Ui en aan de geméenten Ued wui eiken daq RADIOPROGRAMMA JAPANSCHE WEERMACHT VERSTERKT DUISTERE TOEKOMST VOOR GENEVE WOENSDAG 6 SEPTEMBER Oranje Noodlottige gevolgen Invloed arbeidsloon Op den kostprijs der producten TWEEDE KAMER DE GEBEURTENISSEN IN INDIË BRAND TE EI BRAND TE RHEDEN SCHMELING—PAOLINO Dubbele boerenwoning vernield 'Het gemeenschapsoord JONG MEISJE OVERREDEN over- Overstrooming in Japan STERRIT NAAR SPA IN BRAND GERAAKT Ford* en de auto-codes Oproep van Madrid» bisschop DE KONINGIN BELEEDIGD? DRUK LUCHTVERKEER Record-cjjfer op Waalhaven Geslaagd Minder buitenlandsche TEGEN OOSTENRIJKS NAZI'S studenten BRAND TE OISTERWIJK Examens schoonschrijven M. O. 1 Voor een christelijke opvoeding Reorganisatie van het kabinet Evangelische bisdom men in Pruisen Houding van Engeland nog onzeker Sarraut opvolger van Leygues? De ariersparagraaf voor geestelijken Ook Frankrijks hoofdstad weer het ■middelpunt van een aantal be langrijke besprekingen Een monument van katholieke solidariteit Twee letterkundigen voor de rechtbank Aanvulling hooger onderwys-wet ingediend Jeugdige dienstbode levens gevaarlijk gewond Onvoorzichtig den weg gestoken Politieke toestand eischt de con centratie van alle krachten in het volk - Donderdag 7 Sept. 1933 en Nederland Het ernstig karakter wan de voor genomen korting 10 40 Dansmuziek te. ..Fantaaie biy- Lucio d’ Ambra” it in Naar een De dit in ia Toen een 45-jarige bouwarbeider uit Jutphaas 'gel in- i ons blad aan- tot toepassing «n toekomen- orop, dat moeilijke tteld ziet kraan de gebouw en de beide woningen zijn afgebrand. Omtrent de oorzaak tast men in bet duister; men vermoedt dat kwaadwilligheid in het spel is. Hieromtrent wordt een onderzoek ingesteld. De schade, die aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. lijk heeft zich de invloed van de crisis ook ten aanzien van mdere bronnen wy noemen de personeele belasting, de huren en pachten DEN HAAG. Geslaagd de dames E. P. j. Bosch en J. H. Kastein te Amsterdam. Maandagavond te te Rheden de dubbele boe renwoning uitgebrand, bewoond door de fami lie O. Diekema en W. Zweers. Er kon niets van de inboedels worden gerqd. Een groote party hooi verbrandde. De oorzaak van den brand te onbekend. v. d. Beek 11.30 Sluiting. 7.50 Duit- 8.35 Plano- PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.50 Gramo foonmuziek. zijnde vatten. WEENEN, 5 Sept. Heden is een noodveror dening in werking getreden, waarbij bepaald wordt dat de kosten voor buitengewone veilig heidsmaatregelen, als aanwerving van hulp- manschappen, vervoer en Inkwartiering, ver haald kunnen worden op de personen, die oor zaak dezer maatregelen waren. Verder wordt het mogelljk gemaakt, dat men beschilderingen het hakenkruisen enz. ook door andere per sonen dan de daders kan laten verwijderen en wel op straffe van arrest. TOKIO, 5 Sept. (V. D.) Gisteravond is het westelijk deel van Japan geteisterd door deh staart van een typhoon. Te Osaka werden 30.000 en te Tokio meer dan 1000 hulzen onder water geiet. In Kyoesjoe werden talrijke kleine vls- schersschepen vernield, terwijl in Korea, waar ongeveer 50 huizen zijn Ingestort of wegge spoeld, het spoorwegverkeer is ontwricht. De oogst heeft geen schade geleden. Door den dere landen ermee accoord gaan, typhoon is tevens een einde gekomen aan de groote hitte, die den laatsten tijd In Japan heerschte. In verband met het onlang» ira gekondigde ontwerp van wet I eener korting op de aan gemeenl de ultkeerlngen uit het gemeentefonds, heeft het Bestuur der Vereenlglng van\ Nederland- ache Gemeenten zich met een adreA tot de Re- geering gewend. In de maand Augustus bereikte het aantal In- en uitgaande passagiers op het vliegveld Waalhaven het record-cljfer van 3023. waarvan 1270 uitgaande, 1225 inkomende en 528 transito- passagiers (doorgaande passagiers zijn in cijfer niet begrepen) Het Bestuur stelt in zijn adres v het zich bewust is van de uiterst taak, waarvoor de Regeerlng zich g om tusschen een- uitgavendienst, wi heerschende crisis steeds hooger eischèn stelt, en een door gelijke oorzaak by voortduring even- pngen. snciën ri van :n wy Omstreeks half zes bemerkten Dinsdagavond omwonenden dat er rook opsteeg uit de boven verdieping der parfumeriezaak van den heer Jutte aan het Stratumseind te Eindhoven, waarvan ie bewoners afwezig bleken te zyn. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, wist de brand tqt aan de straat gelegen ka mers te beperken. Deze brandden echter geheel uit. In het perceel was eveneens een atelier ge vestigd van den edelsmid Wynhoven, dat ern stige waterschade heeft opgeloopen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog het duister. Verzekering dekt de schade. De oproep om steun voor het scheppen van een werkobject voor jeugdige werkloozen, be staande In den opbotrw van een katholiek Ge- meenschapsoord, bedoeld als cultureel centrum en katholiek vacantleoord, welke oproep eenige weken geleden In de katholieke pers werd ge publiceerd, is niet vergeefsch geweest. Aan klei nere giften werd tot heden een bedrag ontvan gen van bijna negenhondesd gulden, terwijl nog dagelijks stortingen binnenkomen. Bovendien werden eenige meer belangrijke giften, oji. twee giften van ieder duizend gulden aangeboden. Het bestuur is den gevers byzonder dankbaar en hoopt, dat hun prachtig voorbeeld navolging mag vinden, opdat aan de uitvoering van de plannen spoetdlg kan worden begonnen. |De stichting verkreeg inmiddels een eigen giro en wel no. 223181, zoodat het bestuur verzoekt badragen voortaan uitsluitend op dit nummer t^ storten. Iedere gift is van harte welkom, met veler hulp kan de werklooze jeu^d Het bulletin van bet bisdom Madrid-Alcara bevat een lang herderlijk schrijven van Mgr. Eyo, bisschop van Madrid. „Duizenden gezins hoofden’* heet het hier „vragen vol zorg katholieke scholen voor hun kinderen, zy ver langen het recht aan hun zonen een Christe lijke opvoeding te geven. Dit onbestrljdbaar recht geeft de Staat hun niet en voor het on derhoud der Inrichtingen van openbaar onder- wy8 gebruikt hy de belastinggelden, die door Katholieke gezinshoofden worden gestort’. De brief vraagt den geloovlgen verder als le den toe te treden tot de associatie, die zich voorstelt de verstrekking van godsdienstig on derwijs te bevorderen. De werkzaamheid van dezen bond is niet In strijd met de landswetten. In het herderiyk sqhryven wordt tenslotte een programma van religieus onderwijs onwlkkeld, dat zoowel het lager, bet middelbaar en het hooger onderwijs omvat. PARIJS, 5 Sept. (Reuter.) Als vermoedelljken opvolger van den Zaterdag overleden minister van marine, Leygues, noemen de bladen den huldigen minister van Koloniën, Albetr Sar raut. o Sarraut zou aan Koloniën tot opvolger krij gen den huldigen minister der Koopvaardij, Frot en deze zou worden vervangen door Guy la Chambre, onder-staatssecretarls van den eersten minister. dien de ondernemingen daartoe hunne mede werking willen verleenen, geen groote moeliyk- heden op. Volgens de methode b moet het totale loon (geaccumuleerde loon), dat voor de productie van een bepaald artikel (eindproduct) besteed is, bepaald worden. Voor het artikel schoenen b.v. moet dan het loon In alle phasen van pro- kdactie en distributie vastgesteld worden, t.w. net loon In de looierij (hulden tot leer), in de schoenfabricage (leder tot schoenen) en In den schoenwinkel (distributie van schoenwerk). Aangezien evenwel In de looierij, %de schoen fabriek en den schoenwinkel ook brandstoffen verbruikt en vrachten aan anderen betaald worden. Is bovendien nog het loonaandeel, dat In de productie van brandsoffen (steenkolen, gas, electrlcitelt) en in het transport schuilt, bepaald en In het geaccumuleerde loon opge nomen. M a w. de ioonquote In het eindproduct omvat al het loon, betaald door ondernemingen, die rechtstreeks of zijdelings aan het productie- en distributieproces hebben deelgenomen. Hier bij is alleen de beperking gemaakt, dat met loon bedoeld wordt loon, verdiend in bedryven, die in Nederland gevestigd zijn. Voor het onderzoek volgens de methoden a en b zijn, in overeenstemming met de wenschen van den Hoogen Raad van Arbeid, een aantal belangryke artikelen gekozen. De geaccumuleerde Ioonquote (in procenten van den totalen kostprijs) was voor het jaar 1931 voor de hierna genoemde artikelen als volgt: woningbouw (voor het jaar 1929) 64.5 pCt.; boek af-winkel 65.5 pCt.: wollen beeren- confectle-costuum af-winkel 56.9 pCt.; over hemd af-winkel 62.6 pCt.; schoenen af-winkel 452 pCt.; sigaren af-winkel (zonder sigarenac- cyns) 56pCt.; verbrandingsmotoren 60.1 pCt.; een Ijzeren sleepschip SlApCt.; een yzeren mo torschip 54.4 pCt. Het voordeel, aan de methode c verbonden ia. dat daardoor het geheele probleem met één greep omvat wordt, dat ze geen kostbaar en tydroovend onderzoek eischt en als grondslag voor algemeene conclusies kan dienen. De globale ramingen, gemaakt op grond van dp methode, hebben tot de conclusie geleld, dat, in 1929, de loonen en salarissen ongeveer de helft van de waarde der totale Nederlandsche jaarproductie vormen. wij vernemen, heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. tydens een onderhoud, dat gistermorgen plaats heeft ge had, afwijzend beschikt op een verzoek van den promotor van den bokswedstrijd Schmellng Paolino, den heer J. Perel qm het boksverbod te dezer stefle, voor het organiseeren van een dergeiyke ontmoeting op te heffen. Daar het reeds te ver in het seizoen is gewor den om den wedstrijd In de open lucht te doen houden, ziet men thans voor dit jaar van de organisatie af. De heer Perel staat echter op het standpunt, -dat in ieder geval in het voor jaar 1934, waarschynlyk in de maand Mei, Schmellng en Paolino elkaar in Nederland zul len ontmoeten. vAiarby als plaatsen, waar deze wedstryd zou kannen plaatsvinden, in aanmer king komen Diemen of Duivendrecht. dus in de onmiddellyke nabyheid van de hoofdstad, of Rotterdam, waar bet Sparta- of Xerxes-Sta- dlon als kamp-arena zou kunnen worden Ingericht. Te Diemen zouden dan tribunes moe ten warden gebouwd, plaats biedend aan toeschouwersaantal van minstens 45.000. WASHINGTON. 5 Sept. (V. D.) «In Indus trieels kringen verwacht men, dat Ford het door de regeerlng gestelde ultimatum door niet onderteekenlng van de auto-codes negeeren zaL In kringen te Washington Is men van mce- nlng, dat President Roosevelt, die vandaag van zijn zeereis terugkeert, persoonlijk zal interve- nleeren. Men maakt zich bezorgd, dat het voor beeld van Ford ook andere captains of Industry zou kunnen aanmoedigen tegenstand te bieden tegen de wet voor den natlonalen wederopbouw. steeds meer doen gevoelen. wy moeten dan ook aannemen, dat een al gemeene korting op de uit keeping per inwoner uit het gemeentefonds er toe zal leiden, dat weder een aantal gemeenten, ondanks een stre ven naar Inperking van uitgaven wy denken hier In het bijzonder aan die gemeenten, welke het evenwicht in haar begrootlng nog ternau wernood hebben weten te handhaven den strijd voor zelfstandige financiën zal moeien opgeven en mede in den toestand van nood- Hjdendheid zal verzinken. In den emst dezer feiten vindt ons Bestuur vrijheid Uwe Exc. met aandrang te verzoeken in hernieuwde overweging te nemen de vraag, of het met de voorgenomen korting voor de Rüksbegrootlng van 1934 te bereiken effect niet op andere, -uit een oogpunt van algemeene- en gemeentelijke belangen minder bedenkelijke wyze zou kunnen worden verkregen. Het Is van oordeel, dat daartoe eerst alle andere mo gelijkheden, bestaande hetzy in eene verhoo- glng van ’sRyks Inkomsten, als b.v. In dit jaar geschiedde door heffing van tjjdeiyke opcen ten’op de gemeentefonds- en vermogensbelas ting ten bate van het gemeentefonds, hetzy In andere maatregelen, moeten worden uitgeput. Betreurd wordt, dat het tydstlp en de vaag heid der aankondiging betreffende het wets ontwerp de gemeenten by de bepaling van het ten aanzien van debegrootlng 1934 te volgen beleid voor nieuwe ernstige moeilijkheden stelt. sli arbeid, ontwikkeling en ontspanning geboden worden, hetgeen zoo dringend noodig Is. Men bedenke vooral, dat het hier nuttigen arbeid betreft ten dienste van de geheele katholieke gemeenschap. Gaarne zal dan ook gebruik worden gemaakt van persoonlijke medewerking, reeds gaven ve len zich op als lid van de „Vrienden van het gemeenschapsoord” tegen een jaarlyksche con tributie van 1A0. Zij, die willen medewerken met het streven der stichting, speciaal wat betreft het voeren van plaatselijke acties, het helpen vormen van plaatseiyke werkcomlté’s enz., kunnen zich daar toe wenden tot den heer Jan Beerends, Amstel 374, Amsterdam (Centrum). Besprekingen tot oprichting van plaatselyke werkgroepen werden reeds gevoerd te Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Utrecht, Breda. ’s-Hertogenbosch en Roermond. Zoowel van personen als organisaties bleek veel belang stelling en steun, zoodat het Gemeenschapsoord belooft te worden, hetgeen de stichting zich van den aanvang af voorstelde: een monument van katholieke solidariteit. hij onverwachts van achteren aangereden door een vrachtauto. De automobilist reed door en liet den zwaar aan hoofd en beenen gewonden man op den weg liggen. Bovendien was een uitstekende pen den man In een der longen ge drongen. In het ziekenhuis is de man kort daarna overleden. Voor de Haagsche Rechtbank hebben Dins dag terecht gestaan de letterkundigen L. M. A. K, te Maartensdijk, en A. J. D. van O, te Delft Inzake overtreding van de artt. lil en 113 van het Wetboek van Strafrecht (majesteits schennis). In het te Delft verschynend weekblad „De Stormer” is een artikel verschenen, in verband met de schilderijen van de Koningin, getiteld „Koninkiyke olieverf", waarvan de Inhoud be- leedigend werd geacht voor de Koningin. Beide verdachten stonden resp. als schrijver, en re dacteur van het orgaan, terecht. De president van de rechtbank, mr. De Joncheere, gelastte behandeling der zaak met gesloten deuren. De officier van justitie, mr. Van Asch van WUck. eischte tegen elk der verdachten drie maanden gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. D. I. van der Oever te Den Haag Uitspraak over veertien dagen UNGENBERG, 472 M. 13.20 Populair concert 1.20 Populair concert o. 1. v, Eysoldt 5.30 Gramofoonmuziek 6.20 Concert door het West-Duit«che kanw? orkest o. 1. v. Wilhelm Kei per Oude kamermuziek 9.50 Concert door het orkest van den West-Dultschen omroep o. 1. v. Buschkötter 10.55 Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. I>A VENTRY. 1554 M. 12.20 Concert- door het Rutland Square en New Victo- ria-orkest o. 1. v. Norman Austin 1.35 Nieuwe gramofoonmuziek 2.35 Concert door het Schotsche Studio-orkest o. 1. v Guy Daines 4.05 Concert 5.05 Con cert door het Midland Studio-orkest o. 1. v. Frank Cantell 6.50 Concert 7.50 Grlegrecital 8.20 Promenadeconcert inde Queenshall 10.40 Dansmuziek 11.35 Dansmuziek. De Koningin is in haar hoofdstad gekomen en meer nog dan in andere - jaren heeft dit Koninklijk bezoek zijn heel eigene beteekenis. Want tijdens dit bezoek zal Zaterdag de Nationale Huldiging in het Stadion plaats vinden met een défilé van duizenden uit heel het land saamge- stroomd in aanwezigheid van mi nisters, gezanten, en bestuurderen van land, gewesten en steden. Dit ter herdenking van het feit, dat 35 jaar geleden HM. Koningin Wilhelmina de regeerlng aanvaardde. Door de hoofdstad stroomt in den laatsten tijd een hernieuwd besef van nationaal voelen en aanhankelijk heid aan het Oranjehuis. In de hoofd stad moest dan ook de nationale hulde gebracht worden. De stad der blijde Inhuldiging van 1398 bleef het symbool van onze nationale opstdn- PARU8, 5 Sept. (VB.) In Fransche poli tieke kringen volgt men de gedragsiyn der Bnt- sche regeerlng tegenover de groote internatio nale kwestie, in het byzonder met het oog op de as. hervatting der Ontwapeningsbesprekm- gen te Genève, met groote belangstelling. Vooral hoopt men. dat de ministerraad, welke vanochtend te Londen plaats vindt, zyn hou ding zal bepalen tegenover de ontwapenlngs- kwestle, de CJostenrljksche kwestie en het Balkan-probleem en wel zoodanig, dat een ver gaande gedachtenwisseling tusschen de verschil lend» regeeringen zal worden mogelijk gemaakt. De bezoeken v„n verschillende staatslieden aan Parijs, op hv. doorreis naar Genève, zal de hoofdstad van Frankrijk weer tot midden]; maken van een aantal belangrijke politieke sprekingen. De eerste bespreking wordt aangekondigd tegen 18 September. Men verwacht dan te Parys den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. Sir John Simon, en den permanenten vertegenwoordiger van Engeland in de Ontwapeningscommissie. Anthony Eden. Er zal een reeks besprekingen worden ge voerd tusschen de Britsche staatslieden en den Franschen .premier, zoomede met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken. In het bijzonder t. a. v. de ontwapening hoopt men aan Fransche zijde, dat de Britsche regee rlng in de kwestie der controle haar tot nu toe afwachtende houding zal opgeven en meer het Fransche standpunt zal naderen, dat ook by den Amerikaanschen president een goed ont haal zou hebben gevonden. By de besprekingen te Parijs zullen evenwel geen besluiten worden genomen, aangezien nog overleg zal moeten worden gepleegd met Rome en met Norman Davis. By het op 4 September in het R K. Kolonie- huis „St. Joseph” te Egmond aan Zee onder Rykstoezlcht gehouden examen betreffende het theoretisch gedeelte tot opleiding van „Kinder- verzorgsters in Kolonlehulzen", slaagden alle 16 candldaten, te weten: Zuster J. Pubben, Zr. zich Dinsdagmorgen naar zijn werk begaf, werd O. v. d. Mey, Zr. Th. Willemsen, Zr. C. v. Oeve- len, Zr. A. Bode, Zr. A. Nleuwenhuys, Zr. J. Munter, Zr. S. Crans, Zr. J, v. Ooyen, Zr. J, de Jong, Zr. A. Lardenoy, Zr. L. Molenkamp en de dames mej. Sanders uit Den Haag, mej. A. Thomassen, Roermond; mej. C. Kuhne, Alk maar; mej. M. Stijger, Rotterdam. PARIJN (Radio). 1725 M. 8.05 Gramo- foomnuziek 12.50 GramoJoonmuziek 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 Gramofoon- xnuziek 9.50 Gramofoonmuziek. HAMBURG. 372 M. 12.05 Gramofoon muziek 12.40 Populair concert door de omroepkapel van Breslau o. 1. v. Bruno Janz 1.35 Gamofoonmuziek 2.30 Gra mofoonmuziek 4.20 Concert 8.30 „Der Barbier von Bagdad”, opera-comlque in twee bedreven 10.5Q Nieuwe en oude Duitsche dansen. Ingediend te een wetsontwerp aanvulling van Se hooger onderwljs-wet Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat ten gevolge van de toestanden In het buitenland in da laatste maanden een aantal HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor- genconcert NCRV 10.00 Oramofoonmu- zlek 10.15 Morgendienst door ds. C. J. Hoekendyk 10.45 Gramofoonmuziek KRO 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Oodsd. halfuurtje door pastoor L. H. Per- quln 13.00 Politieberichten 13.15 Kro-orkest o. 1. v. M v. t Woud NCRV 3.00 Fraaie handwerken door mej. G. Albiy 3.00 Gramofoonmuziek 3.30 Rust- poos 4.00 Bybellezlng door dr. A. H. Edel- koor. Mej. C. de Jager, zang. C. vf Drieën hulzen, orgel 5.00 Handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Stelnvoort: ..Bakje met tusschenschotje” 5.30 Pianorecital door G. Hengeveld 6.30 CN V -kwartier tje. J. Schipper spreekt 6 45 Knippen en stofversleren 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau overzicht door C. door het Ned. Kamerorkest o. 1. v. Otto Glastra van Loon. Zepparoi 10.30 Gr 7.30 Week- Crayé 8.00 Concert keet o. 1. v. Otto van Loon. Vloolsollst Fernando mo. Cello-sollst Co Gramofoonmuziek BERLIJN, 5 Sept. (W. B.) In het Heeren- huis kwam hedenmiddag de nieuwe Algemeene Synode van de Oud-Pruisische Unie bijeen. Na dat de groep .Evangelie en Kerk” te voren In demonstratief protest de zaal had verlaten, werden de bisschopswet en de ambtenarenwet met de verelschte 3/3 meerderheid aangeno men. Krachtens de eerste wet worden een 10- tal bisdommen in het leven geroepen. De twee de wet bepaalt, dat geestelijken of beambten, die niet onvoorwaardelyk opkomen voor der. natlonalen staat en de Duitsche evangelische kerk, op non-actlef moeten worden gesteld. Hetzelfde geldt voor geestelijken of beambten, die van nlet-arische afstammlngen of gehuwd zyn met personen van niet-arische afstam- ming. BEROMlNSTtR, 460 M. 5.20 Omroep- klein-orkest 6.20 Gramofoonmuziek 8.50 Pianospel 9.30 Radiotooneel. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OGIDS ROME. 441 M. 10 05 spel In een bedryf van WEENEN. 517 M. 720 Populair con cert door het omroeporkest o. I. Joseph Holzer 9.05 Concert door het Weensche symphonle-orkest 10.35 Gramofoonmu ziek. door de Belgische Minerva-fabrieken naar Spa georganiseerde Sterrit is een groot succes geworden. Ofschoon het grootste aantal deelnemers in België was gestart, waren er toch nog vrij veel buitenlanders onder wie eau twin tigtal Hollandsche rijders, en verder automobi listen uit Frankrijk. Zwitserland en Italië, zelfs ontdekten wy een Zweedsch nummer, jvel een bewys dus hoe groot de belangstelling onder de Minerva-elgenaars voor deze reunie was. De Hollandsche deelnemers zijn niet byster gelukkg geweest. Zoowel in de acceleratie-rem- proeven als in den regehnatlgheidsrit over 10 K.M., welke over een heuvelachtig traject in den omtrek van Spa voerde, vielen zij buiten de pryzen. Van de 45 pryzen voor den Sterrit zelf, kwam er slechts een in het bezit van een Nederlandschen rijder, nJ. den heer J. Street uit Amsterdam, die tevens een extra-prijs ver wierf als eerst aangekomen deelnemer. Een extra-prijs verwierven tevens nog de heeren Van der Lee en Van den Broek uit Eindhoven die met een Minerva-vrachtwagen, welke niet minder dan 560.000 K M. had geloopen, aan den rit hadden deelgenomen. Tydens een maaltijd, welke de Minerva-fabrieken Zaterdag avond aan eenige autoriteiten en de Pers heb ben aangeboden, deelde.de directeur, de heer v. Stratum, mede, dat Minerva op de begin Oc tober te Parijs te houden Internationale Auto mobiel Tentoonstelling, voor het eerst met een 4 cylinder model zou uitkomen, een 2-llter wagen, welke een snelheid van 100 KJd. zal bezitten en zoowel als 5-persoons als met 7 zitplaatsen In begin van 1934 aan de markt zal worden gebracht. TOKIO, 5 Sept. (V. D.) Dinsdagochtend Is tusschen de leiders der beide groote Japansche politieke partyen, de Monselto en de Seiyukal overeenstemming bereikt inzake de reconstruc tie der regeerlng. Deze beide partijen hebben een gemeenschap- peiyk communiqué gepubliceerd, waarin ver klaard wordt, dat de algemeene politieke toe stand van Japan mogelyk maakt- partykwestles voorloopig op den achtergrond te stellen. Op het oogenbllk wordt van de Nationale Japan sche partijen de wederopbouw en de verster king der centrale macht van de regeerlng ge- eïscht. Aan het hoofd van Japan moet staan een regeerlng. welke, voorzien van groote vol machten in staat is het land te regeeren zon der rekening te houden met parlementaire groe pen. Het is thans niet het oogenbllk om het parlementaire systeem te wyzigen, want de binnen- en buitenlandsche politieke toestand eischt de concentratie van de geheele kracht van het volk voor de uitbreiding van de weermacht. De partyen zyn het er voorts over eens, dat geen sprake kan zijn van de vermindering van het Japansche leger en de marine. In het by zonder In de kwestie der Japansche vloot zijn de partijen het met elkander eens. De Japan sche vloot zal evenals de Japansche luchtmacht worden gesterkt. De partyen zullen strijden voor een sterkere Japansche weermacht. Ook Maandag was het Japansche kabinet bijeengekomen onder voorzitterschap van den Minister-President, teneinde te beraadslagen over den algemeenen politieken toestand. Aan de zitting werd deelgenomen door vertegenwoor digers der Japansche admiraliteit en 'an den Generalen Staf. Onder meer werd geëlscht, de instelling van een nationale dictatuur In Japan. De Minister van Financiën Takahaschl ver klaarde zich hier evenwel tegen. Deze wees op de noodzakeiykheid van de handhaving vati het parlementair systeem. Het schUnt evenwel, dat het standpunt van den Minister van Finan ciën slechts door weinige zijner collega’s wordt gedeeld. Men verwacht, dat by de reconstructie van’het kabinet op natlonalen grondslag, de Minister van Financiën Takahaschl. zoomede de Japan sche Minister van Buitenlandsche Zaken Oes- jida en twee andere leden der regeerlng zullen aftreden. Betreffende het eerste deel van het verslag, floor het Centraal Bureau voor de Statistiek over de resultaten van het onderzoek naar den invloed van het arbeidsloon op den kostprijs der producten, uitgebracht aan den minister van Economische Zaken, hebben wy reeds eenige feiten en cflfers vermeld; thans kan omtrent het tweede deel, dat een dezer dagen zal wor den uitgegeven, het volgende worden medege deeld. De methode van onderzoek, de aard en den omvang van de gegevens, die verzameld moeten worden, is afhankelyk van de wyze, waarop men het vraagstukarbeidsloon in den kostprys, stelt. Men kan nJ. drieërlei uitgangspunt nemen a. het loon In de productiekosten van een be paalde onderneming; b. het loon In den prijs van een bepaald artikel (vraagstelling van den Hoogen Raad van Arbeid) en c. het loon in de totale Nederlandsche productie, waarby dan als het ware het Nederlandsche bedryfsleven c.q. de geheele Nederlandsche huishouding als één geheel beschouwd wordt. Het loon, betaald in een bepaalde onder neming, is een begrip, dat vrij scherp omlynd kan worden en de vaststelling ervan en van den totalen kostprijs der producle levert, in- dlo-orkest o. 1. Frans André 1020 Gramofoonmuziek. XA11NDBOBG, 1153 M. 13.30 Strijk orkest o. 1. v. A Bendlx 4.05 Omroep orkest o. 1. v. Launy Gröndahl 10.30 Saxofoonspel 10.50 Kamermuziek 11.20 Dansmuziek. WAksCHAU. 1411 M. 620 Kamermu ziek 820 Concert door het omroepor kest o. 1. v. St. Nawrot 9.30 Concert 1100 Dansmuziek. Toen de 20-jarige dienstbode mej. J. bij de familie B. te Hillegersberg Dinsdag morgen het gasfornuis wilde aansteken, sloeg eensklaps een groote vlam orjihoog, waardoor de kleeren van het meisje in brand vlogen. Hevig gillend rende zy de straat op, waar an deren gelukkig spoedig de vlammen wisten te dooven. Het slachtoffer was er echter reeds zoo ernstig aan toe. dat zij met zware brandwon den overdekt naar het ziekenhuis aan den Berg weg moest worden overgebracht. Men vreest voor baar leven. Maandagavond Is te Rotterdam een negen jarig meisje, dat zonder voldoende uit te zien, den rijweg wilde oversteken, onder lijn 25 der R.E.T. geraakt. Zwaar verminkt is het meisje overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar het by aankomst reeds bleek te zyn overleden. De politie wist echter niet, wie bet verongelukte kind was, totdat de moe der bij een der bureaux kwam informeeren naar haar dochtertje, dat nog niet was thuis gekomen. Spoedig kreeg de vrouw toen zeker heid van het doodelijk ongeluk, dat haar kind was overkomen. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd z.hj. besloten in open bare vergadering eenige wetsontwerpen te be handelen, om. dat betreffende de omzetbelas ting. De heer CRAMER vroeg een interpellatie aan over de politieke gebeurtenissen in Indië. Hierover zal morgen worden beslist. DE VOORZITTER deelde mede, dat ’n wijzi ging der comptabiliteitswet zal worden inge diend. De vergadering werd ">wdAagxi tot heden te één uur. LONDEN, 5 Sept. (Reuter) Overal bestaan meeningsverschillen zoowel over de vermeerde ring der bewapeningen en In Europa heerscht zooveel verbittering tusschen sommige landen, dat de eerste voorwaarde voor ontwapening „Wederzydsch vertrouwen’ niet aanwezig te. Aldus schrijft de „Times” in een aan de ont wapeningsconferentie gewijd artikel en het blad vervolgt aldus: Europa staat misschien pas aan het begin van een langdurige periode van politieke onrust. Niettemin mogen de gedelegeerden In geen ge val uiteen gaan, alvorens de een of andere over een' is bereikt. Ei' een commissie noodig. welke controle uitoefent op den stand der bewapening en op de wapen fabricage en den wapenhandel. Norman Davis zou opdracht hebben gekregen het Fransche controle-plan te steunen. Enge land zou voor een minder ver gaand en minder star plan geweest zijn, doch zal zich tegen het Fransche plan niet verzetten, wanneer de an- personen. niet van Nederlandsche nationaliteit In ons land zyn gekomen, van wie verschillenden zich In de universiteitssteden hebben gevestigd met het kenneiyke doel de colleges te volgen. De mogeiykheid bestaat, dat tenzy hiertegen van regeeringswege maatregelen worden ge troffen, hun aantal In de toekomst belangrijk zal worden vergroot. Het wetsontwerp strekt om de bezwaren, welke aan deze toeneming van vreemdelingen aan de rijksuniversiteiten en de technische hoogeschool te Delft verbonden zou den zijn te ondervangen. De minister van on- derwljs wijst erop, dat een sterke toeneming van het aantal studenten de kosten van het hooger onderwijs, inzonderheid, waar laborato- riumarbeld moet worden verricht, doet toene men. Zou onder de tegenwoordige omstandig heden dit argument reeds voldoende geacht kunnen worden om maatregelen tegen deze toe neming in overweging te nemen, daarbij komt nog, dat door de toeneming van studenten, niet van Nederlandsche nationaliteit of Nederlandsch onderdaanschap, de Nederlandsche studenten ten gevolge van de overvulling van collegezalen en laboratoria daarvan reeds terstond de nadee- len ondervinden. Indien niet tijdig werd inge grepen. zou ook voor de toekomst te verwachten zijn, dat Nederlanders als studenten zouden moeten worden geweerd, omdat een groot deel van de beschikbare plaatsen in laboratoria en in de ziekenhuizen als anderszins door buiten landers zouden zijn ingenomen. Welke gevol gen dit ten slotte zou kunnen hebben, is dui- deiyk, indien men denkt aan de reeds thans zoo overvulde arbeidsmarkt ok voor wie een academische opleiding hebben genoten. De minister meent, dat het wqnscheiyk tijdig maatregelen te nemen om de hierboven geschetste gevarWT te voorkomen, door aanvul ling van de hooger onderwys-wet met enkele be palingen, waarby voor de technische hooge school en de rijksuniversiteiten aan den minis ter van onderwys de bevoegdheid wordt gege ven, aan den rector-magnificus op te dragen, de inschrijving van hen, die de Nederlandsche nationaliteit of het Nederlandsche onderdaan schap niet bezitten, hetzy in het algemeen, het zy voor bepaalde studierichtingen, niet te doen plaats vinden. Gisternacht te brand uitgebroken het gebouw waarin midden Augustus de Oisterwyksche Middenstandstentoonstelling werd gehouden. Spoedig stond hei gebouw in lichterlaaie, terwijl twee in aanbouw mlddenstandswoningen eveneens vlam Door krachtig Ingrijpen van de brandweer kon verdere uitbreiding van den brand worden voor komen. Omstreeks half vijf In den morgen was men den brand meester. Het tentoonsteUlngs- voomd teruggaand beloop van ryksmiddelen hei wicht te bewaren. Het is er van doordfe dat de ernstige toestand van *8 lands fink de Regeerlng noodzaakt tot het nemed byzondere maatregelen. Verder ontleenei aan het adres o.m. het volgende: De door de Regeerlng overwogen maal eener korting op de uitkeering per inwone gevolge de Flnancleele-verhoudlngswet heeft èn in wezen èn om de daaraan voor de gemeenten verbonden gevolgen een buitenge woon ernstig karakter. Een zoodanig Ingrijpen In de structuur denr Wet, welke het worde gaarne erkend vodr een groot aantal gemeenten de basis is ged weest, waarop de financiën onder den druk der crisislasten aanvankelijk drijvende zijn gehoul den, moet onder omstandigheden, welke ook' de gemeenten in ernstige mate den terugslag! doen ondervinden van den tyd, noodlottige ge volgen hebben. Ons vertoog van 10 Juli LI. over de financieele moeliykheden der gemeen ten moge de Regeerlng meer nog hebben door drongen van het besef, dat de crisis niet alleen het Rijk, maar evenzeer de gemeenten bedreigt, In zooverre ook zy tegenover eene ontstellende stijging 4^t£gj^lasten vele bronnen van in- komsten sterk ^^^fteaags^jagen af nemen. Bleef deze daling aanvankeiyg in hoofdzaak beperkt tot de nauw aan de conjunctuur ge bonden belastingen als de opcenten op de ge meentefonds- en vermogensbelasting, geleide- MILAAN, 331 M. 7.20 Gramofoonmu ziek 8.00 Gramofopnmuziek 8.50 „Sakuntala”. opera In die bedrtfven van Alfano. BERLIJN, 419 M. 5.25 Harmonium^ muziek 9.20 Dansmuziek. ding en de hoofdstad toont nu een vlaggentooi als zelden te zien was. Haar volk zal zich .in deze dagen in r ztfn afvaardingen rond de Konink- lijke Vrouwe scharen aan wie wij II allen trouw beloven Oranje en Nederland één! HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Och- tendconcert door het ensemble Rentmees ter; intermezzo, causerie door P. J. Schenk: ,jDe tuin in den herfst” 12.15 tjunchconcert door het omroeporkest o. 1. N. Treep. Tusschenspel van gramofoon- muziek 2.15 Kamermuziek door het Hofstad Strijkkwartet 2.45 Voordracht door Rob. Geraerds: ..Najaar” van Aart v. d. Leeuw 3.15 Kamermuziek door het Hofstad Strijkkwartet 3.45 Rustpoos 4.00 Programma voor zieken en ouden van dagen. Mevr. Ant. v. Dijk 4.30 Gramo foonmuziek 5.00 Voor grootere kinderen. Radiotooneel..Op en top William”. Spel- leiding K. Kleyn: „Het Indianenkamp der vogelvrijen” 5.40 Orgelconcert door Pierre Palla. Henk Viskll. tenor 6 30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Voortz. orgelconcert 7.30 Causerie door dr. C. H. Sluiter: „De sterrenkunde en de mensch. Waarheid en verbeelding” 8.00 Vaz. Dias 8.05 Gevarieerd progr. Het omroeporkest 1. v. N. Treep. Kovacs Lajos en zijn orkest. Radiotooneel o. 1. v. Kommer Kleyn. Afgew. door gramofoon- muz. 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramo foonmuziek 12.00 Sluiting. LIXEMBOIRG, 1191 M. pc he avond; orkestconcert concert 9.20 Vocaal concert. BRl SbEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.30 Concert door het klein orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Populair concert door het radlo- orkest o. 1. v. Franz André 6.50 Concert door het klein-orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 8.20 Concert door het omroepsymphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 9.20 Concert door het Ra-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 8