ONS BLAD Nieuwe revolutie op Cuba I J heden Het 'nieuws van Bloeddrama Muidens raadzaal m Vliegtuigramp bij Moskou ALLE OFFICIEREN GE VANGEN VIER GETROFFENEN MOLLISONS GEVEN DEN MOED NIET OP DE TORNADO OP CUBA DE BAROMETER Treinramp te Bing- hampton y JOH. LAUWERS PATCLOr 3 ALKMAAR Babyweegschalcn te huur b 53 VEREEN 1G DE KATHOLIEKE PERS DE FEESTELIJKE INTOCHT VAN H. M. DE KONINGIN IN AMSTERDAM De Cespedes af getreden De Cespedes af getreden Geen interventie 14 reiziger» op flag gedood gevaarlijk gewond Fotograaf de dader In de raadzaal De dader Het Nordwolle-proces De revolutie een feit In Maiden HET VLIEGENDE ECHTPAAR De slachtoffers Hoe het geschiedde t Een typhus-epidemie Toestand der slachtoffers Reeds 400 dooden in Chili I 1 t De Duitsche Saarpers protesteert Vijf hooggeplaatste functionaris sen om het leven gekomen Spoorwegongeluk in Bretagne BINGHA1 Driehonderd dooden bjj de Christobaai WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 De verdediging van van der Lubbe Officieele gebouwen reeds in de macht der opstandelingen; ,^er zyn geen officieren meer, alleen maar soldaten” Ze willen het door Codos en Rossi Burgemeester De Raadt en wet houder Hottentot, benevens twee bezoekers der pu blieke tribune levens- ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c - p. regel; idem op peg één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 gevestigde record op hun naam brengen t ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. »2 aan De Cespedes. hier «e- de de eener tf- van ten regeering. 1 doode «e U In P'aiaen. De tn de hoofd va» boiten- Hen werd medegedeeld, dat men de ah een feit moet beschoowen. troffen is. heeft verwijderd. men korting op de tefonda. HAVANA. 5 Sept, meldden, te WASHINGTON. 5 Sept (VD). Inzake het zenden van oorlogsschepen naar Cuba wordt gr door het staatsdepartement op gewezen, dat deze maatregel geen Inmenging in de binnen- landsche politiek van Cuba beteekent, doch ult- slui.tend ten doel heeft, leven en eigendom der Amerlkaansche onderdanen te beschermen. Burgemeester J- L. De Raadt bekwam een schot onder het hart en te in zorgwekkenden toestand naar het Burger-Ziekenhuis te Am sterdam overgebracht, evenals Veth, die een wonde tn de zijde opliep, terwijl de Beus naar de Majella-stichtlng te Bussum is vervoerd en wethouder Hottentot naar het Binnen Gast huis te Amsterdam zou worden overgebracht. Operatief ingrijpen leek bij allen noodlg. nadat dokter Niekerk uit Muiden de eerste hulp had verleend. 6 Sept. Rei Hoogste stand op Woensdag aar VJBU 7M Vorige stand 70 itand; *n schrijven O. Tom mens. zyn. afloop CUBA U. VAN MVIDEN. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Uit Washington wordt geseind, dat de regee- ring-Rooseéelt een kruiser en drie torpedojagers naar Cuba heeft gezonden ter bescherming van leven en eigendom der Amerikssnsche onder danen. ven. Hierbij werden 14 personen op slag gedood, terwijl twintig passa giers min of meer ernstige verwon dingen hebben opgeloopen. In 'allerijlis geneeskundige hulp naar de plaats van de ramp gezon den om de slachtoffer* te helpen. De pleger van den moordaanslag is een zoo genaamde persfotograaf, die al reeds gerulmen tijd in de oppositie is en het vooral op den burgemeester, wethouder Hottentot en de twee slachtoffers moet gemunt hebben. Hij woont te Muiderberg en voelde zich, naar onze zegslie den. in veel achtergesteld. De beweegreden voor zijn afschuwelijke daad schijnt daarin te moeten gezocht worden. Hij was gedurende de zitting uiterlijk heel kalm en hü moet met overleg, met voorbedachten rade te werk zijn gegakn. Niets was er ter raads zitting wat hem zou hebben kunnen prikkelen Zijn naam is niet genoemd. Maar er scnijr.t een oude veete te bestaan. I. is een rui me vijftiger, een man met een klein baardje. Hij is gevankelijk naar Amsterdam overge bracht en daar ingesloten. AMSTERDAM, 4 Sept. Mr. Francois Pau- wels bericht het volgende aan de -Telegraaf”: ..Daar mjj gebleken is. dat de familie Van der Lubbe geheel '.ader den Invloed van het raden- communistische Van der Lubbe-comité is ge komen en ik mij geenerlel inmenging of contröle van comn ilstteche zijde wensch te laten wel gevallen, heb Ik besloten van de verdere ver dediging af te zien.” LONDEN. 5 Sept. Naar Lloyds uit Havana meldt, zijn in Saguala Grande 400.000 zakken suiker beschadigd en de suikerfabrieken in te omgeving verwoest. In Isabella zUn de op slagplaatsen en kaden vernield. (Vermoedelijk is deze schade een gevolg van den orkaan.) De vier slachtoffers leken er aanvankelijk zeer slecht aan toe. De geneesheer achtte over brenging naar sen ziekenhuis noodzakelijk. Daarom werden dp burgemeester en de heer Veth naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam ge bracht in bedenkelijken toestand. Men kon ons dezen nacht niet Inlichten over hun toestand. De heer de Beua is naar de MajeUastichting te Bussum gevoerd. Te Muiden verzekerde men ons ten raadhuize. dat wethouder Hottentot naar het Binnen-Gasthuis was gebracht, doch aldaar verzekerde men ons. evenals aan het O. L. Vrouwe Gesthuls. dat er niemand van dien naam was binnengebracht. Ook de familie van den wethouder was naar de aangewezen gasthuizen te Amsterdam gegaan, maar had den getroffene niet gevonden. 1 Augustus 1929 heeft burgemeester J L. de Raadt onder groote deelneming zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Hij heeft veel gedaan voor den opbloei van Muiden en Muiderberg en te in breeden kring zeer gezien. nielde .Seafearer” zal worden gebruikt, te bin nen veertien dagen gereed, zeide de avlatrlce. Jim zal dan weder naar de Vereenlgde Staten komen en dan is het wachten alleen nog maar op gunstig weder. Mevrouw Molllson zette uiteen, dat hun kans om te winnen afhangt van het feit of de nieu we machine groot genoeg zal zijn om de hoe veelheid benzine mede te nemen, die voor de voorgenomen prestatie noodlg is. De koopman De Beus, die bjj den aanslag in de raadzaal te Muiden werd gewond, is in de MajeUastichting te Bussum geopereerd. Zijn toestand was hedennacht te half drie ernstig. Toen wjj ons hedennacht te twee uur op nieuw met het Burgerzlekenhute te Amsterdam in verbinding stelden, werd ons medegedeeld. Er was een zeer kalme en onbewogen raads zitting geweest van den raad, die zeven leden waarvan 2 wethouders telt Al had een veel be sproken quaestie op de agenda gestaan, n l. het adres van het Gooisch Comité tegen volksver- wilderlng inzake het tegengaan van zoogenaam de ergerlijkheden bij het baden aan het strand te Muiderberg (dat onder Muiden behoort), hierover was toch niet gedebatteerd en de heele zitting liep -kalm ten einde Rustig, uiterltjk heel kalm en normaal was de dader een ruim vijftig-jarige fotograaf uit Muiderberg. op de publieke tribune gekomen en had daar zijn boekplaats, die hij gewoonlijk er inneemt als veelvuldig bezoeker, weer Ingenomen. Eerfct zat er Iemand anders, maar hij had deze ver zocht van plaats te veranderen en deze persoon g. persfotograaf loste na der raadsvergadering schoten op deze vier en verwond de hen allen zeer ernstig. was nog bij ongeluk op een tasch van den foto graaf gaan zitten, waarin zich, zooals later bleek, twee revolvers moeten bevonden hebben- Na afloop der zitting begaf zich de fotograaf, een zekere I. naar buiten en staande in 1 portaal vóór de trap, terzijde van de deur naar de raadzaal, loste hij onverwacht van links een revolverschot op een medebezoeker van de publieke tribune een zekeren Veth. ex ploitant van een tent aan t strand. Veth scheen gewond aan de hand, liep gillend naar beneden, de omgeving met bloed besmeurend en begaf zich'ijlings naar den dokter. Het bleek weldra dat hij een gevaarlijke buikwond had ontvangen. NEW-YORK, 5 Sept. (V. D.) Volgens tot nu toe nog onbevestig de berichten uit Havana zou op Cuba een nieuwe revolutie zijn uit gebroken. Het schijnt, dat soldaten het grootste deel der officieren heb- gen gevangen gezet. Het officieele radiostation ver spreidt in dit verband het bericht, dat Cuba „in handen der soldaten ■ester De Raadt Vet, die eveneens opgenomen, is er waardoor hij Ke rnen langs operatieven weg PARIJS. 5 Sept. Op het baanvak Erquy Lamballe In de buurt van St. Brieuc (Bretagne) waar slechts enkel spoor la. zijn Dinsdagochtend een Mn rallswagen en een personentrein in volle vaart op elkaar gebotst. De benzinetank van den rallsauto ontplofte, waardoor de wagen in brand geraakte. Een dame vond den dood, terwijl 15 personen gewond werden, van wie verscheidene ernstig. CHICAGO. 5 Sept (Reuter.) De bekende avlatrlce Amy MolllsonJohnson hoopt, dat haar echtgenoot en zij binnenkort een poging zullen kunnen doen om het onlangs door de Fransche vliegers Codos en Rossi gevestigde lange-afstand-record op hun naam te brengen. In een onderhoud verklaarde Amy. dat zij voornemens waren gedurende den herfst van Amerika naar Bagdad te vliegen over de Zui delijke route. De nieuwe machine, die in plaats van de ver- MOSKOU, 5 Sept. Bjj Moskou is een zwaar bombardementsvlieg tuig neergestort, waarbij acht men- schen werden gedood. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR TdUloon Administratie 433, Radactia 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 Mot geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnastad - Haarlem BREMEN, 5 Sept. In het Lahusenproces is de bespreking voortgezet van de omstreden te rugbetalingen van het Nederlandsche filiaal „Ultra Mare" aan de NordwoUe. Voornamelijk werd de aandacht geschonken aan de drie re mises van 1926 ten bedrage van 25 millioen mark. steld uit soldaten, matrozen en radicale poli tici, onder leiding van Carbo. Over het alge meen is de toestand op ket oogenbllk no« rustig. NASSAU (Bahama-eilanden). 5 Sept. (Reu ter) Teruggekeerd van een bzeoek aan de door den orkaan geteisterde streken zeide de gou verneur, dat 8 personen waren gedood talrijke huizen verwoest en de oogst was vernield. vreeseljjke viervoudige moordaanslag beeft gisteravond la^t bjj bet uitgaan der raadsver gadering te Muiden, omstreeks half tien plaats gehad, waarbij burgemeester De Raadt, wethou der Hottentot en twee bezoeker» der publieke tribune, Veth en Beus het slachtoffer geworden 8AARBRUCKEN, 5 Sept. (W. B.) De Duit sche dagbladuitgevers in het Saargebled heb ben opnieuw bij den Volkenbond geprotesteerd tegen de verbodsbepalingen en beperkingen der persvrijheid van de zijde der regeeringscom- mtesle. Zoodra wij het bericht van den aanslag ver namen. zijn we per auto naar het stille plaatsje gereden om nadere bijzonderheden te verne men. De plek van Hooft en Vondel, waar burge meester De Raadt nu al sinds 1904 als burge meester veler sympathie en waardeering bezit, was in diepe rust en lag vredig onder den don keren avondhemel. Niets deed vermoeden welk bloedig drama zich kort geleden hier had afge speeld. Alleen vóór het raadhuis was er beweging van auto's en marechaussees. De heer A P. Knjjnenburg. de bode ten stadhuize verschafte ons op uiterst voorkomen de wijze alle gewenschte Inlichtingen, leidde ons door het raadhuis en wees ons de plek waar het drama zich kort te voren afspeelde In de gang en in de raadzaal waren duidelijk sporen van het weggespat bloed te sien. Ziehier wat we van hem en anderen oven de toedracht vernamen: De Mollisons zijn van plan binnenkort een aanval te doen op het pas door Codos en Rossi gevestigde record. Vervolgens had I. een treffer gelost op een tweeden bezoeker der publieke tribune er waren ongeveer twintig bezoekers een zeke ren de Beus, mede exploitant aan het strand, dien hl) in de rij gevaarlijk verwondde. Te midden van de ontstane groote conster natie en de poging hem' te overmeesteren, schoot I, de raadzaal weer Inkomend, twee schoten af op burgemeester De Raadt en wethouder Hottenttot. Den burgemeester raakte hij kort onder/iet hart, den wethouder in den bulk. In ingewijde kringen vreest men, dat men ditmaal te doen beeft met een communistischen opstand. HAVANA, 5 Sept. (V D.) In Caba heeft het geheele leger, de marine en de politie gemnit en zfjn de officieren sfreset. De onderofficieren hebben de leiding op zich genomen. In den nacht was den officieren in de verschillende garnizoenen en kazernes door de onderofficieren medegedeeld, dat zij waren afgezet en dat het geen zm zou hebben, Indien zij tegenstand zouden bieden. De soldaten hadden zich in bezit gesteld der wapenen en munitie en zeiden, dat ze zouden vechten als hun moeilijkheden werden in den weg gelegd. Officieren in de provincie hebben hun supe rieuren in Havana opgebeld en om verdere in structies verzocht. wordt door de studenten steund en breidt zich over het geheele eiland uit. Ben nader telegram meldt, dat alle officieele gebouwen In het land in de macht der muiters tijn. Een groot aantal officieren, die gister avond aan het beraadslagen waren, hoe ze de muiterij konden tegengaan, werd in het ge bouw van den generalen staf gevangen geno men. Nergens is het echter tot gewelddadighe den gekomen. Aan een vertegenwoordiger van „United Pres”, die zjch telefonisch met het le gerkamp in verbinding stelde werd geant woord: ,JSr zijn geen officieren meer, alleen soldaten”. Een onderofficier heeft de militaire leiding, terwijl een Jong ingenieur een voorloopige re- geering tracht samen te stellen. Men hoopt, dat het niet tot bloedige onlus ten zal komen. De regeering De Cespedes is volkomen door den nieuwen opstand verrast. Gisteravond overhandigden de muiters hun elschen en reeds na eenige uren hadden zij de totale macht in handen. Ofschoon men rekent met de mogelijkheid, dat Amerika zal ingrijpen, weigerde de Ameri- kaansche gezant zich heden over de gebeurte nissen uit te laten. De nieuwe revolutie schijnt veroorzaakt door het slappe optreden der regeering De Cespe des tegen de vroegere vrienden van Machado. De opstandelingen verklaren, dat de revolu tie niet het werk is van communisten, maar men meende, dat thans in het belang van het geheele volk moest werden opgetreden. HAVANNA, 5 Sept. (VB.). President de Ces pedes te onder den druk der revolutionairen af ge treden. Reuter seint uit Santiago (Cuba) dat de door Machado gevangen gezette soldaten in vrijheid zijn gesteld. De gouverneur en de burgemees ter zijn door de revolutionairen afgezet. Of schoon een groot aantal geweerschoten te ge wisseld, werd niemand gewond. Het Uitvoerend Comité verklaart aan bet bewind te blijven totdat een constitueerende vergadering hun opvolgers zal hebben gekozen De minister van Blnnenlandsche Zaken ver klaarde dat hjj en al zijn collega’s bereid zijn met de nieuwe regeerlng samen te werken. TON (New York) Een verschrikke lijk spoorwegongeluk beeft plaats gehad. Nabij het station is een goede rentrein met volle snelheid op een passagierstrein ingeloopen. De laatste twee wagons wan de zen trein werden in elkaar gescho- 8ANTIAGO. 5 Sept. (V. D.) In geheel Chili heerscht een ernstige typhus-epide- mle, die op bet oogenbllk reeds 400 dooden heelt gedacht. Meer dan 2000 personen zijn nog dek. SANTA CLARA (Cuba), 5 Sept. (Reuter) Volgens militaire rapporten bedraagt het aan tal dooden tengevolge van den fongsten tor nado in de omgeving van de Christo-baal drie honderd. Toen wij de oud-Hollandsche raadzaal met haar fraaie schilderijen betraden, was overal te zien dat hier iets ernstigs had plaats -ge grepen. De pleger van den moordaanslag was naar den rechterhoek gedrongen door zijn over weldigers en op den grond lag nog een groot borstbeeld van Pallas Athene, dat van het voet stuk gestooten was. Talrijke bloedspatten wa ren rondom te zien.... boord en dasje van een der slachtoffers lagen nog op de tafel. Spoedig was de dader, die met vaste hand raak bleek geschoten te hebben, neerge slagen en overweldigd. Onmiddellijk werd de politie, de marechaussee en dokter Niekerk ge waarschuwd. i Tn bet vliegtuig bevonden zich de plaatsver vangende commissaris voor de zware industrie Baranoff en zijn echtgenoote, verder de bui tengewone commissaris voor de uitbreiding van het vliegtuigwezen. Goltzman. de directeur- generaal van de Russische staatsvliegtuigfa- brieken. Gorboenoff, het lid van het Staats- plannen-comlté, Sarsar, en de adjunct-chef van de centrale leiding der civiele luchtvloot, Pétróff. Allen zijn, evenals de eerste piloot en de mecanicien, om het leven gekomen. De omgekomen functionarissen waren belang rijke autoriteiten op het gebied van het Rus sische vliegwezen. Baranoff was vroeger chef van den Russischen militairen vllegdienst, ter wijl Sarsar het eskader commandeerde, dat de vlucht Moskou-Peklng-Moskou maakte Offi cieel wordt als oorzaak van het ongeluk een motordefect opgegeven. Aan de familieleden der slachtoffers is van regeeringswege een pensioen toegeweaen. Voor zoover thans kon worden vastgesteld is de leider der troepen sergeant Batista. Sergeant Gonzalez heeft de leiding van de Cubaansche marine op zich genomen, terwijl Kaurent het commando voert over de polltle-strijdkracht^n De nieuwe revolutie te gericht tegen de re- geering van De Cespedes, die men een verwijt maakt, dat zij niet revolutionnalr is. HAVANA. 5 Sept. (Reuter.) Zooals wij meldden te Cuba’s hoofdstad het tooneel van een nieuwe revolutie. Er te een revoluttonnalre junta gevormd van 19 leden. Deze junta heeft een Uitvoerend Comité van 5 leden belast met de voorloopige regeertng van het eiland. Het eomlté begaf zich naar het paleis van presi dent De Cespedes, om hem mede te deelen. dat het de bestuurszaken in handen neemt. V. D. meldt nog, dat de Junta is samenge- Nader seint ons „United Press”: Op Cuba is wederom een nieuwe revolutie uitgebroken. Alle officieren zijn door soldaten gevangen genomen. Ook het gebouw vart den generalen staf is in hun handen De rr nisters elschen het onmiddellijk aftreden v^n de re- geering De Cespedes. De Cespedes vertoeft momenteel niet in de hoofdstad, daar hij de docr den jongsten orkaan getroffen gebieden bezoekt. De muiterij if I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1