zyn terwul deze zich nog dageiyks voortzet? Is de Minister bereid maatregelen te nemen, opdat dit volksvoedsel by uitnemendheid we derom in voldoende mate en tegen billyken prjjs verkrygbaar zal zyn? De vergadering was, volgens dè „N. R. Crt.’, algemeen van oordeel, dat een zoo diep Ingrij pende verlaging als de regeering voorstelt, gelet op de omstandigheid, dat de salarieering van het rykspersoneel niet te hoog is, niet te verdedigen is. Aangezien de toestand van 'sryks financiën der regeering tot het nemen van maatregelen noopt, was de vergadering van oordeel, dat ernstig moet worden gepoogd in de oentrale commissie voor georganiseerd over leg met de regeering tot overeenstemming te komen over het door het rykspersoneel te bren gen offer. Ten aanzien van de extra-kortlng op de sa larissen der ongehuwden sprak de vergadering zich uit tegen het voorstel der regeering. Daar by werd o. m. de vraag gesteld of er maat regelen dienen te worden getroffen inzake de bezoldiging der onderwijskrachten by de kloos terscholen, temeer omdat betreffende de sa larieering van de in communiteit levende amb tenaren een precedent bestaat, namelyk de be zoldiging der Inwonende verplegenden In de ryksverpleglngsinrichtingen, welke lager is dan die der uitwonenden. De Zondag is de rustdag. Daarom spannen we ons als op geen anderen dag tn org te roeien en te zeilen, te motoren en te wandelên of aan andere sport te doen. Zondag is de dag der stilte, maar het autogesnor en de claxons zijn niet van de lucht Zondag, dag van lang slaven voor den een, dag van ongekenavroeg op staan om buiten genot te vinden voor den ander. Zondag, dag van verve ling voor velen, dag van ingespannen zich-ontzten voor den jongen met z’n Zondagsch pakje aan. De Zon- dags-heeren herkennen we onmid- dellijk en de Zondagrijders gaan we eerbiedig üit den teeg. Een Zondags kind wordt benijd en we hebben geen blaam genoeg voor den Sabatschen- der. Maar wij..... wij zelf.... eeren wij den Zondag zooals 't behoc't? Niet door verstarde rust. Niet als de Fari- seeërldie zijn koe in de sloot liet lig gen. Maar als een werkelijk katho liek die den dag des Heeren hei ligt. Laat ieder onzer het zich zelf vra gen en een eerlijk antwoord geven. 10.- ƒ5.—; 25.—; A. O. L. te V. 10.—; fam. H ƒ5.—; Z. v. L. te T. ƒ10.— J. L. G. te U. ƒ25.— C. te E. ƒ5.— J de K. 15.—; R. v. d. H. te H. 10.—; H. v. I. te W. 6^-; K. A. P. te D. ƒ5.— L. de G. H. te Z. ƒ25.—; N. N. ƒ1.25; C. E. Z. te 'SG. 1.—; O. V. h. C. v. O. en O. te D. ƒ5.—; R. W. W. te R. ƒ5.—; N. N. A. O. d. Z. Fr te B. 100.—; N. N. te Z. 10.—; N. N. te Sch. 10.Busje St. Paulus Abdij f MAI; J. L. te K. a. R. 1.25; P. Fr. d. Ch de St A. te U. 10.— St. J. C. te H. 10.— C. v d. H. C. v. S te V. ƒ25.—; P. R te A ƒ25.—; Br. St. J. de te ’s H. ƒ5.—; dr. W B te B ƒ50.—; Pr. Alb. D. te N. ƒ25.—; mej. C. H. te G. ƒ1.—; Z. J. M. J. te P. ƒ5.—. Totaal 12.250.03. Giften voor dit doel worden aangenomen by de St. Paulus-Abdy te Oosterhout (Nj-B), Giro nummer 39167, en ten kantore van de Firma Theodoor Gillssen, Nieuwe Doelenstraat 1214 te Amsterdam, Gironummer 28485. Totaal vorige opgave 11.210.56. <- Ingekomen giften van 24 Juni31 Augustus: N. N. te H. 1.50; Rector A. W. V. O te D. 2.50; fam. H. te H. 10.uit dankbaarhe.ci aan H. Antonius voor een verkregen gunst van een oud-Egmonder te Rotterdam 5.van een schoenmaker te Y. ƒ2.50; C. C. te M. 1. iam K. te D. 10.—; dr. v. L. te O. 25.—; C. en J. T. te T. ƒ5.—; N. V. ƒ1.—; v. R. te O. 1.—; N. N. 10.—; A. D O. 5.— N N. f 5.—; M. A. B. te V. ƒ2.50; fam. J. H. te T. ƒ10.—; Br. v. d. H. A. S. M. te O. ƒ100.— fam H. te 's G. f 10.—; A. B. te H. 25.—; B. te B 10.— D. te s G. 1.—; N. N. f 15.— mej. Th. R. te A /2.50; Br. d. O. O. te M. ƒ250.—; Fr te T. 10.—; fam. de R. te R. 11.—; H. P. te B A. J. Z. te A. 1.mej. M. L. te A. Limburgs Student 2.C. te B. o. Z. te B te Naar de ,.Msb.” uit de onmlddeliyke omgeving van wyien Henri Borel nog wordt medegedeeld, is het niet juist zooals reeds uit de verkla ring van pastoor P. van Dorp te besluiten valt dat de overledene den ganschen laats ten tyd bewusteloos geweest is. Tot Woensdag na den middag was de zieke geheel by kennis: de laatste H.H. Sacramenten zyn hem toegediend Woensdagmorgen in de vroegte. zyn denken cn voelen is reeds gerulmen tyd in eene richting gegaan. Dit zal nog nader biy- ken uit een nagelaten werk over de H. Theresia van het Kind Jezus, waar Henri Borel gedu rende zes jaren aan geschreven heeft. Hy heeft het werk niet meer kunnen vol tooien, maar men hoopt het toch in het licht te kunnen geven. Het was de laatste wensch van den schryver het althans gedeeltelyk te pabllceeren. Men zal zich herinneren, dat Hen ri Borel reeds eerder, in het weekblad „Op gang”, over Lisleux geschreven heeft. HAMBl RG, 372 M. 1150 Populair concert o. 1. v. Brückner 8 20 Populair concert o. 1. v. Gustav Model 10 50 Con cert door het tioragorkest o. 1. v. Gerharz Maasz. aanrydlng te daarop aan de den vrachtamo De tram kreeg de In een Zaterdag verschenen staatsblad is afgekondlgd het K. B. van 28 Augustus JJ tot vaststelling van het tydstip van inwerkingtre ding van de wet van 7 Augustus j.l. tot wyzi- ging en aanvulling der hoogeronderwl^wet Be paald is dat deze wet. die in hoofdzifak wyzl- ging van de collegegelden inhoudt, heden (4 September) van kracht wordt. Op de Laan van Meerdervoort te Den Haag heeft Vrydagavond een gecompliceerde aan- ryding plaats gehad tusschen een tramwagen van UJn 7 der H. T. M., Qen vracb;„uto, be stuurd door een 22-jarigen bewoner van Loos- duinen en een personenauto, bestuurd door een bewoner van de Veenkade. De oorzaak was ge legen in het feit, dat een 17-Jarige wielryder met zyn rijwiel slipte en viel, waarop cle bestuurder van den persorienauto uit alle macht remde, teneinde een voorkomen. Deze auto werd achtërzyde aangereden door en deze weer door de tram, geringe verfschadc aan het voorbalcon. vooras van den vrachtauto werd ontzet en de voorruit vernield, terwijl een in den vracht- TUto zittend sfcvenjarig Jongetje een snywondje onder het oog kreeg. Ven den personenauto werden de acnterspatborden uisedeukt. LANGENBERG, 472 M. 1 30 Populair concert o. 1. v Eysoldt 5 20 Gramofoon muzlek 6.20 Populair concert 7 20 Programma van Mühlacker 8 50 Pro gramma van Berlyn 10.55 Woat-Deut- sche Wochenscbau. De Nederl. Aardappel Oentrale steunt voor deze uitvoering op de medewerking van de Ge- westelyke Aardappel-Organisaüe en wel als Volgt Gew. Aardappel Org. voor Groningen, secre tariaat A, Kerkhof 34, Groningen; Gew. Aard. Org. voor Drente en de Veenkolo niën, secretariaat Landbouwhuis, Assen; Gew. Aard. Org. voor Friesland, aecr. Land bouwhuis Leeuwarden; Gew. Aard. Org. voor Overysel, sec. Land bouwhuis Zwolle; Gew. Aard. Org. voor Gelderland en Utrecht, Seer A.BT.B., Nieuwe Kraan 29, Arnhem. Gew. Aard. Org. voor Noord-Holland. directie Anna Paulownastraat 20, s-Gravenhage; Gew- Aard. Org. voor Zuid-Holland, directie Anna Paulownastraat 20, ’s-Gravenhage; Gew. Aard. Org. voor Zeeland, secr. Land bouwhuis Goes; Gew. Aard. Org. voor Noord-Brabant, Land van Maas en Waal en Ryk van Nymegen, secr. Landbouwhuis, Spoorlaan 50, Tilburg; Gew. Aard. Org. voor Limburg, secr. Land bouwhuis Roermond. Teneinde belanghebbenden met de regeling op de hoogte te stelled, volgen hier in het kort de voornaamste punten: 1. Het vervoer van alle aardappelen is, behou dens het hierna bepaalde, verboden met ingang van 4 September as. 2. Het vervoer kan worden toegestaan op vervoervergunningen, die namens de Centrale door districtskantoren der gewestelyke organi saties, welke op alle plaatsen van beteekenls worden gevestigd, worden afgegeven. 3. Een bedrag van ƒ1.(één gulden) per 100 K.G. Is verschuldjgd. Indien op eene ver- voervergunnlng aardappelen worden vervoerd in de sorteering van 3560 m M. maximum lengte 8 c.M. en bestemd voor binnenlandsche consumptie. 4. Voederaardappelen, exportaardappelen. door den Ned. Alg. Keuringsdienst (N. A. K.) goed gekeurde pootaardappelen of eventueel te re- expedleeren aardappelen zyn vry van dat recht, mits de verzenders zich aan de daarvoor gel dende bepalingen onderwerpen. 5. Vry mag worden vervoerd ten hoogste 10 K.G. aardappelen tn de sorteering 3560 mm. maximum lengte 8 c.m. kennel yk bestemd voor de consumptie van één persoon of één gezin; 6. Vervoervergunningen zullen slechts aan door de Ned. Aardappel Centrale erkende han delaren worden verstrekt; 7. Voertuigen mogen consumptieaardappelen slechts in geplombeerde zakken onder begelei ding eener vervoervergunning vervoeren; 8. Vervoer van de boerdery of bewaarplaats naar een nabygelegen laadplaats moet eveneens door vervoerbon gedekt zyn; 9. Aardappelen, bestemd voor veevoeder, moe ten worden gedenatureerd; 10. De consumptieaardappelen zyn geclassifi ceerd in 4 groepen en wel: rubriek I: Bravo, Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe. De Wet, Duinzandaardappelen en daarmede geiyk te stel len soorten; rubriek n. Blauwe Eigenheimer. Bonte Star. Bevelander Eigenheimer, Eigenheimer Dalgrond le vrucht, Eigenh. Dalgr. 2e vrucht. Furore Koh I Not. Noordeling. Roodestar, Souvenir en daar mede geiyk te stellen soorten; rubriek III: Alpha Bintje, Eersteling Erdgold. Friso Oelkaragis, Great Scott. Industrie. Ideaal. King Edward, Majestic, Monocraat, Present, Royal Kidney, Triumph, Wilde Duke en daar mede geiyk te stellen soorten; rubriek IV: Alle zand- en veenaardappelen. 11. De daarvoor aan de telers te betalen ml- nimumrichtpryzen per 100 K.G. zyn: voor rubriek I ƒ3, rubriek II ƒ2, rubriek III ƒ1.50, rubriek IV 1.25 Indien in de voorgeschreven sorteering van 3560 mm. vierkante maat wordt afgeleverd, hormaat ot rooster van 33 mm. is hiermede geiyk te stellen. 12. Door de gewestelyke organisaties zal Toorloopig van de minlmumrichtpryzen aan den teler worden uitgekeerd. Het ingehouden bedrag zal met het saldo van het hefflngfonds dienen om uiteindeiyk nog in voorraad zynde partyen kunnen steunen. Mocht dat saldo daarvoor niet toereikend zyn. dan kan de Centrale besluiten tot terugvordering van He telers van een zeker percentage op de reeds uitbetaalde gelden. Is het saldo gunstig, dan zal aan de telers alsnog het geheel of een ge deelte van het ingehouden van den minl- mumprys kunnen worden uitgekeerd. 13. Boven deze minlmumrichtpryzen is voor rubriek I, II en III een toeslag te betalen aan den teler voor levering in de periode van 1 December1 Maart van 10 cent per 100 K.G Maart 20 ct.. April 40 ct. en Mei tot einde seizoen 60 cent per 100 K.G. Voor zand aard appelen zyn deze bedragen te halveeren. 14. Koopers moeten met Inachtneming van plaatseiyke betalingsconc^ities de koopsom be talen aan de gewesten, waaronder de betreffen de teler ressorteert, die op zyn beurt op gel dende bepalingen betaling van het Gewest ont vangst. 15. De Inkoopprijzen worden door de gros siers voor enkosten, vrachtloonen enz. met 11 (één gulden) per 100 K.G. verhoogd; op plaat sen, waar deze onkosten volgens een ontwer pen regeling lager zyn, wordt het surplus af gedragen aan het Gewest voor fondsvorming. 16. Directe verkoop van teler aan kleinhan delaar kan slechts onder inachtneming van •11e voorschriften en betaling van de verschui- Ten slotte werd besloten een bespreking met geestverwante Tweede Kamerfracties aan te vragen, inzake het door de regeering tngcdlen- de wetsontwerp tot wyzlging van de artikelen 125 en 126 van de Ambtenarenwet. De verga dering sprak haar ernstig leedwezen uit, dat de regeering betrekkeiyk dit wetsontwerp geen overleg pleegde met de centrale commissie voor georganiseerd overleg. W.ARSCHAl’. 1411 M. 420 Solisten- concert 6.05 Populaire muziek 7.20 Gramofoonmuzlek 9.30 Concert. HILVERSI M. 1R75 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Orgel concert door Valenten Schoonderbeek. Bo ris Lensky, viool 11.00 Kook- en bak- praatje door mevr. LotgeringHillebrand 11.30 Voortz. orgelconcert 12 00 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. J. J. de Boer, afgewisseld door gramo- foonmuziek 2.45 Gramofoonmuzlek 3 00 Accordeon door Van D^k s origineele Volendammers, afgew. door gramofoonmu- ziek 3.45 Rustpoos 4.00 Gramofoon- <iuzlek 4.30 Radio-kinderkoor o. 1. v. J. Hame 5.00 Voor kleinere kinderen. Mevr. Ant. v. Dijk 5.30 Gramofoonmuzlek RVU 6 30 Dr W H C Tenhaeff ..Het vraagstuk van het voortbestaan” AVRO 7.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep 7.30 Causerie door Agnes Röntgen 8.00 Vaz Dias 8.05 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. Coba R^neke. piano 9.00 Radio- tooneel: ..Het experiment en het geluk” door Fr. Lunger en George Wolf. Vert. H. Ehrens. Regie Kommer Kleyn 9 40 Ko vacs Lajos - 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Kovacs Lajos 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. Economische de volgende gesteld Is het den Minister bekend, dat er op dit oogenblik in Neder land een groot tekort aan rauw en varkensvet, de prezen artikelen gestegen, staging* Hoewel waardeerend de wyzlglngen. die In het wetsontwerp tot heffing van een omzetbe lasting zyn aangebracht, heeft de Nederland sche Industrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw ook tegen het gewyzigd ontwerp nog eenlge bezwaren, die aan de Tweede Kamerleden zyn medegedeeld. In het byzonder wordt nog eens de aandacht gevestigd op het feit, dat ondanks de eenmalige heffing, deze belasting nog veelal het karakter eener bedryfsbelastlng zal blyven dragen, spe- claal daar, waar de afwentellngsmogeiykheden In sterke mate worden beheerscht door vraag en aanbod. Dit zal onder de huidige tydsomstan- digheden met name het geval zyn by de nog niet van omzetbelasting vrijgestelde landbouw producten. Op grond van deze overwegingen wordt dan ook in algemeenen zin een verdere vrijstelling bepleit voor de landbouwproducten, waaraan reeds op eenigerlei wyze langs kunst- matlgen weg steun verleend wordt. Verder vragen naar het oordeel van.den raad nog een tweetal punten om nadere voorziening. Vooreerst bepaalt artikel 32 dat een gecom penseerd invoerrecht geheven zal worden van de goederen, waarvan, indien zy in het binnen land zouden zyn vervaardigd, by de aflevering een omzetbelasting zou worden geheven. Dit compenseerend invoerrecht zou eveneens geheven dienen te worden over de goederen, welke by levering hier te lande van een’ omzet belasting zyn vrygesteld, terwyl het beter ware het compenseerend Invoerrecht voor die pro- ducten, welke hier te Itinde niet geproduceerd worden, achterwege te laten. De productiekosten dezer goederen immers worden in dezelfde mate verhoogd als die der niet vrygestelde goederen, tengevolge der belas ting van diverse bedrijfsbenoodlgdheden en met name van brandstof en energie, voor fabricatie dezer goederen vereischt. Vervolgens vei*schaft artikel 13 de mogeiyk- heid tot vrystelllng voor' grondstoffen, welke gebruikt worde^i voor de fabricatie van goede ren. welke niet van de omzetbelasting zyn vry gesteld. Deze mogelykheid tot vrijstelling zou dienen te worden uitgebreid tot die grondstoffen, welke - gebruikt worden tot /fabricatie- der vrygestelde goederen. Wordt dit verzuimd, zoo komen de vrygstelde goederen, voor zóóver by de fabricatie hiervan belaste grondstoffen moeten worden gebruikt, in een sterk nadeelige positie te staan, en wordt het concurrentievermogen dezer bedryven ern stig verkleind, zoowel in hun strijde tegenover de te importeeren producten, als by den uitvoer tegenover de leveranciers uit andere landen 1 De productiekosten toch der vrijgestelde goe deren worden by het gewyzlgde wetsontwerp, 1 geiyk dit thans luidt, zonder mogelykheid tot 1 compensatie verhoogd, tengevolge der belasting op de benoodigde grondstoffen. Naast de hier ten aanzien dezer punten ge- uite bezwaren wordt nog de aandacht gevestigd op enkele producten, waarvoor het naar de meening van den raad aanbeveling zou verdie nen, deze van de heffing eener omzetbelasting vry te stellen. Genoemd worden boter, kaas en gepasteuri seerde melk, blnnenlandsch fruit, althans voor zoover in de open lucht groeiend, gezouten groenten, vleesch en vleeschproduclen. Tenslotte worden nog enkele opmerkingen ge maakt over het mengen van veevoeder en het vermalen van granen en andere voederartlke- len. PARIJS (Elfel), 1446 M. gramma van Parys Radio. PAKIJS (Radio), 1725 M.' mofoonmuziek 12 20 Idem mofbonmuzlek 8.20 Radlotooneel. DAVENTRY. 1554 M.. eert 1.05 Concert door Grand-orkest o. 1 v. Joseph Muscent -i- 1.50 Concert 2 35 Concert 3 20 Ora- mofoonmuzlek 4 35 Concert 7.30 Con cert 8 20 Promenadeconcert uit de Queenahall te Lopden 10.25 Dansmu ziek. KALl'NDBORtl. 1158 M. 13.20 Strijk- -- Max Skalka 3 20 Louis Preil’s orkest 7.50 Concert 11.05 Con cert. Voorgesteld wordt art. 3 aan te vullen met: „Niet belastingplichtig zullen zyn de Staat een provincie een gemeente of een ander publiek- rechteHik lichaam voor het Verbruik van eigen fabrikaat" en om art. 7 aan te vullen met: „Geen - belasting zal verschuldigd zyn in dien een verkoop van goederen door den Staat, een provincie, een gemeente, een an der publiekrechtelyk lichaam of een daar mede door Onzen Mi nister van Financiën geiyk gesteld lichaam onderling geschiedt." Deze artikelen be doelen o.a. te voorkomen, dat opnieuw aan de gemeenten beteekeneride lasten worden op gelegd (byv. voor de straatverlichting). Verder wordt voorgesteld in artikel 5 de 2e allneea aan te vullen met: „en vyftien ten honderd van de goederen genoemd in de by deze wet behoorende tabel A 1.” en om aan artikel 32 toe te voegen: „c. een Invoerrecht van drie percent der waarde, indien die be lasting 15 percent zou bedragen en op te ne men de volgende tabel A 1: ..Koek, banket, taart, klein gebak, suikerwerken en ander der- geiyk koek-, bantet- en sulkerbakkarswerk: snoepgoedartlkelen. pasteibakkerswerk. bis cuits, cacao en chocolade en chocoladewerken.” HVIZEN. 296 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L H. Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 1 45 Rustpoos 2 00 Vrouwenuurtje 3 00 Gramofoonmuzlek 3 30 Voordracht door H. Schaer 3 45 Liederenrecital door A. de Leeuw, bariton. A. d. vleugel Fr. pos hart 4.00 Gramofoonmuzlek 4.15 Henk Schaer 4.30 Verv. liederenrecital 4.45 Gramofoonmuzlek 5 00 Kro- orkest o. 1. v. P. Lustenhouwer 7.00 Po litieberichten 7.15 Gramofoonmuzlek 7.25 Prof. dr. W. Lampen O.F.M.: „Wapen kunde” 7.45 Verbondskwartlertje 8.00 Kro-orkest o. 1. v. J. Gerritsen 8.30 Vaz Dias 8.35 Zangrecltal door Alb. Funke Küppers, bas 8.48* „Wat nog overbleef”, dramatische schets van Constant Beckels 9.05 Orkest 9.45 Verv. Liederenrecital 10.00 „Een Pandoeravondje”, volks schets door J. J. Rentmeester 10.20 Or kest 11.00 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6