de Hoofdstad De Koningin Prikkeldraad m Het gruwelijk drama te Nuth J I HARTELIJK VERWELKOMD Onverdraagzaamheid ECHTPAAR VERMOORD f STEUN AAN DEN R.K. MIDDENSTAND r WOENSDAG 6 SEPTEMBER H. M. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD Joodsehe hulde Duizenden juichten 15 jaren geëischt Duys krabbelt terug De Prinses EEN MEINEEDENZAAK Een pakje tabak. 35 saluutschoten Tweesiachtigheid Een Christus-herdenking De eerewacht Geen militairen in de N.S.B. Het verbod blijft van kracht Enthousiaste verwelkoming VORSTELIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Op den Dam Volledig toerekenbaar DE 1JMUIDER FEDERATIE De hulde der duizendkoppige menigte. De weeskinderen juichen HM. de Koningin toe Tegen de concurrentie door kloosters Tweede lustrum der R.K. Universiteit In de van den bok gereden statie- koets met gepruikten koetsier reed de Koninklijke Fa milie naar het Paleis Handhaaft echter den inhoud zyner brochure Secretaris neemt ontslag Vele bedrijven en zaken hebben het in deze crisis zwaar te verantwoord en Om een geringe aanleiding werden tien kinderen op één dag ouderloos gemaakt Vlucht naar den molen Requisitoir Notarieel examen Of een voorbarige politie- verklaring I I I f de DEN HAAG. Geslaagd voor deel II: O. L. Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond Roermond. Aug. 1933. en alsqf de elementen, die wars van deze be- toogingen zijn het begrepen, waren ze weg gebleven, deden ze zich niet gelden, konden ze zich ook moeilijk gelden laten tegenover zulk een bruisenden stroom van geestdrift. De .Koningin heeft Amsterdam weer gevon den zooals het was en ook Amsterdam heeft baar Koningin weer gevonden. eeds een eind over zessen, den Dam was opgeheven. molenaar af te rekenen, tegen, dat zulks niet waar en dc Omtrent van minnelijken weg verzocht. Toen Is Wevers hem op .dien Zondagmorgen met dreigement in den weg getreden en heeft hij uit noodweer ge schoten» De vrouw heeft hü niets willen doen. Een dolzinnige drift deed hem zijn daad be gaan. 1 Naar „Het Volk" verneemt. Is den heer Brandsteden op zijn verzoek ontslag verleend als secretaris van de IJmuider Federatie, af- deeling van den Centralen Bond van Trans* portarbeiders. Van militaire zijde vestigt men er onze aan dacht op. dat het dezer dagen gepubliceerde bericht volgens hetwelk het verbod van het lid maatschap der Nationaal-Sociallstische Bewe ging In Nederland, voor hen, die tot de Militaire Weermacht behooren zou zijn Ingetrokken, on juist is. Het verbod is opgeheven voor zoover t burger- rljksambtenaren, die onder t ministerie van de fensie ressorteeren. betreft. Voor alle militairen blijft het verbod echter van kracht. Het jaarlljksch bezoek der KonlnMüke Fa milie aan s Rijks Hoofdstad krijgt dit jaar een zeer bUaonoer karakter, doordat het 35 jaren geleden is, dat H. M. te Amsterdam werd in gehuldigd en thans afgevaardigden uit heel het land tezamen komen om haar op Zaterdag as In het Stadion te huldigen. De „Avondpost" schrijft: „Wjj moeten iets zeggen over den socialisti- schen burgemeester van Zaandam. De heer ter Laan heeft blijkbaar wederom be let, dat op Koninginnedag de nationale vlag van de gemeentegeboirwen zou wapperen. Gaat dit nu maar aan? Kan dit nu maar worden geduld? De burgemeester is de officieele vertegen woordiger van het wettig gezag, van den wet tigen regeeringsvorm. De Kroon benoemt hgm. Het opzettelijk nlet-vlaggen op nationale feest dagen is toch eigenlijk niets anders dan een demonstratie tegen de Kroon en tegen den re geerlngsvorm. Deze houding is. behalve klein zielig, voor een burgemeester ongepast. Maar er is meer. De sociaal-democraten heb ben in den Zaandamschen Raad niet de meer derheid. Er is alleen 'n „revolutlonnalre” meer derheid door er de nóg meer linksche elementen bü te tellen. De burgemeester kan zijn besluit, om niet te doen vlaggen, alleen motiveeren met een beroep op die meerderheid, met een beroep Gisteren na aankomst ten paleize heeft de Koningin nog burgemeester dr. W. de Vlugt ontvangen. dus op die heel- en half-communlstische leden, die voor het vormen van de meerderheid den doorslag geven. Terwijl het partijbestuur der 8DAP. een bu reau Instelt ter bestrijding van het communisme, steunt de burgemeester van Zaandam door zün anti-nationale houding juist op de communis tische eler. enten in den Raad. Het is de gewone tweeslachtigheid. wij vragen, of daar nu werkelijk niets tegen te doen is”. Staande op het balcon van het paleis op den Dam neemt de Koninklijke familie de hulde der duizenden in ontvangst. Deze foto werd gemaakt met de zgn'. telelens waardoor het mogelijk was van grooten afstand dit scherpe beeld te verkrijgen Het was alreeds een eind over zessende afzetting van^den Dam was opgeheven.... de menigte was j weggestroomd, maar toch waren er nog honderden en honderden op den Dam die, zooals gewoonlijk, naar het paleis staarden achter welks ramen ergens de vorstelijke per sonen zich moesten bevinden. Daar kwamen ook nog groepen kinderen aan gemarcheerd over den Dam die van het Cen- traal-Statlon kwamen. En zü zongen zoo bljj en ze wuifden met hunne vlaggen en zij riepen .Jeve de Koningin” al was er geen vorstinne meer te zien. Ze waren te laat op den Dam gekomen om nog de Koninklijke Familie op het balcon te kunnen toe juichen Ze staarden naar boven naar het nu ver laten balconMaar juichen moesten ze toch En zie, welk een aardige verrassing.... In eens kwam daar onze spontane Prinses voor de balustrade om lachend en wuivend de kinderen te groeten. En de Konlnginne kwam zelf ook nog en zoo stond Ineens de Dam weer vol gejuich. De kinderen waren opgetogen. Het was een alleraardigst moment, zoo geheel vrij van alle officieelltelt. Enthousiast was de verwelkoming door de duizendkoppige menigte. Het was juist het uur van het uitgaan der kantoren en magazijnen, ■oodat bjj de duizenden, die zich alreeds langs den weg bevonden, zich weder dichte drommen voegden. Van relletjesmakers vfcl niets te be merken. Even hadden een twintigtal commu nisten in de Damstraat wat herrie pogen tc veroorzaken, maar ze losten zich onmiddellijk op in de menigte en hun pogen bleef zonoer eenlge uitwerking. Heel den weg langs bleef liet gejuich aanzwellen, overal was de begroe ting spontaan en grootsch en bereikte een hoogtepunt toen de Koninklijke Familie op het balcon verscheen. Verdachte J. J. stond Maandag voor de Straf kamer der Arrondissements-Rechtbank te Maastricht terecht. Hem was ten laste gelegd, ten aanzien van den molenaar moord, ten aanzien van de mo lenaarsvrouw doodslkg en voorts nog opzettelij ke brandstichting. verdachte wist dat Wevers een slechte Revolver had, dat hü af wachten zou dat deze die op hem afschoot, opdat hjj dan gelegenheid kreeg voor goed met den Verdachfce werpt is HU had alles voor dat gezin over gehad. Men wilde hem z’n geld en meubels niet meer geven. Lang had hü om een en ander langs Terwijl te kwart voor zes de trein was bin nengereden, klonken achtereenvolgens de 35 saluutschoten, die van Hr. Ms. „Heemskerck" werden gelost, waar de manschappen waren aangetreden. In de konlnklUke wachtkamer, die met plan ten en tapüten versierd was. werden aan H. M de Koningin en H. K. H de Prinses bloemen aangeboden door de jonge dames Louise Maria Anthonia Boinssevain en Martha Boelen. Bescheiden stond tusschen Protestantse!» „be- toogers” een twintigtal mannelüke Joodsche wee- zen, die ook hun hulde brengen wilden aan de Koningin van het goede land, waar zü gast vrijheid genieten en rekenen kunnen op be scherming. Een invalied jongetje mocht van de barsch- ultziende, maar in haar hart toch zoo goedmoe- dige politie de afzetting doorbreken en kreeg een goede plaats om Hare' Majesteit bü haar triomfalen intocht van dlchtbU te zien. Vermelding verdient, dat de leiding van de in alle humaniteit gelelde afzetting berustte bü commissaris Hoogenboom van het bureau Warmoesstraat en van hoofdinspecteur Noorde- wlnd. Doch ook voor de manschappen alle hulde voor de betrachte kalmte en toegevendheid. De zon was gelukkig iets geluwd en dus be hoefde voor zoover wU zagen, de zleken-auto van den G. G. en G. D., die bezijden de Nieuwe Kerk geparkeerd stond, geen dienst te doen. Een man, die door he gedrang onwel werd, kon te voet uit het gewoel worden geleld. Den talloozen wachtenden op den Dam werd het verwUlen daar gekort door het aantreden van de bijna onafzienbare scharen van de Oran- je-gezlnde jeugd, die, fleurig en vief, voor stof- feerlng en beweging tévens zorg droeg. Het was een mooie na-zomermiddag. De Dam zag er uit, zooals hü dit alleen op zomerdagen doen kan. Om de hoeken der Nieu we Kerk speelde het late zonnelicht; de klare klanken vaa het palels-carillon zweefden zuiver over het groote plein. Er was een milde, zeer vriendelüke stemming, zoo heel tegenoverge steld aan die, welke zich helaas enkele jaren. achtereen openbaarde en waarbij de aan Neder land en ook aan de Amsterdammers zoo vreem de pruttelzucht en onverschiligheid hoogtij vier den. Thans is de Koningin binnengehaald zooals En daarvan waren zü büna, wU zeggen nog eens geheel bulten hun schuld, de oorzaak gé- weest, want het was nauwelüks even voor kwart voor zes, het tüdstip, waarop de KonlnklUke Familie zou aankomen, dat de laatste groep van hulde-brengenden uit de Christelüke Jeugd in een tempo, dat bUna op een galop leek wa ren geplaatst zóó, dat zij in geen geval de komst van den Konlnklüken Stoet zouden be lemmeren. Maandag 18 September wordt voor de R. K. Universiteit te Nümegen het tiende jaar be sloten en draagt de tiende Rector Magnificus Prof. dr. Titus Brandsma, O. Carm. het recto raat over aan zün opvolger Prof. mr. E. van der Heijden. In de plechtige overdrachtsrede zal de aftredende rector zeer zeker de afsluiting van dit tweede lustrum herdenken, doch de viering er van heeft eerst plaats ter gelegenheid van den Dies Natalis der Universiteit op 17 October. In verband hiermede zal dit jaar de Dies met meer dan gewonen luister worden gevierd. De luister er van wordt nog verhoogd, doordat aan de viering van den Dies in dit H. Jaar een academische Chrlstus-herdenklng wordt ver bonden. Deze zal hierin bestaan, dat op den middag van 18 October een plechtige academi sche zitting in de aula der Universiteit zal wor den gehouden, waarop de hoogleeraren Prof. dr. Krellng, O. P.. van de Theologische Faculteit en Letteren en Wijsbegeerte, en Prof. mr. Duyn- stee Css.R. van de Faculteit der Rechtsgeleerd heid. een rede ter herdenking van Christus zullen uitspreken. Des avonds 7 aur zal door Züne Hoogw. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de 8t. Augustinuskerk een Pontificaal Lof worden ge celebreerd. Den 17den October zal des morgens door Züne Hoogw. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht een Pontificale H. Mis worden opge dragen. Nadat in een academische zitting, te houden In de groote zaal der Vereeniglng. de rector magnificus Prof. mr. Van der Heüden zün Dies-rede heeft uitgesproken, zal ook Mgr. J. H. G. Jansen een rede houden. Beide acade mische zittingen zullen door muziek en zang worden opgeluisterd. Behalve Hunne Hoogw. Exc. Mgr Jansen en Mgr. Diepen, hebben ook Hunne Hoogw. Exc. Mgr. Hopmans van Breda, Mgr. Aengenent van Haarlem en Mgr. dr. Lemmens van Roermond toegezegd, zoo mogelük beide dagen, in elk ge val een van belde dagen, de plechtige zittingen bü te wonen. Zün Hoogw. Exc. de Internuntius Mgr. Schioppa is tot zün leedwezen door nood zakelük verblüf buitenslands verhinderd de lustrum-viering en de Chrlstus-herdenklng bü te wonen. Evenals bü de viering van het eerste lustrum worden ook bü de viering van dit twee de. vooral van de onderscheiden 8t. Radboud- comlté’s veie vertegenwoordigers te Nümegen verwacht en ook de komst van vele andere be langstellenden tegemoet gezien. Voor alle be langstellenden wordt des middags in het aula gebouw een receptie gehouden. Met groote belangstelling moet H. M. de enorme bloemenhulde in de Burgerzaal hebben aanschouwd, waar een tweedulzendtal bloem stukken van allerlei vereenigingen en vele par ticulieren op lange tafels langs de muren wa ren opgesteld als een welkom in de taal der bloemen. Reeds meer dan een uur tevoren had zich de Dam met menschen gevuld en toen kwamen de kinderen aangetreden, de leerlingen der Christelüke scl^len. leder met Oranje getooid en een vlag in de hand om deze Inkomst van de Koningin een büzonder aspect te geven. Ze marcheerden aan in büna onafgebroken rijen, zoo lang en zoo groot In tal, dat de or ganisatoren van het verkeer, in casu de politie op een oogenbllk vreesden dat het misschien spaak loopen zou. En dat zou het ergste wezen, dat er kon ge beuren. Een organisatie Immers, die in overleg met de Overheid toestemming gekregen heeft om te demonstreeren van haar, door leder te billüken en door velen toe te Juichen Oranje gezindheid mag toch niet zü het Indirect en Bonder schuld oorzaak worden dat in de maat regelen tot handhaving der orde en tot afzet ting van de nlet-te-betreden terreinen een blaat ont-staat. wettige brieven Itelten. HU langs alle instances, auf rechten niet tot de vrienden In de zoo juist verschenen Analecta voor het Bisdom Roermond publiceert Z. H. Exc. Dr. J. H. O. Lemmens een schrüven van den volgen den inhoud: WU achten het wenschelük om aan de Eerw Geestelükheld, aan de Eerw. Oversten van Kloosters, aan de R. K. Schoolbesturen en an dere R. K. Instellingen, het verzoek te richten, om den R. K. Middenstand te steunen, door zelf geen handel te drijven, tndien dit niet tot hun noodzakelük bestaan noodlg is. en hun In- koopen te doen, voor zoover mogelUk. bü den plaatselUken of gewestelüken R. K. georgani- seerden Middenstand. WU achten dit van büzonder belang in ver band met de noodlüdendheld van vele midden- standsbedrijven en zaken, die het in Oepe crisis zwaar te verantwoorden hebben en die wegens hun katholiek beginsel vaak *en groot winzt- gebied voor zich afgesloten zien, dat voor an deren openstaat. ZU verdienen hierom te meer, zeker op de eerste plaats den steun der Cerw. Geestelijkheid en van R. K. Instellingen. Men behoort ook geen grootere korting te bedingen dan door de officieele organisatie wordt toegestaan. WU vertrouwen, dat met Onzen wensch In dezen rekening zal gehouden worden. In de partübestuursvergadering der S.D.A.P., te Amsterdam gehouden, was Ingekomen, naar „Het Volk” meldt, de volgende verklaring van den heer Duys: „Als ik voorzien had. dat de verschüning van mün brochure op de wüze als ze is geschied, alsook mün mededeeling aan „D* Telegraaf" aan leiding zouden geven tot zulk een beroering als zich heeft voorgedaan, dan zou ik mij natuur- lUk nog wel eens dubbel hebben bedacht alvo rens tot de publicatie te besluiten. „Ik had geen andere bedoeling, dan in de partü aan de orde te stellen eenlge belangrüke vraagstukken, die naar mün overtuiging onder zoek dringend behoeven. Ik wilde de partü die nen en zeker niet schaden. „Het is uw PB. bekend uit mün schrijven van 6 Juni jl. op welke motieven ik mü ge rechtigd achtte op mün, in den Partijraad ge dane toezegging om de brochure voorloopig niet te doen verschünen, terug te komen. „Gezien de beroering, door de verschüning in de partü verwekt, wil Ik gaarne verklaren, dat het beter ware geweest de waarde dezer motieven als niet van zoo overwegenden aard aan te merken. „Wat den inhoud der brochure zelf betreft: spreekt het vanzelf, dat ik, zoowel de daarin uitgesproken stellingen als de daarbü gegeven toelichting, in elk epzicht handhaaf. Ik blüf wat ik in die brochure geschreven heb, niet alleen juist achten, maar bovendien blüf ik van meening, dat het een dringend partübelang is, dat de partü deze stellingen' onomwonden en duldelük tot de hare maakt, terwül ik ook het recht op de vrüe verkondiging müner gepubliceerde meening onverkort handhaaf." De man sleepte zich met de uiterste kracht inspanning naar den winkel van getuige K. en zakte daar op den steenen drempel in elkaar. De vrouw vluchtte door verdachte achtervolgd naar den molen toe. Het dochtertje van het molenaars-echlpaar verklaarde uit angst voor hetgeen gebeurde de deur te hebben toegewor pen, zoodat de moeder niet binnen kon. Later maakte zü deze weer open op het smeeken harer moeder. Achtervolgd door verdachte zag zü haar moeder den molen binnen komen en hier heeft hü haar met het mes afgemaakt. Haar moeder zeide nog tegen verdachte: „Denk aan m n kinderen", waarop verdachte antwoordde: „Wat deed JU met mü”. Toen is getuige op de vlucht geslagen. In de wieg lag een zeven maanden oud kind je Verdachte had het beddegoed reeds in brand gestoken. HU heeft echter het kind nog bulten gelegd, waar geen brandgevaar meer dreigde. Terwül de molenaarsvrouw nog wist aan de achterzüde van den molen op een verhooging te klimmen reed de verdachte met zün fiets heen en heeft in een café een paar glazen bier gedronken. Het Openbaar Ministerie reconstrueerde bü het requisitoir de feiten, sprak een woord van wpardeering tot de overblüvenden van het zoo diep getroffen gezin, waarvan tien kinderen op een dag ouderloos werden. Wellicht had een meer kordaat optreden van de getuigen ten minste een slachtoffer het le ven kunnen redden. De aanleiding tot het drama, de kwestie om de meubelen en het geld, noemde spreker lut tel. Verdachte is een persoon, die zün vermeende zoekt langs alle wettige en wettige instantjps. brieven richt hoogste autoriteiten. HU heeft waarvoor hü alles over heeft, doch aan zün rijanden draagt hü een onverzoen- lüken haat toe, en haat welke hem tot alles in staat stelt. Ten opzichte van den molenaar W. ach het O. M gezien de omstandigheden, moord met voorbedachten rade bewezen, ten op zichte der molenaarsvrouw doodslag en voorts oordeelt het OM. opzet tel üke brandstichting bewezen. Verdachte voelt zich hier hootdpersoon van een tooneelspel, dit streelt zün üdelheid. Hü mist het begrip dat hü hier als schuldige te recht staat. Aan getuige E. schreef hü van uit zün cel om te zorgen dat zooveel mogelük menschen uit Nuth de terechtzitting zouden büwonen. Toch wil spr. niet de grootst moge- lÜke straf vorderen tegen verdachte die moeite heeft met zün grenzen looze drift. De elsch luidt vüftien jaren gevangenisstraf. Mr. W. Korn. raadsman van verdachte, pleit te verzachtende omstandigheden, wees er op dat de molenaar een persoon was die steeds met een revolver gewapend rondliep, zoodat ver- dacte's beroep op noodweer niet geheel zonder grond is en vroeg voor dezen door dr de omstan digheden wel geslagen man clementie. De Rechtbank sal 18 Sept. as. vonnis wü»en. Alreeds onmlddellük heeft de Amsterdamsche burgerü haar Vorstinne een ontvangst gisteren namiddag bereid, die grootsch en spontaan te gelijk was. Duizenden en duizenden waren al reeds tegen vüf uur langs den weg gestroomd dien de KonlnklUke Stoet bü den Intocht van Centraal-Statlon langs Damrak naar den Dam zou nemen. De politie had ultgebrelde voor- zorgsmaalregelen genomen om het verkeer zoo goed mogelük te regelen en de orde mét een prettige stemming ondpr het publiek te bewa ren. Ons politiecorps is een mooi corps en zün wüze van optreden viel zoover wü konden na gaan, te loven. Honderden schoolkinderen, met nationale vlaggen en oranjevaandels in de hand, met de nationale en oranjekleuren getooid, waren langs den weg en op den Dam opgesteld, een haag vormend waartusschen de stoet door reed. In Nuth had zich Zondagmorgen, 26 Juni j.L een verschrikkelük drama afgespeeld. Een ze kere J. J. uit Houthem had daar ’s morgens omstreeks tien uur op den Bergerweg, een zü- weg van den grooten weg Nuth—Maastricht, eerst op den molenaar Wevers revolverschoten gelost en hem vervolgens een groot aantal ste ken met een mes toegebracht en daarna de echtgenoot* van Wevers, die haar man te hulp snelde, zoodanig met een mes gestoken, dat zü enkele oogenbllkken later overleed. Na deze gruweldaden stak de onverlaat tenslotte den molen, waarin het echtpaar woonde, nog in brand. De zwaar getroffen man overleed eveneens. Kort na het bedrijven dezer misdaad werd J. J. te Schln op Geulle gearresteerd. mogelüke ontoerekenbaarheid verdachte verklaarde de deskundige Dr. Janssen uit Venray, dat deze voor de volle honderd procent voor zün daden toerekenbaar is. De verdachte kwam vervolgens aan t woord en beriep zich uit noodweer te hebben gehan deld. Wevers had het eerst op hem geschoten, welk schot ketste. De president wees den verdachte hlerbü op züne mededeeling aan een der getuigen, dat Meuwlssen, Meerssen (U). Een hartelüker en minder formeel karakter kreeg al dadelük op het eerste perron de aan komst der KonlnklUke Familie ondanks de aanwezigheid van vele hooge autoriteiten het behoort, zooals het de hoofdstad betaamt doordat de vorstel üke personen niet van den konlnklüken trein gebruik maakten, doch *n epn gereserveerden gewonen eerste klasse wa gen reden, welke in den gewonen trein van Den Haag was gevoegd. De zeer velen die in de wagens vóór en achter den konlnklüken wagen waren gezeten, verdrongen zich voor de ramen en portieren en hieven herhaaldelük „hoera, leve de Koningin” aan, waarmede de menigte, die achter de politle-afzettlng stond, spontaan Instemde. Het bezoek was een bezoek der KonlnklUke Vrouwe aan de Hoofdstad en daarom begroette Haar bü het uitstappen allereerst burgemeester dr. W. de Vlugt. die vervo'gens H. K. H. Prin ses Julian^ en z. K. H. Prins Hendrik verwel komde. De Koningin droeg een bruinen mantel met bont en bruinen hoed, de Prinses was ge kleed In zalmkleurig toilet met dito grooten ronden hoed, terwül de Prins de uniform van vice-admiraal aan had. Na den burgemeester heette vervolgens de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell de hooge gasten welkom; beide waren gekleed in ambts gewaad. Ter begroeting waren mede aanwezig vice- admiraal Brutel de la Riviére, commandant der Marine te Willemsoord, kapitein ter zee Van Reede, onder-commandant der marlij te Am sterdam; generaal-majoor Winkelman, com mandant der vierde militaire afdeellng te Amersfoort, majoor Boswük, garnizoenscom mandant, allen met hun adjudanten. Nog merkten we op den kamerheer 1. b. d. van H. M. Jhr. mr. W. F Röell en den opperstalmeester ba ron Bentlnck. De Spoorwegen waren vertegen woordigd door den directeur den heer ir. Van Dük en den stationschef den -beer Haak, terwül ook de hoofdcommissaris de heer Versteeg de hooge gasten begroette. Uit de verschillende getulgen-verklaringen, welke getuigen ooggetuigen van de mldaad wa ren bleek, dat in den vroegen morgen de da der reeds heeft rondgezworven rond de plaats waar door hem omstreeks tien uur de ver- schrikkelüke daad werd verricht. Verdachte kwam, zoo verklaarde de winkelierster M.. nog in alle gemoedelükheid in den winkel, welke tegenover den Bergerweg is gelegen een pakje tabak koopen. Van uit dezen winkel heeft men een goed gezicht op den molen, waar zich het gruwelüke drama afspeelde. Met getuige Er was verdachte een eind opgeloopen en bü het zien van zün slachtoffer, die een rijwiel bü zich had. sloeg verdachte een anderen weg in, tegen E. zeggend, dat zü elkander nog wel zouden ontmoeten. Verdachte had met de molenaarsfamilie een kwestie over meubels en hierover liet hü zich tegenover getuige E. uit, dat ze daar geen ple zier van zouden beleven. Het echtpaar W. M., dat den molen bewoont, wilde zich naar Spekholzerheide naar de ker mis begeven. De reis zou per fiets gemaakt worden, waartoe de echtgenoote W. bü de win kelierster een fietsplaatje kwam leenen. Vanuit den winkel hoorden zü buiten een harden slag. De winkelierster verklaarde hoe zü belden meenden, dat er buiten een band knapte. Ver- schrikkelüker was echter de werkelükheid. J„ de verdachte, schoot op W. driemaal en toen ging hü met een mes op hem af. De vrouw snelde haar man te hulp. Verdachte stak op dat moment zün slachtoffer, dat gebukt stond, met een groot mes in den rug. Zoowel een schot in den buik als de wonde in den rug waren voor den verslagene doodelük. aldus verklaar den de deskundigen. Vervolgens heeft zich de onverlaat tot de vrouw gekeerd en gaf ook deze een steek met het mes. Buiten had rich inmiddels vóór het Centraal Station het eere-escadron der bereden politle- troepen opgesteld, dat onder commando van den eersten luitenant J. P. Deken het konlnk lUke rijtuig zau vergezellen. Er brak buiten een jubelend gejuich los toen de eerewacht de sabels presenteerde en de Konlnginne het wachtende statierütulg be steeg. Welk een schllderachtlgen aanblik bood deze van den bok gereden statle-karos met den wit- bepruikten koetsier, die een ouderwetschen ■teek droeg. Commissaris van Empel had de leiding der afzetting rend het Station op zich genomen, commissaris Püper die op het Damrak en com missaris Hoogeboom die op den Dam. liberale „Avondpost” achtte het onlangs noodzakelük, een heibeltje tegen de Ka- tholleken te beginnen, wegens het ver schünen van een adrsboek van alle mogelüke Katholieke instellingen. Het overigens vrij gematigd blad zag in deze uitgave verbeeld u eensi barre katholieke onverdraagzaamheid, die gebrandmerkt moest worden. Ons lükt dat wreede vonnis een raadsel, want wat voor snoodheid steekt erin, als men een werkje samenstelt met niets dan namen van flinke consumenten en dit werkje voor lederen producent A leverancier verkrügbaar stelt. Onverdraagzaam wordt men pas, wanneer men ben adresboek schrüft met de namen van uit sluitend Katholieke zakenmenschen en dit dan uitreikt alleen aan eigen geloofsgenooten. met het doel dat de consumenten bü geen andere burgers hun waren en artikelen inslaan. Op zulk een kleinzieligheid zal men. de Ka tholieken echter nimmer kunnen betrappen, omdat bü ons de verdraagzaamheid eerder te groot dan te klein isf Wel zag dezer dagen een protestantsch adres boek het licht, waarvan de samensteller in z’n inleiding nadrukkelük op den voorgrond stel de, dat het doel van deze uitgave was, den pro- testantschen consumenten den weg te wüzen om niet in katholieke zaken te koopen.... Vreemd is het nu, dat de ^Avondpost" haar beulüzers bü deze gelegenheicFniet uit het vuur haalde, doch ongestoord en onbewogen toe keek. Een ander sterk staaltje van onverdraagzaam heid is de handelwüze van het Avrobestuur. welke hierop neerkomt, dat *t iedereen, die door de Avro-microphoon optreedt, oumogelük ge maakt wordt, aan andere omroepen mede te werken, terwül eveneens gastvrüheid wordt ge weigerd aan degenen, die dit reeds doen. Dit komt voor één deel neer op broodroof, omdat t voor het meerendeel menschen treft, die hun honarium noodlg hebben en voor een ander deel op unfaire concurrentie en geestelüken boycot tegen de overige zendvereenlgingen. Ook deze onverdraagzaamheid vindt geen afkeuring in „Avondposf’-kringen en geen verhit schand- teeken kregen de Avro-isten sissend op hun huid gedrukt! Maakt men bet brandmerk alleen maar graag gloeiend voor ons?.... Dinsdag werd voor het Amsterdamsche Hof een strafzaak behandeld, welke in wezen zeer eenvoudig is. doch door de bükomende om standigheden gecompliceerd werd. De agent van politie A. L. te Bloemendaal trad op 25 Juni 1932 de bakkerü van den heer F. te Vogelenzang binen. omdat hü 'n overtre ding van de Arbeidswet constateerde. De bak ker zou den agent met een mes hebben oe- dreigd, waarom deze proces-verbaal tegen den bakker opmaakte. De zaax kwam voor den Haarlemschen po litierechter, waarbü de 23-jarige bakkersknecht 8., die bü het voorval tegenwoordig was ge weest, verklaarde, dat zün patroon géén mes in zün hand had gehad. Daar de politierechter hem van meineed verdacht, werd er een straf zaak tegen hem aanhangig gemaakt en de zaak tegen den bakker werd geschorst. Tüdens de behandeling van de melneedzaak tegen 8. voor de Haarlemsche rechtbank verklaarden negen Inwoners van Vogelenzang, dat de agent ge fantaseerd moet hebben en dat de bakker geen mes had gebruikt. De rechtbank veroordeelde den bakkersknecht S. wegens meineed tot acht maanden gevangenisstraf, op grond van bet ambtseedig proces-verbaal van den agent. Het O. M. had zes maanden geélscht. Daarop werd door den politierechter de Stak tegen den bakker voortgezet. Hü werd veroor deeld tot drie maanden. In hooger beroep verklaarde de bakkers knecht dat hü onschuldig was. Hü was bü de ruzie tusschen zün patroon van bet begin tot het einde tegenwoordig geweest. Ten slotte was de bakker dreigend op den agent toege'.oopen. Deze laatste was gevlucht, maar, zoo verklaarde verd. met hem, zün baas had noch een mee. noch Iets anders In zün hand gehad. De agent van politie L. bleef bü zün verkla ring en bü het proces-verbaal: de bakker had hem achtervolgd met een meseen gróót mes! Na langdurig getuigenverhoor was bet woord aan den procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, die concludeerde, dat verd. een mes in de hand moet hebben gehad, waarvan de agent een nauwkeurige omschrijving heeft gegeven. Spr. heeft geen enkele reden om den agent van meineed te verdenken: hü beeft volkomen rustig zün verklaringen afgelegd. Spr. hecht geen waarde aan verklaringen van ge tuigen décharge, dat ze geen mes in handen van verdachte hebben gezien en eischte ten slotte bevestiging van het vonnis van den Haarlemschen politierechter. Vervolgens hield mr. P. van Löben Seis, de verdediger, zün plei dooi. HU wijst erop, dat de getuigen A décharge bekend staan als geloofwaardige menschen en geloovlge Katholieken, die niet in staat wor den geacht een meineed te plegen. De politie-agent L. heeft zich niet held haftig gedragen: hü had dus een argument noodlg om deze dappere houding te rechtvaar digen tegenover zün superieuren. HU is louter uit angst gevlucht. Ook in een vorige zaak beeft L. onjuiste verklaringen afgelegd. L. heeft ook hier gesegd, dat hü den toegang tot de keuken kon zien, terwül hü in de bakkerij stond. Hierop is hü teruggekomen; htf had zich vergist. PI. sprak zün verontwaardiging erover uit, dat deze zaak voor den politierechter en niet door de volle rechtbank is behandeld. Niet om dat deze niet capabel is, maar omdat deze zaak al te gecompliceerd is. PI. concludeerde tenslotte tot vrijspraak, sub. een clemente straf. Arrest 19 September.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 7