Prikkeldraad De Koningin de Hoofdstad I in HARTELIJK VERWELKOMD Consequentie belasting straf zak en F rar WOENSDAG 6 SEPTEMBER H. M. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD Joodsche hulde Duizenden juichten De moord te Woerden De aankomst Herdenking te Rotterdam HET UNIFORMVERBOD Duys krabbelt terug De Prinses Opdracht aan architect*Luthmann GEVAARLIJK AUTORIJDER Staat terecht voor de rechtbank te Almelo Door den Krijgsraad veroordeeld 35 saluutschoten Tweeslachtigheid BRAND IN EEN SCHUUR Kwaadwilligheid in het spel Geen militairen in de De eerewacht N.S.B. DE INBRAAK TE BLARICUM Broeder Norbertus overleden kracht Groote ontsteltenis VLIEGVELD IN DE DUINEN? VORSTELIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Historisch filmarchief HEFFING OMZETBELASTING Op den Dam DE IJMUIDER FEDERATIE Audiëntie minister Marchant Secretaris neemt ontslag De hulde der duteendkoppipe menigte. De weeskinderen juichen HM. de Koningin toe Handhaaft echter den inhoud zyner brochure Verdachte bedrijfsleider heeft bekend Dè van KONINGIN WILHELMINA 35 JAAR VORSTIN --- I HERFSTD1ENST BINNENL. LUCHTVERKEER OP DEN WEG ONWEL GEWORDEN Enthousiaste verwelkoming De Minister heeft de beschikking in handen den bok gereden statie- koets met gepruikten koetsier reed de Koninklijke Fa milie naar het Paleis Vrydag aan de orde in de Tweede Kamer? EEN KAMEJl IN HET NIEUWE VOLKENBONDSGEBOUW Het verbod blijft van In de van LATE DIENSTWEIGERING o Luchtlyn TwenteAmsterdam v.v. en GroningenAmsterdam v.v. t conse- nog b de I malen F- de de Staande op het balcon van het paleis op den Dam neemt de Kartinklijke familie de hulde der duizenden in ontvangst. Deze foto werd gemaakt niet de zgn. telelens waardoor het mogelijk was van grooten afstand djt scherpe beeld te herkrijgen jur zich natuur - dus op die heel- en luüf-communlstlsche leden, die voor het vormen van de meerderheid den doorslag geven. Terwijl het par reau instelt ter be steunt de burgen anti-pationale hc tische eler enten tweeslachtigheid. Wij vragen, of te doen is”. chlkking 'oer kan op- van zij broe iing der inomen. i com bi! te tellen. De burgemeester kan zijn besluit, om niet te doen vlaggen, alleen motiveeren met een beroep op die meerderheid, met een beroep 1 ibttk bood dete i Let den wit- oimerwetschen de Hkdin zich gen junrak an i Dam. Het Tweede Kamerlid J. ter Laan heeft op het wetsontwerp heffing van een omzetbelas ting een amendement voorgesteld om in tabel B. I aan de post „Dag- en weekbladen” toe te voegen „boeken en tijdschriften”. (Deze tabel bevat de van de belasting vrijgestelde goe deren.) Van militaire zijde vestigt men er onze aan dacht op. dat het dezer dagen gepubliceerde bericht, volgens hetwelk het verbod van het lid maatschap der Nationaal-Sociallstlsche Bewe ging in Nederland, voor hen, die tot de Militaire Weermacht behooren zou zijn Ingetrokken, on juist is. Het verbod is opgeheven voor zoover 1 burger- rijksambtenaren, die onder t ministerie van de fensie ressorteeren. betreft. Voor alle militairen lijft het verbod echter van kracht. Het Jaarlijksch bezoek der Koninklijke Fa milie aan s Rijks Hoofdstad krijgt dit jaar een zeer bijzonoer karakter, doordat het 35 Jaren geleden is, dat H. M. te Amsterdam werd in gehuldigd en thans afgevaardigden uit heel het |»nd tezamen komen om haar op Zaterdag aa in het Stadion te huldigen. Gisteren na aankomst ten paleize heeft de Koningin r.og burgemeester dr. W. de Vlugt ontvangen. voor groot Het aanleg fing kunne Op de tol het vliegvfe lijke verdieping van het duinterrein. Het zal geheel afhangen van de ba van den Minister, of dit plan tot uil worden gebracht. De „Avondpost” schrijft: „Wij moeten iets zeggen .over den soclalistl- schen burgemeester van Zaandam. De heer ter Laan heeft blijkbaar wederom be let. dat op Koninginnedag de nationale vlag van de gemeentegeboirwen zou wapperen. Oaat dit nuMnaar aan? Kan dit nu maar worden geduld? De burgemeester is de officieele vertegen woordiger van het wettig gezag, van den wet tigen regeenngsvorm. r'e Kroon benoemt hem. Het opzettelijk nlet-vlaggen op nationale feest dagen Is toch eigenlijk niets anders dan een demonstratie tegen de Kroon en tegen den re- geeringsvorm. Deze houding is, behalve klein zielig. voor een burgemeester ongepast. Maar er is meer. De soclaal-democraten heb ben in den Zaandamschen Raad niet de meer derheid. Er Is alleen 'n „revolutlonnalre" meer derheid door er de nóg meer llnksche elementen sultaat heeft dit ikele sporen ge- afdrukken geno- polltiehond kon Uit Zaandam pastoor J. Zwart chle aldaar en ee draal Kapittel, di te Zaandam werd gen is overleden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van artikel 30 van het wetboek van strafvor dering. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat indertijd de Hooge Raad heeft beslist, dat in de belastingstrafzaken. bedoeld in genoemd artikel, de „met de vervolging be- - laste bijzondere ambtenaren" bij de uitspraak van het vonnis of arrest op straffe van nietig heid aanwezig moeten zijn. Daar deze ambte naren, de rijksadvocaten, veelal standplaats hebben buiten den zetel van het desbetreffende college, ontstaan uit deze verplichting voor het Het was alreeds een eind over zessen, afzetting van den Dam was opgeheven, menigte was weggestroomd, maar toch waren er nog honderden en honderden op den Dam die, zooals gewoonlijk, naar het paleis staarden achter welks ramen ergens de vorstelijke per sonen zich moesten bevinden. Daar kwamen ook nog groepen kinderen aan gemarcheerd over den Dam die van het Cen traalstation kwamen. En zij zongen zoo blij en ze wuifden met hunne vlaggen en zjj riepen „leve de Koningin” al was er geen vorstinne meer te zien. Ze waren te laat op den Dam gekomen om nog de Koninklijke Familie op het balcon te kunnen toe juichen Ze staarden naar boven naar het nu ver laten balcon..-.. Maar juichen moesten ze toch En zie, welk een aardige verrassing In eens kwam daar onze spontane Prinses voor de balustrade om lachend en wuivend de kinderen te groeten. En de Koninginne kwam zelf ook nog en zoo stond Ineens de Dam weer vol gejuich. De kinderen waren opgetogen. Het was een alleraardigst moment, zoo geheel vrij van alle officieelltelt. Enthousiast was de verwelkoming door de duizendkoppige menigte. Het was juist het uur van het uitgaan der kantoren en magazijnen, zoodat bij de duizenden, die zich alreeds langs den weg bevonden, zich weder dichte drommen voegden. Van relletjesmakers viel niets te be merken. Even hadden een twintigtal commu nisten in de Damstraat wat herrie pogen tc veroorzaken. maar ze losten zich onmiddellijk op in de menigte en hun pogen bleef zonaer eenige uitwerking. Heel den weg langs bleef het gejuich aanzwellen, overal was de begroe ting spontaan en grootsch en bereikte een hoogtepunt toen de Koninklijke Familie op het balcon verscheen. En daarvan waren zjj bijna, wjj zeggen nog eens geheel bulten hun schuld, de oorzaak ge weest, want het was nauwelijks even voor kwart voor zes, het tijdstip, waarop de Koninklijke Familie zou aankomen, dat de laatste groep van hulde-brengenden uit de Christelijke jeugd in een tempo, dat bijna op een galop leek wa ren geplaatst zóó, dat zij in geen geval de komst van den Koninklijken Stoet zouden be lemmeren. De rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen den 26-Jarigen koopman H. B. uit CH- denzaal, die betrokken Is bij een auto-ongeluk, waardoor twee jeugdige bakkersknechts uit Almelo werden gewond, de een zelfs levensge vaarlijk. Per rijwiel op weg zijnde naar Cuyck aan de Maas, is te Gassel plotseling ernstig ongesteld geworden broeder Norbertus van de Abdij van Berne te Heeswijk. Nadat de in alle haast ge roepen pastoor Arntz nog gelegenheid had den zieke van het H. Oliesel te voorzien, gaf de broeden spoedig den geest. Broeder Norbertus had zeer onlangs in de Abdij onder veel belangstelling zijn zilveren kloosterfeest gevierd. Als propagandist voor het Aartsbroederschap van de H. Mis van Eer herstel en het maandblad „Het Offer” was de overledene in breeden kring bekend en ge acht. Begrijpelijkerwijze heerscht er groote ontstel tenis onder Blaricums katholieken over den brutalen kerkroof, die van Zondag- op Maan dagnacht plaats vond. De burgemeesteide heer J. J. Klaarenbeek, heeft in zijn kwaliteit als hulp-officler van Justitie, in samenwerking met rechercheur de Jong uit Hilversum en de Rijks- veldwacht van Blaricum, den gehegien Maan dag, van ’s morgens 7 uur to| ’s middags 4 uur het onderzoek geleld. Veel niet opgeleverd. Wel zijn vonden en ook eenige vini men. Het onderzoek met e niet verder geschieden, daagde dader(s) per auto vertrokken is (zijn) en het spoor tot daar aan toe leidde. De. burgemeester deelde ons nog mede, dat er wel een enkele aanwijzing aanwezig was, die in de richting van de(n> da der (s) wees, maar hij achtte 1 niet wenschelijk. in het belang van het onderzoek, dit te pu- bliceeren. Ook een desbetreffend telefoonge sprek tusschen de burgemeesters van Blaricum en van Abcoude, waar eveneens een kerkln- braak plaats vond, bracht geen nteuwe gezichts punten. Het Werkcomité tot Herdenking van Natio nale Dagen heeft op Donderdag 7 September in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam een feestelijke herdenkingsbijeen komst belegd, naar aanleiding van het regee- ringsjublleum van H. M. de Koningin. De bij eenkomst vangt aan te kwart voor acht. Sprekers zijn generaal b. d. C. J. Snijders, over „Oranje en Zuld-Afrika”, dr. J. Hoek, gereformeerd predikant te ’s Gravenhage, over „De Souverelnlteit van Oranje”. De Rotterdamsche Harmonie, v.h. het mu ziekkorps der Koninklijke Scherpschutters, zal de bijeenkomst opluisteren. B., die de hem onbekende jongelui te Hen4 gelo had opgepikt, reed er mee naar Enschede. Reeds van het beginpunt af heeft hij volgens getuigenverklaringen met ’n snelheid van 80 k 90 K.M. gereden en tevens over den weg ge slingerd. Het gevolg was. dat de auto tegen een boom botste en een der Almeloërs, de 22-Jartge G. Benerlnk, zwaar gewond werd. Thans, ruim vier maanden na het ongeluk, is hij nog niet in staat arbeid te verrichten. Het OM., waargenomen door Mr. H. F. Wolf son, vond flier een zware straf op zijn plaats, daar men z.l. streng moest Optreden tegen van dalen van den weg. Hij eischte zes maanden ge vangenisstraf wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer en 50 boety-of 25 dagen, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, benevens ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Vonnis 19 September. rjjk, nog afgezien van het tijdverzuim voor de' betrokkenen, reis- en verblijfkosten, waartegen het belang van hun aanwezigheid bij de uit spraak niet geacht kan 'worden op te wegen. Het ontwerp stelt in verband daarmee voor, de verplichting, bij de uitspraak in be’asting- zaken tegenwoordig te zijn, voor de rijksadvo caten te doen vervallen. De 23-jarige J. C. Th. K. te Den Helder, woon soldaat i- - Amersfoort, gedetineerd in het waring te Den Bosch, stond V™ raad terecht omdat hjj had geweigerd hem bestemde militaire uniform Bij de wet van 28 Juli j.l. werd de Regeering gemachtigd aan den Volkenbond te Genève aan te bieden de inrichting van de kamer van den Secretarls-Generaal in het nieuwe Volken bon dsgebouw. Naar wjj vernemen maft de Regeering thans opdracht tot uitvoering van dit werk verleend aan den architect M. J. Luthmann te s Gra venha ge. Naar we vernemen, is de aangehouden be drijfsleider van de N.V. Woerdensche Pannen- fabriek teruggekomen op <jn aanvankelijke ontkenning en heeft hjj thans bekend den moord op jhr. van Ingen te hebben gepleegd. Omtrent de motieven tot deze daad is echter niets bekend. Terwijl te kwart voor zes de trein was bin nengereden, klonken achtereenvolgens de 35 saluutschoten, die van Hr. Ms. ..Hee make rek” werden gelost, waar de manschappen waren aangetreden. In de koninklijke wachtkamer, die met plan ten en tapijten versierd was, werden aan H. M de Koningin en H. K. H de Prinses bloemen aangeboden door de jonge dames Louise Maria Anthonla Boinssevain en Martha Boelen. In de partij bestuursvergadering der S.DAF., te Amsterdam gehouden, was Ingekomen, naar „Het Volk" meldt, de volgende verklaring van den heer Duys: „Als ik voorzien had. dat de verschijning van mijn brochure op de wijze als ze is geschied,- alsook mijn mededeellng aan ,.D« Telegraaf”*an- leiding zouden geven tot zulk een beroering als zich heeft voorgedaan, dan zou ik mtT'natuur- HJk nog wel eens dubbel hebben bedacht alvo rens tot de publicatie te besluiten. „Ik had geen andere bedoeling, dan in de partij aan de orde te stellen eenige belangrijke vraagstukken, die naar mijn overtuiging onder zoek dringend behoeven. Ik wilde de partij die nen en zeker ijiet schaden. „Het is uw P.B. bekend uit mijn schrijven van 8 Juni jl. op welke motieven ik mij ge rechtigd achtte op mijn, in den Partijraad ge dane toezegging om de brochure voorlooplg niet te doen verschijnen, terug te komen. „Gezien de beroering, door de verschijning in de partij verwekt, wil ik gaame verklaren, dat het beter ware geweest de waarde dezer motieven als niet van zoo overwegenden aard aan te merken. „Wat den inhoud der brochure zelf betreft, spreekt het vanzelf, dat ik, zoowel de daarin uitgesproken stellingen als de daarbij gegeven toelichting, in elk opzicht handhaaf. Ik blijf wat ik in die brochure geschreven heb. niet alleen juist achten, maar bovendien blijf ik van meenlng, dat het een dringend partijbelang is. dat de partij deze stellingen onomwonden en duidelijk tot de hare maakt, terwijl ik ook het recht op de vrije verkondiging mijner gepubliceerde meenlng onverkort handhaaf/1 Naar „Het Volk" verneemt, is den heer Brandsteder op zijn verzoek ontslag verleend als secretaris van de I Jmuder Federatie, af- deellng van den Centralen Bond van Trans portarbeiders. De dienstregeling van den lichtdienst Twente- Amsterdam v.v. blijft tot en met 14 September as. ongewijzigd t.w. een ochtend- en een middag- verblndlng in elke richting terwijl het ochtend- vllegtulg des Zaterdags vervangen wordt door een machine, welke uit Twente om 12 00 en te Amsterdam om 13.35 vertrekt, /ifet ingang van 15 September heeft inkrimping van den dienst tot een enkeldaagsche verbinding plaats: ver trek Twente 8 15. aankomst Amsterdam 9.15 en vertrek Amsterdam 17.45. aknkomst Twente 18.45. Ook zal er des Zaterdags in beide richtin gen een week-end-verbinding zijn; vertrek Twente 12.00 en yertrek Amsterdam 13.35. Na 30 September wordt de lijn tot het volgend voor jaar stilgelegd. Op Groningen wordt de thans van .kracht zijnde dubbeldaagsche dienst een ochtend- en een m'ddagverblndlng in elke richting, waarbij het ochtendvertrek des Zaterdags tot het mid den van den dag verschoven wordt, eveneens tot 1 October gehandhaafd. Op het vliegveld Schiphol bestaan zoowel voor Twente als Groningen gunstige aansluitingen naar en van Londen, van Brussel en Parijs, des Zaterdags ook naar Brussel en Parijs, naar en van Zuld-Duitschland en Zwitserland en van Tsjecho-Slowakije. Reeds meer dan een uur tevoren had zich de Dam met menschen gevuld en toen kwamen d« kinderen aangetreden, de leerlingen der Christelijke scholen, leder met Oranje getooid en een vlag in de hand om deze Inkomst van de Koningin een bijzonder aspect te geven. Ze marcheerden aan in bijna onafgebroken rijen, zoo lang en zoo groot In tal, dat de or ganisatoren van het verkeer, in casu de politie op een oogenbllk vreesden dat het misschien spaak loopen zou. En dat zou het ergste wezen, dat er kon ge beuren. Een organisatie Immers, die in overleg met de Overheid toestemming gekregen heeft om te demonstreeren van haar, door leder te billijken en door velen toe te juichen Oranje gezindheid mag toch niet zij het indirect en zonder schuld oorzaak worden dat in de maat regelen tot handhaving der orde en tot afzet ting van de nlet-te-betreden terreinen een hiaat ontstaak Met groote belangstelling moet H. M. de enorme bloemenhulde in de Burgerzaal hebben aanschouwd, waar een tweedulzendtal bloem stukken van allerlei vereenigingen en vele par ticulieren op lange tafels langs de muren wa ren opgesteld als een welkom in de taal der bloemen. Alreeds onmiddellijk heeft de Amsterdamsche burgerij haar Vorstinne eerTontvangst gisteren namiddag bereid, die grootsch én spontaan te gelijk was. Duizenden en duizenden waren al reeds tegen vijf uur langs den weg gestroomd dien de Koninklijke Stoet bjj den intocht van Centraal-Station langs Damrak naar den Dam zou nemen. De politie had uitgebreide Voor zorgsmaatregelen genomen om het verkeer zoo goed mogelijk te rege'en en de orde mèt een prettige stemming onder het publiek te bewa ren. Ons politiecorps is een mooi corps en zijn wijze van optreden viel zoover wij konden na gaan, te loven. a Honderden schoolkinderen, met nationale vlaggen en oranjevaandels in de hand, met de nationale en oranjekleuren getooid, waren langs den weg en op den Dam opgesteld, een haag vormend waartusschen de stoet door reed. Bescheiden stond tusschen Protestantsche „be- toogers” een twintigtal mannelijke Joodsche wee- zen, die ook hun hulde brengen wilden aan de Koningin van het goede land, waar zij gast vrijheid genieten en rekenen kunnen op be scherming. Een invalied Jongetje mocht van de barsch- uitziende, maar in haar hart toch zoo goedmoe dige politie de afzetting doorbreken en kreeg een goede plaats om Hare Majesteit bij haar triomfalen intocht van dichtbij te zien. Vermelding verdient, dat de leiding van de in alle humaniteit geleide afzetting berustte bjj commissaris Hoogenboom van het bureau Warmoesstraat en van hoofdinspecteur Noorde- wlnd. Doch ook voor de manschappen alle hulde voor de betrachte kalmte en toegevendheid. De zon was gelukkig iets geluwd en dus be hoefde voor zoover wjj zagen, de zleken-auto van den G. G. en G. D„ die bezijden de Nieuwe Kerk geparkeerd stond, geen dienst te doen. Een man, die door he gedrang onwel werd, kon te voet uit het gewoel worden geleld. Den talloozen wachtenden op den Dam werd het verwijlen daar gekort door het aantreden van de bijna onafzienbare scharen van de Oran- je-gezinde jeugd, die, fleurig en vief, voor stof- feerlng en beweging tevens zorg droeg. Het was een mooie na-zomermiddag. De Dam zag er uit, zooals hij dit alleen op zomerdagen doen kan. Om de hoeken der Nieu we Kerk speelde het late zonnelicht; de klare klanken-un het paleis-caiillon zweefden zuiver over het groote plein. Er was een milde, zeer vriendelijke stemming, zoo heel tegenoverge steld aan die, welke zich belaag enkele jaren achtereen openbaarde en waarbij de aan Neder land en ook aan de Amsterdammers zoo vreem de pruttelzucht en onverschlllgheld hoogtij vier den. Thans is de Koningin binnengehaald zooals het behoort, zooals het de hoofdstad betaamt en alsof de elementen, die wars van deze be- tooglngen zijn het begrepen, waren ze weg gebleven, deden ze zich niet gelden, konden ze zich ook moeilijk gelden laten tegenover zulk een bruisenden stroom van geestdrift. De Koningin heeft Amsterdam weer gevon den zooals het was en ook Amsterdam heeft haar Koningin weer gevonden. Dat quentie. De boycot! ziedaar he^heilig ideaal! niemand mag den handel in Duitsche artike len steunen, niemand mag er reclame voor ma ke, integendeel: wèg met alles wat Dultsch is. Dat geldt voor de brave volgelingen van „Het Volk”, niet echter voor „Het Volk” zelf; als dit leidende blad er wat aan verdienen kan gaat het boycot-prlnclep overboord. van het 5e Reg. Infante’u -3 Huis van Be voer den Krjjgs- J de voor - -„i aan te trek ken. K heeft de eerste oefening geheel volbracht, doch weigerde nu tijdens de herhalingsoefenin gen, op grond „dat hjj niet langer wenscht geleld te worden tot moordenaar Dezer dagen is de organisatie tot stand ge komen van een Rijks Historisch Filmarchief gehuisvest in het Algemeen Rjjksarchief te Den Haag en onder leiding van den algemeenen Rijksarchlvarls. Het rijk begint zjjn nieuwe instelling met 1134 films, doordat de vereenlging „Nederlandsch Centraal Film-archief” heeft besloten zich zelf te ontbinden en haar eigendom over te dragen aan het r|jk. Ook heeft zich op initiatief van de ontbonden vereenlging een vereenlging van vrienden van het Rijks Historisch Filmarchief geconstitueerd, welke zich ten doel stelt het werk van dit archief financieel te steunen, waardoor zjj zich zullen wenden tot allen, die het groote belang zien van het bewaren van belangrijke films betreffende gebeurtenissen, industrieën, groote werken en bekende personen. Pastoor J. Zw Zaandamsche ka In 1877 werd hjj schillende functies werkzaam te z|jn geweest den 6den Maart 1898 benoemd tot pastoor der St. Bonlfaciusparochie te Zaandam. In 1923 had katholiek Zaandam gelegenheid den be minden herder te huldigen ter gelegenheid van zjjn zilveren pastoraat. In 1927 werd het gouden priesterfeest vair pastoor Zwart met grooten luister gevierd, waarbij ook burgemeester K. ter Laan niet ontbrak. Nog niet lang geleden werd hjj benoemd tot eere-kanunnlk in het Haagsch kathedraal ka pittel. Tot in zijn hoogen grijzen ouderdom heeft pastoor Zwart hard gewerkt en veel weten te bereiken te Zaandam. Veel is onder zijd leiding tot stand ggkomen en uitgebouwd. Hoewel zijn dood de laatste weken te voor zien was, heeft toch het bericht van dit ver scheiden diepen indruk gemaakt bij de- paro chianen. voor wie hij steeds de vertrouwde leider en raadsman is geweest. Om zjjn vele verdiensten werd de grijze pries ter door Z. H. den Paus vereerd met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice”, terwijl H. M de Koningin hem begiftigde met de Oranje Nas- sauorde& Buiten had zich Inmiddels vóór het Centraal Station het eere-escadron der bereden politle- troepen opgesteld, dat onder commando van den eersten luitenant J. P. Heken het konink lijke rijtuig zau vergezellen. Er brak buiten een jubelend gejuich los toen de eerewacht de sabels presenteerde en de Koninginne het wachtende statierijtulg be steeg. Welk een schilderachtlgen aani van den bok gereden statle-karos bepruikten koetsier, die een steek droeg. Commissaris van Erppel had de afzetting rend het Station op commissaris Pijper die op het Damrak missaris Hoogeboom die op den Het gemeentebestuur van Noord wijk heeft een aanvrage gedaan bij den Minister van Finan ciën tot het verkrijgen van toestemming om in de Zuid-duinen een vliegveld te kunnen aanleg gen. Deze aanvrage is gericht tot den Minister van Financiën, omdat de duinen RUksdomeln zijn. Het is de bedoeling van het gemeentebestuur in de duinen v|jf minuten ten Zuiden van den Zuid-Boulevard een vliegveld aan te leggen, niet jjjrkeer, doch voor sportvliegtuigen. ïgenNfm dit veld zou in werkverschaf- m worden uitgevoerd, laats, waar het gemeen tebesl >ld had gedacht, is reeds eed Opnieuw is Hoek van Holland verontrust door een brandstichting, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. In het vorig jaar hadden herhaalde brandstichtingen plaats, meestal in schuren enz. in de polders rond Hoek van Holland. Dinsdagmorgen om ongeveer vier uur be merkte de landbouwer L. van Geest Czn. aan den Kaapweg, toen hij des morgens op stond, dat de schuur naast zjjn woning in volle vlam stond. De vlammen wakkerden snel aan zoo dat de brandweer, die spoedig met een'spuit ter plaatse was, alle aandacht moest bepalen op het aangrenzende woonhuis, temeer opdat de windrichting ongunstig was. Het gelukte om deze woning te behouden, doch de steenen schuur werd geheel door het vuur verwoest In de schuur bevonden zich eenige varkens, die men heeft weten te redden. Voorts was er 19 voer hooi opgeslagen, welke vrijwel geheel een prooi der vlammen werd, evenals wat ge reedschap. Het is vrijwel zeker, dat hier weer kwaad willigheid in het spel is, waarom de politie een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. De heer van Geest was laag verzekerd. Men is Dinsdag bijna den geheelen dag bezig ge weest om het hooi uit te halen Een hartelijker en minder formeel karakter kreeg al dadelijk op het eerste perron de aan komst der Koninklijke Familie ondanks de aanwezigheid van vele hooge autoriteiten doordat de vorste'ijke personen niet van den koninklijken trein gebruik maakten, doch ‘n een gereserveerden gewonen eerste klasse wa gen reden, welke in den gewonen trein van Den Haag was gevoegd. De zeer velen die in de wagens vóór en achter den koninklijken wagen waren gezeten, verdrongen zich voor ac ramen en portieren en hieven herhaaldelijk „hoera, leve de Koningin” aan, waarmede de menigte, die achter de politie-afzetting stond, spontaan instenide. Het bezoek was een 'bezoek der Koninklijke Vrouwe aan de Hoofdstad en daarom begroette Haar bij het uitstappen allereerst burgemeester dr. W. de Vlugt, die vervo'gens H. K. H. Prin ses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik verwel komde. De Koningin droeg een bruinen mantel met bont en bruinen hoed, de Prinses was ge kleed in zalmkleurig tollet met dito grooten ronden hoed, terwijl de Prins de uniform van vlce-admiraal aan had. Na den burgemeester heette vervolgens de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell de hooge gasten welkom; beide waren gekleed in ambts gewaad. Ter begroeting «aren mede aanwezig vlce- admiraal Brute! de la Rlvlère, commandant der Marine te Willemsoord, kapitein ter zee Van Reede, onder-commandant der marine te Am sterdam; generaal-majoor Winkelman, com mandant der vierde militaire afdeeling te Amersfoort, majoor Boswijk, garnizoenscom mandant, allen met hun adjudanten. Nog merkten we op den kamerheer 1. b. d. van H. M jhr. mr. W.F Röell en den opperstalmeester ba ron Bentlnck. De Spoorwegen waren vertegen woordigd door den directeur den heer ir. Van D|jk en den stationschef den heer Haak, terwijl ook de hoofdcommissaris de heer Versteeg de hooge gasten begroette. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal te beginnen niet Maandag 11 September e±. weer geregeld des Maandags, behoudens tegenbericht in de Staatscourant, plaats hebben. ■w—oor de bladen der roode arbeiderspers 1 wordt sinds vele weken op hartstochte- •L-' lijke wijze een boycot van alles wat Dultsch is of naar Dultsch rilkt gepropageerd; hier en daar schijnt het zelfs voorgekomen te zijn, dat al te ijverige propagandisten om kracht te zetten achter hun propaganda het ook aan bedreigingen niet lieten ontbreken, wanneer b.v. een of andere winkelier niet prompt genoeg gehoorzaamde aan het boycot- „advies”. Waarmee we maar zeggen willen, dat het den soclaal-democraten bloedige ernst is met hun boycot-beweging. Ook de Duitsche films ontsnappen niet aan hun alles op „Deutschtum” onderzoekende blik ken en geregeld kunnen wij in „Het Volk” dan ook lijstjes lezen van „Geboycotte films”, films, welke de trouwe volgelingen der 8. D. A. P. nie| mogen gaan zien, films, waaraan hier te lande geen cent mag worden besteed. Onder verschillende andere „Geboycotte films” trof ons laatstelijk de film „De Regi- mentsdochter”, welke bij Tuschlnski in Amster dam draaien zou. Geen cent s.v.p. voor dit filmwerk! Geen cent! Maar el! zie! Daar slaan we de bewuste blad zijde van „Het Volk” om, en op de achter zijde van de plek, waar de boycot van „De Reglmentsdochter” geproclameerd stond, vonden we een plaatje van Anny Ondra in „De Regi- mentsdochter”, een werkelijk reclame-makend plaatje, met achter» het onderschrift de toevoeging: (Adv.) is nu de sociaal-democratische Waarschijnlijk zal de Voorzitter van Tweede Kamer reeds Vrijdag as. het wetsont werp betreffende het uniform-verbod in open- bepre behandeling'doen nemen. ders en zusters.” K ““«1 -mil- eischte wegen ongehoorzaam heid vijf maanden gevangenisstraf. De Krijgsraad veroordeelde beklaagde tot drie maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den dienst. -au. bereikt ons het bericht, dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17