ty aan leed can eiken dag Uitkeeringen de gemeenten F DUISTERE TOEKOMST VOOR GENEVE JAPANSCHE WEERMACHT VERSTERKT RADICEPHOGRAMMA WOENSDAG 6 SEPTEMBER ea Nederland Noodlottige gevolgen Invloed arbeidsloon Op den kostprys der producten TWEEDE KAMER DE GEBEURTENISSEN IN INDIË BRAND TE EINDHOVEN BRAND TE RHEDEN SCHMELING—PAOLINO Dubbele boerenwoning vernield Het gemeenschapsoord JONG MEISJE OVERREDEN over- Overstrooming in Japan STERRIT NAAR SPA IN BRAND GERAAKT Ford en de auto-codes Oproep van Madrid* biaschop DE KONINGIN BELEEDIGD? DRUK LUCHTVERKEER <ut Geslaagd Minder buitenlandsche studenten TEGEN OOSTENRIJKS NAZI'S BRAND TE OISTERWIJK Examens schoonschrijven M. O. Houding van Engeland nog onzeker Reorganisatie van het kabinet Evangelische bisdom men in Pruisen Sarraut opvolger van Leygues? Een monument van katholieke solidariteit 'Aanvulling hooger onderwys-wet ingediend De ariër spar agraaf voor geestelijken Ook Frankrijk* hoofdstad weer het middelpunt van een aantal be langrijke besprekingen Voor een christelijke opvoeding Onvoorzichtig den weg gestoken Record-cyfer op Waalhaven Politieke toestand eischt de con centratie van alle krachten in het volk Twee letterkundigen voor de rechtbank Donderdag 7 Sept. 1933 Jeugdige dienstbode levens gevaarlijk gewond Oranje en Het ernstig karakter van de voor genomen korting 7 30 Week- HILVERAUM, 10.40 Dansmuziek 1S, UI een o - J M In verband met bet onlang» in ons blad aan- jgekondlgde ontwerp van wet tot toepassing eener korting op de aan gemeenten toekomen de uitkeeringen uit het gemeentefonds, heeft het Bestuur der Vereenlging van Nederland- sche Gemeenten zich met een adres tot de Re- geerlng gewend. DEN HAAG. Geslaagd de dames K P. J. Bosch en J. H. Kasteln te Amsterdam. De officier van Justitie, mr.’ Van Asch van wyck, eischte tegen elk der verdachten <drie maanden gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. D I. van der Oever te Den Haag. Uitspraak over veertien dagen personen, niet van Nederlandsche nationaliteit In ons land zijn gekomen, van wie verschillenden zich in de universiteitssteden hebben gevestigd volgen. gebouw en de beide woningen zijn afgebrand. Omtrent de oorzaak tast men in het duister; men vermoedt dat kwaadwilligheid in het spel is. Hieromtrent wordt een onderzoek Ingesteld. De schade, die aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. allen trouw beloven Oranje en Nederland Mn! Ingediend is een wetsontwerp aanvulling van 4e hooger onderwys-wet. Aan de memorie van toelichting wordt ont- -.Jeend, dat ten gevolge van de toestanden in het buitenland la de laatste maanden een aantal l uitgebroken midden 7.S0 Dult- 8.38 Plano- Maandagavond is te Rheden de dubbele boe renwoning uitgebrand, bewoond door de fami lie G. Diekema en W. Zweers. Er kon niets van de inboedels worden gered. Een groote party hooi verbrandde. De oorzaak van dtn brand is onbekend. WEENEN, 8 Sept. Heden is een noodveror dening in werking getreden, waarbij bepaald wordt dat de kosten voor buitengewone veilig heidsmaan «gelen. als aanwerving van hulp- manschappen, vervoer en inkwartiering, ver haald kunnen worden op de personen, die oor zaak dezer maatregelen waren; Verder wordt het mogeiyk gemaakt, dat men beschilderingen» liet hakenkruisen enz ook door andere per sonen dan de daders kan laten verwijderen en wel op straffe van arrest. WARSCHAU, 1411 M. 8.20 Kamermu- riek 8.20 Concert door het omroepor kest o. 1. v. St. Nawrot 9.30 Concert 11.00 Dansmuziek. van irono. In de maand Augustus bereikte het aantal in- en uitgaande psussaglers op het vliegveld Waalhaven het record-cyfer van 3033, waarvan 1270 uitgaande, 1225 Inkomende en 528 tranalto- passaglers (doorgaande passagiers zijn in cijfer niet begrepen) in gebouw waarin midden Augustus OisterwlJksche Mlddenstandstentoonstelllng ROME. 441 M. 10.08 ..Fantasie", blij spel in een bedryf van Lucio d' Ambru WEENEN, 817 M. 7.20 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. Joseph Holzer 9 05 Concert door het Weeneche sympbonle-orkest 1025 Oramofoonmu- zlek. PARUS, 5 Sept. (Reuter.) Als vermoedeiyken opvolger van den Zaterdag overleden minister van marine, Leygues, noemen de bladen den huldigen minister van Koloniën. Albetr Sar raut. Sarraut zou aan Koloniën tot opvolger kry- gen den huldigen minister der Koopvaardy, Trot en deze zou worden vervangen door Guy la Chambre, onder-staatssecretaris van dan eersten minister. BRUSSEL, 509 M. 12 20 Gramofoon muzlek 1.30 Concert door het klein-» orkest van het N. I. R o. 1. v. P. Leemans 8.20 Populair concert door het radlo- orkest o. 1. Franz André 6.80 Concert door het kleln-orkest van het N I. R. o I. v. P. Leemans 8 20 Concert door het omroepeymphonle-orkeet o. 1. v. Arthur Meulemans 9 20 Concert door het Ra- LANGENBERG, 472 M. 12.20 Populair concert 120 Populair concert o. 1 v. Eysoldt 8.30 Gramofoonmuzlek SJ0 Concert door het West-Duitsche kan w- orkeet o. 1. v. Wilhelm Kelper 8 Oude kamermuziek 9.50 Concert dooj het orkeet van den Weet-Dultechen om roe 4 o. 1. v. Buscbkötter 10.55 Dansmuzlss o. 1. v. Eysoldt. BAVENTRY, 1334 M. 12.90 Concert door het Rutland Square en New Vlcto- ria-orkest o. 1. v. Norman Austin 1.35 Nieuwe gramofoonmuzlek 2 35 Concert door het Schotsche Studio-orkest o. 1. v Guy Delnee 4.05 Concert 6 03 Con cert door het Midland Studio-orkest o 1 v. Frank CanteU 8.50 Concert 7.80 Grlegrecltal 8.20 Promenadeconcert In de Queenshall 10.40 Dansmuziek 11.35 Dansmuziek. Omstreeks half zes bemerkten Dipsdagavond omwonenden dat er rook opsteeg uit de boven verdieping der parfumeriezaak van den heer Jutte aan het Stratumseind te Eindhoven, waarvan Ie bewoners afwezig bleken te zyn. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, wist de brand tot aan de straat gelegen ka mers te beperken. Deze brandden echter geheel uit. In het perceel was eveneens een atelier ge vestigd van den edelsmid wynhoven, dat ern stige waterschade heeft opgeloopen. Omtrent de oorzaak van den brand test men nog het duister. Verzekering dekt de schade. Het bulletin van- het bisdom Madrld-Alcara bevat eeh lang herderiyk schryven van Mgr. Eyo, blsschop van Madrid. .Duizenden gezins hoofden" heet bet hier „vragen vol zorg katholieke scholen, voor hun kinderen. ZU vez- larifcen het recht aan hun zonen een Christe lijke opvoeding, te geven. Dit onbestrydbaar recht geeft de Staat hun niet en voor het on derhoud der Inrichtingen van openbaar onder wys gebruikt hy de belastinggelden, die door Katholieke gezinshoofden worden gestort". De brief vraagt den geloovlgen verder als le den toe te treden tot de associatie, die alch voorstelt' de verstrekking van godsdienstig on derwijs te bevorderen. De werkzaamheid van dezen bond Is niet in stryd met de landswetten. In het herderiyk schryven wordt tenslotte een programma van religieus onderwys orrwlkkeld, dat zoowel bet Igger, het middelbaar -en het hooger onderwys omvat. Toen een 45-Jarige bouwarbeider uit Jutphaas zich Dinsdagmorgen naar zyn werk begaf. Werd hy onverwachts van achteren aangereden door een vraehtaeto. De automobilist reed door en liet den zwaar aan hoofd en beenen gewonden man op den weg liggen. Bovendien was een uitstekende pen den man in een der longen ge drongen. In het ziekenhuis is de man kort daarna overleden. dlo-orkast o. 1. v. Franz André 1030 Gramofoonmuzlek. KALUNBBORG, 1153 M. 12 20 Btryk- orkest o. 1. v. A. Bendis 4.06 Omroep orkest o. 1. v. Launy Gröndahl 10.20 Saxofoonspel 10.30 Kamermuziek 11.20 Dansmuziek. PARIJS (Eifel), 1448 M. 8.50 Gramo foonmuzlek. Voor de Haagsche Rechtbank hebben Dins dag terecht gestaan de letterkundigen L. M. A. K, te Maartensdyk, en A. J. D. van O, te Delft Inzake overtreding van de artt. 111 fen 113 van het Wetboek van Strafrecht (majesteits schennis). In het te Delft verachynend weekblad ,De Stormer” is een artikel verschehen. in verband met de schilderijen van de Koningin, getiteld „Konlnkiyke olieverf", waarvan de inhoud be- leedlgend werd geacht voor de Koningin. Beide verdachten stonden reap. als schryver, en re dacteur van het orgaan, terecht. De president van de rechtbank, mr. De Joncheere, gelastte Behandeling der zaak met gesloten deuren. De oproep om steun voor het scheppen van een werkobject voor Jeugdige werkloozen, be staande In den ophouw van een katholiek Ge meenschapsoord, bedoeld als cultureel centrum en katholiek vacantieoord, welke oproep eenlge weken geleden In de katholieke pers werd ge publiceerd, is niet vergeefsch geweest. Aan klei nere giften werd tot heden een bedrag ontvan gen van byna negenhonderd gulden, terwyi nog dagelyks stortingen binnenkomen. Bovendien werden eenlge meer belangryke giften, gjL. twee giften van leder duizend gulden aangeboden. Het?' bestuur Is den gevers byzonder dankbaar en hoopt, dat hun prachtig voorbeeld navolging mag vinden, opdat aan de uitvoering van de plannen spoetdig kan worden begonnen. De stichting verkreeg Inmiddels een eigen giro en wei no. 223181, zoodat het bestuur verzoekt bydragen voortaan Uitsluitend op dl* nummer te starten. Iedere gift is van harte welkom, slechts met veler hulp kan de werklooze Jeugd arbeid, ontwikkeling en ontspanning geboden worden, hetgeen zoo dringend noodlg is. Men bedenke vooral, dat het hier nuttigen arbeid betreft ten dienste van de geheele katholieke gemeenschap. Gaarne zal dan ook gebruik worden gemaakt van persponiyke medewerking, reeds gaven ve len zich op als lid van de „Vrienden van het gemeenschapsoord" tegen een Jaarlyksche con tributie van 1A0. o zy, die willen medewerken met het streven der stichting, speciaal wat betreft het voeren van plaatseiyke acties, het helpen vormen van plaatselyke werkcomité's enz., kunnen zich daar toe wenden tot den heer Jan Beerends, Amstel 374, Amsterdam (Centrum). Besprekingen tot oprichting van plaateelljke Werkgroepen werden reeds gevoerd te Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Lelden, Utrecht, Breda, 's-Hertogenboach en Roermond. Zoowel van personen als organisaties bleek veel belang stelling en steun, zoodat het Gemeenschapsoord belooft te vorden, hetgeen de stichting zich van den aanvang af voorstelde: een monument van katholieke solidariteit. Maandagavond Is te Rotterdam een negen jarig meisje, dat zonder voldoende uit te zien, den ryweg wilde oversteken, onder lyn 25 der R.E.T. geraakt. Zwaar verminkt Is het meisje overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingfl, waar het by aankomst reeds bleek te zyn overleden. De politie wist echter niet, wie het verongelukte kind was, totdat de moe der by een der bureaux, kwam Informeeren naar haar dochtertje, dat nog n*et was thuis gekomen. Spoedig kreeg de vrouw toen zeker heid van het doodeiyk ongeluk, dat haar kind wasóverkomen. 4 By het op 4 September In het R. K. Kolonle- huls „Bt. Joseph" te Egmond aan Zee onder Rykstoezlcht gehouden examen betreffende bet theoretisch gedeelte tot opleiding vsti „Kinder- verzorgsters In Kolonlehulzen", slaagden alle 18 Candida ten, te weten: Zuster J. Pubben, Zr. O. V. d. Mey, Zr. Th. Willemsen, Zr. O. v. Oeve- len, Zr. A. Bode, Zr. A. Nleuwenhuys, Zr. J. Munter Zr. 8. Crans, Zr. J. v. Ooyen, Zr. J. de Jong, Zr. A. Lardenoy, Zr. L. Molenkamp en de dames mej. Sanders uit Den Haag, mej. A. Thomassen, Roermond; mej. C. Kuhne, Alk maar; mej. M. Styger, Rotterdam. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor- tenconcert NCRV 10.00 Oramofoonmu- ziek 10.15 Morgendienst door de. C. J Hoekendijk 10.45 Gramofoonmuzlek KRO 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godad. halfuurtje door pastoor L. H. Per- quln 12.00 Politieberichten 12.15 Kro-orkest o 1. M v. Woud NCRV 2.00 Fraaie handwerken door mei. O. AlblIJ 3.00 Gramofoonmuzlek 3.30 Rust poos 4 00 Bijbellezing door dr. A. H. Edel- koor. Mej. C. de Jager, zang. C. v. Drieèn- hulzen, orgel 5.00 Handenarbeid voor onze jeugd door H. J. 8 te In voort: ..Bakje met tueschenschotje’* 5.30 Pianorecital door G Hengeveld 6.30 C.N.V.-kwartier tje. J. Schipper spreekt 6 45 Knippen en stofversleren 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau overzicht door C. A. Crayé 8.00 Concert door het Ned. Glastra Zeppai 10.30 PARIJS (Radio), 1725 M. 8 05 Gramo foonmuzlek 12.50 Gramofoonmuzlek 7.30 Gramofoonmuzlek 8 20 Gramofoon muzlek 9.50 Gramofoonmuzlek. MILAAN, 331 M. 7.20 Gramofoonmu zlek 8.00 Gramofoonmuzlek 8.50 „Sakuntala”, opera In die bedreven van Alfano. Betreffende het eerste deel van het verslag, door het Centraal Bureau voor de Statistiek over de resultaten van het onderzoek naar den invloed van het arbeidsloon op den kostprijs der producten, ultgebratht aan den minister van Economische Zaken, hebben wy reeds eenlge feiten en cyfers vermeld; thans kan omtrent het tweede deel, dat een dezer dagen z^l wor den uitgegeven, het volgende worden medege deeld. De methode van onderzoek, de aard en den om vang vsn de gegevens, die verzameld moeten worden, Is afhankeiyk van de wyze, waarop men het vraagstuk: arbeidsloon In den kostprys, stelt. Men kan nl. drieërlei uitgangspunt nemen a. het loon In de productiekosten van een be paalde onderneming; b. het loon in den prys moeten Lvan een bepaald artikel (vraagstelling van den Hoogen Raad van Arbeid) en c. het loon In de totale Nederlandsche productie, waarby dan als het ware het Nederlandsche bedryfsleven c.q. de geheele Nederlandsche huishouding als één geheel beschouwd wordt. Het loon, betaald In een bepaalde onder neming, is een begrip, dat vrij scherp omlynd kan worden en de vaststelling ervan en van den totalen kostprys der producie levert. In dien de ondernemingen daartoe hunne mede werking willen verleenen, geen groote moeliyk- heden op. Volgens de methode b moet het totale loon (geaccumuleerde loon), dat voor de productie van een bepaald artikel (eindproduct) besteed is, bepaald worden. Voor het artikel schoenen b.v. moet dan het loon In alle phasen van pro ductie en distributie vastgesteld worden, t.w. het loon in de looiery (huiden tot leer), in de schoenfabricage (leder tot schoenen) en in den schoenwinkel (distributie van schoenwerk). Aangezien evenwel in de looiery. de schoen fabriek en den schoenwinkel ook brandstoffen verbruikt en vrachten aan anderen betaald worden, is bovendien nog het loonaandeel, dat In de productie van brandsoffen (steenkolen, gas, electricitelt) en in het transport schuilt, bepaald en in het geaccumuleerde loon opge nomen. M.a.w. de loonquote In het eindproduct omvat al het loon, betaald door ondernemingen, die rechtstreeks of zydelings aan het productie- en distributieproces hebben deelgenomen. Hier- by is alleen de beperking gemaakt, dat met loon bedoeld wordt loon, verdiend In bedryven, die In Nederland gevestigd zyn. Voor het onderzoek volgens de methoden a en b zyn, In overeenstemming met de wenschen van den Hoogen Raad van Arbeid, een aantal belangryke artikelen gekozen. De geaccumuleerde loonquote (In procenten van den totalen kostprys) was voor het jaar 1931 voor de hierna genoemde artikelen als volgt: woningbouw (voor het jaar 1929 64.5 pCt.; boek af-wlnkel 65.5 pCt.; wollen heeren- confectie-costuum af-wlnkel 56.9 pCt.; over hemd af-winkel 62.6 pCt.; schoenen af-wlnkel 453 pCt.; sigaren af-winkel (zonder sigarenac- cyns) 56pCt.; verbrandingsmotoren 60.1 pCt.; een yzeren sleepschlp 51.8 pCt.; een yzeren mo torschip 54.4 pCt. Het voordeel, aan de methode c verbonden 13. dat daardoor het geheele probleem met één greep omvat wordt, dat ze geen kostbaar en tydroovend onderzoek elscht en als grondslag voor algemeene conclusies kan dienen. De globale ramingen, gemaakt op grond van de methode, hebben tot de conclusie geleid, dat. in 1929, de loonen en salarissen ongeveer de helft van de waarde der totale Nederlandsche jaarproductie vormen. BERLIJN. 5 Sept. (W. B.) In bet Heeren- huiz kwam hedenmiddag de nieuwe Algemeene Synode van de Oud-Pruislsche Unie byeen Na dat de groep „Evangelie en Kérk" te voren In demonstratief protest de zaal had verlaten, werden de biaschopswet en de ambtenarenwet met de verelschte 2/3 meerderheid aangeno men. Krachtens de eerste wet worden een 10- tal bisdommen in het leven geroepen. De twee-' de wet bepaalt, dat geeateiyken of beambten, die niet onvoorwaardeiyk opkomen voor den natlonalen staat en de Duitache evangelische kerk, op non-actlef moeten worden gesteld. Hetzelfde geldt voor geestelyken of beambten, die van nlet-arlache afstemmingen of gehuwd zyn met personen van nlet-arlsche afstam ming. BEROML'NSTER. 480 M. 5.20 Omroep- kleln-orkeet 8.20 Gramofoonmuzlek 8.50 Pianospel 9.30 Radlotooneel. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Toen de 20-jarige dienstbode mej. J. by de familie B. te Hillegersberg Dinsdag morgen het gasfornuis wilde aansteken, sloeg eensklaps een .groote vlam omhoog, waardoor de kleeren van het meisje In brand vlogen. Hevig gillend rende zy de straat op, waar an deren gelukkig spoedig da vlammen wisten te dooven. Het slachtoffer was er echter reeds zoo ernstig aan toe, dat zy met zware brandwon den overdekt naar het ziekenhuis aan den Berg weg moest worden overgebracht. Men vreest voor haar leven. TOKIO, 5 Sepk (V. D.) Gisteravond is het weste'yk deel van Japen geteisterd door den staart van een typhobn. Te Osaka werden 30.000 en te Tokio meer -dan 1900 hulzen onder water gezet. In Kyoeejoe werden taliyke kleine vis- scheraschepen vernield, terwyi in* Korea, waar ongeveer 50 hulzen zyn Ingestort of wegge spoeld, het spoorwegverkeer Is ontwricht. De oogst beeft geen schade geleden. Door den typhoon is tevena een einde gekomgti aan de groote hitte, die den laateten tyd In Japan heerzchte. TOKIO, 6 Sept. (V. D.) Dinsdagochtend is tusschen de leiders der belde groote Japansche politieke partyen, de Monselto en de Selyukal overeenstemming bereikt Inzake de reconstruc tie der regeering. Deze beidé partyen hebben een gemeenschap- peiyk communiqué gepubliceerd, waarin ver klaard wordt, dat de algemeene politieke toe stand van Japan mogeiyk maakt, partykwestles vcorloopig op den achtergrond te stellen. Op het oogenbllk wordt van de Nationale Japan sche partyen de wederopbouw en de verster king der centrale macht van de regeering ge- eischt. Aan het hoofd van Japan moet staan een regeering, welke, voorzien van groote vol machten in staat is het land te regeeren zon der rekening te houden met parlementaire groe pen. Het Is thans niet het oogenbllk om het parlementaire systeem te wyzlgen, want de binnen- en buitenlandsche politieke toestand elscht de concentratie van de geheele kracht van het volk voor de uitbreiding van de weermacht. De partyen zyn het er voorts over eenB, dat geen sprake kan zyn van de vermindering van het Japansche leger en de marine. In het by zonder In de kwestie der Japansche vloot zyn de partyen het met elkander eens. De Japan sche vloot zal evenals de Japansche luchtmacht worden gesterkt. De partyen zullen stryden voor een sterkere Japansche weermacht. Ook Maandag was het Japansche kabinet byeengekomen onder voorzitterschap van den Minister-President, teneinde te beraadslagen over den algemeenen polltleken toestand. Aan de zitting werd deelgenomen door vertegenwoor digers der Japansche admiraliteit en ian den Generalen Staf. Onder meer werd geëlacht. de Instelling van een nationale dictatuur in Japan. De Minister van Financiën Takahaschl ver klaarde zich hier evenwel tegen. Deze wees op de noodzakeiykheid van de handhaving van het parlementair systeem. Het schynt evenwel, dat het standpunt van den Minister van Finan ciën slechts door weinige «yner collega's wordt gedeeld Men verwacht, dat by de reconstructie van het kabinet op natlonalen grondslag, de Minister van Financiën Takahaschl. zoomede de Japan sche Minister van Buitenlandsche Zaken Oes- Jlda en twee andere leden der regeering zullen aftreden. met het kenneiyke doel de colleges te De mogelykheld bestaat, dat tenzy hiertegen van regeerlngswege maatregelen worden ge troffen, hun aantal in de toekomst belangryk zal worden vergroot. Het wetsontwerp strekt om de bezwaren, welke aan deze toeneming van vreemdelingen aan de ryksunlverslteiten en de technische hoogeschool te Delft verbonden zou den zyn te ondervangen. De minister van on derwys wyst erop, dat een sterke toeneming van het aantal studenten de kosten van het hooger onderwys. Inzonderheid, waar laborato- riumarbeld moet worden verricht, doet toene men. Zou onder de tegenwoordige omstandig heden dit argument reeds voldoende geacht kunnen worden om maatregelen tegen deze toe neming In overweging te nemen, daarby komt nog, dat door de toeneming van studenten, niet van Nederlandsche nationaliteit of Nederlandse!) onderdaanschap, de Nederlandsche studenten ten gevolge van de overvulling van collegezalen en laboratoria daarvan reeds terstond de nadee- len ondervinden. Indien niet tydlg werd Inge grepen, zou ook voor de toekomst te verwachten zyn, dat Nederlanders als studenten zouden moeten worden geweerd, omdat een groot deel van de beschikbare plaatsen In laboratoria en in de ziekenhuizen als anderszins door buiten landers zouden zyn Ingenomen. Welke gevol gen dit ten slotte zou kunnen hebben, Is dul- deiyk. Indien men denkt aan de reeds thans zoo overvulde arbeidsmarkt ok voor wip een academische opleiding hebben genoten. De minister meent, dat het wenscheiyk tydlg maatregelen te nemen om de hierboven geschetste gevaren te voorkomen, door aanvul ling van de hooger onderwys-wet met enkele be palingen, waarby voor de technische hooge school en de ryksunlverslteiten aan den minis ter van onderwys de bevoegdheid wordt gege ven, aan den rector-magnlficus op te dragen, de Inschryving van hen, die de Nederlandsche nationaliteit of het Nederlandsche onderdaan schap niet bezitten, hetzy in het algemeen, het- zy voor bepaalde studierichtingen, niet te doen plèate vinden. De Koningin is in haar hoofdstad gekomen en meer nog dan in andere jaren heeft dit Koninklijk bezoek zijn heel eigene beteekenis. Want tijdens dit bezoek zal Zaterdag de Nationale Huldiging in het Stadion plaats vinden met een défilé van duizenden uit heel het land saamge- stroomd in aanwezigheid van mi nisters, gezanten, en bestuurderen van land, gewesten en steden. Dit ter herdenking van het feit, dat 35 jaar geleden H.M. Koningin Wilhelmina de regeering aanvaardde. Door de hoofdstad stroomt in den laatsten tijd een hernieuwd besef van nationaal voelen en aanhankelijk heid aan het Oranjehuis. In de hoofd stad moest dan ook de nationale hulde gebracht worden. De stad der blijde Inhuldiging van 1893 bleef het symbool van onze nationale opstan ding en de hoofdstad toont nu een trtaggentooi als zelden te zien was. Haaf volk ral zich in deze dagen in zijn afvaardingen rond de Konink lijke Vrouwe scharen aan wie wij Het Bestuur stelt in zyn adres Voorop, dat het zich bewust is van de uiterst moeilyke teak, waarvoor de Regeering zich gesteld ziet om tusschen een uitgavendienst, waaraan de heerschende crisis steeds hooger eischen stelt, en een door geiyke oorzaak by voortduring teruggaand beloop van ryksmlddelen het even wicht te bewaren. Het is er van doordrongen, dat de ernstige toestand van ’s lands financiën de Regeering noodzaakt tot het nemen van byzondere maatregelen. Verder ontleenen wy tón het adres o.m. het volgende: De door de Regeering overwogen maatregel eener korting op de uitkeering per Inwoner in gevolge de Financieele-verhoudlngswet 1929 heeft én in wezen én om de daaraan voor de gemeenten verbonden gevolgen een buitenge woon ernstig karakter. Een zoodanig Ingrypen In de structuur dezer wet, welke het worde gaarne erkend voor een groot aantal gemeenten de basis Is ge weest, waarop de financiën onder den druk der crisislasten aanvankeiyk dryvende zyn gehou den, moet onder omstandigheden, welke ook de gemeenten In ernstige mate den terugslag doen ondervinden van den tyd, noodlottige ge volgen hebben. Ons vertoog van 10 Juli 1.1. over de flnancleele moeliykheden der gemeen ten moge de Regeering meer nog hebben door drongen van het besef, dat de crisis met alleen het Ryk, maar evenzeer de gemeenten bedreigt, In zooverre ook zy tegenover eene ontstellende styging van crisislasten vele bronnen van In komsten sterk In opbrengst zagen afnemen. Bleef deze daling aanvankeiyk In hoofdzaak beperkt tot de nauw aan de conjunctuur ge bonden belastingen als de opcenten op de ge meentefonds- en vermogensbelasting, gelelde- RJk heeft zlcRvde Invloed van de crisis ook ten aanzien van andere bronnen wy noemen de personeele belasting, de huren en pachten •teeds meer doen gevoelen. Wy 'moeten dan ook aannemen, dat een al gemeene korting op de uitkeering per Inwoner uit het gemeentefonds er toe zal leiden, dat weder een aantal gemeenten, ondanks een stre ven naar inperking van uitgaven wy denken hier in het byzonder aan die gemeenten, welke het evenwicht In haar begrootlng nog ternau wernood hebben weten te Handhaven den atryd voor zelfstandige financiën zal opgeven en mede In den toestand van nood- lydendheld zal verzinken. In den ernst dezer feiten vindt ons Bestuur vryheld Uwe Exc. met aandrang te verzoeken In hernieuwde overweging te nemen de vraag, of het met de voorgenomen korting voor de Ryksbegrooting van 1934 te bereiken effect niet op andere, uit een oogpunt van algemeene- en gemeenteiyko belangen minder bedenkeiyke wyze zou kunnen worden verkregen. Het is van oordeel, dat daartoe eerst alie andere mo gelijkheden, bestaande hetzy in eene verhoo- glng van 'sRyks inkomsten, als b.v. in dit jaar geschiedde door heffing van tydeiyke opeen- ten op de gemeentefonds- en vermógenshelnx- ting ten bate van het gemeentefonds, hetzy In andere maatregelen, moeten worden uitgeput. Betreurd wordt, dat het tydstlp en de vaag heid der aankondiging betreffende het wets ontwerp de gemeenten by de bepaling van het ten aanzien van debegrootlng 1934 te volgen beleid voor nieuwe ernstige moeliykheden stelt. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd z.hA. besloten In open bare vergadering eenlge wetsontwerpen te hg- handelen, o.m. dat betreffende de omzetbelas ting. De heer CRAMER vroeg een Interpellatie aan over de politieke gebeurtenissen In Indlë. Hierover zal morgen worden beslist. DE VOORZITTER deelde mede, dat 'n wyzl- glng der comptabiliteitswet zal worden inge diend. De vergadering werd verdaagd tot heden te één uur. De door de Belgische Mlnerva-fabrleken naar Spa georganiseerde Sterrlt Is een groot' succes geworden. Ofschoon het grootste aantal deelnemers in België was gestart, waren er toch r.og vry veel buitenlanders onder wie een twin tigtal Hollandsche ryders, en verder automobi listen uit Frankrijk, Zwitserland en Italië, zelfs ontdekten wy een Zweedsch nummer, wel eeïi bewys dus hoe groot de belangstelling onder de Minerva-elgenaars voor deze reunie wag. De Hollandsche deelnemers zyn niet bijster gelukkg geweest. Zoowel in de acceleratie-rem- proeven als In den regelmatigheldsrlt over 10 K.M., welke over een heuvelachtig traject In den orntrek van Spa voerde, vielen zy buiten de pryzen. Van de 45 pryzen voor Sen Sterrlt zelf, kwam er slechts een In het bezit van een Nederlandschen ryder, nJ. den heer J. Street uit Amsterdam, die tevens een extra-prys ver wierf als eerst aangekomen deelnemer. Een extra-priis vérwlerven tevens nog de heeren Van der Lee en Van den Broek uit Eindhoven die met een Mlnerva-vrachtwagen. welke niét minder dan 550.000 K.M. had geloopen, aan den rit hadden deelgenomen. Tydens een maaltyd, welke de Mlnerva-fabrieken Zaterdag avond aan eenlge autoriteiten en de Pers heb ben aangeboden, deelde de directeur, de heer v. Stratum, mede, dat Minerva op de begin Oc tober te Parys te houden Internationale Auto mobiel Tentoonstelling, voor het eerst met een 4 cylinder model zou ultkonjen. een 2-llter wagen, welke een snelheid van 100 KM. zal bezitten en zoowel als 5-persoons als met 7 zitplaatsen in begin van 1934 aan de markt zal worden gebracht. LONDEN. 5 Sept. (Reuter) Overal bestaan meenlngsverschlllen zoowel over de vermeerde ring der bewapeningen en In Europa heerscht zooveel verbittering tusschen sommige landen, dat de eerste voorwaarde voor ontwapening „Wederzydsch vertrouwen" niet aanwezig la. Aldus schrijft de „Times" In een aan de ont wapeningsconferentie gcwyd artikel en het blad vervolgt aldus: Europa rtaat misschien pas aan het begin van een 'langdurige periode van politieke onrust. Niettemin mogen, de gedelegeerden In geen ge val uiteen gaan, alvorens de een of andere over eenkomst is bereikt. Er is een commissie noodlg. welke controle uitoefent op den stand der bewapening en op de wapenfabricage en den wapenhandel. Norman Davis zou opdracht hebben gekregen het Fransche controle-plan te steunen. Enge land zou voor een minder ver gaand en minder star pitfn geweest zyn, doch zal zich tegen het Fransche plan niet verzetten, -.wanneer de an dere landen ermee accoord gaan. PARIJS. 5 Sept. (V.D) In Fransche poli tieke kringen volgt men de gedragslyn der Bnt- sche regeering tegenover de groote Internatio nale kwestie, in het byzonder met het oog op de as. hervatting der Ontwapenlngsbesprekm- gen te Genève, met groote belangstelling. Vooral hoopt men. dat de ministerraad, welke vanochtend te Londen plaats vindt, zyn hou ding zal bepalen tegenover de ontwapenlngs- kwestle. de Oostenryksche kwestie en het Balkan-probleem en wel zoodanig, dat een ver gaande gedachtenwtsaellng tusschen de verschil lende regeerlngen zal worden mogelyk* gemaakt. De bezoeken verschillende staatslieden aan Parys, op hr doorreis naar Genève, zal de hoofdstad van Frankrijk weer tot middenpunt maken van een aantal belangryke politieke be sprekingen. De eerste bespreking wordt aangekondlgd tegen 18 September. Men verwacht dan te Parys den Brttachen minister van Buitenlandsche Zaken. Sir John Simon, en den permanenten vertegenwoordiger van Engeland in de Ontwapeningscommissie, Anthony Eden. Er zal een reeks besprekingen worden ge voerd tusschen de Brltsche staatslieden en den Franschen premier, zoomede met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken. In bet byzonder t. a. v. de ontwapening hoopt men aan Fransche zyde. dat de Brlteche regee ring In de kwestie der controle haar tot nu toe afwachtende houding zal opgeven en meer bet Fransche standpunt zal naderen, dat ook by den Amerikaanschen president een goed ont haal zou hebben gevonden. By de besprekingen te Parijs zullen evenwel geen besluiten worden genomen, aangezien nog overleg zal moeten worden gepleegd met Rome en met Norman Davis. ivé 8.00 Concert Kamerorkest o 1. v. Otto Loon. Vloolsollst Fernando Cello-sollst Co v. d. Beek Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. is brand waarin i WASHINGTON, 5 Sept. (V. D.) In Indus* trieele kringen verwacht men, dat Ford het door de regeering gestelde ultimatum door niet ohderteekenlng van de auto-codes negeeren aak In kringen te Washington Is men van mce- nlng, dat President Roosevelt, die vandaag van zyn zeereis terugkeert, persoonlyk aal Interve- hleeren. Men maakt zich bezorgd, dat het voor- beeld van Ford ook andere captains of Industry zou kunnen aanmoedigen tegenstand te bieden tegen de wet voor den natlonalen wederopbouw. Naar wy vernemen, heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. W de Vlugt- tydens een onderhoud, dat gistermorgen plaats heeft ge had. afwyaend beschikt op een verzoek van den promotor van den bokswedstryd Schmellng Paollno, den heer J. Perel om het boksverbod te dezer stede, voor het organlseeren van een dergeiyke ontmoeting op te heffen. Daar het reeds te ver In het seizoen is gewor den om den wedstryd In de open lucht te doen houden, ziet men thans voor dit jaar van de organisatie af. De heer Perel staat echter op het standpunt, dat in leder geval In het voor jaar 1934, waarschyniyk in de maand Mei. Schmellng en Paollno elkaar In Nederland zul len ontmoeten, waarby als plaatsen, waar deze wedstryd zou kunnen plaatsvinden, in aanmer king komen Dlemen of Duivendrecht, dus In de onmiddeliyke nabijheid van de hoofdstad, of Rotterdam, waar het Sparta- of Xerxes-Sta- dlon als kamp-arena zou kunnen worden Ingericht. Te Dlemen zouden dan tribunes moe ten worden gebouwd, plaats biedend asm toeschouwersaantal van minstens 45000. BERLIJN, 419 M. 5.25 Harmonlum- muzlek 9.20 Dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 12.05 Gramofoon muzlek 12 4Q „BafH»4«lr concert door de omroepkapel van Breslau o 1. v. Bruno Janz 1.35 Gamqfoonmuzlek 2.30 Gra mofoonmuzlek "4.20 Concert 8.30 „Der Barbier von Bagdad", opera-comlqua In twee bedryven 10.50 Nieuwe en oude Duitache dansen. Hn.VF.RAUM. 1875 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwyding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Och- tendconcert door het ensemble Rentmees ter; Intermezzo. causerie door P. J. Schenk: „De tuin In den herfst" 12.15 lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. N. Treep. Tuaschenspel van gramofoon muzlek 2.15 Kamermuziek door het Hofstad Strykkwartet 2.45 Voordracht door Rob. Geratrdaf „Najaar" van Aart v. d. Leeuw 3.15 Kamermuziek door het Hofstad Strykkwartet 3 45 Rustpoos 4 00 Programma voor rieken en ouden van dagen. Mevr. Ant. v. Dyk 4.30 Gramo foonmuzlek 5 00 Voor grootere kinderen. Radlotooneel: „Op en top William". Spel- lelding K Kleyn„Het Indianenkamp der vogelvrUan" 5.40 Orgelconcert door Plerre Palla. Henk Vlskll. tenor 8 30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Voortz. orgelconcert 7.30 Causerie door dr. C. H. Sluiter: ,X>e sterrenkunde en de mensch. Waarheid en verbeelding" 8.00 Var, Dlas 8.05 Gevarieerd progr. Het omroeporkest o. 1. v. N. Treep. Kovacs Lajos en zyn orkest. Radlotooneel o 1. v. Kommer Kleyn. Afgew. door gramofoon- muz. 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gramo foonmuzlek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. sche avond: orkestconcert coïteert 9.20 Vocaal concert. Gisternacht het de werd gehouden. Spoedig stond het gebouw In lichterlaaie, terwyi twee In aanbouw zynde mlddenstandswonlngen eveneens vlam vatten. Door krachtig Ingrypen van de brandweer kon verdere uitbreiding van den brand worden voor komen. Omstreeks half vyf in den morgen was men den brand meester. Het tenteonstelllngs-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18