S T A p S N I EU W S Laatste Nieuws BEURS VAN AMSTERDAM Schermeer-feesten ingezet Alkmaar, 6 Sept. LYCEUMBOEKHANDEL >55 DE MOORD TE WOERDEN DE OFFICIEELE OPENING Wisselkoersen WOENSDAG 6 SEPTEMBER ZILVEREN PROFESSIEFEEST OPEN BRIEF VAN ST. LOUIS GEMEENTEZAKEN Programma gem. radio-bedryf BENOEMINGEN Paters Dominicanen Wit-Gele Kruis Koningin voor de radio Zaterdag in *t Stadion Carillon-concert Aanvullingsagenda BURGERLIJKE STAND AANBESTEDING Alkmaar Congresstad v. PUTTEN OORTMEIJER. PAYG10P Spoor of autobussen Weer hersteld WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 I OFFICIEEL Hinderwet Vermoedelijke dader REPETITIE 8 OCTOBER e> Officieele ontvangst Begin van brand Zekerheid Kerkelyke viering UIT DE MARIA-CONGREGATIE Parochie St. Laurentïus «1 Aanleg dwarsstraat in Lyceumkwartier HET VERDACHTE ZIEKTE GEVAL J VOOR DEN SCHOOLTIJD FASSERDOOZEN (Ned. fabrikaat) in geer billijke prijzen. VAN PUTTEN OORTMEIJER PAYGLOP VOOR DEN SCHOOLTIJD TEEKENBORDEN IN ALLE MATEN Celluloid en houten driehoeken vanaf 8 CENT VAN PUTTEN EN OOBTMEUEB - PAYGLOP Bedrijfsleider bekent VOOR DEN SCHOOLTIJD VAN PUTTEN OORTMEIJER R.K. Speeltuinver. „St. Agnes” 5 MINUTEN-PREEKJES PATER H DE GREEVB SJ. Aan de burgers van Alkmaar Na afloop van een feestje drong de dader het huis van den directeur binnen De herdenkingsrede werd uitgesproken door prof. Ir. W. Schermer horn Tzn., die er op wees, dat de duistere tüd van heden vanzelf dringt om de plaats te herden- keA, waar men thans staat. Zou het niet kunnen zün. dat wü ondanks alles, toch nog reden had den om te vertrouwen in het heden en te ge- looven in de toekomst? Er schuilt in dit feest in dezen tüd iets van de onweerstaanbare dank baarheid van den mensch. die ondanks alles toch feest wil vieren, al ware het alleen, omdat hem dit land, deze bodem, dit stuk natuur, dit stuk strüd op aarde is geschonken als ee^ erf- Donderdag 7 September: ven APOTHEKERS-NACHTDIENST dwarsstraat ingeschreven door de 1 (Eerste da<) die WOENSDAG, 6 Sept. -5= Kap M C. VAN STIJN. Dir. Marlacongregatie. Gedurende de maand Augustus verpleegden de Wijkverpleegsters 24 patiënten en legden 455 bezoeken af, waarvan 284 bezoeken geschiedden bü leden van het A. A. Z. A. en 59 bezoeken bij Stadspatiënten. De Wijk kraam verpleegster verpleegde 6 pa tiënten en legde 100 bezoeken af, terwijl 1 maal de dokter werd geassisteerd. aangegeven kind van v. d. Lande. 60% 58 60 12 129 115 135% 129 25% 143 135% 128% 25 143*4 tot 15.20, Daventry van 15.20 tot 24. Langenberg van 10.25 tot 17.40, Zeeaen 17.40 tot 24.—. Victoria-Theater: „Waar is Opa", 730 uur. Bioscoop Harmonie: „Baby". 730 uur. 35.20 40.70 39.70 1.71% 13.C5 7.35 20.75 1 Hedenmorgen te omstreeks 5 uur werd aan het bureau van politie telefonisch kennis gege ven dat de machinekamer van e^n vrachtboot AlkmaarAmsterdam, gemeerd liggende aan de Bierkade, In brand stond en de vlammen er reeds uitsloegen. De brandweer Is gealarmeerd, doch haar hulp bleek let meer noodlg te zün. De schippersknecht, die het schip voor enkele oogenblikken had verlaten, had de brand reeds met water gebluscht. De oorzaak was dat bü het warm maken van de motor met een lamp een hoeveelheid olie in brand raakte. Het schip Is eigendom van M. Teerhuis, wonende Luttik Oudorp alhier. Naar aanleiding van een bericht In ons blad van Maandag JJ. verzoekt men ons het vol- N. V. voor Hü eindigde met de wensch, dat de feestelük- heden tot een nieuwen mijlpaal mogen strek ken voor een betere toekomst. 874 61 27% 19 1874 1% 1364 60% 584 60 30 14 14 10% 55% 30 14 14 11 5o Bü besluit van 5 September j.l. Is de beslis sing op het verzoek van J. C. van Nek te Hei- loo, om vergunning tot het oprichten van een vetsmelterü, voor het vervaardigen van tech nische vetten, in het perceel Zeglis nr. 193, ver daagd. Alkmaar, 6 September 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. 8. 9. 10. 87 3% 16 14 21% 5% 18 i I I i i I I 14 183% 101 5*4 12% 6*4 ioo% 101*4 1014 99% 101^, 884' 38% 14 180 101. 6% 11% 26% 36% 8% 13% 20 994 78 46 30% 28 51 40 24 97*4 77 43 294 30 51 40 2% Omtrent den aanslag, die Dinsdagmorgen te Woerden hee.t plaatsgehad op den directeur der Woerdensche. Dakpannenfabriek. Jhr. van Ingen, kunnen wü nog het volgende melden. 1 I t c c t t g d I I 8 t d v n 8 t 89% 601/, 2o% 19% 187% 136% 199% 97 67 7*4 3i.4 20 100’4 102 102 99*4 101% 89% 39% 884 3% 16% 14 22% 6 18 F 35.00 40.50 39 50 1 72 13 10 737% 2O.tS 12 27*^ 374 t’4 13% 20% Aan de agenda voor de op Donderdag 7 Sep tember te houden Raadsvergadering is toe gevoegd Voorstel tot het verleenen eener vergun ning tot het aanleggen van een tusschen de Lyceumstraat en de Bleekerskade (bülage Nr. 107). Met den wensch. dat het derde eeuwfeest in orde en opgewekte eensgezindheid mocht wor den gevierd, eindigde de gewüde redenaar zün predicatie. Ook In de Ned. Her. Kerk, die eveneens ver sierd was. werd een herdenkingsdienst gehou den, waarbü Ds. J. Help een feestrede hield. Met genoegen kunnen wü melden, dat wet houder G. v. Slingerland weer zoover hersteld is. dat hü gistermiddag de vergadering van B. en W. kon büwonen en dat hü hoopt, as. Donder dag ook ter raadszitting te kunnen komen. Vorige Koersen Heden Vorige Koersen Heden Londen Berlün Parüs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid Wü herinneren zangers en zangeressen nog •ven aan de repetitie, welke morgenavond te 8 uur zal gehouden worden in „Het Wapen van Heemskerk", Breedstraat. De leiding berust bü den heer Corn. Jonker en in studie worden genomen de liederen, welke bü de huldiging in Victorie park worden gezongen. DUBBELE LEDEREN SCHOOLTASCH vanaf SM. is het eerste onderzoek te Utrecht betref-, n»nVeé» Kolonia Bank Indische Bank Gert. Handel-MÜ- idwtrieën Onliever Calvé Delft Alg. Kunstzüde /an Berkel' Pat. Nieuwe Philips Küch. Accoostlek Ned.Ford indastr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8. Steel O S Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mtynboew Boeton Münbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong 'etroleum Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Oontinen-a, OU Shell Union OU Het programma van hst door den heer P. A. van Langen op Donderdagavond van 8.30 9.30 1. 2. Op 7. 8 en 9 September houdt alhier het Ne der). Congres voor openbare gezondheidsrege- ling zün 38ste algemeene vergadering. Het programma bevat behalve een reeks ge leerde verhandelingen. o.a. óók een bezoek aan de kaasmarkt. Vrijdagmorgen van 12 tot 1 uur. een officieele ontvangst ten Stadhuize om half 5. een uitstapje naar Bergen en 's Zater dagsmiddags een bezoek aan de belde zieken huizen. Door den directeur-genéraal der Zuiderzee werken is aan besteed het aameggen en bestra- ing pl.m. 3.7 K.M van >n in sectie G vande Plechtig klokgelui van alle In de Schermeer- gelegen kerktorens luidde vanmorgen het derde eeuwfeest in van den polder Schermeer; de va- derlandsche driekleur wapperde uit de torens en de huizen en In het poldercentrum, Stompe- toren, was het aan de feestelüke versiering en de vroolyke bedrüvigheld merkbaar, dat er iets büzonders te doen was. Naar wü heden van den directeur van den Gemeentelüken Geneeskundigen Dienst verna men I fende het vermeende ziektegeval van Well waarover wü gisteren schreven negatief ge weest. Hierdoor is echter nog niet met zekerheid vastgesteld, dat de patiënt niet lüdende is aan deze ziekte. Getrouwd: Heinrich Slnnebrlnk en Lypke Elisabeth Licher; Willem Joosten en Ytje Kleü- meer. GeborenLevenloos Willem Roemer en Akke Langen op Donderdagavond uur te geven concert, luidt als volgt: Frysk Volkslied Dr. Halbertsma. •t Leidje v. d. Bergenaar F. Loots Sonate Van Hoey. Andante CantabUe Jef Denün. Ave Maria Schubert. 6. Heer Jesus heeft een hofken. Oud-Nederl. Lied Heldenrösleln Schubert. Aenchen von Thazan SUcher. Wahrheit SUcher. Treue Llebe KUcken. De Zondag- en nachtdienst wordt In de week van 3 tot en met 9 September waargenomen door de apotheek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 47. 12% 129 107% Heden 7.85 59.14% 9.71% 34.62% 47.95 Vorige Koersen 7.85% 59.16 9.72 34.62 47.95 een genot de Jeugd in deze kermisstemming te zien. Ten slotte rest ons nog te vermelden, dat de speeltuin nog 4 Woensdagmiddagen gedurende -de maand September geopend is. Het bestuur Zaterdagmiddag zal H. M. de Koningin bü de huldiging in t Stadion de begroetlngsrede beantwoorden met een toespraak, die per radio aal worden uitgezonden. ten van een wegvak, te den Schagerweg, gelegei Wleringenneer. Het laagst was l.._ P. Daalder'* Aanneminesbedrüf alhier 22.785. 1954 98 65 Lün 1 Hllveersum. lün 2 Hulzen, lün 3 I<ond. Reg. van 10.35 tot 10.50, Daventry van 10.50 tot 11-30. Midi. Reg. van 13.20 tot 13.06, Lond. Reg. van 13.05 tot 1430. Midi. Reg. van 1430 lün 4 van Dinsdagmiddag half twee echter viel De B. door den mand en legde hü een bekentenis af. Omtrent de motieven Jhr. Van Ingen en De B. konden uitstekend met elkaar ópschieten is nog niets met zekerheid te zeggen. Het par ket van Utrecht was inmiddels gewaarschuwd en dit stelde Dinsdag reeds een onderzoek in. Het lük van het slachtoffer werd voor een sec- tie-onderzoek naar Utrecht overge^racht. Om half zes in den avond werd De B. gevankeUjk naar Utrecht vervoerd en ter beschikking van de Justitie gesteld. Op de plaats van de misdaad heeft men twee hulzen gevonden, naar een derde wordt nog gezocht. De revolver, die in de Singel- gracht is geworpen, is nog niet gevonden. De echtgenoote van Jhr. Van Ingen. die te Parijs vertoefde, werd telefonisch van hst ge beurde op de hoogte gesteld, zü is nog Dins- De dader, de bedrijfsleider De B. had des nachts een feestje bü gewoond van een buurt- vereeniging. Om twee uur was hü vertrokken. Inplaats van naar zün woning aan den Leid- schestraatweg terëg te keeren was hü naar het landhuis vanden directeur der Pannen- fabnek. Jhr. van Ingen, gegaan. Hü kende tevens de Duitsche dienstbode, die evenwel dien nacht niet thuis was. Door een openstaand raam is De B. de woning binnengedrongen, waarbü Jhr. van Ingen wakker is geworden, terwül ook een ré en het 12-jarig zoontje het binnendringen van De B. hebben gehoord. Wat er daama precies is gebeurd, is nog met met zekerheid vast te stellen. In ieder geval schünt Jhr van Ingen be^' 'leider van zün fa- briek te hebben aangeraden zün woning te verlaten. De B. bleef toen nog wat ronddwalen om "het Mills, waarop Stut, van Ingen Maar b®^* ten is gekomen en er een gesprek ontstond. Hlerbü is een woordenwisseling ontstaan en op een gegeven moment heeft De B. een revolver getrokken en heeft daarmede den directeur met twee schoten in het hoofd en één in de hart streek. gedood. Het lük bleef midden op den weg liggen. De dader is weggevlucht, waarbü hü zün moordtuig In de op deze plaats zeer diepe Slngelgracht heeft geworpen. De B. u daarop naar zün woning aan den Leldschestraatweg gegaan. M cent, franco ner poat 70 cent. VAN PUTTEN en OORTMEIJER - ALKMAAR Om ongeveer kwart ver vüf de vreeselüke daad was ongeveer een uur geleden gepleegd kwam de arbeider Ram op de fiets voorbü. Toen hen het lük avn Jhr. van Ingen op den weg zag liggen heeft hü onmlddellük de politie van Woerden gewaarschuwd, die onder leiding van den burgemeester een onderzoek Instelde. Tevens werd dr. Verhagen uit Woerden ge waarschuwd, die een medisch onderzoek in stelde. Reeds dadelijk waren vermoedens gevallen op den bedrijfsleider De B., in verband met het feit, wat de politie vernam uit het verhaal van de logé en het 12-jarig zoontje van het slacht offer. Het voorgevallene was op de pannenfa- briek spoedig bekend en een arbeider van deze fabriek was onmlddellük naar den heer De B. gegaan om deze te waarschuwen en hem van het voorgevallen? in kennis te stellen. De B. was daarop met zün auto naar de plaats van den aanslag gereden. Onderweg vond een ont moeting plaats met de politie, met het gevolg, dat de heer De B. onmlddellük werd gearres teerd. Hü werd naar het politiebureau overge bracht. doch aanvankelük ontkende hü iets van den aanslag af te weten. Men schrijft ons: Onder niet al te gunstige weersomstandighe den hadden Vrüdag IJ. de gebruikelüke wed- strüden plaats door de kinderen van den RK Speeltuin. Reeds de geheele vacantie door had den wedstrüden plaats gehad onder de be proefde leiding der Eerw. Broeders, meisjes van de Graal en 4 werkloozen n.l. Van Toorn, Zegers, Laas en Wlerlng. die zich voor dit doel de geheele vacantie disponibel hadden gesteld, doch nu zouden de finales gestreden worden. Met spanning zag men de kinderen kampen om een prijs, afgewisseld door eenige tracta- ties. Daarna volgde de prüsuitdeeling en men kon aan de kinderen zien, dat ze zeer vol daan waren met hun prijzen. Deze waren dan ook prachtig en wü danken de R.K. winkeliers hartelük voor hun vrijwil lige gaven. Na allen nog een reep chocolade ontvangen te hebben, keerden de kinderen voldaan naar huls met het heeriüke vooruitzicht: Morgen wacht ons nog een aardige attractie. Het bestuur van den speeltuin is er n.l. in mogen slagen de stoomcaroussel en Wtmbley- baan voor één uur af te huren en wel van 2 tot 3 uur ’s Zaterdagsmiddags. Zooals te be- grüpen was. werd hier door veel kinderen (pl.m. 400) gebruik- van gemaakt en het was Thans woedt de strüd om het bestaan van 't platteland, stoffelük en geestelük, in alle hevig heid; misschien scherper dan ooit in de drie eeuwen, die aan dezen polder zijn voorbijgegaan. Moge het bü het boerenvolk duidelük worden, dat het stoffelük bestaan alleen zin heeft in het verband van het groove geheel en Indien t dit volksdeel gelukt, ondanks alle wisseling door techniek en bedrüfsvorm hun eigen karakter, naar den menschelüken kant gezien, te hand haven, dan is dit van groote beteekenls. Ondanks alles, geloofde spr. in de mogelük- heid hiervan. Spr. geloofde, niet in de vorming van een agrarisch proletariaat, dat voor t volks bestaan dezelfde twüfelachtlge beteekenls zal hebben als het huidige stedehjke Industrie-pro- letariaat. De droogmakerü der groote plassen, als gewo ne commercieele onderneming, is van grooten invloed geweest op de verdere onwlkkellng van dit land. Spr. wees ook i Uevormen, die ei Donderdagavond 730 uur opening en congre- gatie-oefenlng met preek. Vrijdagmorgen 6.30 uur H. Mis met korte toe spraak. des avonds 730 uur congregatie-oefe- ning met preek. Zaterdagmorgen 630 uur Ht Mis met korte toespraak, des avonds 7 uur Marlacongregatie met preek. Daarna is er gelegenheid, ook daarvoor reeds, om bü den Pater te biechten, die zitting heeft in den biechtstoel van den directeur. Zondagmorgen 7.30 uur H. Mis voor de leden der congregatie met korte toespraak en alge meene H. Communie. Des avonds 6 uur op- dracht-plechtigheden met feestpredikatie en plechtig Lof. Mü dunkt een program om van te watertan den. Natuurlük op de allereerste plaats bestemd voor de trouwe leden der Mariacontf-egatle. Maar ook voor niet-leden. Als ge nog geen lid züt en dat zün er nog velen zou ik u hiermede gaarne aan willen -sporen om eens te komen küken en te Klisteren. Ge kent de Marlacongregatie niet en daarom ook hier van toepassing: Onbekend maakt on bemind. Als ge dit leest denk dan eens na; bidt (!an eens een Weesgegroet Maria en neemt dan uw besluit. Door Maria Ik zelf en Anderen tot Jezus. dag per vliegtuig- naar Nederland teruggekeerd. (Ongecorigeerdi Züne Hoogw. Excellentie de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot assistent te Nümegen, O. L. V. Geboorte, den Eerw. Pater J. Knippenburg. Züne Hoogw. Excellentie de Bisschop Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Am sterdam, H. JJomlnlcus, den Eerw. Pater J. Bol len. tot kapelaan te Schiedam. O. L. V. v. d Rozenkrans, den Eerw. Pater B. Verheü, tot kapelaan te Schiedam. H. Joannes de Dooper, den Eer»*. Pater H. Hummellnk, tot kapelaan te Rotterdam, H. Hart van Jesus, den Eerw Pater J. Pfeil tot kapelaan te Rotterdam. H Domlnicus, den Eerw. Pater M. Selbach. Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 Nederland 1916 4H Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932; --- 4H N Ind 1926 514 Young leen. ..i Het is u misschien bekend, of misschien ook niet, dat er in Alkmaar een Marlacon gregatie voor dames boven de 25 Jaar bestaat, welke gevestigd is in de parochiekerk van den H. Laurentïus op 1 Verdronkenoord. Ondergeteekende heeft het voorrecht daar van directeur te zün. Inderdaad een voorrecht. Want wie is niet gaarne geestelük leider van een groep Maria-kinderen aaneengesloten in het congregatle-verband. Bovendien deze con gregatie mag zich verheugen in een bloeiende gezondheid. Een uiting daarvan isTTriduum, dat t*. Donderdagavond 7 Sept, begint en geleid zal worden door den Zeereerw. Pater R. F. Nuy van de Sociëteit van Jezus. Het program is aldus samengesteld: gende te plaatsen. Sta mü toe even te antwoorden op het arti kel op verzoek van de Ned. Spoorwegen in uw blad van 4 dezer opgenomen. Dat de N. 8. voor hun eigen bedrijf propa ganda maken is te begrijpen, maar zü dienen rich daarbü te onthouden van lichtelük mis leidende aanbevelingen. De Oranje-Vereeniging schreef namelijk aan haar leden, dat de autobus het goedkoopste en meest comfortabele vervoermiddel is om in het Stadion te kómen. In het citaat „van spoorwegzüde” worden de gecursiveerde woor den weggelaten, waardoor bü de lezers een verkeerde voorstelling van zaken wordt gewekt. Immers degenen, die aan het défilé willen deelnemen, zün er niet mee klaar om een re- tourkaartje naar Amsterdam CS. te nemen, ZÜ moeten bovendien naar het Stadion heen en terug van de tram gebruik maken als ze geen 50 minuten willen loopen. De bus daarentegen brengt de deelnemers uit Alkmaar direct op het Olympiaplein, waar de groep Noord-Hol- land zich opstelt. Het is dus een aperte on juistheid, wanneer in bovenbedoeld artikel beweerd wotdt. dkt dé reis per spoor voor de deelnemers even goedkoop -zou zün dan per bus. De wagons der N. 8. zün Inderdaad, comfor tabel voor het meevoeren van vaandels, vlag gen, muziekinstrumenten, kaasburries e.a. ba gage van de deelnemers, maar wat moeten deze laatsten beginnen met al deze bagage, wan neer zü te Amsterdam CS. uitstappen? Of zorgen de N. S. soms voor gratis expeditie van deze bagage naar het Olympiaplein? De bussen doen dit wel gratis. En wat het bezwaar betreft, dat de Alkmaar- sche deelnemers na afloop van het défilé ver van het Stadion worden opgesteld tot aan den Dam. dit geldt volgens verkregen nadere in lichtingen alleen voor het N. J. V., dat bü de Alkmaarsche groep slechts 34 deelnemers heeft. Wanneer de N. 8. het verloren terrein op de bussen willen herwinnen, zullen zü niet hun toevlucht moeten zoeken in een onbehoorlüke wüze van propaganda. Voor de verleende plaatsruimte, geachte redactie, seg ik u dank. Mr. R. VEENDORP. Secr. Oranjevereeniging Robber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau SL I. G. O Allied Intercontln Rubber Scheepvaart Java Ch Japan Holl. Amerika Lün ,Dito Gem. Etgend. Kan. Néd. stoomb. Scheepvaart-Unie Suiker H. V. A Jav. Cultuui N. L O Poerworedjo VosstenlandeR, Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South Rallw. Chic. MUw Maxwell L. Gr. deel. Een plan, als de droogmaking van de Scher meer met de hulpmiddelen van dien tüd aoet denken aan de schünbare roekeloosheid van den Oost-Indië-vaarder uit die dagen. In hun we reldreizen en landaanwinningen van onze voor ouders zag spr. voorbeelden van geloof In eigen mogelijkheden en eigen kracht. In ons volk leeft nog veel van dezen ouden trotschen onder nemingsgeest; velen zün nog bezield door het mooie woord: werk en bid- Onze tüd vraagt ook nog om de menschen, die den scheppenden constructleven arbeid willen verrichten. Het oude geslacht van rüke kooplieden en deftige magistraten der handelssteden is verdwenen uit de sfeer van het Hollandsche polderland schap. Wanneer men de lüst der namen van hen, die de Schermeer bestuurden, leest, dan proeft men een stuk Nederlandsche cultuurge schiedenis. Vroeger was de boer de onmondige ploeteraar op het landgoed van zün heer. Thans is dit alles veranderd; een zelfstandige boeren stand heeft zich ontwikkeld. Deze ontwikkeling is voor het platteland van zeer recenten datum. Vóór 100 jaar was het bestuur van de Scher meer nog volledig in handen van de burgerü uit de steden. De geschiedenis van de Scher meer is de geschiedenis van de bevolking, erin heeft geleefd, gestreden en geleden. Het beeld “van de menschelüke samenleving in den polder heeft thans weinig meer gemeen met dat van de jaren na de droogmaking. Een der belangrükste verschillen is gelegen in het veroveren van een zelfstandige positie door den boerenstand als zoodanig. Uitvoerig weidde spr. uit over de verhouding tusschen den boer en den stedeling in onze da gen. Overal klinkt op het oogenbllk de leuze, dat een groot gedeelte van de kracht van een volk schuilt in een boerenbevolking, die welbe wust bereid is zichzelf te zün en te blüven. Dit beteekent, dat zü alles, wat de menschheids- ontwikkeling ook hun biedt, hebben te ver werken en op te nemen in hun eigen bestaan, in harmonie met hun eigen levensomstandig heden. In het boerenvolk van het heden schuilt nog de groote vital^eit en levenskracht van de oude ondernemers, die dezen plas eenmaal droog legden. Uit deze levenskracht is de boer van nu geneigd te nemen wat het groote leven ook hem wil bieden. Dat is juist, maar zoolang wü Tegen half elf trokken de honderden feest gangers naar het met eerepoorten, groen, bloe men en vlaggen versierde feestterrein, waar reeds velen zich een plaatsje hadden verzekerd. Onder, de aanwezigen merkten wü op de bur gemeesters van de aan den polder grenzende gemeenten, burgemeester en twee wethouders der gemeente Alkmaar $n de Alkmaarsche ge- meente-secretaris benevens verschillende Ka merleden. De Commissaris der Koningin. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, arriveerde precies 11 uur in gezelschap van den dükgraaf. den heer C. Kramer Glünls per auto en werd bü het betreden van het ter rein met applaus begroet. De tribune, plaats biedende voor 1500 bezoe kers, was geheel met belangstellenden bezet, terwül de microfoon met behulp van luidspre kers er voor zorg droeg, dat de redevoeringen ook door hen, die zich niet op dit gereserveerd» gedeelte bevonden, verstaan konden worden. De voorzitter van het hoofdcomité, de heer P Spaan, wethouder van Otetleek, sprak een kort woord van welkom, speciaal tot den Commissa ris der Koningin. Na allen dank te hebben ge bracht. die voor het slagen van de tentoonstel ling en de feesten hun medewerking hadden verleend, gat hü hét woord aan den dükgraaf. den beer C. Kramer Glünls, voor het uitspreken van een herdenkingsrede. De dükgraaf ving aan met zün vreugde er over uit te spreken, dat zoo velen waren samen gekomen om het feit te herdenken, dat voor drie eeuwen door vérziende lieden de Schermeer werd drooggelegd. Hü huldigde de leider van de droog making Ir. Leeghwater, die ook de leiding van de droogmaking der Beemster bad gehad. Spreker stipte aan, dat het polderbestuur met bet oog op de tüdsomstandlgheden, aanvankelük had gemeend, van feestvieren te moeten atzien doch dat de drang daartoe onder de ingelanden zóó groot was, dat het toch tenslotte tot feest vieren is gekomen. Spreker verheugde zich hier over, omdat zJ. er ook thans, evenals voor hon derd en voor vüftig jaar, redenen zün om feest te vieren. Hü wees in dit verband op de electrl- flcape, de verbetering der «•egen. de gemoderni seerde zuivelfabrieken, de moderne landbouw machines. tractoren, enz. Aan den Commissaris der Koningin verzeker de spreker, dat de bevolking xün komst op hoo- gen prüs stelt. op verschillende orgamsa- hebben bügedragen het zelfbewustzijn van het boerenvolk te versterken. Op dit gebied weet de boer thans wat hü waard is en eischt hü duidelüker dan ooit zün plaats in het maatschappelüke leven op. Spr. geloofde in de toekomst van den boeren stand als een zelfbewuste eigen groep binnen t kader van het Nederlandsche volk. Inderdaad heeft het platteland iets van zün economische zelfstandigheid en van zün aan passingsvermogen verloren en daardoor ia de directe stoffelüke nood misschien eer grooter dan kleiner geworden. Doch in deze tegenstelling ligt nu de kern van de binding, die men thans duidelük In den ooe- renstand voelt. Spr. wenscht ten plaetelande eenheid uit het bewustzün van eigenwaarde, van eigen kracht, maar ook van eigen roeping, van eigen taak in ons volk. Moge het bondige „Werk éb^id", omgezet in de taal van ieders riel, de leuze zün, die ook in de komende jaren den boerenstand maken zal tot een der sterkste fundamenten van onze nationale welvaart en van ons Hollandsche volkskaraktef. Na deze interessante Herdenkingsrede, waarop een langdurig applaus volgde, woa het woord aan jhr. jnr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin In de provincie Noord-Holland, die met enkele woorden de tentoonstelling officieele opende. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. Om 1 uur vereenigden zich de circa 150 ge- noodlgd enen comité-leden aan de Oud-Hol- landsche Koffietafel, waarover we in ons num mer van morgen een en ander hopen te ver tellen. Met de N. V. Bouwmaatschappü Lyceum- kwartier, alhier, hebben B. en W. onderhan- dellnfjen gevoerd ovor den aanleg van een door haar geprojecteerde dwarsstraat tus schen de Lyceumstraat en de Bleekerskade op het aan haar toebehoorende terrein Het uitbreidingsplan Lyceumkwartler opent de mogelijkheid om in dit plan nieuwe straten in te voegen ter uitvoering van een door of met medewerking van den belanghebbende ontwor pen bouwplan voor bebouwing van zün grond, terwül de Vaste Commissie voor uitbreiding»-» plan in Noord-Holland tegen de ontworpen straat, welke ook voorkomt op het In voorbe reiding zünde plan van uitbreiding Overdle en Achtenneer, geen bezwaar heeft. Met genoemde N. V. Is overeenstemming ver kregen over de voorwaarden van aanleg. In verband waarmede aan haar de Ingevolge art. 15 der Bouw- en Wonlngverordening verelschte vergunning met inachtneming van die voor waarden verleend zou kunnen JEorden. B. en W. Bieden daartoe deS Raad een des betreffend besluit ter vaststelling aan. prüs stellen op een bestaan als zelfstandige, vrüe menschen, zoolang zullen wü ons hebben te hoeden voor die typische onevenwichtigheid in t nemen, die nu eenmaal het monopolie is van den stedeling. Pas dit ongebreidelde In het nemen, zonder acht te slaan op eigen levensstül. zou de op heffing van den boerenstand als zoodanig ten gevolge hebben; dit ware voor ons volk een ramp. In de beide kerken werden Jlerdenklngsdlen- sten gehouden. In de eenige jaren geleden gebouwde R. K. kerk, onder de schutse van 8t. Mlchaël, Scher- meers bescheirner, droeg de hoogeerw. deken A. Hollenberg uit Purmerend een plechtige H. Mis op, geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor J. v. d. Marck, Zuid-Schermer, als dia ken en den zeereerw. heer Leipzig, pastoor te Beemster als subdiaken. De kerk was feestelijk met bloemen en plan ten versierd, terwül voor het beeld van St. Mi chael een speciale versiering was aangebracht. Pastoor van de Marck, de eerste pastoor van de Schermeer, hield een feestpredicatie. waarin hü St. Mlchaël. den vorst der Engelen, schilder de als den beschermer van de Schermeer, in geestelüken en In tüdelüken nood. De vroom heid van het voorgeslacht, aldus spr., heeft bü de droogmaking van den polder Sint Ml chaël In het wapen opgenomen als den strijder Gods; het heeft daardoor uiting willen geven aan zün verlangen, de bescherming te willen inroepen van een van Gods groote gees ten. Vandaar dat wü thans, na driehonderd jaar zün bescherming op dit feest inroepen; ten eerste om te komen uit den tüdelüken nood, want van St. Mlchaël Is bekend, dat hü bü Gods troon staat met het gouden wierookvat, waarin hü de beden der heiligen in ontvangst neemt om ze God aan te bieden; zoo zal hü ook dezen dag de *bede van de Schermeerbewoners in ont vangst nemen, om ze aan de voeten van God neer te leggen. Ook roepen wü „St. Michael" aan als be schermer in onzen geestelüken nood, dien wü in dezen tüd van verwarring beleven. Ook thans gaat Lucifer rond om de menschen van God te vervreemden; we vragen „St. Michael” die hellemacht te onderdrukken en de menschen te maken tot nederige dienaren van God. Wü hopen onder de schutse en den zegen als onze voorvader#» i te leven In de vrome ge zindheid, die ook onze voorvaderen bezielde. L. S. Wegens flnanc'eele bloedarmoede is boven genoemde muziekkapel niet in staat om de noodige levenssappen op te houden. 8t. Louis heeft nieuwe levenskrachten nood g en zoekt daarom door bloedtransfusie weer op kracht te komen. Onze huisarts heeft aangeraden deze opera tie te doen door een welbeproefd middel nJ. een loterij, maar een d> garantie biedt door koninglüke goedkeuring. Het aantal bloeddrup pels dat moet worden aangebracht, en dat wü In deze aangelegenheid ook wel loten noe men, bedraagt 15 000. Iemand die zich, al is het maar voor enkele nauwkeurig afgetelde druppels (omdat hü zelf ook niet veel missen kan) beschikbaar heeft gesteld, zal de kliniek verlaten met het bewijs ofwel het lot, waar door het mogelük is te winnen: 1 Cassette tafelzilver ofwel een naaimachine ter waarde van 160, 2e prüs rijwiel enz. enz. De trekking zal geschieden ten overstaan van notaris G. A. Verkade op 10 Oct. 1933 in het Oesellenhuis. Ook heeft 8t. Louis noodig een heel nieuw stel beenderen, ofwel instrumenten. De oude zün versleten want ze gaan ander jaar 15 Jaar mee. naar feesten, gouden bruidsparen enz enz. De loten wordep u in deze maand door ons te koop aangebod^i. Koopt allen een lot waar voor wü u bü voerbaat danken. Onze oud-stadgenoot pater dr. Laetus Hlm- melreich O. F. M. herdenkt morgen zün zil veren professiefeest. Pater Himmelreich, die hier ter stede bü zün familie met vacantie vertoeft, is werkzaam als zielzorger te Quarachie in Italië, na eerst ja renlang secretaris te zün geweest van den Ge neraal d<»r Franciscanen. Vóór dien was pater Himmelreich werkzaam te München, waar hü de bloedige communis tische revolutie meemaakte. Buitengewoon interesseert zich deze geleerde priester voor het bekeenngswerk onder Israël. De bekende bekeerlinge, mej. Francisca v. I^eer. is o. a. door hem tot <*e Moederkerk gebracht. De jubilaris zal In de kapel van de Eerw. Broeders op zün feestdag de H. Mis opdragen, terwül ten huize van den heer E. Himmel reich, Stuartstr. 83. ’s middags van 34 uur re ceptie gehouden wordt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14