I ONS BLAD Nieuwe revolutie op Cuba B 1 d I Het nieuws van heden Rust te Havanna De uitvaart van Mgr. Schreiber Orkaan teistert Texas Frankrijk» optreden in Marokko MILITAIREN DE AAN STICHTERS IN HINDERLAAG GELOKT DE BAROMETER JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1033 VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 293 fz— Een rooder régime? Kathedraal te Mata- V oor de grensverdediging mojros ingestort trum van Berlyn Groote Atlas tot rust gebracht Wegens moord op een S.A.-man LORD GREY OVERLEDEN Herriot Zal Ford toegeven? De Rijksdagbrand Tienduizend deelnemers Fabrieken te Edgewater bewaakt Onderzoek in Duitsche Een onderzoek te Amsterdam bankwezen Rede van Schacht Doodstraf geëischt tegen 12 communisten Garnizoen te Quantico paraat Minister SwansoA met twee nieuwe oorlogsbodems onderweg 23.000 mijnwerkers in staking Herriot’s verblijf te Moskou Vier dooden bij auto- ongeluk Staking in de dassen industrie Sarraut opvolger van Leygues Oostenrijk gebruikt vliegtuigen Geboortenteruggang in Pruisen Amerikaansche patrouille op de Philippynen overvallen De Amerikaansche vertegen woordiger Een van de grootste houtvlotten ter wereld op de Columbia- rivier in California. Het gevaarte is langer dan 300 meter DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Te Trébeurden (Bretagne) is een gedenk- teeken voor Briand ingewijd. Donkere-kamer-Lampen De Fransche Minister van Koloniën, Albert Sarraut, die tot opvolger van den minister van Marine, Leygues, is benoemd Vele plaatsen door vloedgolven overstroomd; tientallen men leken gedood ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Indrukwekkende stoet in het cen- „overste” HOUTVERVOER IN CALIFORN1Ë h - BRIAND GEëERD a- &- k1 F NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD liet rade wyi vliegtuigen naar «tjn De Nederlandsche bloembollen naar Rusland. moord te Felle duinbrand onder Noordwjjk. O O grens- id rechtschapenheid ■rs Hoogste stand op Donderdag uur VJR-: 74 Vorige stand 788 LONDEN, 7 Sept. (Reuter). Lord Grey ie be denochtend te 6 uur overleden. de Xe OVIEDO 6 Sept. (Reuter). Aan-.de mijnsta king in Asturië nemen 23.000 arbeiders deel. In cidenten vonden niet plaats. Er wordt actie ge voerd om de staking tot andere mljngebleden uit te breiden. Amerikaansche patrouille op de Philippynen overvallen. Vele dooden. op J1S ;ns ■m BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tdlefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem NEW YORK. 5 Sep. (Reuter) Heden is algemeene staking begonnen in de dassenind trie, waarbU 10.000 arbeiders betrokken zyn. arbeiders elschen een werkweek van 35 uur sterk verhoogde loonen. Nadere bijzonderheden over den Woerden. NEW-YORK, Sept. (VX>>. Naar Uit Manilla wordt gemeld, heeft een Moro-stam een af- deeling Amerikaansche gendarmes op het eiland Jolo In een hinderlaag feelokt en overvallen. Een Amerikaansch luitenant en 8 gendarmes werden gedood. In het verbitterde gevecht, dat daarop volgde en waarby talrijke mannen ge wond werden, zijn de aanvoerder der Moro’s, Mahamoed en elf andere inboorlingen gedood. Reuter meldt negentien dooden. ge len. 'el ar ht van dan vee DU- de rd r we 1- ch- ^en er- «1 id ar If- □P hU •en ns. tr ak Rust In Havana. Amerikaansch minister met nog twee oorlogsbodems naar Cuba’s wateren. Orkaan richt vreeselljke verwoestingen aan in Texas. Sarraut opvolger van minister Leygues. Dall- mier minister van Koloniën. sche Unlversitelt, waren by het onderzoek aan wezig. Op 14 September as. zal te Londen het on derzoek naar de oorzaak van den brand in het Rljksdaggebouw plaats vinden door de volledige juristencommissie. Buitengewoon be langrijke feiten aldus deelt de genoemde sub-conunissie ons mede zullen daaromtrent den brand aan het licht worden gebracht, ter wijl de resultaten van het onderzoek In Neder land, die veel tot het vinden der waarheid sul len bijdragen, zullen worden medegedeeld. RABAT. 6 Sept. (Reuter) Het grootste deel van de opstandelingen in het Kowcer-masslef. w.o. 300 families, gaven zich gisteravond met 2000 geweren en 4 machinegeweren over. De enkele nog opstandige families zouden dit voor beeld weldra volgen. Hiermee Is dan de paci ficatie van den Grooten Atlas een feit. De opeegging van het tariefbestand door Ne- derlan.d Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het Unlformverbod. BERLIJN. 8 Sept. (W. B.) Het Propaganda- mlnlsterie maakt bekend, dat er een groote ac tie op touw zal worden gezet, om de bevolking voor te lichten, hoe de teruggang der geboorte bestreden kan worden. Het is gebleken, dat deze teruggang nog voort duurt. In het eerste kwartaal van 1933 werden in Pruisen 157 079 kinderen geboren, wat een daling beteekent van S>/2 procent tegenover het eerste kwartaal van 1932. Er stierven 142.531 personen, 1i/2 procent meer dan in het betref fende kwartaal van 1932. Het geboorteoverschot zonk dus met 66.5 procent tegenover het verge- Itfklngsjaar 1932. Er werden in dit eerste kwar taal van 1933 In Pruisen 59 555 huwelijken ge sloten. Zes procent minder dan In het eerste kwartaal van 1932. WASHINGTON, 6 Sept. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft het zevende ma- rlnereglment dat 1200 manschappen telt, dat te Quantico in Maryland in garnizoen ligt, bevel gegeven, zich gereed tet houden voor een even tueel vertrek naar Havanna wanneer op Cuba de toestand ernstiger zal worden. PARIJS. 6 Sept. (Reuter). Volgens de „Tempa" heeft Worosjeloff aan Herriot den rang van overste in het Roode Leger verleend. Norman Davis had gisterochtend op het reign Office een bespreking met Sir John mon over ontwapenlngskwesties, vooral in band met de a. s. onderhandelingen te Pi tusschen den Engelschman Eden en de Fi sche regeering over de Engelsche ontwapeninga- conventle. WASHINGTON 8 Sept. (Reuter). In ant woord op de vraag, of ook de kerken zich moe ten scharen onder 't embleem van den blauwen arend der N. R. A, werd te bevoegder plaatse verklaard, dat de kerken eveneens vallen on der de arbeldsnooden indien zij minstens drie personen in dienst hebben. EDINBURGH (Texas) (Eigen tel.) De or kaan, die de vorige week Cuba heeft geteisterd, heeft thans Texas bereikt, waar verschrikke lijke «ei woestingen zjjn aangericht. staatswege niet te ontberen is. dan zullen de grenzen tusschen beide factoren ondubbelzinnig moeten woiden atgebakend. Tot nu toe heeft de ontoegankelijkheid van het bankwezen door de nood oer tijden den staat op een hoogst kostbare wijze verstrikt in het particuliere bankwezen Verder zullen een aantal andere belangrijke kwesties, rentevoet, credietverdeellng. enz. vol komen openlijk en in net licht der openbare meening worden besproken. WEENEN, 6 Sept. (V. D.) Twee patrouilles van leder vier vliegtuigen, bestuurd door poii- tie-officleren. zijn naar Insbruck vertrokken waar zij gedetacheerd zijn voor den dienst. Bjj het Verdrag van St. Germain Is het Oos- tenrjjkscheleger en de politie het bezit van vliegtuigen ontzegd, maar verklaard wordt, dat deze toestellen ter beschikking zijn gesteld door particuliere eigenaars, waarmede waarschijnlijk bedoeld wordt het vliegercorps van de Helm- wehr. ROME, 5 Sept (V.D.) In Teramo zjjn 9 kinderen zwaargewond by het spelen met een stuk vuurwerk. De toestand van eenlge der kinderen is zorgwekkend. NEW YORK, 6 Sept. (Reuter). Rondom de Ford-fabrieken te Edgewater in New Jersey is een cordon van speciale wachtposten getrokken als gevolg van het feit, dat door radicalen twee bomaanslagen zyn gepleegd. De voorzitter van de afdeellng Dearborn der herstel-admlnistratle heeft verklaard, dat de leiders besloten hebben Ford eere-voorzitter^e doen biyven, omdat zy er’ van Overtuigd zyn. dat Ford’s verschillen met de Nlra binnen en kele dagen opgelost zyn. Ook persoonlijkheden uit Ford’s eigen bedryf zouden gezegd hebben, dat hy zich ten slotte by de herstelbeweging zal aansluiten. HAVANNA. 6 Sept. (Reuter) In Cuba’s hoofdstad heerscht momenteel rust De aan wezigheid van twee Amerikaansche oorlogs schepen boezemt de bevolking het vertrouwen in. dat de revolutlonnalre regeering den toe stand zal weten te beheerschen. Amerika zal slechts in de uiterste noodzaak tot Interventie overgaan, daar het zyn betrekkingen met de andere Latynsch-Amerikaansche landen, waar mee HDosevelt de nauwste diplomatieke en commercieele relaties tracht te ontwikkelen, niet nadeelig wil beïnvloeden De Amerikanen te Havanna hebben last ge kregen hun toevlucht in een door Amerikaan sche kanonnen beschermd hotel te nemen, voor het geval de toestand gevaariyk wordt. PARIJS. 6 Sept. (Reuter). Als opvolger van minister Leygues is de minister van Koloniën, Sarraut, benoemd tot minister van Marine, ter wijl de radicale afgvaardigde Dalimier voortaan de portefeuille van Koloniën zal be- heeren. Innen enkele weken tyds heeft het eiland Cuba, gelegen tegenover de zonnige kust van Florida, drie tornado’s beleefd: een politieke, een atmosferische en thans wederom een politieke. De twee eerste hebben tal van slachtoffers geëischt. de laatste zal dit misschien nog gaan doen. Zeker is dit echter niet, want volgens de berichten, moet de laatste nog al la coniek verloopen. De atmosferische tornado welke vooral in Santa Clara hevig huis hield, was een van die onberekenbare verrassingen van bet klimaat, doch de politieke tornado’s hebben gemakkeiyker vast te stellen oorzaken. Cuba, dat onder Invloed van de Vereenlgde Staten ai te éénzijdig op de suikerindustrie werd Ingesteld, heeft zwaar te lyden onder de economische cri sis. Zóó zwaar, dat de terroristische tyrannie van den eens zegenrijk regeerenden president Ma chado de bevolking te machtig werd, zy had al genoeg te stellen met haar economischen nood om er nog een politieke dwingelandy by te dulden, zy kwam in opstand en eischte het aftreden van den president, die echter zeer vas’ aan zyn zetel gebakken bleek, en er niets voor voelde om voor den volkswil te wijken, sttelke hem eenmaal op het zoozeer begeerde kussen had gebracht. De Vereenlgde Staten, die be grepen, dat Machado niet meer te redden viel, lieten door hun gezant Wells druk op hem uit oefenen om hem tot een vrijwillig heengaan te bewegen. Ofschoon zy Machado In zijn eerste regeeringsperiode krachtig hadden gesteund, wenschten zy niet het risico te loopen zich thans met hem te compromltteeren. Immers de volks woede tegen den gehaten president zou zich met geiyke kracht tegen henzelve kunnen keeren, indien zij hem de machtige hand boven het schuldige hoofd bleven houden. Naast zyn on draaglijk tyrannieke regeermethoden begon men Machado reeds zijn heulen met den Amerlkaan- schen voogd te verwijten. Het eenlge, wat de Vereenlgde Staten verlangen, is, dat er rust en orde op Cuba heerschen. Daar het aanbhjven van Machado echter een oorzaak tot onrust en revolutie was geworden, moest hy worden VPSeottacA. Een oogenbllk sag het ernaar uit, dat de Vereenlgde Staten zouden moeten interve- nieeren <an een geregelden toestand op Cuba te herstellen, aangezien Machado halsstarrig bleef weigeren zyn plaats te ruimen. Roosevelt was echter afkeerlg van militaire interventie. Ten eerste omdat hy dan de anti-Amerikaansche gezindheid onder de revolutionnairen, die Cuba’s onafhankelijkheid reeds te sterk door de Ver eenlgde Staten aangetast achten, zou aanwak keren, en ten tweede omdat hy dan de Zuid- Amerikaansche republieken, waarmee hy de handelsbetrekkingen wil uitbreiden, kopschuw zou maken. Hy bepaalde zich dus tot het zen den van enkele oorlogsbodems, naar het heet, enkel en alleen ter bescherming van de Ameri kaansche onderdanen en belangen op Cuba, en tot het uitoefenen van pressie op Machado door middel van zyn gezant. Ter elfder ure zag Ma chado in, dat zyn spel verloren was en nam de vlucht. Eerst had hy nog gepoogd zyn hand langer, generaal Herrera, op den presidentszetel te helpen, maar deze poging mislukte, daar de Cubanen van geen enkelen Machadlst nog iets wilden weten. De te Parijs benoemde subcommissie van de Internationale juristencommissie Inzake den Rijksdagbrand, bestaande uit de juristen mevr BakkerNort, lid van de Tweede Kamer in Ne derland. George Branting. lid van de Eerste Kamer In Zweden, en Pierre Vermeylen. advo caat by het Hof van Beroep te Brussel, heeft Dinsdag jj te Amsterdam een onderzoek Inge steld naar milieu, politieke overtuiging en ka rakter van Marlnus van der Lubbe. Zeer vele getuigen zyn gehoord. Al het gesprokene wero door twee stenografen opgenomen, terwyi dooi een notaris van alles een protocol is opge maakt. Verscheidene bestuursleden van het Neder landsen Comité van Kunstenaars en Intellec- tueelen voor den stryd tegen de Dultacne terreur, o. a. de voorzitter mr. Frans Koenen, benevens eenlge hoogleeraren der Amsterdam- o-y oodra Machado de hielen gelicht had, brak het Cubaansche volk In jubel uit en koelde zyn woede op lederen aanhanger van Ma chado, dien het maar e pakken kon krijgen De voorloopig gevormde regeering onder leiding van den buiten alle politiek staanden De Cespe des werd luidruchtig toegejuicht, ofschoon vooral de communistische elementen, allerminst tevreden waren. De Vereenlgde Staten haastten zich de nieuwe regeering te erkennen en De Cespedes en de Amerikaansche gezant Wells vielen elkander dankbaar In de armen, volgens ZuideWke zede. De Amerikaansche oorlogsbo dems werden teruggeroepen en de rust scheen op Cuba te zuilen terugkeeren. De Cespedes BOEKAREST, 5 Sept. (V.D.). Tusschen Boe karest en Kroonstad Is een met 22 arbeiders bezette vrachtauto omgeslegen. Vier arbeiders werden gedood, vier zwaar- en tien lichtge wond. BERLUN, 6 Sept. (W. B.) De begrafenis van den eersten bisschop van het herstelde bisdom Berlyn, Mgr. dr. Christian Schreiber, was een grootsche plechtigheid. De rouwstoet stelde zich op by de 8t. Hedwig-kathedraal en trok naar de Linden. Voorop werd, geflankeerd door twintig Misdienaars, een groot kruis gedragen. Daarna volgden een muziekkapel en een eere- deputatle der Schutzpollzel. Vervolgens kwa men de baniers- en wimpeldragers der manne lijke jeugdvereeniglngen. Een ryksweerkapel en een deputatie van 60 man van een Beiersch regiment volgden. Na het domkoor verschenen ongeveer 250 leden van de ordegeesteiykheid en nog 200 wereldgeesteiyken. Tegen kwart over negen werd de eenvoudige lykkist, die met den bisschopsmyter gedekt was, uit het bisschoppeiyk paleis gedragen, na dat de pauseiyke nuntius, Mgr. Orsenigo, kar dinaal Bertram van Breslau, aartsbisschop Groeber en vier bischoppen zich in den rouw stoet hadden geschaard. De officieerende geesteiykheid sloot zich hlerby aan. Achter de lykkist schreden de fa milieleden van den dooden bisschop. autori teiten, alsmede de ridders der souvereine orde van Maltha. Dan kwamen de vrouwelyke klooeterlingerf en de deputaties der vrouwen en meisjesbonden; en ten slotte de katholieke Studentenvereenigingen. De stoet bewoog zich onder het zingen van geesteiyke liederen door de Wtlhelmstresse, Unter den Linden naar de Kaiser Joeephplctz. Een onoverzienbare menschenmenigte en dui zenden kinderen van de katholieke scholen stonden langs den weg opgesteld. Onder het spelen van een treurmarsch werd de lykbaar door acht priesters de kathedraal binnengedra gen. De gezangen en de lykrede, door domvlcarls dr. Steinmann uitgesproken, werden met be hulp van luidsprekers tot bulten de kathedraal voor de aandachtige en ingetogen menigte hoorbaar gemaakt. In zyn lykrede zelde dr. Steinmann o.m.: „Wel geen bisschop heeft een leven, zoo ryk aan arbeid en ontberingen, geleid als de nu overledene. De grondtrekken van zyn karak ter waren: openhartigheid. en een hart, dat voor allen liefde en begrip toonde.” Als vertegenwoordiger der Evangelische kerk nam de landsblsschop Mueller aan de rouw- plechtigheden deel. stelde nieuwe verkiezingen In het vooruitzicht waarby de volkswil zich opnieuw zou kunnen uitspreken. Toen De omzetbelasting in de Tweede Kamer aan de orde. MOSKOU, 5 Sept. De Fransche ambassadeur te Moskou Alphand heeft heden een receptie gehouden, waar de Sovjetregeering, het corps diplomatique en Herriot aanwezig waren. In aansluiting op de receptie reed Herriot, bege leid door Litwinof naar het Museum van het Roode Leger en de Marine. Hedenavond laat heeft Herriot een onder houd gehad met Maxim Gorki, waarin vooral de kwestie van een cultureele Russtsch-Pran- sche toenadering ter sprake werd gebracht. Her riot is voornemens nog verscheidene dagen in Moskou te biyven. OoetemiJk stuurt acht Beiersche grens. Enfwete aangaande het Duitsche bankwezen. De uitvaart van Mgr. Schreiber. Indrukwekken de rouwplechtigheid te Berlijn. De doodslag in de Schevenlnguche Boschjea; de dader ses jaar achter slot. De moord te Rotterdam: dader tot vijftien jaar veroordeeld. Benoemingen bij de Paters Dominicanen. Het drama te Muiden; toestand der slachtoffers. Zaterdagmiddag komt H. M. de Koningin voor de microfoon. Vier socialistische Raadsleden van Zaandam, onder wie twee wethouders, tot heengaan ge- dwwongen. Ie fuseliers aan boord heeft, heeft or ogen, zich terstond naar de Cubaansche wateren te begeven* BERLIJN, 6 Sept. (V. D.) De enquêtecom missie voor het bankwezen is vandaag voor de eerste maal byeengekomen. Dr. Schacht zette uiteen dat het Duitsche bankwezen door den oorlog ernstig was bena deeld en tegenover de problemen, waarvoor de economische en nationale omwenteling het heeft gesteld, in zyn huldigen vorm niet toe reikend is. Wanneer het onderzoek tot het resultaat zou lelden dat het particuliere bankwezen niet principieel behoeft te worden uitgesloten, doch dat aan den anderen kant ook ’n Invloed van WASHINGTON. 6 Sept. (Reuter). President Roosevelt heeft den minister van Marine, Swanson bevel gegeven zich terstond aan boord van den kruiser „Indianapolis” naar Havanna te begeven. De kruiser is bewapend met 8 Inch- kanonnen en heeft 600 manschappen aan boord. Ook het groote pantserschip „Mlssislpi" dat 12 inch-kanonnen voert en 900 mariniers en een compai der gel kwam de atmosferische tornado, die voor etteiyke millioenen schade aanrichtte en eenlge honderden menschenlevens eischte. De Cespedes yide naar het geteisterde gebied en tydens zyn afwezigheid hebben thans onder officieren en soldaten de kans schoon gezien om een nieuwe revolutie te ontketenen. Aan leiding tot dezen nieuwen opstand zou zyn ge weest een plan van de voorlooplge regeering om de soldy te verlagen en de effectieven te verminderen. De oorzaken echter zitten dieper De Cespedes'zou te slap opgetreden zijn tegen de aanhangers van Machado en zich al te op zichtig verbroederd hebben met de Vereenlgde Staten, wier protectie hem door velen als een schande voor Cuba wordt aangerekend, soldaten en de sergeants, die hun officieren afzetten en de macht In handen,namen, wil len een „echte” revolutie, en wat zy daaron der verstaan, laat zich denken, wanneer men weet, dat er zich verschillende communisten onder hen bevinden. Noch de regeering De Cespedes noch de hooge legerleiding hebben zich érnstig tegen de revolutionnairen verzet, maar zich by de feiten neergelegd. De revolutionnai ren hebben een junta van negentien leden ge vormd, welke vyf bestuurscommlssarlssen heeft aangesteld voor de voorlooplge uitoefening van het bewind. Welke houding de Vereenlgde Sta ten tegenover de nieuwe regeering op Cuba zul len aannemen, zal voor een groot deel afhan kelijk zyn van de gedragingen van de nieuwe machthebbers. Voorloopig heeft Amerika weer een tweetal oorlogsschepen naar Havanna ge stuurd. niet om te intervenleeren. maar om lyf en goed der Amerikanen te beveiligen. De junta rekent er op spoedig officieel door het buitenland erkend te zullen worden. Maar in ieder geval zal zy eerst te bewijzen hebben, dat zy zich kan handhaven. DUSSELDORF, 6 Sept. (V. D.) De Jury te Dusseldorf heeft In een buitengewone zitting na onderhandelingen, welke drie dagen duur den, uRspraak gedaan In de zaak tegen twaalf commuhi^ten, die beschuldigd waren van een vuurovervaTsqn nationaal-socialisten, op 20 Juni 1932 gepleegd/^ De overval heeft plaats gehad volgens een uitgewerkt plan, vyftien communisten uit Gerres'helm hebben met drie communisten uit Erkrath by die gelegenheid den 8. S.-man Kurt Hilmer uit Erkrath gedood en den 8. S.-man Gross ernstig gewond. Begin van dit Jaar zUn 12 vermoedeiyke da ders gearresteerd. Hét O. M. heeft tegen alle twaalf beschul digden de doodstraf geëischt. Donderdagochtend zal uitspraak worden ge daan. Het aantal dooden loopt waarschyniyk In de honderden. In de Mexicaansche stad Matamo ros is de kathedraal Ingestort. Dertig dooden en talryke gewonden zyn geborgen. Op an dere plaatsen in de stad werden 21 *personen gedood. De steden Brownsville, Herlingen en San Be nito In het dal der Rlo Grande staan geheel onder water en zijn van de buitenwereld af gesloten. De schade is zeer aanzleniyk. Te Brownsville werden niet minder dan 32 men- schen gedood en ruim 1500 gewond. De gouverneur van Texas heeft om plun deringen tegen te gaan het standrecht afge- kondlgd te Brownsville, San Benito en Har lingen. Uit San Antonio wordt nog geseind, dat de Bondsafgevaardigde Kleeberg telefonisch uit Chuinn, een stad in het dal der Rio Grande gelegen, bericht ontving, dat tengevolge de overstroomingen waarschyniyk meer 100 personen verdronken zyn. Men vreest, dat besmettelyke ziekten zullen uitbreken. (United Press) k 4- ir- n- en 18- in. 8- Ut in it. de ti er en Ti en u- ad ie- n: ioe 40 Ü8 r— R9 -2

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1