de schermeerfeesten HET HOOGHEEMRAADSCHAP HANZE-HOEKJE J ENORME BELANGSTELLING NOORD-HOLLANDS NOOR DERKWARTIER Pastoor J. Zwart De historische tentoonstelling Succesvolle première Het L.T.B.-rapport Officieele opening AARDAPPEL-CENTRALE Het ontstaan Oud-Hollandsche koffietafel Het innen der watersnood kosten De avondfeesten De aanvoer aan de veiling Maandag 11 September De definitieve regeling der werkzaamheden Het niet mede betalen van het Zuiderkwartier DE EXCURSIE NAAR BILTHOVEN De omslag Een karakter-wijziging Retraite Kerkzanger* De betaling koopprijs en kosten Gaan we allen mee? Deboerenbruiloft en Tetjeroen In Memoriam J. C. L. Wijdeman De tentoonstellingen Het wegenonderhoud De Schermeervlag geheschen Zaterdag pontificale uitvaart DONDERDAG 7 SEPTEMBER (Vervolg) dragen. worden middelklasse in 1 Dit rapport was geteekend door: der aan hier 417 552.73 635.515.42 oen opei de i Bierman hield ’n aai dracht en oogstte Welke gelden worden door het Hoogh. ge ïnd en hoe is deze omslag vastgesteld? A. Gelden, die moeten dienen om zeewerin gen en binnenwaterkeeringen met de daarop liggende wegen te onderhouden. B. Gelden, noodlg voor rente en aflossing van de watersnoodschulden. De gelden, bedoeld onder A worden opge bracht: zich een. wijziging geko- Hoogheemraad- :hul- voor Voor genoemden datum zullen alle leden tot een algemeene Vergadering worden opgeroepen. Er z(jn vele belangrijke onderwerpen te bespre ken en besluiten te nemen. Ieder, die zich dus maar eenigszlns dien avond vrij kan maken, wordt by deze bijeenkomst ver wacht. Federatie. Steunfonds, Algemeen Bondscongres, voorstellen voor den as. Centr. Raad zijn slechts eenlge grepen uit hetgeen ter behandeling ligt te wachten. Hoe grooter de opkomst, des te veelzydlger zal de bespreking van een en ander kunnen zijn. jnor- gymnastleklokaal zou een bezoek rechtvaardigen len Interesseeren. Het vervoer van aardappelen van het land naar het bedrijf, dat over den openbaren weg gaat, Is verboden zonder vervoergunning Dit heeft men vanzelf In de streken, waar, in het Men schrijft ons uit Langend Ijk: Omtrent de regeling van het aanvoeren en vervoeren van aardappelen naar de veiling en van het land naar het bedrijf werden Woens dagmorgen eenlge mededeelingen gedaan, welke velen onze tuinbouwers-lezers zeer zeker zul- voerd. Men neme zijn jas of mantel de avondkoelte. Is het karakter van het Hoogh. niet gewij zigd. doordat het oorspronkelijk edoeld was als waterkeerend lichaam en nu meer overgaat In een wegeninstituut? Deze vraag werd door den voorzitter der com missie gesteld aan den heer Dijkgraaf, waarop deze antwoordde: „Eenigszlns wel ^a, maar het Hoogh. treft hiervoor geen schuld, want dit wegenonderhoud is ons opgelegd door de Pro vincie." De uitgaven van hun Technischen Dienst worden door het mede uitvoeren van deze we gen niet grooter, maar wel helpt de gemeente of het waterschap, waarvan de weg is overge nomen, dezen Technischen Dienst betalen. Over het wegenvraagstuk Is de commissie de meenlng toegedaan, dat het weggebri zeer sterk heeft gewijzigd. Vroeger w weg in hoofdzaak gebruikt door een groepje menschen in de buurt van dien weg, nu echter komen bijna alle wegen in dienst van het snel verkeer en op dit snelverkeer en de overheid rust nu de plicht om de wegen te verbeteren en te onderhouden. Resumeerende over de wegen zouden wy dus willen zeggen, dat er al zeer veel gebeurt, om het wegbeheer te helpen bekostigen, maar oX nog niet genoeg, daar onze meenlng is, dat bij na geheel het wegbeheer door het snelverkeer en overheid moet worden betaald. Aanvoer ter veiling In schuitjes en boeren wagens kan op bonnen geschieden, door de vei ling verstrekt. Op dezen bon wordt de datum, het kwantum en de wijze van vervoer aange geven. Aanvoer ter veiling per vrachtauto al of niet van meerdere telers gezameljjk dient In geplombeerde zakken te geschieden, tenzij een andere regeling wordt goedgekeurd Zoo de controle er niet onder lijdt, kan de geheele partij worden verzegeld. Voor vervoer m kisten is een speciale vergunning noodlg. Doorgedraalde J. 8JERP8, Voorzitter. J. TH DROOG. Lid. J. LAKEMAN, Lid. ARIE RUIJTER, Lid. H. P. KAGER, Lid. J. CH. PEERAER, Secr.-rapp. r Van 1013 November as. worden er voor de kerkzangers In het bisdom Haarlem twee re traites gehouden, nX voor Zuid-Holland te Noordwjjkerhout en voor Noord-Holland te Ber gen (N.-H.). Aanmeldingen worden gaarne spoedig ingewacht by den secretaris van den Retraltebond van het Bisdom Haarlem den Zondag as. gaan alle Katholieke mannen uit Alkmaar naar O. L. Vrouw ter Nood en der halve dit zou logisch moeten volgen alle Katholieke Middenstanders! Sinds er bestaat een Contact-Commlssie. die met toegezegde medewerking van alle Ka tholieke Stands- en Vakorganisaties tracht alle dagen van Katholiek naar-buiten-treden in Alkmaar eendrachtig en derhalve machtig te demonstreeren, moet men de verwachting koes teren, dat, nog meer dan voorheen, een proces sie naar O. L. Vrouw ter Nood een Indrukwek kende betooging zal zijn en een universeel gebed in den nood der tijden. De Middenstand begint daartoe genoopt door de steeds zich scherper aandienende gevol gen van de wereldcrisis meer dan In vorige jaren van lijdzaam afwachten, op Centrale Ra den. op gewone en buitengewone congressen zich te uiten en zelfs 1 woord „verzoeken" ach terwege te laten en daarvoor In de plaats den In andere kringen gebrulkelljken term „elschen’ meer en meer te bezigen. Dellicht bestaat daartoe alle aanleiding om dat men reeds lang tevergeefs wacht op daad- werkeiyken steun van Regeerlngswege Temeer meenen we nu te mogen wijzen op een ander congres, alwaar men niet licht zon der eenlg succes, met verzoeken mag komen. We bedoelen natuurlek de beevaart raar O. L. Vrouw ter Nood, een geestelijk congres als het ware, dat een ieder gelegenheid biedt zijn nooden kenbaar te maken en in Hoogste Instan tie zijn verzoeken in te dienen. En, waar de nood in den Middenstand zijn oorsprong vindt in den nood van alle krnigen der maatschappelijke samenleving, en derhalve al die verschillende kring?n b'jeenkomen te He - loo. om verlichting af te bidden van dezen cri sistijd, zoo komt dat algemeen gebed in geen geringe mate den Middenstand ten goede, en is het derhalve een onafwijsbare plicht voor den Middenstand, om zelf In groeten getale dit al- Des middags om 1 uur verzamelden de circa 150 genoodigden* zich aan de oud-Hollandsche koffietafel in de groote feesttent. Deze zag er keurig en overvloedig uit; de opgediende spijzen en dranken herinnerden aan vroeger dagen; de koffie stroomde uit de hooge kan op pootjes met de kraan; er werd door de Schermervrouwen eigengebakken brood gegeten en voorts de oud-hollandsche spouwers, dikkert jeskoek en soezen met suiker; er heerschte een prettige stemming. Burgemees ter Wendelaar van Alkmaar en de heer P. A. de Lange, dijkgraaf van de Uitwaterende Slui zen, vertolkten de gevoelens van de colleges, welke zij vertegenwoordigden en zij wezen op den band, die er met de Schermeer bestaat. De dijkgraaf dankte voor de woorden van gelukwensch. De bekende West-Friesche declamatrice Ma aaffiige West-Friesche voor- daarmee veel succes. Tijdens de drukte der kermis is bekend ge maakt dat het bezoek aan het nieuw gebouwde sanatorium van Herwonnen Levenskracht zal plaats hebben op Zondag 17 September. Het vertrek van Alkmaar zal zijn des 's gens te 8 30 van af de Wilhelmlnalaan. Opgaven tot deelname worden aangenomen door de Afdelingsbesturen tot Zaterdagavond September, die uiterlijk op 10 September deze gegevens moeten doorgegeven aan Metiusstr. 3. Opgaven gedaan voor 3 Augustus zijn niet geldig. ZD die zich voor den len tocht hebben op gegeven en niet zijn medegegaan moeten indien xy nu deze excursie willen mede maken., op- De groote tribune, plaats biedende aan ruim 1500 personen, bleek nog te klein om de vele belangstellenden voor de boerenbruiloft te be vatten.^ Veleh moesten zich met een staan plaats tevreden stellen; er zijn ha deze eerste, gistermiddag, gisteravond, en worden vanavond en morgenavond nog voorstellingen van dit aar dige spel gegeven, zoodat allen zeker bevredigd zullen worden. De bruiloft kwam over de oprijlaan van de bperderlj van den heer D. Kramer Glynis in oude s.eesen, charetten, haspelwagens en dis- selwagens naar het terrein; het was een schit terend schouwspel, die ruim 100 medespelenden te zien opkomen in hun oud-Hollandsche klee- derdracht. De zon gaf aan dit alles nog meer kleur. De bruiloft had een i>rettig verloop en om de letike toespraken in het platte West- Frlesche dialect en de oud-Hollandsche boe ren- en bruiloftsliedjes werd smakelijk gela chen. De voorstelling van het oude kluchtspel Tetjeroen werd in de Bruiloft ingelascht en zoodoende hadden de toeschouwers eenlge uren een aardig kijk- en hoorspel te genieten. De klucht sloeg bijzonder in en het bleek, dat men voor de vertolking van de verschillende hoofd rollen goede spelers had weten te vinden. Het publiek, waaronder ook de Commissaris der Koningin, 'heeft veel genoten en bewees dit door veel eb hartelijk applaus. In een derde tent heeft de floralia- en huis- viyttentoonstelling een plaatsje gekregen; ook hier is zeer veel bezienswaardigs. Deze bedragen een som van f 188.750. b. Door een heffing op gebouwd en onge bouwd naar de belastbare opbrengst. De bij drage van f 118.730 is echter lang niet vol doende om de onkosten van zeeweringen en wegen te dekken De nog ontbrekende gelden moeten dus wor den opgebracht door een omslag op gebouwd en ongebouwd. Op het oogenbllk is de stand, dat 3 7 der be- noodigde gelden wordt opgebracht door bet Het zeewater had groote gaten geslagen, welke noodzakelijkerwijze en zoo spoedig mo gelijk. gedicht moesten worden. Gehoor gevende aan vele verzoeken, heeft de Provincie de gelden hiervoor noodlg. ter be schikking gesteld. nl. 30 millioen. t.w. 36 mil- lioen voor Noorderkwartier en 4 millioen voor Zuiderkwartier. Deze 30 millioen waren echter b. doeld als een voorschot der Provincie, om in den nood zoo spoedig mogelijk te voorzien. Voor de 25 betrokken waterschappen drukten echter oeze mlllioenen te zwaar en door de oprichting van het Hoogheemraadschap werd hierin voorzien. De 26 millioen, welke voor rekening van het Noorderkwartier kwamen, werden door de Pro vincie gefixeerd op 20 millioen; 6 millioen verd dus kwijt gescholden. De 4 millioen voor rekening van Zuider kwartier werden eveneens geschonken Oorspronkelijk was bepaald, dat voor rente en aflossing van de 20 millioen het Hoogheem raadschap 60 en de Provincie 40 zou dra gen respectievelijk dus van 12 millioen en 8 millioen. Later is hierin een men ten voordeele van net schap. Het avondfeest van den eersten dag is bij zonder geslaagd. De eerepoort aan den Omval, de drempel van den- jubileerenden polder was schitterend geïllumineerd en de volgende illuminatie, aan het begin der Noordervaart een brug met twee molentjes bewees, dat we in het land van de molens en tochten waren. Het feestterrein baadde in een zee van Hcht en er heerschte een levendige vrooiykheid. De rijpe maan stond over dit alles vriende lijk te schijnen en zorgde voor een fantastische verlichting van heel het polderlandschap. Ook de eerepoort over de Oterleekerbrug was goed verzorgd. De avondvoorstelling van de Boerenbruiloft en „Tetjeroen" kwam dank zjj de krachtige schljnwerpersverllchting bijzonder goed tot haar recht. Het décor en de spelers kwamen in dit kunstlicht beter uit dan in het felle zon licht des middags. Ook het spel had gewonnen; men was over de plankenkoorts heen en dank zij het zeer stille weer was al het gesprokene en gezongene overal goed verstaanbaar, zoodat de voorstelling onafgebroken boeide. Aan de gelaatsuitdrukking van het talrijke publiek op de voor de 2de maal .uitverkochte tribune te zien heeft men hartelijk van X spel genoten. In de feesttent, die, hoe groot ook nog te klein bleek te zijn, heerschte een feestelijke stemming. Twee prima bands zorgden voor ult- De betaling van alles, zoowel van den kooj^rys >Ls der te betalen rechten der organisatie moet aan de Centrale geschieden, welke dan later weer voor uitbetaling aan den bouwer zorgt Betreffende de uitbetaling merken wy echter ^>p, dat niet de volle bedongen prijs wordt uitgekeerd. B.v. voor een partij aardappelen, waarvoor men 2.40 heeft gemaakt en voor welke rubriek de minimumprijs van f 2.is vastgesteld, wordt er uitbetaald van den vastgestelden minimumprijs. dX ƒ150 plus het meer gemaakt dan 3.— in dit geval dus 0 40. zoodat de tuinder Inplaats van ƒ2.40 slechts ƒ130 ontvangt. In plaats van een verbetering beteekent dit dus een verslechtering ip het oogenbllk. Het ingehouden 14 gedeelte wordt in een reservefonds gestort. Wat men daaruit terug ontvangt, zal moeten worden afgewacbt. Uit dit reservefonds worden nj. de aardappelen betaald, die teveel zijn, dus zal het er van af hangen, hoeveel overcompleet er komt. Voor den export krijgt men gratis plombee- ring en vervoerbewjjs. evenals voor veevoer. De teftr-grossler staat onder voortdurende con trole der controleurs. Met de kleln-handelaren- uitventers Is dit ook het geval. Ze mogen geen aardappelen in voorraad hebben, die met zijn gedekt door een vervoerbewjjs. Wat betreft de vermindering van de heffing van ƒ2.op ƒ1.dit is maar schijn. Even goed komt er 2.— belasting op de aardappelen, doordat de kleinhandelaren, die in een andere plaats van een grossier koopen, verplicht zjjn ook weer een vervoerbewljs van Lper 100 K.G. aan te vragen. bijzonder. De vraag alzoo: Gaan we allen mee? moet door een daad beantwoord worden en geen en kel katholiek Middenstander, en zeer zeker geen enkel Hanze-lld. zal behoudens onoverkome lijke verhindering a.s. Zondag te Helloo mo gen worden gemist. Met pastoor Zwart is heengegaan een vol ijverig priester die met liefde en toewijding zjjn parochie ruim 35 jaar heeft bestuurd. Pastoor Zwart was algemeen bemind en ge acht, niet slechts bjj zjjn parochianen, maar ook ondet^de niet^katholleken in Zaandam, die hem eerden om zjjn persoon, zjjn vriendelijk en hulp vaardig karakter. De liefde van de parochianen was ook weder- keerlg want de grijze herder betoonde ’n voort durende zorg voor “zijn parochie en voor zjjn paro^h'anen. Bjj al zjjn daden was zjjn eerste gedachte aan de parochianen en hun geestelijke belangen. 20 Mei J.I. mocht de Hoogeerw. pastoor onder vele-bljjken van belangstelling zijn 80sten ver jaardag vieren. Zjjn 25-jarig pastoraat op 20 Met 1923 en zijn gouden priesterfeest op 7 October 1927 zijn luis terrijk gevierd. De vele groote en heilrijke instellingen, die onder het bestuur van pastoor Zwart op zyn aanstichting en met zijn krachtige medewerking tot stand zjjn gekomen, strekken 'tot bewijs van zijn vruchtdragend priesterlijk leven. Het eerste werk was de bouw van een nieuwe parochiekerk met pastorie, waarna met kortere of langere tusschenruimte de Katholieke scho len de R. K. Meisjesschool, de jongensschool, de ULO.-school zijn gevolgd, evenals het nieuwe R. K. Vereenigingsgebouw en het jeugd- gebouw en als de kroon op bet werk het mooie groote R. K. Ziekenhuis aan de Bloemgracht, dat naar Pastoor Zwart werd vernoemd en daarom het St. Jan-Ziekenhuls heet. Pastoor Zwart werd 20 Mei 1853 te Onderdijk gemeente Wervershoof geboren. Na zijn studiën aan het Klein seminarie Ha- geveld en te Warmond te hebben voltooid, werd de overledene 7 October 1877 tot priester gewijd en kort daarop tot kapelaan van Haarlemmer - liede benoemd. Vandaar volgde in dezelfde func tie zijn overplaatsing naar A’dam in de zerk „de Pool” en vervolgens naar Haarlem (Rozen krans en Dominlcuskerk). Na daarna nog eenlge jaren als rector te Oegstgeest te hebben gearbeid, volgde zijn be noeming tot pastoor te Zaandam. Z. H. de Paus eerde den grijzen priester door hem het kruis Pro Ecclesia et Pontifice te schen ken, terwijl hij enkele maanden geleden zijn be noeming ontving van eere-kanunnik van het kathedraal kapittel te Haarlem. Ook het landsbestuur erkende de verdiensten van den overledene door hem te begiftigen met Allereerst behandelt de commissie het ont staan van het Hoogheemraadschap en rede nen, welke tot oprichting hebben geleid. Uiteengezet wordt, hoe na den watersnood van 1916 door Ged. Staten het dtfkteheer werd op gedragen aan een nieuw lichaam, dat den naam ontving Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier. De watersnood van 1916 moet dus beschouwd worden als de bestaansoorsprong van het Hoogheemraadschap. Het dljkbeheer, het onderhoud en in stand houden van zeeweringen en binnenwaterkee- rlngen is dus de eerste taak van X Hoogheem raadschap. Hiervoor is op de begrootlng ”33 een poet uitgetrokken van f 167.860 De gelden, die noodlg zijn voor het dljkon- derhoud in het algemeen, worden voor meer dan 86 gebruikt tot verbetering en instand houding van de Hondsbossche Zeewering. De commissie is echter van oordeel, dat de Hondsbossche, omdat het een Rijksgrens is. in eerste instantie moet worden onderhouden door het Rijk, al of niet gesteund door de provincie Noord-Holland. maar in geen geval door de ingelanden. Men zal diep getroffen zijn door het plotseling overlijden van den heer J. Wijdeman. Vooral in die kringen van de Hanze, die den persoon van den overledene en het bestaan van de Hanze steeds als onafscheidbaar hebben gekend. We mogen gerust verklaren, dat zijn heengaan bij velen een leegte zal achterlaten, ook al ver mocht hU de laatste jaren om gezondheidsrede nen zjjn energie en krachtige medewerking aan het welzijn onzer katholieke standsorganisatie niet meer te geven. Velen Is het bekend, hoe hij. vooral in de jeugdjaren van onze plaatse lijke Hanze en van den Haarlemschen Dlocesa- nen Hanzebond van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gewerkt heeft aan het tot stand komen en aan het tot stand houden van onze afdeeling en van onzen Bond. In de moeilykste jaren. toen men in nlet- katholleke kringen omdat men daar stond tegenover iets ongewoons alleszins verklaar baar. nog niet met waardeerlng kon zien naar de pogingen, om, naast de hunne, op te rich ten een principieel katholieke zuster-organl- «atle. in de moeiljjkste jaren, toen men zelfs bij de Katholieken zelfs vaak vond bestrijding en passieve tegenwerking, is hy met vele snoe ren. een der groote promotors geweest van een katholiek standsleven: is hy vaak avond aan avond er op uit gegaan om hier en elders de Katholieke Middenstanders op te wekken .oc eendrachtig samen op te trekken onder de thans alom uitgestoken Hanzevlag. In die zeer moeilijke jaren. toen men als het ware moest vechten om elk dubbe'tje contributie, heeft hjj de Oranje-Nassauorde. Bovendien was pestoor Zwart gerechtigd een hem verleende Hongaarsche onderscheiding te consumptie-aardappelen worden weer naar net bedrijf vervoerd tenzij ten behoeve van export of anderszins een andere regeling wordt getrof fen. BIJ de veilinglelders enz. zijn de kosteloose vervoerbewljzen ten behoeve van den aanvoe.’ naar de markt verkrijgbaar. Het door de handelaren te betalen recht, in clusief restitutie marge en plombe-kosten be draagt totaal ƒ1.60 per 100 K.G. Van den heer Dijkgraaf kreeg de commissie hierover de volgende uiteenzetting: „Vóór 1920 betaalde het Zuiderkwartier he#- lemaal niet aan het Noorderkwartier, maar nu de provincie 60 van de 20 millioen voor haar rekening heeft genomen, moet Amsterdam en Haarlem in de 60 (Verminderd met de helft der RlJksbtjdrage) ook mede betalen. Het be drag, dat de Prov. over 1932 zal moeten bijpas sen bedraagt pl.m. f 427.120. Hiervan betaalt Amsterdam en Haarlem meer dan de helft, waaruit dus blijkt, dat Am sterdam en Haarlem wel degelijk in de wa- tersrscodkosten mede betalen.” Op het eerste gezicht lijkt dit zeer billijk, maar bij een nadere bestudeering kwam de commissie tot de overtuiging, dat de bijdrage van de Provincie op lederen Inwoner van de Provincie, naar draagkracht, gelijkmatig drukt; dus even zwaar op de bewoners van Noorder kwartier als van Zuiderkwartier. Dat het Zuiderkwartier meer dan de helft bijdraagt komt door de dichte bevolking van dit deel. Met een betrekkelijk geringe verhooglng voor de Provinciale Staten zjjn de Inwoners van Zuiderkwartier er van af. Op de bewoners van Noorderkwartier drukt echter bovendien de zware extra belasting van het Hoogheemraadschap Nu valt het niet te ontkennen, dat Noorderkwartierj zwaarder ge teisterd is dan Zuiderkwartier, maar is dat niet meer geluk dan wijsheid? Als de dijk bij Buik sloot en Schellingwoude ook bezweken <as, dan was ook het Zuiderkwartier onder water gezet De commissie acht het alsnog blllljker. dat ook het Zuiderkwartier zal bijdragen in de extra belastuig. welke door het Hoogh. wordt geïnd, en dat is te bereiken als de provincie het aflossen der watersnoodschulden als een pro vinciale zaak wil gaan beschouwen, wat het ook in werkelijkheid is. Ten slotte vraagt de commissie zich af: Werkt het Hoogheemraadschap duur? Om dit te verduidelijken brengt de commis sie een en ander uit de begrooting naar voren. Over het algemeen komen de salarissen, de comm. hoog voor in dezen slechten economl- schen tijd, vooral als we in aanmerking nemen, dat reis- en verblijfkosten en pensioenbijdra gen, niet door het personeel zelve worden be taald. w Dit jaar is er echter een salarisverlaging toe gepast van 5 Al zouden we nu even over de salarissen van de hoogere ambtenaren heen stappen. dan blijft er nog een jaarw. van Hoogheemraad is geen hoofdbetrekking maar ’n Hoogheeraad is geen hoofdbetrekking maar een bljbcwekklng. Voor het werk dat door een Hoogheemraad moet worden verricht, lijkt de comm. vooral hun salaris hoog toe en vooral hun pensioengerechtigheid acht de comm. overbodig. De genoodigden verspreidden zich vervolgens over de verschillende tentoonstellingsterreinen in de vele tenten ondergebracht. In een der grootste tenten is de land- en tuinbouwten toonstelling ondërgebracht; wat hier te zien wordt gegeven, overtreft de stoutste verwach tingen; hier is een ware artist aan het werk geweest. Op een hellend vlak van 28 M. breed en 12 M. diep, in den vorm van een halven cir kel, is een groot werkstuk opgebouwd uit aller lei producten van Scheemeers bodem. Middenin prijkt, uit verschillende zaden, erwten en boo- nen gemaakt, het oude wapen van den polder, zooals dit op de kaart van 1635 voorkomt; het Stelt voor' St. Michaël, als schermeers bescher mer. Dit wapen wordt geflankeerd door allerlei figuren, keurig van vorm en rijk van kleur, samengesteld uit de meest denkbare vruchten en producten, zoowel grove als fijne vruchten, dat alles gerangschikt op een onnavolgbare wijze. Wat hier te zien is, laat zich niet in woorden uitdrukken. De heer Velders uit Den Haag, die ook de Nederlandsche stand op ce internationale Tentoonstelling te Keulen ver zorgde, heeft ook hier eer van zijn werk; een ieder staat vol bewondering over dit schilderij van enorme afmetingen en in tal van kleuren in levende verven. Dit onderdeel van de her denking is zoo grootsch en Indrukwekkend, als het geheel zelf is. De groote Tentoonstellingstent, tegenover den Ingang gelegen, bevat een groot aantal zeer interessante stands. Direct bjj den entrée ziet men, dat men in het land van de kaas is verzljld geraakt. Het kaascontrólestation leat U de beteekenis zien van het Rljksmerk en van het prima kaasproduct. De stand van „Neer- landia” ziet er smakelijk uit; de geoliede kaas jes maken een goeden indruk. De statistische cijfers over de opbrengst van zeer interessante stands. Direct by de entrée sant. O.a. wordt hier de nieuwste hygiënische melksiyterswagen gedemonstreerd. De Zuivel fabriek Prins Hendrik komt eveneens met een smakeiyke stand van boter en kaas. De ryks- land- en tuinbouwwinterschool te Schagen heeft onder leiding van Ir. Lienesch een voor land- en tuinbouwers merkwaardige stand samengebracht, die laat zien de verschillende grondsoorten van de Schermeer en de produc ten, al dan niet met kunstmeststoffen geteeld. Het totaal aantal stands in deze tent, be dragende circa 30, is te groot om ze alle te noemen of te beschryven; we willen echter even stilstaan by de oud-Hollandsche woon keuken, waarin men de gebruiksvoorwerpen ziet, zooals onze voorouders die gebruikten. De heer Schuurman uit Graft, een verzamelaar van deze historische dingen, heeft hier veel succes mee; met ziet er b.v. den kerfstok, waar op het aantal van den bakker genomen browsj den genoteerd werd; de oude kleine pypjesSde oliedrulplampjes; de kaarsvormen, waarmee de boeren zelf hun vetkaarsen met schapenvet maakten; de prachtig gesneden mangelplank met de gladde lek- of mangelsteenen; de bedde- stok, waarmee het laken op het 6J4 voet lange en 4voet breede bed, waarin soms een „was kipper" gelogeerd werd, werd gladgestreken; het wafeiyzer, de steenen doofpot met koperen deksel, een oud servies; de specery-trommels en het oude geldkistje; oude porceiynen wapen borden pryken op de schouw, en een koperen bedde warmer staat tegen de beddestee; dat alles is zeer bezienswaardig en trekt dan ook Veel belangstelling; daarnaast staat een z.g. „staltje", een woningafbeelding in den heden- daagschen boerenstal voor den zomer; de aan nemer H. Koom en de schilder J. Molenaar hebben hier samen deze vertrekken in den pas senden styi opgetrokken. Het spreekt, dat de andere stands vooral de bewoners van het plat teland interesseeren. Bondskas beheerd en ondanks vervagen van idealen en verdwynen van illusies heeft by moedig stand gehouden tot eindeiyk betere ty- den van meer waardeerlng en daadwerkelyk offers brengen aanbraken. En indien thans de verhouding van neutrale actie tot principieeel Katholieke actie er eene is, die staat in het teeken van onderlinge waar deerlng en wederzydsche achting, dan is Wil deman een dergenen geweest, die behoedzaam en met beleid langzaam aan de brug medege- bouwd heeft, waarlangs de niet-Katholieke en Katholieke Middenstander ieder in zyn eigen organisatie elkander toch als burgers hoffe- iyk tegemoet kunnen treden, en elkaar vinden in het belang van den geheelen Middenstand. X Ligt niet op onzen weg om minutieus op te sommen wat hij, wiens heengaan we thans be treuren, gedurende zyn „Hanze-loopbaan" in het belang van de algemeene Middenstands- actle hier ter stede en dat van de Alkmaarsche Hanze in X byzpnder en mede tot grontmaking van den Haar.e/nschen Bond heeft gedaan. De oudere leden van de Hanze zullen zich heel veel van zyn liefde en toewijding voor de Hanze in herinnering kunnen terugroepen. X Was alleen ons doel te betoogen dat met den heer Wydeman een zeer werkzaam en hoogst verdlensteiyk Hanzelld van ons is weggenomen. Wy twyfelen er dan ook niet aan of uit den grooten kring der Hanzeleden zal dezer dagen iankbaar en welwillend rrv'nig gebed worden gestort tot rust van zjjn zieL „Met toestemming ian het hoofdbestuur van den L. T. B. publlceeren wy hieronder een uit treksel uit het rapport van de Commissie, welke Ingesteld is door het hoofdbestuur van den L. T. B. om de werkzaamheden te bestu- deeren van het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier. Tevens publlceeren wjj het een en ander uit het rapport van Ir. A. Jacobs te Voorhout, welke in opdracht van het dagelyksch bestuur van den L. T. B. dezelfde materie heeft onder zocht." Sis derde taak, waarmede het Hoogheem raadschap is belast zouden we willen noemen: Het onderhoud en instandhouding van we gen, welke op de zeeweringen en binnenwater- keeringen zyn gelegen. Het onderhoud van deze wegen is het Hoog heemraadschap opgedragen door de Provin cie. Om deze wegen te onderhouden is op be grooting *33 een post uitgetrokken van f 194.630. Verder heeft het Hoogheemraadschap we gen overgenomen van andere lichamen. De. overname en bet onderhouden van deze wegen, wordt meestal geheel verkeerd begre pen. Wordt zoo’n weg overgenomen, dan is het Hoogheemraadschap alleen als uitvoerend lichaam te beschouwen. De kosten immers, welke de verbetering, verbreedlng of onderhoud van zoo’n weg met zich brengt, worden betaald door: 1. de vroegere onderhoudsplichtigen; 2. een bydrage van de Provincie. De vroegere onderhoudsplichtigen door de provinciale bydrage verlicht en het Hoogheemraadschap niet belast door de over name van zoo’n weg. De meenlng is dus foutief, dat door deze overname de Hoogheemr. lasten zouden worden verhoogd. Resumeerende zouden wy dus kunnen zeg gen. dat het Hoogh. drie opgelegde taken te vervullen heeft nX: a. Onderhoud zeeweringen en binnenwater- keeringen; b. onderhoud van de daarop liggende wegen; c. het innen van de watersnoodgelden. Deze drie taken hebben tot gevolg 3 uitga ven-posten in de begrootlng. zynde respectie velijk: 167.860.—194.630.—; 321.830 N^ de herdenkingsrede van Prof. Ir. W Schermerhorn Tz., waarvan wy gister slechts een zeer beknopt resumé konden geven, was het woord aan den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland. Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, die zeide gaarne aan de uitnóódlging <ie feesteiykheden en de tentoonstelling te :neh gevolg had willen geven; hy wenschte ingelanden, het polderbestuur en den dyk- graaf geluk met dit derde eeuwfeest, niet al leen persooniyk, doch ook namens het heele college van Ged. Staten, dat tot =ljn groot leed wezen verhinderd was. dit feest by te wonen, wegens de vergadering van het college; spr. .T0??6’ dat ln het vervó,8 dergeiyke festi viteiten niet op een Woensdag zou houden, want dan zyn Ged. Staten steeds verhinderd. heeft zich kunnen ontwoekeren aan dien plicht, ofschoon het hem -moeite kostte In het stralende zonneweer ziet spr. een symbolisch teeken van den zegen, die er op de Schermeer rost, als men maar werkelyk vertrouwen heeft. En dat heeft het comité, dat deze feestelijk heden organiseerde, getoond te bezitten. Spr. had het eerevoorzitterschaj» aanvaard, ondanks den matigen opzet van de plannen; deze zyn echter uitgedijd tot grootse he plannen; doch spr. zou met evenveel genoegen die onderschei ding hebben aanvaard, als de feesten ook zoo bescheiden gebleven waren; en niet van dien omvang, waartoe zy door de geestdrift van de jongeren gebracht zyn. Spr. hoopt, dat het „bidt en werkt”, waarvan Prof. Schermerhorn sprak, het inotto mag zyn van de boeren van de Schermeer in de toekomst en dat zy zeéen op hun werk mogen krygen. Met dezen wensch verklaarde spr. de feesteiyk- heden en de tentoonstelling voor geopend. De genoodigden verzamelden zich vervolgens midden op het feestterrein, waar de dykgraaf, de heer C. Kramer Glynis, het conyté een vlag aanbood, die in het vervolg de eigen Scher meervlag zal zyn; de kleuren van de Schermeer zyn groen, blauw en goud. en als symbool van de saamhoorigheid bood spr. deze vlag aan, welke door zyn oudste kleindochtertje, het elf jarig dochtertje van den heer Burmann, werd geheschen, waarop een hoera volgde. De pontificale uitvaartdienst door Z. H. Etc Mgr. J. J. Aengenent voor den hoogeerw heer J. Zwart, pastoor te Zaandam, zal plaats hebben op Zaterdagmorgen te tien uur; De Lauden worden gezongen te half tien De Metten worden gezongen Vrydagavond om 8 uur. Tot Vrydagmlddag blyft het stoffeiyk over schot in het St. Jans-Ziekenhuis, waar X is op gebaard in dé regentenkamer die geheel in rouwgewaad is gestoken. De bewyzen van belangstelling by het afster ven van den beminden en zoo hoog geachten priester zyn talryk, zoowel uit de kringen der geesteiyken als van leekenzyde, uit en bulten de parochie. f 1.053 068,15 Hiervan is voor rekening van het Hoogh. 45 of f 473.880.67. Aangezien het Rijk f 304.128.46 zal bydragen wordt dit bedrag ver minderd met f 152.064.23. Er blyft dus voor rekening van Hoogh. f 321816,44. Op de allereerste plaats moesten naar de meenlng der Prov. Staten deze gelden weer worden opgebracht door de vroegere onder houdsplichtigen van de zeeweringen en bln- nenwaterkeeringen, dus door de waterschap pen, enz. Het percentage, dat door deze vroeger on- derhcudsplichtlgen wordt opgebracht, be draagt 26,169 of f 84817.08. De nog ontbrekende gelden moeten worden opgebracht door een extra heffing op gebouwd en ongebouwd. Hierby wordt evenals voor het onderhoud van zeeweringen enz. het gebouwde aangesla gen voor de helft en het-ongebouwde voor de geheele belastbare opbrengst. Deze laatste heffing moet nog opbrengen f 237.503 Om tot dit bedrag te komen zal de heffing moeten bedragen 1.65. De commissie kan de meenlng van Prov. Staten niet deelen. dat de vroegere onderhoudsplichtigen de hoofd' denaren zouden zyn. Hun meenlng is. dal een dergeiyke catastrophe geheel Noord-Hol land aansprakeiyk moet worden, gesteld en dat dus ook geheel Noord-Holland dezen schuldenlast moest helpen aflossen. gebouwde en het is natuuriyk, dat de opbrengst van het gebouwde, met de jaren stijgen zal. De totale belastbare opbrengst van de aan het Hoogh. schuldp’lchtlge eigendommen is voor 1933 geschat op f 14.400.000.—. Hiervan te voor rekening van ongebouwd f 8.116.000. Voor rekening van gebouwd f 6.134.000.—. De opbrengst van gebouwd en ongebouwd moet voor 1933 bedragen f 439.200.—. Om dit bedrag te bereiken is het heffings- percentage op 3.05 bepaald. De commissie is eenparig van oordeel, dat gèbouwd en ongebouwd geen verschillende hef fing moeten hebben, maar een gelijke heffing naar de waarde, die het vertegenwoordigt. De gelden, noodlg voor rente en aflossing van de watersnoodschulden worden ook opgebracht. a. Door de vroegere onderhoudsplichtigen. b. Door een heffing op geb. en ongeb. eigen- dommen. Het Hoogh. is belast met de uitkeering etener bydrage aan de Prov. Noord-Holland in de rente en aflossing, door deze verschuldigd, we gens geldleenlngen gesloten, tot dekking van de kosten van den watersnood 1916, tot een be drag van 20 milh Deze leening van 20 millioen moet in 50 jaar afgelost zyn. Over 1932 moet worden betaald: aan aflossing ai 7 73 aan rente ondergebracht in het nieuwe O. L. School. Stompetoren alleen al ziet men o.a. de fraai gebeeldhouwde Schermer- kast van gebeeldhouwd eikenhout, welke een van de graag geziene pronkstukken is van het Alkmaarsche stadhuis. Voorts is er veel oud glas en porceleln; oude schrifturen en boeken, en voorts vele gebruiksvoorwerpen uit vroeger dagen. Er zyn veel Waardevolle documenten orA. de octrooibrief, waarin het bedyklngs- recht verleend werd. Van Ir. Leeghwater vindt men er een be- l*ngrlk boek over de droogmaking van de Haarlemmermeer; voorts vele oude boeken uit het archief van de Schermeer. „vaste” land niet al het land van een bouwer by het hedryf is gelegen. Deze vervoervergun- ningen worden echter op aanvrage kosteloos verstrekt. Het vervoer van aardappelen van het bedryf naar een laadplaats zonder dat ze verkocht zyn is verboden. Als ze wel zyn verkocht mogen ze wel worden vervoerd, indien ze zyn gekocht door een erkenden handelaar en als deze aan al zyn verplichtingen tegenover de NA.C. heeft voldaan. By verkoop vanaf het bedryf dus niet over de veiling, moet een koopbriefje in drievoud worden opgemaakt, waarvan de kooper en ver- kooper leder een exemplaar mogen behouden, terwyi het derde aan de Centrale moet worden overgegeven^ Op dit briefje moet worden ver meld het organlsatle-nummer van den teler, het gewicht eh soort van het gekochte, prijs, betalingsconditiés. plaats van bestemming, tyd- stip van verlading en de wyze van vervoer. stekende muziek en Jan van Riemsdijk, de Veluwsche boer, en de gebr. Kroon als de West-Friesche dito’s wisten de talryke bezoe kers door hun fyne voordrachten in hun dialect zeer aangenaam bezig te houden. Dat er van den dansvloer door de jongelui druk gebruik werd gemaakt, behoeft geen be toog. Het sliytingsuur van half 2 was te spoedig geslagen. Hedenmorgen Werd om 11 uur de veetentoon stelling geopend. Deze geeft in alle rubrieken prachtige exemplaren te zien en trok dan ook veel belangstelling. Vanmiddag werden kinderfeesten georgani seerd en steeg van Pottum met z’n ballon op. De Boerenbruiloft en Tetjeroen worden he den- en morgen-avond om 8 uur weer opge- l mee voor avckidkoelte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20